-WEEDE BI AD Stadsnieuws. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 MAART 1933 VEREENIGINGEN HERMAN NYPELS' "Waf wilt li Izzenl Uit het leven der Heldersche haringtre-kkers. m gom m fieenf mooie onderscheiding voor den heer. th. p. s^am. die Uniformkleeding willen dragen vraagt U in kleedingmagazijn eens prijs opgaaf. Wij leveren reeds vanaf 32 gulden. Complete Uniformen (met uitmonstering) naar maat gemaakt UNIFORMPETTEN vanaf f 2 95 §j| Volledige garantie Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Ponderdag 2d Maart18.57 uur Vrijdag 21 18.59 Voor de reeds in ons blad gememoreer de verdiensten tn het sportleven, van den Vdj. O.-O. Th. 1'. Stam, is de scheidende Zeèniac "-man nog eens, doch dimaal op zeer bijzondere wijze, gehuldigd. Tot zijn groote verrassing ontving hij dezer dagen van het Fransche gezant schap hi Den Haag een fraaie zilveren medaille (inscriptie: „Education Physi- ((lie" as» de voorzijde en „République Francaisé" aan den achterkant) met di ploma en begeleidend schrijven van den <*ezant. De gezant schreef o.m., dat hij in opdracht van den Franschen minister van Onderwijs en Schoone Kunsten de eere medaille aan den heer Stam moest uitrei ken als een erkenning van de diensten, die hij bewezen heeft voor de bevorde ring van de Fransche Schermkunst. Een zeer mooie onderscheiding, waar mede ook wij den heer Stam gaarne geluk wenschen. NOGMAALS DE K R UI DEN IE RSBE U RS. De heer Th. P. Stam verzocht ons, in aansluiting op het verslag in ons num mer van Dinsdag het volgende te plaat sen: Ia verband met den gemoedstoestand van ondergeteekende was het hem niet mogelijk uiting te geven aan zijne gevoe lens, zooals hij dit zoo gaarne had willen doen, voor de betreffende hulde hem ge bracht op dezen feestavond. Daarom komt hij langs dezen weg tot de dona teurs, leden en allen die ook maar op eenigerlei wijze er toe hebben bijgedra gen tot het welslagen van dit moment en voor de wijze waarop zij uiting hebben gegeven aan hunne gedachten omtrent hun oud-voorzitter en voor het zeer waar devolle en zoo prachtig toepasselijke ge schenk. Sportinakkers, deze dag is voor mij ge worden een onvergetelijke» dag; immer zullen de M.S.V. „Zeemacht" hare dona teurs en leden voor mij in dankbare her- inering voortleven. Straks, wanneer ik den dienst ga ver laten, hoop ik mij nog tot u te richten met een woord van afscheid. In verband met het feit dat ondergetee kende ieder belangstellende gaarne in de gelegenheid wil stellen het unieke cadeau te bezichtigen, zal dit geplaatst worden in de etalagekast van de Drukkerij De Boer, in de Koningstraat. TH. P. STAM, oud-voorzitter van de Marine- Sportvereeniging „Zeemacht". Men verzoekt ons nog opname van de volgende rectificatie. In ons verslag van den Zaterdag j.1. door de Marine-Sportvereeniging „Zee macht" gehouden feestavond, waar de heer Stam bij zijn afscheid als voorzitter een huldeblijk werd aangeboden, ver meldden wij* dat dit geschiedde door den kapt. der Mar. Schuijling, in diens kwali teit als chef van de Marine-Sportschool, en dat het huldeblijk werd aangeboden namens die inrichting. Kapt. Schuijling heeft echter het hulde blijk aangeboden in zijn kwaliteit van ad viseur van „Zeemacht" en namens de leden en donateurs dier vereeniging. De heer Stam is ook tot eere-lid van de M.S.V. „Zeemacht" benoemd. BI.5NA EEN-VIERDE HELDERSCHE BEVGLKING SPAARDER DER NUTSSPAARBANK. Men deelt ons mede, dat het* aantal spaarders van de Heldersche Nutsspaar- bank tot 7000 is geklommen. Bijna 1/4 van alle Heldersche ingezetenen (babys en grijsaard inbegrepen) is thans spaarder dezer Heldersche stichting. HELDER I—SNEEK I. Op initiatief van het bestuur der H.F.C. „Helder" zal a.s, Zondag om 2.30 uur op het voetbalterrein aan den Bolweg een wedstrijd worden gespeeld tusschen het eerste elftal van onze oudste plaatselijke K.N.V.B. club en het eerste elftal van de Friesche eerste klasser „Sneek". Dit zal dus de eerste maal zijn, dat een voetbalelftal via den Afsluitdijk van Fries land naar N.Holland komt, om welke reden de wedstrijd een semie-officieel karakter zal dragen, doordat hierbij verschillende plaatselijke autoriteiten zijn uitgenoodigd. Waar het Friesche voetbal hier nog zoo weinig bekend is, en „Sneek" bekend staat als een technisch zeer goed spelende ploeg, zal het ongetwijfeld niet aan de noodige belangstelling ontbreken. NED. CHR. VROUWENBOND. Men schrijft ons: Op Maandag 3 April a.s. hoopt voor de afdeeling Den Helder van de N.C.T.B., <le heer G. Chr. Dun, inspecteur van het L.O., van Alkmaar, een lezing te hou den over: „Willem de Zwijger". Deze lezing is geen „herdenkingsrede" doch bedoelt juist een inleiding te zijn, let de herdenking, die in het laatst van April zal plaats hebben. Laat ieder, die maar even kan, nu komen. De heer Dun heeft deze lezing ook in Alkmaar gehouden, waar ze een groot succes geworden is. Trouwens ieder die den heer Dun kent en weet hoe hij spreken kan, zal hem over dit onderwerp willen hooren. Hij is juist de man om Willem de Zwij ger als geloofsheld naar voren te bren gen, iets wat we vooral in deze dagen zoo noodig hebben. De lezing is voor ieder een, dus ook voor heeren, toegankelijk. Lr wordt op een volle zaal gerekend. Nadere bijzonderheden komen in het •uaterdugnummer. Hedenavond sluiting. Ja, nogmaals de kruideniersbeurs in Ca sino. Zoo n geweldig succes dat gewor den is! Alle standhouders hebben lachen de gezichten, niet één is ontevreden over den gang van zaken. Dinsdagavond is het ontzettend druk geweest, zóó druk, dat de passage soms gestremd w^. Ook van elders zijn velen een kijkje komen nemen. Woensdagmiddag zijn wij zelf nog eens wezen kijken: toen stond er een dubbele rij kinderwagens in de gang van Casino, en bij den ingang moest men met de elle bogen zich een weg banen. Alles knab belde aan een snoeperij: de een had een jodenkoek, nummer twee een gevulde, anderen waren aan den, gang met een bon bon, een chocolaadje of een glas ranja. Op het podium was de firma van Nelle aan het thee schenken: op de verhooging bij het buffet zaten de liefhebbers van een potje bier. De kinderen liepen met vlag getjes of met andere cadeautjes, de moe ders hadden allemaal het voorjaar in hun hoofd en keken opgewekt. En weet u wat ze gedaan hadden? De overgroote meer derheid had gevolg gegeven aan onzen raad om de boodschappentasch mee te ne men. Maar goed ook, want de heeren van het bestuur waren aan het uitdeelen van de cadeaux, die elke vijfentwintigste en iedere honderdste bezoekster krijgt. Er waren er al heel wat uitgereikt. De drie honderdste bezoekster kreeg een taart van de Enkhuizer Koekfabriek. De eerste vijf entwintigste bezoekster was mevrouw Selderbeek, dat was al Dinsdagmiddag. Dien middag liepen er ook kaasdragers uit Alkmaar in de stad rond in hun typi sche dracht, voor den Helder een on gekende gebeurtenis. Het was de firma Henneman, van wie dit uitging. Woensdagmiddag had het oplaten plaats van de ballons. Dit was nog niet zoo eenvoudig gebleken; de ballons moes ten namelijk niet met gewoon gas, maar met waterstofgas worden gevuld en dat had nog heel wat voeten in de aarde. Het vliegkamp was hiervoor namelijk de eenige gelegenheid, en de beschikbare voorraad gas was niet voldoende voor twaalf van deze vrij groote ballons. Daardoor zijn er slechts zes opgelaten en dit geschiedde Woensdagmiddag onder groote belang stelling van de bezoeksters en vooral, van de kinderen. Ze dreven spoedig heel hoog in de lucht, den kant op van Friesland; het is te hopen, dat ze niet in zee terecht komen, dan zouden ze hun bedoeling heb ben gemist. Toen gingen we maar weer naar bin nen, waar het gezellig, maar vooral gewel dig warm was, waar de luidspreker aller lei vroolijke melodieën ten gehoore bracht en waar de sjoelbak het weer druk had en de voorzitter weer nieuwe vijfentwin tigste tasschen met gratis boodschappen uitreikte. Neen. 't was daar een goede boel en vanavond is dat ook nog zoo. Dan wordt de beurs gesloten. EEN OPZIENBARENDE VINDING OP RADIOGEBIED. Ook Iets voor radictüstributie. Van het Ingenieurskantoor voor Radio techniek te Amsterdam ontvingen wij mededeeling betreffende een belangrijke uitvinding op radiogebied, welke in bet laboratorium van de Southern Electric Company te Punta Arenas in Zuid-Ame- rika is gedaan. In groote trekken berust deze uitvin ding op hetzelfde principe als de uitzen ding welke tegenwoordig door de oni- roepstations wordt verzorgd, het is echter noodig, dat voor een bepaalde streek een tweede centrale toestel wordt opgericht, welke uitzendingen van bet groote sta tion relayeert. Het is dus als het ware een heruitzend- station, door welk station, .binnen een- bepaald gebied, een onbeperkt aantal luisteraars kan worden bediend. Het is dus als het ware een nieuw soort radio distributie, met dit voordeel, dat men geen leidingen behoeft aan te leggen om de programma's in de buizen van de ge- abonneerden te Jjrengen, waardoor vele kosten kunnen worden bespaard en der halve de prijs betrekkelijk laag kan wor den gesteld. Zoo'n centraal toestel is in staat de programma's van tien stations tegelijk op te vangen en weer uit te zenden. Men heeft dus niet zoo'n grooten kans als met een eigen toestel, doch een grootere dan bij gewone radio-distributie. Elk soort luidspreker kan hiervoor dienen, terwijl door den exploitant daar bijbehoorende toestelletjes worden verstrekt, welke noodig zijn om de uitzendingen op te vangen. Dit zijn werkelijk verbluffend eenvoudige apparaten( welke men overal kan neerzetten, zonder zich te bekom meren om aardgeleiding of iets derge lijks.. Bij wijze van spreken kan met het toestel ook des zomers mee naar het strand nemen om daar van de radio- muziek te genieten. In korte trekken is het principe van de uitzending als volgt. De programma's van de groote stations worden op dezelfde manier opgevangen als dit bij een ge woon radiotoestel gebeurt, daarna heeft echter de uitzending niet meer plaats door middel van aethertrillingen, doch door middel van kosmische stralen. Tij dens zijn stratosfeertochten heeft pro fessor Piccard deze stralingen bestu deerd en hij kwam tot de conclusie dat deze uitermate voor liet hierboven be schreven doel geschikt waren. De Sou thern Electric Company heeft van zijn bevindingen nota genomen en is er na vele moeitevolle pogingen in geslaagd om de stralingen practisch aan te wen den. De aethertrillingen worden in het centrale toestel in een spectrum ontleed, waarbfj vooral de Fraunhofersche lijnen en infra-roode stralen bij de heruitzen ding een rol spelen. Heeft men bij de gewone toestellen me* UITSLAG VERLOTING „HELDER S GEMENGD KOOR". Buitenlandsch Overzicht pag. 1 trillingen te maken, hier wordt straling in muziek omgezet en het voordeel van deze stralingen is dat zij door geen enkele weersomstandigheid kunnen worden be- invloed, uitgezonderd wanneer liet Noor derlicht optreedt, daar dit, zooals men zal weten ook een prismatische ontleding van het licht is. Daar wij op onze breed ten slechts hoogstzelden liet Noorderlicht hebben, zijn wij hier practisch voor sto ringen gevrijwaard, temeer daar, wan neer het Noorderlicht hier optreedt, dit nog van een zoodanige geringe intensi viteit is, dat het op de uitzendingen geen invloed zal hebben. Daar de kwestie van radio-distributie hier ter stede urgent is, stelt het Inge nieursbureau zich voor om a.s. Zaterdag middag om drie uur hier een demonstra tie met het toestel te geven. Dit tijdstip is daarom gekozen, opdat zooveel moge lijk personen van de nieuwe vinding kunnen kennis nemen. Het centrale ontvangtoestel wordt op een groote vrachtauto opgesteld op het Stationsplein. Daar natuurlijk nog niet alle mogelijke voorzorgen kunnen wor den getroffen en men omtrent de wer king van de stralen in de onmiddellijke nabijheid van het toestel nog onzeker is, zal het Stationsplein geheel worden af gezet. Op een zestal plaatsen in de stad zullen luidsprekers worden opgesteld, zoodat een ieder de uitzendingen kan be luisteren. Deze luidsprekers zullen zich bevinden op het Havenplein, op het Westplein, in het Tuindorp (Brakkeveld- weg) aan het einde van de Binnenhaven, ana het einde van Langestraat en aan het einde van de Spoorstraat. Mocht de demonstratie zulk een succes hebben dat wordt besloten hier ter stede de distributie volgens dit systeem in te voeren dan zal zoo spoedig mogelijk een centraal ontvangtoestel worden gebouwd, waarbij het uitstralingsgevaar dat nog aan het experiment vastzit, door een doel matige bescherming kan worden onder vangen. Daarvoor heeft men groote pla ten van het chemische preparaat H..0 noodig, die men bij de proefuitzending van Zaterdagmiddag, om technische re denen nog niet kan gebruiken. :P 9 4— 9 3 :=f 9 '■F r—i 1-4 i PH 28 663 45 993 38 59 30 130 17 21 693 14 225 54 553 22 *114 34 25 880 29 609 55 204 56 115 50 26 136 3 781 47 645 43 93 44 27 742 58 57 16 521 41 909 36 37 591 51 13 39 442 53 108 13 1 343 15 807 18 501 6 702 42 57 980 8 643 12 721 35 637 24 23 685 32 75 20 400 19 97 11 2 650 49 209 48 779 10 654 7 40 95 4 395 9 458 31 5 447 46 404 52 727 33 prijzen kunnen worden afgehaald Feuilleton door YVEL DLAWNURG. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK X. DE ZEE-VOETBAL-MATCH. WatervogelsNe w-Cast le 10. Een pracht-competitie op 't Marsdiep. Mosie Ewald en Poneforoekie ondanks storm en tegenwind maken schitterende goals!! Niemand in Den Helder heeft geweten, wat Mosie Ewald, Ponenbroekie, de Noor- 1 man, en Theo vorige week hebben uitge spookt. maar ik weet het, ik, de consul 1 h o nor is causa, van de Blauwe Zeeridders. Ponenbroekie heeft het mij zelf verteld, Zondagmiddag, toen wij bij de bank op den dijk stonden, waar vroeger het Paleis der Zeeridders was, dat houten hok, waarin 's avonds eenige gasvlammetjes i brandden en waarin de oude garde i luisterde naar de avonturen, die Dorus Rijkers, Janus Kuiper, de Gorrel en de Kromme beleefd hadden. Daar kwatten zij de stralen bruine tabak op den grond.... en door de raampjes, met grijzen grint- aanslag bedekt, keken zü over zee. Bij de bank, op den dijk, waar vroe- qer het Paleis der Bidders was. vertélde Ponenbroekie van den triumftocht met Mosie Ewald Nu is het Paleis der Ridders weg, weg geslagen door den stormhet is nooit meer opgebouwd. Vele der oude haringtrekkers zyn ook door den levensstonn weggeslagen zijn heengegaan, maar de plek. waar het hok gestaan had, blijft de bedevaartplaats, blijft het Mekka der haringtrekkers. De ouden zijn heengegaan, maar de jongeren hebben hun plaatsen ingenomende dijkbezetting is op volle sterkte gebleven. bet garnizoen, dat de zee moet bestrijden, is er nog, de gelederen zijn niet gedund Jonge, sterke kerels,dapper en onvervaard, hebben de plaats der ouden ingenomen. Mosie Ewaldheeft deze week ge toond, d.at in de jongeren de geest van Dorus Rijkers nog leeftdat het geen futloos en zoutloos stelletje is op den Hel- dersohen zeedijk. Mot je weten, zegt Ponenbroekie. Verleje week met dat verschrikkelijke stormweer, zagge we een Engelsc-he hark op zee. heelemaal in de verte. Mosie Ewald zeit: hij wil de have binne, als bij legger, ik geloof nooit, dat ie 't haalt, want 't is rot op zee en een kouwe ruwe storm uit het Noorden.Nou wij kijken zoo naar die bark, zeit Mosie Ewald: daar komt geen snars van terecht, de kaptein ken hier het water niet. Mosie is een gehaaide jongen he, hij is een reuze kammeraad, al is-ie pas even twintig jaar.... hij ken de zee.... hij is voor niks niet bang.... Nou wij bleven kijken he? Zeit Mosie in eene, zeit ie: Kijk eres, die bark hijscht drie vlagge.dat beteekent dat hü 't niet de storm niet kan klaredat-ie alleenig niet de haven durft binnenloopen en assis tentie vraagt.... Nou dat was wat voor ons.Zeit Mosie, met zijn alle d'r naar toe jongens.durve jullie?.. We gaan naar 't Zuiergat, waar die hark as een hobbelende geit leit te slingere.... dan kunne wii 'm de have in brengenWe zijne de jonge garde van •de Blauwe Zeeridders! Nou, wij tjompe in de vlet... dat ding danste op de golven de horlepijp., 't was een reuzentorn en met die' storm was het lilliik, maar 't was nou net of we op het voetbalveld wasse he. Mot je weten, de jonge haringtrekkers hebben ©en voetbal club, de „Watervogels", en Mosie en wij, zijn gek op voetballen. Zeit Mosie: we motten de zee slaan met 40.... zeit-ie. We Jiebben wel de toss verloren, want we speule teuge wind, maar winne motte we. Hup hup hup he.... trek an jongens, de bal moet door de goal.Nou wij trekken an de riemen als razendehup hup he, hup hup heHoera.hoera my boys, schreeuwt Mosie Ewald en wij vergaten het gevaar't gedonder der golven was voor ons persies of de supporters ons an- vuurden en de stormwind en „meneeren" met wit voor, de branding gaven we por op por met de riemen. Eindelijk kwamen wij bij de bark. Nou zijne me nog niet klaar, zeit Moos, 't is nou pas „half time", nou mot de bal door de goal.... Zeit Mosie Ewald: vastmake an de bark jonges.zeit-ie. Maar dat was beter gezegd as gedaan, 't was zoo'n storm en er stond zoo'n torn water, dat onze rieme an barrele vloge! Vastmaken, commandeert Mosie en hou je haaks Als Mosie in de vuurlinie is kan 't 'm net niks meer schele man, geen draad, geen klap.... dan is ie niet brakkig in 't werk, 't scheelt 'm niks, of ie een arm of een mouw kwijt raakt. Met alle kracht gooit-ie vanuit onze dobberende vlet een kabel Misde kabel valt er net naast buiten 't doel. Mis zeit Mosie met een lang gezichtik ben der net naast. Een goal in het voordeel van de tegenpartij. Nooit! roept Ewald, dat was „hends", dat was geen zuivere koffie en we hebben recht op een strafschop.... Gaat ie, we hielde ons hart vast, staan op 't tornhlok, dat is, mot je weten, een stuk hout, dat voor an de vlet zit, als je een sleep heb, maak je toifwen daaran vast.... de zee was hol hè, Mosie leek persies een koord danser. Terwijl ie zoo staat te hengsten, neemt ie een stuk touw en.... goal! goal roepen wewarentig.... 't touw raakt 't schipwe hebben verbinding. 't Was persies of Lagendaal 't kanon een goal gemaakt had. Kool! kool! riepen we. De oogen van Ponenbroekie schitteren van pleizier als hij verder vertelt: In eene ziene we Mosiediie is zoo kwiek as kwik man, uit onze vlet spring© en persies, as vroeger Piet Hein, en zijn mannen, as katten in 't want van t'e Spanjool klomme. en vochte as leeuwe, klom Mosie Ewald midden in die storm als een leeuw langs 't touw in 't want van die Engelschman. 't Was de „New Castle", die van Boston naar Antwerpen ging. Gaat ie naar de kapitein, zeit-ie in 't Engelsch: I am Mosie Ewald, Blue-Sea-ridder. Moos spreekt vloeiend Engelsch, geen steen- kolen-Engelsch maar fijn school Engelsch, zegt Ponenibrietóe, trotsch op zijn geleer den tochtgenoot. Zeit-ie.. kapitein, zeit-ie: zonder loods haal je 't nietkom je de have met dit stormweer niet binne ik bin wel geen loods, maar mijn heele familie heb meer as honderd jaar op 't Marsdiep geroeid.... ik zal de bark binnenbrengen, of ik vang geen haringkie meer. Kranig as je 'm dat lapt, zeit de kapi tein. Ik hen van de „Watervogels", kapitein, de bal mot altijd in de goal en jouw bark is een speelbal van 't water, die mot veilig in de haven en daar zal ik 'm veilig intrap pen of ik heet geen Mosie Ewald. Nou staat Mosie, een jonge van 20 jaar, voor 't eerst van zijn leven op een groote Engelsöhe bark de lakens uit tedeelen... zeit hoe ie 't hebben wilDe Comman dant bleef naast 'm staan op de comman dobrug, want dat mot ie as je geen loods an boord heb. Maar Mosie Ewald was dan toch maar de eigenlijke captain en die commandeert of ie minstens een eskader oorlogssche pen aanvoert. Nou, toen was 't een peule schilletje. Moos op de brug en wii met de vlet achter op hebben 'm naar de Nieuwe- dieper haven gebracht en hebben 'm an de dukdalven gemeerd. Kranig heb Ewaid genavigeerd, Very nice, zei de kapitein van de En gelschman. Ik sta verstomd, dat zoo'n klein kereltje, met zijn petje scheef op 't hoofd, zoo kwiek is. Jullie zijn zeelui zooals er weinig meer zijn. Echte Holland- sche zeeluimet een hart in d'r body- en dat voor zoo'n jongen, die pas komt kijken! Heb ie Moos een flinke fooi gegeven van zeuven en halve gulden, hebben we eerlijk met z'n aHe gedeeld. Moos is zoo eerlijk als goud, (Wordt ve-Fvoigtk) 528 84 824 984 32 566 699 27 L 399 567 799 231 bij den lieer Dijkshoorn, Kanaalweg, (na vier uur. Prijzen na 15 April afgehaald, ver vallen aan de vereeniging. AANBESTEDING. Rectificatie. In dit nummer bevindt zich een recti ficatie op de advertentie betreffende de aanbesteding door den Intendant dei- Zeemacht, welke aanbesteding op 4 April a.s. plaats heeft. De advertentie werd op 25 Maart j.1. geplaatst. Belanghebbenden verwijzen wij naar deze rectificatie. AMBACHTSSCHOOL VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Uitreiking diploma's enz. Woensdagmiddag had in de Ambachts school alhier in tegenwoordigheid van den wd. burgemeester, den heer W. de Boer, wethouder Smits, de verschillende leera ren en eenige raadsleden, alsmede het be stuur der school de jaarlijksche diploma- uitreiking plaats aan de naar een hoogere klasse bevorderde leerlingen. De V o o r- z i te r, de heer Dekker, hield daarbij wederom een toespraak tot de jongelui. Voor velen is deze dag een feestdag, zoo zeide hij, maar helaas niet voor allen. Een 20-tal jongelui konden niet worden bevor derd of aan hen kon geen einddiploma worden uitgereikt. Als dat het gevolg is van gebrek aan vermogen, moeten wij er ons bij neerleggen, aldus de heer Dekker, maar helaas is het bij enkelen gebrek aan ijver en vlijt. We komen nu eenmaal niet door het leven als we niet in alles ons best doen en we dienen ons heelemaal te geven aan het werk, dat we op ons genomen hebben. Enkele van deze zondaren de ergsten vermoedelijk moesten nu opstaan en kregen nog ieder afzonderlijk een verma ning te hooren. Gebrek aan ijver is een heel leelijk ding, vooral voor zulke groote jongens, die toch waarlijk al onderschei dingsvermogen dienen te bezitten en kun nen beseffen, dat ze voor eigen toekomst deze lessen volgen. De gediplomeerden en bevorderden wer den daarentegen gelukgewenscht, waarbij de heer Dekker den wensch uitsprak, dat ze (dat ziin dan de gediplomeerden) -er in mochten slagen zich een plaats te verove ren in het door hen gekozen ambacht. Weliswaar zijn de tijden er slecht voor. Aan een viertal uitverkorenen, die zich bizonder hebben onderscheiden door ijver en vlijt, werd nog, boven het diploma, een extra prijs uitgereikt. Dit zijn ze mo gen hier wel eens speciaal worden ver meld de leerlingen D. Geus, H. Kramer, D. J. Bakker en W. C. Rab. Vooral Dirk Geus heeft zich onderscheiden: hij heeft notabene een 10 gehaald voor praktijk, een cijfer, dat nog nimmer op de school werd gegeven. Bravo voor Dirk Geus! De heer Dekker wees ten aanzien van deze prijzen op de ideeële beteekenis ervan. Niet in den prijs zelf zit de waarde ervan; de waarde zit in de bizondere onderschei ding, die er mee wordt gedemonstreerd. Nu waren de jongens allerminst jaloersch, hun vier collega's, Dirk Geus in het bi zonder, kregen een hartelijk applaus voor deze onderscheiding. Na de uitreiking der diploma's sprak de directeur der school, de heer Smit, na mens de jongens woorden van erkentelijk heid tot leeraren en bestuur. De leeraren, daar gaan de jongens dagelijks mee om; zij weten dus wel, wat die voor hen doen en welke opofferingen zü zich voor hen getroosten. Met de leden van het bestuur is dat een ander geval, en toch geven dezen zich ook zeer veel moeite voor een goeden gang van zaken. En alles belangeloos, be denkt dat, jongens. Bedenkt ook wat een zegen het is, dat we hier deze school hebben. Duizenden jongens in den lande zijn van dit vakon derwijs verstoken; je kunt het best je dankbaarheid toonen door je best-te doen en daardoor den naam der school hoog te houden. Hier volgen de namen der verschillende jongens, welke óf bevorderd werden óf het diploma behaalden. Hierbij moet er op worden gewezen, dat de toevoeging v.w. (voorwaardelijk) beteekent, dat de bewuste leerling de eerstvolgende drie maanden extra zijn best moet doen, daar hij anders teruggeplaatst wordt in dë lagere klasse. Nou jongens, de Franschman zegt: een gewaarschuwd man telt voor twee, dus knoop het in je ooren! Toegelaten tot de lste klasse: Af deeling Metaalbewerkers: J. Bakker, H. A. Bruin, Joh. de Boer, G. Broeke, K. Druif, F. Felkers, A. Gieles, G. Geus, J. v. Gelder, H. J. Holtz, H. Ho veling, F. Himpers, T. Hoefnagel, A. Hoo- gerwerf, J. Heemsbergen W. L. v. d. Harst, G. Jolen, G. Jansen, T. Janssen, v. d. Kooii, P. Leenaars, R. Leeuwens, W. N. A. F. K. H. Lodewijk, L. S. Mullens, C. Pieters, R, Petterson. H. Paardekooper, H. de Roo, .1. Stam, H. Sweers, L. Vader, C. Visser, F. Wüst, J. Weerden en G. Weerden. Afdeeling Electriciens: T. M, Asselman. K. B. Bauts, H. v. Bee- kum, Jelle de Boer, J. W. Reezemer, W v. Dam, P. v. d. Ende, J. Hillenius, G. W. Hillenius, W. Janssen, P. Koster, A. Pon- stein, H. Pronk. P. G. Schoorl, A. v. Teeclenburgh en H. Verhorst. Afdeeling Timmerlieden: A. Bais, H. Bakker, L. Dob, T. v. Eeten, W. Heeres, .T. D. Koning, J. de Man, G. Oosfcdijk, J. Pols, F. Smits, W. v. tl. Vaart, J. de W<it en A. Zwolsmaru 7 Radio-programma 2 De slechte wegentoestand in den Zuid-Westhoek van Friesland Nederlandsche schipper in België vermoord2 Te Gerkesklooster is door oifve- kende oorzaak een groote boer- derij afgebrand. 87 dieren zijn verbrand2 De Stalen Helm in Brunswijk is, ia een ernstig incident, ontbon- den1 Verduistering door een boekhou der van een bedrag van 11.000 gulden. 1 jaar gevangenisstraf geëischt„2 Belangrijke daling van vermogens en inkomens in de laatste jaren 2 Proclamatie van de N.S.D.A.P. voor den boycot van Duitsche joden, met ingang van Zaterdag 1 April1 Bij Dixmuiden (België) is een Engelsch verkeersvliegtuig in brand getaakt en gevallen. Vijf tien inzittenden omgekomen 7. De verdachte van de poging tot moord op een meisje in het Haag- sche Bosch, is tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld „7 Een poging tot brandstichting in het Marinevliegkamp bij Soera- ba ia 7. Een aardverschuiving in Peru eischte honderd menschenlevens 7. Te Keulen is een groote hoeveel heid vergif in beslag genomen, waarmee Dusseldorpsche S.-A. vergiftigd zouden worden7, Te Rome is een aanslag op Mus- solini verijdeld7 Sportnieuws„7 Omtrek nieuws„7 Marineberichten7 Marktberichten 7 Donderdag 30 Maart. Psychometrische seance. Gebouw U.S.O, Kanaalweg. 8 uur. Jaarvergadering Ned. Ver. van Huis-' vrouwen, Musis, 8 uur. Kruideniersbeurs, Casino. Zaterdag 1 April. Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud- Onderoff., Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 2 April. Tooneelvoorstelling „Dolle Hans", Ca sino 8 uur. o Secretarissen van vereenigingen kun nen „openbare" vergaderingen of uitvoe ringen, die zij in de Agenda wenschen op genomen te zien, opgeven aan onze redactie, kantoor Koningstraat. Afdeeling Meubelmakers: J. Hemelrijk en J. v. d. Waal. Toegelaten tot de 2e klasse electriciens: J. Grootes en F. Koomen. Bevorderd naar de 2de klasse: Afdeeling Metaalbewerkers: C. Bakker, A. Bakker, J. E. Bergmans, A. Botter v.w., H. H. Boekei v.w., W. Boonstra, J. J. Bijl, P. C. Duvaloois, J. Erkelens, C. Forrer, J. L. Geerling, D. v. Hoolwerf, H. J. v. Hal, N. Hoppermans, P. Janssen, D. C„ Koomen, M. F. Kraak, J. Kooüman, F. v. d. Meulen v.w., P. Mo lenaar, H. J. Nijens v.w., A. A. v. Oscli, A. Brink v.w., J. Pronk, C. Pape v.w., M. Reünhoudt v.w., C. Roetman, G. J. v. Rijn, J. V. Schermer, E. de With, O. Zondervan v.w., K. Zeeman, J. Philippo. Niet bevor derd 5 leerlingen. Afdeeling Electriciens: F. v. Anraat, S. Biersteker. A. A. Bruin hout, D. Duin, J. S. Huitinga v.w„ H. E. Jansen v.w., S. H. Jolen, W. Kwak, J. v. d1. Made, F. Schrander v.w., N. Rezel, R. X Teecklenburg, D. v. Voorst v.w., G. War hout. A. H. Webeling, M. de Wolf v.w., A. Vis en D. Bodenstaf. Niet bevorderd! 2 leerlingen. Afdeeling Timmerlieden: C. Bakker, J. A. Boerhoop, J. Duinker, P. Dogger v.w., J. Gauw, S. J. G. Groot, G. Mereboer, N. Winkel. Niet bevorderd 5 leerlingen. Afdeeling Meubelmakers: C. J. Kil la n, D. E. Schot en A. A. v. 4 Meer v.w. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd naar de 3de klasse: Afdeeling Metaalbewerkers: F. v. Andel, M. Bremer. P. H. Bakker v.w., J. Botter, D. M. Bromlewe, C. Czeoli, Jan Dekker v.w., Jo Dekker, T. Gerritsen, J. Hart v.w., H. F. Kaamer, F. Kwast, J. A. Lucas, S. Manuel v.w., P. W. D. Möiler, A. ,T. Moor, J. Piuiter, P. Pool, G. Menijn, A. Meringa. W. Raven, S. Rotgans v.w., W. Schenk, S. Stevens, S. P. Snel, C. Tol, C. Tunip v.w., R. J. v. d. Veen, F. Vuur- man, W. Wiringa v.w., L. Schoorl en W. C. Stam. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afdeeling Electriciens: J. Borcherding, J. Eelman v.w., J. Gem ier, A. J. v. d. Heide. L. Lastdrager, D. de Maagd, J. Molenaar. Niet bevorderd 3 leer lingen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5