mm wilt 7 Verbetering luchtpostdienst op Ned.-lndië. Massale demonstratie tegen Hitier. Het margarine-menggebod. De zaak Sneevliet De brand op de ,,P. C. Hooft Opruiing Broedertwist te Amsterdam. 2 Z Be te fvloskou gearresteerde ingenieurs. De ontploffing te Mitchani. Het onderzoek naar het vlieg ongeluk bij Dixmuiden. derde blad De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar wq vernemen, zullen de vlieg tuigen van den wekelijkschen dienst Nederland—Indië, te beginnen met Mei, Diet meer op Vrijdag van Batavia ver trekken, maar op Woensdag. Deze wijziging in den dienst beteekent voornamelijk voor de post een groote verbetering. Immers de luchtpost uit Indië komt hierdoor twee dagen vroeger in Nederland. Een luchtbrief, die uit Nederland is verzonden, kan dus twee dagen eerder beantwoord zijn dan tot nu toe het geval is. Deze verandering van vertrekdag is mogelijk, omdat eigenlijk het geheele postverkeer in Indië is ingesteld op den vertrekdag der mailbooten, n.1. op den Woensdag. Dit geldt in de eerste plaats de postverbindingen buiten Java. Minister Beelaerts van Blokland die benoemd is tot vice-p resident van den Raad van State. BEPERKING KAASPRODUCTIE. Totale beperking van circa 3® procent. Van heden af treedt een regeling in werking, die de strekking heeft om in April, Mei en Juni de kaasproductie in fabrieken te beperken. Men wil komen tot een totale beperking van circa dertig procent. MR. J. VERDAM, t Op 78-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden mr. J. Verdam. Hij was vele jaren advocaat en procureur te Alkmaar, en van 1897 tot 1922 secretaris van de Kamer van Koophandel aldaar. De over gang van de oude Kamer in die voor Hollands Noorderkwartier, alsmede de instelling van het Handelsregister voor 39 gemeenten, had onder zijn leiding plaats. Meer dan MMW® personen pro testeeren. Het comité voor Bijzondere Joodsche Belangen heeft Donderdagavond in het R.A.I.-gebouw een massa-meeting belegd, welke door meer dan 10.000 personen bezocht werd. In het teeken van rouw. Vóór alles moet deze vergadering slaan in het teeken van rouw, zeide de heer A. Asscher bij de opening en hij verzocht alle aanwezigen een oogenblik staande te denken aan de Joodsche broeders in Duitschland. Deze vergadering, zoo vervolgde spr., is belegd om de waarheid te verkondigen over de Duitsche toestanden, temeer daar de Duitsche pers door censuur gemuil korfd is. Onder daverend applaus consta teerde spr., dat de R.A.I.-zaal uitnemend bezet was, om te protesteeren tegen de Nazi-partij, welke 600.000 Joodsche mede burgers in Duitschland moreel en mate rieel wil knakken. Nimmer kan men echter de Joodsche ziel en geest vernietigen (luid applaus). Uit Duitschland komen nu gedwongen en ongedwongen berichten, dat alles, wat verteld wordt, onwaar is. Spr. kan de bewijzen echter leveren, dat tal van Joden, die nimmer aan politiek deden, in de gevangenis geworpen en gruwelijk mis handeld zijn. Een der slachtoffers is hier aanwezig;' een uit de vele duizenden, vervolgde spr., die 20 jaar in Nederland woont, en Vrijdagavond zijn ouders kwam bezoeken, is in de gevangenis bloedig mishandeld. Nadat gebleken was, dat hij in het buitenland woonde, mocht hij gaan, na met de revolver gedwongen te zijn, een verklaring te onderteekenen, dat hij nobel behandeld is! Met aandrang maande spr. joden en niet-joden aan, geen enkelen Duitscher in Nederland te beleedigen, of te be handelen, gelijk men wel in Duitschland Nederlanders beleedigt. Te doen staat ons, aldus spr., kalm den loop der ge beurtenissen af te wachten, met dien ver stande, dat als binnen enkele dagen zou blijken, dat men de Duitsche joden nog meer zou vernederen, dan maatregelen genomen zullen worden, totdat de Duit sche joden weer gelijkgerechtigd zullen worden. Misschien zal von Hindenburg in de Duitsche regeering ingrijpen en «en einde maken aan den huidigen toe stand. Dr. A. van Raalte zeide, dat bet nu beet, dat alles een gevolg is van de zgn. Joodsche lastercampagne in het buiten land. Indien de boycot tegen de Joden doorgaat, dan zullen wij niet kunnen vol staan met te protesteeren. Als straks de stille pogrom uitbreekt, dan zullen Juda Israël die oorlogsverklaring niet naast •ich neerleggen (luide toejuichingen). Vervolgens sprak prof. dr. H. Frqda, ilie wenschteduizendvoudig tedoen onder strepen, dat de Duitsche politiek een zaak is van het Duitsche volk alleen, en dat ue actie zich niet daartegen dient te rich ten. Spr. schetste vervolgens de beteeke- nis en de ernstige gevaren van den oeco- nomischen boycot. Prof. dr. D. Cohen was de laatste spreker. mineer wij aan Duitschland denken, dan doen wij beroep op dat Duitschland, vvaarvoor het Boek der boeken heilig is, als ons Joden. Aan de anti-gruwelpropa- ganda zijn wij onschuldig. En zoo dat het geval zou wezen, mag dit dan gewroken worden op de Duitsche Joden? Nooit heb ben Joden getoond tegen Duitschland te zijn. Wat moeten wij doen Wij doen een beroep op de menscbelijkheid, op het Joodsche volk zelf ook, dat fier en trotsch is. Wij zullen in deze dagen be houden de waardigheid van een volk, dat zich zijn kracht en eenheid bewust is. Ontroerd deelde de voorzitter meds, de laatste berichten inzake de thans inge treden boycotmaatregelen, welke spr. com mentarieerde. Een beroep deed spr. om geldelijke bijdragen af te dragen aan het comité door te storten op Postgirorekening No. 215.500. De heer Asscher las hierna een motie voor, welke door het comité werd voor gesteld. Hierin werd o.a. gezegd: dat de regeering als zoodanig van de voorgekomen daden niet schuldig kan worden geacht, en dat in sommige geval len ook hulp is verleend dat echter de in de pers verschenen berichten over de gebeurtenissen in Duitschland het gevolg zijn van de sinds jaren gevoerde anti-semietische agitatie, die op verschillende plaatsen tot uiting is gekomen dat het daarom niet aangaat, die be richten als voorwendsel te gebruiken voor een boycot, die de Joden in Duitsch land ©economisch en staatsrechtelijk zal vernietigen protesteert met n'adruk tegen de rangekondigde boycot. Op verzoek van den voorzitter ging de vergadering uit rouw zonder gezang uit een. Te Rotterdam is een comité van actie gevormd dat zal overwegen op welke wijze het Nederlandsche Jodendom kan deelnemen aan de internationale protest actie tegen de anti-semietische terreur in Duitschland. En andere erisiszuivelaange- legenheöen. Met ingang van Maandag 40 pet. heter in de mar garine. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat tengevolge van wijzigingen,, aange bracht in ministerieele beschikkingen, met ingang van 3 April a. s. is bepaald: 1. dat de margarine moet zijn vermengd met 40 pet. boter (voorheen 25 pet.); 2. dat aan stichtingen enz., die bij de Centrale zijn ingeschreven, toegestaan kan worden per 6 personen een hoeveel heid van 2V2 K.G. zelf-uitgesmolten vet in voorraad te hebben 3. dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan, zich tot de Centrale kunnen wenden, indien zij voornemenszijn daartoe over te gaan, onder opgave welke hoe veelheid van het uit die slachting ver kregen vet zij willen smelten. Hun wordt dan toegestaan een grootere hoeveelheid dan 2 ,/2 kg zelf-gesmolten vet in voor raad te hebben 4. dat de prijs van het merk voor mar garine A nader is vastgesteld op 4 cents per kg, die van het merk voor marga rine B op 7 cents per kg; de prijs voor ritueele en plantaardige margarine blijft op 45 cents per kg bepaald; 5. dat de prijs van de invoervergun ning voor margarine bepaald is op 25 cents per kg. Anderhalf jaar geëischt. Donderdag is voor de vijfde kamer de zaak behandeld tegen den 49-jarigen H. J, F. M. Sneevliet, die zich te verant woorden heeft gehad, ten eerste ter zake van opruiing, in het openbaar en hij ge schrifte gepleegd, door het schrijven en doen drukken van een pamflet, waarin opgenomen waren een „manifest", gericht „aan de opvarenden van de Nederland sche marine en de werklieden van de marinewerven", en een „bulletin". Het pamflet, althans gedrukt stuk, is in Den Helder en elders in Nederland in Februari j.1. onder het publiek verspreid. In de tweede plaats is aan verdachte ten laste gelegd, dat hij in Februari in een num mer van het orgaan van het Nat. Ar beidssecretariaat, als redacteur dit mani fest en bulletin heeft opgenomen of doen opnemen. Van de zijde van het openbaar mini sterie, waargenomen door mr. B. Kist, zijn negen getuigen gedagvaard; de ver dediger, mr. Benno J. Stokvis, heeft o.a.. gelijk reeds gemeld, gedagvaard den mi nister van koloniën, mr. S. de Graaff ir. C. H. S. Cramer, lid van de Tweede Kamer; den heer Kitsz, lid van den ge meenteraad van Amsterdam en mevrouw Henriëtte Roland Holst. Verdachte verklaart, de copy voor het manifest op 4 Februari geschreven te hebben. Aanvankelijk was de copy bestemd voor een hoofdartikel in De Arbeid, op 8 Februari. Op 5 Februari werd het ge beurde op de Zeven Provinciën bekend 6 Februari werd de copy ais manifest verspreid in Den Helder en elders. Dan wordt als eerste getuige de drukker van „De Arbeid" gehoord, die meedeelt, dat dit blad in 13 a 15.000 exemplaren wordt gedrukt. Nog verschillende andere getuigen leggen verklaringen af in zake het druk ken en verspreiden van het geïncrimi neerde geschrift, o.a. de dame uit den Helder, die de eerste manifesten in de brievenbussen had zien werpen. Getuige had des avonds te 10 uur aangebeld aan een woning, waar ze dit had zien ge schieden. Mr. Stokvis: U kende de juffrouw niet zoo heel goed. Die was ten minste noga! verbaasd. Getuige: We groetten elkaar wel. Mr. Stokvis: Was uw lust om het vaderland te verdedigen zoo groot, dat u 's avonds om 10 uur bij een u onbe kende ging aanbellen GetuigeJa. De vriendin, in wier gezelschap deze getuige zich bevond, verklaart eveneens deze manifesten in de brievenbussen te hebben zien werpen. Zij was er bij ge weest, toen de vorige getuige bij getuige Zwanenburg aanbelde. Getuigen vroegen mevr Zwanenburg of ze even in de bus wilde kijken. Twee manifesten bevonden zich hierin. De laatste getuige verklaarde, dat ze de beide dames nauwelijks kende. Mr. Stokvis: Vondt u 't niet een beetje vreemd, dat ze zoo laat aanbelden. GetuigeDat wel. Je verwachtte het natuurlijk niet. Mevrouw Roland Holst als ge tuige. Dan vangt het verhoor aan van de ge tuigen a décharge. Als eerste wordt ge hoord mevrouw Henriëtte Roland Holst van der Schalk. Op verzoek van mr. Stokvis wordt deze getuige ais'deskun dige beëedigd. Mr. Stokvis: Kent u Sneevliet allang. Getuige: Sinds 1903. Mr. Stokvis: Kunt u iets verklaren over persoon en karakter van Sneevliet. GetuigeSneevliet heeft van nature een sterk sociaal gevoel, gevoel voor rechtvaardigheid, hij is actief en strijd baar, een actieve idealist, een man van sterke hartstochten, die zich niet altijd zelfbeperking oplegt, hij is rondborstig. Hij is van de Nederlanders degenen, die den breedsten kijk heeft op de wereld gebeurtenissen. Van zijn terugkomst af heeft hij naar zijn inzicht alles gedaan voor de revo lutionaire beweging in Indonesië. Hij heeft dit gedaan op een wijze waarmee ik 't niet altijd eens benhij heeft niet altijd de verhoudingen hier in Nederland begrepen. Hij is onbaatzuchtig en zou een veel belangrijker plaats volgens zijn talenten hebben kunnen innemen. De eigenlijke inhoud van het manifest zegt get., in antwoord op vragen van den verdediger, is feitelijk leerend, onder wijzend, didactisch. Als iemand opruiend schrijft, doet hij het kort, niet in den vorm van een hoofd artikel van een bijblad. Ik houd 't voor absoluut uitgesloten, dat hij tot oproer heeft willen opruien. Slechts in overspanning acht ik dit voor Sneevliet mogelijk daarvoor acht ik hem te verstandig. Mr. StokvisZiet u het gebeurde op de Zeven Provinciën als muiterij of als een kinderlijke uiting van de Indonesi sche ziel. De president: Deze vraag kan ik niet toelaten. Deze heeft niets uit te staan met de kwestie thans aan de orde. Verdachte geeft als volgt zijn bedoe ling weer met dit manifest. In dit ma nifest, geschreven als hoofdartikel, door het gebeurde op de Zeven Provinciën tot manifest geworden, zonder titel of jota er aan te veranderen, laat ik het aan het beraad over van de marine-men- schen om tot dienstweigering over te gaan. De uitkomst van dit beraad was twijfelachtig. Verschillende andere getuigen worden gehoord, waaronder de heer C. Kitsz, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, die het manifest in één lijn ziet met de motie omtrent de loonactie op het con gres van het N.A.S. in November 1932 gehouden. Getuige heeft het niet als een oprui end stuk beschouwd, het zelfs voorge steld, het door het heele bestuur te laten teekenen. Nog andere getuigen afkomstig uit verschillende groepeeringen van het N. A.S. verklaren, dat het manifest ligt in de lijn van het besluit tegen de alge- meene loonsverlaging, in November 1932 op het congres van het N.A.S. aangeno men. Deze getuigen verklaren ook allen, dat Sneevliet naast het schrijven van mani festen, voornamelijk kantoorarbeid heeft verricht als secretaris van het N.A.S. Getuige Menist. Zoo verklaart ook de heer A. Menist, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, in zijn functie van secretaris van liet Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Deze is van oordeel, dat het geheele artikel ge tuigt van »gezond verstand-*, »in onder ling verband en samenhang-*, gelijk mr. Stokvis er aan toevoegt. PI. deelt dan mede af te zien van het verhoor van den minister van koloniën, den heer S. de Graaff, doch verzoekt, met het oog op het late uur, de verdere behandeling der zaak tot een anderen dag uit te stellen. Requisitoir. Dan is het woord aan den officier van justitie, mr. B. Kist. Spr. acht de opruiing tot ongehoor zaamheid en samenspanning tot onge hoorzaamheid bewezenspr. gaat den inhoud van het manifest na en conclu deert, dat het opruiend karakter van dit geschrift vaststaat. Twijfelachtig noemt spr. dat hier opruiing tot muiterij zou hebben plaats gehad, maar niet twijfel achtig is opruiing tot opzettelijke onge hoorzaamheid. In de derde plaats heeft spr. genoemd samenspanning tot onge hoorzaamheid het is de bedoeling ge weest van verdachte, dat er beraad zou zijn tusschen de marinemannen, zoodat hier zeker sprake is van samenspanning tot ongehoorzaamheid. Verdachte is een goed stylist, hij is eerlijk en loyaal, een uitstekend redenaar, iemand van groote gaven, vergelijkt zich zelf met Liebknecht en Domela Nieuwenhuis. Verdachte is echter niet zulk een groote figuur vol gens spr. Hij is zeer ijdel met zucht tot sensatie, heeft een feilen haat tegen de bourgeoisie, wordt echter door zijn haat Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. overweldigd, die hem de grenzen doet overschrijden. Hij werkt uitsluitend des tructief. Spr. is van oordeel, dat in deze moeilijke tijden opruiing een ernstig misdrijf is. Hij eischt derhalve een gevangenisstraf van anderhalf jaar. (Beweging). Dan richt de verdediger, mr. Benno J. Stokvis het verzoek tot de rechtbank ver dachte onmiddellijk in vrijheid testellen. Er is een kreet van verbazing gegaan door het heele land, ook bij zijn vijanden, toen Sneevliet was gearresteerd: men vroeg zich af of dit rustige manifest nu plotseling een opruiend pamflet zou zjjn geworden. Anderen hebben oneindig scherper, feller en opruiender geschriften geschreven: anderen zetten er echter hun naam niet onder, Sneevliet is zoo loyaal niet zoo ijdel dit wel te doen. Tot nu toe is hij nooit gevaarlijk geacht anderen, o.a. de O.S.P.er Schmidt, die zich vandaag te Dordrecht eveneens wegens opruiing te verantwoorden heeft gehad, bevinden zich op vrije voeten. Sneevliet is voor zijn partij voor de a.s. verkiezingen lijstaanvoerder; zijn partij wordt thans van een grondwettelijk recht beroofd, doordat de verkiezingspropa ganda thans door haar niet naar behooren gevoerd kan worden. Op 15 Februari vindt het verhoor plaats, op een wijze, dat verdachte niet kan ver moeden, dat hij gearresteerd zal worden. Pas op 22 Februari wordt hij plotseling, zeer opzienbarend gearresteerd, daarom opzienbarend, omdat ze op dat moment onlogisch en onbegrijpelijk was. PI. is van meening, dat, mocht aan ver dachte een vrijheidsstraf worden opge legd, deze gelijk zou moeten zijn aan de voorloopige hechtenis. Mocht de rechtbank hier thans toe be sluiten, dan zal hij den tijd tot de volgen de zitting alleen noodig hebben voor zijn verdediging, evenals den tijd, welke ver- ioopen zal van het vonnis tothetHooger Beroep. Dan bepleit Sneevliet zelve nog zijn invrijheidstelling, betoogend, dat bij niets begrijpt van wat hem thans overkomt. 30 jaar is hij krantenschrijver, eenmaal is hij vervolgd en te Semarang van rechts vervolging ontslagen. Hij voelt deze op sluiting als een sluipmoord op zijn vrij heid. Als publiek persoon acht spr. zich toch verplicht zijn verdediging te kunnen voeren. Spr. gelooft niet, dat de maatschappe lijke veiligheid zoo wrak is, dat ze door één biljet van hem uit elkaar gescheurd kan worden. Dan begeeft de Rechtbank zich in raad kamer, waar ze geruimen tijd verblijft. Als ze' terugkeert, deelt de president mede, dat de rechtbank geen termen aan wezig acht om de onmiddellijke invrjj- heidsstelling van verdachte te gelasten in verband met vrees voor herhaling en den ernst van hel misdrijf. Dan wordt de zitting geschorstde verdere behandeling wordt uitgesteld tot Zaterdag (heden) 1 April te 9è uur, wan neer mr. Benno J. Stokvis zijn pleidooi zal houden. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag uitspraak gedaan betreffende den brand op het ms. „P. C. Hooft". De oorzaak kan niet worden vastgesteld, doch wèl is uit het onderzoek nuttige leering te trekken, in het bijzonder aan gaande de bewaking van schepen tijdens verblijf in de haven. oog op zijn zoo juist afgelegde verklaring zeide de rechter geen directe inhechtenis- j neming te willen gelasten. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Siegerswoude. De boerderij van den beer P. Kobus te Siegerswoude is afgebrand. De inboe del ging grootendeels verloren. Twee varkens, twee schapen, twee lammeren en vier geiten kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. mi Hasselt. Woensdagavond is in de buurtschap de Velde bq Hasselt de boerderij van J. van Rijkeren afgebrand. Een koe is in de vlammen omgekomen. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. AUTO-ONGELUK TE LAREN. Een dOode. Gisterenmiddag omstreeks kwart over 12 heeft op den rijksstraatweg Amster dam—Amersfoort, nabij het theehuis het Kamp onder Laren, een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Uit de richting Bussum reed over den rijksweg een wagen van den Bussumschen houthandel Schreu- der, die met hout geladen was. Een achter- oprijdende luxe-auto, bestuurd door D. H„ administrateur te Hilversum, die voor een uit de richting Laren komenden auto achter den houtwagen moest blijven, is tegen den hout wagen opgereden, waardoor het hout door de voorruit naar binnen drong. De bestuurder werd op slag ge dood en de heer van W. uit Hilversum, die naast hem zat, werd gewond. De gewonde en liet stoffelijk overschot zijn naar het St. Jansztekenhuis te Laren overgebracht. Bij een hoogloopende ruzie in een woning in de Laurierstraat te Amsterdam is gistermiddag de 37-jarige G. zijn 34- jarige broeder met een dolkmes te lijf gegaan. Hij heeft hem een diepen steek in de linkerborst toegebracht. De getrof fene is bewusteloos ineen gezakt; de aan valler was hierdoor nog niet tot bezinning gekomen en zwaaide als een dolleman met het wapen om zich been, terwijl hij over den zwaargewonde gebogen lag; toen buren, die op het gerucht waren komen toesnellen, met behulp van een anderen broer hem overmeesterden. Er was ook spoedig politie bij, die den aanvaller heeft overgebracht naar het bureau Raampoort, waar hij is opgesloten. De getroffene is in ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen overgebracht en daar opgenomen. Hij was gisteravond nog bewusteloos, zoodat hij nog niet ge hoord is kunnen worden. Uit het voorloopige onderzoek is ge bleken, dat tusschen beide broeders een oude veete bestond, die gistermiddag tot een noudlottige uitbarsting is gekomen de onmiddellijke aanleiding schijht te zijn, dat de eene broeder den anderen verweet, door hem te zijn bestolen. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma pag. I 7j 2 Nadere bizonderheden over het voorloopig onderzoek betreffende de muiterij op ,,De Zeven Pro vinciën"' 1 Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp te Dixmuiden X De ontvoering van de vier Brit- sche zee-officieren door Chinee- sche zeeroovers Nederland in het internationaal luchtschepenverkeer. De plannen van Dr. Eckener Drie boerderijen Exloo afgebrand te r 1} 2 2 Ernstige relletjes te Haarlem. Een fascist gewond Maandag a.s. moet het mengper- centage voor margarine tot 40 worden verhoogd Het proces te Moskou tegen de gearresteerde Engelsche inge nieurs begint 9 April Dreigende hongersnood in Rus land? Tegen den heer Sneevliet is voor de rechtbank te Amsterdam, Don derdag 1 jaar gevangenisstraf geëischt Een auto-ongeluk ie Laren eischte gistermiddag een doode De reorganisatie bij de Marine werven. Het personeel zal wor den teruggebracht tot het aantal arbeiders in 1915 De boycott tegen de Joden zal in Duitschland alleen heden plaats hebben Meer dan 10.000 personen heb ben Donderdag in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam gepro testeerd tegen de anti-semietische actie in Duitschland De voorzitter van de O.S.P., de heer P. J. Schmidt is gisteren tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens opruiing. Verbetering van den luchtpost dienst op Ned.-lndië7 Sportnieuws 14 Omtrek nieuws 13 Marineberichten „14 Marktberichten „14 - s 12 %-ms §mn we hmf Zaterdag 1 April. In de Voorstraat te Goor in Donder dagochtend omstreks zeven uur de heer XT G. Baumer, die zich per rijwiel naar de Hitvoering Kon. Ned. Bond van Oud- R.-K. kerk begaf, door een auto van de Onderoff., Musis Sacrum, 8 uur. eerste Hengelosche veetransport- en ex-1 peditieonderneming aangereden en ge- Concert Helders Fanfarecorps, Casino 8 dood. B. was 52 jaar en ongehuwd. uur. Zondag 2 April. „EEN VROUW IS DUYZEND MANNEN Tooneelvoorstelling Dolle Hans'', Ca-> De heer P. .1. Schmidt staat terecht. Voor den politierechter te Dordrecht is gisteren behandeld de zaak tegen P. Schmidt, voorzitter der O.S.P., wonende te Amsterdam, wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Maart te Sliedrecht in een openbare vergadering, waarin hij als spre ker optrad, ten aanhooren van het aldaar aanwezige publiek, alzoo in het openbaar, mondeling heeft opgeruid tot plegen van doodslag, althans tot het plegen van een strafbaar feit, en tot gewelddadig optre den tegen het openbaar gezag, door de volgende woorden te uiten: .Wanneer de generaals zeggen schieten, de kapiteins zeggen schieten, dan hebben de arbeiders er voor te zorgen, dat zij hun wapens niet hebben te keeren tegen hun eigen kame raden, maar tegen de generaals en mi nisters", althans woorden van dergelijke strekking. Verdachte gaf als beroep op voorzitter der O.S.P. Hij erkende de hem in den mond gelegde woorden te hebben gespro ken, althans zich in dien zin te hebben uitgedrukt. De officier van justitie was van mee ning, dat het aankomt op de strekking der gesproken woorden. In de uitdrukking: richt de wapenen op de bevelvoerders, ligt de bedoeling tot opruiing. De officier noemde dat een zeer ernstig feit, vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Daarom achtte hij een vrij strenge straf noodzakelijk, vooral ook uit preventief oogpunt. Hij vroeg veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf van twee maanden. Op een vraag van den politierechter antwoordde verdachte, niet de minste be hoefte te gevoelen, offers te brengen, maar als eenmaal zou worden uitgemaakt, dat het hem ten laste gelegde onder de straf wet valt, zal hij zich aan die overtreding niet meer schuldig maken. De politierechter heeft terstond vonnis gewezen en verdachte veroordeelde tot een gevangenisstraf van twee maaden. Met het TE ERG" Twee Eotterdamsche dames, die Dins dag per motorfiets op weg waren naar Antwerpen, hebben 's middags te Dord recht een minder aangenaam avontuur beleefd. Er mankeerde iets aan haar rij wiel, waardoor zij genoodzaakt waren op liet Blauwpoortsplein bij'tZwijhdrecbtsche veer een onderzoek in te stellen. Haar kleeding, motorjekker en broek; trok spoedig de aandacht van opgeschoten jongens en anderen, die het de dames lastig maakten en zelfs tot handtastelijk heden overgingen. De vrouwen bleken niet op haar mondje gevallen en beant woordden de plagerijen met heftige uit vallen, wat tengevolge had, dat een der Dordtenaars een harer met een gieter te lijf ging en haar daarmee een lichte ver wonding toebracht. De aangevallene sprong den aanvaller op den nek en beet hem in een der ooren, zij haalde zelfs een mes te voorschijn. Het slot was, dat de politie zich met het geval bemoeide en het heele stelletje naar het bureau bracht. Vermoedelijk zal er nog een vervolging wegens mishandeling uit voortvloeien. Buitenland. Het proces begint «t April; Sir Esmond Ovey naar Londen ver trokken. Het proces tegen de Engelsche inge nieurs van de Vickers maatschappij zal 9 April te Moskou beginnen. Sir Esmond Ovey, de Engelsche gezant is Donderdag middag uit Moskou via Warschau, Ber lijn naar Londen vertrokken. In officieele kringen te Londen zegt men, dat Ovey, na geraadpleegd te zijn door de regeering, naar Moskou zal terug- keeren, tenzij de zaken een minder be vredigenden loop nemen DE VERDl IUSTERING BIJ DE INTERNATIONALE TE SEMARANG. Het bedrag van de verduistering door een Menadeescïïe employé van de Inter nationale Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam, is gestegen tot 270,000. Ge bleken is, dat de verduisteringen en valschheid in geschrifte aanmerkelijk grooter zijn dan aanvankelijk werd ge meend. stno uur. Maandag 3 April. V rijheidsbond, Openbare vergadering Musis Sacrum 8 uur. Woensdag 5 April. Volksuitvoering Mij. tot bevordering der Toonkunst. „Der Messias", Nieuwe kerk 8.15 uur. Secretarissen van vereenigingen kun nen „openbare" vergaderingen of uitvoe ringen, die zij in de Agenda wenschen op genomen te zien, opgeven aan onze redactie, kantoor Koningstraat. 1 doode, 30 gewonden; 14 arbei derswoningen vernield. Bij de reeds vermelde ontploffing in de chemische fabriek te Mitcham, een Z.-westelijke voorstad van London, is een twaalfjarige jongen op slag gedood en van de 30 gewonden zijn er vier ernstig aan toe. De andere gewonden zijn door glasscherven en stukken puin getroffen. Er zijn in 2 zijstraten veertien arbeiders woningen verwoest. De wijkdominee en de burgemeester hebben gezorgd dat de getroffen families voorloopig in twee leegstaande schoollokalen ondergebracht kunnen worden. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. l)e dooden geïdentificeerd. Donderdag is men er in geslaagd de laatste slachtoffers van het vliegongeluk te Dixmuiden te identificeereu. Behalve de Antwerpsche heer Kreglinger, een jonge dame van Duitsche nationaliteit, het echtpaar Mac Ilrath, twee Australiërs, zijn alle andere slachtoffers van Engel sche nationaliteit. Het parket van Veurne heeft gisteren toestemming gegeven tot bet vervoer der lijken. Die Fransche vliegers uit Rijssel hebben verschillende malen boven de plaats van de ramp gevlogen. Zij lieten een krans met de Fransche kleuren vallen, die dicht bij de daar staande lijkkisten neerkwam.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7