HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 APRIL 1933. Luchtvaart. Sport. De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. Een Centrumsafgevaardïgde gevangen genomen. Een veemmoord Adolf Rotter en zijn vrouw De sterke hand in Oostenrijk. De beslissing over Groenland. Het Fransche luchtschip E 9 vergaan. Luchtpost Mederland-lndië. Het luchtschip gezonken. - De hoop op redding van meer menschenlevens opgegeven. - Nog een klein luchtschip, dat ter hulpverleening was uitgevaren, vergaan. E u 11 e n 1 a nd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 25-jarigen koperslager H. J. H., die wegens het misdrijf op 9 October 1229 in den Blijdorppolder te Rotterdam door de rechtbank aldaar is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, wegens feitelijke aanranding van de eer baarheid, den dood tengevolge hebbende. De advocaat-generaal mr. J. A.deVisser, eischte bevestiging van het vonnis. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. DE TOESTAND IN DEN LANDBOUW. Maandag heeft d^ Coöp. Stoomzuivel- fabriek te Haaksbergen haar jaarlijksche aanbesteding gehouden van de melkritten. Daarbij is het vervoer van de melk uit de buurtschappen naar de fabriek voor fabelachtig lage prijzen aangenomen. Een rit, die het vorige jaar nog f 1.34 op bracht, is nu b.v. aangenomen voor f 0.75. Om een ander voorbeeld te noemen: een rit van f 2.34 kwam nu op f 1.07. Men moet in aanmerking nemen, dat het ver voer vaak bijkans een hal ven dag in beslag neemt, en in vele gevallen twee paarden gebezigd moeten worden. (»Nw. Rott. Crt.«). SLUIS' BISCUITFABRIEK WORDT GESLOTEN. Bijna tweehonderd man perso neel te Deventer ontslagen. De berichtgever van het «Hblad.» te Deventer meldt: De voortdurend meer drukkende regee- ringsmaatregelen ten aanzien van de be langrijkste grondstoffen eenerzijds, de steeds slechter wordende economische toe stand anderzijds, hebben de algemeene vergadering van aandeelhoudersderSluis' Biscuitefabriek N.V. te Deventer, het be sluit doen nemen, het bedrijf op te heffen. Aan het personeel, bestaande uit onge veer negentig mannen en honderd meis jes, is ontslag aangezegd. Er bestaat echter groote kans, dat na korte sluiting, velen van het personeel weer in deze fabriek werkgelegenheid zullen vinden. Ten aanzien van deze aan gelegenheid worden, naar wij vernemen, besprekingen gevoerd. DYSENTERIE OF PARATYPHUS? Drie kinderen overleden. Te Tiendeveen gem. Beilen hebben zich ln de laatste dagen gevallen van dysen terie voorgedaan, waarvan enkele met doodelijken afloop. Hoewel ook eenige volwassenen door de ziekte zijn aange tast, zijn tot dusverre alleen drie kinderen overleden, een tweeling van vier jaar en een meisje van IJ jaar. De inspecteur van de Volksgezondheid voor de drie noordelijke provincies, dr. Tuntler uit Groningen, is na onderzoek ter plaatse, van meening, dat het hier zeer waarschijnlijk een kleine dysenterie- epidemieis, doch hij acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het paratyphus is. Omtrent de oorzaak kon de inspecteur nog geen vaststaand oordeel uitspreken, al moet waarschijnlijk gedacht worden aan gebruik van ondeugdelijk drinkwater. Gelukkig heeft de ziekte bij ouderen voorshands geen kwaadaardig karakter. In samenwerking met de inspectie heeft het gemeentebestuur zooveel moge lijk voorzorgsmaatregelen getroflen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Buitenland. Verdacht van verduistering. De te Keulen verschijnende (nat.-soc.) Westdeutsche Beobachter meldt, dat de Keulsche centrumsafgevaardigde. Thomas Esser gevangen is genomen. Hij wordt verdacht gelden van de „Kölner Hand- werkskammer", waarvan hij bestuurslid is, te hebben verduisterd. Met hem zijn de president en de secretaris van het be stuur Weiter en dr. Engels gearresteerd. Het verduisterde bedrag moet volgens het blad meer dan een millioen mark bedragen Aan Esser wordt in het bijzonder ten laste gelegd, dat hij in 1925 uit de mid delen van de „Handwerkskammer''20.000 gulden (34.000 mark), ter beschikking heeft gesteld van de met hem bevriende familie Lofing tot stichting van een hotel te Buderich. Voor dit bedrag zijn wissels afgegeven, die tot dusver niet zijn inge lost. Ook is er geen rente betaald. Aan den president van de „Handwerks kammer" Weiter moeten 35.000 mark on rechtmatig zijn toegewezen en dr. Engels wordt beticht van knoeierijen met cre- dieten. Esser op vrije voeten. Naar Wolff nader meldt, deelt de cen trumspartij te Keulen nader mede, dat Thomas Esser (die ook vice-president van j den Rijksdag is) uit de hechtenis is ont slagen. Zijn mede-verdachte Weiter heeft verklaard, dat er bij de Handwerkskam mer niets onregelmatigs is geschied. Alle verleende voorschotten zijn volkomen in de haak. Zoowel bij Esser als bij Weiter en Engels is gisteren huiszoeking ge houden. Een tekort van I1/» millioen mark. Naar Wolff meldt, zal, ondanks de vrij lating van de centrumsafgevaardigde Es ser (die met zijn medebestuursleden W al ter en dr. Engels van de „Handwerkskoni- med" te.Keulen wordt beschuldigd van verduistering van gelden) de instructie tegen hem worden voortgezet. Alle drie verdachten ontkennen strafbare hande lingen te hebben begaan, maar geven toe m vele gevallen incorrect te hebben ge handeld. Het tekort, dat bij een vluchtig onder zoek van de boeken is geconstateerd, zal 1 /2 millioen mark bedragen. WET TEGEN HET RITUEELE SLACHTEN IN DUITSCHLAND. De Rijksregeering heeft tot de volgende wet besloten: Warmbloedige dieren moeten bij het slachten verdoofd worden voordat er bloed aan onttrokken wordt. De rijks minister van binnenlandsche zaken kan bepalen, dat het voorschrift ook bij het slachten van andere dieren van toepas sing is. Zoolang hij van deze bevoegd heid geen gebruik maakt, kunnen de landsregeeringen of de door deze aan gewezen instanties dergelijke bepalingen uitvaardigen. Bij noodslachtingen blijven deze bepalingen, indien de omstandig heden geen verdooving toelaten, buiten toepassing. De nadere bepalingen omtrent het slachten van de bij deze wet bedoelde dieren vaardigt de rijksminister van binnenlandsche zaken uit. Zoolang deze van deze bevoegdheid echter geen gebruik gemaakt heeft, kunnen de landsregee ringen of de door deze aangewezen in stanties dat doen. Opzettelijke of nalatige overtreding van deze wet wordt gestraft met gevan genisstraftot zes maanden of boete. De wet treedt 1 Mei a.s. in werking. HET VERMISTE OPLEIDINGSSCHIP KJ0BENHAVN. Wrakresten gevonden. De kapitein van het Noorsche motor- tankschip »Thorshavn«, dat dezer dagen met een lading traan van de kokerijen in de Zuidelijke IJszee te Fredrikstad in Noorwegen is aangekomen, heeft verteld, dat men vermoedelijk wrakresten heeft gevonden van het sedert 3928 vermiste Deensche opleidingsschip Kjobenhavn*. Bij een landing op-het Yough-eiland, dat op ongeveer 37° Noorderbreedte en 16° Westerlengte ligt, vond men namelijk vrij veel wrakhout, dat volgens den kapi tein van een groot zeilschip afkomstig moet zijn. Voor zoover men weet is de laatste jaren geen ander groot zeilschip dan de »Kjobenhavn« in deze wateren vergaan, maar het is natuurlijk niet uit gesloten, dat het wrakhout langen tijd door een zeestrooming is meegevoerd, voor het op Yough-eiland aanspoelde. Tusschen het overige wrakhout heeft men echter een groot luik gevonden, dat, naar men om verschillende redenen vermoedt, zeer wel van de >Kjobenhavn« afkomstig kan zijn en dat wellicht bij een nader onderzoek te indentificeeren is. Men ver wacht, dat binnenkort nadere bijzonder heden bekend zullen worden. Op den Duitschen, nationaal- socialistischen journalist Bell. In de Oostenrijksche grensplaats Durch- holzen, bij Kufstein, in Tirol, is de Mun- chensche journalist Bell, die sinds eenige dagen uit Duitschland gevlucht was, door vier Rijks-Duitschers, die hem wilde nopen terug te keeren, na een korte woordewisseling doodgeschoten. De daders vluchtten met twee auto's in razend tempo over de grens, waarbij zij de grensaf- scheiding in elkaar reden. De Oosten rijksche grenspost zond ze eenige schoten achterna, die echter niels uitwerkten. Bell was zelf nationaal-socialist, maar werd verdacht van spionnage, zoodat de daad waarschijnlijk de voltrekking van een veemgerichtvonnis gold. Van andere zijde vernemen wij nog, dat Bell samenwoonde met een anderen Duitscher, Heil dien men eveneens tot terugkeer trachtte te bewegen. Deze werd door een schot in het dijbeen gewond. Toen men wilde telefoneeren, bleken de telefoonleidingen doorgesneden. Bij een poging tot ontvoering. Frltz Rotter en zijn vrouw zwaar gewond. Wolff meldt uit Bern: Woensdagmiddag zijn, naar het Zwit- sersche telegraafagentschap uit Vaduz meldt, Fritz en Adolf Rotter, de beide oud- schouwburgdirecteuren uit Berlijn, met hun vrouwen, toen zij van een wandeling terugkeerden, in den omtrek van Gaflei door zeven jongelieden met revolvers aan bevallen. Er ontstond een gevecht, waarbij de Rotters overmand werden. Men trachtte hen in een auto te werken. Met Fritz Rotter lukte dat. De drie anderen spron gen in een afgrond. Adolf Rotter en zijn vrouw kwamen daarbij om, de vrouw van Fritz liep ernstige kwetsuren op. Fritz Rotter sprong uit den wegrijd end en auto en liep een schedelbreuk op. De auto is bij Götzis in Vorarlberg aan gehouden. De inzittenden zijn voorioopig te Feld'kirch in het huis van bewaring op gesloten. DE ZEEROOVERS VAN NIEUW-TSJWANG. De derde officier van het s.s. ,.Nant- sjang een van de 4 Engelsche scheeps officieren, die bij Nieuw-Tsjwang door Chineesche zeeroovers van hun schip wa ren gehaald, is in genoemde plaats opge doken. Hij brengt de boodschap mee. dat zijn drie nog in gevangenschap gehouden makkers, zullen worden vrijgelaten tegen een losgeld van 100.000 dollar. Bovendien willen de roovers machinegeweren, gewe ren en schietvoorraad INTERNATIONALE JUWEELENDIEF. Te Athene is een Rus aangehouden, die voor vijftien millioen drachmen gestolen diamanten bij zich had. Welke Neder- landsche juwelier mist diamanten? ENGELSCH WETSONTWERP IN EERSTE LEZING AANGENOMEN. Witboek zal belangen der ge arresteerde Britten niet schaden. Het Lagerhuis heeft Dinsdag het wets ontwerp op den invoer van goederen uit Sovjet-Rusland in eerste lezing zonder discussie aangenomen. MacDonald ver klaarde bij de beantwoording van Lans- bury, den leider der oppositie, dat het Witboek, waarin de gisteren gevraagde opheldering gegeven wordt, hedenavond laat zou worden openbaar gemaakt, daar het na een nieuw onderzoek van de quaestie mogelijk werd bevonden een Wit boek samen te stellen' dat geen nadeel zou berokkenen aan de belangen van de gearresteerde Britten in de Sovjet-repu bliek. Simcn over het anti-Russische wetsontwerp. Sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis het wetsontwerp tot verbod van invoer van Russische goederen nader toe gelicht. Hij heeft verklaard dat er geen rechtstreeks verband bestond tusschen dit wetsontwerp en de gerechtelijke vervol ging van de Britten te Moskou, doch, dat, tenzij deze Britten naar behooren worden behandeld, de regeering met Sovjet-Rus land niet langer vriendschappelijke betrek kingen kon onderhouden. De regeering verbiedt nu ook de socialistische „Ordnersehaften". De Oostenrijksche regeering heeft het bij de ontbinding van den republikeinschen schuttersbond niet laten zitten. Zij heeft, naar de Weensche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt, nu ook de vorming van „Ordnersehaften" verboden. Dit waren de vereenigingen, door de sociaal-demo cratische partij onmiddellijk bij de ont binding van baar schutterij ingesteld.. Het Haagsche Hof van Internationale Justitie heeft uitspraak gedaan in het geschil over een stuk van de Oostkust van Groenland tusschen Denemarken en Noorwegen. Het Hof heeft Denemarken in het gelijk gesteld. Slechts de Noorsche rechter heeft tegen deze beslissing zijn stem uitgebracht. De gevallen uitspraak is van groot prin cipieel belang schrijft de Nw. Rott. Crt. „Noorwegen steunt nu zijn aanspraken op het feit dat er op het gedeelte van de kust, dat het nu geannexeerd heeft, meer Noorsche jagers hun beroep uit oefenen dan Denen. Daardoor zou Dene marken souvereiniteitsrechten verloren hebben of niet kunnen bezitten, die reeds door alle betrokken mogendheden officieel erkend waren voordat Noorwegen er aan dacht ze te bestrijden. Dit is een bijzonder gevaarlijk beginsel. Laat een koloniale mogendheid in een stuk onontgonnen gebied vreemdelingen toe, en zouden die vreemdelingen blijvend van die toelating gebruik maken om er, meer dan de burgers van het land waar onder de verlaten kust tot nog toe staat kundig heeft geressorteerd, hun brood te zoeken, dan zouden daaruit aanspraken geboren worden op die streek voor het land van oorsprong dier exploitanten. Er is niet veel scherpzinnigheid of voorstellingsvermogen voor noodigomte beseffen wat voor de koloniale mogend heden de erkenning van dit beginsel zou kunnen beteekenen. Het onmi Idellijk ge volg zou moeten zijn, dat de koloniale mogendheden zich zeer zouden gaan be perken in het voeren van een politiek van open deur in hun koloniën, daar de toepassing van die politiek ai te gevaar lijk zou worden. Een verder gevolg zou dan zijn, dat ontginning van allerlei ge bied zou worden vertraagd, dat de vreed zame internationale koloniale samenwer king geducht schade zou lijden". Bij informate ter bevoegder plaatse is, naar Het Vaderland meldt, het bericht van het Indische blad juist gebleken, met dien verstande, dat de daarin ge noemde maand October als voorioopig moet worden beschouwd. Immers, al is het syndicaat, dat zich jten behoeve van de uitvoering van het i plan-Asjes heeft gevormd, vast van plan de vlucht te doen doorgaan, toch moeten in een dergelijk omvangrijk plan natuur lijk diverse instanties worden gekend er. op het oogenblik zijn de hier te lande met deze instanties gevoerde besprekin gen nog niet definitief afgesloten. Twee ernstig gewonden. Tijdens een hevigen storm heeft het eenige groote bestuurbare luchtschip, waarover de Fransche marineluchtvaart beschikt, Dinsdag een noodlanding willen doen tusschen Rochefort en Lorient. Het luchtschip viel in twee stukken uiteen. Van de uit twaalf koppen bestaande be manning werden een kapitein ter zee en een adelborst eerste klasse ernstig gewond. Nadere berichten melden: Het Dinsdag tijdens een storm veron gelukte Fransche luchtschip, de E 9, is een half stijf luchtschip geweest van 10.000 M3. Het luchtschip was enkele maanden geleden pas in dienst gesteld. Dinsdagochtend was de E 9 te Roche fort opgestegen voor een proeftocht langs de kust tot Lorient. Onderweg werd het luchtschip verrast dooreen hevigen storm, zoodat het in de buurt van Guérande (departement van de beneden Loire) een noodlanding heeft moeten maken. Het luchtschip kwam met zulk een kracht neer, dat de romp doormidden brak. Vermoedelijk in October snel- heidsviucht volgens Plan-Asjes. Aneta meldt uit Bandoeng: Volgens het A. I. D. heeft het hoofd van de P. T. T. van het Plan-Asjes Comité bericht ontvangen, dat de snelheidsvlucht vermoedelijk in October van dit jaar zal plaats vinden. Het comité verzocht zijn medewerking voor het welslagen van deze vlucht, o.a. door de uitgifte van een specialen postzegel. Het A. I. D. maakt in verband hiermede melding van een schema van de K. L. M. voor een extra-Indië-viucht, waarbij over dag en des nachts zal worden gevlogen, waardoor de tocht in 4'/2 dag heen, resp. retour zal worden volbracht. Het toestel zal een versterkte personeelbezetting krijgen. Waarschijnlijk zal deze proef vlucht spoedig worden gehouden. Voorts maakt het blad melding van een denkbeeld van de K.L. M. om in de toekomst estafette-vluchten op het Ne derland—Indië-traject uit te voeren. Hiervoor zullen machines en personeel op enkele plaatsen worden gedetacheerd. Door ook des nachts te vliegen zal de tocht worden bekort. Het plan-Asjes. Tenslotte overweegt men, te Marseille ten minste één vaste vertrek- en aan komstbasis in te richten, opdat bij slecht weder het postvervoer naar en van Mar seille eventueel per trein of autobus zal kunnen geschieden. Het luchtschip geheel vernield. De kapitein van het verongelukte lucht schip E 9 heeft verklaard, dat het lucht schip geheel vernield is. Na het onderzoek door een daarvoor ingestelde commissie zal al het nog voorhanden zijnde mate riaal gedemonteerd en naar Rochefort worden overgebracht. De E 9, die vier millioen frank heeft gekost, had behalve de proefvluchten totaal slechts twintig dienstvlieguren achter den rug. DE RAMP VAN DE „CITY OF LIVERPOOL". Het onderzoek naar de oorzaak. De Belgische deskundigen, die een on derzoek hebben ingesteld naar de oor zaken van het vergaan van de City of Li ver pool, zijn tot de conclusie gekomen, dat de ramp niet aan een fout in de con structie van het vliegtuig of een andere technische fout is te wijten. VLIEGONGELUK. Elf dooden. Bij Neodisha is het Z.O. van den staat Kansas, is Vrijdagavond een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een vliegtuig dat een Canadeesche ploeg voetballers voor een wedstrijd naar Topeka zou brengen is neergestort. Elf menschen moeten ge dood zijn. DR. OKENER OVER DE CATASTROPHE DER „AKRON". Dr. Ec-kener heeft te Berlijn een zeer belangwekkend betoog gehouden over de vermoedelijke oorzaak der catastrophe van dé Akron. Volgens hem. is het mogelijk geweest, dat onjuist afwerpen van ballast tot de ramp heeft geleid. De Amerikaansche kruiser Portland heeft radiografisch medegedeeld, dat op de plaats, waar de ramp met de Akron heeft plaats gehad, niets meer te zien is. Sporen van het wrak zijn nergens meer gevonden. De kustwachtschepen Tucker, Mojave en Macdougal zijn eveneens op de plek van het onheil geweest. Zij hebben echter geen hulp meer kunnen bieden. Volgens een nader bericht van de Port land heeft de kruiser het lijk van den marconist van de Akron gevonden. De door de Duitsche tankboot geredde per sonen zijn op het Amerikaansche kust- schip Tucker overgebracht. De kruiser meldt verder, dat er overi gens geen levensteekenen van de Akron of van de bemanning gevonden zijn. Het rapport van luitenant Wiley. Het eerste officieele rapport van een overlevende is ontvangen in een radio boodschap van luitenant Wiley, den on dercommandant van de Akron, die luidt: „Gisteren tegen 22 uur was het lucht schip omgeven door onweders, bij een overigens niet zeer bewogen nachtelijke atmosfeer". Na dan de route beschreven te hebben, welke de Akron heeft gevolgd, gaat Wiley verder: „Kort na middernacht begon het luchtschip van een hoogte van 16.000 voet snel te dalen. Er werd ballast uitgegooid. Aan alle kanten waren we door onweders omringd. Om half één be gon de Akron opnieuw snel te dalen. Op nieuw werd ballast uitgegooid en we stegen weer. Drie minuten nadat we in het centrum van den storm schenen te zijn gekomen, begon het luchtschip hef tig te slingeren en werd de heele beman ning bijeengeroepen. De Akron begon naar zee af te drijven. Er werd weer bal last uitgeworpen, maar de stuurinrichting geraakte onklaar en de daling duurde voort, totdat we de oppervlakte van de zee bereikt hadden. Door den schok werd het luchtschip toen vernield. Bij het licht van de bliksemstralen zag ik verscheidene manschappen zwemmen. De overblijfse len van het luchtschip verdwenen snel met den stroom. De discipline in de stuurcabi- ne was voortreffelijk". Een te hulp gesneld klein lucht schip eveneens vergaan. Een klein luchtschip van de marine, de J 3, dat uit Lakehurst vertrokken was, om naar de overblijfselen van de Akron te zoeken, is, naar uit New-Jersey ge meld wordt, Dinsdagmiddag op duizend meter uit de kust in zee gestort. Omtrent het lot van de bemanning zijn de berich ten verschillend. Het eene spreekt van een bemanning van vijf koppen, die allen verdronken zijn. Een ander bericht meldt, dat twee leden van de bemanning gered zijn, maar dat men vreest dat de vijf overi gen verdronken zijn. Weer een ander bericht spreekt van elf manschappen, die allen gered zouden zijn. De kustwacht McDogal heeft gemeld, dat zjj wrakstukken van de Akron heeft verzameld, maar geen enkel lijk. De hulpverleening. Het kustwachtvaartuig Tucker dat even als andere kustschepen naar de Akron is gesneld, is Dinsdagochtend op de plaats des onheils aangekomen. Per radio deelde de Tucker mede. dat het vele wrakstukken van de Akron heeft gevonden. Verdere reddingspogingen op gegeven. De nasporingen naar het verongelukte luchtschip Akron hebben geen verder re sultaat gebracht en zijn afgebroken. Er valt dus mede te rekenen, dat de catastrofe aan 73 menschen het leven heeft gekost. De vermoedelijke ccrzaak. Het departement van marine heeft Roo- sevelt medegedeeld, dat de Akron in een storm is geraakt, door den bliksem werd getroffen, in brand vloog en omlaag stortte. \fkeer van den bouw van nieuwe groote luchtschepen. Vincent, de voorzitter van de marine- commissie uit het Huis van Afgevaardig den, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten geen luchtschepen meer zou bou wen, nadat van de drie, welke gebouwd zijn, er reeds twee verloren zijn gegaan. Volgens Reuter vindt deze opvatting on der de leden van het Congres veel weer klank. Een later bericht meldt, dat er zeven manschappen aan boord waren, van wie er twee verdronken zijn. Volgens een nader telegram heeft Wi ley nog verklaard, dat er geen enkele aan wijzing was, dat de Akron door den blik sem getroffen was en er was ook geen ontploffing of brand aan boord geweest. Toen echter de kabels van de bovenste stuurinrichting vernield waren, viel de „Akron" ondanks alle pogingen op de zee. Toen het luchtschip het watervlak raakte, stroomden de golven alle cabines binnen. Wiley slaagde erin weer boven te komen en zag toen het luchtschip in het licht van de bliksemstralen afdrijven. De structuur was geheel ontwricht. Wiley zwom vervolgens naar de Phoebus, waar hij aan boord geklommen is. Slachtoffers. Onder de slachtoffers van de ramp met de «Akron» is admiraal William Moffett. Deze was van 1914 tot 1918 de comman dant van het marine-opleidingsinstituut aan de Groote Meren. In 1921 werd hij benoemd tot hoofd van het luchtvaart- bureau, in welk ambt hij in 1925 en 1928 werd bestendigd. Hij was de technische adviseur van de in 1921 en '22 te Washington gehouden conferentie tot beperking der wapenin gen eveneens was hij de Amerikaansche adviseur ter conferentie te Londen in 1930. Rampen met 'lichtschepen. Wij laten hier nog een avat vollediger lijstje volgen van rampen met lucht schepen, die er na den oorlog ge weest zijn en dat wij in de 'Nw, Rott. Crt.» vinden In Juli 1919 ontplofte te Baltimorehet Amer. luchtschip »C 8». Er waren 75 dooden. Enkele dagen daarna verongelukte boven de Noordzee het Britsche lucht schip »NS 11». Zeven dooden. In 1921 brak boven Huil het Britsche luchtschip «R38» in twee stukken. Het wrak viel in de Humber. Er waren 43 dooden In 1922 geraakte het Amerikaansche j luchtschip «Roma» in brand en viel. Dit- maal 34 dooden. In 1923 verdween bij Sicilië in een orkaan het Fransche luchtschip »Dix-| nnide». Men heeft het gevaarte nooit teruggezien en natuurlijk evenmin de 54 menschen die er in waren. In 1925 brak in de lucht het Amer. luchtschip »Shenandoah«. Resultaat 14 dooden. In 1930 vloog het Britsche luchtschip de »R 101» zich in de buurt van Beauvais te pletter tegen een rots. Er waren 48 dooden. Thans in één dag tijds drie ongelukken met luchtschepen de «Akron», met 74 dooden, verging bij de kust van New- Jersey. Een klein Amer. luchtschip, dat te hulp Ijlde, brak, hetgeen aan 2 van de 9 op- varenden het. leven kostte en nu is ook een Fransch luchtschip verongelukt. Hulpverleening. Volgens ontvangen draadlooze berich ten zijn, naar het staatsdepartement mee deelt, tot nu toe slechts enkele wrakstuk- kén van de Akron gevonden. Er zijn nog twee lijken gevonden. SCHOOLVOETBAL. Record aantal inschrijvingen. Vele prijzen toegezegd'. Het aantal inschrijvingen bedraagt 50, een cij fer, dat tot nog toe niet bereikt werd. Dit be- teekent, dat in de a.s. Paaschvacantie 50 elftallen met reserves in actie zullen zijn, pl.m. 600 scho lieren op sportieve wijze zullen strijden voor de (voetbal)eer van hun school. De commissie is nog steeds druk bezig met de voorbereiding, een om vangrijk werk! Gelukkig ondervindt de commis sie, ook vooral van officieele zijde, alle mogelijke medewerking, 't Is jammer, dat de R.H.B.S.-ver- -eniging, wier leden toch ook aan de wedstrijden meedoen, de commissie voor een moeilijkheid plaatst, doordat genoemde vereeniging één der dagen, die al een zevental jaren voor ons werd bestemd waren, voor zich opeischte. We willen ditmaal besluiten met een opsomming van de tot nu ontvangen prijzen: prijs van den Bur gemeester, idem Wethouder de Boer, van het Gemeentebestuur, H.R.C. (kostbare zilveren wis selbeker), Helder, Scheidsrechtsvereeniging, Open bare Lagere School No. 5, N.O.G. (afdeeiing Den Helder), juwelier van de Witte, leeraar R.H.B.S. J. de Vries, terwijl meerdere zijn toege zegd. Het Secretariaat is: Brakkeveldweg 25. Zaterdag vond de loting plaats, waarvan Don derdag publicatie volgt. VOETBALPROGRAMMA ZEEMACHTCOMPETITIE. Donderdag n.m. 5-30 Ankerpark: Marine KazerneM.L.D.. Zaterdag n.m. Ankerpark, n.m. I uur: O.Z.D.Schorpioen I; terrein O.Z.D.: Adel borstenSchorpioen II. Stand in groep i na Zondag a April. Schorpioen I 22004 punten O.Z.D. 2 1 1 o 3 van Speyk 31113 Stand in groep 2 na Zondag 2 April. Mar. kazerne 22004 punt M.L.D. 1 1 o o o Schorpioen II I o O 1 o Adelborsten 20020 Uitslagen van Zaterdag 1 April: Schorpioen 2Marine Kazerne 05 regle mentair; M.L.D.Adelborsten 52. VELDLOOPEN TE DEN HELDER. Georganiseerd Zeemacht. door de M.S.V. De M.S.V. Zeemacht organiseert een twee tal Provinciale veldloopen in de duinen nabij het Theehuis de „Donkere Duinen", over een afstand van: 1. 2 km; 2. 3 km (beide loopen in zwaar duinterrein). De eerste loop zal gehouden worden op Zondag 23 April en staat open voor een ieder in het gebied van den N.-H. A B., behooren- de tot de klases der C loopers en de klasse der Nieuwelingen. Buiten een aantal prijzen zal aan een ieder, welke de eerste loop vol brengt binnen 13 minuten een fraai diploma woraen uitgereikt. De deelnemers, welke ook de tweede loop binnen een nader vast te stellen tijd volbrengen, ontvangen naast hun diploma voor dien loop nog een aardige her inneringsmedaille. De tweede loop zal gehouden worden op Zondag 21 Mei over een afstand van ongeveer 3 km in dezelfde omgeving. De inschrijvingen, met 50 cent inleggeld voor niet-leden van Zeemacht, moeten uiter lijk Woensdag 19 April bij het bestuur op de Gymn. en Sportschool te Den Helder zijn binnen gekomen. Inschrijvingen zonder inleg geld kunnen terzijde worden gelegd. In geen geval zal toestemming tot starten worden verleend aan hen, die hun inleggeld niet heb ben voldaan. De deelnemers kunnen zich vanaf het sta tion per autobus naar het Theehuis de „Don kere Duinen" begeven in ongeveer 10 a '5 min. De kleedgelegenheid zal zijn in het Thee huis de „Donkere Duinen", alwaar ook de prijsuitreiking zal plaats hebben. Na afloop gelegenheid tot dansen in het Theehuis. Hee besturu der M.S.V Zeemacht: D. J. Matze, voorzitter. C. Vijlbrief, serc.-peningm. GENOEGLIJKHEIDS-COMPETITIE VOOR VETERANEN EN SCHEIDS RECHTERS. Op voorbeeldige wijze heeft de Politie Sportvereeniging een besluit genomen tot het doen spelen van bovengenoemde competitie. Alle vereenigingen wren sterk voor het spelen van deze wedstrijden. Het grootste vraagstuk is echter dat van de terreinen, waar natuurlijk ook wel een mouw aan gepast zal worden. Er werd besloten een geheele competitie te spelen, waaraan zal worden deelgenomen door: de Politie S.V., H.R.C.-veteranen, Hel- der-veteranen, Onderwijzers V.V., Scheids rechters Elftal, Post en Tel. Elftal en Water en Lichtbedrijven Elftal. Tevens zullen de wedstrijden onder toezicht staan van een tot dit doel samengestelde commissie, welke het zelfde systeem zal toe passen als bij den Voetbal Bond. De commissie bestaat uit de volgende heeren: H, W. Freeke, secr.; competitieleider P. Kaptein. G. de Haan en P. ter Burg. De competitie zal half Mei aanvangen op verschillende terreinen hier ter plaatse. Nadere inlichtingen hieromtrent kan men bekomen bij den heer H. W. Freeke. 2de Molendwarsstraat 2. DE AFDEELING MARINIERS BEHAALT HET KAMPIOENSCHAP IN DE ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. De mariniers te Rotterdam gaan zich onder leiding van hun eminenten voorganger, den serg. der mariniers W. Bergman, instructeur en vertegenwoordiger van de Marine Sport vereeniging „Zeemacht" aldaar, steeds meer interesseeren voor de sportbeoefening. Bij de laatstgehouden jaarwedstrijden van „Zeemacht" mocht het hen gelukken beslag te leggen op den tweeden prijs in de voetbal wedstrijden, voorts werden door hen nog personeele prijzen in andere takken van sport behaald. Gezien de slechte gelegenhid voor de sportbeoefening, die daar aan de beoefe naars wordt geboden, kan geconstateerd wor den dat te Rotterdam een goede sportgeest en groote activiteit heerscht. Nu mochten wij bericht ontvangen, dat de afdeeiing Mariniers, die met haar elftal mede dong in de Zaterdagmiddagcompetitie het kampioenschap in deze afdeeiing heeft ver overd. Voorwaar een fraai resultaat, waarop de deelnemers en de afdeeiing Mariniers te Rotterdam trotsch kunnen zijn. Dat zij dit succes niet .,op het kantje af" hebben verkregen, moge blijken uit het feit, dat zij in deze competitie 104 doelpunten hebben gemaakt, terwijl slechts 14 punten in hun nadeel werden genoteerd. Sportmakkers te Rotterdam, gaat op den ingeslagen weg voort en vergeet vooral niet, dat de athletiek een onmisbare sport is om een goed voetballer te worden. Wij zien met spanning uw verrichtingen op 't gebied van athletiek bij de a.s. wedstrijden r- de kam pioenschappen der Mnn-n-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7