Verlovingsringen Juwelier Beemsterboer, VIERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 APRIL 1933. 13 Stadsnieuws. ONS GOEDKOOPE LIJSTJE HERMAN NIJPELS' - REDUCTIEBON. PREDIKBEURTEN Moderne uitvoering. Keizerstraat 15. (Vervolg van pag. 5). VERKLARING OM ELDERS TE STEMMEN. Wij maken er op attent, dat de gelegen heid, een verklaring af te leggen, dat men elders wenscht te stemmen voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen, is openge steld tot en met 12 April a.s. COMITÉ TOT LENIGING VAN DEN NOOD DER DUITSCHE JODEN. hi ons nummer van Donderdag j.1. gaven wij de namen van de heeren, die in bovengenoemd comité zitting hebben. Het bericht behoeft evenwel eenige aan vulling. N.l. de volgende heeren vormen het comité: D. I. Grunwald, voorzitter; S. Man- heim, (giro 9147), penningmeester; M. A. Grunwald, secretaris; D. Beek, L. Coltof, S. Coltof, S. Herschel, L. Kannewasser. ACHT EN DERTIG JAAR ZONNESCHIJN EN REGEN GEPRODUCEERD. Thans In de Heldersche Cou rant In het zonnetje gezet. Bn dat komt iemand na acht-en-dertig laren dan ook wel toe, nietwaar? Het bovenstaande, lieve lezer, is het welgelijkend conterfeitsel van den heer W. J. D. Maas, den observator van het filiaal van het Kon. Nederl. Meteorologisch station in de Bilt, dat we hier in Den Hel- dier kennen onder de meer populaire be naming van ,4e Windwijzer". In 't kort gezegd dus het portret van den heer Maas van den windwijzer. Die naam „windwijzer" heeft natuurlijk een geschiedenis. Er is een tijd geweest, dat Den Helder de inrichting, zooals het tegenwoordig geslacht die kent, niet bezat. Toen was er de ouderen zullen het zich herinneren een opzichter van den pro vincialen waterstaat, Van der Ster ge naamd, die zich zeer interesseerde voor de wetenschap der meteorologie en die, op de plaats waar het tegenwoordige beton nen gebouw staat, een grooten windwijzer oprichtte, en daarmee nuttige diensten be wees aan de scheepvaart. Deze windwijzer kreeg in den volksmond al heel spoedig den naam van de „inrichting van Van der Ster" en nog kent men bij de marine, die uit den aard der zaak zeer veel belang had bij de opgaven, diie aldus werden verkre gen, het meteorologisch station in het da- gelijksch spraakgebruik onder den naam „station Van der Ster". Later werd de in stelling overgenomen door het rijk en een filiaalinrichting van het Meteorologisch Station in de Bilt. het bekende weten schappelijke instituut, dat zulke nuttige diensten bewijst. De heer P. Zaatman, werkzaam aan de „inrichting van Van der Ster", ging als eerste observator in Den Helder in dienst over van het rijk, en was de directe voor ganger van den heer Maas. Achtendertig jaar geleden, toen van de jongeren onder onze lezers nog geen en kele kennis gemaakt had met de vele aan trekkelijk- en de enkele daarbij beboe rende narigheden van dit onöermaansche, en toen de ouderen nog veelal zwarte of blonde of ook wel geen 'haren hadden, achtendertig jaar geleden kwam als op volger van dezen heer P. Zaatman de heer W J. D. Maas. En nu zijn het niet in de eerste plaats die achtendertig jaar zelf, die ons aanleiding geven hier een en ander omtrent den heer Maas mede te deelen, maar wel is dat het feit, dat deze heer thans als „wachtgelder" zijn functie heeft neergelegd en is opgevolgd door den lieer F. van Dok. Nog niet ten volle den vijfenzestig-jari gen leeftijd heeft de lieer Maas bereikt, nochtans eischte 's lands zuinigheid, dat hij vervangen werd door een jonger kracht, die eveneens al gedurende eenigen tijd op wachtgeld was en vroeger hier eveneens werkzaam was. De lieer Maas heeft zijn opleiding in de Bilt ontvangen en is sedert zijn benoe ming onafgebroken werkzaam geweest in Den Helder. Dat deze tietrekking geen sinecure is, zal de lezer begrijpen als wij zeggen, dat het Station dag en nacht open is. Natuurlijk, de beteekenis van dezen weerkundigen dienst is geen andere dan om de resultaten van den wetenschappe- lijken meteorologischeri arbeid in dienst te stellen van het algemeen, en daarvoor is nu eenmaal oen onafgebroken oiligcnt zijn onvermijdelijk. Op elk moment van het etmaal immers kan er iets gebeuren, een plotselinge weersverandering kan op treden, een gewijzigde luchtdruk, een oi andere ramp, en ten allen tijde moet de dienst dan paraat ziin. Onze samenleving kent meerdere van die onafgebroken lunc- tioneerende diensten: ons havenkantoor er een voorbeeld van, onze telegraaf, onze eigen, gemeentelijke politie. Maar vooi het meteorologisch Station staat de zaak even anders, omdat de heer Maas e alleen-waarnemer was. Natuurlijk wai voor verlofdagen e. d. wel plaatsvervan gers beschikbaar, maar voor wat dOT E<3- wonen dienst betreft per etmaal, daa bestonden uit den aard der zaak geen - paalde uren: ten allen tijde diende ei iémand te zijn voor de telefoon, terw u j veste uren waarnemingen plaats ha - Achtendertig jaar lang heeft de heer Maas zonder eenige onderbreking dezen dienst waargenomen en naar onze mee ning mag dat hier wel eens worden gere leveerd. Met het meest zonnige humeur ter wereld zijn die werkzaamheden verricht; uit eigen ervaring hebben wij de aange naamste herinneringen: steeds stond hy ons ten allen tijde met de grootst moge lijke^ welwillendheid te woord, adviseerde, gaf inlichtingen, hielp in alle opzichten als wij om die hulD kwamen vragen. En dat kwam nog al eens voor: als er plotse ling een hevige storm was opgestoken, was het eerste adres waar wij inlichtingen gingen inwinnen het observatorium; bij hooge waterstanden, bij zwaren sneeuwval, bij sterken ijsgang was altijd weer de heer Maas onze vraagbaak. En als men bij hem kwam om het instrumentarium eens te be zichtigen, was hij nog enthousiaster vaak dan de bezoeker. In den loop der jaren is de dienst zeer sterk uitgebreid. De oude instrumenten van den heer Van der Ster ziin gemoder niseerd en thans wrorden de nieuwste en meest volmaakte instrumenten gebruikt voor de verschillende waarnemingen. Vooral de ontwikkeling der luchtvaart is oorzaak geweest, dat in de laatste jaren de waarnemingen zich enorm hebben uitge breid; viermaal daags op internationale tijden worden ten behoeve van Schiphol, \Y aalhaven en onze marinevliegkampen de meteorologische waarnemingen hier voor opgenomen en per radio door de ma rine uitgezonden. Dit geschiedt te 7.20, 10.20, 1.20 en des avonds 6.20. Vooral ook worden waarnemingen gedaan betreffende de bewolking. Het zou ons te ver voeren hier uitvoerig uiteen te zetten wat er alzoo geschiedt in dit observatorium. Er is zooals men weet een stormwaarschuwingsdienst, er worden waarnemingen gedaan ten aanzien van re genval, winddruk en -richting, dagelijks wordt een weerbericht uitgegeven, enz. en voor dat alles worden ook hier de waarne mingen verricht. De Bilt zelf het hoofd station vormt als het ware het centrum van een spinneweb, van waaruit regel matig de verschillende draden worden uit gezonden en dit alles functioneert zóóda nig, dat er tussolieu het binnenkomen der verschillende gegevens in de Bilt en het uitzenden daarvan naar de betrokken in stanties bijna geen tijdsverschil bestaat. Behalve observator was de heer Maas ook hoofd van de kustwacht en seingever van den stormwaarschuwingsdienst. Hier ter plaatse heeft uit den aard der zaak de marine zeer veel practisch nut van den dienst; het is dan ook de marine, zooals we boven al zeiden, die'de waarnemingen ten bate van de luchtvaart radiografisch uitzendt. De heer Maas is thans opgevolgd dooi den heer F. van Dok en gaat te Alkmaar een welverdiende rust genieten. Want hoe wel nog wachtgelder, is het practisch bui tengesloten, dat hii nog iveer in functie zal komen. DON-KOZAKKEN IN CASINO. Onze lezers zullen zich nog herinneren de komst hier ter stede van het vermaarde Don-Kozakkenkoor, dat op Zondag 19 Juni van het vorige jaar een voorstelling gaf in Casino, die door zeer velen bezocht was. Wij schreven omtrent die voorstelling toen o.a. in ons nummer van Dinsdag 21 Juni 1932: WILLEM V- ORANJE-HERDENKING j En zoo trof ons in het daarop volgende TE DELFT. i koor „Wie durch Einen der Tod" (no. 44) de fraaie opvatting, door den heer Leewens ]ietdaaraan gegeven. Ook het slotkoor „Wür- jdigist das Laram" met het beroemde „Amen" was prachtig. Bizonder fraai kwam in bepaalde gedeelten het orgel, bespeeld door den heer Feike Asma, uit. Wjj deden slechts een paar grepen, maar genoeg om den lezer te doen zien, dat, wat den koorzang betreft, aan Han del volkomen de hem toekomende eer werd bewezen. Van den componist is de anecdote bekend, dat hij, bij zekere ge legenheid, dat iemand in zijn tegenwoor digheid smalend over zijn werk sprak, verontwaardigd uitriep: »Wat mijn mu ziek zou niet goed zijn Inderdaad, meester, uw muziek is best, maar ze is niet voor de poes geschreven, dat staat vast. Het is jammer, dat wij voor de rest van dit verslrg niet in denzelfden geest kunnen doorgaan. Want niet altijd slaag den de solisten erin op even hoog peil te blijven als de muziek die zjj moesten vertolken. Wjj denken hier in 't bizon der aan het koor »Uns ist zum Heil ein Kind geboren» (No. 12). De geweldige grootschheid van de hier vertolkte ge dachte, waarbij solistisch deze mededee- ling kond wordt gedaan, en het koor telkens invalt met »Wunderbar, Herr- licher!» kwam door de solisten onvol doende tot haar recht. Toch waren ze, stuk voor stuk genomen, lang niet slecht, maar hier en daar wat zwak. De sopraan, Maja Reilingh, den Haag, had een wat dun, maar zuiver en be schaafd geluidhaar uitspraak, opvatting en voordracht, waren goed en naarmate de avond vorderde, geraakte zij er meer in, zoodat zij ons aan het slot veel beter voldeed dan bij het begin.JoImmink.de alt (.Amsterdam) had een mooi alt-geluid; ook zij wist met gevoel en voordracht te zingen. („O du die Wonne verkündet in Zion" bijvoorbeeld). Uitstekend was ook de tenor, Henk Viskil, Den Haag, die o.a. zong „Erwach! erwach zu Liedern der Wonne" (no. 16). In het begin was zijn coloratuur, evenals die van den bas, r.iet fraai; toegegeven moet worden, dat Handel geweldige eischen stelt aan zijn solisten en dat door het geheele werk heen de coloratuur niet van de lucht is. Het minst kon ons de bas bekoren, J. van Duuren, Nijmegen, toch 'n bekend zanger. Of hij dezen avond niet op dreef was, het is mogelijk, maar verscheidene malen worstelde hij met zijn partij, zonder noch tans te overwinnen en vooral de lage a bleek al boven zijn krachten te gaan. En wat is nu voor een bas een a Wij zouden hiermede kunnen volstaan een enkel woord nog over de begeleiding, die bestond uit een strijkorkestje, het kerkorgel, waarvan wij de fraaie effecten reeds releveerden, een vleugel, door mevr. Velthuys bespeeld, en waarop o.a. de recitatieven-begeleiding zoo fraai tot haar recht kwam, alsmede een trompettist. Deze trompettist bereikte speciaal in de beroem de Posaunen-aria van den bas (No. 46) prachtige successen en ook hier kwam de bas goed naar voren, zoodat deze aria dan ook extra mag worden genoemd. Er was in het voorschip der kerk een speciale uitbouw gemaakt, die nochtans jammer Men verzoekt ons opname van volgende: /a. Gelijk bekend, is op 17 April (2de Paaschdag) een nationale volkshulde te Delft georganiseerd aan de nagedachte nis van den Vader des Vaderlands. Men wil demonstreeren boven alle godsdienstige en politieke geschillen bet gemeenschappelijk nationaliteitsgevoel en als één volk de nagedachtenis te eeren van den grondlegger onzer vrijheid en uit te spreken de trouw aan het Huis van Oranje. Een schitterend programma is vast gesteld. Sprekers van naam en verschillende richting zullen het woord voeren (o.a. Z.E. Gen. C. J. Snijders). Machtige koren zullen vaderlandsche liederen zingen, terwijl tevens massa-zang zal plaats heb ben. Tal van muziekvereenigingen zullen aanwezig zijn- Een gedenksteen zal wor den onthuld, waarna een afmarsch met vaandels en bloemengroet zal plaats heb ben. Onder leiding van Ds. J. D. Doinela Nieuwenhuis van Nijegaard zal geza menlijk de eed van trouw worden afge legd. Het programma duurt van 14 uur. Bij gezamenlijke deelname van 25 per sonen kost de reis slechts 2.83 (retour), bij een gezelschap van 10 personen 3.48. In het eerste geval behoeft niet gezamen lijk de terugreis te worden afgelegd. Met het oog op het tijdig aanvragen der programma's en insignes en verze kerd te zijn van een goede plaats, melde men zich voor deelname zoo spoedig mo gelijk an het adres: Prins Hendriklaan 9. TOONKUNST-CONCERT. „Der Messias" van Handel. Toen voor eenige jaren terug de af- deeling Toonkunst dreigde te zullen te niet gaan, werd na lijp beraad door de leden besloten nog een laatste poging te doen om te trachten nieuw leven in te blazen aan de stervende afdeeling. De heer Leeuwens, onze plaatselijke muziek- maecenas, werd bereid gevonden de patiente onder zijn hoede te nemen en zorgvuldig te verplegen. De eerste concerten, onder de nieuwe samenstelling gegeven, droegen nog wel het merk van de herstellende zieke op het voorhoofd; een beetje bleekjes zag de patiënt nog, de polsslag was nog niet wat het wezen moest, de hartwerking nog wat zwakjes, maar geleidelijk sterkte de patiënt aan; blijkbaar deed de Helder sche lucht haar goed. Wie j.1. Donderdag de krachtprestaties van de afdeeling heeft bijgewoond, zal met ons van oordeel zijn, dat van zwakte weinig meer te bespeuren is. Integendeel, de patiënt heeft een gezonde kleur, haar wangen zijn als die van Blozekriekske en de waarheid van het Latijnsche ge zegde „Mens sana in corpore sano" (een gezonde ziel in een gezond lichaam) wordt aan haar gedemonstreerd. Daarmede is, meenen wij, vrijwel ge karakteriseerd het peil, waarop de uit voering van Handels „Messias" stond.; genoeg wat te klein was, zoodat de mede •Niemand heeft er spijt van gehad, integendeel, den talloozen zangminnaars in onze stad was deze Zondagavond een ongekend kunstgenot. Zulk zin gen, zulke stemmen, zulk dirigeeren, was voorwaar iets, dat wij niet dan bij zeer zeldzame gelegenheden krijgen te hooren».Even later schreven wij: »Wat overigens van dit concert te zeggen? Ons verslag zou een verzameling superlatieven moeten worden Er is een bas, hoever hij pre cies gaat? het leek wel de d, en hij zong die met het grootste gemak, waarmede u, laten we zeggen, do-re-mi-fa-sol zingt. Het publiek was eenvoudig verrukt of juister: het viel van de eene verrukking in de andere. Tenslotte komt er een grens: meer dan applaudisseeren kun je 'niet doen» Dat schreven wij ten vorigen jare. Nu komt binnenkort het Don-Kozakkenkoor wederom in den Helder, maar onder an dere, grootere, samenstelling en ook onder andere directie. Wat hier in Juni van het vorige jaar optrad, was het Don-Kozakken koor »Platoff«; wat we hier nu krijgen,is het wereldberoemde koor onder leiding van Serge Jaroff, en bestaat uit 36man; het is twee jaar geleden in ons land ge weest, en is thans van een tournée door Amerika naar ons land gekomen, waar het 11 en 12 April in de residentie optreedt en vandaar regelrecht den 13en naar den Helder komt. Bij zijn optreden, twee jaar geleden, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag, was dit groote gebouw tot viermaal toe nagenoeg uitverkocht. In Amerika werden recettes gemaakt van gemiddeld 1000—2000 dollar. Natuur lijk komen er uit alle landen aanbiedingen om op te treden; het is dan ook niet zonder moeite gegaan, dat het koor thans Nederland bereist, en het is te verwachten, dat het Heldersche publiek dit zal weten te apprecieeren. Wij hebben hier uit den aard der zaak meer speciaal het oog op de koren; het solistenwerk vormt een afzonderlijk hoofd stuk. Van den koorzang kan veilig worden getuigd, dat deze op hoog peil stond en zeker voor menigen bezoeker dan ook een openbaring is geweest. Wij spraken na afloop een paar werkende leden, die natuurlijk nieuwsgierig ware/i naar een oordeel. Op onze uitlating: „jelui hebben je kranig gedragen!" kwam het spontane antwoord: „Handel zingt ook zoo prettig!" (En dan moet u die zware koren zien!) Nummer twee uitte zich in geheel anderen geest: „Woensdag hebben we goed gezongen, Donderdag echter onszelf overtroffen!" De karakteristiek is zeer juist: voor den criticus was er dan ook bitter weinig te noteeren. Gelukkig! Er is natuurlijk niet aan te beginnen om alle koren te bespreken; er komen 21 koren in het werk voor, waarvan er om des tijds wille een vijftal waren geschrapt, maar zelfs van deze zestien zou het nog te uitvoerig worden. Koor 39 „Auf, zer- reisset ihre Bande, und schiittelt ab dies Joch von euch!" werd vrijwel het slechtst van alle gezongen; al dadelijk de inzet van tenoren en sopranen was zwak en men kon maar niet op dreef komen. Maar de revanche, die direct daarna ge nomen werd in het slotkoor van het tweede deel, het grootsche halleluja-koor, was waarlijk buitengewoon; deze zang was geheel in harmonie met de gedachte, die erdoor uitgebeeld wordt. Wegens het late verschijnen van „De Practische Huisvrouw" is de daarin voorkomende Reductiebon geldig tot 15 April PROFITEERT VAN ONZE PAASCH - AANBIEDINGEN Zijden Zeifbinders 0.19 - 0.25 0.35 - 0.45 tot 2.50 Witte Overhemden met boord en manchetten 1.50 - 2.25 - 2.90 Gekt. Overhemden met boord en manchetten 1 35 - 1.90 - 2.75 - 3.50 - 4 50 Fantasie sokken p. paar 0.19 - 0.25 - 0.35 0.50 - 0.75 - 0.90 Semi Soft boorden 0.25 - 0.30 0.45 - 0.65 Polo Shirts 1.50 - 1.90 Wol en Haarhoeden 1.50 - 2.90 3.90 4-50 Sportpetten 0.49 - 0.65 - 0.85 1.10 Bretelles 0.36 - 0.50 - 0.75 0.95 Slipovers 0.95 - 1.26 - 1.50 - 1 90 Alles van bekende, solide kwaliteit. Vraagt zonder verplichting tot koopen bo vengemelde artikelen in onzen winkel KLEEDINGMAGAZIJNEN werkenden wat erg gedrongen moesten staan. Maar overigens komt een werk als dit in een kerkgebouw schitterend tot zijn recht. En nu wachten we maar weer't nieuwe seizoen af; „Toonkunst" is weer door de ergste groeiperiode heen en zal nu ook wel innerlijk gaan groeien. Dat is waar ook: er was nog een Toonkunstlid, dat ons onder liet heengaan aanklampte en tegen ons zei„Als u nou niet eens een speciale opwekking in de krant schrijft voor het toetreden van nieuwe leden, kijk ik u met geen gezicht weer aan!" Het spreekt vanzelf, dat men zich bij een dergelijke uitlating haast dit in zijn notitie boekje te noteeren. En nu zou ik het nog haast vergeten, hoe vindt u dat Tot van den winter dan, nietwaar? Met een aantal nieuwe werkende leden, het puik van zoete kelen. En, natuurlijk, den heer Leewens. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Vergadering in Casino. Over weldigende belangstelling. De afdeeling Den Helder van het Ver bond voor Nationaal Herstel, hield gister avond in Casino de aangekondigde ver gadering. Zooals te verwachten was, was de belangstelling hiervoor uitermate groot. Om zeven uur werd reeds voor de deur van Casino qeue gemaakt en om onge veer kwart voor acht stond nog een groote rij menschen te wachten om toegelaten te worden. De politie was aanwezig om het binnenkomen ordelijk te doen geschie den. Tegen laatstgenoemden tijd was het in de zaal reeds zeer vol. In het voorste gedeelte waren plaatsen gereserveerd voor de leden van de afdeeling. Opening. De voorzitter van de afdeeling Den Helder, de heer Uithol, heette allen harte lijk welkom. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat door een samenloop van omstandigheden men genoodzaakt was geweest deze vergadering op een Vrijdag uit te schrijven, waardoor de Joodsche medeburgers moeilijk aanwezig konden zjjn. Hij brengt dit speciaal naar voren, daar booze tongen beweerd hebben, dat dit opzettelijk zou zijn gebeurd, dat de beweging tegen de Joden zou zijn gekant. Hij leest ten overvloede artikel 1 van het manifest nog voor, waaruit blijkt, dat de I beweging niet tegen de Joden gericht is. De aanleiding van deze vergadering is, meerder bekendheid te geven aan liet streven van het verbond. Ondanks dat de 'beweging nog in de kinderschoenen staat, houdt de stroom van duizenden adhaesie- betuigingen nog aan (gefluit, gesis en applaus). Dat de beweging de instem mingvan Joden heeft bewijst een schrij ven van deni waarin deze zijn spijt uitdrukt, dat hij niet hij als verslaggever van de „Joodsche Cou rant" aanwezig kan zijn, maar dat hij ten volle met het Verbond sympathiseert. De lieer Uithol gaf hierna liet woord aan Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhof. Rede van den heer Gljbland Oosterhoff. Spr. begint er op te wijzen dat de tegen standers in de zaal, van hun bestuur het parool hebben gekregen om zich van het maken van opstootjes te onthouden en hij hoopt dat zij zooveel discipline heb ben dat zij zich hieraan zullen houden (applaus). Hij hoopte dat het bevel van het bestuurzal worden opgevolgd. Hij staat hier niet met alleen studeer kamerwetenschap, zoo gaat spr. verder, maar hij heeft met eigen oogen veel aan schouwd en dit betreft vooral het kolo niale vraagstuk. Dit vraagstuk is vooral voor een stad als Den Helder van belang. Gaan wij in de historie terug dan zien wjj dat de zee ons land heeft groot ge maakt. Spitsbergen, Nieuw-Amsterdam, Zuid-Afrika, deze namen getuigen daar van. In het laatste land woont een stam verwant volk, dat onze taal spreekt, maar dat niet zoo verdeeld is als het onze, omdat het vele jaren van moeilijken strijd heeft gekend. Als het een volk te goed gaat, dan apprecieert het dit niet meer. Jullie zijn imperialisten», wordt ons toe gevoegd, maar dat zijn wij niet. Wij leg ger. het er niet op aan om oorlog met een ander volk te voeren. Wij hebben een groot gebied in Indië, wij willen niets meer. Wat wij willen is op goede wijze uitvoeren de taak die wij daar hebben. In de goede jaren, wanneer er voor een bedrag van 400 millioen uit Indië kwam, is ons dat verweten, maar wat zou Indië zonder ons opbrengen, geen tien millioen. Oerwoud zou de grond bedekken, ver wilderde plantages zou men zien. Wan neer wij Indië zouden verliezen, door onze eigen schuld zouden wij een arm volk worden. Wanneer wij met onze 8 millioen zielen beperkt zouden zijn tot ons kleine landje, dan zouden wij daar niet kunnen leven. Een socialist als Daan v. d. Zee heeft er op gewezen dat er geen verschil is tusschen de koloniale politiek en de Nederlandsche politiek. Wij zijn allen Nederlanders, wij kunnen de verschillende levensrichtingen van elkaar apprecieeren, maar wij kunnen constateeren dat er geen leven meer in de politiek is, dat deze is verstard. Wat noodig is, is dat het volk de rijkseen- heidgedachte wordt bijgebracht. Deze ge dachte spreekt meer tot de intellectueelen, hoewel dit in Den Helder wel iets anders is. Ons land wordt aangevallen door het communisme. Spr. heeft geen bezwaar tegen hen in het bijzonder, maar het gaat om hun geestelijk beginsel. Hij ge looft niet dat men met het vijfjarenplan in Rusland wat bereikt. Van een boeren- staat kan men nu eenmaal niet in een handomdraai een industriestaat maken. Het communisme breekt af, wat wij altijd van hooge waarde hebben geacht, de Christelijke grondslagen en de grond slagen van het gezin. Wat daarvan komt ziet men in Rusland, de staatskinderen zwerven in horden langs de straten en vormen een groot gevaar. Wat de com munist heeft, is het geloof in de uit eindelijke overwinning van zijn ideaal en dit gelooft hij even vast als de ge- loovige in het hiernamaals en in het paradijs. Het is zijn goed recht om dat te gelooven, maar ik beschouw dat als een helscli geloof en ik stel daartegen over het heilig vuur van de nationale gedachte. Onmiddellijk na het sluiten van den vrede hebben de communisten een aanval gedaan op de beschaving in het Westen. In Hongarije was't Bela Kun, in Beieren stookten zij onrust, het oproer van de Spartacisten werd door hen ge financierd. Dit alles is niet gelukt, om dat de Westersche cultuur begreep, dat het hierdoor tot armoede zou vervallen. In Rusland zelf wordt honger geleden, daar regeert het leger van de Gepeoe, bestaande uit 150.000 man, die een ter reur uitoefenen. Alleen door voortdurend de wereldrevolutie te prediken, kunnen zij zich handhaven. Lenin, en met hem Zinowjef, voelden dat zij het Westen konden treffen in het Oosten, in de koloniale politiek. De Russen, zelf halve Aziaten, probeerden vat te krijgen op de 800 millioen Aziaten. Voor die opruiing werden propagandisten op speciale fecholen gevormd. Rusland, dat zelf alle godsdiensten bestrijdt, pro beert de Mohammadanen en andere sek ten te winnen, het zoekt aansluiting bij de nationalisten, doch wanneer eenmaal de Bolsjewistische revolutie zal zijn ge komen, dan tellen deze niet meer mee. Dat zien wij in China. De Russische agent Borodin, een kenner van de Ooster- sche mentaliteit bij uitnemendheid, en met hem de Chineesche nationalist dr. Soen Yat Sen, trachtten het bolsjewisme in te voeren en het resultaat is, dat direct en indirect 60 millioen menschen daarvan het slachtoffer zijn geworden. Overstroomingen hebben duizenden ge dood. Overal waar geen sterk gezag wordt gehandhaafd, daar verslapt den publieken dienst met al de gevolgen van dien. ZONDAG 9 APRIL 1933 DEN HELDER Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Bediening van den Doop. Onderwerp: „Fén voor allen, allen voor één". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek Bevestiging van nieuwe leden. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar '8 Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. H. Janssen, Leger- en Vloot- predikant i.a.d. van Den Haag. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P.H. Borgers Bevestiging van nieuwe leden. Onderwerp: „Christus de Koning en de Jeugd". Donderdag 13 April 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Doop. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. R. C. W. J. Hoek. - Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 5.30 uur, in gebouw Palm straat, Ds. R. C. W. J. Hoek. Bijbellezing: Ps. 84. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Palmzondag 's Morgens 10 uur, kerkdienst Voor den dienst palmuitdeeling Past. Th. Moleman. 's Avonds 7 uur, lijdensoverdenking Past. Th. Moleman. Donderdag 13 April. - Witte Donderdag. Half 10 kerkdienst, 's Avonds 8 uur, bidstond. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkom.' t 3.30 uur n.m. Muziek en zang. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Alles onder leiding van Majoor J .F. Bruijns, van Amsterdam. W o e n s d a g 12 April, 8 uur n.m. Bijz. Samenkomst onder leiding van Majoor Bakker, van Amsterdam. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarls) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansend waf sstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 u., Ds. H. A. Enklaar Hetzelfde zien wij in Mexico (spr. spreekt hier uit eigen ervaring. Nadat in 1810 het spaansche bewind was ver- dreven door den priester Hdalgo, heeft j het land nog niet anders dan revolutii s j gekend. Overal zien wij de hand van i Moskou, in Fransch, Indo, China en ook in de opstand in 1925 in onze archipel. De doorwoekering van het communisme in Indië beteekent niet een chaos voor één vólk, maar wel voor 20 a 30 volken. Mochten wij Indië verliezen, dan zouden andere landen, wellicht Italië, Japan of j Duitschland klaar om onze plaats in Ie nemen. Wij Nederlanders hebben een historisch recht op Indië van 3 eeuwei Dan komt spreker op de Sociaal De mocraten. Hij zou graag zien dat de S.D. zich konden opwerken tot het pe i i van de Engelsche Labourpartij. De S S. spelen met de waarde van het volk en 1 met de Rijkseenheid. Schaper heeft g> - zegd, clan wanneer wij in '14 in deuooi- log waren geraakt, dat hij mede naar oe grenzen zou zijn getrokken. Zij lachen om de muiterij op de „Zeven Provinciën", maar hij vergelijkt dit bij het gelach dat op de beurs opging toen dit bericht be kend werd en dat een Amsterdamscli blad kenschetste als het gelach van idioten (applaus en gefluit). Het ware te wenschen dat de S.D. meernationaal gingen voelen. Mannen als Polak en van Veen zijn hun voorbeeld. Troelstra was als Friesch nationaal, als Nederlander was hij inter nationaal. Wij zijn ook internationaal. Wij kunnen ons niet buiten het Europee- sche kader houden en wij zien heel wel, dat een volgende oorlog de ruïne van alles zou teweeg brengen. Spr. is geweest op een internationale bijeenkomst van S.D.-jeugdorganisaties. In alle secties woei de nationale vlag, alleen in de Nederlandsche niet. Zelfs in Noorwegen, toch een rood land, ziet men overal de nationale vlag. De S.D. zeggen: „Indië los van Holland", zij noemen wel geen tijd, maar het prin cipe is er toch. Men zegt dat wij de psyche van den inlander niet begrijpen. Uitspraken van groote mannen zeggen evenwel dat het Nederlandscli koloniaal bestuur een voorbeeld is voor alle andere landen. Dat zegt de Indische dichter Tagore en de (nu overleden) socialist Albert Thomas. In de landen waarinde S.D. aan het bewind zijn, verzetten zij zich echter tegen de gelijkstelling van I de inlanders met de blanken. Spr. keurt dit niet af, maar dan moet men aan den anderen kant niet op den voorgrond tre den. Wanneer er Laskaren op Neder- i landsche schepen worden geplaatst, verzat de vakbeweging zich daartegen. Spr. haalt dan een historisch voorbeeld aan uit de geschiedenis van Engeland. Toen de Romeinen uit Brittannië trokken, dachten de inwoners zichzelf te kunnen redden. Het bleek evenwel dat zij tegen i de natuurvolken niet waren opgewassen len hetzelfde is het met Indië gesteld.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13