CORSETTENHUIS 14 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 APRIL 1933. liemeentei aad. voor CORN. C. DITO Dames, „STOMA" MAAGBAND Corselet, prijsf 11.50 Gorset, prijs f 10 25 en f 13.50 HET KEIZERSTRAAT 43 TELEF. 637 Algemeene Politieverordening. Een chaos zou ontstaan wanneer wjj zou den heengaan. Wanneer, zoo zegt spr. tot de vergadering, dit gebeurt dan zal een zware verantwoordelijkheid ons volk treffen en die zal mede op U liggen wanneer U in die richting medewerkt. Rede van gep. vice-admlraal L. J. Quant. Het is de bedoeling van den heer Quant om een beter inzicht te geven in het doel van het Verbond voor Nationaal Herstel. In de pers zijn dikwijls verkeerde voor stellingen van het Verbond gegeven, als zouden wij een nieuwe partij naast de andere zijn. Wij zijn geen partij, wq vormen een beweging om alle weldenkende Nederlanders op te wekken tot de natio nale gedachte, om front te maken tegen die richting die stuurt naar de ellende die wij in vele andere landen kunnen zien. De heer Quant bespreekt de muiterq op de „Zeven Provinciën". Alle welden- kenden hebben het bericht met groote droefenis vernomen. Hij constateert dat de muiterij een gevolg was van het jaren lang ondermijnen van het gezag door de vakvereenigingen. (Geroepniet waar, gelogen. Beweging in de vergadering) ender leiding van de S.D. burgers. In zijn loopbaan heeft hij steeds op het standpunt gestaan dat politiek, in welke militaire macht ook, niet op zijn plaats was. Het Verbond roept, alle Nederlanders en elke gezindte op om te strijden tegen het gevaar, dat zich niet schijnbaar, maar zichtbaar voordoet en dat wij in zijn uitersten vorm in de muiterij hebben gezien. Het verbond staat tegenover geen enkele politieke partij. Het is uitgesloten dat de vraagstukken kunnen worden opgelost voordat het gezag j is hersteld. Geen regeering, welke zij ook is, kan regeeren, wanneer niet eerst een basis is gevormd, waarop zij kan steunen, hetzij door het samengaan van politieke partijen, of dat zij gedragen wordt door den volksgeest. Geheel Nederland leefde mee met de gebeurtenissen van de»Zeven Provinciën*. De Regeering sprak duidelijke taal,toen zij zei dat aan het schandelijk opzet een einde moest worden gemaakt, hoe dan. ook, desnoods met geweld. De S.D.A.P. toonde door vele uitlatingen dat zij was afgegleden naar den kant van het Com munisme. Ieder weldenkend Nederlander moet toen hebben begrepen dat het tijd was om daartegen front te maken. In dien tijd kwam het Manifest van het Verbond en spr. heeft zich afgevraagd of het wel noodig was, dat een speciaal extra verbond werd opgericht, omdat hij meende dat de volksvertegenwoordiging zoo hoog stond dat men hier had kunnen zeggen: «ais de nood het hoogst is, is de redding nabij*, dat men het nationaal belang voor het partijbelang zou laten gaan. Zooals men weet heeft de Liberale Staatspartij dit niet gedaan. Een conflict is ontstaan, waarbij de Regeering de portefeuillekwestie heeft gesteld. Op dat moment moesten alle verschillen terzijde worden gesteld en alle krachten worden geconcentreerd op de handhaving van het gezag. Het landsbelang eischle dat men aaneengesloten achter de Regeering bleef staan. Dat werd niet gedaan. De barometer bleef dalen en dat was een gevolg van den partijstrijd in het parlement, waarbij twee verschilpunten, de godsdienstkwestie en de klassenstrijd, het voornaamste waren. Het Verbond stelt zic'n ten doel deze antithese te over bruggen. Het stelt zich ten doel het bijeenbrengen van de loyale partijen, waarbij elk zijn beginselen zal behouden, maar het nationaal belang boven alles. Indien mogelijk, moet er een godsvrede in het parlement komen voor korten, als het kan voor langen tijd. Er moet worden geprobeerd, de barometer minder te laten zakken, hem horizontaal te doen loopen en hem dan weer doen stijgen. In de eerste plaats moet er naar ge streefd worden een einde te maken aan de gezagscrisis, waarin wij thans leven. De mannen die thans aan het bewind zijn, zijn uiterst bekwame mannen, al staan de beste stuurlui aan wal. Ieder ander op hun plaats zou het er niet beter afbrengen dan zij. Het is de groote verdienste van gene raal Snijders dat hij ons de oogen geopend heeft, en dat zijn oproep weerklank ge vonden heeft, bewijzen wel de tiendui zenden adhaesiebetuigingen (gefluit en applaus). Bij den eersten oproep had het Hoofdbestuur niet het plan om zitting in het parlement te nemen, doch later heeft men besloten dit wel te doen, hetgeen spr. nader uiteen zet De beweging zal op 26 April niet ein digen, zij zal zich in het volk moeten inleven en vele verdwaasden moeten doen inzien dat het alleen mogelijk is om goede toestanden te verkrijgen, wanneer alles op een goede basis komt te staan, dat allen worden doordrongen van het feit dat dit alleen mogelijk is, wanneer er weer orde in den Staat wordt geschapen. Het gebeurde in Duitschland stelt spr. ten voorbeeld. De manier waarop dit ge beurt wil hij echter niet hebben. Wij wenschen die periode niet die Duitschland thans doormaakt. Het gaat er om het gezag te herstellen. Vele vraagstukken die men daar heeft opgelost, had men voor onoplosbaar gehouden. De katholie ken zijn daar samengegaan met de partij van Hitier, hoewel zij daar eerst niets van wilden weten. De R.-K. werden door hun geloof bij elkaar gehouden, maar velen waren naar den kant van de S.D. georienteerd. Het Centrum, met den leider Kaas, heeft een verbond gesloten met de aartsvijanden, zij hebben de nationale ge dachte gesteld boven het partijbelang en vormen een sterk front tegen het bolsje wisme en tegen de S.D. (Heilgeroep in de zaal). Wjj moeten ons aaneensluiten om te voorkomen dat het hier een chaos wordt, opdat er geen inflatie komt, waardoor de arbeider nog meer ellende zal meemaken dan hij thans denkt te hebben (eeroeD „Weiter".) B p Dan bespreekt de heer Quant nog even het Openbaar onderwijs. De goeden niet te na gesproken, maar er zijn vele roode onderwijzers op de scholen die de kinderen opvoeden in een richting, die de ouders niet wenschen (gefluit en applaus). Het Verbond voor Nationaal Herstel is geen partij naast de andere partijen, het stelt zich ten doel de andere partijen te brengen tot de nationale gedachte welke j thans onderaan het programma staat. Deze gedachte moet echter bovenaan worden geplaatst. Een gezamenlijk front moet worden gevormd, tot redding van ons vaderland, dat wil zeggen van allen die nog hoogachting bezitten voor het j gezag. Schaart u om het Huis van Oranje, I stemt op lijst 29. Sluiting, t De heer Uithol deelde mede dat in de j pauze gelegenheid was tot het aanmelden i van leden voor de afdeeling, terwijl tevens schriftelijke vragen konden worden ge steld. Deze laatste mededeeling veroor zaakte groote beroering in de zaal. Ondanks de protesten uit de vergade ring bleef het bestuur op het eens inge nomen standpunt staan, zoodat er geen debat was en de vergadering gesloten werd. j De S.D.-bezoekers in aantal de grootste meerderheid der vergadering zongen bij het verlaten van de zaal de Internationale. PROPAGANDAVERGADERING VAN DE A. R. PROPAGANDA-COMMISSIE „MR. TH. HEEMSKERCK". In het Chr. Mil. Tehuis werd gister avond een vergadering gehouden waar als spreker optrad de heer R. A. den Ouden, met ais onderwerp „Vaderland en Oranje". Als om kwart over acht de voorzitter der commissie, den heer J. Kramer Kzn., de vergadering opent met gebed nadat door alle aanwezigen psalm 89:8 werd gezongen, zijn ongeveer 100 personen aanwezig. Spr. zegt in zijn openingswoord, dat hij hoopt, dat deze avond er toe zal mogen bijdragen, dat bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen de A.R. partij onver zwakt uit den strijd te voorschijn zal mogen komen. Spr. wijst met nadruk op de woorden van den heer Colijn, die gezegd heeft dat bij deze verkiezingen de aanhanke lijkheid van ons volk zal moeten blijken, aan vrijheid en gezag. Wel zegt spr. wordt het bezoek op deze vergadering ongunstig beïnvloed door de vergadering welke hedenavond plaats vindt vanwege het Verbond voor Nationaal Herstel, doch spr. gelooft niet, dat ons volk zich zal laten verblinden door de holle leuzen die deze partij op haar pro gramma heeft geplaatst. Dit is zegt spr., niet de eerste maal dat de Anti-Revolutionaire Partij zich staande heeft weten te houden trots dat van alle kanten getracht werd, haar omver te werpen. Rede van den heer Den Ouden. Vervolgens komt de heer den Ouden aan het woord. Deze vangt zijn rede aan, met op te merken, dat de verkiezingstrijd voor de A.-R. partij zwaarder zal zijn dan ooit te voren. De strijd staat niet alleen in hetteeken van materieelen nood, doch bovenal is er een groote mate van geestelijke armoede in breede lagen van de maatschappij. Het is daarom zegt spr., dat hij als onder werp voor zijn rede den titel heeft ge kozen „Nederland en Oranje", want immers zegt spr. valt of staat ons geheele staats bestel onder den band „God, Vaderland en Oranje". Dit is een snoer dat ons ge heele volk ten sterkste verbonden houdt. De heerschappij van den anti christ. Te veel zegt spr. gaat men van de gedachte uit, dat de heerschende econo mische wereldcrisis spoedig zal zijn over wonnen, maar geen enkel teeken wijst op eenigen vooruitgang van het maat schappelijk en geestelijk peil. Het staat wel niet geheel vast, dat dit zoo is, doch er zijn teekenen die er sterk op wijzen, dat wij op den drempel staan van den heerschappij van den antichrist, zooals deze is vastgelegd in het evangelie van den apostel Johanoes, hetgeen veeleer 'n teeken is van den maatschappelijken ondergang, dan dat er ook maar eenige sprake kan zijn van een herstel van het economische leven. Hetgeen momenteel in Rusland plaats vindt haalt spr. als bewijs voor zijn ver onderstelling aan. Immers, zegt spr., wordt thans aan het tweede vijfjarenplan ge werkt, waarbij is bepaald, dat iederen vorm van godsdienst verboden zal zijn. Zelfs gaat men zoo ver om een univer siteit voor de goddeloozen in het leven te roepen en een eeredoctoraat te ver strekken in de goddeloosheid. De leider van de Nederlandsche vrijdenkersbewe ging, de heer Hoving, zou volgens spr. op de nominatie staan met een dergelijk doctoraat honoris causa te worden be giftigd. Het A.R. verkiezingsmanifest. Als bron van de kracht der A. R. partij, beschouwd spr. het programma dier partij, waarbij in artikel I is vastgelegd het verband tusschen a ROBIH50N SCHOEIEN NlftSCG Cres-reparatiën worden direct uitgevoerd, ook voor garantie afwikkeling Groote sorteering bij: Schoen handel Moderne Elec. Sohoenrep. Fabriek TEL. 506 BRAKKEVELDWEG 140 bekennen, zich in den geest van het volk te hebben vergist. Het zal, vervolgt spr., de A.R. partij zijn, waarin de traditie van het consti tutioneel parlementairisme is belichaamd, die het waarmerk van deugdelijkheid op ons volk zal drukken, hetgeen in hoofd zaak is het stempel van het calvinisme. Het Calvinisme in den Staat. Toen in 1755 de reformatie, zich in twee deelen splitste, bewoog zich de eeue tak, belichaamd in de leer van Luther, in de richting van Duitschland en Zwit serland, terwijl de andere, het calvinis me, zich voortplantte naar ons land, om daar wortel te schieten. Het Calvinisme bracht over ons volk een licht voor den geest, doch hield tevens rekening met de maatschappelijke belangen. In de A.R. partij, zegt spr., heeft zich geopenbaard de staatkundige en burger lijke vrijheid van ons volk. Tachtig iyen hebben Oranje en zijn mannen voor tfe vrijheid van ons volk gevochten, en wij zegt spr. zullen dien strijd voortzetten met het zwaard van den geest. De verkiezingsstrijd van A. R. Partij. de Bij allen stoffelijken nood, zegt spr. verder, staat het geestelijk belang van ons volk echter op den voorgrond, en onder de geestelijke belangen speelt de vrijheid een groote rol. Deze vrijheid is het die ernstig in gevaar wordt gebracht door het communisme. Het gezag en de vrijheid be dreigt. Spr. kan geen verschil zien tusschen communisme en socialisme, zelfs het laat ste acht spr. nog gevaarlijker omdat het groote groepen van de bevolking onder valsche leuzen weet te beïnvloeden, ter wijl zij in wezen niet anders is, dan de ploeg die den bodem geschikt maakt voor het zaad van het communisme. Met het voorbeeld van «De Zeven Pro vinciën* toont spr. aan wat de gezags ondermijning, waar het communise op aan stuurt, tengevolge heeft. Sinds de groote spoorwegstaking in 1903 is er nog slechts weinig veranderd gaat spr. verder, want toen was het Dr. Kui per, die werd geteekend als de man wiens hand de keel van den arbeider omsnoerde, en thans is het Colijn die wordt afgebeeld als de man van wiens hand het bloed druipt van de slachtoffers der »Zeven Provin ciën*. De ware schuldigen zegt spr. zijn echter de sociaaldemocraten, met hun ge zag ondermijnende politiek. Het fascisme en naüonaal- sccialisme. Er kan zegt spr. geen vrijheid zijn zon der orde, en geen orde zonder vrijheid, het is daarom dat wij met verwondering de waardeering opmerken, die men ook in A.R. kringen heeft voor het Fascisme. Spr. waarschuwt er echter voor te be denken, dat het Fascisme slechts in schijn de vrijheid waarborgt. twee gebroeders John en Lionel Barry- more, Joan Crawford, Wallace Beery en Greta Garbo. Om van andere sterren niet te spreken. Vicky Baum geeft in haar roman een beschrijving van het leven in een groot hotel in Berlijn, dat wij een paar dagen medemaken. Een gaan en komen van gasten, van welke ieder, onder het mis leidend glanzend omhulsel, waarin zq hun leven naar buiten vertoonen, zijn leed en ellende dagelijks met zich meedraagt, en zq voert ons in de intimiteit van de hotel kamer om het ons te demonstreeren. Daar is allereerst Grusinskaja, de Russische danseres, met haar wereldsucces, innerlijk verteerd van de ellende niet meer te worden gewaardeerd en de zekerheid te hebben afgedaan. Daar is baron Von Gaigern, au fond een goedhartig mensch, door wanhoop en misschien ook wel op voeding en lediggang tot een hoteldief geworden, 'n beetje op goedkoope effecten berekende figuur, zooals men bij deze schrijfster wel meer vindt. Daar is Flammchen, de steno-typiste, type van een gewoon doorsnee-volkskind, wie niets menschelijks vreemd is en die voor geld tot heel veel bereid is, fabrieksdirecteur Preysing, pienter zakenman, voor een belangrijke conferentie in het hotel aan wezig en ten slotte Otto Kringelein, assistent-boekhouder bij Preysing, wel de meest tragische figuur van deze allen. Vicky Baum heeft in haar boek deze menschen meesterlijk en zonder sentimen taliteit, naar het leven geteekend en zóó als volkomen te aanvaarden typen, vinden wij ze ook in de film terug- Inderdaad leent zich een boek als dit zeer bijzonder voor een verfilming, ma ir dat neemt niet weg, dat Edmund Goulding, de Ameri- kaansche regisseur, meesterlijk werk heeft verricht. Greta Garbo toont zich in de rol van Grusinskaja de groote artiste, die vooral tioed gesloten moeten zijn, en dat naai haar oordeel art. 148, houdende het ver bod aan hoofden van scholen, om kinde ren toe te laten, die lijdende zijn aan in dat art. genoemde ziekten, zonder bezwaar kan vervallen. B en W. geven in overweging, aan deze beide adviezen gevolg te geven voor wal het eerste betreft, omdat zq meenen, dat de eisch van het goed gesloten zqn i der mestbakken in het belang der hygiene lis, en voor wat het tweede betreft, wql j het voor de hoofden van scholen niet doenlijk is om het aanwezig zijn van de genoemde ziekten te constateeren. Dan nog hebben B. en W. overwogen, dat het wel gewenscht is, om in het ontwerp alsnog verschillende bepalingen op te nemen omtrent het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Te dien aanzien zij opgemerkt, dat B. en W., in overeenstemming met het ge voelen der betrokken Raadscommissie, in het voor-ontwerp enkele bepalingen betreffende genoemd gebruik hadden geschrapt, en wel op grond van een arrest van den Hoogen Raad, waarbij overtreding van een desbetreffend artikel der Haagsche Politieverordening niet strafbaar werd verklaard. Waar wij echter sedert zqn geïnformeerd, aldus B. en W., dat de aanvullingen ter zake van genoemd onderwerp wèl met succes kun nen worden aangebracht, en wij die aan vullingen wel gewenscht achten, stellen wij U voor ze alsnog op te nemen. Eindelijk geven B. en W. in overwe ging om art. 173 van het ontwerp te laten vervallen, omdat dat artikel het onmogelijk zou maken, om zonder toe stemming van B. en W. petroleum, ben zine enz., ook zelfs voor huiselijk gebruik, in voorraad te hebben. Te dien aanzien zij opgemerkt, dat het genoemde artikel ook in de thans nog geldende verordening niet voorkomt, en dat het, mede volgens het oordeel van den Commissaris van Politie, zonder bezwaar geheel kan vervallen. Nog worden enkele wijzigingen voor gesteld van redactioneelen aard. Het oerdeel der commissie. Bezwaren van verschillende aard en hun weerlegging. B. en W. hebben over het bovenstaande het oordeel gevraagd van de leden der Commissie, de heeren Biersteker en Luijckx', en ontvingen daarop van eerst genoemde de mededeeling, dat er zijner zijds geen bezwaar bestaat tot indiening der verordening over te gaan. De heer past ons Corselet of Corset eens met Deze sluit de maag in en geeft haar tevens den noodigen steun Verkrijg baar met en zonder veter. in haar stil spel boeit. Haar afwisselende j Biersteker voegt hieraan echter toe, dat gezichtsmimiek is buitengewoon, haar hem zeer twijfelachtig lijkt, of het plotselinge verliefdheid voor von Gaigern j gewenscht is, het nieuwe voorgestelde moge wat zonderling aandoen, haar1 ---- wonderlijk gebarenspel en haar plastiek maken ze zeer aannemelijk. Joan Craw ford als Flammchen gaf ons ook een aannemelijk type, ofschoon haar gezicht met de eigenaardige groote oogen, die men van de photo's zoo goed kent, o. i. zicli voor een type als dit minder goed eigent. Het best waren, naast Grusinskaja, wel de fabrieks-directeur Preysing (Wallace maar enkele weken te leven heeft en die Jvil besteden om nog van dat korte leven ^ooveei mogelijk te genieten. Deze figuur ,js grootsch in haar tragiek, die onder het blinkend vernis van het uiterlijk ver borgen ligt en Lionel Barrymore beeldde volkomen het type van den kleinen bur german uit, dat er in gegeven wordt. Verder was er nog een ietwat te carica- turale kamenier Suzette, door Rafaella Ottanio uitgebeeld en moet ook Senf, de hoofd-portier worden genoemd, alsmede dokter Otternsehlag. Alleraardigst was, in een def laatste scènes, het pas-ge- trouwde paartje, dat weer als nieuwe gasten aankomt, en waarvan het jonge vrouwtje zich dood-verlegen als «Herr Ook wij in Nederland verlangen naarjund Frau« aankondigt. Hoe klein ook, den sterken man, doch spr. hoopt dat diteen meesterstukje van regie. Beery) en vooral Lionel Barrymore als passing zou kunnen verklaren op strijk- Knngele.n net boekhouden,je, dat nog (jzers, stofzuigers enz., hetgeen zi te mnnr atuta a rop tAn t.a IAVAn hAA+r. An niA art. 191 in te voegen. Hij vreest n.1., dat het moeilijk zal vallen, om te consta teeren, waar een storingverwekkend apparaat aanwezig is, en vraagt, of onder het artikel ook zullen vallen electrische kookinrichtingen, die mede voor ver warming kunnen dienen. Aan dit laatste voegt hij dan nog toe, dat er juist voor de electrische kookinrichtingen nogal Sr'voCeJje' Toe° ?a"ke" aan "a2e werkwfc waart» bal- nel voorgestelde aiHKel ook van toe ken en ramen geheel ïa„ jzer zg„ ge. construeerd en slechts op de wijze van ter grootte van ongeveer 110 M.2, ten behoeve van de vergrooting van de open ruimte aan kooper toebehoorend kada straal perceel. De bij dit besluit te verkoopen open ruimte mag niet worden bebouwd en mag niet worden overgedragen aan anderen dan aan den kooper van het huis, waarbij de open ruimte behoort. EEN NIEUWE ZAAK. N.V. Gerard Worm, Keizerstr. 60. Gisterenmiddag werd in het perceel Keizerstraat 60 de zaak in dames-lingeries, heeren-mode-artikelen en jongenskleeding geopend, welke een filiaal is van de in Alkmaar welbekende zaak der N.V. Gerard Worm. Op zichzelf zou daarin voor ons geen aanleiding zqn meer dan een korte aankondiging erover te schrijven, warebet niet, dat hier voor Den Helder een geheel nieuwe bouwwijze is toegepast, namelijk de allermodernste bouwconstructie in ijzer. Het perceel, waarin de zaak gevestigd is, is geheel van den grond af opgetrok ken in slechts twee maanden tijds. Dat dit in zoo korten tijd mogelijk was, is te God, Vaderland en Oranje. Er ligt, zegt spr., over deze verkie zingen een eigenaardig licht, waarin de hand Gods moet worden gezien, waar juist door het feit, dat de verkiezingen thans zes weken eerder worden gehouden dan gewoonlijk het geval is, deze samen vallen met de data waarop wij den Vader des Vaderlands, Prins Willem van Oranje, gedenken en den 24sten verjaardag vieren van Prinses Juliana. Hierin kunnen wij niet anders zien dan een bizonderen daad van God, om op de verkiezingen het stempel te drukken „God, Vaderland en Oranje". Reeds vele malen zqn pogingen aan gewend, om ons land los te maken van Oranje, en zoo goed als dit nog nimmer is gelukt, zal dit ook nu niet gelukken. In het jaar 1755 verliet de Prins van Oranje, onder den drang der omstandig heden het land, doch na 18 jaren van ballingschap werd het snoer van God, Vaderland en Oranje, weer steviger-om ons volk gelegd dan ooit het geval was, door de verovering door de Geuzen van den Briel. In 1918 was het een Troelstra die een greep deed naar de macht en trachtte het snoer te verbreken, waarin hij echter jammerlqk faalde, terwijl hij later moest dan Colijn zal zijn. Spr. waarschuwt uit drukkelijk er tegen zijn stem te geven aan het Verbond voor Nationaal Herstel, waarvan Generaal Snijders de valsche vlag is die de iading moet dekken van het allegaartje dat in deze partij op den voorgrond treedt. Ten slotte zegt spr. zullen wij trachten zulks integendeel met hetgeen het Fas cisme voorstaat, de bij de gratie Gods regeerende koningin, een parlement te schenken dat haar ter zijde zal staan, om ons volk te geven naast economische welvaart, de vrijheid waar het naar ver langt. Door een luid applaus betoonden de aanwezigen hun bijval. Vervolgens dankt de heer Kramer voor het keurig gedocumenteerde betoog van den heer den Ouden, en vraagt of iemand het woord wenscht. Aangezien niemand het woord verlangt, wordt, nadat allen staande het Wilhelmus zongen, de vergadering met gebed be sloten. WITTE BIOSCOOP. „Menschen in 't hotel". Voor eenige maanden terug hadden we hier op een Zondagavond een tooneel- bewerking van Vicky Baum's bekenden roman «Menschen in 't hotel*, welke in 't algemeen goed voldeed, al is men bij het tooneel natuurlijk gebonden aan eischen van regie, die dikwijls bepaalde gedeelten bederven. Bij de film heeft de regie veel meer vrijheid, ja, zij kan zich, als geld geen rol speelt bij de enscenee- ring, schier onbeperkte vrijheden ver oorloven en ook aan de meest veeleischende vragen voldoen. Daartegenover heeft de film weer de handicap, dat het gesproken woord ontbreekt, want de geluidsfilm is slechts een zeer onvolkomen surrogaat' daarvan. En om nu maar meteen in dit opzicht met deze film af te rekenen, in de verfilming van «Menschen in't hotel*, die van gisterenavond af deze week in' de «Witte Bioscoop* vertoond wordt, hebben wij te doen met de merkwaardige combinatie van Amerikaansche spelers, wier Engelsche dialoog in het Duitsch is na gesynchroniseerd. Weliswaar niet hinderlijk, want de bewegingen der lippen correspondeeren met den Duitschen tekst, maar toch is het merkbaar. Deze film is, zooals men weet, een zeer bizondere, omdat hierin tezamen optreden het puik van Amerika's sterren, n.1. de Er zullen deze weck velen zijn, die naar de film komen kijken zij zullen niet wor den teleurgesteld. De verschillende scènes boeien den toeschouwer in hooge mate en werden dan ook onder doodsche stilte aangezien. Ook het bijprogram is aardig, carna valscènes, interessante opnamen van den enormen sneeuwstorm in Chicago, een paar scènes uit een binnenkort te ver toonen film «Vrouw Lehmannsdochters* met Herlha Thiele, een aardige teeken film, een leuke korte, maar grappige film «Een geluksvogel*. Door Raadsleden en B. en W. voorgestelde wijzigingen. Ingevolge verzoek van B. en W. aan Raadsleden om eventueel wijzigingen voor te stellen in het omwerp Politie verordening, is alleen van den heer Van Loo een zoodanig voorstel ingekomen. Genoemde heer geeft n.1. in overweging, om een bepaling in de Politieverordening op te nemen tegen het gebruiken van apparaten, die storingwekkend zqn voor radiotoestellen in de omgeving. Op grond van het feit, dat apparaten, als door den heer Van Loo bedoeld, inder daad zeer belemmerend zijn voor een behoorlijk funclioneeren van de radio toestellen, terwijl het onaangename, dat die belemmering aanbrengt voor een zeer groot deel kan worden weggenomen door het verbod van het gebruik van meer- bedoelde apparaten in de namiddag- en avonduren, stellen B. en W. voor dat verbod uit te vaardigen van 13 uur tot 24 uur. Voorts is van den heer Tiessen bericht ingekomen, dat z.i. verschillende artikelen in het ontwerp wijziging behoeven en dat het geheele ontwerp zelfs wijziging be hoeft, over welk een en ander de heer Tiessen bij de behandeling in den Raad gaarne wenscht te spreken. Verder hebben B. en W. ter voldoening aan het desbetreffende voorschrift dei- Gezondheidswet, het advies der Gezond heidscommissie over het ontwerp gevraagd waarop van dat College bericht is inge ver zou gaan Verder vraagt hij, of het voorgestelde artikel ontleend is aan een reeds be staande verordening eener andere ge meente. Dan nog brengt de heer Biersteker onder de aandacht van B. en W. dewen- schelijkheid, om de maximum snelheid te herzien of af te schaffen en vraagt hij, of het B. en W. bekend is, dat in Den Haag de maximum snelheid geheel is afgeschaft. Verder wijst hij op het gemis van een alfabetisch register, terwijl hij ten slotte de vraag stelt, of het geen overweging verdient, thans meteen maar een zoo genaamde automatenverordening te ont werpen. Van den heer Luijckx ontvingen B. en W. de mededeeling, dat hq, op grond van de vrees voor belemmering van ver schillende met behulp van electrische apparaten uitgeoefende bedrijven, tegen de opneming van met de andere voorgestelde aanvullingen en wijzigingen wel kan vereenigen. B. en W. merken naar aanleiding hier een legdoos in elkaar behoefden te wor den gepast. Voor zoover de open wanden niet door glas zijn opgevuld, is daarvoor houten vulling gebruikt, terwijl natuur lijk aan den eenen kant, waar het gebouw grenst aan een ander winkelhuis, moest worden gemetseld. Gebruikt is z.g. ge zandstraald ijzer, dat daarna geschil derd wordt. De vloeren zijn van beton, afgedekt met duralinit; de trap is eveneens geheel van ijzer, de winkel opstand van eschdoornhont. bespoten met cellulose-lak. Een en ander maakt in weudig een goe den indruk; de winkel is door het ruime gebruik van glazen wanden, zeer licht. De buitenkant doet wat eigenaardig aan, doordat een dergelijke hyper-moderne bouw eigenlqk niet voldoende tot zijn recht komt in een straat als de Keizer straat. De beperkte ruimte, waaraan men gebonden was, vormde mede een handi cap. Maar het inwendige van den winkel art 191 is rtneh -Tï^v. I maakt pen ruimen en lichten indruk; de Peilde aanv?,mn^5 >ichte betimmering van eschdoornhout draagt daartoe met weinig bij. Een klem kantoortje, een paskamertje en een mini- van nog öp,"ÏÏThet m".l 551SS «rtur-koukentje zijn nas op de bescMk. von ,io bare ruimte uitgespaard. Voor de ver van de bevoegdheid, toegekend volgens art. 8 der verordening (nader aange vuld), niet al te moeilijk zal vallen om storingwekkende apparaten op te sporen. Zij gelooven niet, dat de bezitters van electrische kookinrichtingen, strijkijzers, stofzuigers e.d., die inderdaad onder dit artikel vallen, er een verstandig gebruik van maken, m.a.w. niet tot misbruik er van of wel tot plagerij overgaan, van de bepaling veel hinder zullen ondervinden. Bovendien kunnen voor zwaardere toe stellen, die ook bij normaal gebruik hin derlijk zijn voor de radio-ontvangst, sto- ringwerende maatregelen worden toe gepast. Het bewuste artikel is ontleend aan de Politieverordening van Waddinxveen, en volgens het Maandschrift «De Gemeente raad* bestaat in meerdere gemeenten een gelijkluidend of ongeveer gelijkluidend artikel. B. en W. blijven bij hun meening, dat het gewenscht is, om het artikel wel op te nemen. In de ontwerp-verordening is geen maximum-snelheid opgenomen, doch wel geeft zij (in artikel 67) aan B. en W. de bevoegdheid om ter zake bepalingen vast te stellen. B. en W. meenen, dat op die wijze deze aangelegenheid practisch is opgelost, en dat men ook in Den Haag dezelfde oplossing heeft gevonden. Een alfabetisch register wordt later, als de verordening geheel haar beslag zal hebben verkregen, toegevoegd. Ten slotte achten B. en W. het thans, nu de Regeering voornemens is om de Winkelsluitingswet binnenkort te wijzi gen en nu de Amsterdamsche automaten- verordening door den Hoogen Raad, bjj arrest van 13 Februari 1933, onverbin dend is verklaard, niet gewenscht ter zake bepalingen in het leven te roepen. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor aan F. C. Heijl- man, wonende te San Francisco, verblii- warming is gebruik gemaakt van een oliestookinrichting Deze heeft veel voor- deelen boven andere methodes, omdat zij automatisch de gewe^clfle wnvmte be houdt. Het ontwerp voor den bouw is gemaakt door twee jonge architecten, de heeren Artbur Staal en Piet Worm, de stalen balken en onderleggers enz. worden pas klaar gemaakt door de N.V. de Vries Robbé Go., te Gorcum, de winkelopstand is geleverd door de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, de centrale verwarming door de Alkmaarsche firma de Vries. Tenslotte is door onzen plaatsgenoot, den heer Puinbroek de electrische installatie aangebracht en het schilderwerk verzorgd door de Medemblikker firma J. Hellings. Aan den Keizerstraatgevel is een Neon verlichting van Philips op het dak aan gebracht. ZEEBANKET BIJ DEN OVERWEG. De heer J. v. d. Vlies is een van de zakenmenschen, die hun klanten ten allen tijde willen dienen. Tusschen den Overweg en de Sluisdijk straat heeft hq zich geïnstalleerd met een fraaien, door glas stofvrij afgesloten wagen met vischwaren. Gisterenmiddag 4 uur heeft hij zijn standplaats ingeno men. Zij verkoopt o.a. zoute en zure haring, rolmops, gebakken-, gerookte- en gestoomde visch, bakbokking, gerookte poonen. Men ziet zebanket te kust en te keur! Iederen middag van 4—8 uur is hq daar present. De verkoop zal dan ook wel gaan ,iets wat we den exploitant gaarne toewenschen. NEI). SPIRITISTISCHE VEREEN. „HARMONIE". komen, dat het adviseert om in art. 138, m houdende o.a. het voorschrift omtrent |vende te Den Helder, onderhands te*ver- het verzamelen van mest in mestbakkenJ koopen. voor den priis van f 1 npi- \r 9 i voor te schrijven, dat die mestbakken'een te Huisduinen gelegen stuk grond;'wordt meefEd,dat^KgVApril Afd. Den Helder. Men verzocht ons te verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 14