\uv? s Ists over bewegingstherapie. Het menu van deze week Wandelen en gymnastiek als natuurlijke geneesmiddelen. Het voorkomen van lichaamsgebreken. De bekende voorstander van gynïnastiek voor zuigelingen Majoor Neumann-Neurode heeft in een interview het een en ander medegedeeld omtrent de principes der be wegingstherapie. Majoor, wat is het voornaamste principe der bewegingstherapie? Leven is beweging rust is dood. Men moet zich niet ontzien door een teveel aan rust, maar integendeel door verstandige beweging. Welke geneeskracht kent u toe aan systematische lichaamsoefeningen! Uit den aard der zaak een zeer groote. Het is niets nieuws meer dat men vele zieken, bijv. lijders aan hart zwakte, geneest door nauwkeurig afge paste wandelingen in bergachtig ter rein, dat stijve gewrichten door bewe ging weer bruikbaar worden en dat zenuwachtige menschen door wande lingen in zee-, berg- of boschlucht weer kalm worden. Dat alles is niet eens meer een onderwerp van dispuut. Neen, maar het principe der be wegingstherapie is het waard om ook verder uitgewerkt te worden. Het moet in overeenstemming met de ons be kende psychologische wetten worden gebracht en er dienen nieuwe maat staven te worden gevonden. Beweging is het meest natuurlijke wat er be staat: in de natuur is alles in bewe ging. En wat de wetten der natuur be treft, de geheele medische wetenschap is niets anders dan het zoeken naar psychologische processen, die zich steeds herhalen en de toepassing van de zoo verkregen kennis op het orga nisme om conflicten met de natuurwet te vermijden. Als dat niet gelukt, dan treden op groote schaal ziekten op, die tot geesels der menschheid worden. Zoo bijv. de bochel, een dezer geesels, die tot dusverre nog niet als zoodanig herkend is. Duizenden kinderen kre gen. naarmate zij opgroeien, een bochel; thans kan elk kind daarvoor bewaard worden door tijdig toepassen der bewegingstherapie. Wat verstaat u onder tijdig? Als zuigeling. Men kan beginnen zoodra het kind drie maanden oud is. Ban kan elke verkromming zich nog strekken; de beenderen zijn week, de spieren kunnen den weerstand der beenderen nog overwinnen. U past de bewegingstherapie ook toe bij algemeene levenszwakte? U bedoelt zeker het pathologische verschijnsel der astenie. Als daar niets anders meer helpt, kan er toch door middel van gymnastiek in korten tijd genezing worden bereikt. Ook op rachitis kan door versterking der func- t'es een gunstigen invloed worden uit geoefend. Daarbij moet echter door een medisch onderzoek worden uitgemaakt, in hoeverre de veranderingen in het celweefsel als gevolg van de ziekte reeds voortgeschreden zijn. Wanneer de beenderen zoo zwak geworden zijn, dat zjj tegen de vrij zware belasting van de gymnastiek niet opgewassen zün, dan moet men eerst wachten op een zoodanige mate van genezing, dat d't wel het geval is. Wanneer het zoo- rer is, zal echter de bewegingstherapie het verdere genezingsproces versnellen cn ook het strekken en normaal wor den der misvormde beenderen bevor deren. Zeer wenschelijk is de gymnasti sche behandeling ook bij hypertonie of sterke spanning der spieren. Deze treedt dikwijls asymmetrisch op, zoodat de eene zijde van den rug bijv. meer samengetrokken wordt dan de andere. Wanneer deze toestand een gewoonte tvordt en zoolang duurt, totdat de been deren hard geworden zijn. kan fret kind Sr scheef door groeien. Dit komt dik wijls voor en in dit geval is hri de taak der gymnastiek, om een ontspan ning der spieren te bereiken en deze op te voeden tot gelijkmatig werk, waarmee het gevaar uit den weg wordt geruimd. Op zenuwachtige kinderen heeft meerdere beweging gewoonlijk ten gunstigen invloed, onverschillig of de zenuwachtigheid zich uit in schrik achtigheid of in andere verschijnselen. Hun algemeene toestand wordt beter; de nerveuse reflexen worden op on schadelijke wijze tot uiting gebracht en verdwijnen. Kan men ook verlammingen, die z;jn opgetreden als gevolg van een aan doening der zenuwen, genezen door middel van bewegingstherapie? Bij verlammingen bereikt men succes,'wanneer de zieke zenuw nog niet geheel is vernield of wanneer na burige zenuwen haar functies kunnen leeren overnemen. Dit is een moeilijk werk en eischt evenveel volharding als de gymnastiek, die voorgeschreven wordt bij de ziekte van Little. Men be hoort het echter altijd te probeeren, wanneer er ook maar de minste kans op succes bestaat, omdat eerst tijdens de behandeling blijkt, wat er bereikt kan worden. Weliswaar kan men daar bij niet schematisch te werk gaan vol gens een bepaald systeem. Er zijn nog vele andere ziekelijke toestanden, die door versterking der functies genezen kunnen worden. Op dit gebied valt er nog veel te leeren. Een dringende eisch is echter, dat er geen gevaarlijke experimenten worden verricht en dat slechts bekwame menschen met besef van hun verantwoordelijkheid dit werk doen. Het bovenstaande heeft u gezegd met betrekking tot kinderen. Kan be wegingstherapie echter ook op volwas senen worden toegepast? Natuurlijk is zij ook voor volwas senen van nut. Dit blijkt het duidelijkst bij de veel voorkomende been- en voet kwalen, die gewoonlijk ontstaan door verslapping van de spieren, hetzij door te weinig gebruik, hetzij door overma tige inspanning. Het is zeer weinig be kend, dat in deze gevallen een juist toegepaste gymnastiek in een of twee weken hulp brengt, terwijl daarentegen passieve hulpmiddelen als inlegzolen of bandages leiden tot degeneratie en volkomen onbruikbaarheid. Het is on begrijpelijk, dat er hiervoor zoo weinig gebruik gemaakt wordt van bewegings therapie, doch de eenvoudigste dingen dringen dikwijls het langzaamst tot de menschen dooi-. (Nadruk verboden). Op het redactie-bureau. „Ja, hoort u eens, daar kan ik geen woord van lezen. Waarom schrijft u uw artikel niet met de schrijfma chine?" „Denkt u dan, dat ik me met litera tuur zou bezighouden als ik machine- schrijven kon?" („Rire").. Mevrouw: „We hebben vanavond kennissen bij ons voor een muziek avondje en ik hoop dat je je best zult doen." Keukenmeid: „Nou mevrouw ik heb al in geen jare iets an zinge gedaan, maar u op me rekene voor het Wilhel- lemus." Wat gij ook van nature zijt, blijf erbij; overschrijd nooit de grenzen van uw talent. Wees datgene, waarvoor de natuur u bestemde en gij zult sla gen; wees wat anders en gij zult tien duizend maal erger zijn dan niets. Zondag: Gevulde vleeschbroodjes, Ossenhaas met doperwten, Aardappelen, Vla met bitterkoekjes en slagroom. Maandag: Tomatensoep, Koud vleesch, Spruitjes, Aardappelen. Dinsdag: Rijstrand met poulet, Savoye kool, Kerry saus, Tutti frutti. Woensdag: Rookworst, Snijboonen en witte boonen, Aardappelen, Bessenvla met rozijntjes. Donderdag: Runderlapjes, Roode kool, Aardappelen, Rijst met appelen. Vrijdag I: Gebakken bokking, Aardappelen, Vermicelli soep. Vrijdag II: Roereieren, Spinazie, Aardappelen, Custardvla. Zaterdag: Stamppot, Zuurkool, Mager pekelspek, Sinaasappel. Vasten gerechten. Zalm (uit het blik), Mayonaise, Sla, gebakken aardappelen, Watergruwel. Magere groentensoep, Rijst met harde eieren en tomatensaus, Fruit. Garnalen ommelet, Princesseboonen, aardappelen, Gebruinde boter, Griesmeel met vruchtensaus. Gevulde vleeschbroodjes. 8 kleine geraspte broodjes, 2 dl water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost. 25 gram bloem, 30 gram boter, 100 gram fijn gesneden ham of kalfs- vleesch, 40 gram boter (voor smeren binnen kant). De broodjes worden van het kapje ontdaan en een deel van het brood er uit genomen, daarna wordt de binnen kant met boter besmeerd en de vleesch farce over de broodjes verdeeld, het kapje er weer opgelegd en daarna 10 a min. in een vrij warmen oven ge plaatst. Vla met bitterkoekjes. 4 eierdooiers, 100 gram suiker, 4 dl melk, 1 eetlepel maizena, 1 pakje vanille-suiker, 1 dl maresquin, 2V, dl slagroom, 20 gram suiker. De bitterkoekjes worden geweekt in de maresquin en in een glazen schaal gelegd, terwijl de eierdooiers met de 100 gram suiker goed schuimig wor den geroerd en vermengd met de ko kende melk, hetgeen echter met drup pels tegelijk moet gesehieden, met het oog op schiften, daarna wordt de vla nog even au bain marie opgekookt, on der voortdurend roeren en indien af gekoeld over de biscuits gegoten. De room kloppen we stijf met de vanille suiker en de 20 gram suiker en voegen er later nog de eventueel resteerende maresquin bij, waarna de slagroom over de maresquin komt. Paasch-schotel van blanc-manger, eieren, Meiwijn-gelei en slagroom. We bewaren van enkele dagen de leege eierdoppen, die voor toespijs of roereieren gebruikt zijn en zorgen, dat de doppen alleen aan de bovenzijde opengemaakt zijn, daarna worden ze met water uitgespoeld om later gevuld te worden met blanc-manger. We heb ben noodig: 2l/2 dl melk en 21/- liter room, die we weeken met 75 gr. suiker en één pakje vanillesuiker en daarna vermengen met 5 bladen witte gelatine, die vooraf in water is geweekt en goed uitgeknepen. Zien wij dat de massa dril- lerig wordt, dan vullen wij de eieren er mede, die we op het eierrekje weg zetten om stijf te worden. Voor den Meiwijn is noodig: 4 dl Meiwijn. 1 dl water. Sap van 1 citroen. 76 gram suiker. 20 gram witte gelatine. De gelatine wordt geweekt in koud water uitgeknepen en opgelost in 1 dl kokend water, waarbij tevens de suiker is gevoegd, daarna wordt ze ver mengd met den Meiwijn en 't gezeefde citroen-sap. Om het zakken der gela tine te voorkomen roeren we van tijd tot tijd in de vloeistof en zetten deze daarna weg tot den volgenden dag. Voor het opmaken van den schotel worden de eieren afgepeld en op de schaal gelegd, daarna omgeven met de gelei, die vooraf in kleine stukjes is gesneden en gegarneerd met slag room. Deze schotel maakt een bijzonder aardig effect op de Paaschtafel. Wil men gelei in pakjes koopen, om de eieren- te garneeren, dan leent zich hiertoe de Delftsche Frisse, die men wel in alle kruidenierszaken kan ver krijgen ook uitstekned, temeer, daar men veelal bezwaar maakt tegen het gebruik van Meiwijn voor kinderen en terecht. Eieren voor dé koffietafel. Een zeker aantal eieren worden hard gekookt, afgekoeld, gepeld en in tweeën gesneden, daarna worden de dooiers eruit genomen en fijn gemaakt, daarna even verwarmd met gesmolten boter (50 gram op 6 eierdooiers). Een gedeelte van dit mengsel vermengen we met een weinig zout, peper en zeer fijn gehakte peterselie en vullen hier mede de eiwitten, een ander deel wordt" rood gekleurd, doordat we er zéér fijn gehakte biet doorroeren, verder kan het eierdooier met gehakte zalm en kreeft vermengd worden, zoodat wij een variatie van kleur en smaak hebben, naar ieders keus. De eieren worden op gediend op een bedje van slablaadjes en gegarneerd met stukjes biet, augurk en uitjes. Om te zorgen, dat de eieren goed blijven staan, wordt aan de onder zijde een klein plakje van de eier« bakjes afgesneden. Gekleurde eieren. In gezinnen met kinderen is het iji tijd een extra verrassing als moedef voor een schotel gekleurde eierenj zorgt. De eieren worden hiervoor hard gekookt. Met behulp van uien schillen worden zij bruin, rood met cochenille, groen met spinazie water, paars met roode kool water. Tegenwoordig kan men ook allerlei aardig gekleurd papier koopen, dat om de eieren gewikkeld wordt en waarmede deze in het water gekookt worden. Na afkoeling worden de gekleurde eieren met een lapje met een weinig slaolie mooi glimmend ge wreven. Cake In de wonderpan. 2 eieren. 100 gram boter. 100 gram suiker (fijne). 100 gram zelfr. bakmeel. Geraspte citroenschil. De beide helften van de pan worde® eerst flink met boter ingesmeerd, mét paneermeel bestrooid, daarna woedt het beslag gemaakt door de boter tot room te roeren met de suiker en daar na de eierdooiers toe te voegen en le®ël voor lepel de gezeefde bloem en net smaakje; het laatst het stijfgeklopte eiwit. De onderste helft der pan wordf ge vuld met het deeg. daarna wordt de pan-met dm bovenkant, die eer de orderhelft sluit, gefloten en op een

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19