AMSTERDAMSCHE BRIEVE zeer kleine pit, b.v. niet een asbest- plaatje ertusschen op het gasstel ge zet of op een petroleumstel om aan beide zijden 20 min. te bakken. Om de warmte goed in de cakepan te houden, verdient 't aanbeveling op den boven kant hiervan een kussen van een hooi- kist-pan te leggen en bij gebrek hier van den bovenkant met eenige couran ten te bedekken. (Nadruk verboden). Wie zijn ondeugden overwint, is sterk. Niets vejkrjjgt men in de wereld als men er geen moeite voor doet. EEN PRACHTIG MODEL. Voor zware figuren. (No. 830). )peze japon met aansluitend bovenge deelte heeft een vrij laag aangezetten klokrok, waardoor het figuur zeer goed tot zijn recht komt. In de taille zijn midden vóór, achter en opzij aan de binnenzijde, dwarse plooitjes gestikt, die meer vorm aan het geheel geven, terwijl het bovenstuk dicht langs den kant op den klokkenden rok gestikt wordt. Indien zwart craquelé of een ander soepel wollen weefsel gekozen wordt zouden wij hierbij een zwart zijden shawlkraag aanraden. Voor deze japon is wollen georgette zeer geschikt, "ter wijl we uit den shawlkraag en uit de manchetten een smalle plissé laten komen, die aan den buitenkant, evenals de jabot geajourd wordt. In de halsopening komt een kanten vestje, waarvoor wij 1/4 meter breede kant noodig hebben, die we aan de rafelkanten zoomen en op de onder jurk vastspelden. Patronen zijn verkrijgbaar in alle gangbare maten tot en met 52, terwijl wij ook zwaardere dames, indien zij ons de juiste buste- en heupwijdte opgeven, gaarne zullen helpen. Prijs 0.58. GEKLEEDE JAPON. Ock voor gezette figuren. (No. 821). Voor deze japon zijn verschillende mogelijkheden. Ons model geeft een zwartzijden japon met witzijden boven stuk, dat echter evenzeer in een mooie tint groen gekozen kan worden of ook wel, hetgeen zeer modern is, van zijde met een heel klein bloempje bewerkt. Het bovenstuk der japon loopt over het voorpand schuin naar beneden, ter wijl het zich als een pas voortzet over de nauwsluitende mouw en rug. Op het voorpand en aan de mouwen zijn kleine knoopjes gezet. De rok heeft een dia- gonaalsgewijze geknipt bovenstuk, dat naar het midden achter zeer laag uit loopt en waaraan een klokrok is gezet. Voor een middenmaat is voor deze ;apon noodig ongeveer 31/- meter van '00 cm breed en vóór het bovengedeelte 4 meter ook van 100 cm breed. De japon is geschikt voor de maten 42—52. Prija 0.68. n\ SCHOOLJURK. Voor meisjes van 1014 jaar. (No. 827). Het lijfje heeft een paar schouder naden, die het den noodigen vorm geven en verder een hoog aangeknip ten hals met kleine snlit. Als garneering kan hier eenige malen een gouden of gekleurd tresbandje langs genaaid worden, terwijl voor de sluiting knoopjes worden aangebracht met lusjes van tres. De mouw is naar onderen toe wat ruimer en heeft een kleine manchet, waarlangs tres genaaid wordt. De rok heeft baantjes, die naar on deren toe iets wijder uitloopen, terwijl vóór- zoowel als achterzijde vanaf heup hoogte aparte inzetstukken hebben. De ruimte van den onderkant der blouse wordt ingehaald en verdeeld aan rugzijde en zijkanten van het voorpand. Een smalle ceintuur dient als afwer king. Patronen verkrijgbaar voor 0.58! VOOR DEN MIDDAG. Een fraaie eenvoudige japon. (No. D. 832). Deze middagjapon zouden wij van effen wollen stof willen maken met als garneering niet anders dan een rijg- steek van wel in afstekende kleuren, liefst 5 of 6 rijtjes naast elkander, het geen een buitengewoon aardig effect maakt en flevens goedkoop is, daar wij allicht restjes wol hebben. Bij bruin staat b.v. terra en beige heel goed, terwijl een zwarte japon b.v. tinten groen en geel vraagt. Het geheel bestaat uit een boven stuk met een geschulpte kraag en glad de mouw met manchet; voor de strik, die onder aan de halsopening is, nemen wij een reep stof die we laten a joureti en daarna in het midden van het open randje doorknippen, waardoor wij een fijn tandje krijgen. De rok is zeer een. voudig en bestaat uit twee banen, <üe in niet te ruime klokken vallen; aan- gezien wollen stoffen in den regel meter breed zijn, komt dit met het de breedte mAni «H H - .viue.is.en vallen* j gezien wollen stoffen in den regel ïgj meter breed zijn, komt dit met het 00e op de breedte mooi uit en zullen geen aparte stukken aangezet behoeven te worden. Patronen zenden wij u in alle gane. bare maten gaarne toe. Prijs 0.58. Nieuwe stoffen en modeMen. De lichte wollen stoffen in het mo derne Pepita-patroon (nieuwer dan de kleine ruitjes) maken het mogelijk om ook in de eenvoudigste japon elegant te wezen. De combinatie van twee soor ten Pepita-stof met dezelfde kleuren andersom bewerkt, blijft een aantrekke- ceintuur, de kleine bovenkraag en de knoopen zijn rood. Verder zien wij een japon van fijne gestreepte stof met een geruite shawl en een jasje met pellerin-mouwen, dat evenals de japon is versierd met eenige langwerpige hoornen of metalen knoo- lijk idee. Links zien wij het toegepast in zwart-wit, de japon heeft over den eenvoudigen rok een lange casaque, die aan een mantel doet denken. De breede pen. Men kan zoowel een leeren als een metalen ceintuur nemen. De mo dernste kleuren zijn honingkleur, het z.g. naturel, grijsblauw en terra-cotta. Duitsch-Joodsche invasie. Een van de topics, van de hoogte punten, als men deze term tenminste gebruiken mag voor de droeve zaak w-aar het hier om gaat, van de afge- loopen hoofdstedelijke week, was onge twijfeld de aankomst van Joodsche uit gewekenen, die over onze Oostelijke grenzen ons land binnenkwamen. Niet dat daarvan, van die aankomst, in het openbaar zoo bijster veel te bemerken viel, sterk in het publieke oog loo- pende extra drukten en straat- en sta- tionstafereelen als destijds bij de aan komst der Belgische vluchtelingen, vielen nergens te aanschouwen, maar „men" interesseerde zich toch in het begin van de week vrijwel boven alle andere dingen voor het aantal vluchtelingen, dat zou zijn aangekomen, voor de maatregelen die het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen ge nomen had, voor de wijze waarop er hulp verleend werd en ook voor het geen men uit den eigen mond dier vluchtelingen zou te hooren krijgen Wat dit laatste betreft: aan de ten dezen, begrijpelijkerwijze bestaande groote nieuwsgierigheid, kon slechts voor een gering deel, ja zelfs vrijwel heelemaal niet voldaan worden. „Te hooren" kreeg men niets of weinig. Vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat er inderdaad aan feitelijkheden niet veel te vertellen valt, of aan het feit dat de meesten ook hier nog niet, in ons vrije land en onze vrije stad, vrijuit durven te spreken? Waar hier de hoofd-oorzaak ook moge liggen, zeker is het, dat die laatste oorzaak in alle geval een zekeren rol speelt, een verklaarbare rol overigens, nu be kend werd, dat er van Duitsche zijde die met de tegenwoordige Regeering in dat land in connectie staat, aan de stations, bij aankomst van treinen uit het Oosten, ijverig moeite werd gedaan de namen en vroegere verblijfplaatsen der uitgewekenen aan den weet te komen, wat hier in de stad van ver schillende zijden reeds als ontoelaat bare spionnage werd gesignaleerd. In- tusschen is de stroom uit het Oosten, die in den beginne, zij het dan nogal onregelmatig en vrij ongemerkt, met kracht vloeide, de laatste dagen van deze w eek aanzienlijk terug-geëbd. Met dat al heeft deze Duitsch-Joodsche in vasie ons dan toch nog altijd enkele duizenden gasten opgeleverd, die voor een deel onze hotels en pensions bevol ken en voor een ander deel door instel lingen als de Joodsche Invalide onder dak werd gebracht. Het is ongetwijfeld een goed ding dat we op de uitge breidst mogelijke wijze onze eeuwen oude reputatie van te zijn een gast vrije, veilige haven voor de. door een of anderen nood uit andere landen ver dreven menschen handhaven; dat dit echter in geen geval mag gaan ten koste van onze eigen werkloozen, heeft ook het bovengenoemde hulp- Comité aanstonds begrepen, zoodat, hoeveel hulp het ook op allerlei wijzen biedt, van een helpen aan, of helpen zoeken naar werkgelegenheid geen sprake is Nederlandsch Fabrikaat-pro- paganda. Tegenover een invasie van buiten- landsehe menschen mogen we dan, gelukkig, een liberale houding aan nemen; tegenover een invasie van buitenlandsche goederen stellen we ons hoe langer hoe meer teweer. Indirect doen wre dat voornamelijk door een steeds krachtiger propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat", een propa ganda die in deze tijden zeer zeker nog meer recht van bestaan heeft dan an ders en waaraan de hoofdstad o.a. dooi' een Nederlandsch Fabrikaat étalage wedstrijd gedurende de komende Am sterdam sche Week energiek zal gaan deelnemen. Het gaat hier echter slechts om een reclame van enkele dagen, en in de kringen die hier de Neder landsch Fabrikaat-zaak trachten te be vorderen zint men den laatsten tijd oP.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 20