MARINE-BRIEVEN UIT HNDlC. meer permanente reclame middelen. Van sommige zijden werd het idee van de z-S- vWelkom"-wagens te berde ge bracht die men b.v. in een groot aan tal steden van Amerika aantreft, Deze wagens zijn groote bestel-auto's, voor- zjeI1 van het woord „Welkom" die in die Amerikaansche steden bij iederen inwoner die zich nieuw ia komen vestigen den eersten dag voor de deur rijdt, volgeladen metcadeaux pie presenten voor de nieuwe stadge- nooten bestaan dan uit brood, suiker, boter, meel, eieren, peper, zout. enz., enz., benevens flinke monsters van schuurpapier, waschmiddelen, bad handdoeken, schoensmeer, in een woord alle zaken waaraan direct be hoefte bestaat. Een en ander gaat dan vergezeld van een lijst van winkels waar die artikelen kunnen gekocht wor den. Het zijn alle artikelen van na tionaal fabrikaat en de verschillende fabrieken maken op deze wijze geza menlijk reclame. Het denkbeeld is zeker niet kwaad en men kan zich voorstellen, dat men hier wel eens denkt aan „ook zoo iets". Maareen dergelijke methode van reclame ma ken is alleen mogelijk als alle betrok ken personen tot samenwerking bereid zijn; coöperatie van zoowel de fabrie ken, als van de winkels in de stad, de Kamer van Koophandel, de agent van de auto-fabriek (voor de wagen), alsmede ook van de publiciteits firma's, is hier tot op zekere hoogte geboden. De politie zelfs kan aan deze coöpera tie ook nog deelnemen! Dat geschiedt dan ook dikwijls daar in Amerika, waar de Commissaris van Politie bij de cadeaux van die Welkomst-wagens een welkomst-briefje voegt metde ge ruststellende verzekering, dat zijn corps ..betrouwbaar iS en dag en nacht klaar staat om. eventueel zelfs met eigen levensgevaar, lijf en goed van de nieuwe inwoners te beschermen!!" Of we hier ooit, teneinde deze goede, moderne Nederlandsch Fabrikaat pro paganda in werking te stellen, zulk een samenwerking zullen weten te berei ken, is natuurlijk de vraag. Erg Veel vertrouwen hebben wij er, gezien de afgescheiden hokjes-geest waaraan we als volk lijden en die op industrieel en winkelgebied zeker niet het minst is, niet op! Coöperatie met de peïitie. Samenwerking met de politie zou waarschijnlijk nog wel gaan. Zij, onze gemeentelijke ordebewaarders, toonen zich tenminste den laatsten tijd lang niet afkeerig van samenwerking met particuliere lichamen. Nog niet lang geleden zag men haar, ter gelegenheid van de z.g. Voetgangers-week. in coö peratie met de Ver. Veilig Verkeer op treden en dezen Woensdag heeft zij wederom den A.N.W.B. de hand ge reikt doordat zij niet minder dari 50.000 „Rijdt Veilig" brochuretjes, die onze Toeristenbond over het land ver spreidt, onder het chauffeerende, fietsende en wandelende publiek brachtZij hielp daarmede „ver- keers-opvoedkundige" waarheden als daar zijn. „Het is nog altijd beter om twaalf uur thuis te zijn, dan om elf in een ziekenhuis te liggen", die de, A.N.W.B. bij wijze van „slagzinnen" den weggebruikers mee wil geven, aan den man te brengen! Met het bovenstaande is niet gezegd, dat onze politie ook niet zonder samen werking haar mannetje niet zou staan. De mannetjes die zij inderdaad de laat ste dagen op flinke en cordate wijze stond, waren de snorders, die nog altijd doorgaan met zoo nu en dan op den pubiieken weg actie te voeren en daar mede verkeersopstoppingen en oploop jes verwekken. Nu de houding van die snorders min of meer uitdagend blijft en zij blijkbaar niet genegen zijn rus tig af te wachten wat de van gemeente wege onlangs opnieuw ingestelde ..kleine commissie" inzake de regeling van het taxi-probleem zal beslissen, heeft de politie besloten in dezen korte metten te maken. Komt het wederom nD een of ander punt van de stad, tot een „verkeersblokkade" door die snor ders, zooals we er den laatsten tijd enkelen hebben meegemaakt, dan zal aanstonds aan beide zijden van die blokkade de straat worden afgezet, zoo, dat geen enkele protesteerende snorder meer ontsnappen kan en tegen t®^er van hen afzonderlijk proces-ver- baal kan worden opgemaakt. Stads-schoon - Wok kade. Het is jammer, dat de politie ook niet tegen de, in deze verkiezings dagen hand over hand toenemende blokkade van het stads-schoon even doortastend en streng kan optreden. Maar er is nu eenmaal, met de meer derheid van een stem in den Raad be vist, dat heeren klodders en ververs, die door de diverse partijen met den, toch wel wat al te vereerenden titel „onze energieke, kranige werkers" plegen te worden aangeduid! hun gang mogen gaan en ook de politie kan nu eenmaal weinig inbrengen tegen de wijsheid van de uitspraken van „de helft plus één"... Intusschen heeft de gemeente, nu de verkiezings straat-reclame dan toch door den Raad is „vrijgegeven", er nog maar het beste van gemaakt wat er van te maken valt en stelt zij. tegen „billijke vergoedin gen" haar brugleuningen, enz. ter be schikking waaraan nu allerwegen de rood-wit-blauwe, roode, groene, gele borden worden bevestigd, die de lof der diverse lijstaanvoerders uitbazuinen. Zoo komt er dan tenminste nog wat extra geld in het laadje, hetwelk in deze tijden meer dan welkom is. Concertgebouw. Aiüs- premieleening. Ook nog op andere wijze is d-e ge meente van plan zich wat extra geld te verschaffen, in dit geval speciaal ten bate van het Concertgebouw en Artis, welke beide instellingen zij 'be schouwt als voor Amsterdam te zijn „van cultureele beteekenis" en die, naar wethouder Polak het uitdrukte „de roem der stad zijn". Waar men de subsidies aan deze beide instellingen niet voortdurend kan blijven verhoo- gen, heeft men gezocht naar een ander middel om de „voor een kleine reeks van jaren" zeker te stellen, zoodat zij door de tijdsomstandigheden niet elk oogenblik voor moeilijkheden komen te staan. Men meent nu dit middel gevon den te hebben in het uitgeven van een 3 procent premie-leening, die onder den naam van Concertgebouw-Artis- leening onder het publiek zal gebracht worden. Gezien het feit dat de z.g. Olympiade-leening eertijds door de ge meente uitgegeven een „gezocht papier" bleek te zijn, hebben Burg. en Weth. alle hoop dat men op deze manier in derdaad op afdoende wijze beide ge noemde instellingen zal kunnen hel pen, totdat de tijden weer beter wor den en zij wederom grootendeels op eigen beenen zullen kunnen staan. Van Olympiade gesprokenDe komende Olympiade van 1936 zal, al heeft zij dit keer dan in Berlijn plaats, hier in de stad op 25 Juni e.k. haar schaduw vooruit werpen. Op dien dag zal, op initiatief van het Ned. Olym pisch Comité een z.g. Olympischen Dag in het Stadion plaats hebben, een sportgebeurtenis waaraan verschillende sportbonden zullen medewerken, waar op men van een gevarieerd program ma wieier-, athletiek-, voetbal- en hip pische wedstrijden zal kunnen genieten en waarvan de opbrengst voor een groot deel ten goede zal komen aan de uitzending van Ned. sportlieden naar Berlijn. Het plan bestaat daarbij om zulk een Olympischen Dag in de ko mende drie jaren te herhalen. Ten be hoeve van de uitzending, waarvoor men dit keer geen Rijkssteun wil vra gen. komt er dan nog een speldjes dag, terwijl men ook van plan is een film van de Spelen te Los Angeles te gaan draaien, die naar men hoopt tevens een flink bedrag voor het goede, sportieve doel zal opleveren. Het tooneel zit „op de blaren". Wordt er aldus voor de dieren (in Artis), voor de muziek en voor de sport (die men bovendien nog met een Sportpaleis aan den Amstelveensohen weg wil gaan verblijden, voor welk plan reeds enkele tonnen bijeen zijn) den laatsten tijd nogal zooiets gedaan, voor het tooneel doet men voorloo- pig niet bijster veel. Wat gezien de, in vele opzichten meer dan ergerlijke ondervindingen van de laatste jaren, niet geheel en al onbegrijpelijk is. In alle geval denken B. en W. er niét over het komende seizoen in den Stads schouwburg weer opnieuw met een vasten bespeler te beginnen. Zij willen het ook voor het komende seizoen 1233 '34 nog maar weer eens een jaartje aanzien en het dit seizoen g,evolgde systeem van verhuur-per-avond voor- lóopig handhaven. Eerst willen zij „eens zien hoe zich de gang van zaken op financieel en artistiek gebied bij de verschillende Amsterdamsche tooneel- gezelsohappen ontwikkelt". Men schreeuwt daarover van sommi ge zijden ook hier en daar in de ste delijke pers, moord en brand. Vindt het niet te pas komen; spreekt van de schandelijke behandeling door de ge meente van „het tooneel"Maar wie nuchter en zonder voor-oordeel de zaak beschouwt, moet wel zeggen: „het too neel" heeft 't er in de voorafgaande jaren dan ook naar gemaakt en dat bet nu eenigen tijd „op de blaren" moet zitten, heeft 't aan zichzelf te wijten. Op de blaren zitten kan trouwens ook wel eens een gezondmakend iets zijn!... HET ONTSTAAN VAN EEN HEIDENSCHEN GODSDIENST. Indianen vereeren een Schot sehen dokter. door Dr. M. W. STIRLEvG. Ethnoloog Smithsonian Inst#»t<io-n. De mensch kan door zgn goede daden, onvergetelijk worden voor het nageslacht en dat soms op een vreemde manier. Een van de meest fantastische voorbeelden daarvan vormt de Schot- sche medicus William Patterson, die zich als aanvoerder van een groep ko lonisten in 1698 vestigde aan de golf van San Bias. Door zijn bekwaamheid wist hij het vertrouwen van de Indianen te winnen, die met de kolonisten op vriendsehappelijken voet stonden en den dokter als een wonderdoener ver eerden. Na eenige jaren moesten de kolonisten wijken voor den tegenstand der Spanjaarden, maar de Indianen konden zijn langen neus, zijn hoogen hoed en zijn groene jas niet vergeten. Hij was voor hen een god, die eenige jaren in hun midden had verkeerd en nu maakten zij beeldjes van hem, die als knop dienden voor de tooverstaven van hun medicijnmannen. Soerabaja, 16-3-'33. Beste Jan. Teruggekeerd uit de bergen, hebben wij Soerabaja natuurlijk dubbel warm teruggevonden. De volle Westmoesson staat nu door, d.w.z. dat plotselinge windstooten 's avonds opeens je sche merlamp doen omwaaien, je de courant niet meer buiten kunt lezen en plotse ling zware doode takken uit de boomen op je „kepalla" komen vallen echt weer het moge gek klinken uit In- dië om kou te vatten, maar voor Soerabaja is het iets koeler en het „koperen dingetje" blijft tenminste ge durende een braaf deel van den dag verscholen achter de wolken. De bewolking der marine-hemel lijkt mii iets minder. Weliswaar nog geen parade-zonnetje, maar al dat geschrijf in de courant nam tenminste een eind. Óver het algemeèn reageerde het korps officieren niet op allen smaad, die het werd toegeworpen, slechts één ingezon den stukje van een luitenant ter zee, die voor zijn korps opkwam, verscheen in de Soerabajaan. Op een gegeven oogenblik dreigde er nog een zeer on verkwikkelijk incident, toen een burger van den wal aansloeg op de al of niet gemotiveerde houding van 3 officieren M.S.D. op de „Zpn.". Zooiets is jam mer, want meer dan ooit hoort het korps marine-officieren zich één te voelen. Gelukkig trok Jantje Kaas er zich niets van aan. Thans doet de ver dediging der naar den krijgsraad ver- wezenen nog al wat stof oprakelen. Slechts een officier mag de delinquen ten verdedigen. Natuurlijk staan deze ik reken H.H. officieren van admi nistratie en enkele in de rechten ge studeerde marine-officieren er niet bü in rechtskennis achter bü een meester in de rechten. Maar bovendien zijn er geen liefhebbers voor te vinden denk ik, want dit dienstweigeren is, dunkt me, door een officier moeilijk te verdedigen. Uit een van je brieven hoorde ik weer verheugend nieuws over onze Jutterstad. Is het werkelijk waar, krij gen we een villapark? En staat er nu bii Tivoli ook al zoo'n mooie betonnen lantaarn voor de deur? Geeft dit laat ste geen moeilijkheden met het ver keer als de werf uitgaat? Het zal anders een waar lichtpuntje zijn voor de stak kers, die 's Zondagsavonds met den laatsten trein thuiskomen en ze ten minste aan het eind van de Spoorstraat een lichtje zien. Ja, die laatste trein is iets wat we hier gelukkig niet hebben. De „een- daagsche" komt 's avonds om half acht binnen vanuit Batavia en drt is vrij wel de eenigste trein die met donker rijdt. Maar wat wel prettig is, ais die trein de mail uit Holland bii zich heeft, wordt deze daarna nog op het post kantoor uitgezocht en tegen midder nacht bezorgd. Nu, je begrijpt wel, hoe of we dien avond lang opblijven om de mail nog te lezen. Want 's ochtends is alles gehaast en prozaïsch, omdat je om bafcf zeven weer beoecSeti moet zijfn. Deze stokken vindt men meermalen in Panama en het Noordelijk gedeelte van Zuid-Amerika. Sommige zijn zeer primitief, maar het gezicht is altijd te herkennen. De mooier bewerkte staven laten ook bijzonderheden van zijn klee ding zien, zooals vest, das, overhemd, boord en knoopen. Zijn jas wordt groen of zwart geverfd. Dr. Patterson wordt zelfs vereerd door de Indianen van het Choco-gebied in Columbia, wier voor ouders nooit met hem in aanraking kunnen zijn geweest. Het menschlie- vend werk van Dr. Patterson heeft dus een heidenschen godsdienst doen ont staan en zelfs een, die zich meer an meer uitbreidt. Dezer dagen verrichtte een luitenant ter zee een prestatie met zijn twoseater het merk weet ik niet dus maak ik geen reclameHij moest zich mel den op het departement in Batavia en moest daartoe met de eendaagsche hier uit Soerabaia weg. Z.W.E.G. mistte dezen trein, ging terug naar huis en ging met zijn two-seater op weg. Vol gens verhalen haalde hij 4 lekke ban den, maar was op tijd op het departe ment. Wil je wel gelooven, Jan, terwijl ik hier aan je zit te schrijven en ik steeds gehinderd wordt door een stijve Weste- wind, wil je wel gelooven dat het een tikkie op Holland begint te lijken. De zee hier ziet er niet zoo. onheilspel lend uit als de Texelree soms. Grauw grijs, kopjes op de golven. Weliswaar zie je bij jullie geen P. W. (pyrotech- nische werkplaats) op Texel en geen „hooge kroonboomen", „waaierboom" of „Kemiri", maar wel zie je hier even goed als daar jagende grauwe wolken en Dorniers en andere vliegtuigen, en hoor je hier net als bii jou thuis de gesloten ramen en deuren rammelen en voel je ze tochten. Trouwens weet je wat me laatst plotseling ook aan Nieuwediep deed denken? Bij Hellen- doorn kun je warme saucijze broodjes en amandelbroodjes krijgen en taartjes. Weliswaar voor 30 cent en 121/» cent. Maar weet je nog wel hoe of we op het „gesticht" in de toko van die dingen op Zaterdagmiddag na „sporten" smul den, en hoe we met volle monden na de bioscoop via „Heyman" of de „Hel- dersche eetsalon" over de Hoofdgracht naar het „Instituut" gingen (en wat een smeerboel van eierschillen, visch- graten en papier- konden we daar op de galerij maken). Maar kerel het worden op die manier geen Indische Marine-brieven meer, maar 't is ook lang niet makkelijk om zoolang de C. Z. M. (Commandant Zee macht in Batavia) het verboden heeft om over de schepen te schrijven, wat copy bij elkaar te krijgen en zoo doen de vervallen we in oude herinnerin gen. Wij maakten om zoo te zeggen de „muiterij" voor de 2e maal mee, toen we de „Juttertjes" kregen. Wat zal Nieuwediep in opschudding geweest zijn en wat zal het vol gestaan hebben ;n de Koningstraat voor de drukkerij van „de Boer", trouwens dat schreef je me al, dat er geen doorkomen aan was. Ik hoop dat mijn brieven, Jan, al waren ze niet zoo vlug als de telegrammen je toch nog eenig nieuws gebracht heb ben en ze je een indruk hebben gege ven hoe of het hier was en Jantje Kaai er toch nog niet zoo slecht aan toe jl als dat uit sommige ingezonden stwSÏ ken je had mogen blijken. Saluut ik ga op mijn „nachte&jlMl ronde, opdat er niets, er niet* ge-beu ren zal" Tot de volgeiwie week en hartelij-ken groet je owrte „fuselier" Henk. W k Mw»»e-operette (^"'aaoa m111 VZVVTOMT t

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 21