HET BINNENHOF f ÏÏÏÏm" .a®n£ezi€n mi ve!e minder wei ges ede Duitschers hun Vaderland willen verlaten, vroeg de interpellant van den minister gebruik te willen maken van art. 2 der genoemde wet, waarin de be windsman wordt gemachtigd eenige dis pensatie te verieenen, waardoor dus ook de Duitschers, die niet geheel en al vol d-oen aan- de bepalingen der Vreemdelin OM i Oost-lndië. Luchtvaart. HF.LDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 APRIL 1933. ling - Vele steun-ontwerpjes. - De Be- drijfsradenvvet aangenomen. - De Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. - Tegen mr. De Vos' straffe leiding. Gemengd Nieuws. Van links en rechts VERSCH GEBRADEN LAMSBOUT kSj.' Vlissingen' Haai»stede en de Tijdschriften en Weekbladen. EEN DIEVENBENDE VEROORDEELD De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft eergisteren veroordeeld: A. L., 2*2 jaar, arbeider te V eldhoven, wegens medeplichtigheid aan diefstal van 2 rijwielen en heling, tot 8 maanden (eisi h 1 jaar); C. I).. arbeider te Veldhoven, wegens rijwieldiefstal tot 3 maanden voorwaar delijk (eisch 6 maanden); P. TH. B., 25 jaar, schoenmaker te Veldhoven, wegens diefstal in vereeni- ging tot 4 maanden (eisch 8 maanden); L. A. A. S., grondwerker te eldho ven, wegens heling tot 1 maand (eis< h maanden), wegens diefstallen tot 8 maan den (eisch anderhalf jaar); J W. A. P., monteur te Eindhoven, wegens diefstal van een rijwiel tot b maanden, overeenkomstig den eisch, E. H'., koopman te Eindhoven, wegens diefstal van manufacturen tot 6 maan den (eisch 8 maanden); K v. G„ arbeider te Eindhoven, we gens diefstal, tot 6 weken (eisch 6 maan- den). In een tweede zaak werd ln.i over- eenkomstig den eisch vrijgesproken. genwet, ons land zouden kunnen betreden. Minister Beelaerts wees er terecht op, dat het toelaten van behoeftige vreemde lingen èn voor ons land èn dikwijls even zeer voor de vluchtelingen zelf onge- wenschte gevolgen heeft. Hij verklaarde in de laatste weken de wet reeds zoo soepel mogelijk te hebben toegepast, doch hii weigerde vreemdelingen, die niet over voldoende papieren beschikken, zonder meer in ons land toe te laten. Nog zij vermeld, dat de heer Oudegeest een voorstel tot wijziging van het Regle ment van Orde der Kamer heeft inge diend, strekkend om den Voorzitter zijn „alleenheerschappij" te ontnemen inzake het bepalen van het tempo, waarin ge werkt zal dienen te worden. Een en ander is het „staartje", dat vast zat aan het ge beurde met mr. Van Lanschot, weet men wel, in verband met het niet aan de orde stellen van de wijziging der Kieswet. Ook omtrent het wederom bijeenkomen der Eerste Kamer is niets bekend. Er i l heerscht nu dus weer rust op het Bin De „machtiginswet" niet meer in behande- n,enhofi Den Haag, 6 April 1933. Van roomsch-katholieke zijde meldden zich een beduidend aantal sprekers. Het waren de heeren Steger, Visser, Schoe- De Tweede Kamer is deze week waar- makei. en p>e Bruyn. Gelijk reeds gezegd schijnlijk in haar oude samenstelling voor waren zy allen vóór. De rede van prof. het laatst bijeen geweest. Want bij het gt€frer was verreweg de belangrijkste. Hij slot der zitting van Donderdag (i April wees er0p, dat het ontwerp beteekent een deelde President Van Schaik mede, dat iiei.vorming van het bedrijfsleven van ge- hij onmogelijk kon meedeelen, of in deze optrekken tot samenwerking van zittingsperiode nog zal moeten worden j Wantrouwen tot vertrouwen, van strijd tot vergaderd. De kans daarop Hikt dus wel niet heel groot. De afgevaardigde noemde de groote fout Bij de regeling van werkzaamheden op in jie(. kapitalistische stelsel de individua- genoemden dag hield de Kamer zich ge- üstisohe (liberale) in plaats van de solida- ruimen tijd bezig over de vraag, of het ristische toepassing. Het wetsontwerp is bekende wetsontwerp betreffende de by- eei.jcjlt op jiet sociale karakter van den zondere bevoegdheden, te geven aan de mensc]1 en (jat achtte de heer Steger juist Kroon ten aanzien van crisis-maatregelen Z0Q geiukkig. voor den landbouw (landbouw-crisis-fonds) i jn a][e opzichten ging hij met minister nog op de agenda moest worden geplaatst. Verschuur mee. Hij hoopte, dat samen- Daartegen verhief zich een zeer sterke werking der betrokken partijen een heil- oppositie. De heer Knottenbelt^diende een Mme toepassing van de wet mogelijk zal Parlementariër. Buitenland. voorstel in om die „bevoegdheden-wet niet op de agenda te plaatsen. Het werd' aangenomen met 3631 stemmen. Hierop trachtte de heer Snoeck Henkemans per maken. Prof. Kranenburg (v.-d.) was heel wat minder opgetogen, had bezwaren tegen de verordenende bevoegdheid. Doch de sa- motie gedaan te krijgen, dat de wet a.s. nienwerking, welke door de Bedrijfsraden Maandag of Dinsdag toch nog in openbare WPrdt gediend, was hem sympathiek ge- behandeling zou worden genomen. Deze n0eg om het ontwerp mede in veilige ha- poging mislukte echter. De Kamer wilde ven te (joen belanden. nu eenmaal niet aan het verlangen der Re geering voldoen, om de wet spoedig in be handeling te nemen. Is die „koppigheid" eigenlijk wel heel verwonderlijk? Alleen kan het word'en bejammerd, als hierdoor de in hoogen nood verkeerende landbouw ernstig wordt geschaad. De Kamer hield zich o. a. onledig met het afhandelen van een groot aantal steun- ontwerpen van minister Verschuur. Zon der stemming en nadat vele leden vruch teloos hadden aangedrongen op meer gel delijke hulp, werden aangenomen de ont werpen voor steun en cred'iet aan de vlas teelt; de aardappelmeel-industrie; de kip pen- en eendenhouderiide riet- en grdendcultuur; de rogge-oogst 1933; aan verbouwers van fruit en warmoezeryge- wassen; ten behoeve van bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer en aan de verbouwers van fabrieksaardappelen in de veenkoloniën. In de Eerste Kamer hebben meer uit gebreide debatten plaats gehad. Allereerst werd daar afgehandeld: de Bedrijfsradenwet. Zij werd gesteund door katholieken, sociaal-democraten en vrij zinnig-democraten. Liberalen ohristelyk- historiohen formuleerden onoverkomelijke bezwaren. Opmerkelijk hierbij is, dat de christeliik-historische Tweede Kamer-frac tie in meerderheid vóór de Bedrijfsraden heeft gestemd. De heeren Pollema (c.-h.) en Van den Bergh (V.B.) waren de woordvoerders der oppositie. Eerstgenoemde verzekerde, dat thans meer dan de arbeiders de werk gever behoefte heeft aan bestaanszeker heid. Hii was van meening, dat het ont werp den klassenstrijd in de Bedrijfsraden brengt, waardoor ook de bedrijfsvrijheid wordt beperkt, met als gevolg: prijsvast stelling. Ook aldus de afgevaardigde bevat het ontwerp „een mengelmoes van bevoegdheden" voor de bedrijfsraden, waardoor adviseerende, rechtsprekende, uitvoerende en verordenende bevoegdhe den in één hand worden gebracht. Vooral de verordende bevoegdheid stond den afgevaardigde niet aan. De Overheid vergooit daardoor zich zelf, meende de heer Pollema ten slotte. De heer v. d. Bergh verklaarde zijn steun aan het ontwerp te zuilen onthou den, omdat hij tegen die uitwerking van de gedachte, in de wet belichaamd, bezwaar had. Nadrukkelijk verklaarde hii zich ze ker niet te willen verzetten tegen een mo gelijken bedrijfsvrede. Z«n bezwaren bleken vooral gericht te gen de medezeggenschap van den arbeider ten aanzien van het bedrijf, waarin hij werkt. Voor een gezonden groei van het bedrijf achtte de afgevaardigde dat zeer nadeelig. De leiding wilde hii slechts laten bij mannen, die het bedrijf tot in de klein ste onderdeelen kennen. De heer v. d. Bergh herinnerde eraan, hoe hij steeds op de bres had gestaan voor de politieke democratie, hetgeen echter niet zeggen wil, dat hij ook de economische democratie begeert. Maar aldus de Senator verder als de arbeiders dan wezenlijk drang gevoelen naar het leiding nemen in een zaak, waar om richten zij dan niet zélf bedrijven op? Het N.V.V. b.v. heeft een kapitaal van 14 millioen. Dat is een aardig bedrag om iets mee te beginnen! De arbeiders zouden dan niet alleen medezeggenschap hebben, coch zelf heer en meester zijn De afgevaardigde vroeg den minister, of hü eventueel de wet eerst nè de crisis zou willen invoeren. an de voorstanders der Bedrijfsraden was de heer Danz (s.-d.) wel het minst enthousiast. Zij bevredigen de voorstan ders van de socialisatie heelemaal niet, verklaarde hü, voorts een resumé gevend van de soc.-demoeratische desiderata op dit gebied. Slechts de in de wet neergelegde mcge- iikheid om verordenende bevoegdheid aan e Raden te verieenen was oorzaak, dat de heer Danz en zijn politieke vrienden mi- v. ster Verschuur niet af zullen vallen. SPAANSCH STOOMSCHIP MET 100 PASSAGIERS AAN BOORD AAN DEN GROND. De passagiers gered. Het Spaansche stoomschip „Marqués de Comillas", dat zich met 100 passagiers aan boord op weg bevindt van Barcelona naar Havanna, is aan de kust van Flori- da aan den grond geraakt. Het schip heeft noodseinen uitgezonden. De nauw keurige positie van de „Marqués" is nog niet bekend. Kustwachtschepen van de marinebasis Fort Lauderdale zijn ter as sistentie uitgevaren. Later. De schepen der Amerikaan- sehe kustwacht hebben het aan de kust van Florida aan den grond geloopen Spaansche stoomschip „Marqués de Co millas" opgespoord en de reddingswerk zaamheden reeds aangevangen. De in de reddingsbooten geborgen passagiers konden aan boord van de kustwachtsche pen worden genomen. Het Spaansche schip bevindt zich niet direct in gevaar. WAT OORLOG BETEEKENT. Wij lezen in de Star: Volgens majoor Lefebvre, een van de leiders van den gasoorlog op het Westelijk front, beschikt men bij een nieuwen oor log over de volgende gassen Lewisite, bijgenaamd de „dauw des doods", verzekert den dood bij de inade ming van zelfs maar een kleine hoeveel heid. Nieuwe samenstellingen van arsenicum, in staat om een stad een afschuwelijken doodsstrijd en den dood in enkele minuten tijds te bezorgen. Een gas, dat het menschelyk lichaam in 24 uur tijds tot ontbinding brengt. Vergiften, welke door de huid het lichaam binnendringen en 100 maal doo- delijker zijn dan strychnine. SLAP FLINK. Staat het Engelsche meisje bij dat van het vasteland ten achter? Er zal, schryft de Star, waarschijnlijk •heel wat gepraat worden over een uit lating van mevrouw Mark Kerr, commis saris van de Engelsch meisjespadvind- sters, dat de Engelsche meisjes niet zoo stevig zijn als die van andere landen en dat zij het gebruik van haar beenen vrij wel verloren hebben doordat zij steeds in bussen of auto's zitten. De Star acht dit een minderheidsuiting. De algemeene in druk van hen, die onder de Engelsche meisjes gewerkt hebben, is, dat zij niet bij het gemiddelde in andere landen ten ach ter staan. Zuster Oonstance van de meis jesclub van Speedwell zeidei dat haar er varing in Oost-Londen, waar de kans op lichamelijke ontwikkeling niet bijzonder groot is, haar geleerd heeft, dat de huidige meisjes ongetwijfeld grooter en sterker zijn dan een vroeger geslacht. Dit blijkt alleen al uit de maten van rokken en japonnen. En wat de kracht van deze ar beidsters betreft, zij zijn vrijwel onver moeid. Zij doorstaan de vermoeienis van Minister Verschuur antwoordde. Z. Exc. wees er allereerst op, dat het gaan in de richting van den bedrijfsvrede het gevolg is van een christelijke levens beschouwing. Het instituut der Bedrijfs raden aldus voorts de minister moet met vreugde worden begroet. Speciaal zette mr. Verschuur zich tegen de zienswijze van den heer Pollema. Dit ontwierp is een bescheiden steun voor de zei de minister, die vrij uitvoerig (nog- verdere maatschappelijke ontwikkeling, maals!) zijn zienswijze over het gebodene uiteenzette. Speciaal bezag hii de zaak der verorde nende bevoegdheid. De toekomst zal moe ten uitmaken, of de bevoegdheid noodig en gewenscht zal zijn. Een afzonderlijke wet zal noodig blijken om het genoemde element in de Bedrijfsraden te brengen. De minister herinnerde eraan, dat hij in de Tweede Kamer een amendement, be doelend het enquête-recht aan de Raden te schenken, heeft afgewezen. Het in de wet gebrachte amendement omtrent de verordenende bevoegdheid was zei Z. Exc. eigenlyk overbodig. Het was „een wegwijzer op een over-bekenden weg". De minister ontkende ten stelligste, dat de adviseerende taak van de Raden niet veel te beteekenen zou hebben. Evenzeer verwachte mr. Verschuur van de uitvoe rende en rechtsprekende functies wel de gelijk een effectief gevolg, io-prog5Y&mm& ZONDAG g APRIL. Hilversum, 296 M. 8.30 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, (j.00 VPRO, 8.00 VARA. 8.30 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga. 9.00 lr. R. A. Gorter: Stalen steigers. 9.15 Voetbal- en postduiven-nieuws. 9.18 Orgelspel J. Jong. 9.40 Voordracht door M. Beversluis. 10.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.45 Filmkwartiertje door M. Sluyser. 11.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, ri.40 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Man nenkoor „Oefening kweek Kunst", o.l.v. P. v. d. Rovaart. 2.00 Uit Antwerpen: Ooggetuigeverslag van den voetbalwedstrijd BelgiëHolland door H Hollander 4.15 Grammofoonpl en sportnieuws Vaz Dias. 5.00 Kinderuur. 6.00 Boekbespreking door Dr. N. A. Donker sloot. 6.45 Uitzending uit de Jeugdkerk te Amers foort. Spreker: Ds. B. J. Aris. Ook richtte de bewindsman aandacht op omstandigheid, dat de Bedrijfsraden de8.00 VGz* Dias. zorgende taak der Overheid niet in wezen 18.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. aantast. De Bedrijfsraad zal op zijn manier van de „trias politica" gebruik kunnen maken zoo vervolgde de minister. De strekking der wet besprekend, zei Z. Exc.: Laten wij deze kleiine hulp aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven ver schaffen. De heer v. d. Bergh kreeg te hooren, dat de Raden zich heusch niet zullen bezig houden met het op de vingers tikken van cL ondernemers. Voorts besprak de minister de beden king, dat de wet radicaal zou zijn. Z. Exc. gaf toe, dat de materie principieel iets radicaals bevat. Doch voornamelijk tot den heer Pollema zei de bewindsman, dat hy het geheel onnoodig somber beziet. Diens standpunt achtte mr. Verschuur vooral in strijd met de verklaring. Ook Groen van Prinsterer was op zyn manier radicaal.... Dit 'ontwerp wenscht eenige orde te brengen in de huidige wanorde in het economische leven, aldus de heer Ver schuur, die uiteenzette, dat het gevaar 3001 „prijszetting" ook thans aanwezig is. De vrees van mr. Pollema ten dien aan zien achtte Z.Exc. dan ook zeer over dreven. Hjj hoopte, dat de wet een groote mo- reele zuivering in het bedrijfsleven zal ten gevolge hebben. Wat het verzoek van den heer v d Bergh betreft om de wet niet in te voeren dan na de crisis, verklaarde de minister dat invoering „juist nu" noodig is. Het ontwerp kwam er met 2911 stem men. Van de rechterzijde stemde alleen de Katholiek Blomjous tegen. Van het verder in den Senaat behan delde mag ik wel noemen de interpellatie- Oudegeest (S.D.), verband houdend met de vele Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, die thans probeeren in het gast\rije Nederland een goed heenkomen te zoeken. De heer Oucegeest herinnerde er aan, dat de Vreemdelingenwet slechts buiten landers in ons land toelaat, die kunnen aantoonen, hier een middel van bestaan te 9.00 „De zee roept", van Ernst Busch en M. Beversluys. M.m.v. E. Busch, J. Lemaire, F. Nienhuys, Matrozenharmonicakapel, Ma- trozenkoor en Cor Steyn (accordeon). 9-45 Vioolrecital Herman Leydensdorff. A. h. orgel: J. Jong. 10.25 Grammofoonpl. 10.40 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 11.25—12.00 Verkorte opera „Faust" van Gou- nod (gr.pl.). Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 11.10 Orkestconcert. 12.00 Causerie. 12.15 Orkestconcert en grammofoonpl. 2.10 Passiespel. 5.00 Gewijd concert. 5-50 Kerkdienst o.l.v. Ds. A. Meyers. 7.15 Gewijd concert. 7-45 Causerie. 8.15 Voetbalnieuws. 8.20 Orkestconcert m.m.v. zangsoliste. 900 Vaz Dias. Hierna vervolg concert. MAANDAG 10 APRIL. Hilversum, 296 M. Algemeen programma, verzorgd door AVRO. 8.00 Gramimofoonpl. IO.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Pianorecital E. Veen. de Huizen, 1875 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Grammofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.15 Grammofoonpl. 12.30 Orgelconcer door J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Grammofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3-153-45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing m.m.v. zang en orgel. S-Oo Grammofoonpl. 5 15 Concert door Joh. de Heer (zang) en W. Verver (viool). 6.15 Grammofoonpl. 6.30 Vragenuurje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Orgelconcert door H. Loohuys. 9.00 Causerie. spelen waaraan haar moeders niet zouden hebben kunnen denken en vooral ten aan zien van gymnastiek toonen zü oen merk waardig uithoudingsvermogen. Als zij gaan kampeeren, loopen zü vaak meer dan 30 km en komen dan nog frisch en opge wekt thuis. De groote fout die men maakt is, dat men de meisjes van het vasteland, die in Engeland komen, om aan sportbe- toogingen deel te nemen en die boven het gemiddelde in hun eigen land staan, aan ziet voor het gemiddelde. Ook van andere kanten kreeg de Star inlichtingen in dien geest. Voor uitstapjes naar buiten doen zich in den regel twee of driemaal zooveel meisjes-gegadigden op als jongens. GROOTE WAPENVONDST TE FRANKFORT. Het vakvereenigingsgebouw in de Bur gerstraat te Frankfort a. d. M. is, naar Wolff meldt, op last van den hoofdcom missaris van politie door een S. A.-wacht bezet. Aanleiding tot dezen maatregel is een groote wapenvondst op het terrein van de arbeiderssportvereeniging West end van de soc. dem. party. Op dit sport veld zyn ongeveer 150 steel-liandgrana- ten, ongeveer 50 geweren en pistolen, een machinegeweer en duizenden patronen gevonden. Er zyn arrestaties verricht, eenige der hoofdschuldigen zyn echter naar het buitenland gevlucht. NEDERLANDER IN HET BUITENLAND OPGELICHT. Reuter meldt uit Parijs: De Nederlander Sigmond den Reis is door vrienden, genaamd Johnson en Eaton, die hü in Monte Carlo had ont moet, opgelicht voor een bedrag van 1 millioen 600.000 francs. Johnson zou van daag gearresteerd worden, naar zyn me deplichtige wordt yverig gezocht. GESTRAFTE OVERMOED. In een dorp naby Cadiz had een 28- jarige jongeman, naar Reuter verneemt, met een vriend een weddenschap geslo ten, om zonder tusschenpoos veertig gla zen wyn op te drinken. Ofschoon zyn vrienden hem, nadat hy zes glazen gedronken had, aanraadden er mede uit te scheiden, ging hy door met drinken en stortte, nadat hy zyn veertig ste glas had gedronken, bewusteloos neer. Na eenige minuten bleek hy overleden te zyn. EINSTEIN. Het concervatieve Lagerhuislid Locker Lampson heeft professor Einstein voor een jaar tyds zyn huis te Londen aange boden. De geleerde heeft geantwoord, dat hy het aanbod gaarne althans voor een deel van dien tyd zal aannemen. NATIONAAL CHRISTENDOM IN DUITSCHLAND. Het te Berlyn gehouden congres van de „Geloofsgemeenschap van Duitsche Christenen" heeft een beginselverklaring aangenomen, waarin het o.m. stelt, dat de geloovigo het recht van revolutie heeft tegenover de „machten der duisternis", en waarin het als doel een Protest. Duit sche Staats (Ryks) Kerk aanvaardt. EEN JONG PAARTJE EN HET CONCILIE VAN TRENTE. Een jeugdig paartje heeft zich bij den burgemeester van het dorpje Aridujar in Andalusië beklaagd, dat een priester geweigerd heeft hen in den echt te ver binden. daar zy neef en nicht waren. De geestelyke had hun medegedeeld, 8 April. Toen de radio nog in komst was, sloeg my als journalist-om" den-broode wel eens de schrik om liart. als ik hoorde voorspellen dat hi al het wereldnieuws'door .In hart, als nenkort ai net, wereianieuws door den aether zou worden gezonden en dat d?,c de radio de courant geheel zou verdrh, gen. Een goede ziel troostte mij toén eens met de gedachte, dat dit nooit héél mogelyk zou zyn, aangezien men zyn boterhammen niet in een radiotn- stel kan inpakken en sedertdien ié myn angst voor een groot deel verdwé nen. Het schynt zelfs, dat de menschén die naar de nieuwsberichten luisteren soms op het spannendste moment dank zy den Spaanschen hond of andere journalistenvrienden zoodanig den draad kwytraken, dat ze den volgenden dag dé krant moeten koopen uit louter nieuw gierigheid. Zoodat de radio zelfs denm" motor van het dagblad wordt Maar de courant van Dinsdag heeft ineens myn oude vrees weer wakker ge- schud. Dit maal gaan wij er aan't ié uit. Fini. Wat is de voornaamste bestaansreden van een courant? De New Yorksche beurs? Neen, iedereen heeft de hoon laten varen. De binnenlandsche politiek3 Neen, de oeconomie gaat ons toch boven den pet. De poëzie van Göbbels? Neen als wy gesticht villen worden, lezen wij Vondel. De artikelen over den Volken bond? Neen, wy slaan ze over, omdat wij niet ons laatste restje vertrouwen willen verliezen. Laten we er niet om jokken. Het eerst grypen wy naar het weerbericht. Als wij niet de weervoorspelling hebben gelezen voelen wy ons immers tegenover den conducteur op het achterbalcon alsanal- phabeten Wy kunnen de gedachten niet verdragen, dat een ander meer van de vooruitzichten zou weten dan wy. Dat komt misschien ook, doordat er voldoende van de oude zeerobben in ons bloed is overgebleven, om vóór wy 's mor gens bet ruime sop kiezen. De Bildt te raadplegen. Hoe het zy, de weervoor spelling laat ons daarover geen illusies maken speelt in een krant een ge wichtiger rol dan twintig hoofdartikelen. En nu komt de laaghartige aanslag op het journalistenbestaan: In Berlün is een automaat geplaatst, die het weer voor spelt. Nadat een geldstuk is ingeworpen „komen twee kaartjes te voorschyn, waar op het weerbericht van den dag staat, de voorspelling voor den volgenden dag en de wolkenformatie." Is dat oneerlijke concurrentie of niet? Is dat ons het gras voor de voeten wegmaaien of niet. O! En daar blijft het natuurlyk niet bij. Straks vindt een nog knappere prof een automaat uit, die je vertelt hoe morgen Philips, Unilever en United Steels zullen staan, in welke straat een juffrouw van de trap zal vallen, waar een schoorsteen brand zal woeden en wanneer er een wolf uit de Diergaarde zal ontsnappen. En dan kunnen we allemaól wel inpakken. Voorspelt een Amerikaansche profes sor niet in datzelfde nummer van Dins dag, dat over 567 jaar, dus in het jaar 2000, alle menschen kaalhoofdig zullen zyn geworden En dacht u soms, dat-ie dat ónders kan zyn te weten gekomen dan door 'n briefje uit een automaat? Nee 't is gedaan met de journalistiek. Het vet is er af. Ik ga zien of ik niet wat anders kan vinden, 'n Nieuwe partij misschien; Lijst 54. 9'v° d0Meerentdwénéé' uStr(s HMan)' dat het Concilie van Trente in 1563 het A crrammofnnnni "geve huwelyk tusschen neef en nicht verboden (piano) en grammofoonpl. 10.40 Vaz Dias. 10.5011.30 Grammofoonpl. DINSDAG 11 APRIL. Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. IO.IS Grammofoonpl. 10.30 Kamermuziek door het Haydn-kwartet. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot geringHillebrand. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.002.15 Omroeporkes o.l.v. N. Treep m.m.v. The Two Hodlars (accordeon). 2.30 Grammofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianorecital door Betsy van Praag. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door Ant. van Dijk. 5.30 Jettgdhalfuur v. d. VPRO. 6.00 Grammofoonpl. 7.00 Verkiezingsredevoeringen van het Ver bond van Nationalisten en van de Onafhan kelijke Zakenlui. 730 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refrein- zanga. Omroeporkest o.l.v. N. Treep, The Paradise Garden Hawaiians o.l.v. H. Ruy- ters en L. Noiret. 10.30 Uit het Carlton-hotel te Amsterdam: C ornelius Cocolban en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Grammofoonmuziek. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. had. De burgemeester, aldus Reuter, liet zich evenwel door dit besluit van het Concilie van Trente niet intimideeren en hy liet door den stadsomroeper bekend maken, dat de besluiten van het Concilie van Trente, door den burgemeester krach teloos waren verklaard en voortaan in Andujar niet meer in acht behoefden genomen te worden. m m v' C- van 8-°0—9.15 en 10.00 Grammofoonpl. o.l.v. N. Treep en Hoogenhuyze (zang). 12.002.15 Omroeporkest grammofoonpl. 2.30 Vervolg concert. 3.00 oórdracht door Amy Groskampten Have. 3.20 Grammofoonpl. 400 Zangvoordracht door Dziobs Isinz A d vleugel: E. Veen. 4-30 Causerie door M. Tak, met gr.pl. 5-30 Ensemble Eugen Swerkoff. Hierna gram mofoonpl. 6.30 Boekenhalfuur. 7.00 Orgelconcert door P. Palla, m.m. v H Viski! (tenor) en Boris Lensky (viool). ^"r>- 5»' ttI" ^'"cn: „Be Nibelungen- Ring III. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Vervolg orgelconcert. 9.20 Uit het Vélodrome d'Hiver te Parijs: Ooggetuigeverslag van den Zesdaagschen V\ ielerwedstrijd te Parijs. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. j II.10 Grammofoonpl. H-IS12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11-3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15—1.45 Schlagermuziek en grammofoonpl. 2 00 oor de vrouwen. 3-00 Grammofoonpl. 3.20 Declamatie. 3.40 Zangrecital. 4.00 Grammofoonpl. 4.20 Vervolg zangrecital. 4.40 Vervolg declamatie. 5 00 Orkest-concert. 5.30 Causerie. 6.00 Vervolg concert. 6.45 Grammofoonpl. 7.00 Vervolg orkestconcert. 7.45 Verkiezingsredevoering. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9-35 Johannes-Passie. 11.00 Vaz Dias. 11.0512.00 Grammofoonpl. DE ZEEMILICIENS IN NED.-INDIË. Aneta meldt uit Batavia: Op de vraag van het Volksraadslid Van Lonkhuyzen die bij de regeering de schriftelijke vraag ingediend had of zij be reid is op andere wijze dan door oproep van zeemiliciens, b.v. door indienstneming van vrijwilligers, in het bestaande personeels tekort te voorzien heeft de regeering ge antwoord, dat vrijwillige dienstneming door geoefende militieplichtigen bij de Zeemacht niet voldoende is om in het tekort te voorzien. VERHOOGDE WERKZAAMHEID VAN DEN KRAKATAU. Batavia. De Krakatau is sedert Maan dag zeer actief. Er werden erupties waar genomen tot een hoogte van 500 tot 800 meter. PASSAGIERSRONDVLUCHTEN VAN DE K. L. M. Ook op de Kooy. De K.L.M. zal dit jaar nieuwe uitbrei ding geven aan haar organisatie voor het houden van passagiersrondvluchten. Behalve de luchthavens Schiphol by Am sterdam en Waalhaven by Rotterdam, waar reeds thans voor het deelnemen aan deze rondvluchten gelegenheid bestaat, staan de volgende luchtvaartterreinen op jhet programma: Soesterberg, Arnhem, Blfj KONIItJN, Tel. 339, Eelde, Twente, Venlo, Eindhoven, Gilze- HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW, Ongeschikt om mee om te gaan. Herstelde zichzelf volkomen. „Ik ben 30 jaar", schrijft een vrouw, „maar een tyd lang heb ik er uitgezien en me gevoeld of ik 100 jaar was. Ik kreeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uitgeputheid-: Ik was niet geschikt om mee om te gaan, omdr.t ik altyd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om myn huis houden te doen en evenmin om eens hier en daar heen te gaan. Ik wras altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voortdurenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs myn geheele lnikerzy vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts en vond dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel ander niensch gew-fBen. Ik ben gaan inzien, dat 'net leven waard is om geleefd te worden. Myn werk valt me gemakkelijker en ik heb veel meer energie." v Mevr. G- M. In negen en negentig van de honderd gevallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Een zie- kelyke geest vindt zyn oorzaak in een ziekelijk innerlyk het gevolg van traag werkende organen, waardoor de afval stoffen zich in het lichaam ophoopen. De „kleine, dagelyksche dosis" Kru schen maakt een eind aan dit alles, oni- dat het de afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en verniewd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zul len van deze zuiverende werking den weldadigen invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apohekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) De Huishouding, halfmaandelijksch tijdschrift voor de moderne huisvrouw, tevens officieel orgaan van den Nederlandschen Vrouwenbond voor Huishoudings-organisatie. 4e jaarg. afl. 7 (1 April). Uit den inhoud: Poolsche Paascheitjes, door VV. de Joncheeereten Bosch. Volksdans en Volksmare, door H. M. S. J. de Hol!. Ratio neel huishouden, door A. J. Wolthers—Ar- nolli. Speelgoedkuikens en Kip, om ze'f ,e maken, door B. Lankhorst. De rationeele keu ken, door E. J. van WaverenResink. Gehei men uitde keuken, door H. M. S. de Holl. De sleutelmand: Een practisch Kinderbedje. Nederl. Vrouwenbond voor Huishoudings- Organisatie. Feuilleton: Als de leliën des velds.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2