Verlovingsringen MERCURIUS havermout ONDER HET LICHT ANGE AAP tweede blad heldersche courant van dinsdag 11 april 1933. wilt H lezend Wam §mnwc Juwelier Beemsterboer, Visscherij. Wintertijd. Stadsnieuws. DE NIEUWSTE MODELLEN Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. CENT PER PONDSPAK Licht op voor alie voertuigen: Dinsdag 11 April 19.18 uur. Woensdag 12 April 19.19 Bij het laatst gehouden examben te 's Gravenhage slaagde de heer J. Krab voor le stuurman groote stoomvaart. Voor het te Amsterdam gehouden Landmachinistenexamen (30-31 Maart en 6 April) slaagde voor het motorgroot bedrijf onze stadgenoot de heer H A. Smits. SPREEKUUR INSPECTEUR L. O. De inspecteur van het L. O. in de in spectie Den Helder zal Woensdag 12 en 19 April geen soreekuur houden. ONTSLAGEN OP DE MARINEWERF. Zaterdag wederom 105 werk lieden ontslag aangezegd. Zaterdag j.1. is wederom aan 105 arbei ders ontslag aangezegd, over veertien da gen. Van deze 105 arbeidiers waren er 7 op arbeidscontract en dus 98 in vasten dienst, waarvan er 60 meer dan vijftien dienstjaren hadden. Het ontslag is ge schied volgens wachtgeldregeling. Sinds 1 Januari zijn nu 225 arbeiders ontslagen, waarvan ongeveer honderd op verzoek en 125 gedwongen. Met dit laatste ontslag is nu het aantal bereikt, dat in het geheel afgevoerd zou worden en dus kan de in wendige rust onder het personeel terug- keeren, daar het dreigend gevaar van ont slagen te worden nu voorloopig is afge wend. KERK EN VREDE. Men schrijft ons: Morgen (Woensdagavond) 8.15 u., hoopt in de bovenzaal van het Kegelhuis, Pr. Hendriklaan, voor Kerk en Vrede op te treden de heer Mr. K. P. van Westen, van Amsterdam, met het onderwerp: „Noch door kracht, noch door geweld, maar door Mijnen Geest zal het geschie den". De heer van Westen studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wat zeker als een bijzonderheid mag worden aangemerkt, wanneer men let op het feit, dat in deze kringen in het algemeen tegen Kerk en Vrede geopponeerd wordt. Het zal daarom ongetwijfeld van belang zijn te hooren wat deze gereformeerde Meester in de rechten, tegen de gang bare opvatting onder zijn geloofsgenoo- ten te zeggen heeft. Naar wij vernemen zijn de orthodoxe predikanten tot debat uitgenoodigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. VEREENIGING PEN SIOENBEL ANG. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende een wijziging in den datum der vergadering van bovengenoemde Vereenigi ng. NED. ARBEIOERSSPORTBOND. Zaterdagavond uitvoering in Casino. De afd. Den Helder van den Ned. Ar beiderssportbond geeft Zaterdag a.s. een uitvoering in Casino, waarbij hun mede werking verleenen het Heldersch Volks- tooneel. het Casino-orkest e.a. Men zie daarvoor de advertentie in het nummer van Zaterdag, waarin ook de adressen voor introducties voorkomen. VERKIEZINGSPROPAGANDA S. T> A. P. Route voor den i „-gang met muziek d Dinsdag 11 April. Verzamelen Stations plein. Afmarseh 19 u. 30. Route: Gravenstraat, Sluisdijkstraat, Spoorgracht, Fabrieksgracht, Jan in 't Veltstraat, Vijzelstraat, Bassingracht, Brouwerstraat. Hartestraat, Visohmarkt, aldaar toespreken en gramofoonmuziek vanaf een luidspreker-auto, vervolgens: Spoorgraoht, Keizerstraat, Prins Hendrik laan, ontbinden bij de goederenloods. TAPTOE. Hedenavond, bij gunstig weer, taptoe. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. Van 4 tot en met 10 April werden in 't Handelsregister te Alkmaar o. m. de lgende opgaven ingeschreven: Nieuwe zaken: Jb. Lont Jz., winkel in sigaren en hee- modeartikeien, Zeestraat no. 25, Wie gen. N'.V. Expl. Mij. „Aleos", handelende on- r den naam: Café „de Vlas en Koren- ars", Spoorbuurt No. 14, Anna Pau- wna. Dir.: M. H. Boon. Wijzigingen: N.V. Hoogewerff, Chabot en Visser's v tinhandel, wijnkooperij. Ontslag procu- atie-houder en beheerder filiaal Den Hel er: H. den Broeder. Benoemd als Iteheer- 'ter filiaal Den Helder: Mevr. P. v. d. KampKegge. „Vooruitgang is ons doel", nitkeering bij overlijden, Texel, Den Burg, Groene- plaats No. 9. Bestuurswijziging. Keizerstraat 15. GOOI) WILL DAY 1933. Men schrijft ons: In de consistoriekamer van de Doops gezinde Gemeente vergaderde Maandag avond het Good Will Day-comité, onder voorzitterschap van den heer R. F. van Heusden. De voorzitter zag in de groote opkomst den goeden wit tot samenwerking om den Good Will Da.v, die zooals bekend op 18 Mei wordt herdacht, tot een goed einde te brengen. Nadat de notulen van de vorige verga dering waren gelezenwerd overgegaan tot bespreking van het programma voor den vredesavond. Van de door de Jozef Gezellenvereeniging aangeboden muziek werd dankbaar gebruik gemaakt, voorts werd voor dien avond een tooneefetuk uit gezocht, terwijl een declamator zal worden gevraagd. Verder zal gezorgd worden voor gemeenschappelijken en solo-zang. Betref fende het optreden van een spreker wer den uitvoerige discussies gevoerd. Hierna was aan de orde behandeling van de gewijzigde Good Will Boodschap en het ontwerp scholieren-circulaire. Den hoof- den van scholen zal worden, verzocht, den 18en Mei in de hoogste klassen een oogen- blik te wijden aan de vredesge'-achte. Alles bijeen twijfelen wij er niet aan oi de Good Will Day zal slagen. Verwacht mag dan ook worden, dat in alle lagen aan dezen dag van goeden wil wordt medege werkt. Immers, de vredesgedaefhte moet meer en meer doordringen, de vreoesge- dachte moet worden een sterk verlangen naar vrede. En wanneer deze gedachte, dit ernstig streven zich niet bepaalt tot een nationale gedachte, maar zich verder uitstrekt over onze landsgrenzen, wanneer jong en oud, ieder op de plaats waar lm staat in het dageliiksch leven, die vredes- gedachte werkeli.jken inhoud trachtt te ge ven, zal men door gemeenschappelijk in ternationaal streven komen tot een orde, waarin vrede heerscht en wederzijdsoh vertrouwen. Mogen allen het streven r.aar vrede steu nen. Door woorden, maar vooral door daden. VOORDRACHTSOEFENING TJ. JOH. DITO S MUZIEKSCHOOL. Men schrijft ons: Bij het lezen van den titel, welke boven dit artikel 'is geplaatst, zullen velen van U terugdenken aan de voordrachtsoefe ning der leerlingen, welke gehouden werd op Donderdag 26 Maart 1931. De voor drachtsoefening werd toen door publiek en pers zoo gunstig ontvangen. Het ligt in de bedoeling Maandag 24 April weer een voordrachtsoefening te houden. Even als de vorige zal ook deze plaats vinden in de concertzaal „Casino Aan het programma is, evenals in 1931 veel zorg besteed en dit is nauwkeurig en met overweging samengesteld. Voor de leerlingen van het le tot het 4e leerjaar zijn stukken gekozen uit werkjes van L J VOORBEHOUDEN DOOR YVfcL DLAWNURG HOOFDSTUK II. Iloe de „H.D. 5a" verdelgd wier door de mijnen mast. Ik denk, dan zal 't schip een beetje leusteren en warempel: 't lukte. We zijne d'r gelukkig levendig afgekomme maar de visschersvloot liad een klap die raik wasse't was ok zulk raor weer. Als je in het schemerig, halfdonkere vronger van de „H.D. 335" bij Kobus Kramer zit, zie je heelemaal niets van de zee en de haven. Je kon net zoo goed in een achterkamer van een oud-ijzerhande laar zitten. Zie je de zee niet, hooren doe je het geklots der golven tegen den bui- i tenscheepswanA De zee zag je niet als je in 't vronger zat, alleen hoorde je de golven klotsen tegen den scheepswand. Ze zegge wel deres: de visch wordt duur betaald, schipper, is dat zoo? Als ien dat wete, dan bin ik 't. Het publiek wil nooit veul au de visscherman geve, maar as varensmensch bin .je vaak je leven niet zeker. Ik voer deres 't is nou wis en sekuur al een heele tied 'eleden toen voer ik bij een zwager, zijn memme was een zuster van me, voor dorde man. We wasse net gekomme bij de „Verkenner", dat is de uiterboei van 't Westgat. 't Was baar storm weer, baar! Lagge we daar met dertien scheute door malkander, bij malkander, maar de lucht was zoo dik en 't water zoo bonkig, dat we malkander niet lconne zien, zoo zat de wind an 't water vast. Eerst verspeulden we een zwaord, dat had je toentertied nog an boord, nc <Wne we 't zonger zwaordt. WaaMw hauue jullie vry,6 zua den an boord, vraag ik onbenullig-sto. Jullie ware toch geen Chineesche zeeroo- vers of -kapers, die met zwaarden <J* menschen d'r kop afsloegen? De knecht met de Rinaldo-Rinaldini- hoed en de schipper krijgen zoo'n lach- stuip, dat ze de sc-hootwegge (witte brood) dat ze in de handen hebben, bijna laten vallen. Nee man, wel neenik, zulke gevaar lijke dingen wasse de zwaarde, die we verspeulden, niet. Maar 't was_ 't zwaard dat buiten teuge de flank van 't scheepie anhing en dat is lillijk, dat te verspeulen. Nou, met de stoom hei-je geen zwaorde meer, nou gaat alles met motorkracht. Nou dan, effe later verspeulden we 't hal ve roer met de helmstok. Wij dreven op genade van onze Lieve Heer stuurloos in de storm en draaiden as een tol in de kokende zee. Zoo ik zei, we wasse met ons dertienen scheute voor de storm be gon; dertien is een ongeluksgetal, al bin ik nie bijgeloovig. En toen-ie bedaard wasse, toen de storm oitgeraosd had, toen, 't is gewoen niet te geloove, toen wasse van die dertien scheute nog maar twee over, de andere ware onigeslage, ver- dronke met man en moes. Ik mien, dat de „H.D. 11" toen bij Vallega nog op het strand is geslagen. Van Texel zijn toen ok een hieleboel scheute gebleven en van Urk ok, d'r was famieije van me bij later, heel veul later is d'r nog eene neef an'espoeld, 't wasse ok zoo een storm weer! Wat de zee riiemt, gieft ze terugge, maar hoe... Je motte niet vraoge hoe 't was een knappe kerel, een jonge vent. Ik heb ze zien huile: de totes en de mem mes en de modjesarme menschen. Maar die storm was hiel arg. Hoe wij d'r oit zien gekomme. Ik wete 't niet, ik wete 't nog niet. We binne gaon dreve met ons stuurloos visschersscheepie op Gods genade. Je ken niks anders doen, je binne ommers maar minse, niet waar? Je ken niks anders doen as bidden, an ons Vader in den Hemel, dat 't goed mag afloopen. Ik voer bij me Okke en Lubbert en toen in iene krèg ik een inval. Ik bind an het stuk roer, dat overgebleve was, twee stok ken hè en gong scharrele om de scheut pen stuk fok op te zette, te loevert an de Het begint nou al wat worre, met me. Bin nou zeuventig jaore, nou, en geen pen sioen liè en nou teugeswoordig verdien je ok haast niks in deze tied - epn be labberde tied. Nou, je heb toch ok de goeje tijd meegemaakt, schipper, zeg ik. In de mobi lisatie, in oorlogstijd was je visch goud waard; toen werd de viscli te duur be taald. Goud? goud? Niet met goud, maar toen ok is de visch met ons leven be taald, met kostelijk minsebloed Bah! De oude schipper maakt een afwerend gebaar. Waarom moeten de minse elkan der kwaod doen? Waorum? Ik bid en hoop, datte toch die tije nooit en nimmer meer terug zulle krège. Die tije van dood en kogels. De mombelisatie: as ik je deer- van vertel, och, man, daorvan reeze de hore je te berrege. Hei jij nooit dat ver schrikkelijke van de „H.D. 55" geheurd? 's Morreges wasse we heel gewoen eutge- vaore; we lage zoo altegaor met mal kander te vissche. Ik zouw net een bakkie met een kweeuwekie gaon neme en ik gaon omlaag in 't vronger, kom ik daor dan met me knecht, die zat een ge- bakke vissie met reest te eten. Wil ik 't eerste kroimeltje in me mond steke, daar hooren we een knal. Een knal mensch, zoo as ik nog nooit gehoord had. Ik verschoot en me knecht trilde d'r van. !Wij renne naar boven naar dek, daar zagge we een hooge zware rookzuil op de plek waar Kees Boon van de HD j 55 nog zooeve rustig lag te vissche ik zeg lag te visschewant toen de look optrok en we weer zicht krege was 'de heele HD 55 weggeslagen; was-ie heelemaal verdelgd, was er niks meer van over as, alleenig een stuk van de voor plecht. Daran hing iene mins. 't WaS de j zeun van Kees Boon. Effe, voor de scheut door die mijn verdelgd wier, was die naar 't vronger gegaan, om bruine boone gaor te make. Door de persing van de lucht is tie persies as een kogel 't loik eutge- vloge. 't Achterschip, waar zijn vaoder |Op gestaane hat was verbrijzeld, was iheelegaor verdelgd worden, maar die jonge zat op de kop of eigenlijk zat-ie leelegaoj niet, maar hing half in 't water, vroor dat 't kraokte en hij raokte heele- maol verkleumd... hij zag voor zijn eige ooge, hoe vader en oom in de diepte weg zonken. Toen we boven kwame, was de HD. 55 wegkapot.... oit elkander gestage door een mijn Hii zag ze dood' naar de diepte zjnke en kon ze niet gr ij pc. 't Was een skrikkelijk, skrikkeliik gezicht. De vreeze was ons om 't harte geslaoge. We dorste onze scheut niet ver in de richting van die jonge te brenge. Ieder oogenblik kon je op ©en mijn loope. We wasse bang dat we in een groot mijnen veld. zatte, 't Was ok dik van mijne.maar we konne 'm toch niet late op de voor plecht en late verdrinke. Die jonge lag daar maar in bevrore wa ter. Hii skreeuwde help., help., maar we konne zoo gauw niet bij 'm komme. Jacob Taal, een Urker, die was 't eerst, die schoot langzaam op 100 meter naar 'm toe. Laat je los, skreeuwde die. en pak een aar stuk hout, pak een stuk van de groote mast dat drijft. Ik kan niet zwemme, skreeuwde de jon gen terug, dat ken ik hillegaor niet. Ik zou verzoipe. As ik loslaat stik ik in het zeewater. Deur de rook en de dynamiet dampe bij de ontploffing was hij heelemaal onklaar geraakt, zat ie met de zenuwe en had de kracht verloren. De tweede scheut die d'r bij kwam was van schipper Bais, die gooide 'm een lijn toe, op een afstand van 50 meter, want 't bleef levensgevaar lijk in dat gevloekte mijnenveld te kom men. Hij kreeg 'm niet direot ta pakke en toen ie 'm had was ie te zwak, om 'm vast te houdehii had al meer as een uur in bevrore zee gelegeGelukkig had ie nog de tegenwoordigheid van geest, om 't touw om zijn middel vast te make. Zoo trokken ze 'm over vijftig tot honderd meter onder water deur an boord, maar toen ie daar aankwam, zakte-ie in elkaar. Ons harte stong stil van schrikwij hadden gewoon angste om door te warreke en maakten klarigheid om naar huis te gaanwe scheeën uit met 't vissche en maakten dat we vort kwamme. Ik weet 't nog as de dag van gisteren dat 't 'beurt is, zegt de oude schipper huiverend. Deer was toen nog maar iene stoombotter, die was van Boogaard en die heb die jonge van Kees Boon overgenomen en naar de haven 'bracht, we binne toe allemaal gauw die nette gaan ophai© en we bebbe de zeile geheschen. Zoo ik zee: de schrik was ons heelemaol naar 't harte geslage hè, en daarvoor zien wc naar huis gegaan. De zee lag vol met losgeslage Engelsche mijne en ieder oogenblik kon ons 't zelfde gebeuren Maar de volgende dag mosten we toch weer oit.... We mosten onze moend en de meenden van de kinders toch open- houwe.... De visch wier toen erg duur uit zee gehaald., 't ging op leven en dood. De schipper van de HD 135 zwijgt een oogenblikin gedachten verzonken, dan vervolgt hij: Nou is 't die heele weeke warreke en Zaterdags ben je bleede as je een paar stoiver verdiend hebbe, maor in in die daage wist je niet, as je Maandags oitvaorde, of je levend de weeke vol krieg Wat is d'r van die jonge geworden, schipper, vraag ik. Die jonge meen je, die broine boone had zitte stoove.... nou, die leeft nog, hij loopt met een piekfijne roomijskar met best iis over de straateen knappe, nette jonge.'t Is die jonge van Boon., maar van de zee mot ie niks, hielemaal niks meer hebbe. De visch wier hem te duur betaald. Wii wassen altied in de ge vaarlijke zöne, hè. As je mijne zag dreeve, was 't niet gevaarlijk, die kun je oit de weg gaon, die kon je zelfs met een haak op zijn douwe. Ik heb wel dage gehad, dat ik er zoo twintig oit mijn vaorwater Hield, maar 's nachts was 't altied een hiel ge vaarlijke warkdan zag je ze niet en dan liep je met je schoit zonder dat je het wist in een net van verankerde Engelsche of Duitsche mijnendat was gevaar lijk goedje.... daarop was de HD 55 ver delgd ge worre.... As een onderzeeër in die velde liep was t' gedaon met met 'm. Ik geloof nooit dat 't mijne van onze marine wasseHiel wat familie van me zijn in de mombelisatie gebleve. De vis- scihers viele voor d'r gezin, de moend mot opengehouwe worre, nietwie zal de da*' moend openhouw© as we niet visschen? Mijn zwager en twee zeuns zijn gebleve.. op een mijn geloopealle drie weg de iene zeun was pas getrouwd-Zijn memme bleef achter.... Zundeveur die jonge mensche daor is 't arg, lieel arg slim voor.... arg slim is 't as jonge minse nut de tijd gaon. Skande over de minse, die oorlog oitlokke, skande. Schipper Kramer van de HD 135 blijft in gepeins verzonken gehurkt op den bodem zittende knecht met de roode das en Rinaldo Rlnaidini-hoed op 't hoofd,, zwijgt veelbeteekenend Er is doodsche stilte in 't kleine, sombere vooronder. Het verleden is voorbijgegaan, 't ver leden werpt nog zijn schaduw niet alleen over de schoit, maar over de hiele wereld. De menscMieid heeft niets geleerd,.... RassenstrijdOnverdiraagzaamheid WapegekletterDe heele wereld is overvol met de edelste producten en de menschen verarmen, lijden hoger en ge brek.... economische oorlog is even erg als de ge weid1-oorlog. Ik ben opgestaan van mijn plaats tegen over de razend tikkend© wekker.... Vol gende week kom ik texuig, schipper. Das goed je magge gerust weer- umme komme ais je nog wat wil wete van de mombelisatie en over de visch.... Ik heb ze achter elkaar zien jagende Doitscher en de Engelsmanschepen in de grond zien schieten heb ik en Zep pelins ok ontmoet.... je kooit maar ge nist weeromme.' (Wordt vervolgd.) Memme vrouw. Zonger zonder. Gewoen gewoon. Vronger voor-onder. Tote vader. Memme moeder. Modjes meisjes. Arg erg. Dorde derde, llakkie mei een kwecwekie beschuit en kaas. Moend mond. onderwijstalenten als Schultz, Reinecke. Behr, Zilcher, Norden en Burgmüller wat de piano's betreft. Voor viool uit: Schmitt, Seyboldt, Althaus, Haesner, Skopp. Sitt, Seitz e.a. Voor de leerlingen met meer aanleg, of welke boven deze leerjaren zijn gekomen, zijn opussen van meesters ge kozen, welke geleefd hebben tusschen 1600 en heden, (voor viool en piano de sonate van Ariosti en het G-moll Konzert van Antonio Vivaldi; voor viool, piano en cello enkele trio's van Rameau). Verder Mozart, Lind, Bizet, Jensen en de welbe kende Hochzeitsmarsch van Mendelssohn (voor orkest). De Nieuw-romantische school of Neo-romantiek wordt vertegen woordigd door Pierné, Tarenghi, Bort- kiewicz en Dvorak. De modernen zijn ver tegenwoordigd door Debussy en Grana- dos. GEMEENTERAAD. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad voor hedenavond 8 uur. Ingekomen stukken. Twee goedkeuringen van raadsbesluit ten, alsmede een Kon. Besluit, waarbij wordt ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Den Helder tegen het besluit van Ged. Stajen inzake het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van nieuwe taal- en rekenboekjes. Cineskoop. Verzoek om vergunning tot het plaat sen van een cineskoop, met afwijzend ad vies van Burgemeester en Wethouders. Subsidie. Voorstel tot het verleenen van een sub sidie voor de viering van het vierde eeuw feest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Avondcursus 3e stuurlieden. Mededeeling, dat de Avondcursus voor 3e stuurlieden aan de Zeevaartschool, wraarvoor op de begrooting voor 1933 de noodige gelden zijn uitgetrokken, op 1 Mei a.s. zal worden geopend. Aanleg twee voetbalvelden. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met de voortschrijdende be bouwing zal het binnenkort noodig zijn om de voetbalvelden, thans in gebruik bij de voetbalvereeniging „Helder" en ver schillende inrichtingen voor voortgezet onderwijs te benutten voor straataanleg. Wij hebben daarom den Directeur van Gemeentewerken opdracht gegeven tot het ontwerpen van een plan tot het aan leggen van een tweetal nieuwe voetbal- terreinen nabij den Middenweg. De kosten van aanleg zullen ongeveer 17.000.bedragen, n.1. voor het aanleg gen der velden met draineering en bijbe- hoorende werken 12.000.en voor het dempen van de sloot langs de Inundatie kade en het maken van een hekwerk in overeenstemming met en aansluitend bij dat van de velden nabij het Tuindorp 5000.—. Er wordt voorts op gewezen, dat de uit voering van het werk het noodig maakt, dat de volkstuinen ter plaatse verdwij nen. Er is bij B. en W. nog een verzoek in behandeling om aan de Vereeniging van Volkstuinhouders een tegemoetko ming te verleenen in de te maken kosten wegens verplaatsing van opstallen en ver planting van verschillende gewassen naar ander terrein, dat eventueel voor de volkstuinhouders in aanmerking komt. Indien noodig, zal hieromtrent een voorstel komen; voorloopig vragen B. en W. alleen een crediet van 20.000.voor de voetbalterreinen. Subsidie vierde eeuwfeest Prins Willem van Oranje. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals u bekend zal zijn, zal het op 24 April a.s. vierhonderd jaar geleden zijn, dat Prins Willem van Oranje werd ge boren. Overal in ons land maakt men zich op, om dezen dag op een eenigszins fees telijke wijze te herdenken. In onze gemeente heeft zich daartoe een comité gevormd, dat het voornemen heeft om op genoemden datum een kin derfeest te organiseeren. Ter voorziening in de daartoe noodige financiën zijn van verschillende zijden bijdragen toegezegd, terwijl door ons tevens toestemming zal worden gegeven tot het houden van een speldjesdag. On danks dat zullen de inkomsten nog te gering zijn om de uitgaven voor dit feest, waaraan naar schatting ongeveer 2000 kinderen zullen deelnemen, te dekken. Het komt ons gewenscht voor, om van ge meentewege daarom een subsidie aan het comité te verleenen, en wij stellen u voor, hiertoe te besluiten, met bepaling, dat het bedrag ervan nader zal worden vastge steld in verband met de grootte van het tekort en meet dien verstande, dat het maximaal zal bedragen 300. Dr. A. van der Laan breekt in de Vis- scherij-Crt. een lans voor een meer weten schappelijke voorlichting op het gebied van vischkeuring en die te laten uitvoeren, b.v. te IJmuiden door het instituut waar van aan het hoofd staat een veearts. Dr. v. d. Laan zou deze vischkeuring dus op dezelfde basis als de vleeschkeu- ring willen laten doen. Hij beoogt daarmede een grooter visch- kop koffie met pag. 1 1 2 Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma De vermoedelijke dader van den moord in de Naaldwijksche straat te 's-Gravenhage aangehouden. Brandstichting te Oude Pekela. Een stroocartonfabriek in vlam- De helderziende Hanussen te Ba- ruth vermoord2 De duikboot K XVI is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten 8 Zes vrouwen, die hun mannen met arsenicum vergiftigden gear- resteerd2 De sovjet-unie zet den bouw van luchtschepen voort. 2 Heden wordt voor den Zeekrijgs raad te Soerabaia een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak der Europeesche dienst weigeraars 7. Letlandsch s.s. vergaan. De 27 opvarenden door de ,,Dempo" ge red 2 Een nieuwe ongeregelde spoor wegstaking in Ierland2 Oplichterijen met cocaïne-teverin- gen 2 De toestand blijft voor de Joden in Duitschtand ernstig. Nieuwe Engelsche protesten7. Twist tusschen twee zakenlieden leidde tot een moord en zelfmoord. 7 Ernstig vliegongeluk bij Berlijn tijdens een sportfeest. 2 dooden 7 Het onderzoek naar de ramp met de City of Liverpool7 Het wrak van de „Akron" ge vonden? 7, De voetbalwedstrijd BelgiëHol land 137 De autobusdienst over den Af sluitdijk. Einde dezer maand of begin Mei6 Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws7 Omtrek nieuws 6 Woensdag 12 April. Verg. Kerk en Vrede, Spr. Mr. K. P. v. Westen, v. Amsterdam, Kegelhuis 8.15 u. Donderdag 13 April. Don-Kozakkenkoor, Casino 8 uur. Zaterdag 15 April. Feestavond Arbeiders-Sportbond, Casino 8 uur. verbruik te verkrijgen, doordat de consu-' ment kan verzekerd zijn van versche visch, z.g. „lekkere' visch, die absoluut versch is. In de tegenwoordige omstandigheden verwacht hij daarvan een grooter blijvend verbruik in het binnenland dan door de vischcampagne zonder deze authentiek ge-< waarborgde verschheid. De daaruit voortvloeiende kosten meent Dr. v. d. Laan ruimschoots gedekt door het veel grooter vischverbruik. Het is misschien goed, dat er in deze richting gestuwd wordt en dat er daardoor ook meer belangstelling van overheids-< wege wordt gewekt voor den belangrijken bedrijfstak, die de visscherij is. De prijs is van de haring af. Dit is een uitdrukking, die vooral nu, nu de vang-< sten ruim zijn, met zekere bitterheid wordt uitgesproken, omdat van de gunstige prij zen door de schaarsche vangsten niet is kunnen worden geprofiteerd. Elk jaar was er tegen Paschen een kei- dering van den haringprijs, maar men kon zich er dan gemakkelijker bij neer leggen, omdat de goede kansen er ook waren geweest en men een centje had ver diend om kwadere tijden door te komen en op den koop toe te nemen. Dat er haring genoeg is doorgegaan,; bewijzen de enorme vangsten, die te Wie- ringen worden aangevoerd. Vletten en schuiten vol worden er aan gevoerd, zoowel door de kuilers als van de kommen en de hoeveelheid is soms zóó groot, dat men er haast geen prijs op stelt de netten te lichten en er accoord wordt gemaakt om de kommen te ontdoen van de voorraden. Welk een geweldig productie-vermogen heeft de zee! En hoe stuntelig is het men- schelijk gedoe, dat geen organisatie in el kaar kan prutsen om een behoorlijke dis tributie te bewerkstelligen waarmee èn consument èn het vischbedrijf gebaat kon den zijn! „De tolmuren moeten weg," hoort men. Accoord, en welk land begint daar mede. Het is alsof alle landen met een strop om den hals loopen. Eén verkeerde ma noeuvre en ze knijpen elkaar den strot dicht in plaats, dat ze alle den strop weg smijten, zoodat ze weer ruim kunnen adem halen. Maar jadie eerste stap! Met dat al wordt dat alles lamgesla gen. Zoo ook met de visscherij. De prijs

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5