E .!,ant MODEPRAATJE Rok en blouse. (No. 740). De blouses worden steeds meer en meer gedragen en het is niet te ver wonderen want het is een gemakke lijke en niet dure dracht. Bij een zwarte, bruine, blauwe, of andere effen stoffen rok, staat voor 's morgens een effen flanellen en voor meer gekleed een zijden of shantung blouse altijd keurig. Het is trouwens altijd gemakkelijk 0111 een rok te heb ben, waarop behalve blouses ook een vlotte jumper gedragen kan worden. Het model der blouse is eenvoudig en kan naar verkiezing open en hoog gesloten gedragen worden en sluit met drie parelmoeren knoopen. De blouse mouw wordt met een smalle manchet afgewerkt. De rok bestaat uit zes ba nen, is strak om de heupen, loopt naar onderen toe iets wijder uit en wordt naar verkiezing met of zonder cein tuur afgewerkt. Patronen kan men aanvragen in alle maten onder vermelding van No. 740. De kosten bedragen 0.58. Overgooier met blouse. F'f Voor 814 jaar. (No. 741). Overgooiers worden nog steeds veel gedragen en geen wonder, want vele jurken leenen zich uitstekend om te vermaken. Ook een jurk, die te kort is, kan b.v. verlengd .worden, door de taille wat lager te laten vallen en het geheel te laten zakken door het aan brengen van bretels. Bijgaande overgooier kan van effen of gewerkt materiaal gemaakt worden; en wel van wollen stof, cretonne, lin nen, enz., en met verschillende blouses gedragen worden; voile, matting, re- formstof, kunstlinnen, shantung. De keus is groot genoeg en met een wei nig overleg kan men overal zelfs zeer billijk slagen. De blouse kan met lange, zoowel met korte mouwen gemaakt worden; alleen dient dit bij de bestelling aangegeven te worden. De rok bestaat uit voor- en achter baan, die beide gedeeltelijk opgestikte plooien hebben. Benoodigde stof voor ongeveer 12 jaar 2 m van pl.m. 90 cm breedte voor den overgooier, 2 maal de hoogte in dien korte mouwen worden gemaakt. Met lange mouwen 45 cm meer. Patronen kan men aanvragen onder No. 741 met vermelding van den juis- ten leeftijd. De prijs bedraagt 0.58. Gekleede middagjapon. (No. 761). Gewerkte kunstzijde alsook cra- quelé, of een der vele andere zijden stoffen, die het voorjaar ons in buiten gewoon groote verscheidenheid biedt, zijn buitengewoon geschikt voor deze middagjapon. Het lijfje heeft een een voudige niet te breede kraag, die in een slip eindigt en als garneering een kleine fantasieknoop. De gladde mouw is afgewerkt met een smal opgestikt biesje, waaraan een smal zijden vlin dertje eveneens met een knoop wordt bevestigd. De zesbaansrok is glad om de heu pen en begint eerst over de knie wij der te worden om in kleine klokken te eindigen. Een ceintuur van dezelfde zijde met een knoop als versiering werkt de japon af. Knoopen vindt men in overgroote keuze, vooral de namaak oud-zilveren knoopen doen het veelal goed. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52, onder vermelding van nr. 761. De prijs bedraagt 0.58. Jongenspakje. Voor 26 jaar. (No. 758). Byzonder aardig kleedt dit jongens pakje, dat zoowel van stof, flanel of linnen gemaakt kan worden met een effen of gestreepte blouse met omlig gend boordje en zelfbinder. Indien het voor meer gekleed moet dienen, is voor de heele kleintjes zacht bleu of zacht groen met wit vyella blouse aller liefst, terwijl voor de koude voorjaars dagen zwart fluweel gekozen kan wor den. Het broekje kan op de blouse ge knoopt worden, hierover wordt het losse jasje gedragen. Indien het de bedoeling is, dit ge heel van donkere stof of fluweel te ma ken, dan zouden wij aanraden met licht satinet te voeren, eerstens omdat het warmer is, tweedens omdat men dan geen kans heeft, dat de donkere kleur de blouse vuil maakt. Patronen worden beschikbaar ge steld voor den leeftijd van 2—6 jaar onder vermelding van No. 758. De prijs bedraagt 0.58. Jammer dat de Koningin geen meer jongens en meissies heb he, dan zou- wen we nog wel meer vry van school hebben, net as met de Prinses der verjaardag want dat ken je heel goed zien as de Prinses dat heef want dan heef de vice-admiraa! altijd die 111001e ,1. boven z'n deur hangen en 's avonds steekt ie dat dan aan en dan is het mooi en as de Koningin jaarig is dan komp de W. der boven te hangen en steken ze de heemskerrek aan met mooie lampjes en as de Prins dat is dan komp de II er te hangen en daar gaan ik der altijd naar kijken. En ik heb nou al zoo dikwijls derop gelet wanneer ze dat ding ophange maar ik heb het nog nooit gezien want altijd als ik kijken wou hing die dei- al, en Heintje zeg nou dat de vice- admiraal dat nou zellef ophangt maar daar geloof ik niks van. En nou we toch iets aan 't ophan gen zijn, moet ik u dat ook nog even van m'n vader vertellen, want die moest ook wat ophangen en dat was een schilderij met wat derop. En toen moest ie op 'n trap gaan staan en die moest m'n moeder en m'n zuster vast houden en moest ik '111 de hamer aan geven en toen ik dat gedaan heb sloeg ie per ongelijk op 't schilderij en was dat kapot en toen op z'n vinger en die was ook kapot en toen zei ie 'n gek woordje dat ik niet goed ver staan heb, nou, en laat ik nou voor alles op m'n kop krijgen want m'n va der zei dat ik de hamer niet goed aan gegeven heb, en 't is mijn schuld toch niet as ie op z'n vinger slaat en die dan bloejen gaat en de meissies gaan nou ook met bloote mouwen en kousen loopen en m'n zuster ook en die zal dat nou wel niet prettig vinden want die heb geloof ik altijd drie paar kou sen an om dikke beenen te krijgen en de ministers hebben ze nou opgedoekt. Die zalle dat ook wel fijn vinden, want m'n vader zegt dat ie liever met z'n pijp en z'n pantoffels achter de krant zit dan minister speele maar ik zou •t wel willen zijn want dan niao voor niks mee in de JuikhooW lk <>ot moeten al die meheere van de !n voor me de muts afnemen Pn ook met een hooge hoed onW^il- dat heb ik ook geprobeerd mP(eti,: hooge hoed van m'n vader i ik die opzette gaf Heintje d'r op en toen ging ie over m'n n 0iJl ten maar deraf kreeg ik 'm nj U.re zit. en 0111 '111 nou toch deraf te krii» r"ef' Heintje 'm kapot geknipt en 5^ vader nou z'n hoed hebbe moet m'n een gaat trouwen wat moetn.8^ zeggen? 8 dan lk heb '111 wel geprebeerd ik wel in de rats. Weet een'J!®8 z't menschen die mij lezen niks'- in 11c.m smjicuetum met ia maar dat gaat ook al niet en 6,1 'n ---J? Die meneer, die dat goud deruit halen van de Lutine die heb dat nou ook gevonden en nou gaat ie 0111 't deruit te halen en m'n vader dat as die dat goud en zillev /er der uitgehaald heef, dat die meneer n "i gouwen en zilleveren pindania-- 4 op de nieuwe postbrug zetten alinea gaat 1 Postbrug een ^ij-j hebben we hier ook standbeelden aandenken omdat der altijd "Kr188 111 V\ P°stbrugJ de pindamanneke heb gestaan en oude verbouwde nieuw* as in andere plaatsen en dan'llet die gouwen en zilleveren pindan kes een lampie in de hand war hoeven ze der geen lantarenpa]P1 te zetten want die rijen ze toch m 'igeti mie. neer om Nou moet ik hard gaan werrek voor de groote vakansie want die al gauw en as ik nou over ga j ls mag ikke van m'n vader naar net as die meneer van de krant Maar die is toen met.de ha.arinee wagen van Koningsbruggen gegf" en ik mag lekker met de trein dat veel lolliger. Nou clan houw ik maar weer op en dan krijgt u allemaal veel groeten van Geld geef ik aan de deur uit prin cipe niet, maar wanneer u dat groote tapijt voor 111e uitklopt, krijgt u een maal eten. Heeft u geen kleiner kleed, me vrouw? Zoo'n grooten honger heb ik niet! 1 Mei-dag. Terwijl eenerzijds de intree van lentemaand zooals te doen gebruike lijk is zich in de stad kenmerkte dooi de verhuizing van.... een groot deel der bevolking (in Amsterdam ver huist, volgens de statistische cijfers niet minder dan eenvierde deel der bevolking) en men aldus ook dit keer weer met Speenhoff kon zingen: ,,'t Is lente, 't is lente, O heerlijke Mei: de volle verhuiswagens rollen voor bij....", heeft men anderzijds, op dezen eersten Mei, wegens de viering van den verjaardag van Prinses Julia- na, tegen den gewonen gang van za ken in, naast de Internationale ook op vele plaatsen het Wilhelmus hooren aanheffen en naast het roode dundoek, het oranje en het rood wit en blauw' zien uitwapperenDeze dubbele viering heeft nergens tot incidenten aanleiding gegeven; al hebben we dan ook al wel eens een enkel relletje, over 't algemeen weten we gelukkig onderling onze politieke hartstochten min of meer in bedwang te houden en respecteeren we tot op groote hoogte hoogte elkanders overtuigingen. Dat wordt echter wel eens anders als het gaat om overtuigingen, waarvan bui tenlanders, die in de hoofdstad gast vrijheid genieten, blijk geven en die, om het zacht te zeggen, het overgroote meerendeel onzer bevolking niet bijs ter sympathiek aandoen. Van de inci denten, die zich eenigen tijd voor deden voor huizen waar Duitsehe gas ten de Hakenkreuz vlag hadden uit gestoken, hebben wij eenigen tijd ge leden al eens verslag gedaan. Thans vallen wederom enkele incidenten, die tot een reeks van politie-charges aanleiding gaven te vermelden die zich op dezen 1 Mei, door de tegen woordige machthebbers in Duitsch- land eveneens als feestdag gean nexeerd, voordeden na afloop van na tionaal socialistische vergaderingen waarheen een groot deel van onze Duitsehe kolonie zich begeven had. Vermeldenswaard, ook omdat we het in onze nog steeds zoo monumen ten arme stad zoo goed kunnen ge bruiken, is, dat in verband met deze 1 Mei-viering nog de overdracht van het ter eere van de nagedachtenis van den dichter Adama van Scheltema op gerichte momument aan het gemeente bestuur, een overdracht die Zaterdag j.1. plaats had, waarna dan den daar- opvolgenden Maandag, op den dag die zoowel socialisten als anderen voor goed tot en feestdag van den arbeid geproclameerd hebben, een huldiging plaats vond door de federatie A'dam v an de S.D.A.P. Het monument zelf bestaat uit een in den hoek van een vierkant bassin oprijzende zuil, waar uit een waterstraal spuit en welke ge kroond wordt door twee ineengevou wen handen; het is het werk van de architecten Buys en Lührsen en den beeldhouwer Tjipke Visser en vond zijn plaats op het Jordaanplantsoen in Zuid, dat van nu af aan naar den dich ter zal heeten, tegenover de H.B.S. voor meisjes en eveneens in het zicht van het Christelijk Lyceum. Het co mité, dat den bouw van dezen gedenk steen mogelijk maakte meende, naar prof. Bolkestein bij de overdracht ver klaarde, geen betere plaats voor dit monument te kunnen vinden dan tus- schen deze twee moderne schoolge bouwen, juist ook omdat Scheltema s gedichten veel op de scholen worden gelezen.... Op scholen van diverse gezindten! Zooals zij ook door velen van vele diverse gezindten buiten de scholen om gelezen en geliefd worden. Adema van Scheltema was, zooals bur gemeester de Vlugt het uitdrukte, ook voor hen, die overigens niet zijn mede standers waren, een ontroerend dicn- ter, die zich een plaats veroverd heet in de harten van zeer velen, speciaa ook onder zijn stadgenooten. Dit laat ste woord mag met recht gebruik worden, want deze dichter was 01

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18