Schiller Heeren Overhemden ONDER HET LICHT AMQE AAP DERDEBLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 MEI 1933. Stadsnieuws. ©9 Cf. J. Dunselman Visscherij. Au Bon Marché Keizerstraat 24 ATTENTIE!! Klaas Zon, Julianadorp, PREDIKBEURTEN SPOORSTRAAT Poloshirts, Weekendshirts, Athletiekshirts, Flanel Pantalons, Riemen. Slipovers, aparte sorteering. Vergelijkt onze prijzen en kwaliteit. P. v. d. MADEN. Zon Hoogwater op: ond: smT^namT jjjp- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Mei "opTond.: z 7 16.89 2.54 4.19 19.38 6.38 7.02 3.08 4.18 19.34 7.25 7.45 3.24 4.16 19.35 8.05 8.25 3.48 4.14 19.37 8.43 9.03 4.24 4.12 19.88 9.23 9.36 6.18 4.10 19.40 10.05 10.27 6.31 4.08 19.42 10.44 11.14 M 8 18.10 D 9 19.45 W 10 21.21 p 11 22.47 V 12 23.52 Z 13 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 6 Mei 20.01 Zondag 7 Mei 2003 Maandag 8 Mei 20.04 I)S. N. KOERS, t Op 66-parigen leeftijd is te Noord wijk aan Zee overleden Ds. N. Koers, predikant bij de Geref. Kerk aldaar, sinds 17 Mei 1908. Vóór dien tijd was bij werkzaam by de Geref. Kerk te Zuidbroek, Wanswerd en Den Helder. EINDEXAMEN H.B.S. Het eindexamen van de H.B.S. alhier zal gehouden worden op 19, 20, 21 en 22 Juli. Als deskundigen zijn benoemd: dr. L E. J. Brouwer, Laren (N.-H.), dr. C. Zwikker, Delft; T. J. Bezemer, Wagenin- gen; mevr. dr. J. van den B.-.rgh van EysingaEliasa, Santpoort; H. van Boo- ven, Hilversum. Op de Nationale Tentoonstelling „Voeding en Hygiëne", te Amsterdam, behaalde onze stadgenoot, de heer B. Stobbe, chef banketbakker bij den heer C. Krigee, alhier, een diploma-prijs met inzending marsepain en garneer werk, in de afdeeling banketbakkerij. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 8 Mei tot 15 Mei wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. LEZING OVER VOGELS. Door den heer Portielje. De heer Portielje is aan de Heldersche natuurliefhebbers welbekend. Reeds meerdere malen heeft hü hier lezingen gehouden over dieren en hun dagelijksche leven en steeds zijn ze In teressant, leerzaam en boeiend geweest en ook altijd waren er mooie lichtbeelden bij. Nu komt de heer Portielje wederom hier en deze mededeling zal, wij twijfelen hier niet aan, velen aangenaam zijn. Donderdag 11 Mei zal deze heer name lijk voor de afdeeling der Nederl. Veree- niging tot Bescherming van dieren een lezing houden, ditmaal over vogels, onze mooie meeuwen en andere gevederde vrienden. En natuurlijk krijgen we ook weer tal van fraaie lichtbeelden daarbij. Wij verwijzen voor nadere bizonderheden naar de advertentie in dit nummer; de lezing, die in Musis Sacruni wordt gehou den, vangt te 8.15 aan. LEGER DES HEILS DEN HELDER. Bezoek van de „Muzikale Storm- brigade". Men schrijft ons: Er is actie in het Leger des Heils; de eene bijzonderheid volgt de andere snel op! De bazar is juist voorbij, en nu weer een andere groote bijzonderheid! Want op Zaterdag 6 en Zondag 7 Mei komt de „Muzikale Storm-Brigade". Deze brigade bestaat uit 12 leden, o.w. 3 officieren, die het geheele land zijn doorgereisd, en overal bijzondere samen komsten en muziek-uitvoeringen geleid hebben. Hun spel munt uit door correctheid en zuiverheid; een bezoek aan een der sa menkomsten zal zeker niet teleurstellen! Kapelmeester is kapitein F. van Dalen, de zoon van den bekenden kapelmeester van het groote korps Rotterdam I. De samenkomsten worden geleid door kapitein Nijman. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. AANBESTEDINGEN. Door den architect J. J. Schoeffelen- berger werd Vrijdagmorgen in het Kegel huis aanbesteed het bouwen van een land huis aan den Strooweg nabij de Donkere Duinen, te Den Helder. Ingeschreven was als volgt: A. van der Wouw, Den Helder 7120; W. F. Labout, Den Helder 7240; Chr. Groninger, Den Helder 7767; G. J. Geervliet, Den Helder 7850; A. J. Donkersloot, Delft 8420; C. Goes, Den Helder 8485; H. Verburgt, Den Helder 8663; G. Hoornsman, Julianadorp 8675; Gebr. van Pelt. Den Helder f 8780; ,T. Modder A. Cuperus, Heer- Hugowaard 8989. De begrooting was 7354. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder werd aanbesteed: a. jHet rioleeren en bestraten van de Dahliastraat en een gedeelte van den Brakkeveldweg te Den Helder. Inge schreven was hiervoor als volgt: F. D. Dienaar, Den Helder 7767; Firma De Moei Hermes, Alkmaar 8878; W. v eenstra, Den Helder 10366; N.V. Ex- peditie- Aannemingsbedrijf Houtgraaf li Bolsenbroek, Bloemendaal 12189 b. Het aanleggen van een rijwielpad door de duinen vanaf den Strooweg nabij „Duinoord" tot het strand te Den Hel der. Hiervoor waren de navolgende bil jetten ingekomen: F. D. Dienaar. Den Helder 5158; N.V. Exp. Aann.bedrijf loutgraaf Bolsenbroek, Bloemendaal 3 5500; C. Hoek en C. Koomen, Den Hel der J 5829; Firma De Moei Hennes, Alkmaar 5878; W. Veenstra, Den Hel- 6°40 6°43; Hoornsman, Julianadorp VOETBALLER BREEKT EEN BEEN. Tijdens de Donderdagavond op het voetbalterrein aan het Ankerpark ge speelden voetbalwedstrijd Van Speyk— Stormvogels, kwamen twee spelers zooda nig met elkaar in botsing, dat tengevolge hiervan de Stormvogelsspeler, Vernee, zijn been brak ter hoogte van den enkel. Nadat dr. van Driel de eerste hulp ver leend had, werd de onfortuinlijke voetbal ler naar het hospitaal vervoerd. PROSPECTUS SILVIKRIN. De firma welke het bekende haarmid- del „Silvikrin" in den handel brengt en reeds verschillende malen prospecti voor dit artikel in ons blad heeft laten bij sluiten, doet dit ook heden weer in dit nummer. Gaarne maken wij onze lezers op dit prospectus opmerkzaam. OPENING GEBOUW HELDERSCHE EIERVEILING. Een jaar of vijf geleden werd hier ter plaatse een eierveiling gevestigd, welke zich al dadelijk in groote belangstelling van den handel mocht verheugen. Het was voornamelijk de Economische Com missie, die er zeer voor ijverde en trachtte de beide belanghebbende partijen tot elkander te brengen. Dat het resultaat nog niet grooter was, is voornamelijk te wijten aan het feit, dat de veiling geen geschikt gebouw had. Aanvankelijk werd zij op het terrein van de groentenveiling gehouden, maar successievelijk werden haar verschillende lokaliteiten aangewe zen, die stuk voor stuk onvoldoende wa ren. Geen wonder dan ook, dat de leden de hoofden by elkaar staken om te trach ten zelf tot oprichting van een gebouw te komen. Staande deze besprekingen werd een aandeelenkapitaaltje gevormd van 1200.door middel van een obli- gatieleening; een terrein in de Palm- traat kon worden aangekocht voor 2500, en de heer Sok, architect, alhier, ontwierp een practisch en voor het doel alleszins voldoende gebouw, dat door den aanne mer Toes van Groote Keeten werd uitge voerd voor 2475. En het was dit gebouw, dat Donderdag middag in tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders en verschillende officieele personen, werd geópend. Be halve de burgemeester en wethouder de Boer, die namens het gemeentebestuur tegenwoordig waren bij de opehing, waren daar de heer Velthuys van de Economi sche Commissie, Grunwald, Kolster en Coltof van de Kamer van Koophandel, j Van Willigen van de Heldersche Mid- denstands-vereeniging, Nypels van de1 Hanze, Verfaille en anderen van de Ver- eeniging zelf. Verder van den Noord-Hol- landschen Bond van Pluimvee-vereenigin- gen de heeren Dros, voorzitter en burge meester van Kwadijk, ir. Kielstra van Schoorl en Kwant van Bergen. Ook van de Heldersche en Wieringer Pluimvee- vereeniging waren vertegenwoordigers aanwezig. Het was de heer Verstegen, die, als voorzitter der veiling, deze heeren wel kom heette en in het bizonder burgemees ter Driessen dank bracht voor diens wel willendheid om het gebouw te willen ope nen, aan de heeren van de Econ. Commis sie voor den grooten steun, aan verschil lende anderen voor de deelname in het aandeelenkapitaaltje. De veiling werd aanvankelijk gehouden in de Californie- straat, toen in het gebouw der groenten- veiling, daarna in de oude liugeriefabriek van de firma gebr. Meyer, toen een tijd lang in een lokaal van Gemeentewerken, tenslotte in het oude repetitielokaal van Toonkunst in de Hoogstraat. Het Bestuur wilde, na zooveel gesukkel met de vei- lingruimte, de veiling maar opheffen, durfde de consequenties niet aan en zoo kwam tenslotte dit kapitaaltje bijeen. De burgemeeste r, uitgenoodigd het gebouw te willen openen, brengt dank aan het initiatief, dat in dezen tijd van malaise en crisis een daad van moed is, en hij verheugt er zich in, dat Den Hel der thans een instelling, waaraan zoozeer behoefte was, rijker is geworden. De volgende spreker Is burgemeester Dros van Kwadijk, die de vereeniging complimenteert. De Bond ziet gaarne dat de plaatselijke onderdeelen goed werk verrichten, en dat zoowel het gemeente bestuur van Den Helder als de Kamer van Koophandel hierbij tegenwoordig zijn, stemt tot groote voldoening. Wethouder de Boer releveert zijn persoonlijk aandeel in de totstandkoming. Toen spr. hier wethouder werd, is hem o.m. ook opgedragen om contact te zoeken tiisschen het gemeentebestuur en de vei ling en eerst toen is het spr. duidelijk ge worden welk een belangrijke taak deze veiling inneemt in onze Heldersche sa menleving. In 1930 werden omgezet 638127 stuks, welk aantal in 1931 reeds trestegen was tot 812472 voor een bedrag van ruim 36.000.—. En hoewel de cijfers van het vorig jaar niet tot spr. beschik king zijn, kan 'zeer zeker het aantal wel geschat worden op 1 millioen. Uit dezen groei blijkt wel de beteekenis der veiling. Oorspronkelijk is de veiling het werk ge weest van de Econ. Commissie, thans is de heer Verstegen de man, die eigenlijk alles in zich vereenigt en al het werk voor de vereeniging verricht. Niet gemakkelijk was het een oplossing te vinden voor het vraagstuk van het on derdak en misschien heeft het bestuur wel eens getwijfeld aan voldoende medewer king van de zijde der gemeente. Maar men is nu baas in eigen huis, al is de woning nog wel wat klein. Tenslotte releveert spr. het vele werk van den heer Velthuys. Maandaga.s. begint de nieuwe Vracht- Auto-Sneldienst van Den Helder over Breezand Anna Paulowna Wieringen j naar Harlingen Leeuwarden Groningen en tusschen gelegen plaatsen. Maandag, Woensdag en Vrijdag van Den Helder Vertrek 'smorgens plm. 7 uur Bestelhuis: v. d. Eijk, Breewaterstr. Het goed wordt daags te voren van huis gehaald. Aanbevelend, Landbouwstraat 4 Lading verzekerd. Na deze officieele plechtigheden werd de eerewijn rondgediend en de eerste vei ling in het nieuwe gebouw gehouden. Voor de bepaling van het volgnummer, waarmede zal worden aangevangen, is thans een draaibar bord aangeschaft, zoo dat het lot dit nummer bepaalt. De heer V e 11 h u y s zal na al het ge sprokene niet meer van al die moeilijk heden vertellen, maar de eierveiling was altijd een zorgenkind en de puzzle van de vestiging is nu ook opgelost. De heer Kolster deelt mede, dat de Kamer van Koophandel met belangstel ling het verloop der geschiedenis volgt en wenscht de veiling alle mogelijke succes. De heer Van Willigen (Midden- standsvereeniging) huldigt het bestuur voor wat bereikt is en de heer V e r s t e- g e n spreekt tenslotte een woord van dank. Hij wijst er op, dat weliswaar een omzet van 1 millioen een mooi bedrag is, maar het is by lange na niet voldoende De zee geeft nog in overvloed, maar j de desorganisatie in het distributiestelsel is oorzaak, dat men van een slechten 'toestand in het visscherijbedrijf kan; spreken. De haring b.v. was op sommige mo menten onverkoopbaar. Een dergelijk moment breekt er haast elk jaar in den haringtijd aan, maar een lage prijs was al een heele poos gangbaar en nu schijnt men in 't geheel geen débouché meer te kunnen vinden. Geep is hard gezakt in prijs. De vangsten zijn wat ruimer, maar zouden toch, in normale omstandigheden, nog geen oorzaak van een dergelijken prijs- val zijn geweest. Daar ook het visschen- de buitenland zit met een surplus in zijn afzet mogelijkheid, wordt van daaruit schijnbaar de markt ook met geep over stroomd, waardoor natuurlijk den prijs sterk naar omlaag wordt beïnvloed. In ansjovis is ook al geen noemens waardige prijs te maken. Platvisch geldt ook weinig in prijs en voor een plaats van dezen omvang en D kan nog 5 maal worden opgevoerd. Vijf (je luxe visch, »tong«, wordt tegen buiten- in 11 11 n nl nnnvi ïri r, aait.n 4- /I a rf rttyl Iflfloln P. 1 i. [millioen eieren is zoo wat de gemiddelde j consumptie hier. Het is zoowel het bejang j van het publiek als van de veiling als er I een behoorlijke prijs kan worden behaald, zoodat spr. hoopt, dat meerderen hun be lang zullen inzien en zich bij de veiling zullen aansluiten. gewoon lagen prijs omgezet. Er is helaas nog geen enkel opwek kend geluid te vernemen en nu de warmte schijnt te zijn ingetreden, worde ook daardoor de export nog weer sterker bemoeilijkt. VOORBEHOUDEN DOOR YVEL DLAWNURG HOOFDSTUK IX. Waarin de lezer verneemt, hoe Yvel Dlawnurg de heele vischhal op stelten zet en ook, dat de Hel dersche vischvrouwen, evenveel recht hebben op de titel Dames van de Hal als haar Parijsche collega's. Visch, visch vrouwluu, daor is visch om af te slaan! Strakkies kenne je praotjes maoke. We zijn niet voor niks de 'eele nacht an 't wark op zee eweest, roept een schippersknecht, die een mand met kleine dooie tongen op de grauwe bodem uitstort. Jullie moeten komen, we gaan begin nen, roept Goed knecht, de marktmeester. Maar de Urker vrouwen zijn vandaag in de contramine. Ja, we koemen direct, Goedknecht, die paar dooie tongetjes en skollentjes, kun je wel weer in de Beu- tenhaven gooien, ze zijn de muute van 't stelen niet waard. Ik wil er mijn schoen- zoole niet an verslijte, roept vrouw Bruin,' en Coba en Annetje en Hilletje, zeggen tegen oiuve Grietje dat ze terug moet komen. Das toch niks voor jou klante Guurlje, We maken de weeke toch niet meer goed. De minse wille alles veur niks hebbe, teugeswoordig, ze wete nie, dat d'r soms geld bij mot. Nee, Goedknecht, 't is ommers nog vroeg genog om af te slaan. An die man van de kraant, van 't Vlie gende Blaoaje, doar is meer an te win nen. Hij maakt reklame voor de Helder sche vischventers; hij zet ons allemaol in de kraant, ga je gang maor zonger ons met afslaan. Goedknecht, het hoofd van de visch- afslag lacht goedmoedig. Hij kent zijn volkje en zij kennen hem. Een goeie, een beste man, is die Goed knecht en zijn hulp, Ab, ok, dat mot 'ezegd worre. Schrijf dat ok maar gerust in de kraant, in 't „Vliegende Blaadje". We 'ebbe een goeie an 'm. Ei leeft 'eele- maal met ongs mie. Teekelenburg was hier vroeger afslager, das ok een goeie kerel 'eweest Nou, ouwe meneer De Boer mot je ok niet uitpoesse, zegt Nanne, die is nou al een eele tijd weg, maar die kenne we ok nooit vergete, dat was een reus van een man voor ongs. We zijne best tevreje met onze afslagers. We kenne hier geen deftige meneere hebbe, die veul kapsones en veul drokte op d'r lijf hewwe, daar houwe wij vischventers nie vanan kouwe drokte ei je niks, niemendaal! We zijn hier allemoal geweune minse, doad- geweune manne en vrouwluu eut 't volk. Hoeveel jaar bent u al aan het ven ten met de kar, vraag ik aan Grietje, een bekende vischvrouw, die men haar twee- en-zeventig jaar niet zou aanzien. 't Was ook uiterst dom, van Yvel Dlaw nurg om te midden van de andere jonge Urkervrouwen, oude Grietje in het open baar die vraag te stellen en aldus opnieuw het interview te openen, want nauwelijks had ik Grietje dit gevraagd of onmiddel lijk spleten zich 20 frissche, roode lippen, 20 rijen parelwitte tanden werden zicht baar en 10 roode tongen begonnen fel in de loudspeakers, in easu de monden dezer vrouwen te ratelen. Hun stem is getraind op schelheid en radheid, daar, wanneer ze over de straat gaan, zij luid hun visch aanprijzen moeten. Door deuren en ramen, door kieren en spleten dringt dat geluid, zelfs op grooten afstand uitgezonden, door een vischvrouw tot de ooren van de huis moeders door. De arme Yvel Dlawnurg stond echter weder op de korst mogelijke geluidsgolf- lengte van de 10 loudspeakers, die door Geesie en Coba en Eeltje en Guurtje en Hilletje en Jans en Buck Jones en ton te Kramer bediend werden. Het trommel vuur was nog heviger dan in de eerste stormaanval. De snelle, radde tongen, die in fel beweeg tusschen de witte tanden rijen bewogen, waren niet te stuiten, allen tegelijk gilden en praatten en vertelden opnieuw, hoe lang ze gevent hadden en welke avonturen ze beleefden. Moskou en Daventry en Huizen en Rome en Oslo ge mêleerd met de Mexicaansche hond waren er een Richard Tauber.... een Joh Vincent bii al mijn bidden en smeeken, om elk rustig en afzonderlijk te mogen intervieuwen was boter aan den galg ge- weost. In een oogwenk was 't houten staketsel, dat om de botjes van Kobus Kramer stond en waarover de venters zich gebogen had den, verlaten.... allen schaakten een Hel dersche vischvrouw. Jij kent geen vischvrouwen inter viewen, zegt loods Jaarsma, onze popu laire zeeschilder, op het tumult binnen gekomen, medelijdend tegen me. Je mot ze er één voor één uitpikken. Dat heb ik ze j al gezegd, ze gesmeekt zelfs, maar het helpt niet. Ze willen niet, jammerde ik. Als het zoo doorgaat moet ik harde mid delen gebruiken, want mijn trommelvlie zen scheuren en mijn kop harst van dat schelle felle geluid.' Arde middelen? Dreigend klonken de stemmen der vischvrouwen. Arde mid delen? Wil die man van de kraant ge- breuken arde middelen? Ik schaak één van jullie, zeg ik. Ik ontvoer er één en die vraag ik uit. Ontvoeren, hoe doe je dat? vraagt Geesie. Zoo, zeg ik, en ik geef haar een arm en poo-sr haar naar een hoek van de hal te schaken, in de hoop daar rustig met haar te kunnen praten. Maar precies, als of bij de Polakken de polonaise werd ge commandeerd, volgden achter ons in een rij, twee aan twee gearmd, de andere visch vrouwen De teekenaar en loods Jaarsma, Goed knecht en de jonge Henderik van Urk, alsmede de heele hal stonden perplex. Op den grond lagen nog steeds de stuip trekkende botjes, soholletjes van Kobus Kramermaar niemand nam notitie van ze. De Heldersche Kraant had dé heele boel op stelten gebracht. Als 't dan moet, dan moet 't maar, riep ak tegen de twee aan twee marches- rende vrouwen, en met een stentorstem schr euwde ik: Plaats voor de polonaise! In een oogwenk was het houten hek ieeg. Buck Jones en de teekenaar en ik en Jaarsma. allen schaakten we een visch vrouw en terwijl Buck .Tones, de grappen maker van de hal, zijn longen op een ac cordeon stuk blies, dansten wij of 't een boerenbruiloft was.... de menuet: Tra lalala—lalee. Goedknecht draagt zijn naam met eere, hij bleek geen machtswellusteling, die niet kon zien, dat een ander voor een oogen- blik dc leiding op zich nam, ën hij liet ons rustig gaan. Wij dansten en draaiden in de hal dat het een lust was, wy dansten net zoo lang, als Buck Jones blies. Toen hü ophield stonden wii amechtig te hijgen. (Wordt vervolgd.) Zonger zonder. XOOBD-HOLLANDSCHE VEREEN. «HET WITTE KRUIS". Algemeene ledenvergadering. Donderdagavond hield in de eetzaal van hotel „Bellevue" de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" een algemeene leden vergadering. Met kennisgeving waren afwezig de bestuursleden van Dalen en Smit, verder het lid de Bie. De Notulen van 29 Sept. 1932 wei-den onveranderd en onder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van een der leden was een schrijven ingekomen, waarin de bizondere dank werd betuigd voor de huisverzorging welk schrijven, onder waardeering voor de er kentelijkheid, voor kennisgeving werd aangenomen. Jaarverslag. Hieraan is het volgende ontleend: In de bestuursvergadering van 6 Oct. 1932 werd als derde zuster by de afdee ling benoemd mevr. J. van der Lans Roos, die haar functie den 15den Nov. d.a.v. aanvaardde. Het aantal leden be droeg 31 Dec. '32 3043 en op 31 Dec. '31 3077, alzoo een vermindering van 34 leden, wat met het oog op de oprichting van het „Wit-Gele Kruis" niet noemenswaard is. In het afgeloopen jaar hebben 13 ontsmet tingen plaats gehad, alle voor roodvonk. Door de beide zusters werden in 1932 tezamen afgelegd 4965 bezoeken, n.1. 4282 aan betalende patiënten, 647 aan onver mogende. 48 maal werd geholpen bij af leggen, 6 maal by transport. 54 keer werd hulp in de huishouding aangevraagd, aan 43 aanvragen is voldaan. Er werden 45 gezinnen geholpen, waarvan één in Juli anadorp. Door 14 huisverzorgsters werd in totaal 971 dagen hulp verleend; het grootst aantal dagen per gezin was 36, het kleinst aantal 5. Door 11 geneesheeren werd één- of meermalen hulp aange vraagd. Het verslag wijdt voorts woorden van waardeering aan mej. Scheer, die wegens huwelijk en vertrek uit de gemeente haar functie neerlegde, die zij met grooten ijver en toewijding gedurende 3 jaar heeft verricht. Aan huisverzorgsters werd uit betaald in totaal 1807.65; aan bijdragen van de gezinnen is ingekomen 387.30, zoodat de huisverzorging een nadeelig saldo heeft opgeleverd van 1420.35, dat is 255.89 meer dan het vorig jaar. Voor verplegingsmateriaal werden afgegeven 1286 briefjes met 2508 stuks, voor onver- mogenden 34 met 84 stuks, in Juliana dorp 42 briefjes met 63 stuks. Van de bad en zweminrichting is het gebruik be langrijk minder dan in 1931; toen wer den gebruikt 2950 baden en in 1932 1786. In 1930 werden er nog 3869 baden ge bruikt; het verschil tusschen 1930 en 1931 werd gezocht in den verhoogden prijs. In 1932 werden aan 1682 dames en 898 heeren een zwemkaart uitgereikt. De heeren maakten minder gebruik van de zweminrichting dan de dames. Deze aan-, tallen bedroegen resp. in 1929 1349 dames en 1208 heeren, 1930 1315 d. en 1230 h., 1931 1316 d. en 1200 h., 1932 1682 d. en 898 h. De exploitatie wijst een nadeelig saldo aan van 333.90. Op medisch advies werden in het af geloopen jaar door de Heldersche Coöp. Ijsfabriek 269 kwart staven ijs geleverd a 0.40 per staaf. Voor het sociale werk, -waaronder ook valt de kinderhygiëne (waarvoor kracljtens het reglement de Vereeniging verplicht is haar wijkzus ters beschikbaar te stellen) is aangesteld zuster LansRoos. De gemeente geeft hiervoor een jaarlijksch subsidie van 1600.—. Het verslag eindigt tenslotte met een woord van lof en dank aan de beide zus ters, die met zooveel liefde en toewyding haar moeilyke taak vervullen, alsmede aan den magazijnmeester van Andel, die het materiaal in uitstekenden staat houdt, en tenslotte aan dames en heeren com missieleden voor alle moeiten en opoffe ringen, die zij zich voor de afdeeling heb ben getroost. Het verslag als zoodanig geeft geen aanleiding tot discussie; slechts vraagt de heer Daalder waaraan het mindere badbezoek te danken is. De Voorzitter, de heer J. Kamman, kan deze vraag niet beantwoorden; verondersteld wordt, dat de heeren meer buiten zwemmen („Fris sche Morgen" en „Held. Zwemvereeni- ging"), doch met zekerheid is dit niet te zeggen. Rekening en verantwoording. De commissie voor het nazien, be staande uit de heeren Gaakeer, Daalder en de Bie brengt bij monde van eerstge- noemden mondeling rapport uit, waarin zij adviseert tot goedkeuring daarvan. Persoonlijk wenscht spr. nog een woord van dank te brengen aan de dames Ketner en Delgorge voor een geval van huisverzorging, dat zy hebben behandeld. Rapport afgevaardigden alg. vergadering. Aan dit rapport, door den heer Del gorge opgesteld, is het volgende ont leend: In bespreking kwam de door de afdee ling Den Helder verspreide circulaire betreffende den finantieelen toestand der Vereeniging. Deze circulaire is, naar van de zijde van het Hoofdbestuur wordt medegedeeld, slechts door een toevallige omstandigheid in het bezit van het H.B. gekomen. De Heldersche afgevaardigde licht evenwel toe, dat van de zyde van het afdeelingsbestuur zoowel aan het H.B. als aan alle afdeelingen is toege zonden. In antwoord op de circulaire deelt het H.B. mede, dat de daarin genoemde gegevens geheel onjuist zijn; de pen ningmeester geeft geheel andere cijfers en uitkomsten, welke natuurlyk door de afd. den Helder niet zoo direct controleer baar waren. De kern van het betoog van den alg. penningmeester was om de af deelingen te wyzen op de verkeerde voor stelling van den stand der financiën, af gedrukt in de circulaire van de afd. Den Helder, en deze te weerleggen. Wat nu he voorstel Den Helder zelf betreft, er zyn geen middielen te vinden om een bedrag van 4000 hoven 't geraamde tekort van het H. B. van 5500.te voteeren. Wan neer de afd. Den Helder die had kunnen aanwijzen, dan zou het H.B. een ander ZONDAG 7 MEI 1933 DEN HELDER Ned. Ilerv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: „Zekerheid en Twijfel" Ned. Her?. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). I 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, leesdienst 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Moi^ens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stcengracht). 1 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. J. de Bruin, van Den Haag Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgera Liturgische godsdienstoefening Onderwerp„Geloofsbeproeving" Donderdag 11 Mei 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein Schwester K. Metz „Muttertag" Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 3de Zondag na Paschen. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligingsdienst 3.30 uur n.m. Muzikale Samenkomst Beide diensten in zaal Spoorgracht 35. 's Avonds 7.30 u., Bijzondere Samen komst, Evangelisatie-gebouw aan de Palmstraat. Alles onder leiding van de Kapiteins Nijman en F. van Dalen. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Scliagenstrr at 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 u., Ds. van Beek van Wieringen. prae-advies hebben gegeven. Met klem wijst de voorzitter er op, dat de afdeelin gen het voorstel-Den Helder zullen moe ten verwerpen. De afgevaardigde van Den Helder deelt mee, dat de cijfers voor hem oncontro leerbaar zijn voor het oogenblik, twijfelt echter niet of ze zullen wel juist zijn. Maar toch merkte de afgevaardigde op, dat de pessimistische toon, die uit het verslag van 1931 spreekt, niet volkomen juist is. Terwijl het nadeelig saldo yan „Vechtoever wel sterk naar voren wordt gebracht, wordt van het groote voordee- lig saldo van „Heideheuvel" niet gerept." Ook hiertegen kwam de penningmeester op en betoogde, dat eventueele winsten door een van beide inrichtingen gemaakt, nimmer voor andere dan die inlichtin gen gebruikt mochten worden. Eventueele verliezen moesten gedekt worden door de Vereeniging volgens de Statuten. Verder verzoekt de afgevaardigde inlichtingen te mogen ontvangen omtrent een even tueele strop, welke de Vereeniging zou hebben gehad. Het antwoord was, dat be leggingen, welke vroeger solied waren, door de tegenwoordige tijdsomstandig heden bijna waardeloos zijn geworden. Tenslotte werd op voorstellen uit de vergadering, door de Heldersche afge vaardigden, gezien de stemming in de vergadering, het voorstel ingetrokken. Van de overige besprekingen valt nog te vermelden, dat van de zyde van ver schillende afdeelingen geprotesteerd werd tegen de wijze waarop het Regle ment voor den rechtstoestand werd vast gesteld, waarop tydens de vergadering geen wijzigingen konden worden aange bracht. Men had het artikel alleen te aan vaarden of te verwerpen. Naar aanleiding van deze mededeelin- gen, werd door den heer Kamman er nog op gewezen, dat inderdaad, zooals het. afd.bestuur is gebleken, de financieeie positie van de Vereeniging ongunstiger is dan de afdeeling aanvankelijk meende. Er zyn ontzaglijke verliezen geleden op Russische en Oostenryksche papieren. Niettemin, aldus de Voorzitter van de afdeeling Den Helder, blijft het eigenaar dig, dat de winst van de verschillende tehuizen alleen maar mag worden ge bruikt voor die tehuizen, terwyl verliezen uit de algemeene kas moeten worden bij gepast. Dat schept toch een eigenaardige toestand. De afdeeling zal voorts afwach ten of wat meer voor huisverzorging wordt uitgetrokken voor de afdeeling; do huisverzorging is zeer populair, maar zij kost te veel aan de afdeeling en wordt onvoldoende gesteund. Ook bij het zwem men moet steeds geld by. Ook dr. Bakker geeft nog nadere toelichtingen omtrent den financieelen toestand van het H.B. Het bezit der ver-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9