S. A. KANNEWASSER Zn. mm ÊSïïeS&E Vreemde kapers op de kust. TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Sproeten komen DINSDAG 16 MEI 1933 61ste JAARGANG W <it Hitier te vertellen zal hebben Hen vreedzame oplossing van het geschil tussehen Columbië en Peru? Het vraagstuk van de oorlogsschul vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De kabinetscrisis. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor land8??- i!8 fa"l0*na' Breeza"d, Wieringen en Texel f 1.65; binnen- NederL °°st- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per - i'*-* i ü.±u, luuiu per en ovenge landen f3.20. Losse nos. 4 et.fr.p.p. 6 et. Zondagsblad HS,)' f f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.60, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur-) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Wal Hitier te vertellen zal hebben. In de Ryksdagzitting, die deze week gehou den wordt, zal rijkskanselier Hitier een groote redevoering houden, zooals wy Zaterdag meldden. Een redevoering, die met belangstelling door het buitenland te gemoet wordt gezien, omdat men critiek verwacht op de houding van het buiten land ten opzichte van Duitschland en de gebeurtenissen op de ontwapeningsconfe rentie te Genève. Nu weet Wolff officieel een en ander mee te deelen over de bedoeling van de redevoering van Hitier. Het persbureau meldt ml. Het is uit de redevoeringen en hande lingen van buitenlandsche staatslieden dei- laatste weken n 1. gebleken, dat men te Genève op Duitschland een politieken druk wal uitoefenen die, tot den eenvou- digsten vorm herleid, eigenlijk'neerkomt op den stelregel: de sterken blijven sterk en de zwakken blijven zwak. De rijkskanselier zal bewijzen, dat der gelijke methoden tot een volslagen mis lukking der ontwapeningsconferentie moeten leiden. Als men Duitschland thans eischen wil gaan stellen in ultimatieven vorm, kan men er zeker van zijn, dat de tijd daartoe voorbij is en Duitschland geen enkel ulti matum zal aanvaarden. De rijkskanselier zal verder bewijzen, dat er hoegenaamd geen reden bestaat om Duitschland te beschuldigen een verstoor der van dén - vrede te zijn, of willens en wetens op oorlog aan te sturen. Het is de taak van den rijkskanselier om in de tot nu gevolgde methoden van Genève verandering te brengen. Hij zal dit doen op twee manieren; ten eerste door een nieuw protest tegen het niet ontwapenen door de andere staten, die dat in het verdrag van Versailles plechtig be loofd hebben en ten tweede door de Duit sche weerbaarheidsorganisaties in be scherming te nemen, die op het oogenblik door het buitenland nog onder volkomen valsch gezichtspunt beoordeeld worden. Als bet den rijkskanseslier gelukt op deze wy'ze de noodige verandering te brengen, dan kan de ontwapeningsconfe rentie voortgezet worden en tenslotte zelfs mog tot succes leiden zegt Wolff maar als zijn poging door den onwil van het buitenland mislukken zou. dan is de conferentie van heden af eigenlijk al dood. Een vreedzame oplossing van het ge schil tussehen Columbia en Boliviëï De Raadscommissie voor het geschil tussehen Columbia en Peru is Zaterdag, onder voorzitterschap van den gedelegeerde van Ierland, Lester, opnieuw bijeen geweest. Lester deelde mee, dat de Amerikaan- sche regeering tot Peru en Columbië een gelykluidenden brief heeft gericht, waar in zij als haar oordeel uitspreekt, dat de aanbevelingen van den Volkenbond tot de oplossing van het geschil een vreedzaam en eervol middel zijn om een einde aan dit ongelukkige geschil te maken. De Amerikaansche regeering sprak dus de hoop uit, dat Columbië en Peru de aanbevelingen van den Volkenbond zul len aannemen. De regeering van Columbië heeft reeds de aanneming daarvan aan den Volken bond meegedeeld. De regeering van Peru gaf te kennen, dat zij zich nog niet zou kunnen uitspre ken, doch den afloop zou afwachten van de onderhandelingen, die juist thans te Lima begonnen zijn tussehen de regee ring van Peru en den gezant van Colum bië te Londen, die te Lima is aange komen. 1 He financieele volmacht van de Belgi sche regeering. De Belgische regeering heeft zooals we in een vorig overzicht reeds meedeelden haar financieele vol macht van de Kamer gekregen. De „Nw. Rott. Crt." schrijft naar aanleiding daar van o.m.: 1 Zij kan dus nu met het snoeimes aan het werk gaan tot zij van haar begrooting weer een behoorlijk symmetrisch geheel heeft gemaakt. Zij zal daarvoor takken en twijgen moeten wegsnijden, die de Kamer moeilijk door een uitdrukkelijke goedkeu ring had kunnen opofferen. Ais alles is volbracht en men zich reeds aan het on vermijdelijke gewend heeft, zal het heel wat gemakkelijker zijn voor de partijen om te berusten. Dit is natuurlijk struis vogelpolitiek, maar anders schijnt liet niet te gaan. De meerderheid is wat grooter geweest dan men te voren verwacht had. De behandeling van het ontwerp in de Belgische Kamer heeft ons getoond hoe groot de zenuwachtigheid in België, voor al onder den indruk van de gebeurtenis sen in Duitschland geworden is. Men krijgt den indruk, dat niemand zich aan die zenuwachtigheid heeft kunnen ont trekken. Dit geeft te minder hoop dat aan de onrust die de openbare meening in België, in tegenstelling tot die in Frank rijk kenmerkt, spoedig tot bedaren zal kunnen worden gebracht. Wij rekenen tot de kenmerkende ver schijnselen natuurlijk niet het kwajon gensachtig optreden van den communist met de nazi-vlag. Dit lid lag zeker niet aan de waardigheid van het parlement iets gelegen Dit incident heeft echter een ander ken merkend gevolg gehad. De Duitsche ge zant is haastig naar de Kamer geloopen om Hymans, die niet alleen als minister van buitenlandsche zaken fungeerde maar er ook tevens den minister-president ver ving, over het optreden van den commu nist, onder de debatten door ter verant woording te roepen. De goede man kon niet ongelukkiger optreden. Hij kreeg het antwoord dat onvermijdelijk was: Dat de minister hem te woord zou staan als de vergadering ten einde en hij zelf uitge rust was van het inderdaad zenuwmoor- dende nachtbraken. De elegantie is op het oogenblik geen kenmerk van de .politieke wereld, onver schillig of deze parlementair dan wel dic tatoriaal wordt uitgeoefend. Het voorstel van Frankrijk door Roosevelt afgewezen? De Fransehe gezant te Washington Laboulaye, heeft, naar V. D. uit Wash ington meldt, president Roosevelt offi cieel medegedeeld, dat de Fransehe re geering de goedkeuring van de Kamer zal verzoeken voor het alsnog betalen van den December-termijn der Fransehe oorlogsschulden, wanneer de Amerikaan sche regeering uitstel van betaling van den Juni-termijn, althans voor den duin- der Londensche conferentie toestaat. Roosevelt zou, volgens V. D., dit ver zoek hoffelijk doch beslist hebben afge wezen. EEN DEEL VAN HET VERMOGEN DER DUITSCHE SOC.-DEM. PARTIJ NAAR HET BUITENLAND? Het Zweedsche blad „Allehanda" meldt dat een aanzienlijk deel van het vermo gen der Duitsche sociaal-democratische party naar Zweden is overgebracht. Het Zweedsche blad brengt in herinnering dat te Berlijn nog geen honderd duizend mark is gevonden. Het blad meldt dat de partij sinds eenigen tijd haar vermogen heeft overgebracht naar Zweden, Dene marken en Nederland. De inbeslagneming van het vermogen der vrije vakvereeni- gingen. De nat. soc. Zeitungsdienst deelt in verband met het in beslag nemen van het vermogen der vrije vakvereenigingen nog mede, dat de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, de volgende op roep heeft gepubliceerd: Het onderzoek van de kassen en de boeken der vakvec- eenigingen heeft geleid tot de consta teering, dat" groote sommen der aan de vakvereeniging behoorende gelden op particuliere rekeningen, voor een deel zelfs naar het buitenland zijn overge schreven. Verschillende dezer rekeningen zijn dan ook reeds in beslag genomen. Ik richt hiermede de openlijke oproep tot allen, die betrokken zijn bij dergelijke overschrijvingen, zich tot uiterlijk 1 Juni aan te meidén. Ingeval van een vrijwil lig aanmelden, zal het Duitsche Arbeids front een aanklacht achterwege laten. De hij deze onwettige bedriegerijen betrok kenen, die zich voor 1 Juni niet hebben aangemeld, zullen meedoogenloos de scherpste bestraffingen ondergaan. BIJNA VIER MILLIOEN MARK IN BESLAG GENOMEN. Toebehoorend aan socialisti sche organisaties. Te Hamburg zijn Zaterdag in het bureau der socialistische partij, in het gebouw van den Rijkskamer, in dat van de vrije vakbonden, bij de uitgeverij Aue'r en Co. de Hanseatische Landsdruk kerij, de Bank van arbeiders, kantoorbe dienden en beambten, huiszoekingen ge houden en in het geheel 3.790.682 Mark in beslag genomen. GEEN SUBSIDIES VOOR JOODSCHE KERKELIJKE GEMEENTEN. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de minister van onder wijs en persdienst Rust bepaald heeft dat de Joodsche kerkelijke gemeenten over de boekjaren 1932 en 1933 geen subsidie zullen ontvangen. VOOR DE VEERTIGURIGE WERKWEEK. Verschillende vakvereenigingen uit de machine-industrie en de verwante be drijven in het district Sheffield, die tezamen 60.000 leden tellen, zullen dezer dagen een vergadering houden ter be spreking van het vraagstuk van de veer- tigurige werkweek. Hun voormannen hebben de zaak reeds besproken en zijn tot de conclusie gekomen, dat de werk loosheid alleen kan worden bestreden door een aanzienlijke verkorting van den werktijd. De bedoeling is een actie te ontketenen over bet gansche land. TWEEDE KAMER. De geloofsbrieven van den heer Sneevliet in orde bevonden. De Rev. Soc. Partij heeft telegrafisch bericht ontvangen van de griffie dei- Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van den heer H. Sneevliet in orde zijn bevon den. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Boycotmaatregelen. Een aantal vlschhandelaren te IJmui- den heeft een circulaire verspreid, waar in verzocht werd niets meer te betrekken van een met name genoemden slager, die geweigerd had vleesch te leveren voor een stoomtreiler. Het bestuur der IJmuidér vischhandel- jvereeniging heeft over dezen maatregel .van boycot zijn scherpe afkeuring uitge- sproken. In „De Maasbode", die, zooals men weet, prof. Aalberse, den leider van de r.-k. Tweede Kamerfractie, onder haar medewerkers telt, vonden wij een be schouwing over den huidigen stand van de kabinetscrisis, aan welke beschouwing wy het volgende ontleenen: „Zooveel staat op het oogenblik wel vast, dat dr. Colijn een eerste poging heeft, gedaan tot formatie van een parle mentair Kabinet met als basis de drie rechtsche partijen en de vrijzinnig-demo craten en liberalen endat deze poging is mislukt. Zij moest trouwens mislukken. Wij verklaren ronduit, niet te hebben begre pen, dat de formateur eenige hoop heeft gehad van te kunnen komen tot de sa menstelling van een dergelijke regeering. die men wel ten onrechte als nationaal heeft willen aandienen. Welke redenen dr. Colijn ook moge ge had hebben om op een dergelijk burger lijk blok aan te stevenen, hij moest toch de meest volstrekte zekerheid hebben dat dit pogen geen suces kon hebben. Daar omtrent had de katholieke fractieleider in de Tweede Kamer niet den geringsten twijfel laten bestaan. Een samengaan met de liberalen was onherroepelijk afgewe zen. En dat om verscheidene redenen. Op de eerste plaats, omdat de katholie ken, wel gevoelend dat er in de tegen woordige omstandigheden veel te zeggen w as voor een werkelijk nationaal Kabinet, niet wenschten mede te werken aan een quasi-nationaal Kabinet, een regeering onder valsche vlag. Dergelijke schijriver- tooning houde men liever buiten ons poli tieke leven. De besohuldiging, dat de Katholieken medewerking weigerden aan een nationaal Kabinet wijzen wij dan ook zoo uitdrukkelijk mogelijk af. De regeering, waarvoor men hunne mede werking vroeg, kon niet als nationaal wor den erkend. Vervolgens werd een samengaan met de liberalen afgewezen omdat dit noodza kelijk zou leiden tot eene door gebrek aan homogeniteit zwakke regeering. Daarvoor is de afstand speciaal tussehen Katholieken en liberalen al te groot. Het is dan ook volslagen onbegrijpelijk, dat men het weigeren van de Katholieken aan minder zakelijke motieven heeft toe- j geschreven. j Tenslotte en voor ons komt dit be- zwaar in belangrijkheid werkelijk niet op de eerste plaats is van katholieke zijde bezwaar gemaakt tegen een burgerlijk blok uit zuiver politiek motief, n.1. omdat deze constellatie de verantwoordelijk- heidssc-hmve S.D.A.P. in een al te ge makkelijke en voordeelige positie zou plaatsen. Thans, zoo hopen wy, doet dr. Colijn een poging om te komen tot èen parle mentair Kabinet op andere basis. Moge hij slagen! Dat iemand anders, na de mis lukking van den anti-revolutionairen lei der nog in staat zou zijn een hecht parle mentair Kabinet te vormen, is wel hoogst twijfelachtig. En voor ons staatkundig leven is het wel hoogst gewenscht, dat men tenminste thans niet zijn toevlucht behoeft te nemen tot een extra-parlementair Kabinet". DE TOESTAND VAN HET MIJNBEDRIJF. Ontslag op groote schaal. Naar de „Limburger Koerier" ver neemt, zou gisteren op verscheidene particuliere mijnen een groot aantal ar beiders worden ontslagen. Op de Oranje Nasau-mijnen, vier in getal, zullen 200 tot 250 mijnwerkers ontslagen worden. Ook op de Laura en de Julia wordt een groot aantal mijnwerkers ontslagen. Op de Willem en Sophie zullen geen ontslagen plaats hebben. De reden van deze ontslagen is, naar het blad verneemt, te zoeken in het steeds slechter worden van de afzetmogelijkhe den, speciaal voor huisbrandkolen. De voorraden daarvan zijn zoo sterk geste gen, dat niet langer kan worden voort gegaan met dezelfde hoevelheden te pro- «luceeren. SALARIEERING VAN RIJKSPERSONEEL VOLGENS PLAATSELIJKEN LOONST AND AARD. Centrale controle op de naleving der voorschriften. De voorzitter van den ministerraad heeft aan alle hoofden van dienst den vol genden brief gezonden. Teneinde te kunnen nagaan of de be zoldiging van personeel in 's-rijksdienst, voor zoover dit geschiedt volgens den plaatselijken loonstandaard, wel op vol doende wijze daarbij aansluit, acht de regeering het gew enscht, dat voor de be oordeeling hiervan eene voorziening wordt getroffen. Als centrale instantie is daarvoor het Centraal Bureau van voorbereiding voor ambtenaarszaken aangewezen. Teneinde aan dit bureau spoedig de be- noodigde gegevens te kunnen verschaf fen heb ik de eer u te verzoeken een op gave in te zenden van personeelsgroepen, die op vorengenoemde wijze worden be zoldigd en van de voor dit personeel gel dende loonen. Hierbij zij opgemerkt, dat het perso neel wier bezoldiging volgens art. 12, eer ste lid sub b en c van het Arbeidsovereen- komstenbesluit is vastgesteld niet onder deze opgave valt, werkvrouwen evenmin. SS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Een dosi» Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Ir^j ff **•- '«fe -ticié £j| Binnenland. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een melkrijder overreden ei gedood. Zaterdagmorgen is de 32-jarige melk rijder W. Lansink uit Lonneker op den onbewaakten overweg tussehen Hengelo en Enschede door den trein, komende uit de richting Enschede gegrepen. L. was ©p slag dood. Het paard bleef ongedeerd; de wagen werd vernield. Het lijk is naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. DOODELIJK FABRIEKS-ONGELUK. Op de vlamsteenovenfabriek Renkum, van den heer Ariëns, is gisteren de 18- jarige arbeider H. Derksen, uit Keteren bij het losmaken der lorries, waarmee grond wordt verzet, tussehen de lorries gevallen, zoodat hij den geheelen trein over zich heen kreeg. De jongen was op slag dood. AANTREKELIJKE RECLAME. De rijwielfabriek A. Fongers te Gro ningen had in haar zaak aan den Hee- rehweg een étalage van rijwielen en daarvoor het bedrag gelegd van den kost prijs van de rijwielen, d.w.z. vier gouden tientjes, zes gulden en twee kwartjes. Zaterdagnacht heeft iemand de spiegel ruit waarachter het geld lag, ingedrukt en het geld gestolen. VERDUISTERING? Te Amersfoort heeft de heer H. een klacht ingediend bij de politie tegen FEUILLETON 22) Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) Z) Hij was dan ook goed bekend met de bijzondere gelaatstypen van V est-r rank- rijk en hij zag op het eerste gezicht, dat deze twee Fransehe visschers noch uit Bretagne, noch uit Normandië kwamen. Hij geloofde zelfs, dat het geen f ranscnen waren en begon er weldra aan te twyle ien of het wel visschers waren. Ze waren gekleed in ouderwetsche blauwe truien en hadden kleine petten op. Zij droegen wijde broeken van grof geel linnen, met vierkante stukken bruin zeildoek ver sterkt, en hun grof gebreide sokken en klompen waren, zooals zij gewoonlijk ge dragen werden. Maar ze hielden hun handen niet als zeelui en ze hadden ook niet de echte „zeebeenen". Enkele van die bijzonderheden vielen hem onmiddellijk op. Andere zag hi.l pas, nadat hij omgekeerd was en de twee het dorp in'volgde. Maar hij nam ook hun boot eens flink op. Zij was licbt-groen geschilderd met een breede zwarte strook langs het boord, en er was een driehoeki ge lap op het groote zeil gezet, dok prentte hij haar naam, Jeanne, de haven, waar zij thuisbehoorde en haar numme In het geheugen. Hij dacht natuurlyk aan deze dingen met het oog op de rol, die een vreemd vaartuig in de Homestead- tragedie gespeeld had. Het was wel zeel- onwaarschijnlijk, dat dezelfde troep ban dieten zoo spoedig reeds zou durven te rugkomen, maar Furneaux had iets ge zegd over de minachting, waarmede zeke- re buitenlandsche schurken de traagheid van de Engelsche bureaucratie beschouw den en het was, op zijn minst gezegd vreemd, dat een paar vermomde personen zich juist op dat tijdstip 111 het dorp ver toonden. Hij trachtte nu hun gezicht goed op te nemen en hiertoe kreeg hij de gelegen heid toen zij een kleerenzaak binnengin gen, waar, zooals later bleek, een van hen, "ebroken Engelsch sprak, wat vrouw en- kleeren kocht, eenvoudig van model, doch van sterke stof, terwijl hij verklaarde, dat zijn vrouw en zijn zuster er bij koud weer erg blij mee zouden zijn. I)e dorpsstraat was nog altijd vol met menschen, die ergens een eetgelegenheid zochten of op de wagens wachtten, die hen naar de begrafenis hadden gebracht, zoodat Royson de gelegenheid had om de gezichten en uiterlijke bijzonderheden van de twee vreemdelingen op te nemen, zonder hun aandacht te trekken. Hij was ér dan ook zeker van, dat hij beiden bin nen een betrekkelijk korten tijd steeds weer zou herkennen, onverschillig wat voor costuum ze zouden aanhebben. Voor een winkeltje, waar bij zijn cou ranten kocht, waren eenige planken aan gebracht, waarop de inhoudsopgaven van verschillende couranten van dien dag vermeld stonden. Ze bevatten alle met dikke letters mededeelingen over „The Home<de.ad" moorden, en de twee Fran- schen hielden stil, blijkbaar vol belang stelling voor de aangeplakte berichten. Een bepaald blad kondigde een artikel aan onder het lioofd: „Enkele aanwijzin gen door een criminalist". De een stootte den ander aan, ging den winkel binnen en kwam er weer uit met een exemplaar van dat blad. Toen slen terden zy weer terug in de richting van de haven. Royson haastte zich naar het postkan toor, vanwaar hij Hobbs in Woolcroft kon opbellen. De autoriteiten hadden n.1., nadat er vele jaren in het graafschap voor geijverd was, een hoofdlijn naar het dorp aangelegd. Hij oordeelde het verstandiger 0111 zich niet rechtstreeks met brigadier Jackson in verbinding te stellen, aangezien alleen de inspecteur de bevoegdheid had 0111 de maatregelen te nemen, die bij gewenscht achtte. Het is betreurenswaardig, maar waar, dat juffrouw Smithers, toen zij een opge vouwen velletje schrijfpapier, geadres seerd aan kapitein Royson Spoed, on der de deur gestoken vond dit zonder eenigen schroom opende en las. I11 een artistiek, maar leesbaar handschrift 1100- digde juffrouw Sheila Macdonald den ge adresseerde uit 0111 dien avond huiselijk bij den baron en haar te komen eten. Ha, ha! lachte juffrouw Smithers. Vooruit jullie tweeën, dit tegen Jack en Georgette, daar zullen wat lekkere stukjes vleesch voor jullie over schieten en morgen krijgen jullie ook wat fijns, want Bob komt thuis. Oud-korporaal Robert Smithers, de zoon die bij de gasfabriek werkte, had een briefkaart gestuurd, waarbij hij berichtte den volgenden dag, Zaterdag, tegen thee tijd op de fiets thuis te komen. In zalige onwetendheid omtrent dit in termezzo, kreeg Royson verbinding met Hobbs. Deze had waarschijnlijk het ge voel, alsof Manna uit den hemel was komen vallen. Uw mededeeling kan van zeer groot belang zijn, kapitein Royson, zei hij. Zoudt u mij het genoegen w illen doen om het heele verhaal nog eens aan brigadier Jackson te vertellen? Zeg hem uit mijn naam om onmiddellijk een onderzoek in te stellen en het schip nauwkeurig in het oog te houden. Hy heeft de beschikking over een extra-man Roberts. Zoodra hij hem uitgestuurd heeft, moet hy 111e op bellen. Ik geloof, dat het verstandiger is, dat u zelf buiten de politiemaatregelen bljjft, maar ik zal Jackson opdragen oni u van alles wat er gebeurt, op de hoogte te houden. Generaal Swiney was zeer zeker een volleerd onheilstoker. Zijn optreden had dien dag verscheidene menschen geër gerd. Onder meer had het tengevolge ge had, dat de altijd sluimerende vijandig heid tussehen de geuniformde politie en de z.g. stille recherche weer opvlamde. Vandaar dat, toen Hobbs den hoofdin specteur van de graafscliapspolitie telefo nisch van dit nieuwe perspectief, dat de zaak vertoonde, op de hoogte stelde en voorstelde 0111 aan Winter in Londen een samenvatting van Royson's verklaring te telegrafeeren, zijn chef het denkbeeld on middellijk van de band wees. Neen, besliste deze wy zullen dit op eigen gelegenheid onderzoeken. Ten eerste is het mogelijk, dat het op niets uit loopt. Ten tweede zijn wy, wanneer zij iets in het schild voeren, mans genoeg het met hen klaar te spelen. Natuurlijk zal ik in mijn brief aan den commissaris van Scotland Yard de volledige bijzon derheden mededeelen. Tegen den tijd, dat die hem bereikt weten wij of dit nieu we spoor al dan niet tot iets leidt. Indien u persoonlijk assistentie wenscht, dan kan ik u binnen het uur zes man en twee auto's zenden. Hobbs achtte deze handelwijze onjuist, maar kon het niet zeggen. Hij had het gevoel, alsof hij bijna ontrouw tegenover de drie detectives was, die op zijn ver zoek dadelijk gereed hadden gestaan van Scotland Yard te komen. Hij had hen ontmoet en had groot vertrouwen in hun scherpzinnigheid. Hij wenschte nu, dat hij Scotland Yard maar dadelijk opgebeld had. Hy zou dat ook zeker gedaan heb ben, ware het niet, dat generaal Swiney den hoofdinspecteur geërgerd had en hij Hobbs verlangend was 0111 de gelijkmoedigheid te herstellen van iemand, die het altijd voor zijn onderge schikten opnam. En zoo ging een geschikte gelegenheid onbenut voorbij. Eenige kostbare levens gingen verloren en andere werden in de waagschaal gesteld, alles omdat een klein zielig man, die leed onder ongewroken beleedigingen, het noodig vond, 0111 in zijn auto naar het graafschap te rijden, en zijn officieele positie te misbruiken 0111 het hoofd van de politie te sarren.. Maar Furneaux hoorde den volgenden Zondagmorgen de ware toedracht. Nom d'une pipe! viel hy heftig uit, heb je ooit zoo'n bemoeial gezien? Dezen keer komt hy er echter niet zoo gemakkelijk af. Hij moest óf gekneveld óf vergiftigd worden! Hierbij richt ik op de „Naamlooze Vennootschap tot vernieti ging van Generaal Swiney", een een- mansvennootschap met een klein kapi taal en zonder prospectus, maar voor den drommel met onbeperkte bevoegd heden. HOOFDSTUK XIV. Snelle temperatuurs-wisseling,.n. Royson was juist uit het politiebureau gekomen, toen hij juffrouw Hethcott tegen het lijf liep. Ha! Daar is u eindelijk! riep ze vroolijk. Ik heb de heele stad door naar u gezocht. Juffrouw Smithers zei, dat u naar de haven was gegaan, maar ik zag u nergens. Ik heb het druk gehad, antwoordde hij eenvoudig. Interesseert u zich nog altijd voor de Homestead-zaak? Dat doen we toch allen, zou ik den ken. Juffrouw Macdonald logeert zelfs in uw gastvrije woning. Die u de heele week nog niet te zien heeft gekregen. Is dat mijn schuld? vroeg hij. Neen. Misschien niet. Dat is juist de reden, waarom ik eens niet u wilde praten. Zullen we een eindje omloopen? Ze leidde hem met overleg naar den wandelweg langs de kust, vanwaar „Zee zicht" zichtbaar was op een halve mijl af stand over de bocht van de baai. Ze had een handig excuus voor haar opvallende zenuwachtigheid. ((Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1