ONDER HET LICHT 'at uUU li kzenï §con m fiemf TWEEDF BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 MEI 1933. 5 't Is esn feit!!! „(Cui Stadsnieuws. N i—ANGE L.IAAP jj "door yvêl dlawnurg Visscherij. fciih >s loepen bij worm afscheid adjudant stam. Uitbreiding firma Vroom en Dreesmann. 7 6 Licht op voor allo voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 16 Mei 21.16 uur. Woensdag 17 Mei 21.18 gterker is dan ander (JAAP SNOR, breit alles best). Ie kla6 reparatie-inrichting vooralle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de aller fijnste) Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Bij lipt laatst gehouden examen voor stuurlieden groote stoomvaart, slaagde voor diploma 3e stuurman, onze plaats genoot de lieer N. P. N. Reus, leerling der Zeevaartschool, alhier. Gehuldigd door de officieren. Zaterdagmorgen was de dag dat de adjudant Th. P. Stam zijn ontslagbrief ontving en hiermede zijn loopbaan bij de marine afsloot. Nadat het geheele perso neel van de C.S.S. was aangetreden, nam de kapt.-ter-zee Olivier, namens de offi cieren, waarvan velen aanwezig waren, zoowel van de landmacht als van de marine, liet woord en sprak waardeerende woorden tot den adjudant,, waarbij hij speciaal zijn dank bracht voor alles wat hij voor de schermsport bij de marine had gedaan. Hij hoopte dat adjudant Stam, nu hij den dienst met pensioen verliet, niet voor de schermsport in ons land ver loren zou zijn, doch dat hij in dezen tak van sport een hem passende betrekking zou kunnen vinden. Namens de officieren bood de kolonel hem een fraaie gekleurde ets aan. Hierna nam kapitein Schuiling het woord en schetste den adjudant als voor beeldig instructeur, waarbij hij hem aan alle instructeurs en leerling-instructeurs ten voorbeeld stelde. Met den heer Stam is een plaats bij de marine opengevallen, welke zeer moeilijk bezet kan worden. Wij wenschen allen den lieer Stam een lang genot van zijn pensioen. "T.\RMONIEKAPEL „WINNUBST". Tweede Zomerconcert. Donderdag a.s. des avonds van 8.30 30 uur geeft de Harmoniekapel „Win- nubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, een concert in het Juliana- park (bij gunstig weer). Programma: 1. Kuiser Friedrich-Marsch, C. Friedemann. 2. Ouverture Zur Oper, I. Brüll. „Das Goldene Kreuz". 3. An der schonen blauen Donau, Walzer, Johaa Staru». 4. Chants Du Soir (Revené), J. Furgeot. 5. Ballet De La Source, Leo Dalibes. a. Pas des Echarpes. b. Andante. c. Danse Circassienne. d. Mazurka. 6. F'antaisie Lohengrin R. Wagner, arr. Eug. Roux. 7. Mooi Nederland-Marsch, Sam. Vlessing. AANKOMST INDISCHE MAIL. Morgen in ons land. De boottrein in aansluiting op het mail schip „Baloeran", hetwelk heden te Mar- seille zal aankomen, zal morgen (Woens dag) 0111 8.28 u. te Den Haag H.S.M. arri- veeren. INSCHRIJVING LEERLINGEN U. L. O.-SCHOOL. Wij verwijzen naar de advertentie in liet nummer van heden betreffende het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare U.L.O.-school aan de Molen straat. Tot 15 Juni is hiervoor nog ge legenheid. GRATIS NAAI- EN KNIPCURSUS. Het filiaal der Singer naaimachine Mij- gevestigd in de Spoorstraat, alhier, ver zoekt ons te willen mededeelen, dat vanaf heden gelegenheid bestaat om zich op te geven voor de gratis naai- en knipcursus, in de bovenzaai van café van Weelde, Koningsplein, des middags van 25 en des avonds van 79 uur. EVANGELISATIE-AVOND. Men verzoekt ons nog even te willen herinneren aan den Evangelisatie-avond, in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, op hedenavond 8.15 u. Als spreker treedt daar op, zooals in de advertentie in het nummer van Zaterdag werd bekend ge maakt, de evangelist J. Sevensma, van Amsterdam. De toegang is vrij. UITSLAG VERLOTING van de afd. Vischmarkt der Speeltuin vereen. „Den Helder". Trekkingslijst der gehouden verloting r\rx 19 IV/T^Ï il nnHpr tOftZlCllt der BEZOEK VAN DE NED. REIS VEREEN. AFD. SN EEK. Contra visite aan de afd. Den Helder. De afd. Sneek van de N.R.V. heeft Zondag j.l. het bezoek, dat de afd. Den Helder op 2 April j.l. aan Friesland heeft gebracht, met een tegenbezoek beant woord. Met mooi weer werd het gezelschap, be staande uit 50 personen in 2 touringcars, door het bestuur van de afdeeling Den Helder te Den Oever verwelkomd, welk bestuur verder den geheelen dag als gids heeft gediend. Allereerst werd bezichtigd het oorlogs schip ,,De Gelderland hiertoe in de ge legenheid gesteld door den Commandant der Marine. Na een wandeling langs onze mooie Buitenhaven, werd een kopje kof fie genuttigd in Hotel den Burg en ging het vandaar over den zeedijk naar het badhotel te Huisduinen, alwaar de Hel- dersche koffietafel alle eer werd aange daan. Hier was het, waar de heer Maas, voorzitter van de afd. Den Helder, den Friezen het welkom toeriep, hen dankte voor hun komst en naar voren bracht het geniale ingenieurswerk van de afsluiting der Zuiderzee. De voorzitter van de afd. Sneek, de heer van de Pijpenkamp, dankte voor de hartelijke welkomstwoorden. Verder ging de tocht naar de Donkere j Duinen, waar de heer Maas een explicatie gaf. Een en ander had de bewondering van onze gasten. Nu werd nog even het badpaviljoen opgezocht, waarbij de Frie zen ons vergastten op de echte Friesche volksdans ,,de Friesche rijen", hetwelk zeer in den smaak van de aanwezigen viel. Na een tocht door de stad werd de terugtocht aanvaard. Het gezelschap, zeer verricht over het afwisselende, dat Den Helder biedt, keer de uiterst voldaan huiswaarts. ,,'N ZOMERZOTHEID". We hebben den zomertijd, we hebben de traditioneele kou, die er nu eenmaal bij- hoort, we hebben gelukkig allemaal, on danks schoonmaak, de kachel nog aan en dus lak aan al die kouen we krijgen nu Vrijdag weer die alleraardigste, gees tige, grappige, blijmoedige, hoe u het noe men wilt, klucht van die jongens- en meisjes-studenten, waaraan de vorige week al hevig gesmuld is, maar waarvan thans ongetwijfeld nog meerderen zullen profiteeren. Hedenmiddag 3 uur begint de plaatsbespreking en dagelijks kan men zich daarvoor aanmelden. Wie eens ge zond en smakelijk lachen wil, moet dit niet verzuimen, te minder, waar de entrée- prijs nog lager is dan den vorigen keer. „MORGENROOD". Dir. F. v. d. Meij. Door onderafdeeling en kinderkoor van bovengenoemde vereeniging wordt a.s. Zaterdag de laatste ^uitvoering in dit seizoen gegeven. Welwillende medewer king wordt verleend door den heer L. F. van Loo Jr., viool, terwiü de pianobege leiding verzorgd wordt aoor een lid van de onderafd., t.w. mej. Annie Remelink. Door onderafdeeling en kinderkoor worden verschillende nummers met en zonder pianobegeleiding gezongen, o.a. van G. C. Weere, Hendrika van Tussen broek, C. v. Rennes en Bernard Diamant, terwijl na de pauze een zangspel in één bedrijf: „Jan Lustig" gegeven wordt.Een avond vol afwisseling dus. Men zie de advertentie in dit blad. GOEDKOOPE TREIN NAAR AMSTERDAM, DEN HAAG EN- ROTTERDAM. Op Hemelvaartsdag. Op Donderdag 25 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) zal een goedkoope trein rijden 2e en 3e klasse van Den Helder, Anna Paulow- na, Schagen en Alkmaar naar Amster dam met aansluiting naar Den Haag en Rotterdam en terug. Prijzen voor heen en terug: van Den Helder naar Amsterdam C.S. 2e kl. 2.60, 3e kl. 1.80; naar Den Haag H.S. 2e kl. f 3.60, 3e kl. 2.50; naar Rot terdam D.P. 2e kl. 4.—, 3e kl. 2.80; van Anna Paulowna en Schagen naar Amsterdam C.S. 2e kl. 2.20, 3e kl. 1.50; naar Den Haag H.S. 2e kl. 3.20, 3e kL 2.20; naar Rotterdam D.P. 2 kl. 3.40, 3e kl. 2.50. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan Donderdag 18 Mei. Dienstregeling: Heenreis Den Helder vertrek 7.05, Anna Paulowna vertrek 7.19, Schagen ver trek 7.32, Amsterdam C.S. aankomst 8.33. Terugreis Amsterdam C.S. vertrek 21.54, Schagen aankomst 22.50, Anna Pau lowna aankomst 23.02, Den Helder aan komst 23.15. Deelnemers voor Den Haag en Rotter dam reizen van Amsterdam C.S. af met trein 1029 (Amsterdam C.S. vertrek 8.45, Den Haag H.S. aankomst 9.34, Rotterdam D.P. anakomst 9.50) of met trein 1031 (Amsterdam C.S. vertrek 9.00, Den Haag H.S. aankomst 9.49, Rotterdam D.P. aan komst 30.11). Deelnemers van Rotterdam en Den Haag reizen per trein 1158 (Rotterdam D.P. vertrek 20.30, Den Haag H.S. ver trek 20.54) naar Amsterdam C.S. (aan komst 21.44) en komen aldaar op den goedkoopen trein. VOORBEHOUDEN politie. 0 TJ ►d 3 3 a: 03 s e-t- 3 <e: 03 3 3 3 Ji <a: 00 3 3 lJ c— CS C/3 3 3 3 471 1 745 11 163 21 1046 31 1410 2 659 12 161 22 561 32 1052 3 1282 13 1085 23 129 33 420 4 569 14 483 24 1363 34 44 5 1446 15 1176 25 1374 35 604 6 497 16 58 26 1105 36 1479 7 728 17 287 27 1319 37 1071 8 1362 18 333 28 281 38 198 9 377 19 1493 29 794 39 18 10 1344 20 788 30 1236 40 Kiek, zegt de oude. zich vooroverbui gend en mij een steen wijzend, die aan den anderen kant van den dijk in zeewater om hoog rijst. Mot je goed kieken: D'r zijn krukels bie met gele huus- ken en met zwarte en d'r zien ok bruine schelphuuske bie en toch, al zitte ze dicht op elkander, ze maken geen ruzie over d'r ras. Het zijn allemaol krukels,'de zwarte ras-krukel is niks deftiger as dit gele krukelhuus. Deer vechte ze niet om, deer- veur zijn ze te verstandig. De krukel blieft stikum in zijn huuske en gunt de andere krukels ok hun huuske en deer plaatsie in 't zonke; die doet niet as som mige mensche die altied maar 't goed en 't geld van de andere mensche wille hewwen, die ancere menske uutzuugen willen! Die krukel kriegt 't b.v. ok niet in zijn kop om een giftgasfabriek te begin nen en gifgasbommen over de huusken der andere krukels te gooien, dat doen alleen maar die verstandige mensche. Die krukels trekken zich geen zorg dervan an, of de gulden zakt, of daalt. Ze bidden de mammon, het Gouwe Kalf. de gouwe standaard niet an. En toch hebbe ze geen zilvere hypotheek-dak op d'r huuske. Bij de menske mot je veul goud hewwe om in een eigen huus te wonen eu mensche, die veul goud hewwe, denke nog derbie, dat ze de duvel kenne leete danske, maar ze hewwe geen harsens in d'r kop. Die motte in de leer gaan bij zoo'11 erin kru- kelke. Goud, geld, en macht zijn vergan kelijk, maar zoo'n krukel is, as ie tevreje is, voor zijn heele leven geborrege. heb ik met eel gevent. Teugen woordig skelde ze as de rook, as ze op d'r biene motte loopeze bin geen werke 'wend teugeswoordig in een handomdreeën deen op Wielingen. Vroeger zat je an de naaime-sjien en naaide je een hoedje. Nou koopt- een madje alles maakt eti deen, een bemind maakt en deen, een jurk maakt en deen, alles is maakt en deen. E11 wordt niet meer ge werkt, en er is gien werk, moppert de oude visseher. Je draait an een knop en deer is licht, an een andere knop en je beurt meziek, 't is biel erg, erg. Nou schep je op, vader, want je luistert toch ook neer die meziek. Vorige week was je 45 jaar trouwt en toén het Mieke, veur dé Wieringsche radio-distre- Neemt de oude Wier in oer een krukel op kijk, zegt-ie die het altied een eiqen huuske altied eten, vuur en licht. 220 46 872 49 545 50 Prijzen kunnen afgehaald worden bij de commissie, adres v. Hogendorpstr. 00. Prijzen welke na 1 Juli niet zijn afge haald blijven het eigendom der afdeeling Vischmarkt. As je nou nagaatherhaalt hijdat ik, hiér in de buurt, waar nou al zand is, 6 'weken achter elkaar lag te vissohe en nou akelige greenvye klei! 't Was op zee vroeger veel gezelliger as nou, op die dooie, dloor alles verlaten stuif-zand'-vlakte, moppert de oude Wieringer. Vroeger lag 't hier vol met kleine eeischuite en dan gonge we burente minste, as de zee niet hooirookte, want dan sloege de gol- leve over onze kleine schuute en stongon onze hollese (klompen) vol met water. Bij ons is altijd op 'n aare menier ge- vischt as in Den Helder. Daar is t water diep, maar hier was 't altijd erg leeg water en dan zag je de botjes zoo leggen, op de grond. De schooljongens en school- mad'jes, die ginge altied, as 't erg leeg water was, botje steken, dan namme ze een elleger met drie tande. zoo'n veurek je en dan kwamnie ze met hiel wat tuus en dan ginge ze die uitventen.teuges woordig zijn ze daar te groos veur en 't is nou ok voor een groot stik afloopen, met die Zuierzee-dempingalles is stikken! De crisis kriegen ze deer toch niet mee weKas je gien last van de crisis wil hewwen, dan doe je maar 't beste, met je kop onder de dekens te krupenmaar nou met de demping, komen de nadeeien voor de dag. Is er gien werk meer. 't Beste is werreke.Tk heb wel loope teugen wind in, uren lang, dat me horst d'r reeuw van was, en dat 't water in me moongd kwam. In 't miserabelste weer, Parmantiq staat kleine Mieke naast haar wagentje en met een fijnteer kin derstemmetje beo int ze te zinoen. Imtie een lied'ken gezongen, dat ik er zelf 'leert had, 't liedjen, cat ik ook heb zonge voer mienrBub en Besen.... toen Mieke in de Centrale bü Jannes, begon te zinge.... wie borst 't toen uit van 't 9kreeuwe? Bub en Bes, jullie zelf, de radio was toch wel fien. 't Was toch ok zoo een mooi liedjen, echt oudenvetsch. Zing 't maar even vor menier, kiend. toe reer madje, d'r is hier toch niemand aars as menier. Ze het zoo'n fien stemmetje, die Mieke.... zegt de jonge moeder trotseh. Zing maar effe, Mieke.... nee, die erme rotgans, dat erme (Merke zal niet wegvlien. Zing maar gerust, We hebbe vleje week allemaal d'rom skreeuwt trane met tuten. Mieke kijkt neg even behoedzaam achter 't gordijntje en dekt de rotgans met het lakentje toe.... Dan komt ze naar mjj toeloopen, heel parmantig, plant ze haar beentjes op de klei, die eens de bodem van de Zuiderzee vormde. Het eenig, dat nog aan de watervlakte herinnert is een wrak stuk van een schuitje, dat daar midden in do verlaten vlakte ligt- Wij gaan mét ons drieën op de rand van die schuit zitten. Marie, de dochter, Bub, de grootvader en Yvel Dlawnurg. W© zitten als in een opera, in een open luchttheater. Mieke is Mengelberg. Nu begint ze, met een fiin, teer kinderstemmetje te zingen: Zie eens wat blommen, Zie welk een pracht, 't Is of hier alles, Ongs toelonkt en lacht. Gries ben u heeren, Je oogen bin oud, Maar uw liefde Is echter as goud'. Kleine Mieke is geheel verdiept in haar zang. Ze staat op die eenzame vlakte en ze zingt lieferg lief.... maar plots breekt ze af.... Een scherpe kreet komt achter de gor dijntjes van de poppenwagen, Mieke snelt er heen. Het witte lakentje is weggeslagen.... stuiptrekkend ligt de rotganszachtjes klappen zijn vleugels, een rilling gaat door zijn pooten.... nog even draait hij met de oogen en dan valt het halsje slap neer. Moeder, moeder, nou is die erme rot- gangs dood.... en ik hew toch zoo goed op '111 past! 't Erme dierke! De tranen komen in Mieke's oogen. Be droefd kijkt ze naar de doode vogel, dan begint ze luid te schreien. Skreeuw maar niet, Mieke, we zei len 'm opstoppen letten, bij Kees Bais, de vogelopstopper, die het goed 'eleert, van iemand uut de Artis en dan mag je 'm altied bij je houwen op je kamerke. Dat is nou maar een gangs, die dooi de zee-droogmakerij dood geet, maar ik zeg je, dat de menske, die het van de Zuiderzee motten hewwe, ok, net as die rotgangse kenne krepeere. De menske motte de netuur niet teuge werke, met mesjienes. 't Liek allegaar zoo mooi, de zee droog te male maar 't endje zal de last wel dreege. De wier en de eel en de kru kels op 't Waardje binne hou al weg en weer motte de menske nou hun brood verdienen? De heele wereld, en alle mens ke krepeere aans, krek as de rotgangse, want rot is 't alen gangse zijn de menske ook woordspeelt de oude drif tig. Docht je, omdat deer nou een stik langd, met duuzend millioen kostelijke guldens, van de Zuuerzee is terug'eno- men, dat Holland gered is? Is d'r gien langd genog in Drenthe en in Geld er langd, veul grooter as de Zuuerzee, dat ze met minder geld hadden kennen krie gen? Langd genog, man, en graan is d'r zooveul, deer is zooveul van, dat ze het in het vu.ur gooien. Deervoor hewwe de Zuuerzee. niet noodig gehad te dempe, alles geet dód.... alle9 is rot.... alles is gangs.... alles is slecht.... De hiele wereld is slecht 'eworre, Engeland gapt van de menske met zijn pond en Amerika gapt met zijn dollar en ze gappen het brod van elkaar. Scheid toch uut, vader, zegt de jonge Wieringer vrouw, 't Lijkt- wel, of je duu zend dollars kwiet bint. Kiek liever naar dat reere madje, naar Mieke, die zit maar 1 aldieur zacht te skreeuwe om die dooie rotgangs, om d'r vogelke. Of ze skreeuwt of niet, deermee wordt die gangs niet levend en of de menske skreeuwe, deermee redt je 't ok niet. De menske motte niet skreeuwe, maar werreke, ze motte niet klesse, maar doen. D'r motte mesjienes weg, werke niet d'r poote, net as wij vroeger en niet met mesjienes. De mesjienes, die de men sche 't gemakkelijk maken, die zijn de skuld van alles, da's de pest voor de wereld. Stoomgemalenmesjienes hewwen de zee dód gemaakt en ok de eel en de paling in 't Waardje die zin nou dód en 't wier en de rotgangs van Mieke ok! Die rotgangs is bródmager 'eworre en dód 'egaan, maar d'r komme d'r nog meer die bródmager zalle worre en op een brok hout motte bieten, net as de dierkes- 't Zal niet lang meer dure, of, ze zelle net as Mieke d'r rotgangs, de leste menske naar Kees Bais, de vogelopstopper lette brenge. Kees, kan ze dan d'r leege darme uut d,'r lijf halen en ze met het leste ressie zeegras opstoppen en in 't Museum late zetten. Alleen Kees Bais is d'r dan nog over op de wereld, want die kon nog met zijn werk wat verdienen. Maar dat op- sfcoppe, mot-ie met zijn liande blieven doen, want as-ie voor het opstoppe van dooie rotgangse en menske en uutge- hongerde jongens en madjes een mesjien geet gebruuken, dan is het mis, dan bleeft zelfs Kees Bais niet meer over, om naar zijn eigenste opgestopte menske in het Museum te kieke en wie begraaft de leste? Wie brengt Kees Bais naar Artis? Wie stopt Kees Bais op? As die een me sjien gebruukt is die weg, finaal weg. Met zijn bande mot ie de gangse opstop pe, zoo lang as ie leeft. Reer madje raar meisje. Bub en Bes grootvader en grootmoeder. Maakt en deen gemaakt en gedaan. Heeren liraen. Reeuw rauw. Moongd mond. Deen gedaan. Alles is stikken alles kapot. Eelschuuten palingschuiten. Schoolmadjes schoolmeisjes. Leeg laag. Het was het stormachtige weer, dat de Noordzeekustvisschers binnen hield. Veel verspeeld is er daardoor waarschijn lijk niet, want er schijnt nog geen kijk op te zyn, dat er wat verbetering in de prijzen komt. Haringvangst, vooral uit de kommen, is er nog wel, maar de prijs is er af en schijnt er niet meer op te komen ook. Dit ook al weer in tegenstelling met andere jaren als er in Mei nog wel eens wat stijging kon plaats hebben, vooral als het weer, zooals nu, nogal koel was. Geep is de eenige vischsoort, die mo menteel nogal aardig prijs houdt. Ook voor deze visch, die haast uitsluitend naar onze zuidelijke buren wordt geëx porteerd is het koele weer van gunstige invloed. De kleinere schuiten oefenen nog steeds de garnalenvisscherij uit. De vangsten zijn echter zoo uiterst gering, dat het ternauwernood de moeite loont, ook al omdat ondanks deze geringe vangsten, de prijs uiterst laag blijft. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van de pakkende reclame in de étalage van de firma Vroom en Drees mann, waarbij aan de kijkende dames de nieuwe japon- of mantelsnufjes werden gedemonstreerd. Wij hebben bij die ge legenheid geen melding gemaakt van de groote uitbreiding, die de zaak had onder gaan, en dit geschiedde min of meer op zettelijk, omdat wij daaraan een aparte beschouwing wilden wijden. Wij zijn thans in de gelegenheid geweest kennis van een en ander te nemen en willen in het onderstaande daarvan wat vertellen. Ruime en lichte winkel. Het uiterlijk van liet gebouw heeft wei nig verandering ondergaan, behalve dat door verbreeding met 6 meter de gevel in de Spoorstraat aan het geheel een nog massaler indruk heeft gegeven. Treden we echter den winkel binnen, dan zien we pas, wat een enorme uitbreiding en verandering hier heeft plaats gehad. We zien een ruimen, overzichtelijken, geheel modern ingerichten winkel voor ons. De geheele betimmering is hier van licht geducood eikenhout, en ziet er zoowel degelijk als fraai uit. Direct rechts van 1 den ingang wordt ons oog getroffen door - een keurige vitrine, waarin de parfume rieën in groote verscheidenheid, alsook de lederwaren zijn ondergebracht. Hierop volgt de kleingoed- en handwerkafdee- ling, waarbij vooral een imposant wolvak i met zijn levendige kleuren opvalt. Nieuw i is de inrichting van de handschoenaf- 1 deeling met haar honderd doozen, waarin achter glas telkens een paar geëtaleerd is. Aan de overzijde komen we aan het 1 heerenvak; practisch is hier de wijze waarop de honderden overhemden achter kleine glasruitjes zijn gerangschikt, zoo, dat ze direct zichtbaar zijn voor den klant. Hier is tevens een nieuw artikel, n.1. heerenhoeden, ondergebracht. Links van den ingang zijn in circa 300 vakjes duizenden kousen en sokken in alle soorten en maten aanwezig. Ook deze afdeeling is enorm uitgebreid en biedt een geweldige sorteering. Meer in het midden, over de geheele lengte van den winkel, is een dubbele rij z.g. verkooptafels geplaatst. Hier zien we een groot aantal diverse artikelen in kleine vakjes keurig gerangschikt, den .voorbijganger tot koopen noodigend. Het is trouwens in de lijn van den tegen- woordigen tijd om de winkelvoorraden niet meer angstvallig in allerlei doozen weg te stoppen, maar integendeel, alles zooveel mogelijk zichtbaar te étaleeren. Op de beneden-verdieping is voorts nog de tricotage-afdeeling, vakkleeding- en lingerie-afdeeling, alsook het stukgoede- renvak en tenslotte de koffer- en parapluie- afdeeling. Hier is het, waar een kleine verlichte transparant in hel roode kleur een novum voor Den Helder aanduidt, n.1. „Lift". Wij komen daar straks nog op terug. De eerste étage. Op die eerste étage wacht ons een heel ander beeld. Wij zien daar allereerst de huishoud-afdeeling, welke op groote tafels en rondom in vakken is ondergebracht. Honderden artikelen voor de huishouding zijn hier in groote verscheidenheid te vin den. Daarnaast is d-e afdeeling baby-arti kelen: wiegen, kinderledikanten en aan- kleedcommodes voor jonge moeders en die het hopen te worden vol aantrekkelijk heden. De volgende afdeeling is voor dames van alle leeftijden, n.1. de hoeden- afdeeling- Op deze verdieping vinden we voorts de afdeeling stoffen, dan de afdee ling corsetten (Twilfit en andere merken) en knippatronen. Iets nieuws voor de firma is, dat zij de bekende Beyers knip patronen in een speciaal daarvoor inge richte verkoopkast thans ook in voorraad houdt. Een gezellig zitje noodigt hier de dames uit om uit ce gereedliggende mode platen haar keuze te doen. Wij zijn nu aangeland bij de afdeeling confecctie. Ook hier valt de mooie, een voudige betimmering op. Vooral de .pas kamers maken een goeden indruk. Vijf moderne dubbele standaards alle van spie gels voorzien .kunnen circa duizend stuks mantels of japonnen bevatten. Voor kin- derconfectie is een aparte ruimte beschik baar gesteld. I)e tweede verdieping. Op de tweede verdieping vinden we de afdeelingen tapijten, linoleums, gordijn stoffen, vitrages, tafel- en divapkieecen, enz., alsook meubelen, te veel 0111 op te noemen. Zeer practisch is hier de z.g. kopertafel, waar alweer in kleine vakjes honderden soorten behangersfournituren gerangschikt zijn. De groote dekenkast is, evenals de geheele overige betimmering, van geducood eikenhout. Voorts hangen hier lange rïien lampen en lampekappen in groote verscheidenheid. Derde en vierde verdieping. De derde étage bevat de uitgebreide voorraadsmagazijnen, de behangerswerk plaats, het wiegenatelier, enz- De 4e étage wordt eveneens als voorraadsmagazljn en Buitenlandsch Overzicht pag. 1, Feuilleton1 Radio-programma,2 Van links en rechts,2 1 Weer een slachtoffer van den on- bewaakten overweg. Een melk rijder gedood Bij een vliegtuigbotsing bij War schau zijn drie Poolschc vliegers om het leven gekomen „2 De kabinetscrisis. Een katholieke persstem1 Ontslag op groote schaal bij het mijnbedrijf1 Zaterdagmiddag is op den Rijks weg bij Eemnes een man door den bliksem gedood„2 Negentig huizen in een Poolsch dorp verbrand. Acht dooden 2 Het driemaandelijksch bericht van de Zuiderzeewerken. De wegen verbeteringen 7 Tragisch incident bij voetbalwed strijd te Haarlem1. Een ernstig auto-ongeluk bij Ede eischte twee menschenlevens 7 De opmarsch der Japanners in Noord-China7. De oorlog tusschen Paraguay en Bolivia voor den Volkenbonds raad 7 De boycot in de Ver. Staten van Duitsche goederen gaat door De opening van de Fordfabrieken te Amsterdam De S.D.A.P. en de vakbeweging heeft besloten tot een boycot van Duitsche artikelen De Indische mail komt morgen in ons land Massa-ontslag te Nijverdal. Een ramp voor het dorp Geheimzinnige moord op een mil- lionnair te New-York Marktberichten Marineberichten Omtrek nieuws Sportnieuws 7 8 8 6 8 Dinsdag 16 Mei. Uitvoering Ambachtsschoolvereeniging. Casino 8 uur. Evangelisatie-avond J. Sevensma. Chr, Mil Tehuis. Kanaalweg 8.15 u. Donderdag 18 Mei. Good Will-day Musis 8 uur. Vrijdag 19 Mei. Tooneelvoorstelling ,,'n Zomer zotheid' Casino 8 uur. Zaterdag 26 Mei. Uitvoering Jeugdafdeeling Zangvereeni- ging ..Morgenrood" Casino 8 uur. bergplaats gebruikt. Hier is ook de lift machinekamer, welke, zooals begrijpeiijik is, alleen voor ingewijden toegankelijk is. De lift. Iets nieuws voor Den Helc'er is, zeiden we, de lift, die de verdiepingen verbindt. Zij is geleverd door de op dit terrein be kende firma Stigier te Milaan, van zeer moderne constructie, terwijl dé nieuwste vindingen der veiligheidstechniek hier ten deele voor het eerst zijn toegepast. De lift dient zoowel voor het vervoer van perso nen als van goederen: zij kan 7 personen bevatten en maakt een gezelligen indruk. Een liftboy in keurige uniform ontbreekt natuurlijk niet. De kantoren. Een bezoek aan de verschillende kan toren geeft ons een inzicht wat er aizoo op dit gebied in een modern groot win kelbedrijf en administratie te doen is Moderne kantoormeubelen ontbreken dar. ook niet. In een der directiekantoren zagen wij zeer mooie gebrand-schildferdie glazen, voorstellende de verschillende gebouwen, door de firma Vroom Dreesmann ach tereenvolgens betrokken, n.1. in 1918, de tweede houw van 1924 en tenslotte de nieuwbouw van 1933. Dit is een aardig, door de directie zeer gewaardeerd ge schenk van het personeel der firma. Uitvoering van den verbouw. Rest ons nog te vertellen, dat de aan nemers van dezen nieuwbouw zijn de Gebr. Terlingen uit Amsterdam. De winkelbe timmering werd uitgevoerd door de Nod. Stoomhoutdraaierij te Wageningen- De heer Th iel zorgde voor het schilderwerk, terwijl de heer Van Os de electrische in- stallatie aanbracht. Een en ander werd uitgevoerd- 01 'er leiding van den architect, den heer Jan Kuyt te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5