S. A. KANNEWASSER Zn. Vreemde kapers op de kust. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 727 7 EERSTE BLAD ZATERDAG 20 MEI 1933 61ste JAARGANG ADVERTENTIËN: De indrukwekkende rede van Ilitler. - De machti gingswet in den Pruisischen Landdag aangenomen Het ontwapeningsvoorstel van Roosevelt. De redevoering van Hitler. Bij KONIJN, Tel. 339, gelardeerde Kalfslever. De boodschap van Roosevelt. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigeé Neemt U in acht! FEU IL LE TO N COURANT Abonnement per .i maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowoa, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen- and f 2.-Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 100(56. 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meet 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De indrukwekkende rede van Hitier, die bij Woensdagmiddag voor de gansche wereld heeft uitgesproken, beeft indruk gemaakt en allerwege sympathie gevon den, al zijn er hier en daar stemmen ver nomen die zooveel lievigheid niet ver trouwen. Ze zeggen, bet is bij Hitler als bij dien meneer die zei: „Hoor naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden". Misschien is dat niet heelemaal juist en meent Hitler het niet zoo kwaad, maar de kwestie is dat bij al die kwaie rakkers onder hem, die lgj zijn leiders noemt, niet aan een touwtje heeft en dat zij tal van dingen doen, waarmee hij het niet eens is, doch waarvoor hem de verantwoorde lijkheid in de schoenen wordt geschoven. De „Nw. Rott. Crt." weidt een beschou wing aan Hitler's rede. Wi.j ontleenen daaraan het volgende: Er is consequentie in het persoonlijke buitenlandsche beleid van Hitler sedert hij aan bet bewind is gekomen. Van den beginne af heeft hij een verzoenenden toon aangeslagen. Als hij nu met nadruk heeft verzekerd, dat Duitschland niet zal pogen, de op zich zelf onhoudbare grens regeling met Polen eigenmachtig te ver anderen, dan is dit niet een nieuwe ge ruststellende verklaring maar een mee- ning die wij in de laatste maanden her haaldelijk van»hem hebben gehoord. Wij hebben daarop reeds bij verschillende ge legenheden gewezen. Wij willen de rede niet in détails criti- seeren, schrijft het blad, ofschoon men zich op allerlei punten ertoe gedrongen kan voelen. De bezwaren ertegen kunnen ook slechts het geheel treffen en niet in het bijzonder de redeneering. Heeft men de betrekkelijkheid van het recht tot spreken van Hitler uiteengezet, dan kan men er verder in berusten dat hij de redeneerin- gen houdt die alleen wij, neutralen, of oud-tegenstanders, het recht hebben te houden en ontelbare malen hebben gehou den. Gedurende langen tijd kunnen wij dan toestemmend toeluisteren, zij het voortdurend met het voorbehoud in den geest dat Hitler zich op onze, maar niet spreken, zal men moeten erkennen, dat de rede niet vreedzamer had kunnen uitval len dan zij geweest is. Wij hebben ook geen reden om te twijfelen aan de echt heid van het inzicht en van de bedoelin gen die er uit spreken- Maar voor Hitler de wantrouwige, voor hun veiligheid be duchte landen zal overtuigen, moet hij ten- plichten van den overwinnaar in eigen land te laten toepassen. Daarna zou ook het andere overtuigender worden. tot afschaffing der aanvalswapenen, zul len de Vereenigde Staten hetzelfde doen. Dit is een bindende toezegging. 2. Wanneer alle andere naties tijdens de ontwapeningsperiode overeenkomen, onder voorbehoud van bestaande, anders luidende verdragen, niet binnen te val len in naburige gebieden, zullen de Ver eenigde Staten zich aansluiten bij deze overeenkomst. 3. In geval van een overtreden van een dergelijke overeenkomst, of van derge lijke overeenkomsten zal de Amerikaan- sche regeering de overige mogendheden consulteeren over de te nemen maatrege len. Dit is eveneens een bindende toezeg ging. Verder wordt tegengesproken, dat Roo sevelt door den inhoud van het ontwape ningsvoorstel en liet nonagressle-voorstel de traditioneele isoleeringspolitiek van Amerika heeft opgegeven. m De machtigingswet in den Pruisischen Landdag aangenomen. De zitting van den Pruisischen landdag, die Donderdag is gehouden, is, naar het Wolffbureau uit Berlijn meldt, met een regeeringsverkla- ring van minister-president Göring ge opend. Van de afgevaardigden kwamen liet eerst de 211 nat.-socialisten binnen, uniform. de zitting en geeft Göring, na een korte 1 verdei'' da^ Hitler met gematigdheid heeft opemingsrede, het woord. jgesproken, zelfs over het verdrag van Göring, die luide toegejuicht werd be-Versailles en net ontwapeningsprobleem, gon volgens een Wolff-te egram met teïj?et spanning wacht men op den indruk verklaren, dat de nieuwe Pruisische re-|die" de rede in Engeland en Amerika zal geering dezelfde doeleinden nastreeft als niake,h aai van men vei w acht, dat hij Hitler. De „Gleichschaltiingswet" heeftSlms,tlg zalfT' Resumeerend kan gezegd Pruisen zijn positie van hoeksteen van w°rden' dat de rede te Parus een zekere ontspanning te voorschijn heeft geroepen. Indruk uit Parijs. In Parijsehe politieke kringen, aldus V. D., heeft men veel waardeering voor de bekwame indeeling van de redevoe ring van Hitler, die men als politieke vier opende president Kerrl na Fransche persstemmen. De „Echo de Paris" schrijft, dat na de woede, welke liet Hitlerianisme ons tot Duitschland teruggegeven Göring verklaarde zijn functie in de eerste plaats aanvaard te hebben als ver trouwensman van Hitler. Hij stelde zich in elk opzicht verant woordelijk voor de maatregelen der Prui-nog toe te zien bood, enkel woorden niets sische regeering en beloofde de Pruisische veranderen. politiek in de rijkspolitiek te zullen in-He „Petit Parisien" is van oordeel, dat, schakelen. indien de daden in Duitschland in over- De eerste étappe van de nat.-soc. revo-eenstemming zijn met de woorden van lutie is in hoofdzaak voltooid, de tweede is j Hitler, men zich kan verheugen, doch het die van den opbouw. I Wad twijfelt eraan of dit wel het geval zal De spreker der soc.-dem. fractie legde zijn. een verklaring af, waarin hij tegen de I Over het algemeen genomen zijn de, machtigingswet opkwam en klaagde over j bladen verheugd dat Duitschland tot de het ontbreken van rechtsgelijkheid. diplomatieke methode terugkeert, zij wij- j Kube, leider der nat.-soc. fractie, stelde zen echter op de gevaren, welke in de hem de vraag, met welk recht de soc.-dem.rede verborgen liggen, op eigen opvattingen van het recht van het waagden van rechtsgelijkheid te spre-1 Duitschland moet thans zijn geziehts- den overwinnaar heroeut En als Hitler ken. Hij herinnerde aan de onderdrukking I Punt te Geneve handhaven en een con- -dan uitgeeritiseerd is, zullen wij zijn rede- dei" nazi's onder de door Marxisten geleide trole op de wapening toestaan dan zal de peering voortzetten waar hij ze heeft moe- regeeringen en zeide, dat de meerderheid ten loslaten, en aanvullen wat zij zelf <1- van net huis niet van zins was zich een mogelijk kon uitspreken: „Gij ziet dan Provocatie als deze rede van den soc.-dem. ook wat gij in Duitschland bewerkt hebt!"] spreker nogmaals te laten welgevallen. Er is inderdaad veel kwaads uit voort- Zlch schamen en zwijgen, dat was nu de gekomen. En dat trachtte Hitler met zijn 'a^k der-,™^>"P woorden al te zeer te doen vergeten. Hij sprak dusdanig dat men wel vragen moest: Waar is het landverraad, het plichtsverzuim, het nationaal-misdadige van de vorige regeeringen dat de natio nale revolutie noodig maakte, als Hitler niet anders wil dan in zéér voorzichtig tempo hun beleid voortzetten? Zeer voorzichtig tempo, inderdaad. Hit ler wil niets van hetgeen de anderen vree zen, en hij wil alles wat zij zeggen te wenschen. Hij is zelfs bereid, op een grondslag van pariteit, internationale con trole op de nationale honden te aanvaar den. Hij wil zoo volledig mogelijk ontwa penen. Xa die rede moest er geen ernstige hin dernis meer zijn op den weg van de be perking der bewapening in Europa. En toch zijn die hindernissen er nog. Samenvattend moeten we zeggen: Als in liet oog blijft houden, dat Hitler slechts als Duitseher en niet als neutrale kon Dr. v. Winterfeld gaf daarop de instem ming der D.-nationalen met de wet te kennen. Van de eendracht der nationale leiders, zeide hij, verwachten de D-nat. het spoedig weder sterk worden van den Pruisischen staat zooals hij door de Ho- henzollerns is geschapen. De machtigingwet werd daarop aange nomen met algemeene stemmen, behalve die der soc.-dem.waarop de voorzitter Kerrl de zitting sloot. Het ontwapeningsvoorstel van Roose velt. Over Roosevelt's voorstel schij nen nogal wat verwarde meeningen te zijn en met het oog nu op deze met elkaar vaak in tegenspraak zijnde interpreta ties is de volgende half-officieele verkla ring gepubliceerd: De Amerikaansche regeering gaat gee nerlei verplichtingen aan, behalve bij de volgende mogelijkheden: 1. Wanneer alle andere naties besloten atmosfeer in Europa verbeteren. Engelsche persstemmen. De Daily Telegraph noemt Hitler's rede sterk pacifistisch. Hij sprak met het verantwoordelijkheidsgevoel van een staatsman en liet blad vraagt welke ster kere verzekeringen hij van zijn wil tot den vrede had kunnen geven. Wat Hit ler's ontwapeningsprogram betreft, schrijft de Telegraph, dat er in Groot- Brittannië een overweldigend gevoel voor erkenning van zijn billijkheid zou zijn, wanneer er den laatsten tijd geen mili taristische gebeurtenissen in Duitsch land door redelijke voorstellen tot pro gressieve gelijkheid van wapenen be vredigd kan worden en welke verzekerin gen Duitschland zal geven aangaande zijn bedoelingen zoowel voor den naasten tijd als voor de toekomst. Ook de Times gelooft, dat de rede te Genève een betere atmosfeer zal schep pen, maar dat haar waarde pas getoetst kan worden aan wat de Duitsche gedele geerde daar doen zal. Het blad schrijft, dat Hitler's rede tegenover die van von Papen, het artikel van von Neurath en zoo ook tegenover Hitler's Mein Kampf geplaatst moet worden, maar dat Groot- Brittannië Hitler zeker het berst als op recht in zijn verlangen tot samenwerking zal beschouwen. De Daily Mail is tevreden, maar meent, dat de om Duitschland heenliggende lan den door een sabelgekletter van zes maanden te bang geworden zijn om door mondelinge verzekeringen tot het opge ven van hun tegenzin tegen ontwapening bewogen te worden. De Daily Express verwacht, dat Frank rijk zeer binnenkort met zijn geheime dossiers over geheime Duitsche wapenin gen zal komen,, zooals de rede volgens haar enkel een korte gelegenheid om adem te scheppen gegeven heeft. De Manchester Guardian schrijft; dat Hitler's voorwaarden voor hen, die Duitschland vreezen, moeilijker te aan vaarden zijn dan Roosevelt's voorstellen, maar erkent, dat zij een vooruitgang zijn op wat von Neurath schreef en dat zij ten minste de conferentie veroorlooven zullen verder te werken. Italiaansche persstemmen. Wolff geeft eenige Italiaansche pers stemmen weer. De Messagero zegt, dat Duitschlands vredelievendheid door Hitler beslist en met warmte is vertegenwoordigd en dat Duitschland's goed recht duidelijk eu ferm door hem is bekrachtigd. Zijn woor den over een nieuwe oorlog zijn zoo dui delijk en bindend, dat niemand er een verkeerde interpretatie in leggen kan. Niet minder duidelijk en bindend zijn zijn woorden over het nakomen van een sa botage van de ontwapeningsconferentie door Duitschland, daar het inderdaad ontwapend heeft en daarmede het recht, heeft te eischen, dat de andere staten eer lijk zijn voorbeeld volgen. De Popoio di Romano schrijft, dat het na de rede van den rijkskanselier en na den boodschap van Roosevelt niet moge lijk meer is de openbare meening der we reld te verontrusten en te bedriegen met dubbelzinnigheden of zich een valsch alibi te bezorgen. Zwitsersche persstemmen. Reeds uit de opschriften der Zwitser sche bladen blijkt dat de rede overal, vooral ook in de kringen van den Vol kenbond en de ontwapeningsconferentie, grooten indruk heeft gemaakt. Amerikaansche perstemmen. De rede van Hitler wordt (naar Wolff uit New York seint) door bijna alle be langrijke bladen des lands in extenso en met groote kopletters enz. meegedeeld. De N. Y. Times schrijft dat de rede van Hitler voor de geheele wereld een groote geruststelling is, terwijl het voor de Amerikanen een groote genoegdoe ning is, dat de rijkskanselier het plan van den President der Unie heeft aanvaard. Te New York neemt men een meer afwachtende houding aan, dan te Wash ington, wat vooral duidelijk uit de och tendbladen blijkt. Zweedsche persstemmen. De Zweedsche bladen beoordeelen over het algemeen de rede van Hitler gunstig. Het conservatieve Svenska Dagblad schrijft: Hitler heeft getracht de tegen stellingen tusschen het nat. soc. Duitsch land en de overige wereld te verzachten. Het standpunt van Polen. De geheele Poolsche regeeringspers geeft haar standpunt te kennen tegen over de rede van den Duitschen r ijkskan selier, waarbij een zekere scepsis in de beoordeeling merkbaar is. Het Nederlandsche antwoord. Onvoorwaardelijke instemming met de voorgestelde stappen. De Koningin heeft Woensdag het vol gende Regeeringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington: Het is, Mijnheer de President, een groote voldoening voor mij, dat het ant woord van Nederland op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Ons volk, uit naam waarvan ik spreek, verafschuwt den oor- log. Het zou natuurlijk een aanval weer- staan, maar het verafschuwt den oorlog. I Evenzeer als het uittarting en aanval tus- Ischen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat voor de gemeenschap der volkeren de tijden zijn aangebroken om door daden te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterk ste als haar uiteindelijken hoogsten norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te be slechten. Mij is geen reden bekend, waar om vreedzame regeling niet de uitslui tende methode zou zijn om internationale geschillen te vereffenen. Mijn v olk is er diep van overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, ver gaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is. Immers voortgezette be wapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig ver geten ondervinding bewijst, tot onvermij- delijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belang rijke bijdrage tot wezenlijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressieverdrag betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non-agressieverdragen en geldende ver plichtingen om te ontwapenen, plechtig opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De aanstaande oeeonomisehe conferen tie kan verzekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn Regeering. De oeeonomisehe en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en ge ordend oeconomisch en financieel leven. Internationaal komt het op voor onbelem merd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt,, dat de Londensche conferentie een werkelijke en duurzame verlichtingen ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferen tie en de daarbij vertegenwoordigde Re geeringen zich zullen laten leiden door de onveranderlijke wetten van oeeonomisehe waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige opvattingen en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het alge meen belang moet hier, zoo ooit, over- heersche». Met mijn Regeering en mijn volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtin gen, waaraan Gij uitdrukking hebt gege ven, in vervulling zullen gaan. w.g. WILHELMINA R. 5S per el. Verkrijgbaar bq: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie HET CONFFLICT TE IJMUIDEN. De bemiddelingspogingen mislukt. De bespreking, Donderdagmiddag ge houden onder leiding van den rijksbe- midelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta inzake het geschil in de visscherjj te IJmuiden, heeft geen resultaat opgele- j verd. De bespreking werd bijgewoond dooi den heer Rambonnet, burgemeester van Velsen, en door den heer Oud, directeur van het Staatsvisschershavenhedrijf te IJmuiden. V. D. meldt nog: In de bespreking met den rijksbemid delaar omtrent het conflict te IJmuiden werd aan de delegatie der arbeiders als het standpunt der reeders medegedeeld: a. Dat een met den Centralen bond van transportarbeiders te sluiten contract zou moeten loopen tot April 1934. b. Dat dit tot eind December diende te geschieden op de voorwaarden van het contract met den Christelijken bond ge sloten. Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting en zenuwachtigheid. Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vr5uw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der orga nen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en uch door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit spe ciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijn selen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Foster's Rugpijn Pillen zijn ferkr. bij alle drogisten enz. a i.1.75 en 3.per doos. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 24) Och, dat weet ik nog niet zoo meneer. Wij willen geen risico loopen. De inspecteur is er erg opgesteld, dat we een oogje in het zeil houden. V) anneer die schuit terugkomt, dan kunt u er op rekenen, dat we lieni in de gaten houden. Zoo mag ik het hooren. 't Spijt 111e, dat ik weg moet. Ik word verwacht op „The Homestead". Als je een oogenhlik den tijd hebt, kom er dan in en drink even een koelen dronk. Hela! Juf frouw Smithers! Neem me niet kwalijk, meneer, maar heeft u een pas? Wat voor pas? Die heeren van Scotland ard zijn er bijzonder op gesteld dat niemand het park binnengaat of mag verlaten zonder schriftelijke vergunning van inspecteur Hobbs of van den hoogsten ambtenaar, die dienst heeft. U komt er niet in, meneer, tenzij ik tot de poort met u mee ga. Roberts je hebt er bijzonder slag va'i om altijd op het goede oogenhlik het juiste te zeggen en te doen. Kom hier ®ven aan, als je terugkomt, dan zal juf frouw Smithers je een whiskey-soda en een sigaar geven. Klaar? Terwijl ze samen den weg af reden, vroeg Rovson zich af waarom het politie toezicht op het park zoo versterkt was. Het was bijna niet aan te nemen, dat elk stel brutale inbrekers in Engeland ook een nieuwen aanslag op het oog kon hebben, terwijl zij wisten, dat de heele streek nog niet van de opwinding beko men was. Omtrent de politiemaatregelen bleek geen twijfel mogelijk. Een agent hield hen bij de Zuidpoort staande, schreef zijn naam en adres op, las Sheila's briefje, dat hij hij zich had en gaf hem een ge nummerd en geparafeerd kaartje. Laat dit op het huis aan den bri gadier zien, meneer, zei hij, en vraag hem 0111 er zijn „fiat" onder te zetten, wanneer u vanavond weer naar huis gaat. Onze orders zijn zeer streng. Indien Ro berts u niet gekend had, zou ik genood zaakt zijn geweest 0111 u hier te houden, totdat een collega naar het huis geweest was 0111 instructies te vragen. Toen zag Royson nog twe agenten on der een dekkleed zitten, dat tusschen de dennen gespannen was als beschutting tegen slecht weer. Een motorrijwiel en twee fietsen waren tegen de hoornen geplaatst. De drie man nen waren gewapend. De een of andere hooge Piet zag de zaak ernstig in, zooveel was zeker. Thans werd hem veroorloofd 0111 zon der geleide verder te gaan, hetgeen ge lukkig 'was, aangezien hij bij een bocht in het midden van de oprijlaan Sheila ontmoette. Zij liep haastig. Zi.j droeg een zwarte japon, maar haar blozend ge zichtje «n haar verheugde, lachende oogen, toen Royson van de fiets sprong, ontnamen aan de rouwkleeren hun som bere beteekenis. O, ik ben zoo blij, dat 11 gekomen is, begroette zij hem, Ik werd al ongedul dig, daarom wilde ik maar tot het... Haar stem weifelde en verstomde ge heel. Zij ging een pas achteruit. Royson had zijn fiets aan den kant in het gras ge worpen en kwam met uitgestrekte han den op haar toe. Sheila twijfelde er geen oogenhlik aan, dat Philip Royson haar zoo dadelijk in zijn armen zou sluiten. O, neen! klonk het gesmoord en Royson kwam dadelijk weer tot zichzelf. Toen verbleekte hij en ze stonden el kaar aan te zien als een paar verschrikte kinderen. Met groote moeite overwon hij een onverklaarbare schorheid in zijn keel. Ik ben een onhandige dwaas, waar het vrouwen betreft, sommige vrouwen... een tenminste, bracht hij er berouwvol uit. Maar mogen we elkaar niet een hand geven? Het meisje kreeg verwonderlijk snel haar zelfbeheersching terug. Wel, waarom niet? vroeg ze met een lachje. Dat doet men gewoonlijk, niet waar, wanneer men elkaar onverwachts ontmoet en blij is elkaar te zien? Hij nam haar hand in zijn beide han den. Ik Heb veel over u gedacht, vertelde hij, en mij allerlei afgevraagd en ver wijten gemaakt, maar ik wenschte niet aan te nemen, dat wij door onwaardige intriges van elkaar afgehouden werden. I11 liefde en oorlog is alles geoorloofd. Maar ik hen geweldig boos op Gladys Hethcott. Sheila was zoo verbaasd, dat zij den kraehtigen druk op de palm van haar hand niet scheen te bemerken. Hoe is het mogelijk, dat u dat weet? vroeg zij. Gladys Hethcott vertelde het mij zelf. Sheila trok haar hand haastig weg. Hoe kwam dat? vroeg zij, met iets, dat naar scherpte zweemde in haar stem. Zij deed zoo haar best 0111 mij in een pakkist te timmeren met het opschrift: „in bewaring te nemen, totdat Gladys Hethcott het komt opvragen," hernam hij vroolijk. Zij beklaagde zoowel juffrouw Smithers als mij, maar kreeg beide kee- ren den kous op den kop. Als het geen beleediging tegenover Georgette was, zou ik die vrouw een kat noemen. Georgette! Maar wie is Georgette? Mijn poesje. Ze werd zoo genoemd naar uw japon, u weet wel, die scheurde. Toen wenschte hij, dat hij liet niet ge zegd had en kleurde. Ook Sheila bloosde. Het is te dwaas 0111 hier te blijven staan en elkaar onhandige vragen te stellen antwoordde zij. Zullen we doorloopen? Hij verroerde zich niet. Ik kan mij niet herinneren, dat ik u een vraag gesteld heb, zei hij, alsof hij diep nadacht. Ik heb een aantal din gen beweerd, waarhij ik ten volle blijf volharden. Maar nu zal ik beginnen. Welk voorwendsel gebruikten die twee menschen 0111 mij niet uit te noodigen, zoodat ik u daardoor niet kon ontmoeten? Hoe kon Gladys Hethcott zeggen, dat 11 en hij weldra verloofd zouden zijn? Weet ik het! Het was een ellendig voorwend sel van haar kant. Ziet ti haar intriges niet. Sheila viel hem haastig in de rede. Kapitein Royson, zei zij, wil u iets doen om mijnentwil? Vergeet de kleine dingen waaraan de Hethcott's, zoowel broer als zuster, zich misschien schuldig hebben gemaakt. Vader is erg aan het tobben en zou graag eens met u praten. Kom alstublieft mee. Ik zag u hij de begrafenis. Het was erg droevig, vond u niet? Die arme oudelui Jenks! Ik had zoo'n medelijden met hen. U wist waar schijnlijk niet, dat die gesluierde vrouw, die er dicht hij stond, de zuster van meneer Wenthworth was. Haar man is ziek, zoodat zij dadelijk weer terug moest naar Gloucester, waar zij wonen. Vader liet haar met een auto brengen. Indien Royson ooit een dwaas geweest was, dan was hij nu wel wijzer geworden. Hij begreep, dat dit tijdstip met zijn at mosfeer van dood en gevaar niet ge schikt was voor hofmakerijen. Maar in zijn binnenste juichte hij. Haar ver schrikte kreet had hem alles, of bijna alles verklapt, wat hij wenschte te weten. Hij nam zijn fiets en duwde die met zijn linkerhand voort. Zijn rechter stak hij vriendschappelijk door Sheila's arm. Wij hebben massa's dingen 0111 over te praten, hernam hij. Maar allereerst, hebt u een van de detectives van Scot land Yard ontmoet? Niet een. Ik heb ternauwernood van hen gehoord, maar de baron zegt, dat het bijzonder bekwame mannen zijn. Nu, ik kan u heel wat vertellen, als we langzaam loopen. Dat deed hij ook. Een als chauffeur gekleede, nogal lange en krachtig ge bouwde man, die Sheila onopgemerkt vanaf het huis gevolgd moest zijn, kwam \an achter de boomen te voorschijn, toen het paar 0111 de bocht in de oprijlaan ver dwenen was. Zijn pet had een breede, bijna verticale klep, welke waarschijnlijk de bestemming had om het feit te ver bergen, dat de pupil van zijn rechteroog grooter was dan die van zijn linker. Die knaap laat er geen gras over groeien, peinsde hij. Ik zou het nooit van hem gedacht hebben. Wat is Fur- neaux een geboren menschenkenner! Hij zei, dat een gedwongen scheiding van een paar dagen meer zou doen 0111 hen in eikaars armen te brengen, dan alle salons of serres van het heele graaf schap. Maar die plotselinge vriendelyk- heid van den kant van den baroh bevalt mij niet. Ik waarschuwde Royson er. zal het nog eens doen, maar nu lui:tcrt hij naar niets meer. wat ik 0 >k zeg. Ik neem het hem ook niet kwalijk. Ik zou mij warempel ook niet storen aan zoo'n verduivelden detective, al was hij ook zoo wijs al Salomo, wanneer een misje als zij klaar staat 0111 omhelsd of gezoend te worden. Het scheelde verduiveld weinig of hij had het gedaan ook. Het zou jam mer zijn, wanener ik de Krijgsbedrijven van den kaptein in de war moest sturen, want ik ben een boon als het dat niets is, waarvoor de baron hem noodig heeft. Maar inspecteur Shelden was geen boon, maar een zeer bekwaam chauffeur, die tegen alle eigenaardigheden en kuren van den Franschen wagen opgewassen was die voorloopig de bescheiden garage van inspecteur Hobbs versterkte. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1