MAISON GERRITS kijken >s koopen bi worm derdf blad heldersche courant van zaterdag 20 mei 1933. jffmdtmit&dag. Stadsnieuws. Visscherij. SALON DE COIFFURE I SALON DE BEAUTÉ Tel. 457. Spoorstraat 104-106 Vrijwillige verbetering van on juiste aangiften voor Inkomsten- en Vermogensbelasting. PREDIKBEURTEN Dubbefhreed TENYlSNNEli per el 27 J. DUNSELMAN Jr. Keizerstraat 24. Gesprek met mijn Underwcod. Met het oog op den Hemelvaartsdag, zal de Heldersche Courant inplaats van Donderdag, WOENSDAG ver- schijnen. Het Advertentieblad verschijnt dien dag NIET. I half vier Ds. R. C. W. J. Hoek, predikant bij de Evangelisatie te dezer stede, heeft een be roep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. van Wilp (Geld.)". ZEEVAARTSCHOOL. Door den oud-kol. der K. M., de lieer H. C. Louwerse, te Zeist, is een sextant aangeboden aan de Zeevaartschool, alhier. Deze sextant is bestemd als prijs bij het dit jaar te houden eindexamen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 22 Mei tot Vrijdag mor-, gen 26 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Ka naal weg. BIZONDER ONDERWIJS. Aangifte van leerlingen. \v ij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie in dit nummer betreffende in schrijving van leerlingen voor de Chr. M.U.L.O.-school, de Rehobothschool, de Groen van Prinstererschool en de Chr. Opleidingsschool. DE MELKPRIJSREGELING VOOR DEN HELDER. In de gisterenavond in café „Centraal", Kanaal weg, gehouden gecombineerde ver- gadering van melkveehouders en melk- i slijters is de prijs dér consumptiemelk j voorloopig vastgesteld op 9 cent per liter. Voor bijzonderheden betreffende deze vergadering zie men het verslag elders op i deze pagina. HET GOUDEN FEEST IN DE WACHTSTRAAT. Nee, dat. was de oude Helder niet, zoo- als wij die kennen; geen langzaam zwaar stappende haringtrekkers, met lompe, zwarte hoozengeen ernstig kijkende visschersvrouwen, die door den crisistijd zorgvol door het leven gaan, maar al vrooljjkheid-gekout-gelacli-geschater was het onder de kleurenrijke pracht van de lampions en het sparregroen, dat de straat versierde. Het orgel van Wolvie speelde vroolijke marschen en de trom mels roffelden de fluiten bliezen de orgeltonen klonken bassig op en1 op al dat muziekgeluid draaiden en zwier den alle Heldersche mannen en vrouwen en pakten een dansje. Ponebroekie en Mosie en hun kornuiten hadden een lol als zes en vergaten heelemaal dat ze net tien geepies hadden gevangenna 10 uur gevischt te hebben. Ze lieten de geep geep en de vlet, vlet en ze, ze maakten pret, degelijk pret, alles ging zondereen wanklank, alles ter eere van het gouden bruidspaar. Het Heldersche Fanfarecorps, dat ook steeds gereed staat om bij jubilea medewerking te verleenen, bracht een serenade. Toen kwam de stemming er eerst recht in en de gelukwensch, die de leider van dit corps overbracht, oogsten volle instemming. Neen, Woensdagavond had de Wachtstraat en de ouwe Helder het kleed der crisis afgeworpen en voor een enkelen avond was het vreugde, blijdschap en dans. ZWEMMEN IN HET N.H.-KANAAL. _^an het marinepersoneel ont- _,dcn. De Vice-Admiraal, Commandant dei- Marine heeft onder meer ter bekend making het navolgende aan de Comman- deerende Officieren van Hr. Ms. schepen en inrichtingen der Zeemacht ter kennis gebracht: 1. dat. het zwemmen of baden op plaat sen waar ratten het water verontreinigen, gevaar op kan leveren voor infectie van den mensch met de verwekkers van de ziekte van Weil; 2. dat de kans bestaat, dat elk openbaar water (behalve Noordzee en IJselmeer) ge ïnfecteerd is; 3. dat bet in verhand met liet boven staande wordt ontraden om b.v. in het Noord-Hellandsch kanaal te zwemmen of te baden; 4. enz- LEGER DES HEILS DEN HELDER. Men schrijft ons: Dat de Kadetten van het Leger des Heils hier in Den Helder zijn, weet nu wel iedereen, maar dat zij a.s. Zondag voor het laatst hier zijn en Maandag weer naar de Kweekschool te Amsterdam vertrekken, weet misschien niet iedereen en daarom is het goed, de aandacht daar wel op te "estigen. Uit de elders in dit blad voorkomende advertentie kan men te weten komen, welke samenkomsten er nog gehouden zul len worden. Verwacht wordt, dat er een groote stroom van menschen zullen komen '•aar het Julianapark, waar des namiddags Itnmut Zk e? groote openlucht-samen- loi 1 -/■ i 0li zal wor en en welke ge- AmstodS °°°r M"iour Han,a"' v"" UIRING VAN DEN GOOD-WILL-DAY Sn^.°nmeada8?V®nd VOnd in de zaal Musis wiU-day vienng P|aats va» den Good- deDhpIr0»itter va" het Plaatselijk comité, j heei R. van Heusden, riep de aan- reeZrgvp'.e-n ti'll'i-ike schar<'> «'aaronder toe J0"ge lnsnsc,len> het welkom Fnr.fiivin^ 61 dat de v'ering van den S-hipu in, onze «°°'iplaats ge- fwil a °n ei' el andere omstandig heden dan 111 vorige jaren. mniü!maIVVaSJhet aantal ieugdvereeni- gingen, dat medewerkte, zoo groot. Dit is een verheugend verschijnsel. Werpen wij een blik op liet wereld- tooneel, dan zijn de omstandigheden on gunstiger dan in vorige jaren. Er is werkloosheid en strijd. Nadat de aanwezigen het Good-will- aay-lied gezongen hadden met begelei ding van St, Jozef-gezellen-vereeniging, was het woord aan Ds. P. H. Borgers, Luthersch predikant hier ter piaatse, die een toespraak hield over het thema „Waar een wil is, is een weg«. Spreker vangt aan met te zeggen, dat liet goed is, dat men »vredesdagen« houdt, waarop de gedachten van velen op aller lei plaatsen geconcentreerd worden op het groote ideaal, dat ons samenbindt het ideaal van den Wereldvrede. Èén van de-ze vredesdagen is de 18de Mei. De volkenhondsdag, waarop de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede de V olkenbondsidee propageert-, maar ook is de 18 Mei Good-will-day. Reeds eenige jaren wordt deze dag gevierd. Het doel, welke het Good-will-day- comité zich stelt, is: i "Een vriendschappelijke verhouding te wekken tusschen de jongeren van ver schillende landen*. Spreker gewaagt ervan, dat mevr. A. van MaanenMartin, secretaresse van liet Good-will-day-comité steeds de ziel was van de bijeenkomsten op den 18en Mei. Zij las de vredesboodschap voor en wanneer zij dit nu niet doet, vindt dit zijn oorzaak in de ziekte van mevrouw Van Maan en. Wanneer spreker haar met enkele vriendelijke woorden gedenkt,onderbreekt de vergadering zijn toespraak niet applaus. Ook wanneer men geen pessimist is, vervolgt ds. Borgers, dan moet men toch toegeven, dat de huidige omstandigheden donker zijn. De vredes-arbeid maakt een crisis door. Gelukkig dat de jongeren volhouden. Dat jongeren van verschil lende richting samenwerken en dat heden bij alle verscheidenheid een eenheid ge voeld wordt. Spr. wijst er op hoe de ouderen in 1914 den oorlog hebben aangeprezen. Toen de jongeren reeds beu waren, spoor den de anderen hen weer aan. Zoo werd de oorlog gerekt. De jongens van nu zullen straks tot grooter taak geroepen worden. Zij zullen de taak van de anderen overnemen. Spre ker gelooft dat zij een andere sfeer zul- scheppen, de ouderen zijn niet als de jongeren van onzen dag tot den vrede opgevoed. Waar een wil is, is een weg! De wereld is ziek. De menscliheid is ziek. Niets is fataler voor een zieke dan het ontbreken van den wil. Met een citaat uit Fr. Künkel (Grundzüge der politischen Charakterkunde) wordt gewezen op de moeite, die het leven waard is, mits men samengaan wil met anderen. De zieke wereld moet beter willen wor den. Wat is de wil? Met eenige voorbeelden wordt dit verduidelijkt. Bij onze wilsbepaling strijden onze nei gingen. De sterkste overwinnen. Kweeken wij bij ons zeiven de goede neigingen aan. Laat ons den vrede willen! De wil van de menscliheid toch is de resultaten van den wil der individuen. Waar een wil is, is een weg. De een is in het kiezen van zijn wegen radicaler dan de ander. Maar wil men, dan komt men 't doel naderby. Hebben wij geloof in h«t ideaal van den vrede? Dan zal dit geloof bergen verzetten. Bergen van moeilijkheden en bezwaren, De oorlog is een machtstoestand, geen rechtstoestand- Geschillen zullen blijven. Maar ze dienen niet met geweld te worden beslecht. Spr. besluit zijn toespraak met te her inneren aan den Oudtestamentischen figuur van Mozes, wien het heiligdom getoond was. Hem werd gezegd: „Zie toe, dat gij het maakt naar het voorbeeld, hetwelk gij op den berg ge zien hebt!* Willen wij aan het Nedes-heiligdom bouwen Hierna volgde declamatie van mejuffr. T. Massens. Zij droeg enkele gedichten van Martien Beversluis en Vrede» van Adama van Schelteina voor. Vervolgens zong mej. Annie Roggeveen onder leiding van mej. L. P. C. Blankert een aria van Handel. De heer van Heusden, de leider van de bijeenkomst las hierna de Nedes-bood- schap der Nederl. Jongeren voor, welke des middags over de A.V.R.O. was uit gezonden. De tekst hiervan luidde: «Hoewel nog oorlogen, revoluties, cri sissen, werkloosheid de wereld teisteren, breekt toch een enkele lichtstraal dooi de donkere wolken heen en geeft ons hoop, dat in een niet te verre toekomst de fundamenten voor een nieuwe wereld werkelijk gelegd kunnen worden. „Wij, Nederlandsche jongeren, staan gereed om met U allen, jongeren der geheele wereld, medearbeiders te zijn in dit groote werk, met U, die evenals wij verlangend uitzien naar uw aandeel in de verwezenlijking van de vernieuwing, waarin het streven naar harmonische verhoudingen den boventoon, het leid motief zal zijn. Laat ons nu meer dan ooit medehelpen, ieder op de plaats, waarop hij staat in het dagelijksch leven, de vredesgedachte een werkelijke» in houd te geven en vriendschapsbanden te leggen". Hierna volgt pauze. Nog steeds schijnen er personen te zijn, die, nadat zij in vroegere jaren vermogens- of inkomstenbelasting hebben ontdoken, blijven voortgaan met jaar in jaar uit on juiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun verhouding tot den fiscus zou den willen zuiveren. De vrees voor straf vervolging of wel de onzekerheid nopens de te betalen ontdoken belasting, weer houdt hen hunne belastingzaken in liet reine te brengen en voor het vervólg juiste aangiften te doen. Naar wii van be voegde zijde hebben vernomen, wordt echter in gevallen, waarin de belasting-, schuldige geheel uit eigen beweging deu inspecteur met de ontduikingen in kennis stelt volstaan met vordering van de te weinig betaalde belasting over de jaren, waarvoor de termijn voor navordering nog niet is verstreken, dus over ten hoog ste 3 jaren zonder eenige verhooging. Strafvervolging zal tegen zulk een Ijelas- tingschuldige niet worden ingesteld. Bo vendien kan aan hem, die de te weinig betaalde belasting niet dadelijk en in eens kan voldoen, gelegenheid worden gegeven het verschuldigde op eenigszins langeren termijn aan te zuiveren- Gedurende de pauze zorgden enkele jon geren voor muzikale afwisseling, daarnal kwam Ds. H. A. Enklaar naar voren, die j een korte inleiding hield over het spel i »De burgers van Calais«. Sterk komt hierin uit de groote gedachte van het offer: de zes rijke burgers, die j zich vrijwillig begeven naar het kamp van j den overwinnaar om hun medeburgers te t sparen. Een groote schare jonge spelers j werkte mede aan de opvoering van dit I stuk. Tot slot van deze avond las Ds. Smidts i voor: »De droom van Von Moltke* uiteen j bundel van Hilbrand Boschma. Heel spre kend wordt daarin voorgesteld, hoe liet er tusschen twee aanvankelijk oorlog voerende voiken uit zou zien, wanneer praktisch de Christelijke gedachte werd toegepast. Een mooi einde aan deze avond. Laten we hopen, dat het voor de vele jeugdige toeschouwers werkelijk iets heeft beteekend DE MELKPRIJSREGELING VOOR DEN HELDER. regeling er niet gekomen was, of de melk- rijüers dan nog wel een bestaan hadden gehad. De slijters waren dan waarschijn lijk genoodzaakt geweest zelf hun melk \an de boerderij te halen, zoo slecht zou de toestand geworden zijn. Spr. raadt allen aan zich te organiseeren. Uit de vergadering wordt de vraag ge steld waarom het wel over twee weken mogelijk is den melkrijders een cent uit te betalen. Ir. de Waal antwoordt hierop dat bij een goede eendrachtige samenwerking bereikt kan worden dat de prijs dan op 10 cent per liter wordt gebracht, omdat de prijs van 9 cent een minimumprijs is. De heer Kooima n vraagt hoe lang het duurt voor een onwillige tot de orde kan worden gebracht, waarop de voorzit ter antwoordt, dat dat een kwestie van vermoedelijk een week is. Eerst wordt n.1. zoo'n onwillige» een brief geschreven, daarna ontvangt hij een telegram en neemt hij dit zonder meer voor kennis geving aan, dan wordt Den Helder tot kring 2 van de Crisis-Zuivel-Centrale ver klaard en worden vergunningen voor iede re» slijter vereischt. De commissie Heeft dan onmiddellijk het recht zoo'n persoon geen ventvergunning te verstrekken. Nog wordt gevraagd naar de regeling van den prijs der bijproducten. De voorzitter verklaart van de fabrie ken toestemming te hebben gekregen dat zij niet prijsbedervend zullen optreden. Ook tegen het cadeau-stelsel, waarover door den lieer Dienaar een vraag werd gesteld, kan opgetreden worden door het inhouden van een ventvergunning. Een beroep op het publiek. Ir. d e W a a 1 doet tenslotte een beroep i op het publiek (de consumenten) om het billijke van deze prijsregeling te willen inzien. Als directeur van de Crisis-Zuivel- Centrale, afd. Alkmaar, kan spr. zeggen dat deze voorloopige prijs, in het belang van den boerenstand in het algemeen een alleszins billijke prijs geacht moet wor den. Tenslotte wordt nog een vraag uit de vergadering gedaan welke prijs voor de bakkers gerekend moet worden. De voor zitter deelt mede, dat de commissie, na rijp beraad heeft besloten, in ieder geval vast te moeten houden aan den vastgestelden eenheidsprijs. Na eenige discussies van .weinig betee- kenis sluit ir. de Waal de drukbezochte vergadering, met nogmaals een beroep op de ongeorganiseerden om zich aan te slui ten en de beste wenschen, om door een drachtige samenwerking, deze vrijwillige regeling goed te doen slagen. VEREENIGIXG VAN LEERAREN IX DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De Practijkexainens in Boekhouden en' Handelscorrespondentie af te nemen van wege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen zullen worden ge houden op Maandag 3, Dinsdag 4 en W oensdag 5 Juli a.s. in ongeveer 35 plaat sen in het land. Voor nadere bijzonder heden zie men de annonce, voorkomende in dit nummer. De aanmelding sluit 17 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den Administra teur: H. Broeders, Zocherstraat 66, Am sterdam (W), Tel. 82437 en bij den boek handel. Voorloopig op 9 cent per liter, MINIATUURSTAD IN CASINO. In vervolg op de vergadering van de vorige week Vrijdag, was gisterenavond wederom een gecombineerde bijeenkomst belegd van consumptie -melkers en hij de melkvoorzien'ing betrokkenen. Het vraag stuk van den consumptie-melkprijs is zeer dringend, omdat de nood van den tijd, voor1 den boerenstand in het algemeen, van dien aard is geworden, dat een loonende prijs voor de consumptiemelk, voor de instand houding van het bedrijf hoogst noodzake lijk is. De voorzitter van de Heldersche-Cmsis- Melkcommissie, ir. De Waal van Alkmaar, j deelde na opening van de vergadering mee, dat de Crisis Zuivel Centrale zijn fiat j had verleend aan de volgende half-vrij- willige regeling voor Den Helder. De mi nimum straatprijs voor de melk is, met ingang van Maandag, vastgesteld op 9 ct. i per liter. De prijs voor den boer is in elk geval gebracht op 5 cent, terwijl aan de grossiers een riiloon van cent zal wor den uitbetaald. Verder deelt de voorzitter mee, dat de kosten van de contributie voor den boer is vastgesteld op 5 cent per 100 L. en voor j den slijter eveneens op 5 cent per 100 L. Hij dringt er voorts in een kort maar krachtig woord op aan, dat de enkele slii- j ters, die nog niet georganiseerd zijn, hier, j voor den goeden gang van zaken, alsnog j toe over zullen gaan. Ook de ongeorgani seerden zullen het bedrag van 5 cent per 100 L. moeten betalen. Spr. hoopt en wenscht, dat de vergadering accoord zal gaan met de getroffen regeling. De heer Veldman wijst er de aan wezigen op, dat al liet mogelijke is ge daan den prijs zoodanig vast te stellen, dat het bedrijf, zoowel voor den boer als voor den slii'ter eenigszins loonend wordt. Het besluit van Den Haag heeft niet aan alle j verwachtingen voldaan, zegt spr.; toch zijn we bevoorrecht bü andere plaatsen, waar een minimumprijs van 8 cent is vastge steld. De slijters komen nu even in het gedrang, doch het ligt in de bedoeling, zoo mogelijk binnen 14 dagen, den prijs o-n tien cent te brengen, waardoor de toe stand dus even gunstiger.wordt en ook.de rijder weer zijn volle cent riiloon ontvangt. Spr. geeft in overweging, zich bij de regeling neer te leggen. Dat is voor allen goed en wenschelijk. De heer v. d. Blom toont de gevolgen aan wanener de H.C.M.C. niet tot deze regeling zou zijn gekomen- Men had dan een toestand in Den Helder gekregen, die voor de slijters onhoudbaar was. Ai is er dan een kleine teleurstelling wat betreft den prijs, wii hopen, dat het beter wordt, zegt spr. Namens de commissie kan lui meedeelen dat, wanneer er onwilligen zijn, die zich dus niet aan de regeling zullen onder werpen, er zoo spoedig mogelijk ventver gunningen zullen worden uitgereikt en aan dezen beslist geen ventvergunning.zal worden verstrekt. Spr. brengt dank aan de commissie voor de onpartijdigheid van de regeling. Het doei is bereikt, n.1. om een eenheidsprijs te kriigen. Spr. geeft ernstig in over weging de regeling aan te nemen. De heer v. d. Plaat vraagt waarom de melkrijder 1/4 cent minder moet hebben dan bij de bestaande regeling, waarop ir. de Waal antwoordt dat dit maar een zeer tijdelijk karakter draagt, zooals de heer Veldman reeds opmerkte, en misschien binnen 14 dagen reeds een nieuwe rege ling te dien opzichte kan worden getrof fen. Wanneer Den Helder een kringge- bied wordt, zoo zegt spr., dan zal een minimumprijs worden vastgesteld van 8 cent en wanneer iemand zich dan niet aan de getroffen regeling houdt, krijgt Hij be- siist geen ventvergunning. De lieer Isaksson dankt allen die aan de totstandkoming van de regeling hebben meegewerkt en betwijfelt, wanneer deze De lieer H. T. Huizinga te Veendam, cartonwerker van zijn beroep, hield zcih in zijn vrijen tijd bezig met knutselen. Dat komt meer voor, zegt de lezer en dat be hoeft de krant ons niet als een nieuwtje te vertellen. Vclkomen juist, maar de zaak is maar wat men knutselt in vrije uren. En daarvan is wel liet een en ander te ver tellen. Deze heer Huizinga namelijk heeft zich gedurende een tijdperk van twee-en- twintig jaar bezig gehouden met de sa menstelling van 'n volledige miniatuurstad. Niets ontbreekt er; de stad is een com plex van huisjes, straatjes, grintwegen, grachten en fabrieken, een oppervlakte beslaande van crca 18 vierkanten meter. Alles leeft er, dank zü een electrischen motor, waardoor alles in beweging wordt gebracht: een machinekamer met lcopen- de machines, meubelmakers, smeden, hor logemakers in hun werkplaats aan den arbeid, liet scheepsbedrijf, het spoorweg bedrijf, soldaten te vcet en te paard, fiets rijders, orgeldraaiers, wandelaars, een molen, een Zeppelin, een scheepswerf, een koninklijk paleis (hier komen de portret ten van verschillende vorsten te voor schijn en telkens speelt het „orkest" liet betreffende volkslied), een kathedraal, een raadhuis met bloemenpark en springfon- tenen, een eigen waterleiding, een elec- trische centrale, enz. Kortom, een vol ledige stad met haar-cagelijksch leven. En alles beweegt, winkels en straten zijn schitterend verlicht. De electrische tram gaat én komt en laat de passagiers voor de lunchroom uit; meelfabriek laadt de gereedliggende schuit door tusschenkomst van een kraan, een pleizierbootjé vaart af en aan langs de scheepstimmerwerf, waar tal van arbei ders zagen, slijpen, hameren en kloppen. D- brug draait telkens op 't goede moment open door den brugwachter, de hout zagerij zaagt werkelijke planken, de school gaat uit en aan, enz. Van Maandagmiddag af is dit kunst werk want een kunstwerk in den waren zin ces woords is het te bezichtigen; de exploitant Heeft den toegangsprijs uiterst laag 'gesteld, zoodat iedereen, letterlijk iedereen, dit kan bezichtigen. Laat nie mand het verzuimen; niet alleen voor kin deren, maar ook voor volwassenen is dit zeer interessant en leerzaam. Wii verwijzen naar de advertentie in dit nummer en komen overigens nog wel op deze tentoonstelling terug- „GEORGIE WIL WEL". 19e opvoering alhier. Morgenavond wordt in „Casino" de dol le militaire klucht „Georgie wil wel" op gevoerd, door het bekende Amsterdamsche Tooneelgezelschap, onder directie van Hubertus Kievits, die ook thans weder de hoofdrol vervult in dit populaire lachstuk. Bijzonder laag is voor deze volksvoorstel ling de toegangsprijs gesteld n.1. 50 ct. voor de geheele zaal en balcon, waarbij alles inbegrepen is. Voor kaartverkoop verwijzen wij naai de advertentie in dit blad. ,,'N ZOMERZOTHEID". Gisterenavond werd in Casino een her haling gegeven van het aardige blijspel ,,'n Zomerzotheid", bewerkt naar Cissy van Marxveldt's bekend boek. Ook nu weer heeft het een aantal toehoorders ten zeerste vermaakt, niet alleen door de gees tige situaties, maar vooral ook door het vlotte, frissche spel van de acteurs, die er geheel in waren en zich met geheel hun persoon aan de vertolking gaven. Plotseling werd vanuit België bericht, dat ook het contingent voor de geepinvoer was uitgeput, zoodat ook deze vischsoort, die vrij constant een bevredigende prijs hield daardoor sterk in waarde ging dalen. Zeer tot schade van de visscherij en zeer tot schade van den vischhandel. Want al werd hier niet zooveel aangevoerd als andere jaren, toen er geregelde aanvoer ook was van de Wieringer schuiten, die thans hoofdzakelijk op eigen terrein markten, er was toch een object waarin nog wat handel gedreven kon worden. Ook hieraan is nu goeddeels een einde gekomen. Want het binnenlandsch ver bruik verwerkt deze visch, naast de andere vischsoorten, die momenteel op binnen- landschen afzet zijn aangewezen, niet zoo gemakkelijk. Zoo wordt alles haast afgesloten en de wagen kan al moeilijker voort. Er wordt gesnakt naar uitkomst, maar er is niemand nog, die de verwezenlijking er van ziet. DE VERBOUWING VAN HET PERCEEL VAN DE FIRMA VROOM EN DREESMANN. In ons verslag over de verbouwing van het perceel van de firma Vroom en Dreesmann is door ons verzuimd te ver melden, dat het stucadoorswerk is uitge voerd door den heer Lomans, alhier. Wij geven hier dus nog gaarne xleze aan vulling. EEN IJSELIJK ONGEVAL. Doordat de ijsventer Nebbei iep met zijn ijswagen van de kluft af de Langestraat wilde inrijden en hierbij zijn bocht te scherp nam, gleed hü af, tengevolge waar van ijs, wafels, ranja en verdere ingre diënten aan de straat werden ten offer gebracht. VOETBALVEREENIGING „H. R. C." Adspiranten van „H.R.C." en hunne ouders verwijzen wij naar een adverten tie in dit nummer, betreffende een te hou den bespreking. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Over de maand April 1933. M a n n e n. Aanbiedingen kwamen in van: 8 bankwerkers (1 beneden 18 j.), 2 be- tonvlechters, 2 bloemistkneehts (beneden 18 jaar), 3 brugwachters, 4 chauffeurs, 17 conciërges, 2 dekknechts (1 beneden 18 jaar), 2 electriciens (1 beneden 18 jaar), 1 fitter, 1 fortwachter, 32 grondwerkers, 1 heier, 3 kantoorbedienden, 1 kapper (beneden 18 jaar), 1 kleermaker, 1 kok, li landarbeiders, 7 loopknechts (3 bene den 18 jaar), 2 machinisten, I magazijn knecht, 2 metselaars, .1 meubelmaker (be neden 18 jaar), 3 monteurs (1 beneden 18 jaar), 5 opperlieden, 8 schilders, 1 smid (beneden 18 jaar), 2 steendrukkers, 4 sto kers, 5 straatmakers, 1 teller, i8 timmer lieden (4 beneden 18 jaar), 34 transport arbeiders, 2 tuinlieden (1 beneden 18 jaar), 1 winkelbediende, 22 losse werklie den. Totaal 211 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 badmeester, 1 betonvlechter, 2 bloe mistknechts (beneden 18 jaar), 1 boekbin der, 4 brugwachters, 2 chauffeurs, 18 con ciërges, 1 dekknecht (beneden 18 jaar), 38 grondwerkers, 2 kleermakers, 7 loop knechts (3 beneden 18 jaar), 4 metselaars, 3 opperlieden, (1 beneden 18 jaar), 8 schil ders, 1 stoker, 3 straatmakers, 2 stuca- doors, 1 teller, 2 timmerlieden, 27 trans portarbeiders, 1 tuinmkn (beneden 18 jaar), 21 losse werklieden. Totaal 150 personen. Geplaatst werden: 1 betonvlechter, 2 bloemistknechts (be neden 18 jaar), 1 boekbinder, 4 brug wachters, 2 chauffeurs, 18 conciërges, 1 dekknecht (heneden 18 jaar), 38 grond werkers, 2 kleermakers, 6 loopknechts (2 beneden 18 jaar, 3 metselaars (1 uit Zijpe), 3 opperlieden, (1 beneden 18 jaar), 5 schil ders, 1 stoker, 3 straatmakers, 2 stuca- doors, (1 uit Alkmaar), 1 teller, 1 timmer man, 27 transportarbeiders, 1 tuinman (beneden 18 jaar), 21 losse werklieden. Totaal 143 personen. Vrouw en Aanbiedingen kwamen in van: 6 dagdienstboden, 6 dagmeisjes (bene den 18 jaar), 3 dienstboden (intern), 2 huishoudsters, 1 kantoorbediende, 1 nood hulp-dienstbode, 22 werksters, 1 winkel juffrouw. Totaal 42 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 aardappelschilster, 1 boekhoudster, 12 dagdienst boden, 8 dagmeisjes (beneden 18 jaar), 8 dienstboden (intern), 1 huislioud- s*ter, 1 mangelmeisje, 1 naaister (leerling beneden 18 jaar), 1 tweede meisje (beneden 18 jaar), 15 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 50 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 5 dagdienstboden, 2 dagmeisjes (beneden 18 jaar), 3 dienst boden (intern waarvan 1 uit Duitschland), 1 huishoudster, 1 tweede meisje (beneden ]18 jaar), 10 werksters. Totaal 23 personen. ZONDAG 21 MEI 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »Het Evangelie klacht God tot zaligheid». (Rom. 1:16) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.80 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Doopsbediening. - Onderwerp: „Het kindje in het biezenmandje» Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 5de Zondag na Paschen. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Tli. Moleman Leger des Ileils. 7 uur v.m. Bidstond met de Kadetten 10 uur v.m. Heiligings-Samenkonist 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst aan het Plantsoen. 8 uur n.m. G roote Verlossiugs-Samen- komst, zaal Spoorgraclit. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarls) Siuisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zóó toen ik vanmorgen het kantoor binnenkwam, kreeg ik een vriendelijk knikje van haar. „Morgen, meneer!" zei zij, „hoe vaart u?" Eigenlijk zei zij want liet is een Engelsche dit in 't Engelsch, maar voor 't gemak van den zetter zeg ik liet maar in 't Hollandsch. Nu moet. u weten, dat ik den geheelen winter, vrijwel dagelijks, gebruik maak van mijn Underwood, zonder dat zij zich ooit verwaardigt iets tegen me te zeggen. Wel doet ze trouw en onafgebroken haar plicht, een enkele maal hapert ze wel eens, maar dat is de aftandschheid, waar aan nu eenmaal alles wat materie is, onderhevig is. Maar nooit heeft ze haar plicht verzuimd, al was zij dan van huis uit niet overmatig vriendelijk. Ik keek dus bij dezen spontanen groet en infor matie naar mijn gezondheid wel een bee tje raar op. Daar ik gaarne beleefd ben, antwoordde ik evenwel met een weder groet: „Goeiemorgen, miss Underwood", zoo zei ik, „ik maak het best, dank u I Maar waaraan heb ik de eer van een zoo beleefde begroeting te danken?" „Ik zal het u vertellen", was het ant woord. „Maar zeg me eerst waarom u mij miss Underwood noemt „Omdat uw achternaam Underwood is en u een vrouwtje bent. Want schrijf machine is een vrouwelijk woord". „Ik vind de mop nogal flauw", zei miss Underwood met een pruilmondje. „Ik ook", was mijn antwoord. Dit ver baasde en verheugde haar, en daarom ging ik op denzelfden toon voort: „We zijn het dus, zoo vroeg op den morgen, al eens met elkaar, en dat is heel pret tig! Maar vertel me nu eens waarom ik vanmorgen zoo vriendelijk begroet word I" „Och", zei miss Underwood, „nergens om. Zóó maar. Ik vind 't zulk fijn weer tje, en nu voel ik me weer heelemaal ver jongen, en nu dacht ik bij mezelf: als ik dien meneer, die eiken dag weer al m'n toetsen betikt, nu eens extra vriendelijk behandel, schrijft-ie misschien een stukje over de lente en de Meimaand!" „Ei, ei", was mijn antwoord, „dus juf frouw' Underwood is een flikflooistert Maar wat zou ik dan over de lente moe ten schrijven? Ik vind 't nog zoo vroeg, en die lente is nog zoo onbetrouwbaar. De wind is nog koud en het is het ware nog niet!" „Volkomen waar, maar er zyn toch allerlei sym. ..sym... Ja, zulke moeilijke woorden kan ik niet uit mezelf tikken, daar moet u me bij helpen!" „Symptomen, bedoel je, miss Under wood. Zeker zijn er allerlei symptomen, ik heb er de laatste dagen al een stuk of wat op een lijstje gezet." „Hè „Ja, vindt u dat zoo vreemd? Daar heb je bijvoorbeeld de boomen. Wat die uit- geloopen zijn den laatster, tijd, geweldig!" "Geweldig!* herhaalde missUndei wood. „Daar heb je de hondjes. Gaan te keer als razend, spelen en dartelen langs de straat "Vreeseiijk leuk is dat!» zei miss Un derwood. "Daar heb je», ging ik voort, »d>-jonge moeders. De een heeft nog schattiger zomerjaponnetje aan dan de ander».

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9