WILLIGEN fCH1 ELIXER HB.DERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 MEI 1033. Callantsoog. 't Zand. Breezand. Wieringen. Anna Paulowna. Gemeenteraad van Wieringen YVieringei waard. Schagen. van glas en celluloid CATZ&Zn.VANPEKEU-GRONINGEN rpiaten AANGELOOPEN. Alhier is komen aanloopen een licht gele Hollandsche herdershond. Schouder hoogte 45 cm. Inlichtingen ter Secretarie. Zondag speelde G. Z. I op eigen terrein een wedstrijd tegen S. R. C. I van Schagen en won met 8—6. Zaterdagavond jl. speelde de bekende biljartkunstenaar J. v. d.Laan een tweetal wedstrijden in café de Wit. Als partner fungeerde de heer P. Vader alhier. Het eerste partij gaf als einduitslag dat v. d. Laan strandde op 290 caramboles in 21 beurten, hoogste serie 42, terwijl de heer Vader die er totaal 150 car. moest maken, de partij in 22 beurten uitmaakte. Hoogste serie 30. De tweede partij maakte v. d. Laan er 400 in 17 beurten, hoogste serie 86, terwijl Vader toen bleef steken op 70 car. in 17 beurten, hoogste serie 14 ca. Uit een en ander blijkt datv. d. Laan ver beneden zijn normale kracht speelde, hetgeen moet worden geweten aan het reeds zeer dunne biljartlaken. We ver nemen dan ook dat zeer binnenkort een revanche wedstrijd tusschen beide spelers zal worden gehouden waarvoor dan een nieuw laken zal worden gelegd. Dat v. d. Laan dan zijn capaciteiten beter zal ontplooien is niet twijfelachtig. VERGADERING VEEFONDS. De algemeene vergadering van liet On derlinge Veefonds, Zaterdagavond bij den heer Borst gehouden, werd geopend door) den heer A. Schilderman, die betreurde dat, zooals gewoonlijk, de vergadering: maar matig bezocht was. Na goedkeuring der notulen, bracht de heer D. de Graaf, namens de commissie tot nazien der rekeningen verslag uit. De boekhouding van den heer P. List bleek keurig in orde te zijn. De penning meester gaf zelf een overzicht van den staat van zaken over het afgeloopen jaar. Men was begonnen met een nadeelig saldo van f 407.77. Aan gestorven vee was uitbetaald f2117.98: aan administratie, verzekering enz. f 382.31. Totaal uitgaven met inbegrip van nadeelig saldo f 2908.06. De ontvangsten bedroegen aan contributie J f 2209.50 en aan opbrengst gestorven vee f 385.20; totaal f 2574.70. Het nadeelig! saldo bedroeg dus aan het eind van het! jaar f 333.36. In 1932 waren 13 koeien en 1 kalf aan het fonds overgegaan. In dit halfjaar is het beter gegaan. De ontvangsten bedroegen aan contributie f794 51 en aan gestorven vee f 48; totaal f 842.52. Aan gestorven vee (er kwamen maar 2 koeien aan het fonds) werd f 254.02 uitbetaaldaan admimistratie enz. f 227.90; totaal 481.92. Verschil tusschen inkomsten en uitgaven f 360.60, waardoor het tekort ad. f 336.36 is veranderd in een voordeelig saldo van f 27.24. Er zal echter weldra nog een koe voor rekening van het fonds komen. De commissie en de penningmeester werden bedankt voor hun werk en uiteenzetting, waarna aan de orde kwant de vaststelling van de premie voor het volgend halfjaar. De meerderheid van het bestuur was er voor twee heffingen van l°/0 te doen. De voorzitter voelde aanvankelijk meer voor een eerste heffing van l°/o cn voor de tweede drie maanden, als men daarmee kon volstaan, nog V2°/o- Nu echter vast staat, dat nog een koe voor rekening van het fonds komt en er ook veel voor te zeggen is juist in den zomertijd een goede kas te vormen, ging de voorzitter en trouwens de geheele vergadering met het voorstel van de meerderheid van het bestuur accoord. Wel werd nog even gediscussieerd over de vraag of men daardoor niet te veel betaalde in ver houding tot hen, die eerst in bet najaar toetreden, maar men besloot tenslotte toch voor beide kwartalen l®/o te heffen. Voor de rondvraag had niemand iets, zoodat sluiting volgde. ging noodzakelijk maken, dan zal het bestuur naar omst»ndigheden het plan veranderen. Naast het bestuur en onderwijzeressen en onderwijzers werden nog 10 geleiders benoemd (6 voor de openbare- en 4 voor de kath. scholen) en nadat het feest ge steld was op Woensdag 21 Juni, volgde sluiting, waarin de voorz. nogmaals de hoop uitsprak, dat niet minder opgehaald zal worden dan het vorige jaar, zoodat aan de kinderen dus weer hetzefde, zoo goed bevallen feest, gegeven kan worden. UITSLAG DRAVERIJ. Prachtig weer begunstigde de Zondag middag gehouden draverij op het sport terrein aan de Kleine Sluis. Er waren dan ook weer velen getuige van den door »Sporttust« georganiseerden wedstrijd. Van de 13 ingeschreven paarden ver schenen er twee niet aan den start. Daardoor werd er geen vierde prijs toe gekend. W. Vessies van Beverwijk legde met •Pieternel* beslag op den eersten prijs, f200. Tweede was «Uniform* van J. W. Borst, Bakkum f75 en derde »Sally Har- vester* van M. Hofland, Beverwijk f25. ALGEM. VERGADERING SCHOOLFEEST VEREENIGING. >Het vorige jaar*, aldus opende de heer Van Balen Blanken Maandagavond de in Veerburg gehouden vergadering van de schoolfeestvereeniging, waren we pes simistisch gestemd ten opzichte van het bedrag dat in totaal voor het schoolfeest gecollecteerd zou worden, maar het is meegevallen. Het feest krijgt, juist nu de tijden slecht zijn, voor de kinderen ®en grooter beteekenis dan het misschien in de «vette jaren* had. We hopen dus dat weer flink op de lijsten geteekend zal worden, opdat op het feest niet be zuinigd behoeft te worden. Nadat de heer Van Balen Blanken op voorstel van den heer De Vries bij accla matie was herbenoemd als voorzitter nam de vergadering het bestuursvoorstel, om het feest op dezelfde wijze als verleden jaar te houden aan. Ge Amsterdamsche reis met bussen zal onder leiding van den heer Zwart- hoed staande reis naar Schoorl, Uas* tricum aan Zee en Alkmaar wordt geleid hoei" den voorzitter; het reisje naar Huisduinen met particuliere auto's komt onder leiding van deri heer De Vries. Mochten onverhoopt de financiën wyzi- Hippolytushoef. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Obreen had j.1. Zaterdagavond in het Café van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef krach tens art. 1223 B. W. de openbare ver- kooping plaats van een woonhuis met erf en aanbehooren aan de Elftstraat te Hip polytushoef, groot 0.03.78 H.A., toebehoo- rende aan mej. de Wed S. Dijkshoorn de Vries alhier. Hoogste bieder: de heer B. H. Kraan, voor 3140. Koopster: mej. de wed. M. Tijsen, te de Elft, voor 3210. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli a.s. tot Heemraad van het Heem raadschap Wiering en benoemd de heer S. Russelman Az., Poelweg, alhier. DIERENMISHANDELING. Naar men ons mededeeld, is door den brigadier der Rijksveldwacht, den heer Bergsma, proces-verbaal opgemaakt tegen den bedrijfsleider G. B„ in den Wieringer- meerpolder terzake van ernstige dieren mishandeling. Bedoelde persoon zou vol gens getuigenverklaringen een paard zon der eenig redelijk doel wel een kwartier lang met een touw tegen den kop hebben geslagen, tot groote ergernis van een 10- tal getuigen. UITVOERING „JONG LEVEN". Zondagavond gaf het kinderkoor„Jong Leven", directeur de heer Jb. Hovenier, een openbare uitvoering in de zaal van Concordia. Voor dezen avond bestond ondanks het fraaie zomerweer vrij groote belangstelling en de bezoekers mogen geen spijt hebben van hun komst, want wat de heer Hovenier deze avond met zijn jeugdig koor naar voren bracht was in ieder opzicht een bezoek aan Concordia waard. De uitvoering werd bijgewoond door den burgemeester van Wieringen, de heer L. C. Kolft' en echtgenoote. Opgevoerd werd dezen avond de kinderoperette „De heks van de Boschhut", in vier bedrijven. Deze operette, die door de jeugdige deel nemers onder groote animo werd opge voerd, werd steeds met een hartelijk applaus beloond. De verschillende rollen werden op schitterende wijze vertolkt, waaruit de lange studie van deze lange operette met zulke jonge krachten naar voren kwam. Aan het eind van het programma dankte de heer Hovenier voor het hartelijk applaus en riep de aanwezige ouders op om mede te werken, opdat het koor het nog verder kan brengen. De avond werd met een gezellig bal, waarvoor de muziek door de Concordia- band werd verzorgd, besloten. Nog vermeld mag worden, dat de costumes dezen avond kwamen van de firma Ridderikhof uit Hoorn; de grimmage werd verzorgd door den heer R. Roug uitNieuwe Niedorp. De agenda van de vergadering van den Gemeenteraad, op Dinsdag den 23en Mei 1933, des namiddags ten 2 uur, vermeldt de volgende punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Voordracht tot oprichting van een centrale 'noodslachtplaat9 aan den Kre- mersweg. 4. Voordracht tot wijziging der veror dening tot aanwijzing van de takken van dienst voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet. 5. Voordracht tot wijziging der veror dening tot beperking van het aantal door Burgemeester en Wethouders te verleenen vergunningen en verloven A in sommige deelen der gemeente. 6. Voordracht tot aanleg van gedeelten rioleering. 7. Voordracht betreffende grondaan koop voor verbreediing van het Viervoets pad te Hippolytushoef. 8. Voordracht tot nadere voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1933. 9. Voordracht betreffende herstelling van' de torenspits te Hippolytushoef. 10. Voordracht tot wijziging en nadere vaststelling der verordening op de winkel sluiting. 11. Voordracht inzake het maaien van zeegras. 12. Voordracht tot verlenging der aan stelling van keurmeester voor het zeegras te Wieringen en te Texel. 13 Voordracht tot handhaving der ge nomen beslissing omtrent de tegemoetko ming in de vervoerkosten van teerlingen der bijzondere lagere school te Hippoly tushoef. 14. Benoeming van een lid der Com missie tot wering vau Schoolverzuim. NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR, VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. VERGADERING „GETROUW SCHOOLBEZOEK". Maandagavond vond in Hotel de Haan de jaarvergadering plaats van de ver- eeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek der openbaren lagere school te Hippolytushoef. Aanwezig waren tien leden. De voorzitter, de heer N. Kaan, heet de aanwezigen hartelijk welkom en memoreert dat ondanks den slechten tijd het bestuur het schoolfeest op de agenda heeft gezet. Na het openingswoord van den voor zitter leest de secretaris, de heer J. J. lt. Groot, de notulen voor, welke onver anderd worden goedgekeurd. Bestuursverkiezingen. Aftredend zijn de heeren Klare en van 't Hof. Beiden worden heikozen en nemen hun benoemingen aan. Rekening en verantwoording penningmeester. Door den penningmeester, de heer H. de Jong, wordt rekening en verantwoor ding gegeven over het beheer van de kas. Wordt accoord bevonden. Bespreking schoolfeest. Het bestuur stelt voor dit jaar een reisje naar Amsterdam te maken, waar aan door 94 kinderen zal worden deelge nomen; wordt met zeven stemmen voor aangenomen. De reis zal per autobus worden gemaakt, terwijl het bestuur nog zal onderzoeken of een bezoek aan Volen- dam en Marken mogelijk is. Voor het circuleeren met lijsten, verklaren de dames j en heeren dien dit het vorige jaar ook hebben gedaan, zich wederom bereid dit |te doen. Besloten wordt op 7 Juni a.s. de lijsten in te leveren en dan een datum voor het schoolfeest vast te stellen. Voor de rondvraag geeft niemand zich op en de voorzitter sluit daarna meteen woord van dank de vergadering. Den Oever. ZALM IN HET IJSELMEER. Men deelt ons mede, dat in den laatsten tijd in het afgesloten IJsselmeer door de visschers vrij veel zalm wordt gevangen. Vermoedelijk komen deze visschen van de rivier de IJssel naar het IJsselmeer, waar 1 zij in het vrij zoete water zeer goed kun nen leven en opgesloten zitten. Het IJssel meer biedt deze visschen een pracht zwem- gelegenheid, beter soms als de nauwe ri vieren, doch of ze overal even rustig zijn, betwijfelen wij sterk, daar de visschers het er op toeleggen deze dure vischjes in hun netten te verschalken. I Den Oever. van cadeautjes. Door de kinderen van de tweede tot de zesde klasse zal weer een reisje worden gemaakt naar Bergen en Bergen aan Zee. Getracht zal worden, om evenals andere jaren, de reis per auto te maken, waarbij we een beroep doen op alle autobezitters tot het verleenen van hun medewerking. De heeren Peereboom en van Zandwijk verklaren zich bereid tot het vragen der auto's. De datum wordt vast gesteld op Woensdag 7 Juni. De andere kinderen zullen een reisje maken naar Amsterdam. Hoe de reis zal worden gemaakt, zal nog nader worden bepaald evenals de datum. Als geleiders voor de reis naar Amsterdam wordt een beroep gedaan op het personeel der school, dit in verband met de veiligheid der kinderen. Bij het benoemen der com missie wordt nog dank gebracht voor de onvermoeide hulp van den heer Jansen, die we al tal van jaren genoten hebben, doch die nu door vertrek moet worden gemist. Hierna sluiting. VERGADERING VAN HET BESTUUR VAN DEN POLDER WIERINGERWAARD. IN CONCOURS. Jl. Zondag nam de Harmoniekapel „Apollo" te den Oever onder leiding van haar directeur de heer Joh. van Glabbeek van den Helder, deel aan het concours I van den Westfrieschen Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, gehouden te Heer Hugowaard. „Apollo" kwam uit in de le afdeeling Harmonie en behaalde den len prijs met 152 punten, 7 punten meer dan 't vereischte getal. Des avonds kwam de vereeniging opnieuw uit in den eerewedstrijd. Ook i hier werd wederom schitterend gespeeld idoch geen uitspraak gedaan, daar deze pas a.s. Donderdagavond na afloop van den 2en concoursdag plaats vindt. Dat er groote vreugde in de „Apollo"- gelederen en niet minder bij haar talrijke bewonderaars te den Oever heerschte over het behaalde succes, ligt voor de hand. Te ongeveer 's av. 10 uur werd het gezelschap bij zijn terugkomst met uit bundige vreugde te den Oever ontvangen en in de groote zaal van den heer Jurri Lont verwelkomd en gehuldigd, terwij! de eigenaar der concertzaal de Vereeni ging den eerewijn aanbood. Het was er dan ook nog een uurtje recht gezellig en „Apollo" bracht nog een paar muziek nummers ten gehoore, die aandachtig, ja muisstil en vol belangstelling werden aangehoord, waarna een oorverdoovend applaus door de zaal klonk. Hierna gingen allen voldaan over dezen gewichtigen dag huiswaarts. Alleen zij nog vermeld, dat langs dezen weg ook wij „Apollo" met haar eminenten directeur, den heer van Glabbeek, onze hartelijke felicatie aanbieden. VERGADERING VAN DE VEREEN. „SCHOOLBEZOEK". Vrijdagavond 8 uur werd ten huize van den heer v. Woude, bovengenoemde ver gadering gehouden. Aanwezig waren 6 leden. Na-opening van den voorzitter den heer Sierwerda, volgde voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De commissies voor het nazien der reke- Jiing, de heeren Zander en de Wit, bren gen rapport uit. De ontvangsten bedroe gen met het saldo van het vorig jaar 278.26. De penningmeesteres, mej. E. Schild wordt een woord van dank ge bracht voor het accurate beheer. Het schoolfeest voor de kinderen van de eerste klasse zal weer bestaan in het uitreiken Nadat de Voorzitter, de heer Haring huizen het welkom heeft uitgesproken, en heeft medegedeeld dat van den heer K. Schenk bericht van verhindering was ingekomen, "worden de notulen voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens komt in behandeling het punt: Mededeelingen. Mededeeling dat de heer Zijp, is her benoemd als Heemraad. Voorz. wenscht den heer Zijp geluk, en hoopt in de toe komst op even prettige samenwerking als in de afgeloopen periode het geval was. Betreffende de duiker in de Molenweg kan Voorz. mededeelen, dat deze thans is gelegd en reeds bewezen heeft te vol doen. Vervolgens wordt medegedeeld dat is overgegaan tot den aankoop van grind, split en teer, ten behoeve van het onder houd van de wegen. Het grind is aange kocht tegen een prijs van f 2.28 per M3, basaltsplit tegen f 6.16 per M3 en 40.000 K.G. teer tegen f 6.40 per 100 K.G. Ingekomen stukken. Van den heer K. Kaan, is een schrijven ingekomen waarin deze mededeelt te be danken als Hoofdingeland, wegens hoogen leeftijd. Voorz. stelt voor het ontslag eervol te verleenen en memoreert de vele verdien sten van den heer Kaan die sedert 33 jaar in de functie van Hoofdingeland werkzaam was. Aldus wordt besloten, terwijl tevens een schrijven aan den heer Kaan zal worden gericht, waarin het Polderbestuur zijn dank betuigt, voor het vele dat door den heer Kaan werd tot stand gebracht. Vervolgens wordt een commissie be noemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw- en herbenoemde leden K. Kater, K. Schagen en H. K. Koster. Na een oogenblik in comité te zijn ge gaan adviseertde heerBIaauwboernamens i de commissie tot toelating van de nieuw en herbenoemde leden, aangezien de ge loofsbrieven door de commissie in orde zijn bevonden. Aldus besloten. Vervolgens komt in behandeling de vaststelling rekening 1932. Bij monde van den heer K. Schenk wordt namens de commissie tot onder zoek van de rekening rapport uitgebracht. Het blijkt dat de rekening sluit met de volgende cijfers: ontvangsten f 85850.22. Uitgaven f63805.29. Batig saldo f 22044.93. Het blijkt dat de post uitgaven is over schreden met f538.73 zulks ten gevolge van meerdere uitgaven voor onderhoud van de Teetjesweg. Na dank te hebben gebracht aan de commissie voor liet omvangrijke werk, wordt tot vaststelling van de rekening besloten. j Tenslotte brengt de voorz. het water- I peil in de polder ter sprake, naar aan leiding van de behandeling van dit punt in de vergadering van de Holl. Mij. voor Landbouw. Op deze vergadering is n.I. besloten het waterpeil in den polder van 2.70 m j te brengen 2.63 m. Hoewel men zich op idie vergadering vrij algemeen kon ver- i eenigen met het standpunt van het Polder- bestuur inzake den waterstand besloot men evénwel het peil dit jaar te brengen op 2.63 m. Op de vraag van den voorz. of iemand van de heeren het woord over dezen zaak wenscht te voeren zegt de De heer Zijp merkt op dat in de ver ordening reeds rekening is gehouden met een verlaging van den waterstand, bij de breedtebepaling van de slooten. In laatste instantie zegt voorz. dat nauwlettend zal worden toegezien welke bezwaren zich eventueel voordoen bij verlaging van den waterstand. Rondvraag. De heer Schenk verzoekt verbetering van het gedeelte weg bij J. Mooi. Is reeds op gewezen, en volledige af doening traineert door nalatigheid vau den heer Mooi. De heer Blaauboer wijst op het groote prijsverschil van grind en basalt, en vraagt of niet gebruik kan worden ge maakt van basalt. Verder wijst spr. er op, dat bij het afsteken van den wegberm, dit op enkele plaatsen zeer onvoldoende is geschied, tengevolge waarvan het wegdek aan den kant geen steun meer vindt en tengevolge hiervan wordt beschadigd. Voorzitter zegt, den heer Blaauwboer beantwoordende, dat niet alle wegen in aanmerking komen om met basalt te wor- i den behandeld, en dat t.a.v. het afsteken wegbermen nauwlettend zal worden toe gezien, dat dit op de juiste wijze geschiedt. De heer Blaauwboer wijst verder op de wenschelijkheid om een gedeelte van het trottoir van de brug aan het eind van de Barsingerweg af te nemen, met het oog op de last die dit veroorzaakt voor groote automobielen, die daar moeten passeeren. Zal onder Let oog worden gezien. De heer Groneman vraagt inlichtingen over het geschil met de polder Waard en Groet. Voorzitter antwoordt dat het bestuur van genoemden polder in gebreke is ge bleven om antwoord te zenden op een schrijven, doch dat nogmaals zal worden geschreven en een conferentie worden aangevraagd. Niets meer aan de orde zijnde sluit Voorzitter de vergadering. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN. Op Vrijdag 1» Mei, des avonds 7.15 uur. '-li u u ii unoviili IV V VJvl VU /vWu I.IO \"\7" lieer Wonder dat hij van meening is dat oneiJL: Voorzitter de heer J. Cornelissen, bur gemeester. Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. Door B. en W. zijn stappen gedaan voor ruiling g?-ond Spoorwegovergang Hoep met Directie Nederlandsche Spoorwegen. Ingekomen stukken en adressen. Van Ged. Staten: vaststelling gemeen terekening 1930. Idem: goedkeuring heffing precario rechten (riool- en beerputten, benzine tanks). Idem: heffingrechten reinigingsdienst. Idem: goedkeuring 2e uitbreidingsplan. Idem: verdaging beslissing geldlee- ning 12.250. Idem: betreffende Provincialen weg Niedorper VerlaatSchagen. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat de aankoop van de perceelen veel tijd heeft gevorderd. De aanbesteding van den weg ZijdewindSchagen kan nu met enkele weken worden verwacht. Schrijven van Ged. Staten betreffende verdaging beslissing overname Verleng de C. Bokstraat. Idem: goedkeuring wijziging verorde ning veemarkten. Bericht van M. F. de Nooy, hoofd chr. school, betreffende aanneming benoeming lid der commissie tot wering van school verzuim. Dankbetuiging van het Historisch Ge nootschap Oud-Westfriesland, betreffen de subsidie a 5. Verslag vergadering commissie van Uitvoering Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn. Verslag Verificatiebureau betreffende Grondbedrijf 1932. De kasadministratie werd in orde bevonden. De winst- en ver liesrekening gaf een verlies aan van 3497.59. Jaarverslag Woningbouwvereenlging Naar aanleiding van dit verzoek heb ben B. en W. de eer den Raad voor te stellen, waar armenzorg uitsluitend tot hun taak behoort, het verzoek aan hun college te renvoyeeren ten fine van uit voering. In de eerstvolgende vergadering van het Crisiscomité zal spr. deze aangelegen heid bespreken. Allen voor. Adres van drie plaatselijke bonden om kindertoeslag. B. en W. stellen voor met ingang van 1 October a.s. een kindertoeslag te ver leenen van 0.75 per kind per week, be houdens goedkeuring door den minister van Binnenlandsche Zaken. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Va-zoeken van aankoop van bouwter rein van het Grondbedrijf. B. en W. hebben de eer den Raad voor te stellen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten dezer Provincie te verkoopen aan: 1. J. P. F. de Vries, te St. Maarten, een terrein aan de Oude Slotstraat, groot pl.ni. 375 m!, voor den prijs van f 5. per m2. 2. G. Glastra te Schagen, een terrein aan de Heerenboschstraat, groot pl.m. 251 m2, voor den prijs van 4.50 per m2. 3. Mevr. T. Visser—v. d. Oord te Heiioo, een terrein aan de Heerenboschstraat, groot pl.m. 230 m2, voor den prijs van 4.50 per m2. Verzoek met de anderen z.h.s. aange nomen. Verzoek aankoop strook grond aan C. Roggeveen, wordt in verband met daarin op te nemen c-lausule aangehouden tot volgende vergadering. Suppletoire begrooting. Vastgesteld wordt een suppletoire be grooting 1932. Betreffende deze begrooting wil de heer Van Nuland (r.-k.), eenige opmer kingen maken. Spreker wijst op het niet onbelangrijke tekort van 7693.21. Ik be merk, zegt spr., dat naast tal van andere kleine posten sommige met 2000. 700.— en 3000.zijn overschreden. De Voorzitter meent, dat dit gat gestopt zal moeten worden door invoe ring b.v. van Straatbelasting en verhoo ging personeele belasting. Begrooting wordt zonder h.s. goedge keurd. Benoeming onderwijzeres in handwer ken U.L.O.school. B. en W. bieden den Raad de volgende voordracht aan: 1. mej. P. de Visser, te Schagen. 2. mej. J. Balkman, te Schagen. 3. mej. C. Boon, te Alkmaar. Na comité-zitting heeft de stemming het volgende resultaat: Mej. Visser, 7 stemmen, terwijl op no. 2 en 3 ieder 2 stemmen werden uitgebracht. Thans is aan de orde de aanvullings agenda met als punt Verbetering Lange en Korte Snevert. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak reeds eerder in den Raad gewreest is, maar toen werd verworpen. Besloten wordt dit punt in comité te behandelen. voorzichtigheid moet worden betracht bij de verlaging van den waterstand, omreden de sloten daarmede vanzelf nauwer wor den en zoodoende gevaar opleveren geen voldoende zekerheid meer te geven om als veekeering te dienen. De heer Koster wijst er op, dat er ver- j ordenende voorschriften zijn ten aanzien vau de breedte van de sloot bij een zekeren stand van het water, en dat in deze de verordening geen voldoende veiligheid biedt. Spr. raadt aan om in den vervolge bij het graven van nieuwe sloten er op toe te zien, dat de breedte wordt gewijzigd, daar het gevaar van geen voldoende veekeering meer te hebben niet denkbeeldig is. Voorz. meent dat de breedte van de slooten ook bij een waterstand zooals deze nu zal worden, geen aanleiding be staat onmiddellijk tot het uitgraven der slooten over te gaan. Hiermede kan vol gens spr. nog wel eenige jaren worden gewacht. De heer Groneman spreekt zich uit tegen verlaging van den waterstand met het oog op den groei van het gewas en het gevaar dat bestaat dat er bij ver laagden waterstand geen voldoende drink water voor de koeien zal zijn. Verder is het bezwaarlijk om in een tijd als deze de menschen op hooge kosten te jagen door hen te verplichten de slooten te verbreeden. Voorz. zegt dat geen vrees behoeft te bestaan voor te weinig drinkwater voor de beesten, daar hier ruimschoots in wordt voorzien. Ook de heer Blaauboer is bevreesd dat verlaging van den waterstand na- deelige gevolgen zal hebben. Voorz. is van meening, dat men in dit opzicht niet ai te pessimistisch moet zijn, aangezien de waterstand zelfs 2.30 is geweest. Schrijven Directeur P.E.N. goedkeu ring tariefsverlaging G.E.B. aan Ged. Staten. Schrijven van Ged. Staten O.a. stelden Ged. Staten de vraag hoe de gelden van het vernieuwingsfonds Gem. Elec. Bedrijf zijn belegd. De heer Buiskool (v.d.) wil clau sule vastleggen dat Burgemeester steeds de effecten kan controleeren. Betreffende de post corruptieve gelden van den gasdirecteur, welke weer op de begrooting is geplaatst, wordt aan den Voorzitter gevraagd, hoe het antwoord van de Kroon luidde. De Voorzitter deelt mede, dat hij het genomen raadsbesluit ter vernieti ging aan de Kroon had voorgedragen. De minister van Binnenlandsche Zaken deelde mede, dat de Kroon daartoe geen aanleiding kon vinden, aangezien Ged. Staten in dezen beslissen. De heer Buiskool (v.-d.) wil de post uit de begrooting schrappen. Ged. Staten kunnen wel over cijfers beslissen, doch niet over een principieel geschil. De heer Nuland (r.-k.) vindt, dat de Raad een wettig besluit heeft genomen, terwijl voor het standpunt van Ged. Sta ten geen wettig bewüs aanwezig is. Het voorstel van B. en W. om deze post wél op de begrooting te plaatsen, wordt verworpen met 65 stemmen. Brief van Ged. Staten inzake de veror dening op de heffing van schoolgeld voor voorbereidend lager onderwijs. B. en W. stellen voor aan het daarin uitgesproken verlangen te voldoen en nader te bepalen, dat het inkomen, be neden hetwelk geen schoolgeld verschul digd zal zijn, wordt gesteld op 800.—. Aangenomen met 2 stemmen, tegen s.cl.a.p. Adres van H. de Graaf en and «re kleine kooplieden met verzoek om steun. Rondvraag. De heer Van E r p vraagt naar nieuwe straatnaam voor gemaakte straat achter de Veldstraat. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de komende werken hierin nog niet kan worden voorzien. Aangehouden. De heer Van E r p wijst op de toestand sloot bij de woning Hoofd L. S. Spr. vraagt demping tot daar waar goede door strooming plaats heeft. De Voorzitter zegt, dat dit opge nomen zal worden in het algemeen plan. De heer Van Nuland (r.-k.) is ver wonderd, dat voor de werken arbeiders uit andere gemeenten alhier werkzaam zijn. Wethouder Blaauboer merkt op, dat het quantum van 25 pet. reeds vol is en de aannemers verder vrij staan. De heer O r s e 1 (s.d.a.p.) vraagt ver voer kinderen van 't Wad naar O.L.S. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een regeling met autoverhuurder zullen maken. De heer O r s e 1 (s.d.a.p.) verzoekt ver plaatsing bank naast Waterplaats. Zal geschieden. De heer Bakker (s.d.a.p.) wijst op desolaten toestand Veldstraat. Spr. wil aannemer mee laten betalen in herstel. Houden B. en W. wel genoeg toezicht? De Voorzitter kan de heer Bakker geruststellen. Bestrating wordt klinker straat met trottoir en rioleering. De heer Klaver (r.-k.) bespreekt de watervoorziening woonwagenbewoners en de daardoor ontstane hinder voor nabij- wonende inwoners. Onder oogen wordt gezien om een wa terkraan aan de woning Spaans te laten aanbrengen. De heer Klaver bespreekt de groote snelheid op den weg. De Voorzitter zal het met politie bespreken. De heer Buiskool vraagt waarom de gemeente Schagen niet aanwezig was bij de inwijding verbinding Friesland— Noord-Holland. De Voorzitter doet mededeeling, dat niet de gemeente maar spr. zelf was uitgenoodigd. Spijt wordt betuigd, dat spr. daar niet geweest is. De heer Buiskool (v.-d.) doet mede deeling, dat de U.L.O. school te veel be volkt is. In een klas zitten 49 leerlingen, terwijl de ramen niet open konden. Meerdere raadsleden zijn voor uitbrei ding U.L.O. school hetgeen pl.m. 10.000 zal moeten kosten. De Voorzitter zegt, dat er wel een schikking gevonden kan worden door tij delijk enkele klassen van de U.L.O. in de L.S. te herbergen en het voorbereidend onderwijs naar de vrijgekomen klas in de U.L.O. Voorgesteld wordt het advies van den Inspecteur te vragen. Hierna sluiting. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer W. J. van Son, Rijksklerk ten kantore der Directe Belastingen, slaagde dezer dagen voor adjunct-commies.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11