ASPIRIN dc wereld MM Hoe werkt ASPIRIN ËSSrïaffi HELDERSCHE COURANT VAN D1NSDAO MEI 1033. lo-pro^rasmmek HERSVSAN NYPELS1 Centrale van vereeningen van personeel in 's Rijksdienst. Van links en rechts Sportcolberts vanaf 9.50 Sportkousen 1.25 1.60. 1 90 2.25 1)E BETEEKEN 18 VAX DEN' ARBEIDSDIEXSPLICHT IX DUITSCHLAND. Vrijdagavond heeft staatssecretaris HierJ bi het Sportpalast te Berlijn een rode uitgesproken over het nat. soc. ar beidsdienstprogram. Hes tou een dwaling zijn aldus spr. van de arbeidsdienstplicht een voi ko men bestrijding van de werkloosheid te verwachten. Het zou even verkeerd zijn in den arbeidsdienstplicht niets anders te zien dan een middel in den strijd tegen de werkloosheid. De arbeidsdienstplicht moet meer zijn. Het is mogeiyk den oeco- nomischen toestand aanmerkelijk te er- beteren door betere arbeidsverdeeling en beter gebruik van den Duitschen grond met behulp van thans braak liggende Duitsche arbeidskrachten. Er zou een boogere opbrengst ter waarde van 2 tot 21/, miiliard per jaar te verkrijgen zijn. Ter uitvoering van de in Duitschland nog mogelijke grondverbeteringen in een tijd ruimte van 10 jaren, zijn 8 900.000 ar- bieders noodig. Een aanzienlijk deel der braak liggende arbeidskrachten kan nuttig aan het werk worden gesteld. Dit zal echter geen dwangarbeid voor de bezitlooze werkloo- zen zijn, maar moet het werk zijn van de Duitsche jeugd voor volk en rijk. De al- gemeene arbeidsdienstplicht moet het ar beidsleger leveren, waarmede Duitschland zijn „broodvrijheid" wint. Verder zijn ingrijpende veranderingen noodzakelijk in de binnenlandsche kolo nisatie. Een plaatselijke en volgens be roepen uitgevoerde reorganisatie van de lagen der bevolking moet tot stand wor den gebracht. Deze taak kan slechts met behulp van den arbeidsdienstplicht wor den volbracht. De noodzakelijke hergroe peering der industrie, het stichten va>i kleine en middelbare steden in het dun bevolkte Oosten, de uitvoering van een grootsche hervorming in het kolonisatie wezen voor de industriearbeiders dat alles eischt staatshulp, welke de staat het best kan verleenen door middel van den ar beidsdienst. De grootste beteekenis ligt echter in het volk-opvoedend effect van den dienst. De arbeidsdienst is er toe ge roepen ons volk de dringend noodzakelij ke opvoeding voor de rijpere jeugd te geven. Het gaat hierbij vooral om de staatspolitieke opvoeding. Het moet voor iederen jongen een eer zijn een tijdlang als handarbeider zijn volk te dienen. De arbeidsdienst moet de school zijn, opdat klassenhaat en klassenwaan overwonnen worden. Het nationaal socialisme staat geestelijk en practisch leidend in de ar beidsdienstbeweging. DE VERMINDERING VAN DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. In de afgeloopen maand bedroeg 't aan tal lieden, dat werk had in Engeland, 91.000 meer dan in de voorafgaande maand en 92.000 meer dan een jaar tevoren. Bij Januari vergeleken waren er in April 249.000 menschen meer aan den arbeid. Terecht ziet men hierin in Engeland een bemoedigend teeken. In de verstrekking van werkgelegenheid nemen de arbeids beurzen een groot aandeel, 92 pet. van de vacante plaatsen worden door hun be middeling vervuld. De toestand is thans zoo, dat in ronde cijfers van 12 millioen tegen werkloosheid verzekerden er zeven millioen het heele jaar door werk hebben, twee millioen kennen slechts korte perio den van werkloosheid, een millioen werkt ruim negen maanden 'sjaars. Volgens de Times blijkt meer en meer, dat de werk loosheid in zijn ernstigen vorm zich be paalt tot bepaalde streken en bepaalde in dustrieën. Het blad meent, dat zich daar op vooral de aandacht en de pogingen tot verbetering moeten richten. AFWIJKINGEN BIJ DIEREN DOOR HOOI VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER tolkten hier de gevoelens der burgeru en deden een dringend beroep op ce regee ring. door spoedig ingrijpen der dreigende ondergang der gemeente te voorkomen. EEN WATERSCHAP VOOR DE WIERINGERMEER Commissie van voorbereiding ingesteld. De Wieringermeerpolder heeft uiteraard verschillende belangrijke waterbouwkun dige werken, welke in andere polders on der beheer van een waterschap zijn ge- steld.Historische wording, meestal van eeuwen her, heeft tot zoodanig pubuek- reohteliik waterschapsverband geleid. Naar wij vernemen wordt nu ook voor den jongen Wieringermeerpolder oprich ting van een waterschap overwogen. Onder waterschapsverband zullen dan vermoede lijk worden gebracht dijken, gemalen, ka nalen, wegen, enz. Deze zijn alle gesticht of aangelegd onder leiding van den water bouwkundigen diienst der Zuiderzeewer ken. De bedoeling is deze werken binnen kort in een afzonderlijk beheer samen te brengen, ten einde geleidelijk de water schapsvorming voor te bereiden. Het wetersohap zal mettertijd niet alleen voor het behoud van den polder hebben te waken, maar ook groote algenieene belan gen en landbouwbelangen in den polder te behartigen krijgen- Aanvankelijk zal de staat als grootste ingeland, het leeuwen deel in de waterschapslasten hebben te dragen. De minister van Waterstaat heeft thans een commissie van hoofdambtenaren van het rijk en van de provincie Noord-Hol land ingesteld, welke deze aangelegenheid verder zal voorbereiden. DE KABINETSCRISIS. Candidaten voor de minister zetels. De Nw. Rott. Crt. schrijft: Zooals gewoonlijk bij den voorberei denden arbeid van een formateur om zijn ministerie samen te stellen, hebben de laatste dagen allerlei geruchten de ronde gedaan van ministrabelen, die voor de een of andere portefeuille in aanmerking komen. Men heeft daarbij in het oog te houden, dat de formateur zelfs op hetr laatste oogenblik nog in de noodzakelijk heid kan verkeeren, aanvankelijke voor nemens om de betrokkenen ter benoe ming aan de Koningin voor te dragen, te wijzigen. Naar wy vernemen, schijnt de stand van zaken op dit oogenblik te zijn, dat dr. Colijn de portefeuille van binnenland sche zaken zal kiezen. Voor waterstaat komt ir. J. A. Kalff (lib.), de voormalige directeur der Ned. Spoorwegen, in aanmerking. Verder zouden er twee vrijzinnig-de mocraten in het ministerie worden opge nomen en wel mr, P. J. Oud en mr. H. P. Marchant, aan wie resp. de portefeuilles van financiën en onderwijs zouden zijn toegedacht. Vrij zeker schijnt het ook te zijn, dat koloniën aan dr. A. A. L. Rutgers (a.r.), gouverneur van Suriname, wordt toege wezen. Voor een nieuwe ministerie van sociale zaken wordt prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (c.h.) genoemd. Bij de volgende departementen moet de kans, dat de daarvoor genoemde per sonen met het bestuur daarvan belast zullen worden of daartoe bereid zullen worden bevonden, nog zeer onzeker zijn: buitenlandsche zaken: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (politieke kleur onbekend); landbouw, handel en nijverheid (het voormalige weder in te stellen departe ment van dien naam): mr. T. J. Ver schuur (r.k.), de tegenwoordige minister van oeconomische zaken en arbeid; defensie: mr. L. N. Deckers (r.k.), de tegenwoordige minister van defensie; en justitie: mr. J. R. H. van Schaik (r.k.), voorzitter van de Tweede Kamer. Onder alle voorbehoud worden al deze namen medegedeeld. Ons bloed voorziet alle organen van ons lichaam met de vóór het leven belangrijke stoffen, terwijl de verbruikte, waardelooze stoffen worden uitgescheiden. Wanneer nu de spieren hef slacht offer van een te sterke of te plotselinge afkoeling worden, dan raakt deze functie van het bloed, die men als .stofwisseling" bestempelt, gestoord, zoodat vergiftige stofwisselingsproducfen in het bloed achterblijven; als gevolg daarvan kunnen ont stekingen ontstaan. Dergelijke aandoeningen zijn als .spit in den rug' en .rheumatiek* bekend. Aspirin-fabletten oefenen een regelenden invloed uit op bloeds omloop en stofwisseling, zoodat de vergiftige stoffen worden uitgescheiden. Hierdoor wordt de oorzaak van de ontstekingen weggenomen. Bovendien stillen de Aspirin-tabletfen de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. of beroep zijn gegeven. De overheid ont neemt dan geen rechten; daar zij steeds van onmiddellijke uitvoering van bevelen zeker moet zijn en wijl de ambtenaar deel is van het gezagsapparaat, zal zij ten hoogste aan den ambtenaar even met klaarheid moeten duidelijk maken, dat hij logisch moet wezen en dus óf moet doen i en laten wat de ambtenaar doen en laten Rede van prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft Zaterdag in Den Haag voor het con- nloe£ Qf wej moet vertrekken. Hetzelfde gres der centrale van vereenigingen van - - - - personeel in 's rijks dienst een rede ge houden over de betrekkingen tusschen den Staat en zijn ambtenaren. Eerst moet echter gelet worden op de principieele. Het gaat over drieërlei prin cipes: over het bestand van den staat; over de grondwettige en andere rechten van den burger, die ambtenaar is; over de ontwikkeling der persoonlijkheid van den ambtenaar. In fel bewogen dagen dreigt hier naar allen kant een déraille ment. Het bestand van den staat is volstrekt onmisbaar. Elke idee van principieel anarchisme, dat de majesteit der overheid als zoodanig aantast is volstrekt verwer pelijk. De wettig gewaarborgde rechten der burgers, die ambtenaar zijn, moeten ech ter evenzeer vaststaan. Men ondergraaft het volksbestaan door wettig bestaande rechten langs niet-wettelijken weg aan te tasten. De vermijding van anarchisme, dicta tuur en reactie is een principieel pro bleem van de eerste orde. Het gaat dan echter ook over de men- schenwaarde van den ambtenaar, over het ontzien zijner persoonlijkheid, een rad in de staats-machine, een „willoos werktuig", zooals het orgaan dezer Cen trale dezer dagen heeft gezegd? De over heid heeft met nt/ie in rangen, waar meer dan zuiver machinaal sleurwerk gedaan moet worden behoefte aan levende persoonlijkheden. Ter verheldering van het probleem werpt spr. een enkelen blik op de histo rie van het buitenland. En wel op Frankrijk. Wie te onzent over de rechten dei- ambtenaren spreken, bedoelen gewoon lijk hun rechten als staatsburgers. Bij dit alles moet bedacht worden, dat de bur ger, door vrijwillig ambtenaar, onderwij zer, militair te worden, daarmede tevens de verplichtingen en de inperkingen aan vaardt, die met het wezen van zijn ambt geldt trouwens voor hen, die in vitale be drijven werken, zooals spoor, tram, gas fabriek, waterleiding, electrisehe centrale enz.; ongeacht of men al dan niet in dienst is van de overheid. Zij missen krachtens het wezen van hun taak het sta kingsrecht. Een belangrijke kwestie rijst dan nog aldus: is de ambtenaar buiten zijn ambts tijd vrij in zyn gedragingen? Meestal antwoordt men ja, omdat de ambtenaar geen lijfeigene is. Het antwoord moet ech ter luiden, dat ieder buiten zijn ambtstijd moet nalaten, wat hem ongeschikt maakt om in zijn ambtstijd zijn werk te doen. Conclusie. Spr. eindigt met te zeggen, dat naar zijn oordeel het organisatierecht ook voor ambtenaren en militairen moet gehand haafd worden. Hij juicht de beslissing van minister Deckers ten deze toe. Be perkingen zullen uit het wezen der zaak moeten volgen; al gaat spr. niet zoo ver van een federatief verband tusschen or ganisaties van ambtenaren of militairen en organisaties in het vrije bedrijf ver werpelijk te achten. Voorts meent hij, dat het, po.itieke recht van den burger, die ambtenaar is, om zijn stem uit te bren gen, moet worden bewaard; evenals zijn recht om zich politiek te organiseeren behalve alweder, wanneer die organisatie zich kenmerkt door doeleinden of midde len, die voor den ambtenaar onduldbuur zijn. Anderzijds weet de ambtenaar, dat hij ten allen tijde onvoorwaardelijk onmid dellijk aan gegeven bevelen of opdrach ten moet worden voldaan en dat de stipte werking van het overheidsapparaat vol strekt verzekerd moet zijn. Staking en sabotage is onder alle omstandigheden uitgesloten. En uitgesloten is iedere woordenkeus in het openbaar, waar en wanneer dan ook, die de hoogheid van het gezag en den eerbied voor de gezags dragers aantast. Wie zich al deze eenvoudige cn vanzel sprekende normen herinnert, diezetden zuiveren weg, waarlangs pe^onlykheid en menschen-waarde evcnzeer gecerb digd zijn als gezag en overheid, lyian nie en anarchie zijn dan vermeden even als de rechteloosheid, die van beide De foyaal dienende ambtenaar weet, dat nij in zijn vrije gebondenheid een "?ac," tigen dienst bewijst aan zyn volk. cn ue Overheid weet, dat zy aldus langs zuivere en strakke lijn overeenkomstig haar hei lige roeping haar volk op de beste wyze dient. Na deze rede heeft het congres harte lijk geapplaudiseerd. De voorzitter, de heer Perdok, dankte prof. Slotemaker de Bruine voor zijn in leiding. Van de gelegenheid tot gedachtenwis- seling maakten velen gebruik. Aangaande de Vrijdag gehouden huis houdelijke vergadering der centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, wordt het volgende medegedeeld: Bij de behandeling van de huishoude lijke aangelegenheden werd het beleid van het bestuur der centrale goedge keurd, nadat uitvoerig was gesproken over de jongste salarisverlagingen, waar van de aanvaarding niet als een princi pieele instemming, maar als een door de situatie ontstane noodwendigheid werd beschouwd. De begrooting voor 1933, sluitende met een bedrag van ontvangsten en uitgaven van 39.000, werd goedgekeurd. Dochter instellingen der centrale als het inkoop bureau en de ziekteverzekering verkee ren in goeden teostand. Vooral het eerste verheugt zich in grooten bloei. Het bestuur en de redactie van het or gaan werden herkozen. Een onderwerp van levendige gedach- tenwisseling vormde de vrijheid der amb tenaren in verband met de door de regee ring genomen maatregelen. Het bleek, dat 23 Mei. In Den Haag heeft j.1. »inq dag een geraffineerd-middeleeuwsche ver" tooning plaats gehad. I)e gewezen bur" gemeester van Zaandam, de sociual-demnl craat Remmel, die dezer dagen uit Rot lerdam (waar hij president van de Neder landsche Inkoopcoöperatie was) 0p Ver' zoek van de nieuwe Irascistische Regel" ring naar Den Haag is overgebracht alsmede de oud-referendaris Stenz, oud-staatsraad en tevens Tweede Kanier lid Marum, de redacteur van het Soc' dein. dagblad „De Haagsche Arbeider"" Groeneboom, en verder bestuurders van de A.J.C., van de Socialistische Garde en leiders van de Zuid-Hollandsche S.D p zijn hedenmorgen in een open politic auto van de Bijzondere ^trafgevaugenja in Scheveningen naar het politiebureau Alexanderveld overgebracht, om van daar te worden vervoerd naar het concentratie- kamp in de voormalige gevangenis aan den Loosduinscheweg. Het overbrengen der gevangenen was van te voren overal bekend gemaakt en een groote, bloeddorstige menigte had zich vóór de gevangenis en langs den weg, dien het transport zou volgen, ver- zameld. Toen de gearresteerden versche nen, werd er hard gefloten, geschreeuwd geloeid en gescholden. Op de eerste po' litie-auto, een grooten apen wagen, zaten de gevangenen, bleek, miserabel, met ontbloote hoofden, onder sterke bewa king. De wagen werd voorafgegaan door een colonne nationaal-socialisten onder leiding van Jhr. Peters, welke den weg vrijmaakte. Deze auto werd door een tweede gevolgd, bezet met Haagsche S.A.-jongens onder leiding van Baars. Aan beide zijden van den stoet liep bo vendien nog een colonne S.A.-jongens die ook den stoet sloten. De politie-auto's konden slechts zeer langzaam tusschen de enorme menigte, die vooral langs de vergadering het standpunt inneemt Plaats. Kneuterdijk en ijverberg stond van een gebondenheid van den ambtenaar opgesteld, doorrijden, Een paar mannen tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid die „Rood front! riepen, werden onmid- eenerzyds maar van een loyale vrijheid, dellijk gearresteerd. Den geheelen weg om zijn politieke en religieuze rechten j langs werden de arrestanten uitgejouwd als burger te gebruiken, anderzijds. I en uitgescholden. Ook werd overal het Bij hervatting van de besprekingen j bekende Verversliedje gezongen, een heden, toen de algemeene vergadering toespeling op het begin van Remmel's een meer uitgebreid karakter droeg, j carrière als schildersknecht en op het doordat honderden afdeelingsbestuurders j feit, dat Remmel als burgemeester van uit liet geheele land thans de bijeenkomst j Zaandam dit liedje had verboden toen bijwoonden, heeft de voorzitter der een-zijn tegenstanders aan het eind van zijn trale, de heer F. Perdok Hzn.. een inlei-1 ambtsperiode hem systematisch ermee ding gehouden over „richtlijnen voor' de sarden. Verschillende blaasorkesten salarieering" Binnenland. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Te 's-G raven hage. speelden ditzpRde verversliedje op den weg naar het concentratiekamp. Voor het Tweede Kamergebouw en het gebouw van den Raad van State, waar Remmel heeft gewerkt, hield de smadelijke stoet eenige oogenblikken halt, terwijl de mu ziek het honende Verversliedje speelde... De ongeduldige lezer; Stop! is dat geklets nu genoeg geweest? Dit alles is gelogen, het is een beleediging voor Nederland!! Ik: Inderdaad, dat zou het zijn. Ik vraag om verontschuldiging. Het is niet gelogen, maar het is in Duitschland ge beurd, in Baden, met deo oud-staats-pre- sident Remmele. Tiet is soms wel eens leerzaam, gebeurtenissen in Nederland- schen toonaard te transponeeren. Men kan ze zich dan beter voorstellen... OPENBARE AUTOZEGENING TE ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het vol gende: j Onder auspiciën van de Ned. R. K. Han- •II ^i V3n veeart" delsreizigersvereeniging „St. Christoffel" semjkundige faculteit te Utrecht afd. Alkmaar, zal op Zondag 25 Juni a.s. te Alkmaar voor de Parochiekerk v. d. H. Dominicus op de Laat, eene open bare auto- en motorzegening plaats heb ben, welke bedoeld is voor alle R. K. auto- en motorbezitters van Noord-Holland boven het IJ, doch waaraan ook van elke willekeurige plaats kan worden deelgeno men. Inlichtingen verstrekt bovengenoemde afdeeling. In deze dagen van streven naar „Vei lig Verkeer" en bestrijding van de hei- densche mascotte, zal een opwekking tot deelname voor onze R. K. autobezitters (zoowel luxe als vrachtwagens) bijna overbodig zijn. Wij vernemen nog, dat aan alle deel nemers een groote plaquette met de beel tenis van St. Christophorus zal worden overhandigd. Deze plaquette in uw wagen de mascotte er uit! stelt een onderzoek in. Prof. Sjollema, hoogleeraar aan de vee- artsenijkundige faculteit van de rijksuni versiteit te Utrecht, deelt in het Tijdschrift voor diergeneeskunde mede, eenigen tijd geleden bericht te hebben ontvangen, dat hooi van den Wieringermeerpolder afwij kingen bij dieren had veroorzaakt. Het on derzoek van een paar monsters van dit hooi leverde bijzondere uitkomsten op! Daarom is liet naar de meening van de zen deskundige niet onwaarschijnlijk, dat er verband bestaat tusschen de vastge stelde afwijkingen van het hooi en de kli nische verschijnselen, die werden waarge nomen bij de dieren, die het hooi hadden gebruikt. Het zou mede om te kunnen aan geven welke aanvulling het rantsoen van de dieren, dile dit hooi gebruiken, behoeft, van belang zijn te weten of dergelijke waarnmingen door.moer dierenartsen zijn gedaan. Daarom heeft prof. Sjollema een beroep gedaan op alle veeartsen, om af wijkingen, waargenomen bij dieren, die hooi van bovengenoemden polder gebruik ten, ter kennis van hem te brengen. („Nw. Rott. Crt-"). DE TOESTAND IN DE TEXTIELNIJVERHEID TE NIJVERDAL. Indrukwekkende bijeenkomst der bevolking. Op het marktplein van Nyverdal ge meente Hellencoorn, heeft Zaterdagmid dag een indrukwekkende bijeenkomst der geheele bevolking plaats gehad, om uit drukking te geven aan den grooten nood waaronder ceze gemeente gebukt gaat in verband met de toenemende werkloosheid in de textielindustrie, de ontslagen op de ivon. Stoomweverij, welke de voornaamste bestaan sbron van deze plaats uitmaakt. Duizenden personen uit alle lagen der bevolking waren daar vergaderd De bur gemeester van Heüendoorn. mr. D. van der bteen van Ommeren, en cs. Heijmans ver-ZIE DE ÉTALAGES WOENSDAG 22 MEI. Hilversum, 296 M. V AR A-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Seyn. 8.30 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. J. v, (spieker) en Janny van Oogen (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins tri grammofoonpl. 12.45 Concert door A. de Booy (zang) Jong (orgel). 1.00 Vervolg orkestconcert. 1-30 Vervolg zangrecital. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Grammofoonpl. 6.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7-0O Causerie vanwege het N.V.V. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7-59 SOS-Berichten. 2.00 Causerie F. v. Meurs. 8.20 Uit de Stadsgehoorzaal te Leiden: Con- YARA- d. Wijk en J. DONDERDAG 25 MEI. Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Morgenwijding. 9-15 Grammofoonpl 930 Omroeporkest o.lv. N. Gerharz W. Ravelli (bas-bariton). In de pauzes: „rammofoonpl. 12.30 Grammofoonpl. 1.00—2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 2.15 Kamermuziek. Th. v. d. Pas (piano), W. Brederqde (viool) en E. Röntgen (celoj. 2.45 Grammofoonpl. 3.00 Orgelconcert F. Hasselaar. M.ni.v. Di Moorlag (sopraan) en Nic. Klaassen (fluit). 4.00 Voor zieken en ouden van dagen, door mevr. A. v. Dijk. 4.30 Vioolrecital F. Kok. Aan den vleugel. E. Veen. 5.00 Voor de kinderen. 5-30 Ensemble Rentmeester. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Ensemble Rentmeester. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EX GEDOOD. Vrijdagnacht zijn in Den Haag door de waakzaamheid, van een beambte van den eersten gecontroleerden particulie-en machtveiligheidsdienst twee inbrekers in een perceel aan de Spuistraat op heeter- Zaterdagmiddag is op de Groest br de aaau betrapt toen zy door forceering van Spoorstraat te Hilversum ce 64-jarige de brandkast reeds ruim 1000 hadden mevr. A. M. Kliek, wonende aldaar.' door buitgemaakt. een met zeer geringe vaart rijdenden per- Bedoelde waker, Cormont geheeten, Wnauto overreden. Zij kreeg een der T, n"nut£n over ha!f ver-|Wielen óver het lichaam. Zy is naar het geklop of gehamer in Huw s schoe- j Diaoonessenziekenliuis vervoerd, waar zij nenmagazya aan de Spuistraat 39 Hy kort na aankomst is over'eden vond ae voordeur gesloten en ging daarop naar de achterzijde van het perceei, dat uitkomt op de Voldersgracht, doch zag, dat ook daar de deur gesloten was. Even wel bieek van de deur van een naastlig gend pand aan de Voidersgracht 7 een hangslot te zijn geforceerd, terwijl de deur verder niet was afgesloten. Het sterk hamerende geluid duurde in- tussohen voort. De waker blies op ziin alarmfluitje, waarvan spoedig een rechercheur en ever. later een inspecteur verscheen. De recher cheur ging naar binnen en ontdekte in het pakhuis van Huf, verscholen achter sohoenen, doozen, enz., twee mannen, die m.m.v. 0PRaven te zyn de 22-jarige koopman B. B., wonende aan den Stationsweg. Bii fouil leering werd op B. ruim 897 en op H. ruim 107 bevonden; voorts hadden zy een aantal postzegels in hun bezit. De brandkast op het kantoor bleek te zyn geforceerd en leeggehaald. De inbrekers, die het hangslot van het pand Voldersgracht 7 hadden verbroken en zich vandaar uit door openschuivirg van een raam toegang tot het perceel van Huf hadcen verschaft, ziin naar het hoofd bureau van politie overgebracht en daar in bewaring gesteld. eert door „De Stem des Volks", afd. J.ei- i 7'3/°T-iRr' M" Th' Hi,,en: De Nibclungen-sage den, het Haagsche Toonk. Orkest o.l.v. /e.denrust, J. Oskam-van Rangelroon (to- Maartje Offers (alt), E. Miedema W. Keizer (bas). Leiding: O. de Flanel pantalons vanaf 5.50 div. kleuren - mooi passend Blazers 7.50, 9.50, 11.50 Polo shirts 1.20, 1.50, 1.75, 2.00, 2.25, korte of lange mouw, alleen prima soorten Dunne onderkleeding 75 c., 1.25, 1.75,2.25, kniebroek of borstrok. KLEEDING MAGAZIJNEN praan), (enor) Nobel. 9.20 VARA-Tooneel o.l.v. VV. v. Cappellen. 9 45 Vervolg concert. 10.45 Vaz Dias. ii.oo12.00 Grammofoonpl. (IV) 1 P.00 Vaz Dias. 8.10 Concertgebouworkest o J.v. Dr. W. Men gelberg m.m.v. Louis Zimmermann (viool) 9.15 Grammofoonpl. 9.30 Kon. Zangvereeniging „De Maastreechter Staar" o.lv. P. Gielens. 9.50 Grammofoonpl. io.oo Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. °-!59.30 Grammofoonpl 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Tom 11.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz m.m.v. v Neerden-Ongers (sopraan). 12.15 Grammofoonpl 12.30 Kwartetconcert o.l.v. L. Lauenroth. 2.30 Voor Postzegelverzamelaars. 3.00 Grammofoonpl. 7-15 Ned. Chr. Persbureau 7-°° 0 ™mm°f°°npl. 7-30 Grammofoonpl 8.00 Chr. Muziekvereen. „Vlijt en Vc4hardi o.l.v. A. Jordaans. 900 Carillonbespeling J. Vincent 10.00 Vaz Dias. 1010H-30 Grammofoonpl MISHANDELING. Zoo'n echtgeiHwte? was mej. A. Gr- het B u i t e n 1 a nd. MOORD MET VOORBEDACHTE RADE Nessar Hussen is Donderdag te Liver- poo! aangehouden en door speurders vati Scotland Yard naar Londen overgebracht. Zaterdag zou hij voor den politierechter verschijnen, beklaagd van moord met voor bedachte rade. De politierechter verwijst dan de zaak naar de jury. MOEILIJKHEDEN OVER EEN TAART Een groote aanlokkelijke taart, die in de étalage van een populaire lunchroom te Riga was tentoongesteld, is aanleiding geworden tot oneenigheden. Het meester stuk was n-1. getooid met een groot cho colade-swastika en toen dit door de Jood* sclie bezoekers, die tot de geregelde klan ten van de lunchroom behoorden, was op gemerkt, riepen zy algemeen een boycot over de inrichting uit. OVERVAL OP EEN TREIN. In de buurt van het station Magoria, vlak voor een tunnel, is door vier gewa pende bandieten een aanslag op een trein gepleegd. De bandieten dwongen den hoofdconducteur, 5000 peseta's te geven» een bedrag, dat voor uitbetaling van loo* nen diende. Nad'at ze het geld gekregen hadden, trokken zij aan den noodrem en Ie I ooitugaai mt-i j\ itp. npt 1 - -v.- slachtoffer geworden van een vechtnartii u 1101 treinpersoneel achtervolgd» tusschen haar en de 42-jarige mei Dp V ,n. en lostte eenige schoten, waardoor welke laatste als „niiet-gemakkeliike" be- een reizjser gedood weid en twee kftnd cutirvn./! UT I T\ -rr - Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. P. v. d. Heest 9.30 Hoogmis uit Groningen. ir.15 Grammofoonpl 12.00 Orkestconcert en Grammofoonpl. 2.00 Ged. Uitz. v. d. 80 ste Bondsvergadering v. h. Ned. Jongelingsverbond te Middelburg. 3.00 NCRV-Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d mg Visscher. H. en 8.00 Utr. Sted. Orkest o.l.v. m.m.v. M. Kloss (bariton) Radiokoor o.l.v. J. Couvée. Ca. 9 05 Vaz Dias. 9.15 Vervolg orkestconcert m m.v. (baritonj. «o IS11.30 Grammofoonmuziek. naar Goudoever Het Chr. kend stond. Mej. De V. zou haar tegen- party letterlijk de haren uit het hoofd heb ben getrokken en haar met een melkkoker cusdanig bewerkt, dat mej. Gr. een tiid t? v®rP!eegd is moeten worden mPiiiv^i"180116 Politierechter, had •1* t°t een maand gevangenisstraf ïas van dit vonnis bi et Gerechtshof in hooger beroep geko- recht611 St°"d Zaterdag voor het hof te- Verscheidene getuigen, diie bovenstaan- hoord bevestigden, werden ge- Verdachte beweerde, dat mej Gr- haar had aangevallen en dat zij - verdachte uit zelfverdediging had gehandeld De ndvocaat-generaal eischte, mede on grond van de getuigenverklaringen be- \est.gmg van het vonnis. Mr. L. A. Donker pleitte vrijspraak, of voorwaardelijke (subsidiair geldboete M. Kloos j veroortee:ir.g. Arrest 31 Mei a.st anderen gewond. HET RIJKSTE MEISJE VAN DE WERELD. Miss Barbara Hutton, het rijkste meisje ter wereld, heeft bii haar aankomst t» Marseille, aan den correspondent van Reu ter een onderhoud toegestaan. Het onderwerp van liet gesprek was, zoo meldt Reuter, natuurliik het bericht over haar verloving met prins Alexis Mdi- mani, die met hetzelfde schip te Marseill» was aangekomen. In antwoord op de des-1 betreffende vraag, zeide miss Barbar® lachend, dat zij het bericht niet tegensprak, coeh dat er nog niets definitiefs gereg^M rr38»'. h)o ..geheime" verloving van miss Hutton, die zooals bekend is de erfgename is van het Wooiworth-fortuin, Is reed® eerder gemeld en tegengesproken. Doch e geruchten bleven aanhouden. Naar men weet, is prins Mdivani. di# als nuss Hutton's echtgenoot wordt <'00dverfd, het vorige jaar van zijn tersta vrouw gescheiden.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2