Woensdag tot 10 uur geopsnd RADIO! TWEEDF BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 MEI 1933. Stadsnieuws. BREEWATERSTRAAT 5 en 16 Visscherij. Bericht! HERM. DE HAAN DE HOOGSTE KORTING ff 60.voor Uw oude. Gesprek met mijn schrijfmachine. Pronkdag. fflmelimiUdag. Mat het oog op den Hemelvaartsdag, zal de Heldersche Courant inplaats van Donderdag, MORGEN (Woensdag) ver.-.chijnen. Het Advertentieblad verschijnt dien dag NIET. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 23 Mei 21.26 uur. Woensdag 24 Mei .21.27 Den 22sten Mei is geslaagd voor coupeuse Mej. E. A. Horsman, leerlinge van Mevr. Beukema, Weststraat 48. AANBESTEDING. - De uitslag van de aanbesteding, door architect Krijnen, voor den bouw van een winkelhuis aan de Koningstraat, voor den heer M. S. de Jong, is als volgt: C. Groningen 7469, C. Quack 7300, C. Goes 6970, P. Tuin, 't Zand. 6200; J. Modder en Couperus, H.-Hugowaard, 5835; G. J. Geervliet 5780; W. F. La- bout 5290. DE HEER G. VAN PRAAG; DIE I)E LAATSTE BEVELEN OVER I)E „JOHAN WILLEM I R ISO" VOERDE, TACHTIG JAAR. Wil je wel gelooven, dat 't me aan m'n hart gaat.... Kijk dat plaatje in de „Te legraaf" deres! Dat had ik hier in Den Helder moeten hebben! De oude heer Van Praag legde met een zucht de fotopagina van de „Telegraaf" voor zich neer. Wat bedoelt u, zei ik..,. Wat had naar Den Helder gemoeten?.... Dit schip, dit Duitsche oorlogs schip, dat ze in 1918 bij Engeland' hebben laten zinken en dat ze nu hebben opge- heschen boven water. Klik, daar gaat het met de kiel, die ijzeren kiel, naar boven.... Alles koper, ijzer en staal en dat gaat 't staat er onder naar een slooper in een vreemd land, in een vreemde stad. Ik zou me er haast aan ergeren, dat had ik moeten te sloopen gehad hebben! Om je te ergeren, herhaalde hy. Nu, 't moest wel iets heel ergs zijn, als oude meneer Van Praag zich aan iets ergert, want hü is een van de weinige menschen, die zich bijna nooit ergeren, die alles, goed en kwaad;, rustig en philo- sofisch over zich laten gaan. Er zijn geen menschen, die meneer Van Praag ooit hebben hooren mopperen, cri- tiseeren, kwaadspreken. Er zijn ook geen menschen, die niet vriendelijk over hem denkenliü heeft geen vijanden alleen vriendenJarenlang heeft hij te midden van de Blauwe Zeeridders van Niieuwediep gewoond, vlak over de brug, waar de haringtrekkers tegen aan leunden. Allen kennen meneer Van Praag als een goed mensch, die graag zijn mectemensch uit de knel 'helpt. Als iemand, die Heel veel voor de werkverschaffing in Den Helder heeft gedaan. Vandaag is oude meneer Van Praag 80 jaar, en waar deze krasse oude heer niiet alleen Heldersche vermaardheid bezit, doch ook in marinekringen geen onbe kende is, moet hü in de krant.... in de Jutterkrant. Eigenlijk moest het onder de rubriek marineberichten. Want de heer Van Praag is de man, die met zijn compagnons afgedankte oorlogs schepen van de Neder land'sche en Engel- sche marine plechtig ten grave brengt. Daarom begreep ik direct zijn ongewo- nen wrevel, bü 't zien van het omgekeerde Engelsohe oorlogsschip, dat zou gesloopt worden ver van Den Helder in.Enge landwaar ze het zouden uit elkaar balen zonder hemzonder meneer Van Praag! Jk heb er al heel wat gekocht van dat „oud-roest", zooals de „Telegraaf" de af gedankte schepen van de marine noemt. Nou, we hebben toch nog voor liet oorlogs schip, de „Johan Willem Friso", tachtig duizend gulden betaald. Dat was in die dagen heel wat.... vooral als je 't voor den eersten keer doet. We hadden een heele combinatie van Heldersohen en ilc had het opzicht. Jongens, dat was een mooi karwei voor werklui in Den Helder, 38.000 arbeidsloon hebben we uitgekeerd! Pag en nacht was ik aan boord. Een reuzeoommandant was U zeker voor 't werkvolk, zei ik. De heer Van Praag lachte vroolük. Ik heb altijd van dat werk gehouwen- Van, alles heb ik hij de marine gekocht: kanon neer booten, quarantaineschepen Ook heb ik eres een vuurschip gekocht. Waren er ook wel eres moeilijkheden met het werkvolk? Die waren er ook, maar dan riep ik ze bij me, in de leege commandantshut en dan praatten we gemoedelijk, staken een sigaar op en dan klaarden we hetEr was heel veel werkvolk, want 't was een groot schip. Ik heb verscheidene torpedo booten van de marine gekocht. In oorlogs tijd waren er ook 6 schepen te koop. In •overleg met burgemeester en wethouders van I> enHelder kocht ik toen alle zes en daardoor heeft heel wat volk een goed dag geld verdiend. Met de laatste schuit, die we in combi natie gekocht hebben, gaat het niet naar wenschdat is er een van de Zuiderzee- Koningstr. 92, t.o. Witte Bioscoop Zuiver wollen Jongensmaat v.af f 2.50 BADPAKKEN f Heerenmaat v.af f2.95 POLO SHIRTS. FLANELLEN PANTALONS. werkendie moet geslooptmaar mijn compagnons en ik kunnen niet be ginnen, want we moeten plaats aan wal nebben voor 't ijzer dat er afkomt en die is er niet. W e hebben een stuk land in huur van de marine en daarop ligt al een heele partij ijzer, diie van oorlogsschepen afkomstig is. Je kunt liet onmogelijk vervoeren, want- het brengt bijna de onkosten van vervoer met op, dus blijft het liggen op dat veld. Nu kregen we van de marine bericht, dat het ijzer weg moest, omdat daar een voet balterrein moest komen. Zoo n partij ijzer, duizenden en tiendui zenden kilo's zwaar, ken je maar niet zoo ni je zak steken. Nou moet ik direct zeg gen Ze zijn bü de marine in Den Helder echte, degelijke menschen, die 't er niet om te doen is, het je lastig te maken, maar tenslotte zit je met de zorg. Waar moet de boel naar toe? Dat schip van de Zuiderzeewerken moet ook nooilig gesloopt, maar mijn compag nons de heeren Van c'e Pol en D. de Jong en ik weten geen plaats voor den boel. Dat geelt me nou vandaag op mü'n 80sten ver jaardag werkelijk zorg en daar heb ik nou echt weet van. Een oogenblik zwijgt de oude heer. een peinzend zorgelijke trek is op zijn gelaat. Nogmaals .ik herhaal: de marine is hier in Den Helder reuze voor de burgerij en ik, die altijd' met ze in aanmerking kwam, heb nooit anders dan medewerking ondervonden. Maar waar moet ik met al dat ijzer en koper heen?'t Is geen cent waardi.waar vind ik plaats? Als die boot van de Zuiderzeewerken gesloopt kon worden, konden we tenminste weer wat Heldersche werkloozen aan arbeid helpen ook. Kom, meneer Van Praag, zeg ik, pieker nou maar niet, 't zal wel in orde komen. 't Is niet over 't geld, dat 't ons kost, maar dat we niet door kunnen gaan met sloopenIk heb niks geen zin in stil zittendan roest je maar..Och, och, wat hebben we al een schuiten gesloopt., meneer Bok, de wethouder, kon daarvan meepraten. Jammer, dat ie er niet meer is, 't was me beste vriend1.Als er gesloopt kan worde», dan wordt de werkloosheid minder.... kan weer de Heldersche werk-1 man wat verdienenIk voel me nog best in staat heel wat booten van de marine een eervolle begrafenis te gevenI Jammer, dat ik die omgekeerde boot uit i „De Telegraaf" niet naar Den Helder kan krijgen. Vol geestdrift praat de oude heer van Praag over zijn werk en dat van zijn com pagnons, ondanks, dat er vaak verliezen te boeken waren. Hü is nog vol spirit. Nie mand zou hem 80 jaar geven, hoogstens 60, maar dat komt omdat meneer v. Praag zich bijna nooit ergerde, dan wordt je oud, saggeryn'g, zoo zegt hü". Je moet de kunst verstaan met menschen te kunnen om gaan. Niet alleen op sloopersgebied heeft de beer v. Praag zich verdienstelijk gemaakt, doch ook de Joodsche Gemeente te Den Helder heeft hü zeer aan zich verplicht, daar hij een menschenleeftyd als bestuur der van de vereeniging „GEMILLOETH GASODIM" heeft gefungeerd. Door de leden der Isr. Gemeente zal hij daarvoor gehuldigd worden en komen wij1 hierop ook nog even terug. Wij wenschen den heer v. Praag, die bij alle Helderschen in en buiten de plaats be kend is, nog vele gelukkige jaren. VOOR DE KINDEREN. Jongens en meisjes denken jullie er om dat de oplossingen van de raadsels, met het oog op den Hemelvaartsdag, Woens dagmorgen vóór half één op kantoor moeten zijn. „ORANJE-HARMONIEKAPEL". Dir. Joh. Dol. Zomerconcert op hedenavond van half negen tot tien uur, in de muziektent, Julianapark. Programma 1. Koraal uit „Der Joliannes Passion" J. S. Bach. 2. Koningin Emma-marsch, H. Götz. 3. Das Madchen von der Spule, Ouverture 1'. v. Suppé. 4. Ganz allcrliebst, Concert-Walzer, E. Waldteufel. 5. Potpourrie aus „Preciosa", C. M. von Weber. 6. Abendgebet, D. Krug. 7- Eantaisie Zur „Joscph", E. H. Méhul. 8. Soldiers in the park, marsch, L. Monckton. GEWETENSGELD. Sedert de vorige opgave in dit blad zyn bij den Inspecteur der Directe Belastin gen te Den Helder de navolgende bedra gen aan gewetensgeld ontvangen: 500.— 100.— 350 73.98 500.— 30.81 1830.34 250— 800 800— 20.— 90.70 84.250.32.85 INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 15 tot en met 22 Mei 1933 werden in het Handelsregister tè Alkmaar de volgende zaken ingeschreven: Maison „Maas", dameshoedenzaak, Weststraat 78, Den Helder. L. G. Buren, kruidenierswinkel, Zype 't Zand I 92. Wijzigingen; C'oöp. Ver. tot aankoop van veevoeder, zaaizaad en meststoffen, Wieringen. Sta tuten en handelsnaam gewijzigd. H. Schol, koek- en banketbakkerij, Bree- waterstraat 23. Den Helder, zaak overge gaan aan W. Uipkes. J. D. Bandt, boter, kaas en comestibles handel, Breewaterstraat 10, Den Helder, zaak overgegaan aan: J. Hoiting. ,1. D. Brandt, Breewaterstraat 8, Den Helder.' Thans uitsluitend: grossierderü in boter en kaas. Joh. W. Amelsbeek, kleermakerij, Loodsgracht 25, Den Helder. Zaak over genomen van T. Tielemans. I N.V. Mij. tot Detailverkoop en Petro leum „De" Automaat". Depot gevestigd Haven 27, Texel, Oudeschild. Wij geven door gevorderd seizoen. Bü aankoop van een nieuw toestel geven wij TECHNISCHE BUREAU'S „MORGENROOD". Voor een volle zaal, niettegenstaande het schitterende zomerweer, gaf „Mor genrood" Zaterdag 20 Mei jl. voor onder- afdeeling en kinderkoor zijn laatste Uit voering in dit seizoen. De stemming was er in en de jonge executanten weerden zich kranig. Met alle aandacht by den directeur, alles uit het hoofd, zuiver en frisch, vol nuanceering, zoo zong dat jonge volkje; een lust om te hooren,een aanbeveling voor den heer F. van der Meij, den leider dezer jeugdvereenigingen. Het zangspel „Jan Lustig" werd vlot en vrjj gespeeld en viel by 't publiek büzorider in den smaakvele malen moest er „gehaald" worden. Een passende afwisseling vormde het keurige vioolspel van L. F. van Loo Jr., geaccompagneerd door mej. Remelink, piano. Jonge menschen, jelui spel was byzonder mooi, wij hopen er meer van te genieten. Alles bijeen een keurige avond en 't kan haast niet anders of velen zullen lust gevoelen, mee te doen aan deze jeugd- klassen, die eiken Vrijdag in den voor avond hun oefening houden. De eerste dag der week leende zich uitstekend om ter vischvangst uit te trekken. En daarvan maakten de Noorjd- zeevisschers dan ook wel gebruik. Want al brengt de visch niet veel op (Zaterdag was de tong belacheiyk laag in prijs) toch houdt men de visscherij gaande. En (zooals men by eenig nadenken moet erkennen) dat is nuttig en noodzakeiyk om de energie op peil te houden. Altyd wordt er gehoopt op betere tyden. Haring deed weinig in prijs en geep is sterk gedaald, zooals te verwachten was, door de zeer beperkte uitvoer naar Belgjë. Garnalen z'ijn ternauwernood de moeiite van het vissehen waard, maar ook deze visscherij houdt men nog gaande. Met wat zal men zich anders onledig houden. Rust, roest is hier het geldende motief, zoowel in letterleken als in figuur lijken zin. MINIATUURSTAD IN „CASINO". Een bezoek bij den koning der knutselaars. Casino, dat zooveel wereldstadprograrii- ma's heeft vertoond, herbergt thans zelf een wereldstad onder haar daken, een wereldstad in zakformaat, welke eén onderdak in de kleine zaal heeft gevonden. Het is de heer H. T. Huizinga uit Veendam, die hier het werk van 22 jaar tentoonstelt. Ja, kunnen wfi het nog wel knutselen noemen, want want hier ge presteerd is, is werkelyk een kunstwerk. Een ware miniatuurstad staat voor onze oogen en wij kunnen niet dan bewondering gevoelen voor het geduld en de geniali teit van den man die dit heeft geschapen. Wanneer wy hier een opsomming pro- beeren te geven van alles wat er te zien is, dan kunnen wy niet volledig zyn, daar er zooveel te zien is, dat een juiste be schrijving vele kolommen van ons blad zou beslaan. Talrijke gebouwen bevinden zich in de stad, een kerk, een postkantoor enz. enz. een scheepswerf, een smederij enz enz. en overal ziet men de ambachtslieden hun werk uitoefenen. Er zyn echte kanalen en daarin vaart een scheepje heen en weer. Een brugwachter staat op zijn post en draait op het juiste moment de brug open. Even verder ligt een schip, geladen met meel, te lossen. Onophoudelyk werkt de kraan. Op de scheepswerf is een echte zaag, die harde strooken papier doorzaagt, doch dit, als het moet ook met dunne plankjes kan doen. De schoolkinderen begeven zich naar school en verlaten deze weer. De postbode komt uit het postkan toor om een brief te bezorgen. Een tram rijdt door de geheele stad. Een fraai stuk werk is het gebouw, waarin achtereenvolgens verschillende portretten van staatshoofden zichtbaar worden, waarbij dan door een aantal pop petjes op een xylophoon het toepasse- ïyke volkslied wordt gespeeld. Ook van kapitein Smith, de kapitein van de »Ti- tanic«, welk schip in 1914 op een ijsberg is geloopen, ziet men het portret. Kapi tein Smith was nog familie van den heer Huizinga. Op de xylophoon wordt dan het lied gespeeld, »Nearer my God to Thee*, dat de achtergebleven schipbreu kelingen op het ondergaande schip zon gen. Iets büzonders is de tram, die tot voor de lunchroom rijdt, de passagiers afzet en weer terug rijdt, de passagiers be treden dan de lunchroom. De kleine voorstad is ook een wonder van bouwkunst. Het valt werkelyk niet allemaal te vermelden wat hier allemaal is te zien. Ziet men het mechanisme, dan staat men verbaasd, hoe secuur dit alles loopt. Het geheel wordt door middel van electriciteit gedreven, doch daar de heer Huizinga er rekening mee moest houden, dat hy wel eens ergens kon komen, waar hij geen electriciteit kon bekomen, heeft hy naar iets anders moeten omzien en heeft toen een vernuftige vinding ge daan. Van het nieuwste, de electriciteit, is hy naar een van de oudste mensche- lyke hulpmiddelen gegaan, n.1. het zand. Wordt dit laatste middel gebruikt, dan valt het op een scheprad, dat dan het geheele mechanisme in beweging brengt. De heer Huizinga leidde ons gisteren middag rond door deze stad. Van vele gebouwen somde hy op hoeveel stukjes hout hy er voor had gebruikt. Vyfduizend voor dit, tweeduizend voor dat, driedui zend voor dat gebouw enz. enz. Men spreekt wel eens van engelen geduld, doch wy vermoeden, dat de heer Huizinga nog meer dan dit heeft bezeten om dit geheel te maken. Wy kunnen een ieder aanraden deze miniatuur wereldstad eens gaan bezich tigen. Men kan dan kennis maken met een arbeid van 22 jaren, een kennismaking die vcor oud en jong zeer interessant zal zyn. Tot en met Donderdag blijft de heer Huizinga hier. Van 's middags 2 tot des avonds tien uur is de stad te bezich tigen. Wy hopen, dat de heer Huizinga zich in een druk bezoek mag verheugen. DE BLAUWE WEEK. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De z.g. Blauwe Week, die ieder jaar door de georganiseerde c' rank bestrijders vay alle richtingen van Hemelvaartsdag tot Pinksteren gehouden wordt, zal ook dit jaar alhier onder leiding van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" worden benut voor het houden van een propaganda-actie voor geheelonthouding. Deze actie wordt ingezet door een speld jesdag op Donderdag a.s. (Hemelvaarts dag). Jonge dames, die hieraan willen me dewerken, worden uitgenoodiigd zich a.s. Woensdagavond van 810 uur in het Alk. Mil. Tehuis, Spoorstraat, te melden. Ieder, die de drankbestrijding sympathiek is, wekken wü op door het koopen van een speldje deze zaak te steunen- Het lükt ons niet ondienstig in dit verhand er op te wijzen, dat de drankbestrijding, naast liet voeren van de algemeene propaganda, ook reclasseerings-arbeid verricht. Ieder, die tengevolge van alcoholmisbruik met den straf echter in aanraking komt, en zich bü ons voor reclasseeringshulp aanmeldt, wordt steeds geholpen. Op de dagen, volgende op den Hémel- vaartsdag, zal gecolporteerd worden met liet speciaal voor deze actie verschenen Blauwe Weekblad. Wü gelooven, dat de prijs van 3 cent voor niemand een bezwaar zal ziin dit actueele blad te koopen. De actie wordt besloten met deelname aan de groote Nationale Betooging voor geheelonthouding op 2en Pinksterdag te Den Haag. Voor deze betooging is met de directie van de N. S. een speciale goed- koope regeling getroffen, waardoor de reis kosten vanaf Den Helder is bepaald op 2.67. Zii, die hieraan willen deelnemen, worden verzocht zich tijdig op te geven bij den heer W. Nieuwenhuizen, De Ruijter- straat 50. E. S. O. N. A. Als er ooit een dag was om een boot tocht te maken, dan is die er nu. Men is in geen enkel vervoermiddel zoo een met de natuur als op een boot. En de natuur is momenteel het mooist. Bovendien is een rustige dag naar buiten voor een on gelooflijk lagen prys iets wat tegenwoor dig nuttig en noodig is. Zie voor den dienst op Hemelvaartsdag de advertentie in dit blad. DE SPEELTUINVEREENIGING NAAR DE MINIATUURSTAD IN CASINO. Het bestuur van de Speeltuinvereeni- •ging deelt ons mede, dat het met den heer Huizinga een regeling heeft getroffen ter bezichtiging van de miniatuurstad in Casino. In ploegen van 50 zal vanaf de clublokalen worden afgemarcheerd. Ieder half uur één ploeg. Afd. Oude Helder op Dinsdag om half vijf de eerste ploeg. De Woensdagmiddag is verdeeld als volgt: afd. Tuindorp van 24V2; afd. Visch- markt van 4l/2—7; en afd. Centrum van 78 uur. De bijdrage in de kosten is gesteld op 5 cent. GOED AFGELOOPEN. Een vrachtauto reed gisterenmiddag met groote snelheid over den Kanaalweg, en doordat de bestuurder bü het uitwijken voor een tegenliggende auto, met e^n der wielen van zijn wagen tegen den trottoir band aankwam, brak het wiel, tengevolge waarvan de wagen plotseling tot stilstand kwam en daarbij met kracht tegen een boom werd geslingerd. Wonder boven wonder bekwam de be stuurder geen letsel. IJS-ONGEVAL. Zaterdagmiddag kantelde door onbe kende oorzaak de ijswagen van den heer de Graaf in de Spoorstraat. Dat de Spoorstraat ter plaatse in een zeer tijdelijke ijsbaan werd veranderd, was minder erg dan de groote schade, die de eigenaar had, doordat veel van het ko- maliwant" aan gruzelementen ging. AUTO TE WATER. De eenige inzittende weet zich te redden. Toen de heer P. uit Den Helder Maan dagmorgen met zijn luxe auto op weg was van Alkmaar naar Den Helder, geraakte hij bij het nemen van de bocht in den Rijksweg ter hoogte van het woonwagen kamp in de nabijheid van Den Helder, de macht over zijn stuur kwijt tengevolge waarvan de wagen met groote snelheid het Noord-Hollandsch Kanaal inreed. De auto verdween geheel onder water aangezien het kanaal ter plaatse zeer diep is. De heer P., die alleen in den auto was gezeten, heeft kans gezien het portier raam open te draaien en kon zich vervol gens uit zijn benarde positie bevrijden, en naar den kant zwemmen, hetgeen getuigt van groote tegenwoordigheid van geest. Daar het zeer vroeg in den morgen was, heeft niemand het ongeval gezien. De heer P. is. nadat hij uit het water was ge kropen. zelf naar het politiebureau gegaan om aangifte van het ongeval te doen. Ge durende den geheelen Maandagmorgen is men bezig geweest met behulp van een kraanwagen den auto te lichten, hetgeen na zeer veel moeite is geschied. Uit den aard der zaak heeft de wagen nog al wat te leiden gehad alvorens hij weer uit het natte element was verlost. Het schijnt dat de oorzaak van het on- j geval is gelegen in het rijden met te groote1 Donderdag (Hemelvaartsdag) zullen onze magazijnen den ge heelen dag GESLOTEN zijn. Wat wilt 11 Itunl Buitenlandsch Overzicht pag. I Feuilleton„li Radio-programma„2 Van links en rechts „2 MANN i I f)e candidaten voor de minister zetels „2 snelheid, bij het nemen van de bocht, waarna de wagen is geslipt, en vervolgens in het kanaal gereden. „Goeien morgen, juffrouw Ur.derwood! Daar zün we weer!" „Morgen, meneer de krantenschrüver! Wat zal het vandaag weer worden?" „Juffrouw Underwood, het is 1'embarras de choix!" „Dat versta ik niet!" „Kom, kom, u kunt alle talen schrijven, alleen niet van die rare letters! Maar ik wil het u wel even vertalen. Het beteelcent, dat er zooveel keus is, dat een mensch er geen raad mee weet!" „Gebeurt er dan zooveel?" „Gebeuren? Lieve juffrouw, er gebeurt thans in vierentwintig uur meer dan vroe ger in vierentwintig jaar! Onze planeet waar we ons zoo knus op thuis voelen, is in een toestand van ongewone beroering en wü moeten mee of we willen of niet. Laat ik u eens een opsomming geven van wat ik in één enkel avondblad vermeld vind. Dat kost u bijna een nieuw lint, zoo veel is het!" „Laat eens hooren!" „Ik begin van boven af: Bericht uit New York om te trachten te komen tot een sta bilisatie van den dollar, het pond sterling en den Japanschen yen, vóór de economi sche wereldconferentie bijeenkomt." „Dat is een belangrijk bericht". „Dat is het zeker". „En wanneer is die economische wereld conferentie?" „Op 12 Juni aanstaande. Vóór dien tijd moet de zaak dus in kruiken en kannen zijn". „We zullen er het beste van hopen, meneer!" „Ja, juffrouw Underwood, dat zullen we. Maar ik ga verder met mijn avondblad. Luister: Uit Parijs. Tusschen de Fransche regeering en de socialistische fractie, waarvan het kahinet-Daladier afhankelijk is voor het bereiken van een meerderheid, dreigt een ernstig conflict, dat een gevolg is van de bezuinigingen, die de Senaat in de uitgaven wenscht." „Alweer dat nare geld!" „Ja, juffrouw Underwood, daar draait alles om! Maar ik heb nog veel meer. Zeer eigenaardig feit het sociaal-democra tisch orgaan heeft er al zeer onvriendelijke commentaren op gegeven is het, dat, ondanks het feit, dat Hitier zeer onbarm hartig alle communisme in Duitschland heeft onderdrukt en Sovjet-Rusland uit dien aard der zaak geen nationaal-socia- lisme in zijn land toelaat, het niettemin tusschen beide landen tot een nauwe sa menwerking is gekomen." „Hoe kan dat nu?" „Heel eenvoudig, juffrouw Underwood. Rusland kan zich de luxe niet permitteeren het met welke mogendheid ook aan den stok te krijgen, Ik kan u dat allemaal niet uitleggen, want mijn bedoeling is alleen maar een overzicht te geven van de vele problemen, die deze tijd oplevert. We gaan verderbericht no. 4: uit Pary's. In officieele Amerikaansohe krin gen is men vol vertrouwen ten aanzien van de verdere ontwikkelingen op de ont wapeningsconferentie. Amerika zegt, dat alles van Duitschland afhangt en verder of Frankrijk instemt met de geleidelijke afschaffing der aan valswapens". „Frankrijk houdt op het oogenblik de ontwapening tegen!" „Ja, juffrouw Underwood, maar wij moeten de zaak objectief en eerlijk bezien. Frankrijk is nu eenmaal de huurman van Duitschland; en wy weten allemaal wel dat het een gevaarlijke buur was".... „Ja, ja" „Ik ga voort. Bericht nummer vyf" „Maar zegt u eens, meneer de journa list, u springt van den hak op den tak. Kunnen we ons niet bü een onderwerp bepalen?" „Lieve miss Underwood, ik laat u alleen zien wat in één nummer van een dagblad te lezen is! Luister: Uit Peking: Aldaar verschenen weer Japansche vliegers. Ze hebben echter geen bommen gegooid. Uit Batavia: De Indische regeering overweegt wederom korting op de pensioenen, thans van 17%". ,,'n Slechte boodschap!" „Zy'n die andere, behoudens een enkele, dan zooveel beter0" „Wat een narigheden overal!" „Ja, juffrouw Underwood. We lew,; snel en intens en we beleven, ik zei het al, thans meer in één dag dan anders in een jaar. Maar ik heb óók wat grappigs, juf frouw Underwood. Zoo zie ik in een ander nummer Mariene Dietrich gekiekt". „Is dat zoo grappig?" „Neen, juffrouw Underwood, niet het meisje zelf is grappig, maar wat ze aan heeft. Namely'k een buitenmodel heeren- pak". „Een heerenpak?" „Ja, juffrouw Underwood. En de redac tie beweert, dat ze 't met gratie draagt". „Is dat dian niet zoo?" „Nou, ziet-u, juffrouw Underwood, als u 't mü vraagt, vind ik het meer carnaval- achtig. Ze heeft nog een zonnebril op óók." „Tjasses, wat raar!" „Ja, juffrouw Underwood, dat is het. Maar toch wel moppig, ziet-u, omdat je nu tenminste weet waarom een Kamschatka- neger een blanke niet heelemaal voor vol aanziet". „Hebt u nog meer grappigs?" „Ja, juffrouw Underwood. Ilc lees in de zelfde courant, dat in Duitschland bü re- geeringsvoorschrift bepaald is, dat kreef ten en garnalen niet meer in koud water mogen worden gekookt, maar direct in kokend water moeten worden geworpen." „Wat griezelig, waarom is dat?" Japansche vliegtuigen boven Pe king en Tientsin L De eerste poging om den top van de Mount Everest te beklimmen is niet geslaagd 6 Twee inbrekers in Den Haag op heeterdaad betrapt2 Zullen de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn worden gehouden? 8 Afwijkingen bij dieren door hooi van den Wieringermeerpolder2 Overval te Wateringen. Een oude man neergeslagen6 Ernstig ongeluk op de renbaan te Warschou. Twee dooderi, drie gekwetsten6 Dienstbode gestikt bij een brand te Enschede,6 Oplichting door een landbouwer 6 Tal van doodelijke verkeersonge vallen ,6 Het tweedaagsche congres van het rijkspersoneel 2 Marktberichten 8 Marineberichten „8 Omtrek nieuws „7, Sportnieuws 8 *Uhot tjaan we fieenf 23, 24 en 25 Mei. Mechanische Miniatuur-wereldstad, Ca sino van 2 tot 10 uur. De voorstelling van Zondag 21 Mei be-' gint 8.15 uur in Casino. Zaterdag 27 Mei. Feestavond Voetbalvereeniging H.R.C Casino 8 uur. „Dat is menscheiyker, juffrouw Under wood, dan zyn ze gauwer dood. 't Is even goed nog een vreeselyk lijden, zoo staat er, maar 't duurt korter. En de visch moet eerst worden verdoofd vóór ze in de pan komt, met een hamer. Vindt u 't niet vree- selijk aardig van de Duitsche regeering, juffrouw Underwood?" „Hm! Ik denk aan al die mishan... „St, juffrouw Underwood, dat is poli tiek, en c'aar houden we ons buiten. Bo vendien, wat heeft nu gekookte kreeft niet politiek te maken?" Maar juffrouw Underwood was boos en weigerde mü verder den dienst. Jammer! Ik had haar nog willen verteliep van dien schitterend mooien Zondag, waarop we zelfs buiten konden zitten hier in Den Helder! Zoo onredelijk als vrouwen kun nen zijn om daarover nu kwaad te worden! Nu dan eindig ik maar! Dan zullen we liet later wel eens over 't mooie weer hebben. Alles stond te pronken, nadat de ijs- heiligen haar orgieën hadden botge vierd en plaats hadden gemaakt voor de stra lende zon, die, onbelemmerd, uit helderen hemel, haar weldaden kon uitstrooien over alles wat, zonder haar koestering, verkwijnt en verschrompelt. Het was dus geen wonder, dat allen het beste pakje hadden aangetrokken om hun weldoenster op z'n paaschbest te ontvangen. Minder mocht het zeker niet zyn om deze vorstinne tegemoet te treden. En ze mochten er inderdaad wezen. De kastanjes hadden de weelderige kaarsen in de kandelabers van sierlijk gevormde blaren gezet en trokken in hun wydingsvolle majesteiteiyke pracht aller bewondering; de sneeuwbalstruikcn tooi den zich in het maagdelyke wit hunner bloemen en wedy verden met de kastanjes in praal. De gouden regen liet haar gecl- oranje trossen in machtige guirlandes golven in zijn twijgen, de sering, in paars en blauw en wit pluimde haar zware bloemtrossen omhoog als wilde hij zyn tooi doen ryzen, boven alles uit. De irissen staken de sierlyk gevormde en teer varieerende kleurige bloemen ver boven de scheden hunner pollen waaruit ze waren voortgekomen; muur bloemen zorgden voor de geurige sfeer van de gewyde wierookde jasmijn had de blanke bruidsbloemen nog in knop, vastgestrengeld nog in het groen der hope, die vol bemoediging en opbeuring was. En in het vrije veld, waar de natuur in onbelemmerde en ongekunstelde' le vensvreugde uitbarstte, fleurde alles jo tegemoet. Het sappige groen der velden sprak van de milde levenskracht, die zy was voor het grazende beest; het teere groen van de uitspruitende rietstengels langs den waterkant zorgde voor een passende omlijsting, waardoor het helder blauw van het water, dat zilverflitste, nog meer tot zyn recht kwam. Milliarden van boter- en paardebloemen en milliarden van madeliefjes, met hun forsche geel en hun blanke wit, plekten overal tusschen het levenw ekkende groen en zorgden voor het feesttapyt, waarop de ongeschoeide voet van de zonnestraal geruischloos kon gaan. En daar boven jubelde het koor van de leeuweriken, juichte de kievit, jodelde de grutto, moduleerde de tureluur, zwetste

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5