ILLIGEN £CHB van glas en celluloid MELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 MEI 1933. Callantsoog:. 't Zand. Breezand* Radiografisch Weerbericht., Wielingen. Nieuwe Uitgaven. Anna Pauluwna. Gemeenteraad van Wieringen Visscherijberichten. Tijdschriften en Weekbladen. Sport. Worden de Olympische Spelen in !93S ts Eerlijn gehouden? AANGELOOPEN. Alhier is komen aanloopen een licht gele Hollandsche herdershond. Schouder hoogte 45 cm. Inlichtingen ter Secretarie. Zondag speelde G. Z. I op eigen terrein een wedstrijd tegen S. R. C. 1 van Schagen en won met 8—6. Zaterdagavond jl. speelde de bekende biljartkunstenaar J. v. d. Laan een tweetal wedstrijden in café de Wit. Als partner fungeerde de heer P. Vader alhier. Het eerste partij gaf als einduitslag dat v. d. Laan strandde op 290 caramboles in 21 beurten, hoogste serie 42, terwijl de heer Vader die er totaal 150 car. moest maken, de partij in 22 beurten uitmaakte. Hoogste eerie 30. De tweede partij maakte v. d. Laan er 400 in 17 beurten, hoogste serie 86, terwijl Vader toen bleef steken op 70 car. in 17 beurten, hoogste serie 14 ca. Uit een en ander blijkt datv. d. Laan \-er beneden zijn normale kracht speelde, hetgeen moet worden geweten aan het reeds zeer dunne biljartlaken. We ver nemen dan ook dat zeer binnenkort een revanche wedstrijd tusschen beide spelers zal worden gehouden waarvoor dan een nieuw laken zal worden gelegd. Dat v. d. Laan dan zijn capaciteiten beter zal ontplooien is niet twijfelachtig, j VERGADERING VEEFONES. De algemeene vergadering van het On derlinge Veefonds, Zaterdagavond bij den heer Borst gehouden, werd geopend door den heer A. Schilderman, die betreurde dat, zooals gewoonlijk, de vergadering maar matig bezocht was. Na goedkeuring der notulen, bracht de heer D. de Graaf, namens de commissie1 tot nazien der rekeningen verslag uit.! l>e boekhouding van den heer P. List1 h eek keurig in orde te zijn. De penning meester gaf zelf een overzicht van den staat van zaken over het afgeloopen jaar. Men was begonnen met een nadeelig saldo van f 407.77. Aan gestorven vee was uitbetaald f2117.98:aanadministratie, verzekering enz. f 382.31. Totaal uitgaven met inbegrip van nadeelig saldo f 2908.06. De ontvangsten bedroegen aan contributie 2209.50 en aan opbrengst gestorven vee f 385.20; totaal f 2574.70. Het nadeelig s ddo bedroeg dus aan het eind van het jaar f 338.36. In 1932 waren 13 koeien en 1 kalf aan het fonds overgegaan. In dit halfjaar is het beter gegaan. De ontvangsten bedroegen aan contributie f 794 51 en aan gestorven vee f 48; totaal f 842.52. Aan gestorven vee (er kwamen maar 2 koeien aan het fonds) werd f 254.02 uitbetaaldaan admimistratie enz. f 227.90; totaal 481.92. Verschil tusschen, inkomsten en üitgaven f 360.60, waardoor het tekort ad. f 336.36 is veranderd in een voordeelig saldo van f 27.24. Er zal echter weldra nog een koe voor rekening van het fonds kotnen. De commissie en de penningmeester werden bedankt voor hun werk en uiteenzetting, waarna aan de orde kwam de vaststelling van de premie voor het volgend halfjaar. De meerderheid van het bestuur was er voor twee heffingen van l°/0 te doen. De voorzitter voelde aanvankelijk meer voor een eerste heffing van 1% en voor de tweede drie maanden, als men daarmee kon volstaan, nog V2°/o- Nu echter vast staat, dat nog een koe voor rekening van het fonds komt en er ook veel voor te zeggen is juist in den zomertijd een goede kas te vormen, ging de voorzitter en trouwens de geheele vergadering met het voorstel van de meerderheid van het bestuur accoord. Wel werd nog even gediscussieerd over de vraag of men daardoor niet te veel betaalde in ver houding tot hen, die eerst in het najaar toetreden, maar men besloot tenslotte toch voor beide kwartalen 1 ®/o te heffen. Voor de rondvraag had niemand iets, zoodat sluiting volgde. fi? noodzake'Ük maken, dan zal het veranderen.ar 0mstandiSheden het plan Naast het bestuur en onderwijzeressen en onderwijzers werden nog 10 geleiders benoemd (6 voor de openbare- en 4 voor de kath. scholen) en nadat het feest ge steld was op Woensdag 21 Juni, volgde sluiting, waarin de voorz. nogmaals de noop uitsprak, dat niet minder opgehaald zal worden dan het vorige jaar, zoodat aan de kinderen dus weer hetzefde, zoo goed bevallen feest, gegeven kan worden. UITSLAG DRAVERIJ. Prachtig weer begunstigde de Zondag middag gehouden draverij op het sport terrein aan de Kleine Sluis. Er waren dan ook weer velen getuige van den door «Sportlustgeorganiseerden wedstrijd. Van de 13 ingeschreven paarden ver schenen er twee niet aan den start. Daardoor werd er geen vierde prijs toe gekend. W. Vessies van Beverwijk legde met «I teternel» beslag op den eersten prüs, f200. Tweede was «Uniform» van J. W. Borst, Bakkum f 75 en derde «Sally Har- vester» van M. Hofland, Beverwijk f25. NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR, VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. CATZ&Zn.VAN PEKELA-GRONINGEN Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandseh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer. Hippolytushoef. OPENBARE VERKOOP1NG. Ten overstaan van notaris Obreen had j.1. Zaterdagavond in het Café van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef krach tens art. 1223 B. W. de openbare ver- kooping plaats van een woonhuis met erf en aanbehooren aan de Eiftstraat te Hip polytushoef, groot 0.03.78 H.A., toebehoo- rende aan mej. de Wed S. Dijkshoorn de Vries alhier. Hoogste bieder: de heer B. H. Kraan, voor 3140. Koopster: mej. de wed. J. M. Tijsen, te de Elft, voor 3210. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli a.s. tot Heemraad van het Heem- raadschapWieringen benoemd de heer S. Russelman Az., Poelweg, alhier. DIERENMISHANDELING. Naar men ons mededeeld, is door den brigadier der Rijksveldwacht, den heer Bergsma, proces-verbaal opgemaakt tegen den bedrijfsleider G. B., in den Wieringer- meerpolder terzake van ernstige dieren mishandeling. Bedoelde persoon zou vol gens getuigenverklaringen een paard zon der eenig redelijk doel wel een kwartier lang met een touw tegen den kop hebben geslagen, tot groote ergernis van een 10- tal getuigen. UITVOERING „JONG LEVEN". Zondagavond gaf het kinderkoor„Jong Leven", directeur de heer Jb. Hovenier, een openbare uitvoering in de zaal van (Joncordia. Voor dezen avond bestond ondanks bet fraaie zomerweer vrij groote belangstelling en de bezoekers mogen geen spijt hebben van hun komst, want wat de heer Hovenier deze avond met zijn jeugdig koor naar voren bracht was in ieder opzicht een bezoek aan Concordia waard. De uitvoering werd bijgewoond door den burgemeester van Wieringen, de heer L. O. Kol ff en echtgenoote. Opgevoerd werd dezen avond de kinderoperette „De heks van de Boschhut", in vier bedrijven. Deze operette, die door de jeugdige deel nemers onder groote animo werd opge roerd, werd steeds met een hartelijk applaus beloond. De verschillende rollen werden op schitterende wijze vertolkt, waaruit de lange studie van deze lange operette met zuike jonge krachten naar vort kwam. Aan het eind van het programma dankte de heer Hovenier voor het hartelijk applaus en riep de aanwezige ouders op 0111 mede te werken, opdat het koor het nog verder kan brengen. De avond werd met een gezellig bal, waarvoor de muziek door de Concordia- band werd verzorgd, besloten. Nog vermeld mag worden, dat de costumes dezen avond kwamen van de firmaRidderikhof uit Hoorn; de grimmage werd verzorgd door den beer R. Roug uitNieuwe Niedorp. VERGADERING „GETROUW SCHOOLBEZOEK". Maandagavond vond in Hotel de Haan de jaarvergadering plaats van de ver eeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek der openbaren lagere school te Hippolytushoef. Aanwezig waren tien leden. De voorzitter, de heer N. Kaan, heet de aanwezigen hartelijk welkom en memoreert dat ondanks den slechten tijd het bestuur het schoolfeest op de agenda heeft gezet. Na het openingswoord van den voor zitter leest de secretaris, de heer J. J. 11. Groot, de notulen voor, welke onver anderd worden goedgekeurd. Bestuursverkiezingen. Aftredend zijn de heeren Klare en van 't Hof. Beiden worden heikozen en nemen hun benoemingen aan. Rekening en verantwoording m penningmeester. Door den penningmeester, de heer H. de Jong, wordt rekening en verantwoord ding gegeven over het beheer van de kas. Wordt accoord bevonden. Bespreking schoolfeest. Het bestuur stelt voor dit jaar een reisje naar Amsterdam te maken, waar aan door 94 kinderen zal worden deelge nomen; wordt met zeven stemmen voor aangenomen. De reis zal per autobus worden gemaakt, terwijl het bestuur nog zal onderzoeken of een bezoek aan Volen- dam en Marken mogelijk is. Voor het circuleeren met lijsten, verklaren de dames en heeren dien dit het vorige jaar ook hebben gedaan, zich wederom bereid dit te doen. Besloten wordt op 7 Juni a.s. de lijsten in te leveren en dan een datum voor het schoolfeest vast te stellen. Voor de rondvraag geeft niemand zich op en de voorzitter sluit daarna meteen woord van dank de vergadering. Den Oever. ZALM IN HET IJSELMEER. Men deelt ons mede, dat in den laatsten tijd in het afgesloten IJsselmeer door de visschers vrij veel zalm wordt gevangen. Vermoedelijk komen deze visschen van de rivier de IJssel naar het IJsselmeer, waar zij in het vrij zoete water zeer goed kun nen leven en opgesloten zitten. Het IJssel meer biedt deze visschen een pracht zwem- gelegenheid, beter soms als de nauwe ri vieren, doch of ze overal even rustig zijn, betwijfelen wij sterk, daar de visschers het er op toeleggen deze dure vischjes in hun netten te verschalken. Verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon's Uitgevers mij. te Haarlem: „Herinne ringen" van Geertruida Cardoen. Tweede Bundel. Dit boek, uitgegeven ter viering van den 90sten verjaardag van de zoo bekende schrijl- ster, getuigt van de frissche opgewektheid, de tevreden levensbeschouwing en den zin voor humor van Anny de Leeuw. Overde meest uit- eenloopende onderwerpen, over personen van historische beteekenis schrijft ze pi/tige vlote schetsen. Alle respect voor deze oude dame met het jonge hart. Prijs ing. 2.50, g-eb. 3.50. Verschenen bij de „Vereeniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels" het „Geschenk 1933", herinneringen aan Neder- landsche schrijfsters, bijeengebracht ter ge legenheid van de Nederlandsche boekenweek 29 April6 Mei 1933. In dit werkje zijn herinneringen bij elkaar gebracht aan ongeveer 25 gestorven schrijvers. Verschillende auteurs voldeden aan het ver zoek om een bijdrage voor dti boek. Zoo werd een belangrijk en belangwekkend werk I verkregen, een goed beeld van de voornaam ste letterkundigen, van W. L. Penning Jr. tot Gerard Bruning. De verluchting met portret ten en handschriften werd voor het grootste deel ontleend aan de letterkundige verzame ling in het Haagsche Gemeentearchief door Dr. W. Moll bijeengebracht. Verschenen bij N.V. Van Holkema Wa- rendorf's U.M. te Amsterdam: „De Jonkvrouw in den Toren", door Margot Warnsinck, een bakvisschenboek met heel veel aardigs en goeds er in. Een meisje, pas j geslaagd voor eindexamen H.B.S., neemt na J den dood van de moeder een ontredderde huishouding ter hand. herstelt de band tusschen den geleerden vader, de twee jongere broers en de twee heel jonge zusjes en brengt er de oude sfeer van warmte en gezelligheid, die er tijdens moeders leven heerschte. terug. Verder krijgen we een paar verlovingen en een happy-end Een geslaagd boek. De illustraties zijn van R e Reinderhoff. Prijs ing. 1.—geb. 1.75. K.L.M. Luchtreisgids 1933. In afwijking van vorige jaren is de Lucht- 1 reisgids van het 14e dienstjaar der K.L.M. verschenen in den vorm van een volledig I handboekje, waarin men naast geïllustreerde beschrijvingen van alle onderdeelen van het K.L.M. bedrijf, de volledige inlichtingen over de binnen- en buitenlandsche luchtlijnen en alle tarieven voor het vervoer van personen, goederen en post aantreft. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan de luchtvloot, de vliegvelden, de Indië-route, rondvluchten en luchtpostdienst. De dienst regeling van 1 Mei31 Augutus bevindt zich los achterin en kan dus bij den aanvang van den herfst-, winter-, en voorjaarsdienst telkens j vervangen worden. Een alphabebtische blad- j wijzer vergemakkelijkt het gebruik van den reeds tot een omvang van 108 bladzijden toe genomen Luchtreisgids, die er in het frische wit-blauwe omslag aantrekkelijk uitziet en bij Nijgh van Ditmar te Rotterdam gedrukt is. Dimien, op de voorpagina afgedrukt, de aandacht trekt. Indien iets in staat is den lezer een aantrekkelijk beeld te geven van het natuurschoon in de omgeving onzer stad, i9 het wel deze opname. Verder zijn er nog kieken betreffende de verschillen de uitstapjes: de ontvangst voor de woning van Burgemeester Lovink, een mooi ge zicht in vogelvlucht op de stad, den tocht met de marinebarkas en met de O 11, enz. Kortom, een propagandistisch artikel van den eersten rang, dat zeker niet zal nalaten zijn uitwerking te doen gevoelen. Terecht zegt de redactie in een korte samenvatting van den inhoud: „de groote trek is begon nen". Zoo is het. Overigens staat er nog veel lezenswaar digs in dit nummer, dat ook een supple ment heeft betreffende watertoerisme. De serg. J. Bakker, van het reg. kustart., werkzaam bij het artillerie schietkamp leger plaats Oldenbroek, wordt met ingang van I Juni a.s. van zijn detacheering aldaar ont heven en zal op dien datum naar Den Heidei terugkeeren De dienstplichtigen J. Vallentgoed, J. Smit, IJ. G. M. Pot, A. den Ouden, J. Hoedjes, J. C. Flentge, P. \V. van Beveren, C. Hartman, A. B. Langendijk, M. Otte, J. P. Sinke en G. Venema, van het reg. kustartillerie, zijn met ingang van 16 Mei aangesteld tot korporaal. De 2e luit. K. VV. M. Brantjes, van hel 1 reg. kustartillerie, wordt met ingang van 22 i Mei gedetach.rd bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, tot het volgen van een oplei ding tot vlieger. Aan den dienstpl. J. Franx, van het reg. kustartillerie, is vrijstelling voor goed van den dienst verleend wegens kostwinnerschap. De reserve-luits. G. J. Koolhaas, A. H. D. Smaal, T. Verhage en D. Buur, van het reg. kustartillerie, voor herhalingsoefeningen on der de wapenen, zullen op 20 dezer met groot verlof vertrekken. Bij beslissing van den inspecteur der artil lerie is met ingang van 19 Mei de zilveren me daille voor trouwen dienst toegekend aan den serg. L. Korteweg, van het reg. kustartillerie. Aan den dienstplichtige J. Diepenbroek, van het reg. kustartillerie, is bij beslissing van den 1 M. v. D. vrijstelling voor goed verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Aan den dienstplichtige J. P. de Herder, van het reg. kustartillerie, is bij beschikking van den Min. van Defensie uitstel van opkomst in werkelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. Bij K. B. is benoemd tot res. ie luit. bij eert nader door of vanwege den Min. van Defesie I te bepalen regiment of korps, de reserv ie luit. J. G. Kruijff van het 8e reg. veldartillerie, onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegen- 1 woordige betrekking. mede mogen komen, noch als sportsmen, noch als begeleiders! De Groningsche Bond heeft over dezen e i s c h een buitengewone vergadering gehou den, waar men unaniem van meening was, dat die eischen niet te aanvaarden zijn, en dat men voorts een dergelijke inmenging niet duldbaar acht. Verder heeft men in de gegeven omstan digheden niet de zekerheid, dat Nederlandsche athleten in Duitschland op een sportieve be handeling kunnen rekenen. Door al deze rede nen is men geneigd niet ana bedoelde wed strijden deel te nemen. De heer De Jager, voorzitter van den Bond, maar tegelijkertijd ook van de K.N.A.U., heeft in zijn laatste kwaliteit verordend dat op het oogenblik niet aan wedstrijden in Duitchland door Nederlanders mag worden dee'genomen; toestemming zal dan ook niet v iidcn verleend aan vereenigiivzen of bonden om in Duitschland te spelen. Reeds gedane toezeggingen zullen evenwel gehrndhaafd blijven. Hoe moet dat met de Olympische Spelen gaan, zoo vragen wij ons af. Deze worden in 1936 in Berlijn gehouden en mer is reeds lang met de voorbereidingen bezig. Zal dan de Rijksregeering den moed bezitten wederom aan de uitkomende landen dezelfde eischen te stellen. Zoo ja, dan zal deze Olympiade een beslist fiasco worden, daar geen enkele Bond, welke dan ook, op dergelijke voorwaarden zal ingaan. Trouwen, zoo iets is geen zaak van een Regeering om te bepalen wie wèl en w'e niet mogen deelnemen, dat behoort tot de competentie van de besturen der verschillen de Bonden en Federaties. Bi; de Olympiade in hoogste instantie het Internationaal Olym pisch Comité. Deze maken dat uit. maar geen Regeering. Zoo is het nog altijd geweest. Wij zijn nog lang niet zeker dat de Spelen in Berlijn gehouden zullen worden, tenzij de politieke verhoudii gen zich radicaal gewijzigd hebben. VERGADERING VAN W. E. K. De vereeniging van Westelijke Eerste Klas- sers heeft in haar Zaterdag gehouden verga dering een voorstel behandeld van de vereeni ging D.F.C., strekkende tot uitbreiding van het aantal westelijke eerste klasse rs van tien tot twaalf per afdeeling. Men besloot den K..N.V.B. te verzoeken dit voorste] op de agenda der in September te houden jaarvergadering te plaatsen. Het bestuur der W.E.K. werd herkozen en" men wees als candidaat voor het bestuur van afdeeling I den heer Koolhaar (Ajax) en voor dat van afdeeling II den heer Scheen (R.C.H.) aan. Sparta's voorstel, om het bondsbestuur in plaats der districtsbesturen het voetbalpro gramma te laten samenstellen, werd verwor pen. TOLLIEN SCHUURMAN NAAR POLEN. Woensdag a.s. vertrekt Tollien Schuurman, met haar trainer, den heer Britstra, naar Warschau om deel te nemen aan de aldaar op 27 en 28 Mei te houden athletiekwedstrijden voor dames. Mej. Schuurman zal dan o.m. uitkomen tegen de Poolsche Olympische kam pioene, Stella Walsh. Pensiongids Bergen. ALGEM. VERGADERING SCHOOLFEESTVEREENIGING. «Het vorige j'aar«, aldus opende de heer Van Balen Blanken Maandagavond de in Veerburg gehouden vergadering van de schoolfeestvereeniging, waren we pes simistisch gestemd ten opzichte van het bedrag dat in totaal voor het schoolfeest gecollecteerd zou worden, maar het is meegevallen. Het feest krijgt, juist nu de tijden slecht zijn, voor de kinderen een grooter beteekenis dan het misschien in de «vette jaren» had. We hopen dus dat weer flink op de lijsten geteekend zal worden, opdat op het feest niet be zuinigd behoeft te worden. Nadat de heer Van Balen Blanken op voorstel van den heer De Vries bij accla matie was herbenoemd als voorzitter nam de vergadering het bestuursvoorstel, 0111 het feest op dezelfde wijze als verleden jaar te houden aan. De Amsterdamsche reis met bussen *al onder leiding van den heer Zwart- hoed staande reis naar Schoorl, Gas- tt'icum aan Zee en Alkmaar wordt geleid door den voorzitter; het reisje naar Huisduinen met particuliere auto s komt onder leiding van den lieer De r,e®- Mochten onverhoopt de liuanciën wijzi- l>e agenda van de vergadering van den Gemeenteraad, op Dinsdag den 23en Mei 1933, des namiddags ten 2 uur, vermeldt de volgende punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Voordracht tot oprichting van een centrale noodslachtplaats aan den Kre- mersweg. 4. Voordracht tot wijziging der veror dening tot aanwijzing van de takken van dienst voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet. 5. Voordracht tot wijziging der veror dening tot beperking van het aantal door Burgemeester en Wethouders te verieenen vergunningen en verloven A in sommige deelen der gemeente. 6. Voordracht tot aanleg van gedeelten rioleering. 7. Voordracht betreffende grondaan koop voor verbreeding van het Viervoets pad te Hippolytushoef. 8. Voordracht tot nadere voorzienmig in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1'gf' Voordracht betreffende herstelling van de torenspits te Hippolytushoef. 10 Voordracht tot, wijziging en nadere vaststelling der verordening op de winkel sluiting. 11. Voordracht inzake het maaien van zeegras. 12. Voordracht tot verlenging der aan stelling van keurmeester voor het zeegras te Wieringen en te Texel. 13 Voordracht tot handhaving der ge nomen beslissing omtrent de tegemoetko ming in de vervoerkosten van leerlingen der bijzondere lagere school te Hippoly tushoef. 14. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van Schoolverzuim. Den Oever. IN CONCOURS. Jl. Zondag nam de Harmoniekapel „Apollo" te den Oever onder leiding van haar directeur de heer Joh. van Glabbeek van den Helder, deel aan het concours van den Westfriesclien Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, gehouden te Heer Hugowaard. „Apollo" kwam uit in de le afdeeling Harmonie en behaalde den len prijs met 152 punten, 7 punten meer dan 't vereischte getal. Des avonds kwam de vereeniging opnieuw uit in den eerewedstrijd. Ook hier werd wederom schitterend gespeeld doch geen uitspraak gedaan, daar deze pas a.s. Donderdagavond na afloop van den 2en concoursdag plaats vindt. Dat er groote vreugde in de „Apollo"- gelederen en niet minder bij haar talrijke bewonderaars te den Oever heeivebte over het behaalde succes, ligt voor de hand. Te ongeveer 's av. 10 uur werd het gezelschap bij zijn terugkomst met uit bundige vreugde te den Oever ontvangen en in de groote zaal van den heer Jurri Lont verwelkomd en gehuldigd, terwij! de eigenaar der concertzaal de Vereeni ging den eerewijn aanbood. Het was er dan ook nog een uurtje recht gezellig en „Apollo" bracht nog een paar muziek nummers ten gelioore, die aandachtig, ja muisstil en vol belangstelling werden aangehoord, waarna een oorverdoovend applaus door de zaal klonk. Hierna gingen allen voldaan over dezen gewichtigen dag huiswaarts. Alleen zij nog vermeld, dat langs dezen weg ook wij „Apollo" met haar eminenten directeur, den heer van Glabbeek, onze hartelijke felicatie aanbieden. 20 Mei. Aangebracht door korders: 180 kg tongen p. st. 0.801.40 61 kisten zetschol p. k. 3-901.00 7 kisten schar ï.801.00 Door haring- en gecpvisschers: 199 tal haring p t 0.290.07 46 tal geep p. t. 5-SO3-25 521 kg ansjovis p. kg 0.10 22 Mei. 100 tongen 70 kisten schol 12 kisten scharren p. st. 0.700.50 p. k. 2.001.25 p. k. 1.501.00 Door haring- en gecpvisschers: 379 tal haring p. t. 0.750.05 84 tal geep p. t. 6.704.50 Zwemmen is de meest gezonde sport. Leert het dezen zomer. De Vereeniging tot Bevordering van het Veemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.) zond ons een gids bevattende namen en bizonder- heden betreffende hotels, pensions en gemeu bileerde woningen aldaar. De gids is alphabe- tisch naar de straten ingericht en bevat van vele pensions een afbeelding tevens. Van Ber gen en zijn badplaats Bergen aan Zee ver scheen tevens een smakelijk uitgevoerden fol- der. Beide gidsen worden op aanvraag gratis toegezonden. 1 Verblijf voor den Oud-Indische Militair. Van bovengenoemde, te Nijmegen gevestig de Stichting is het 15e jaarverslag verschenen. Verschenen bij C. J. van Houten Zoon te Weesp: het Mei-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift". Uit den inhoud noemen wij: „De veertien- I de", een Brabantsche sage van Vincent Cleer- I din; „In London zonder Baedeker" door G. Blokhuis; „De draad spint van Oost naar j West", een artikel over spinnen en weven j döor Dr. M. M. de Graauw; ..Kievitsleven" door J. Jalving en verder de schetsen: „Het onbereikbare" door Ed. Hoornik en „De weertijger" door Jaap Smook. Verschenen bij Van Holkema Warendorf's U.M. te Amsterdam: het Mei-nummer van „De Vrouw en haar Huis". Uit den rijken inhoud van dit steeds zeer verzorgde tijd schrift noemen wij:: Artikelen over Geertruida Careloen, Louise Beijerman, de beeldhouw- j ster. Leni Riefentsahl, de filmactrice, Ger- I truda Jehyll, tuinarchitecte, Corry van Brug gen. Verder artikelen op het gebied van bouw kunst, beroepsarbeid van de getrouwde vrouw, vrouwenrechten, pluimvee, knippren ten, kleeding, handwerken, enz. Het Mei-nummer avn „Ons Zeewezen", off. orgaan van de Vereeniging „Het Neder landsche Zeewezen" opent met een artikel „Uit de geschiedenis der Zeevaartkunde", waarin ons de hulpmiddelen der navigatie ver klaard worden, die ongetwijfeld de Ouden reeds hebben moeten bezitten. Verder treft men aan een beschrijving van de Vliegvelden in Nederland (zee- en lucht vaart zijn na verwant), een grappige beschrij ving van een reis naar Engelsch-Indië met een circus aan boord, het vervolg van de ge schiedenis der bebakening in Ned. Oost-Indië en de gebruikelijke rubrieken, die elke maand voorkomen. BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. Verschenen is thans het Mei-nummer 1 van „Ons Nederland", het orgaan van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. In diit num mer is opgenomen een uitvoerig verslag [omtrent den tocht, dien een aantal burge meesters uit Friesland, Groningen, Drente en Overijsel, benevens verschillende jour nalisten gemaakt hebben door Noord-Hol lands Noordpunt en Den Helder, en waar van ook de Heldersche Courant uitvoerig verslag heeft gegeven. Dit verslag onder scheidt zich door eenige zeer mooie photo's, waarvan vooral een groote kunst opname van den vijver in de Donkere De „Nw. Rott. Crt." schrijft: In het bericht over de ontbinding van het 1 Duitsche Olympisch Comité hebben wij inder- tijd de opmerking ge maakt, dat dit feit wel eens het doorgana van de Olympische Spelen i in in 19363 te Berlijn in gevaar zou kunnen brengen. Immer het internationaal Olympisch j Comité heeft de organisatie dier spelen opge- 1 dragen aan het Duitsch Olympisch Comité. Nu dat Comité echter ontbonden is, zou daar- mede ook automatisch de opdracht als ver vallen beschouwd kunnen worden. Het blijkt thans, dat de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet-Latour, reeds stappen in die rich ting heeft genomen. Zooals de zaken thans staan, zouden de Berlijnsche Spelen feitelijk door de Duitsche regeering worden georganiseerd, immers bij de ontbinding van het Duitsch Olympisch Comité zijn ook de bezittingen van dat Comité overgegaan aan het Rijk. Onder de bezittingen was dus ook het geld, dat door de verschil lende bonden reeds voor de organisatie hijeen gebracht was. Graaf de Baillet-Latour heeft kort nadat de ontbinding van het Duitsch Olympisch Comité een feit geworden was, zich tot de Duitsche regeering gewend, met de mededeeling, dat, indien de Olympische Spelen in 1936 niet door het Duitsch Olympisch Comité georga- I niseerd zullen worden, de aan dat Comité door het Internationaal Olympisch Comité gege- j ven opdracht zal worden teruggetrokken en, 1 overeenkomstig de bepalingen, de organisatie van de Spelen in 1936 aan het Olympisch Comité van een ander land zal worden op gedragen. I Op dit schrijven was tot voor enkele dagen geen antwoord ingekomen. De Duitsche regeering kan echter moeilijk het reeds genomen besluit ongedaan maken. 1 De Duitsche pers heeft reeds gejuicht ovet de ontbinding van het bedoelde comité, dat, naar men beweerde, in de tegenwoordige or ganisatie van de Duitsche sport niet meer op haar plaats is. Er bestaat nog een klein comité, dat als onderdeel van het thans ontbonden Comité de voorbereiding van de Olympische Spelen in handen had, doch dat kleine comité kan moei lijk als vertegenwoordiger van de Duitsche sport beschouwd worden, nu het hoofd comité, waaraan het verantwoording schuldig was, ontbonden is. Blijkbaar werkt dit kleine Comité uitslui tend als vertegenwoordiger van de regeering. Het Congres van het Internationaal Olym» pisch Comité in de volgende maand te Wee- nen zal vermoedelijk dus een belangrijke be slissing hebben te nemen. De Noordelijke A'hletiekbond niet naar Dur.schland. De huidige DuLsche regeering grijpt overal in en bemoeit zich schier met alles. Ook in zake de sport en hare beoefenaren. Is het al niet mooi genoeg de Joden uit alle openbare 1 functies te verwijderen en hun plaatsen te doen 1 bezetten door partijgenooten (d.w.z. door nationaal-socialisten), ook in de spart ge schiedt zulks. Er is een Rijkscommissaris be noemt die een en ander moet „zuiveren", zoo als men dat noemt. In de eerste plaats mag geen Jood meer deel uitmaken van een ver tegenwoordigend team. Reeds bij een inter nationaal Biljart-tournooi (te Keulen) en nu bij de Davis Cup-wedstrijden (Tennis) is zulk» reeds geschiedt. Maar de Regeering verlangt meer, want zij eischt dat ook buitenland sche ploegen die in Duitschland gaan spelen, geen Joden, en ook geen „marxisten", i n hun gelederen hebben, daar hun anders den toe gang geweigerd wordt. Dat dit niet overdre ven is, blijkt wat de Groninger Athletiekbond nu pas overkomen is. Deze zou n.1. 17 en 18 Juni deelnemen aan de internationale athle tiekwedstrijden tegen den Kreis Nort-West van het „Wcser-Jade-Verband", de Wezel Wilhelmshafen te houden. Van genoemd Ver band ontving men n.1. een schrijven, dat ge- eischt werd dat geen Joden en Marxisten OOK DE TURNWEDSTRIJD HOLLANI DUITSCHLAND GAAT NIET DOCR. Wij lezen in het „Turnblad", het of'ice 1 orgaan van het K.N.G.V., dat behalve te handbalwedstrijd HollandDuitschland. we. ke met het Bondsfeest te Rotterdam io«. worden gehouden, ook de turnwedstrijd Ne derlandDuitschland, die in Augustus s Terborg zou plaats vinden, niet zal doorg»«« Voorts is van de Duitsche Turnerschafi be richt ontvangen, dat „gezien- het vele weri dat et het oog op het Duitsche Bond*>*«» 1 te uttgart verricht moet worden, <£*n» 1 st ,n DHtsche 7-»r.' _r 1 het R .itciuAuiscne hcndsfer.-t rr' I komen BILJART-SEAN Zondagmiddag j.1. gaf de biljartrreesier J. v. d. Laan in het „Dorpshofficheis" eer i jartseance. Hij speelde tegen den heer Con- standse uit Julianadorp een partij van 6oo car. j cadre met een voorgift van 450. De heer van der Laan won de partij in 26 beurten. Hoogste serie 105. De heer Constandse maakte 85 car. j Hoogste serie 13. Na afloop van de tra-ditio- neele queue-verlotting. welke werd gewonnen door den heer G. Kuiper, gaf de heer van der Laan nog een serie kunststooten ten beste, welke hem dezen middag niet al te best ge lukten. TENNIS. S.T.C. KROMMENIE. Zondag j.1. speelde Schagen een competitiewed strijd tegen Krommenie. De Schagenaars wisteu alle partijen te winnen. Einduitslag alzoo 7O voor Schagen. POSTDUIVENSPORT. P.V. HOLLAND S NOORDPUNT. Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Zondag haar 3e concours voor oude duiven vanaf Mons. Afstand 286 km. Los 8.20 uur. Wind Z.W., plaat selijk N.N.W. Eerste duif 23127 uur, laatste prijsvliegende duif 3558. Een zeer zware vlucht. Eenige verliezen. De prijzen werden verdiend als volgt: R. F. Mulder le, 9e, 17e en 19e pr„ 58 punten; H. J. Bok 2e en 22e pr„ 28 pt.H. Prins 3e en 20e pr„ 29 pt.: Gebr. Buis 4e, 6e, 7e, 10e, 13e, 16e, 18e, 24e, 25e, 26e en 28e pr., lllpt.; A. Felkers 5e, 8e, 11e, 12e en 14e pr., 80 pt.; F. Scholten 15e pr., 11 pt.; H. J. v. d. Wall, 12e pr„ 5 pt.; J. Riemers 23e pr., 3 pt.; M. v. Dijk 27e pr. Aangewezen duiven: R. F. Huider le, 12 punten; H. J. Bok 2e, 11 pt.; H. Prins 3e en 5e, 18 pt.; Gebr. Buis 4e en 9e, 13 pt.; M. v. Dijk 6e en 7e, 13 pt.; A. Felkers 8e, 5 pt. Bij de vlucht van Noyon, die volgende week plaats vindt, rekenen we op goed weer. Met de verschillende concoursen gaat het goed. Volgende week worden hiervan de uitslagen gepubliceerd. Anna Paulowna. Zondag j.1. hield de postduivenvereeniging „Altijd Verder", een wedvlucht vanaf Noyon (afstand 392 km). In concours waren 29 duiven. De duiven werden gelost om 8 uur. De eer ste duif werd geconstateerd om 1 uur 56 min. 40 sec. De laatste prijswinnaar om 2 uur 10 min. 22 sec. Prijzen behaalden: Gebr. van Steijn 1, 2, en 6; G. de Boe 3; W. Blaauhoer 4; J. Peute 5; N. Spigt 7. POSTDUIVENVEREENIGING VICTORIA Bovengenoemde ver. hield op Zondag 21 Mei haar derde buitenlandsche wedvlucht vanaf Com- piegne. In concours 170 duiven, los te 8.15 uur, wind bij lossing Z.W. hier O.Z.O., afstand 417 kg. Prijzen werden behaald door: Bunck le, 2e, 16e en 19e; G. J. de Wit 3e en 13e; K. Kramer 4e, J. Kramer 5e; Th. de Wit 6e, 9e en 11: Koorn 7e; Goosen 8e, 10, 12e en 17e; Brian 14e; Fillcrup 15e; Geus 18e; Duinker 20e. De eerste duif werd ge constateerd om 2.42 uur, de 20ste om 2.55 uur, zoodat het concours vlot verliep. A.s. Donderdag, Hemelvaartsdag, van 6 tot 8 uur inkorven voor Corbeil.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7