10 HELDERSCHE COURANT VAN ZVTERDAG 3 JUNI 1933. DEN HELDER BREEWATERSTRAAT 5 en 16 Visscherij. VERSCHE PILOOTJES 50 stuks voor één gulden FA H.WORMHOUDT SIGARENMAGAZIJN de hoogste korting f 60.voor Uw oude. De verslaggever op het oorlogspad. Gesprek met mijn schrijfmachine. Kruschen Salts is uitsluitend verkryg; bij Pieck op bezoek kwam, om zijn ets- 8^3 |T^ i Sjf) technisch advies in te winnen. De lezer Timmermans ook zun werk SPOORSTRAAT 12 TEL. 380 weet dat Timmermans ook zyn illustreert! Het contact dat nu was ont staan, heeft beiden kunstenaars veel vreugde verschaft. j En de schoonheid van Pieck's werk, die aan innerlijke waarde zoo zeer heeft gewonnen, is een verrijking geworden voor iederen aanschouwer, voor ieder die kennis maakt met het werk van onze oud-plaatsgenoot. Is Den Helder niet een klein beetje trotsch op Pieck MET EEN KWARTJE DE WERELD ROND. Wij geven door gevorderd seizoen. Bij aankoop van een nieuw toestel geven wij TECHNISCHE BUREAU'S dans, costumes en décors is veel zorg be steed. Deze revue w erd door dit gezelschap te Maar voor tien centen door Den Amsterdam, Haarlem, Gouda, Rotterdam !en vele andere plaatsen met groot succes opgevoerd. Voor prijzen der plaatsen enz., verwij zen wij naar de advertentie. dingsteekenen beschikbaar gesteld voor dei 1 nemers, die zich op de een of andere w :jze onderscheiden, hetzij door hun klee- diiig, of door hun gedragingen als toerist, erz. Controleposten. Wij zeiden reeds, dat in den Helder een controlepost wordt ingesteld. Deze is gevestigd in het Politiebureau, dat uit den aard der zaak dag en nacht is ge opend. Controleposten zijn o.a. gevestigd te Alkmaar, voor auto, motorrijwiel, paard, paard en rijtuig, rijwiel, rijwiel met hulp motor en voetgangers; te Enkhuizen voor rijwiel; te Den Helder voor auto, motor, rijwiel, rijwiel met hulpmotor; te Hoorn voor rijwiel en voetgangers; te Medem- blik voor rjjwiel; te Schagen id.; te Schoorl id.; te Velsen voor voetgangers; te Wieringen voor rijwiel; te Wierlnger- waard id.; te IJmuiden voor rijwiel en voetgangers; te Zaandam id.; en verder nog op verschillende hier niet genoemde plaatsen in Noord-Holland. Men kan dus hier zijn tocht aanvangen. De af te leggen afstanden. Tenslotte volgen hier nog enkele korte mededeelingen betreffende de af te leg gen afstanden. Afgelegd moeten worden: te paard 80 km, aan te vangen o.a. te Alkmaar; voor rijwiel met hulpmotor 125 km, aan te vangen o.a. te Alkmaar en Den Helder; voor gewoon rijwiel 100 km, aan te vangen o.a. Alkmaar, Enkhuizen, Den Helder, Hoorn, Medemblik, Scha gen, Schoorl, Wieringen, Wieringer- waaid, IJmuiden; voor motorrijwiel 250 km, aan te vangen o.a. Alkmaar en Den Helder; voor auto 300 km, aan te vangeti o.a. Alkmaar en Den Helder. Verder zijn voor de deelnemers te wa ter bepalingen gemaakt, waarbij voor zeil- of roeivaartuigen en kano's moet worden afgelegd pl.m. 30 km; voor vaar tuigen met hulpmotor pl.m. 40 km, deze kan men o.a. aanvangen te Alkmaar; voor motorbooten pl.m. 60 km, aan te vangen o.a. Alkmaar. Wij hebben hiermede het belangrijkste omtrent dezen tocht, die, naar mag wor den verwacht, de belangstelling van de sportbeoefenaars in hooge mate zal trek ken, vermeld en hopen, dat zich ook veel Heldersche deelnemers zullen opgeven hiervoor! Tot 15 Juni kan men zich aanmelden, bij den heer Jaring alhier geve men zich uiterlijk 14 Juni op, omdat 15 Juni de uiterste termijn is, die men aan het kantoor van den A.N.W. B. daarvoor heeft bepaald. Ook kan men bij den heer Jaring nadere gegevens verkrijgen. ANTON PIECK en de „Nocrder Kunstkring". Het is voor de lezers misschien wel belangwekkend enkele gegevens te ver nemen omtrent Anton Pieck en diens Werk, alvorens in drommen a.s. Woens- |Lag en volgende dagen naar Musis op te trekken. Vier jaar geleden verscheen een boek werk van de hand van Anne Hallema ©ver Anton Pieck en diens werk. Rijk geïllustreerd geeft het een voortreffelijk ©verzicht van het werk van dien kun stenaar. Onze tentoonstelling te Den Hel der omvat natuurlijk ook het werk van |>a 1929. Vermoedelijk zal het niet zoo heel vaak voorkomen dat er boekwerken worden feschreven over kunstenaars die nog óór in de dertig zijn. Anton Pieck is n.1. in 1895 te Den Hei ier geboren. Als klein kind toonde hij, evenals zijn tweelingbroer Henri, een enorme drang om te teekenen. Ze kre gen les. Op 14-jarigen leeftijd behaalde hij de lager-akte teekenen, op 17-jarigen leeftijd de middelbare bevoegdheid! Anton ging les geven, maakte kennis met collega's en leerde veel van hen. Het etsen bracht hem veel bevrediging, maar het is vooral zijn aard; om zich te verdiepen in het eenmaal gekozen onder werp om zich te concentreeren en zich verre te houden van oppervlakkig kwasie artistiek effect. De techniek moest hij volkomen beheerschen, de afwerking moest »af« zijn en zijn dichterlijke fan tasie maakte van ieder voorwerp dat hij onderhanden nam een sprookje. Wie kent niet zijn Cunera-toren (van Rhenen) waar de sprookjesachtige sfeer je tegemoet treedt. Het allereerste Kerst nummer van de «Haagsche Post* bevatte een keur van" teekeningen van Anton Pieck en daarbij een groote reproductie van Pieck's ets de Cunera-toren. Nadien en ook reeds vóór dien tijd zijn veel boe ken door hem verlucht. Eenige van de oiigineele illustratie-teekeningen bevin den zich op de tentoonstelling in Musis. Het zal voor den meer ingewyden en zorgvuldigen bezoeker duidelijk worden, welke invloeden gewerkt hebben bij de ontplooiing van Pieck's werk. Vooral'zijn kennismaking met den Vlaamschen schrij ver Timmermans, heeft hijkans een ommekeer gebracht in Pieck's denkenen werken. Het smeuig Vlaamsch, Pallie- ter's volle, levensluchtige blijheid, het gemoedelijke van Timmermans' werk en vooral de persoonlijke invloed van den schrijver heeft een invloed op Anton ge had die niet te miskennen valt. Het toeval wilde dat Anton Pieck, de beseheidene, plots een levenswensch ver vuld zag n.1. met Timmermans eens ken nis te mogen maken, toen deze schrijver Helder. „De tijden veranderen en wij met hen. Dat heeft, voor meer dan tweeduizend jaren, reeds een oude Romein gezegu. De jongeren onder onze lezers hebben daar zoo geen erg in, zij, die wat oudei zijn f eworden, weten hoe juist die woorden zyn."wie een twintigtal jaren terug Den Helder heeft gekend en het met het hedendaagsche Den Helder vergelijkt, staat verstomd: feitelijk is een geheel nieuw Den Helder ontstaan, dat met het oude niets meer gemeen heeft. Wie voor twintig jaren bijvoorbeeld per trein hier aankwam, vond als uiterste randbebou- wing van de plaats de huizen van den Parallelweg, toeneen der nieuwe wijken. De stichting van het Tuindorp, dat ver en ver buiten de bebouwde kom lag, was een gebeurtenis, die aan veel kritiek onderhevig was. Behalve de aankomende reizigers, was er niemand op straat: de Spoorstraat was een doodsch winkel straatje, de Kanaalweg had des avonds het vertier van de flaneerende jeugd. En- zoovoort, enzoovoort: Den Helder was een doodsch stadje, waar niets was te beleven. De tijden zijn veranderd: meer en meer is Den Helder uitgegroeid tot een stad in den waren zin des woords en dat niet alleen uiterlijk, maar ook naar het inner lijk. Het is niet onze bedoeling daar hier een betoog over op te zettendaarvoor is later wel eens gelegenheid. Maar on- OM OP TE KIKKEREN. Een marinier, die wat te veel aan Bacchus had geofferd, reed Donderdag avond voor het Raadhuis te water. Hij maakte een aardigen plomp, daar hij van den hoogen kant naar beneden tuimelde. Een tweetal voorbijgangers wisten hem uit het water te trekken, doch instede dat de drenkeling zich dankbaar betoonde jegens zijn redders, had hij hen heel wat ie vertellen en deelde hen mede waar zij i z.i. naar toe konden loopen. Hij was door het vrijwillige bad blijk baar nog niet erg opgefrischt. Hij was gedwongen met „lijn 2" verder te gaan, daar zijn fiets niet kon worden opgevischt. Zooals de bladen berichten, zou Frank rijk met ingang van 1 Juli de grenzen weer openstellen voor een zeker contin gent van de z.g. grove viscb, waaronder dan b.v. gerekend wordt ook schol. Laat ons hopen, dat dit contingent iets meer om het lijf heeft dan het tongcon tingent, hetwelk met 1 Juni is toegelaten. Voor hier is het voor de handelaren willekeurig' gaat" men^êën "vergelijkingper eenheid van weinig beteekenis, maar maken tusschen nu en vroeger, als mennochtans is het natuurlijk van invloed de ontwikkeling van de laatste jaren aan-1 op de prijsstelling aan den afslag, om- schouwt, die inderdaad met reuzenschre- dat ieder koopman allicht tot het hem den is ge"aan. toegestane kwantum wil komen, waar- De nieuwe Postbrug geef t, nu zij open- door de belangstelling voor de vischsoort gesteld is voor de voetgangers en nog aanwezig is. slechts voor de helft begaanbaar is, al Voor de visscherij moet dit dus wei dadelijk een groote stad-cachet aan dit van eenige beteekenis zijn. En in een gedeelte. slechten tijd ziet men elk vleugje van En als nu over eenige weken de ver-vraag met grooter belangstelling dan in breeding van het Koningsplein, waaraan den hesten tijd, wanneer een »vleugje« druk gewerkt wordt, een feit is gewor- niet opvalt. den, en de werkzaamheden aan de brug i ®r is n°S wel afzet van geep naar zijn klaar, dan zal men eens zien welk België. Zooals gemeld is de prijsopbrengst een geheel anderen aanblik onze stad niet hoog. Gewoonlijk wordt tegenwoor- gekregen heeft. dig de geep per vrachtauto van hieruit Maa*r wij zouden, blijkens ons opschrift, 'naar Antwerpen en Brussel gebracht, het over geheel iets i.nders hebben en waardoor waarschijnlijk op den kostprijs wij moeten u vertellen hoe u voor een j wel eenige besparing wordt verkregen, dubbeltje Den Helder door kunt De vrachtauto schenkt eigenaardige mo- rijden. Dat behoort ook tot de moder-j gelijkheden waarvan men vroeger niet niseering van onze zich verjongende staddorst te droomen. Behalve misschien een taxi- of trambedrijf, dat het publiekkostenbesparing die er door wordt ver voor weinig centen de gelegenheid biedt kregen, krijgt men ook een kijk op het zich snel te kunnen verplaatsen. Maar marktwezen in het buitenland, zoodat men niemand was er tot nog toe, die deze ook op de hoogte komt van de knepen poes de bel wilde aanbinden, omdat men i van het vak der facteurs, hetgeen onwil- vreesde, dat het een onvoordeelig katje lekeurig een invloed ten goede moet heb- zou worden. Tot den goeden ouden tijd,ben. dien wij hierboven releveerden, behoorde, I Zooals was geannonceerd, is de nach- hoe zondering het velen wellicht in de telijke afslag voor de verhandeling van ooren zal klinken, ook bet goed ren- j levende garnalen ter verzending naar deerende bedrijf van een uiterst klein,Amsterdam ook weer aangevangen. De uiterst licht trammetje, dat, via onzenvangstresultaten zijn nog zuinig, maar i zeedijk, des Zondags de duizenden Hel- misschien kan dat ook nog beter worden, derschen naar het strand bracht en dat Men zet dit bedrijf voorloopig door en meestal afgeladen vol was. Helaas is dat dat is goed ook. In het algemeen wordt trammetje ter ziele gegaan door allerlei geklaagd over geringe garnalenvangsten. omstandigheden, en sinds niet weer ver- Desondanks blijven de prijzen geringen vangen. j dat zal er niet beter op worden, nu de Nu zijn er de bussen gekomen, die Belgische visschers sterk aandringen op regelmatig hun inhoud vervoeren en zij I niet toelating van Hollandsche garnalen hebben, in het seizoen, druk werk. En in België en de garnalenvisschers daar sinds kort hebben we nu ook een taxi- zelfs tot staking van het bedrijf zijn over- bedrijf, dat in een keurig luxe wagentje gegaan en in de havens te Zeebrugge en den vermoeiden voetganger thuisbrengt.Ostende beletten of trachten te beletten De exploitant van dit taxi-bedrijf, de dat de Hollanders de vangsten aan de heer Vader, kwam ons dezer dagen halen markt brachten, terwijl de koopers sterk I voor zoo'n ritje. Wij kwamen, als geboren worden geïntimideerd, graaf of baron (wat we toch niet zijn!)' Een nogal sterk verzet dus, hetgeen in een keurig luxe wagentje te zitten, door de slechte financieele resultaten van I een Opel, en waren in minder dan geen: het bedrijf verklaarbaar is, maar hetgeen tijd te Huisduinen. Zacht veerend ging in den grond der zaak niet de oplossing het langs de stratenhet auto'tje was volkomen gelijk aan de meest luxueuse wagens, die langs den weg rijden, en, hoewel klein, kunnen er uiterst gemak kelijk vier personen (d.w.z. drie benevens den chauffeur) zitten. Ze zitten er even geriefelijk als in de grootere wagens, j De bedoeling van deze auto's is een geregelden stadsdienst daarmede te openen van het vraagstuk is- Zoodra ook de wederkeerigheid wordt betracht, verkrijgt men een toespitsing van een conflict met al de funeste ge volgen. En de regeeringen moeten maar zien tusschen de klippen door te zeilen. Een wonderlijke tijd, die veel zorg baart. Er wordt door de visschers met staand want veel geklaagd over een groenachtig waarbij men dan voor slechts tien centen j gewas in zee, dat veel gelijkenis vertoont per rit en per persoon wordt vervoerd, met het slootkroos en dat in zulke groote Voor Huisduinen is het tarief 15 cent, I voor de Donkere Duinen 20 cent, terwijl jdrie personen tegelijk reductie hebben |op deze prijzen. Voor afstanden buiten de gemeente Alkmaar bijv. wordt een kilometertarief berekend van 5 ct. jEr komen voorloopig vier dezer wagentjes I in bedrijf de heer Vader is de exploi tant, die telefonisch bereikbaar is onder nummer 539. Hierbij moet er op gerekend i worden, dat voor telefonische aanvrage natuurlijk tweemaal de rit wordtberekend, namelijk 10 centen voor het halen en 10 I centen voor het brengen. Het is te ver- wachten, dat deze «Vaiax», dat is de naam van het nieuwe bedrijf, het druk zal krijgen, omdat er inderdaad aan iets dergelijks hier ter stede behoefte bestaat, Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. REVUE „LEVE DE VRIJHEID"! Gezelschap Mie en Ko. Het gezelschap Mie en Ko brengt ge regeld hier de Jordaanschetsen in den laatsten tijd, ook Revue's, waarin de echte, onvervalschte volkshumor de boventoon voert. De Gebr. Chanson zijn in dit genre onovertroffen en hun pittige, oolijke volkstypen verschaffen steeds een avond van onafgebroken lachen. De beide Pink sterdagen komen zij in Casino met Alex (de Meester's nieuwe Revue „Leve de VTij- jheid!" Ook hierin ontbreekt het weer niet aan vroolyke tooneelen, typische uitbeel dingen van buurt-scène's en ook aan zang, hoeveelheid voorkomt, dat het de visscherij ernstig belemmerd. Men weet zich niet te herinneren van dit soort „vuil" ooit last te hebben gehad en kan er geen verklaring van geven hoe het in deze omstreken plotseling tot ontwikkeling is gekomen. Bij de vele moeilijkheden van het bedrijf is ook dit „vuil"verschijnsel weer een leelijke lastpost. In „De Visscherij" wijst Emzet er op, dat zich ontelbare kleine botjes in de Waddenzee zijn komen aanmelden, die anders de Zuiderzee zouden optrekken tot verdere ontwikkeling maar nu, door de afsluiting, gedoemd zijn in de Wadden zee het leven voort te zetten. In het belang van een goeden botstand in de Waddenzee, doet hij een beroep op de visschers om, in hun eigen belang, deze kleine vischjes te ontzieD, zoodat het, bij gunstige omstandigheden, die misschien ook voor hen wel in de Wadden zee aanwezig zullen zijn, kan komen tot een gunstige botvisscherij in dit gebied. Gelukkig bestaat er een minimum maat op de bot, zoodat er al een dwingende factor aanwezig is om de botjes te sparen. Laat ons hopen, dat deze groote aan tallen tot ontwikkeling kunnen komen. Van vroegere jaren weten we welke een ruime bron van inkomsten de botvisscherij soms was. Veel is er door de afsluiting vernietigd, maar misschien komt er in anderen vorm nog wel iets voor in de plaats. Er zullen vele veranderingen nog tot het nemen aa andere maatregelen dwingen, maar de mensch heeft zich altijd nog weten aan te passen en zal dat ook in de toe komst wel blijven doen, want rust, roest. Palingvangst is er nog weinig. Des ondanks blijft de prijs laag. DE EERSTE SCHOOLREIS VAN FRIESLAND NAAR DEN KOP VAN NOORD-HOLLAND. Donderdag kwamen alhier aan een 25 leer lingen van de Jongensschool der Leeuwar der Schoolvereeniging. De klas was door 3 begeleiders naar Den Helder en Huis duinen gevoerd en heeft, dank zij goed weer en mede doordat zij de „Heems- kerek" konden zien binnenkomen en van de schietoefeningen van het fort Kijkduin getuigen konden zijn, een bijzonder goe den dag gehad. Na een verpoozing op „Dennenheuvel vertrokken zij te zeven uur, onder leiduig van den heer van Dalen, weder naar den afsluitdijk. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Van Donderdag 6 Juni af, zal de jaar- lijksehe colelcte gehouden worden voor het Fonds teraanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst (oud-Strijders) in ons land. Het doel van dit Fonds is, om daaruit steun te verleenen aan oud-militairen die den leeftijd van zestig jaar bereikt heb ben, en wier pensioen een vast bedrag niet overschrijdt. Velen zullen zeker sym- pathiseeren met dit doel, en zullen hun gave offeren. Men verzoekt ons hieraan toe te voegen dat burgemeester en wethouders van Den Helder deze collecte gaarne aanbevelen, omdat zij strekt tot steun aan verminkte en op andere wijze hulpbehoevend gewor den zijnde militairen en oud-militairen. „Luilak" een slappe vertooning. Half drie. De wekker, die anders nooit gebruikt wordt, loopt af. De verslaggever, die al eenigen tijd heeft liggen dommelen, wordt wakker en beseft dat hij zich voorgenomen heeft om vroeg op te staan om eens te kijken wat er alzoo met Luilak op straat was te doen. Het is in tegenstelling met andere jaren, rustig. Slechts af en toe is er eenig ge luid van het sleepen van blikken hoor- baax-, maar overigens heerscht er rust. Zoo was het al direct te bemerken, dat de Luilak niet zoo luidruchtig zou worden gevoerd als vorige jaren, hetgeen, toen ik buiten kwam ook wel werd bevestigd. Het is heerlijk zoo vroeg buiten te zijn. Geheel alleen fiets ik door de straten in de buurt van de Sluisdijkstraat. Er is, behalve een paar katten, geen levend wezen te bespeuren. Geen Luilakgeluid doét zich hooren. Dat is een verschil met vpyige keeren, toen het hier om dezen tijd reeds van jongens wemelde. Bij Bellevue staat een agent op post, hij heeft het nog rustig, het jachtseizoen is voor de politie nog niet geopend. Dan komt de eerste troep. Bij Tivoli is geraas waarneembaar. Als ik kom aan rijden is het weer geschreeuw van »Juut, juut», ik word weer voor een agent ge houden en allen nemen de beenen, het is straat in en straat uit, totdat zij dooi den agent Jongman worden tegengehou den. Daar staan we nu met alle blikken en potten, wat er mee te doen Het gaat toch niet aan om dat heele stelletje naar het bureau te brengen.In de «Volharding» blijkt men echter bereid om alles tijdelijk op te bergen. Het wordt langzamerhand iets drukker. Boven aan het raam tikt een kleine jon gen zijn vriendjes, doch zoodra hij mij ziet trekt hij zich schielijk terug. Hij ziet mij ook al voor een agent aan en zijn. geweten is zeker ook niet pluis. Overal waar ik kom fungeer ik als boeman, op den Polderweg neemt een drietal meis jes de beenen, ik achtervolg ze nog even, maar spoorloos zijn zij in de steegjes verdwenen. In de Visehbuurt is het ook niet erg druk. Boven de landerijen zingt de leeu werik zijn jubelend lied, in de straten is het stil, doch het is een bedriegelijke stilte, want weldra doet het geraas van een sleep zich hooren. Twee agenten ver volgen den troep tot Onrust. „Looppas", schreeuwen een paar jongens aan de over zijde. „Je mag toch wel buiten loopen", beweren een paar anderen. De sleep blijkt verstopt te zijn, doch het zouden geen goede agenten zijn geweest als zij hem niet spoedig hadden gevonden. De auto's van de Gemeentereiniging en de motorbrigade van de politie hebben het druk met de slepen te verzamelen. Vooral de motorbrigade is de schrik van de jongens. Wanneer deze aankomt laten zij de blikken al gauw in den steek. Dan wordt de sleep in den zijspan gelegd en voort gaat het naar het bureau, terwijl er een agent gevaarlijk naast hangt te bengelen. Er zit niet veel leven in de brouwerij. Wanneer er geen agenten in de buurt zijn, hebben de jongens er geen aardig heid in. Op den Singel loopen zij een beetje lusteloos heen en weer. Eenigen van hen deponeeren zelfs eenige blikken in het Spuikanaal. Voor hen is het juist de grap als de politie hen achterna zit. Uit den Ouden Helder komt ook een troep en gezamenlijk rukken zij op, totdat ook hier de motorbrigade en de Gemeente reiniging aankomt en de slepen succes sievelijk inpikt. De jongens uit de Schager.straat schij nen een heele nvoorraad blikken te hebben ingeslagen. Er zijn al eeny e slepen buit gemaakt door de politie, maar steeds komen zij weer met nieuwe. Een reus achtige menigte kinderen heeft zich hier verzameld. Een klein poesje komt nieuwsgierig aanloopen. «Daar is de kat van Kalis» wordt er gezegd. Het beestje dreigt onder de voeten te worden geloopen en ziet, bij al deze kwajongensstreken ontfermen zich twee buurmeisjes over het katje en bren gen het terug waar het hoort. Ondanks alle attracties van luilak, ging het katje toch voor, maar daarna voegden zij zich weer direct bij de anderen. Vrijwel alles heeft zich thans in de om- geving van het politiebureau geconcen treerd. De jongens worden brutaler, Zy gaan met hun slepen door het plantsoen en Koningdwarsstraat. De auto van de gemeentereimging komt weer aanrijden, hetgeen voor de jongens weer het sein is om er vandoor te gaan. Zij zijn slim en nemen hun weg dwais door het plantsoen, daar kan de auto hen niet volgen. Maar een werkman van de reiniging springt van den wagen en holt de jongens achterna. Dat vinden de jon- gens eerst fijn. Zij loopen als hazen, doch eindelijk krijgt de man hen te pakken, maar het duurt nog een heelen tijd voor dat de rommel goed en wel in de auto is geborgen. In de Stationsstraat heeft een agent ook een sleep veroverd, doch hij heeft heel wat moeite om de baas te blij ven en eerst wanneer hij assistentie heeft gekregen, lukt het om het boeltje in vei ligheid te brengen, hetgeen onder gejoel en geschreeuw geschiedt. Eindelijk trekt een troep de stoute schoenen aan en rent met een sleep voorbij het hoofdbureau. Een agent komt het bureau uitsnellen en heeft spoedig beet, doch dat valt niet mee. Hij wordt gewoon weg meegetrokken en eerst na inspanning van alle krachten weet hij tot staan te komen. Wat was me dat een herrie. Lui- i lak ontaardde hier feitelijk in een relle- !tje tegen de politie. Steeds maar willen de jongens voorbij het politiebureau, maar onverbiddelijk dringen de agenten hen terug. i De zaak is een beetje aan het verloo- jpen. Vrijwel alle slepen zijn thans door de politie veroverd, één enkele scharrelt nog wat op het Stationsplein heen en weer. De straten krijgen langzamerhand hun i gewonen aanblik weer terug. Hier en daar zwerft een blikje dat van een sleep is losgegaan en hier en daar zijn nog troe pen kinderen, die een beetje luidruchtig zijn, maar om ongeveer zeven uur kon men zeggen dat Luilak voor dit jaar prac- tisch afgeloopen was, hoewel er vandaag nog velen voor «Luilak» zullen worden uitgemaakt, maar de verslaggever zal daar zeker niet toe behooren. richting van een Monument voor het Red- diingwezen Dinsdagavond a.s. een verga dering uitgeschreven, waarin belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan. Deze vergadering heeft plaats in de voorzaal van „Casino" te 8 uur. Wanneer wij nog een korte beschouwing over Luilak van dit jaar geven, dan kun nen wij beginnen met te constateeren, het dezen keer veel rustiger is geweest dan vorige jaren. Hiertoe hebben zeer zeker de onderwijzers door hunne waar schuwingen medegewerkt; de invloed van de jeugdvereenigingen, als de Speeltnin- vereeniging, zal zeer zeker ook wel gegol den hebben, terwijl het stukje dat wij Donderdag hebben opgenomen, ook het zijne hiertoe wel zal hebben bijgedragen. De maatregelen, door de politie ge nomen, zorgden er voor, dat alle rommel op de vlugst mogelyke wijze van de straat verdween. Twee jaar terug hebben wij het wel meegemaakt, dat de agenten de sleepen vanuit de verste wijken naar het bureau moesten brengen, hetgeen onder hilariteit en gejoel van de jeugd gepaard ging. De politie heeft zeer zeker geen gemakkelijke taak. Vaak worden zij zoo gesard en getreiterd, dat een minder kalm mensch beslist zijn geduld zou verliezen. 1 Straatschenderijen,zooals verleden jaar, hebben wij niet gezien. Wel werd er soms flink aan de bellen gerukt, maar dat hoort er nu eenmaal bij. Het zijn niet de jongens j van tien en twaalf jaar, die aan deze straatschenderijen meedoen. Voor hen be- staat de grootste pret in het sleepen van blikken, maar het zijn de opgeschoten jongens van een jaar of 16, die het de politie lastig maken. Wij voor ons gelooven wel, dat de aardigheid er voor de jongens gauw af zoo zijn, als de politie zich in het geheel I niet om hen bekommerde, dan zouden zij ook beslist niet dagen van te voren be- J gonnen zijn om te sleepen. Wellicht komt het nog eens zoover, dat, door invloed van de Speeltuinver- J eenigingen e.d. de Luilak weer eens wordt 'gevierd, zooals dat heel vroeger gebeur de, met een gezamenlijke tocht naar de velden. Mocht het eens zoover komen, dan zijn wij gaarne bereid om even vroeg als thans uit de koffer te kruipen om met de kinderen naar buiten op te trekken. EEN NIEUWE SERIE POSTZEGELS. Het Heldersche Reddingmonu- ment krijgt een deel van de op brengst. Begin der uitgifte 10 Juni. zullen bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven in de waarden VA, 5, 6 en 12A cent, ten behoeve van de belangen van den Nederlandschen zeeman. De zegels zullen met een toeslag boven de frankeerwaarde worden verkocht en wel resp. voor 3, 8, 10 en 16 cent. De geldigheidsduur is 'be perkt tot 3 December 1934. De netto-opbrengst van den toeslag komt ten goede aan den zeeman bij Koop vaardij en visscherij. Het initiatief is uitgegaan van de Ne- derlandsche Zeemancentrale, het Nationaal Zeemansfonds, het Hospitaal-Kerkschip ,,De Hoop hét Apostolaat ter zee en van het uitvoerend comité tot oprichting van een monument voor het Nederlandsche Reddingwezen. Deze vereenigingen behartigen de ma- teneele en de geestelijke belangen van den invalide geworden zeeman; van den zee man die op zijn reizen in vreemde haven plaatsen een tehuis dient te hebben (zee manstehuizen) en van de visschers, door het verleenen van medische hulp 0p zee en het geven van gelegenheid tot het bij wonen van godsdienstoefeningen op het hospitaalkerkschip ,I)e Hoop" j welke gedrukt ziin in roto-1 gravure hebben een afmeting van 21 X 30 v„n ■SV8" naar ontwerpen 1 OM en 6h»X„P-r.Kr,nKr ,r i /2 en b cent) en G. A. v. d. Stok te 's-Gph V nbage (5 en 12H cent). 0ra" Het zegel van VA cent toont een renro- Kr«lVa\het eveneens ^or architect m!?i ?r i)n Jv'orpen monument voor het Den Helder zal worden opgericht 5 ?ent-Uarndp6r Z<*?ls is: cent-rood; en 12H cent -blaUi°°d: 6 °ent Rroen' „Dag, juffrouw Underwood, daar zijn we weer!" „Dag, meneer de krantenman, is er nieuws?" Nieuws, juffrouw Underwood? Meer in één week „Ja, ja, dat hebt u al eens gezegd! 't Is er dan ook nieuws naar! „Wel, pofferdikkie! Is dat nieuws niat goed genoeg? Moet ik dan soms een moord voor u gaan doen?" „Neen, natuurlijk niet, maar er was toch wel wat béter gehalte dan dat van den laatsten keer?" „O, staat het genre u niet aan, juffrouw Underwood? Ja, de een houdt van dop pertjes, de ander kan ze niet zien. Maar hier' heb ik wat beters". „Laat eens hooren". „Vooreerst: wapenstilstand tusschen China en Japan. Wat blieft u, is dat geen mooi nieuws?" „Wapenstilstand? Dat begrijp ik niet best!" ,,'t Is toch heel eenvoudig, juffrouw Un derwood. Wat een wapen is, weet u toch?" „Ja, natuurlijk!" „En weet u ook wat een stilstand is?" „Nou ja, u begint weer te zeuren. U weet heel goed wat ik bedoel!" „Woord van eer, juffrouw Underwood, ik weet het niet!" „Ik bedoel dit: om een wapenstilstand te kunnen sluiten, moet er toch eerst oor log zijn!" „Dat klost!" „Nou maar, die was er toch niet tus schen Japan en China?" „Was er geen oorlog?" „Neen, altijd als men Japan gelooven kon. 't Was een vriendschappelijke in menging in China's inwendige aangele genheden teneinde daar rust te krijgen". „Sapperloot, zat de zaak zoo in elkaar?" „Dat moet u als krantenschrijver toch weten!" „En nu ze 't samen eens zijn „Nu trekken ze straks in pais en vree gezamenlijk tegen Sovjet-Rusland op!" „We komen op politiek terrein, juf frouw Underwood! Laten we liever door gaan op muzikaal gebied. En dan weet ik een aardig nieuwtje!" „Laat eens hooren!" „Hebt u wel eens een gestopte trom bone gehoord?" „Een gestopte trombone? Ja, natuur lijk, die vindt je in elke behoorlijke band!" „Precies. Maar hebt u nu ook wel eens een gestopte trombone gehoord, waar ze de stop uitgehaald hadden?" „Een gestopte trombone, waar ze de stop uit gehaald hadden! Wat is dat voor onzin? Dat is natuurlijk een onge- stopte trombone!" „Juffrouw Underwood, dat is heel wat anders, en ik zal het u bewijzen ook! Houdt u van gebakken pinda's?" „Wat is dat nu weer voor onzin?" „Is geen onzin, juffrouw Underwood! Gebakken pinda's zijn lekker, nietwaar?" „En of!" „Maar als u nu gebakken pinda's in kokend water stopt om ze week te maken „Zijn ze niet meer te eten!" „Precies, maar 't blijven gebakken pinda's, juffrouw Underwood! En pre cies zoo is het nu met zoo'n gestopte trombone, waar de stop uit is. Dat is principieel precies hetzelfde als een ge bakken pinda die weer opnieuw in heet water gekookt wordt". „U zal wel gelijk hebben, al snap ik het niet te best. Maar wat is er nu met die trombone?" „Die was van de week in de Koning straat, juffrouw Underwood. De band be stond uit twee Volendammers. de een met een trekharmonica en een soort zang stem, de ander met zoo'n trombone als ik boven omschreven heb. En je kreeg er letterlijk pijn in je buik van! In zoo ver is er nog verschil met de gebakken pinda's, die in heet water worden ge legd! Die blijven tenminste voedzaam!" „Ik geloof, dat u weer een grappige bui hebt vandaag!" DAGEN LANG HOOFDPIJN. Een middel dat verbetering bracht. Een onverwachte gewichtsafname. Uit dankbaarheid voor het succes dat zij met Kruschen Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden brief: „Vóórdat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms dagen achtereen. Gewoonlijk liep ik rond met een verband om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets verlichtte, 's Ochtends wa ren mijn ledematen meestal zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht vermin derd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mevr. W. H. O. Meestal beginnen de hoofdpijnen wan neer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoeror- ganen onvoldoende werken en Uw orga nisme niet meer vrij houden van afval stoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige weiking, zooaldit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, da- gelyksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volko men uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze inwendige schoon- heul is, dat verfrischl en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt, U voelt zich ge zonder en energieker, vrij van hoofdpij nen, vermoeidheid, zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. ^9 alle apothekers en drogi-ten a 0.90 en ].60 per flacon. Stralende ge wondheid voor één cent per óag. (Adv.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10