Overhemden Dassen - Hoeden Herman Nypels Heerenmodeartikelen Doorzitten TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 JUN! 1933. de nieuwste snufjes op gebied van Uw aangewezen adres: KONIJN's warme Croquets. Oost-Indië. PCTÏ Ir 8 Voor Kleeding- magazijnen Een Crisiswerkloosheidsfonds Discussies over de regeerings- verklaring. Stukloopen. Zonnebrand /S wilt H Uzcni Ui i Rusland en Mantsjoekwo. U. J. DE VILL1ERS. t Donderdagochtend is te 's-Gravenhage in den ouderdom van bijna 60 jaar over leden de heer D. J. de Villiers, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Zuid-Afrika hier te lande. Het bericht omtrent het overlijden van den heer De Villiei/ voert ons in gedach ten terug naar den 2den Juli 1930, toen de heer De Villiers, tezamen met een aantal Zuid-Afrikaansche studenten, de gast was van onze gemeente. Nadat het gezelschap een bezoek had gebracht o.a. aan de Zui derzeewerken, werd in „Duinoord" gedi neerd. Hier had de heer De Villiers ge legenheid als gezant der Unie van Zuid- Afrika te antwoorden op verschillende toe spraken, welke dien dag waren gehouden. Treffend waren daarbij zijn woorden, die getuigden van de hooge achting, die hij als Afrikaner ons land en volk toedroeg. Wij willen ze bij deze gelegenheid hier als hulde aan de nagedachtenis van den heer De Villiers nogmaals afdrukken. „Ik acht het", zoo zeide de heer De Vil liers, „een voorrecht, een eer en een ge not steeds om Nederlanders toe te mogen spreken, omdat wij ons thuis gevoelen bij onze vrienden, de Nederlanders. Hoe lan ger ik in Nederland verblijf houd, des te meer besef ik, dat wij niet alleen taalver want zijn, maar ook geestverwant en bloedverwant". Hij- herinnerde aan het geen door Nederland in de donkere dagen van Zuid-Afrika voor het stamverwante volk werd gedaan en hij wees er op, dat ten deze Jong Zuid-Afrika, zijn goede re putatie die het, vooral bij Nederlanders, geniet, heeft op te houden „Ons toekomst hangt er van af hoe uw handelwijze in Europa is. Wat mij altijd getref het", zoo zeide hij in het kinderlijke en daardoor zoo treffende, Afrikaansch, „is dat een on zer grootste Afrikaners, een man wat een zoo nnn mogelijk kostbaar te maken, is j gedacht aan premiebetaling door die werk- I gevers, die premie ingevolge een wette- Uike ongevallenverzekering betalen. DE OPVOLGING VAN DE NIEUWE MINISTERS IN DE TWEEDE KAMER. De ministers Oud en Marehant, die thans ontslag hebben genomen als lid van de Tweede Kamer, waren resp. gekozen op de stellen gelijkluidende lijsten no. 2 en no. 3. Beiden hebben op deze lijsten echter denzelfden opvolger, n.1. den heer J. Schilthuis. Waren nu de mededeelingen van de ontslagneming door de heeren Oud en Marehant op d-enzelfden dag ter ken nis van den voorzitter van het Centraal Stembureau gekomen, dan had in een zit ting van dit stembureau moeten worden geloot, op welk stel gelijkluidende lijsten de beer Schilthuis benoemd zou worden verklaard. Aangezien evenwel deze mede deelingen genoemden voorzitter niet op den zelfden dag hebben bereikt en die be treffende den heer Oud het eerst is inge komen, is een zitting van bet Centraal Stembureau overbodig geworden en zal mr. Schilthuis door den voorzitter van het stembureau tot lid der Kamer benoemd worden verklaard in de vacature-Oud, ter wijl in de vacature-Marchant tot Kamerlid zal worden benoemd de heer D. Kooiman. Opvolger van beide nieuwe kamerleden is de heer J. Adriaanse. Een soortgelijk geval d-oet zich voor ten aanzien van de opvolgers van de ministers Goliin en de Wilde. Ook hier behoeft geen loting plaats te hebben, aangezien de mededeeling in zake het ontslag nemen door dr. Colijn een dag eerder is ingeko men dan die betreffende het bedanken door mr. De Wilde. Opvolger van beide ministers is de heer A. A. L. Rutgers, gouverneur van Suriname, die dus thans zal worden benoemd verklaard in de va- cature-Colijn,.terwijl de heer De Wilde als zijn opvolger in de Kamer zal zien aange wezen mr. T. A. van Dijken, referendaris bij den Raad' van State. De verkiezingsuitslag vermeldt als op volger van den heer Rutgers den heer P. A. Schwarz en als opvolger van den heer Samenstelling met de weeióe- verteringsbelasting. Bij de Tweede. Kamer is ingediend een hooge post beklee in sij land, nooit iets gedoe het toen hij student was Avat sij moe- tv« Tv der nie weten mocht. En hij was bajé lang ïf11,»1,111"' van aren' bursemees. weg gewees". I van bielft. Nu is de heer De Villiers heengegaan, lang vóór het meerendeel der men- Heffing Van een OmzetbeSaStSHQ. schen heengaat, nog geen zestig jaar oud. a Wie het bovenstaande heeft gelezen^ zal ook het onderstaande begrijpen en besef-1 fen, dat deze Avoorden meer zijn dan een frase. Ze zijn ontleend aan het overlij- X '"eersten ZuM- Afinkaanschen gezant in ons land verliest wm.ru vnnv»00t0i/i het r vN im vrienAe heer De Vi,her, had SJMSS? <"MMbe,aSti"S post in Nederland en zqn verblijf in ons midden zeer lief gekregen, en hij kon daarover spreken in eenvoudige maar van echtheid tintelende bewoordingen, die geen oogenblik het vermoeden toelieten dat hij zich van de gebruikelijke diploma tieke beleefdheid kweet, Avelke eischt dat een gezant zich steeds bij uitstek geluk kig voelt in het land, waarin zijn taak hem op dat oogenblik heeft geplaatst. De Villiers voelde zeer sterk den band van de taalvei'Avantschap. Menschen, die op laten leeftijd in een heel andere wereld worden overgeplant, zullen zich altijd min of meer ballingen voelen, en met stil heimwee naar hun oude omgeving terug verlangen. Dit verlangen heeft bij den overledene als goed zoon van zijn land zeker niet ontbroken, maar het gevoel van ballingschap was hem onmiskerV'ar vreemd zoodra hij zich in zijn eigenaa. Ag maar natuurlijk Nederlandsch, dat voor hein, den ouden Zuid-Afrikaanschen in tellectueel, de taal van zijn jeugd-onder- wijs en van zijn kerk was geAveest, kon uiten. In Nederland, en nog meer daar buiten, voelde hij zich, Nederlandsch sprekend, onder de zijnen. Een eenvoudig, oprecht en beminnelijk man is in hem heengegaan. Een man die zichtbaar het leven niet gemakkelijk had opgenomen en dien zijn levensjaren dien overeenkomstig hadden aangetast. De heer R, A. Venvey, directeur van den den Rijksdienst der werkloosheidsver- zekering en arbeidsbemiddeling, heeft in opdracht van den minister van binnenland- sehe zaken den Hoogen Raad van Arbeid een toelichting gezonden op het vooront werp van Avet, houdende wettelijke regelen inzake het erkennen en subsidieeren van vereenigingen met Averkloozenkas en de instelling van een crisiswerkloosheids fonds. De ervaring heeft geleerd, zoo zegt hy, dat de besturen van werklozenkassen doeltreffend kunnen zorgen, dat „beroeps- werkloozen" blijven buiten die kassen; hetgeen bij verplichte verzekering ondoen lijk zou blijken. Categorieën arbeiders niet zeer gering wrekloosheidsrisico blijven bij vrijwillige verzekering er buiten; onnoodige admini stratiekosten avorden daardoor bespaard. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid van 8 October 1928 bevat eenige vingerwijzingen. Op den grondslag van de daarin ont wikkelde denkbeelden is een regeling ge dacht waarbij eenerzijds de vrijAvilIigheia van verzekering behouden blijft, annei- zijds van de werkgevers financieele oilers worden gevraagd om, met het rijk en cie gemeenten, de verzekering ook m tijden van crisis tot haar recht te laten komen. Gedacht is aan de oprichting van een SLUITING RIJKSWERF HELLEVOETSLUIS. De minister van defensie heeft bepaald, dat de RijksAverf Hellevoetsluis met 1 Juli zal AAorden gesloten. (St.ct.). CRISIS-BOTERMERK. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 4 tot en met 10 Juni de prijs van het crisis-botermerk op 1.per kg en van de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter op 1.10 per kg is bepaald. COMMISSARIS DER KONINGIN IN N.-HOLLAND AFWEZIG. De commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, is tot 26 dezer afAvezig. Gedurende dezen tijd zal het lid van Ged. Staten, de heer A. H. Gerhard als commissaris optreden. SOCIAAL-DEMOCRATEN TEGEN LOONSVERLAGING. Besluit van de federatie Am sterdam der S. D. A. P. De Federatie van de S.D.A.P. te Am sterdam heeft zich Donderdagavond met beslistheid verklaa'rd tegen het steunen van de zijde der s.d. raadsleden van eenig voorste] tot loonsverlaging voor het ge- meentepersoneel. DE LOONEN IN DE KOOPVAARDIJ. Werkverruiming door loons verlaging. Donderdagavond had de Centrale van koopvaardij-officieren te Rotterdam een spoedvergadering belegd ter bespreking van belangrijke kwesties. Deze vergadering, die een informato- risch karakter had, was niet openbaar. Naar de «Nw. Rott. Crt.« verneemt, is aan de orde gesteld de kwestie van de onderhandelingen met de reedersvereeni- ging over de loonsvoonvaarden. Blijkens inlichtingen verkregen door het Dagblad van Rotterdam, zijn de ree- aers gekomen met het voorstel om de loonen voor de stuurlieden en de machi nisten te verlagen met 10 pet. en wel in twee termijnen van 5 pet. Als dit voor stel geaccepteerd zou worden, zouden de reeders besluiten opgelegde schepen in de vaart te brengen, wat dus beteekent een werkverruiming, die door de stuur lieden en machinisten, van wie er velen al geruimen tijd werkloos zijn, zeker zal worden toegejuicht. Het Dagblad vernam verder, dat de CiSw^ het stemming onder de leden van de Ver. ^risisw erKioosneiusionuB, van jjederl. gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en van de Ver. van scheepswerktuigkundigen van dien aard is, dat men met de loonsverlaging wel ac'coord zou willen gaan, indien een vrij groot aantal opgelegde schepen weer in VJ-ioJO WC'XlVlvV/oiiyAviiJxv/jji'wi i Rijk, de gezamenlijke gemeenten en de gezamenlijke Averkgevers per jaar tezamen (ieder voor een derde deel) evenveel op brengen als aan bijdragen voor de werk- loozcnkassen in totaal per jaar ontvangen Het doel van het Crisiswerkloosheids- de vaart zou worden gebracht. Ging het fomis is in de^erste plaats de werkloozen-slechts om enkele schepen, waardoor de k ïn in tHd van cSsis te helpen. Voorwerkloosheid niet noemenrwaard zou ver- laten, zullen de gelden van het fonds ook aan andere doeleinden, met voorkoming of bestrijding van werkloosheid verbant houdende, dienstbaar kunnen worden ge maakt Gedacht is b.v. aan cursussen ten bate van werkloozen, werkverruiming, steunverleening o.a. aan gemeenten me te grootc Averkloosheidslasten. Dm de uitvoering van het denk >ev t niet alleen zoo eenvoudig mogelyk, ciocn 10 pet. loonsverlaginh te groot. De onderhandelingen worden voort gezet en een tweede vergadering van de Centrale zal binnenkort worden gehouden. smaken 'tiomere «ft '«winters even fijn! Donderdagnamiddag is de Tweede Kamer haar beschouwingen begonnen over de verklaring van de regeering over het te volgen beleid. De heer Albarda (s.d.) heeft ge noegen genomen met den vastgestelden spreektijd. In dezen ernstigen tijd moeten zoo Aveinig mogelijk groote redevoerin gen worden gehouden snelle besluiten ook moeten de Kamer doen beseffen de waarde der parlementaire democratie. Spr. merkt vervolgens op, dat de ver kiezingen niet beantwoord hebben aan het doel. Al was er voor hen geen reden om zich te verblijden, voor de soc.-demo- craten was er geen reden voor neer slachtigheid. Deze heeft haar groot weer standsvermogen getoond en de heeren dienen daar voor de toekomst rekening mede te houden. Voor een rechtsch coalitie-kabinet heb ben de verkiezingen geen basis opge leverd. De verkiezingen brachten evenmin een andere meerderheidsgroep naar voren. Niemand beschouwt dit kabinet als wer kelijk extra-parlementair; het is alleen een naam om de medeAverking der R.-K. mogelijk te maken. Wat de regeeringsverklaring betreft, daarin worden slechts vage teekeningen geschetst. Met wantrouwen en bitterheid staat de S.D.A.P. tegenover dit kabinet als het het beleid-Deckers doet voortduren. De regeering onderzoeke het- beleid van minister Deckers grondig. Over de militaire plannen wordt elk woord gemist. Nog pas 7 Jan. j.1. heeft de heer Marehant in een redevoering i gezegd, dat geen vrijz.-dem. in een kabinet zitting zou nemen, dat niet het vrijzinnig- democratisch militaire program volgde. Is de heer Deckers het met den heer Marehant eens geworden, of omgekeerd Wat zijn de plannen van deze regeering inzake leger en vloot? Ook over de handelspolitiek vernemen wij de taal van een sphinx. Wordt ex- een buiging gemaakt voor den heer Kortenhorst Wij tasten volkomen in het duister, ook over de werkloosheidszorg. Dit wekt ongerustheid, temeer, daar het vorig kabinet kort voor zijn aftreden de nor men van uitkeering scheen te willen verlagen. En de financieele politiek Wehooren slechts iets over de omzetbelasting. Maar wat gebeurt er met deweeldeverterings- belasting, enz.? En wat komt er op staat kundig gebied Het kabinet mag niet medewerken aan het toespitsen van politieke tegenstellin gen nooit is daar zoo sterk en zoo grie vend medegewerkt als nu door den heer Deckers, die breede lagen der bevolking heeft gegriefd en de rechten van vele burgers heeft aangetast De Voorzitter hamert. De heer Albarda noemt feiten. De Voorzitter komt op tegen de qualificatie der feiten. De heer Albarda vervolgt zijn grief tegen het beleid van den heer Deckers, die zelfs zoo kleingeestig is, om tenten aan de A. J. C. te onthouden. Hoe zou de heer Marehant daartegen tekeer zijn ge gaan, als hij nog Kamerlid was. De heer Westerman (nat. Herstel) wenscht de regeeringsverklaring te be spreken als afgevaardigde van De heer De Visser (c.p.): U is heelemaal niet afgevaardigd. De Voorzitter hamert. De heer Westerman had in de ver klaring iets willen hebben gezien van den nieuwen geest van nationalisme, welke welke zich in gesloten gelederen te weer wil stellen tegen den vijand van buiten en dien van binnen. In het belang van ons land hoopt spr. dat dit kabinet geen moeilijkheden zal ontmoeten. In dit kabinet zitten bekwame mannen, zeer zeker. Was het echter niet mogelijk geAveest een zeker extra-parlementair kabinet meer op den voorgrond te bren gen? Spr. vraagt zich af of de ministers Avel de Nederlandsche natie vertegen woordigen. De mededeelingen in de verklaring maken, vaag als zij zijn, weinig indruk. We nemen er nota van, maar niemand is er door verrast. Wij dachten, dat de zon zou doorbreken, doch leven nog in den mist. Jacht naar eigen voordeel zal bij de meeste partijen blijven groeien. De heer Lingbeek (h.g.) zegt, dat wij aan abnormale dingen gewoon zijn geraakt. Bijna is op parlementair gebied i al het normale abnormaal geAvorden de laatste jaren. i Spr. bewondert den heer Colijn als finan cier, staatsman, militair, als kenner van Indië en zoo veel meer; thans heeft hij j 'ook zijn bekwaamheid getoond als tand- heelkundige (gelach); hij heeft de vrij- i i zinnig-deniocraten de scheurkies weten I uit te trekken en tAvee hunner in zijn kabinet zitting doen nemen. (Daverend gelach). Spr. ontvangt het kabinet als een tuin, waarin tarwe en onkruid samen opwassen, doch het is in strijd met hetgeen aan dr. I Colijn als christelijk beginsel Avas toe geschreven. De heer Van Houten (chr.-dem.)is van oordeel, dat dit kabinet feitelijk een par lementair kabinet is, zoowel wegens de samenstelling als de persoon van den formateur. Een groote leemte van de regeerings verklaring is, dat zij niets zegt over de voorziening in den nood ten plattelande en dat zy niets bevat over nationale ont wapening. Den heer Vervoorn (plattelandspartij) verheugt het, dat in de regeeringsver klaring staat, dat geen enkele maatregel bij voorbaat is uitgesloten, ook geen even tueele wijziging der der handelspolitiek. Noodig is een invoerrecht op graan, op tarwe, rogge en tal van andere artikelen. Het werkloosheidsvraagstuk is ook groo- tendeels een agrarisch vraagstuk, dat wordt nog veel te veel uit het oog verloren. De heer de Visser (c.p.) zegt, dat slechts door den scherpsten strijd van arbeiders massa's, middenstanders en kleine boeren een uitweg uit de crisis te vinden is. Deze uitweg is revolutionnair. De regeerings verklaring is een oorlogsverklaring aan de niet-bezittende klasse, aan het prole tariaat in loondienst en aan het overheids personeel. Dit kabinet zal ook den nood lijdenden middenstand nog meer doen lijden eveneens de arme boeren. Van den steun der sociaal-reformisten is de regeering reeds bij voorbaat ver zekerd. In de provincies en gemeenten accepteeren de sociaal-democraten zoo genaamde machtsposities bekleedende wat de reactie aan offers van de arbei ders vergt. De heer Albarda zei, dat men de soc.- democraten zoo scherp bestreden had. Maar men heeft de communisten nog scherper bestreden. Toch zijn zij sterk vooruitgegaan. Maar zij voeren dan ook een beginselpolitiek en willen niet eten van twee wallen. De mededeeling van de regeering, het gezag hoog te houden, beteekent terreur. De regeering doet ons de oorlogsverklaring. Wij aanvaarden ze. De heer Schaper neemt den voor- zittersstoel in. De heer Knottenbelt (lib.) zegt, dat de regeering samenwerking en over leg met de Staten-Generaal van het hoogste gewicht acht. Dit is gelukkig. Het is een erkenning van de waarde van het par lement. Maar dan moeten de Staten- Generaal zich ook beperken tot het strikt- noodzakelijke en de ministers niet langer van hun taak afhouden dan onvermijde lijk is. Het is te betreuren, dat de soc.-dem. aitsbzeiveu hebben uitgesloten van mede- wen-Jr Jlx de vorming van een kabinet. tspr den formateur meegedeeld, dat zijn partij tot samenwerking bereid was en genegen was, offers te brengen in 's lands belang. Spr. betreurt de houding der katholieken, op wie de verantwoor delijkheid rust voor het feit, dat geen parlementair kabinet tot stand is gekomen. Spr. eindigt met aan het kabinet het vertrouwen zijner fractie toe te zeggen. De heer A a 1 b e r s e (r.-k.) zegt, dat welk verschil er tusschen den formateur en spr. moge geweest zijn, zij het steeds eens geweest zijn over de noodzakelijk heid van een zoo sterk mogelijk kabinet. Om den schijn, te vermijden, dat de katho lieken den heer Colijn van de formateurs plaats wilden dringen, heeft spr. hem den steun zijner fractie toegezegd, als de heer Colijn een kabinet op de basis van de drie ctar. partijen vormde. Ook was spr. bereid tot medewerking aan een kabinet op de basis van vier, natuurlijk als vast stond, dat behoorlijk gezorgd zou worden voor de defensie. Spr. aanvaardt voor zijn fractie alleen de verantwoordelijkheid voor het feit, dat niet is tot stand gekomen een kabinet op de basis van vijf. De regeeringsverklaring is tot op zekere hoogte vaag, maar heeft op ons een gun- stigen indruk gemaakt. De heer Joekes (v.d.) constateert dat onder de tegenwoordige omstandigheden samenwerking tusschen de partijen een gebiedende eisch is in 's lands belang. Spr.'s partij is voor handhaving van het gezag, maar niet elke manier, waar op men meent, het gezag te kunnen hand haven, is goed. Af te keuren is het verbod van verzekering bij de centrale arbeiders-verzekering en depositobank en de weigering van tenten aan de A.J.C. Bezuinigd moet worden in de eerste plaats op militaire uitgaven. Dit wil ook het rapport-Weiter. Verder moeten er niet nog meer in directe belastingen komen, waarbij met de draagkracht geen rekening gehouden Avordt. Mogelijk zijn een crisisheffing, een couponbel. eneenbelastingopgoederen in de doode hand. Als die er komen, zal de omzetbelasting, die indirect is, niet te ontgaan zijn, maar men krijgt dan althans zooveel mogelijk directe be lastingen. Nederland zal tot het laatste toe pal moeten staan voor den vrijen handel. Wat gebeurt nu met de krankzinnigen- zorg Wat met armenzorg Noodig is, dat de minister van Water staat zich ernstig bezig houdt met het verkeersvraagstuk. Voorts wenscht spr. een andere regeling van het radiovraag- stuk hier te lande en bezuiniging door reorganisatie van de Aveermacht in Indië. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bi) Apoth en Drogisten JüL Vrijdagmiddag is het debat o\er de regeeringsverklaring voortgezet. De chr.-h. fractie is bereid, het kabinet naar vermogen te steunen. Maar daarbij is voorwaarde, dat er niet de consequentie uit getrokken mag worden, dat het kabi net het bankroet zou beteekenen van een partijen-groepeering naar christelijke be ginselen. Vooralsnog houdt een der groote par tijen zich afzijdig, omdat zij een juisten kijk op den toestand nog niet heeft. De vrijzinnig-democraten stonden bij vorige gelegenheden in één gelid met de sociaal-democraten, o.a. bij een zeer Sobere salariskorting. De vryz.-democraten heb ben zich »gleichgeschaltet«. De sociaal democraten hebben zich evenwel uitge schakeld. De vrijz.-democraten behoeven zich niet te schamen. Spr. wenscht den formateur geluk met het feit, dat hij zooveel knappe mannen bereid heeft gevonden, als zijn mede werkers op te treden. De heer Schouten (a.-r.) zegt, dat het zijn fractie heeft teleurgesteld, dat de Katholieken na de verkiezingen hun standpunt aangaande samenwerking met de liberalen voor de verkiezingen dooi den heer Aalberse ingenomen, hebben gehandhaafd. Wij hebben zegt spr. de samenwerking der drie rechtsche partijen niet begraven. Wij wenschen dit ook niet te doen. Wij wenschen het herstel van die samemver- king, maar niet kunstmatig, onvoorzichtig of onrijp. Inzake onderwijs, defensie, radio of winkelsluiting mogen geen maatregelen genomen worden, waardoor een toesplit sing zou ontstaan. Zou de door den heer Joekes bepleite beperking der militaire uiigaven niet zoodanige toesplitsing tot gevolg hebben? De beer Arts (r.-k.v.p.) zegt, dat zijn partij over de vorming van het kabinet niet ontevreden is, omdat het een trait d'union vormt tusschen het verleden en de toekomst, waarin democratische kabi netten zullen worden gevormd. Als deze regeering mocht komen met voorstellen, waardoor de zwaksten het zwaarst belast worden, zal zij spr. tegen over zich vinden. De heer Kersten (s.g.) zegt, dat men met de regeering moet instemmen, dat snel en krachtig ingrijpen noodzakelijk is. Gewaarschuwd worde tegen te zware be lastingen. Wij weten niets van de economische voornemens der regeering af. Zij heeft woorden gebruikt, die vrees geven voor een verzwaring van de lasten op het be drijfsleven. Het geheele beleid der regeering wijst er op, dat men zich van de eeuwige be ginselen steeds meer losmaakt. De minister-president aan het woord. Dr. II. Colijn, voorzitter van den raad van ministers, dankt voor de over het algemeen welwillende ontvangst van het kabinet. Een groot deel van het debat geeft aan het kabinet geen aanleiding, erop in te gaan, bijv. wat betreft de verkiezings campagne, de Kamerontbinding en het afgetreden kabinet. Wij kunnen uit plaats gebrek slechts enkele punten uit het ant woord aangeven. Aan het eind van dit jaar zal de vlot tende schuld opgeloopen zijn tot 700mil- lioen en aan het eind van 1934 tot een milliard, als niet werd geconverteerd, Aan een crisisheffing denkt de regee ring geen oogenblik. Voor gewone uit gaven kan de regeering niet ook nog leenen. Het evenwicht moet worden ver kregen door beperking van uitgaven en vermeerdering van belastingen. Het eerste sta voorop. Bij de inperking der uitgaven mogen geen heilige huisjes bestaan. Geen onderdeel van den staats dienst mag buiten de bezuiniging wor den gesteld. Nieuwe heffingen zijn onvermijdelijk, maar het streven moet zijn het herstel van een juiste verhouding tusschen het volksinkomen en het en het deel, dat de overheid zich daarvan toeëigent. Het is de bedoeling der regeering, de weelde- verteringsbelasting in de omzetbelasting te verwerken. De regeering zal niet overgaan tot socia lisatie en niet tot een »Planwirtschaft«, waarbij zij zelve de leiding der productie in handen zou nemen. De regeering is voornemens ernstig te onderzoeken het ondernemen van groote Averken voor werkverschaffingen. Het resultaat van het onderzoek zal blijken bij de begrooting voor 1934. De inpoldering van het IJsselmeer zal worden voortgezet. De regeering is voornemens voor te stellen een verlichting van de belastingen op groote gezinnen. Zij zal overwegen een verplichting van een steunregeling voor gemeentenen een regeling der toelating van buitenlandsche arbeidskrachten. De regeering zal zicli bezighouden met een bevordering van de doorvoering van bedrijfsorganisatie. Voorts met een betere verdeeling van den arbeid over de beschik bare arbeidskrachten, een regeling van het pachtvraagstuk en de positie der ge huwde vrouw-niet-kostwinster in over heidsdienst. De regeering zal tegengaan het dubbele inkomen van man en vrouw in overheidsdienst. In den boezem van liet kabinet zullen zich wel eens verschillen voordoen bij de uitwerking van de hoofdlijnen, maar het kabinet is homogeen met betrekking tot de hoofdlijnen van het beleid. Dinsdag 13 Juni voortzetting. Dan ko men verschillende wetsontwerpen aan de orde. ONDERSTEUNING VAN IN CONCUBINAAT LEVENDE WERKLOOZEN. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Visser: 1. Is het de regeering bekend, dat j onder de vele werkloozen ook personen I zijn. die in concubinaat leven, en in wier j gezinnen na langdurige Averkloosheid nog grooter ellende wordt geleden dan in de gezinnen van andere Averkloozen, omdat zij minder of geen werkloozensteun be- j komen? 2. Wil de regeering zoo spoedig moge- lijk maatregelen treffen, Avaardoor in con- cibunaat levende personen in de geldende Buitenlandsch Overzicht Feuilletonm Radio-programma Van links en rechts De loonen in de Koopvaardij. Werkverruiming door loonsver laging? Ernstige botsing tusschen twee Engelsche schepen op de Beneden Elbe. Drie slachtoffers? Bizonderheden over den stertocht va nden A.N.W.B. Een centrale post in Den Helder De regeling van het zomerverlof van het Marine-personeel De werkloosheid in het Westland sterk verminderd De ontsnapte bandieten nog niet achterhaald Een crisis werkloosheidsfonds? Twee militaire vliegtuigen in Ca- lifornië in botsing. 8 dooden Gistermiddag is in Breezand een motorrijder geslipt en aan de ge volgen van de opgeloopen ver wondingen overleden De opvolging van de nieuwe mi nisters in de Tweede Kamer De overval te Wateringen opge helderd. Drie arrestaties Een doodelijke aanrijding bij 't Zand. Door onvoorzichtig auto mobilist Discussies over de regeeringsver klaring in de Tweede Kamer De rijkswerf te Hellevoetsluis zal 1 Juli worden gesloten Marktberichten i Marineberichten Sportnieuws pag. I X 2 - 2 - 6 >2 1 6 5 6 H 5 6 n 3 6 12 n 12 steunregeling van overige werkloozen wor den opgenomen en daarmede gelijkge steld? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: Ad. 1 en 2. De ondergeteekende wenscht niet te bevorderen, dat, hetgeen blijkbaar de strekking is van vraag 2, aan de in concubinaat levende personen de voor ge huwden vastgestelde steun wordt uitge keerd'. DE DIENSTWEIGERING BIJ DE INDISCHE MARINE. BATAVIA, 2 Juni (Aneta). De korporaal-machinist J. J. van Dijk, die na Grootenboer terecht stond voor den Zeekrijgsraad en tegen wien de uit spraak 6 Juni zal plaats vinden, wordt beschuldigd van ondermijning van de krijgstucht, o.a. door op de „Evertsen* te zeggen tegen het personeel, „even de stoom uit de leiding en het happie gaat niet weg". De fiscaal verzocht de tenlastelegging, ten aanzien van de plaats waar de straf bare handeling is begaan, te mogen wij zigen, Avaartegen de verdediger zich op straffe van nietigheid van de dagvaar ding verzette, terwijl de fiscaal zich be riep op de jurisprudentie van Den Hel der. Ook hieromtrent valt de beslissing op 6 Juni a.s. -«- i DE VOLKENBONDSRAAD. Het rapport der juristeneonsn L sie acht de klachten van Bernheiip inzake de behandeling der Joden in Duitsch Opper Silezië ontvankelijk. De door den Volkenbondsraad benoem de juristencommissie, die advies moet uit brengen, of Bernheim het recht had zijn klachten over de behandeling van de Joden in Duitsch Opper Silezië bij den Volkenbond in te dienen, heeft haar rap port aan den secretaris-generaal van den Volkenbond ingezonden. Het rapport komt tot de slotsom, dat de klachten van Bern heim ontvankelijk zijn en dat dus de door Duitschland gestelde voorwaarden niet gegrond zijn. Het rapport zal a.s. Dinsdag door den Volkenbondsraad worden be sproken. Zooals men weet bestond de ju ristencommissie uit prof. Max Hubor (Zwitserland), prof. Bourquin (België) er prof. Pedroso (Spanje). Het conflict over den Oost-Ci neeschen spoorweg spitst zich toe Reuter meldt uit Harbin: De sluiting van den Oost-Chineeschen spoorweg t< Soeifenko heeft aanleiding gegeven tot een schriftelijk protest van de SoAvjetauto- riteiten bij de regeering van MantsjoekAvo De sluiting is in strijd met de overeen komst van 1925. De Mantsjoenjsche auto riteiten hebben op het protest met een ca tegorische weigering geantwoord. Zij heb ben verklaard, dat de Oost-Chineescbe spooivveg voor het directe verkeer tus schen Siberië en Wladiwostock gesloten zal blijven, totdat Rsuland de 75 locomo tieven en honderden Avagons teruggegeA'en

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5