BINNENHOF I HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAO 10 JUNI 1933. r&diO'üro0r&mm& konijn'S gelardeerde lever de tocht van de mollisons mislukt. De nadere verklaring van dr. Colijn. Wat het Kabinetniet denkt te doen. - Vóór alleseen sluitend budget- Een uniformverbod overwogen. - Het ge- zagsvraagstuk. - De verdere inpolde ringen. Het sociale program. De homogeniteit van het Kabinet. 1 egen onrust- en revolutie-stokerij- Nog enkele meeningen van fractie-leiders. Van links en rechts i!pV unaf7'?ht du com"umisten: Over Wie was die meneer, die gisteren bn het hoof 1 van een heer De Visser heen jelui ten eten was? smaakt 's zomers en 't winters even fijn. Jet blijkt dus, dat Mattern, toen hij deze anding moest uitvoeren, nog een ge lucht eind van het Baikalmeer verwy- lerd was. De kans die hij had om het be- •taande record van Post en Gatty te liaan, schijnt vrijwel verkeken. Doen Het echtpaar Jim en Amy Mollison heeft bij den start voor hun vlucht over den Atiantischen Oceaan met moeilijk heden te kampen gehad, waardoor het AANVARING IN HET KANAAL. •ïattern trekt zich daar niet bijzonder vertrek niet heeft kunnen plaats hebben eel van aan, daar hij in ieder geval, in- Hun eerste etappe zou zyn New \oiK lien hy den tocht om de wereld in rede- ijken tijd volbrengt, het record zal ten voor een solovlucht. Nader wordt uit Moskou gemeld, dat vïattern wegens een defect aan den mo or >en noodlanding moe8t doe"l££ Ver- anding ook eenige andere schade is ver »orzaakt is de voortzetting van den tod vertraagd. De vlieger is ongedeerd gebleven en tok de stuurinrichting en de vleugels geen averij kregen. Uit Moskou onrmd- 'e'tok een monteur naar Novosibirsk ver rokken, die onderdeden bij zich heeft. V wellicht noodig zullen zijn om het vliegtuig weer heelemaal in orde te ma le en. en vandaar wilden zij zonder tussclienlan- ding naar Bagdad vliegen en een record vlucht maken. Donderdagmorgen om 5.^0 vond ae start plaats op het vliegveld roydon. president-Ruys een alleszins „mooi begin met benzine ,)e'niag worden genoemd. Als ce Kamer in alle bevoegdheden, we:ke zij bezit, aan wenden en izoo noodig nog andere aan de Kamers vragen. Deze slotwoorden lieten gelukkig aan duidelijkheid niets te wen schen over! Zoo was de eerste kennismaking <p het Binnenhof zeker niet ongelukkig. En wat vooral als een hoopgevend teeken voor ce toekomst mag worden beschouwd is het feit dat er na het antwoord van den minis ter-presidentniet werd gerepliceerd! Zelfs de communist had blijkbaar van na- pleiten afgezienHetgeen ook voor B u 11 e n 1 a nd. Het vliegtuig, dat zwaar gevolge van een oneffenheid op den' bodem met den neus den grond en viel weer terug. De machine werd vry ern stig beschadigd, doch de inzittende vlie gers bleven ongedeerd. Men neemt aan, dat het voor de Molli- sons niet mogelijk zal zijn binnenkort een tweede poging te ondernemen. Het on derstel en de beide onderste draagvlak ken van het vliegtuig zijn gebroken, de propeller is verbogen en de motoren zyn van hun plaatsen weggerukt. Den Haag, 8 Juni 1983. Het eerste „treffen" van de Volksver tegenwoordiging met „Colijn en z'n man nen" ligt alweer een week achter ons! Een toestand van vrij-langdurig afwachten is ingetreden, want eerst in de tweede helft van September e.k. zullen wii voor hon derd procent bekend worden gemaakt met de plannen der Regeering. Was verleden jaar de spanning naarmate de .derde Dins dag in September" naderde grooter, thans zal dat nog veel meer het geval zijn. Wel heeft premier Colijn zijn Regeeringsver klaring na de daarover ontstane discussiën nog wat verduidelijkt, doch méér dan alge- meene lijnen hier en daar aangevuld door het aanstippen van enkele punten zijn niet getrokken. Toch maakte ook de „tweede Regee- ringsveklaring" gelijk men het ant woord van dr. Colijn wel zou kunnen noe men op zeer velen in den lande een solieden indruk, gevoelde men te doen te hebben met krachtige regeerders. De vaagheid der Regeeringsverklaring ontkende de premier niet doch kon het anders? Zou het niet een erg ondegelyken schijn hebben gehad als b.v. de minister van Financiën reeds na vijf dagen met een uitgewerkt plan voor den dag ware ge komen? Dr. Coliin was evenwel niét onbereid wat meer licht te doen schijnen over de gevoelens van het Kabinet ten aanzien van wat in de naaste toekomst geschieden moet. Zoo verklaarde hii zich in staat al vast mee te deelen wat de Regeering niet zal doen, inderdaad ook een zeer be langrijke aangelegenheid! Het kabinet denkt namelijk niet aan socialisatie of aan „Planwirtschaft", niet aan heffing-ineens en evenmin aan het leenen voor het sluiten van de begrooting, want zei Exc. Colijn door leeningen maakt men een budget niet kloppend. De leenirgscapaciteït moet gebruikt worden voor het converteeren van Staatsleenin- gen, want in '34 zal de Vlettende Schuld een milliard bedragen! En wanneer het de Regeering gelukt zii wil de groot© IJsselmeer-inpolde- ringen voortzetten! moet daarvoor ook geleend kunnen worden. Een en ander is zeer afhankeln'k van de vraag, of het geld op de geldmarkt zal ziin te vinden en dat hangt weer af van het al of niet sluitend maken der begrooting. Daarom: eerst be zuinigen en dan nieuwe heffingen, hoe econonislch-ongewenscht die ock zijn. We leven nu eenmaal boven onze krachten, verzekerde de premier. De financieele situatie in de naaste toekomst zal nog niir.der gunstig zyn can minister De Geer haar selvlcerde in het bekende interview. Gestreefd moet worden naar een juiste verhouding tusschen volksinkomen en -uitgaven. Oi> economisch en sociaal terrein deed dr .Colijn voorts belangrijke mededelin gen. Allereerst zullen de resultaten van de Lcnder.sche conferentie afgewacht moeten worden, alvorens onze handelspoli tiek aan een revisie onderworpen zou kun nen worden. Intr.ssohen is er het prin cipe: ordening van het bedrijfsleven, aan passing bij ce wereldmarkt, hetgeen de Overheid dient te bevorderen, zonder daar om de leiding te nemen. Evenwel: men moet den weg openhouden om straks dat je dnen wat in ce gegeven omstandig heden het meest-dcelmatig kan worden geacht. Het kabinet is 't daarover vol komen eens. ati ce te nemen sociale maatregelen noemoe dr. Colijn: verlichting van de lasten der greote gezinnen; verplichte steunregeling voor de gemeenten (er zyn in ons land nog altijd gemeenten, die het vertikken om iets voor de werkloozen te organiseeren!): verdere doorvoering be- crijfsorganisatie; belemmering der toe- lftt-iiig van buiteniar.dsche werkkrachten* regeling van het pachtvraagstuk (mis schien denkt men door toepassing van het systeem der schadevergoedingen ce ver schillen te overbruggen?); nadere bepalin gen omtrent de gehuwde vrouw-niet-kost- winster in loondienst; maatregelen tegen de gehuwde vrouw in Overheidsdienst (men denke aan het geval te Amsterdam, waar de Gemeentesecretaris en z'n vrouw beide van de-gemeenteruif smul len!). Omtrent verkorting ~n den arbeids tijd liet de premier niets ï.s. Van de ge noemde maatregelen zuilen vooral liet wederstaan. last was, liep ongeveer honderd meter vervojg ^aar houding aldus handhaaft, over het terrein, dochmaakte toen ten- 1 kan zjj stellig weer veel aan popul rlteit winnen. In mijn vorige Kroniek heb ik neg en kele redevoeringen van afgevaardigden over de Regeeringsverklaring kunnen ver melden. Men weet dat de discussie in hoofdzaak liep over de vraag, wie schuldig stond aan het mislukken der eerste Kabi netsformatie-poging en voorts over het karakter van het thans zitting hebbende Ministerie. Premier Cöly'n had bij het be gin van zyn antwoord-rede reeds aanstonds doen weten, dat hij niet wensclite in te gaan op de beschouwingen over de ver kiezingscampagne, over het beleid van het vorige Kabinet, over de Kabinetsformatie, die niet is gelukt, want met dat al heeft het huidige Ministerie immers niets te maken. De heer Albarda had gezinspeeld op een meer-democratisch Kabinef onder leiding van iemand als mr. Van Schaik. Dr. Colijn verduidelijkte, dat, naar ir. Al- barda's laatste rede te oordeelen, toch nooit van sociaal-democratische ministers sprake zou kunnen geweest ziin.... Ik moet ten slotte nog even melding maken van de redevoeringen van de hee- ren De Geer (c.-h.). Schouten (a.-r.), Arts (R.K.V.P.) en Kersten (S.G.). De rede van oud-minister De Geer was wat „parle mentairen strijd" betreft en ook qua in houd een voorbeeldig stuk werk. Aan stonds verklaarde hy, het huidige Kabinet van een zeer abnormale samenstelling te achten, waarmee de eliristelifk-histori- schen zich slechts door de ernstige tijds omstandigheden kunnen vereenigen onder voorwaarde dat men daaruit geen ver keerde conclusies trekt. Met andere woor den: denkt niet, dat de coalitie „dood" is! Mr. De Geer noemde het betreurens waardig, dat de sociaal-democraten zich hebben „uitgeschakeld", in tegenstelling met de vriiz.-demccraten, die zich tijdig hebben „gelijk geschakeld"Deze laat- sten behoeven zich daarvoor niet te scha men, want het komt er slechts op aan met wie men zich geliik schakelt. Over de mislukte kabinetsformatie zei de heer De Geer, dat zoowel de katholie ken als de volgelingen van dr. Colijn wat eenzijdig waren geweest in hun eenmaal ingenomen standpunt. Hy betreurde de mislukking, omdat nu nog wel weer sterker bedacht zal worden dat sinds November 1925 in ons land geen parlementair Kabinet meer mogelijk is. Terecht vond mr. De Geer de weigering van dr. Colijn óm een Kabinet op de basis van vier te vormen. De liberalen hebben het vorige Kabinet herhaaldelijk „gerede", terwijl in vroeger jaren een aantal kathq- lieke leden herhaaldelijk tegen de voor- DE TOESTAND IN EUPEN-MA LMED Y. Een bezoek door koning Albert. Het schijnt dat in officieele kringen aan de mogelijkheid wordt gedacht van een officieel bezoek door koning Albert en koningin Elisabeth aan de voormalige Duitsche kantons Eupen-Malmedy-Sint Vith te brengen. Dit bezoek zou dezen zomer nog plaats hebben en het eerste van dien aan.' zijn sedert de aanhechting van deze kaï I ins bij België. I lezer zal zich herinneren, dat wij ten vorige jare een feuilleton hebben ge schreven waarin ook van een bezoek aan het stadje .Eupen melding werd gemaakt. Wy kregen sterk den indruk van een Duitsche stad en onder de bevolking, die over het algemeen zeer tevreden was on der het Belgische bewind (vooral in de tegenwoordige omstandigheden) zyn er velen die op een weder-vereeniging met Duitschland hopen. Het voorgenomen be De Fransche mailboot „Cöte is Donderdagmorgen tijdens een dikken mist halverwege het Kanaal in aanva ring gekomen met het Zweedsche vracht schip „Clive". Beide schepen werden iri) ernstig beschadigd, doch de mailboot kon nog juist op eigen kracht Do\ er reiken, Van de passagiers is niemand ge wond, maar eenige vrouwen zyn flauw gevallen van den schrik. Het Zweedsche schip kon naar Antwerpen opstoomen. HITTEGOLF IN AMERIKA STRENGE KOUDE IN BRAZILIË. De Amerikaansche Oostkust, van New York tot Canada, is door onweders en stormen van buitengewone hevigheid ge teisterd. Vier personen werden door den bliksem gedood. Te New York zelf en in het Midden- Westen der Ver. Staten heerscht een hevige hittegolf. Vyf en dertig personen zyn in de afgeloopen vier dagen ten ge volge van de hitte overleden. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heerscht in Brazilië daarentegen een on gewone koude. De tabaksoogst in den staat Minas Geraes is byna geheel ver nield. De koffieoogst in den staat Sao Paulo heeft ernstig te lijden gehad. Ten i vii i T> Cl j /In zoek van het koninklijk echtpaar valt uit, slotte wordt uit den staat Rio Grande do tactische overwegingen dan ook toe te Sul vorst en uit den staat 1 arana sneeuw weren van de dubbele inkomens door ge- hpwden en het zooveel mogelijk uitscha kelen van vreemde werkkrachten worden toegejuicht. Ook de definitieve regeling van het nog immer hangende pachtvraag stuk wordt met ongeduld tegemoet ge zien. De algemeene politiek van het Kabinet besprekend, zei de minister-president wat het gezagsvraagstuk betreft niet te kunnen begTÜpen waarom men doof bleef voor de overweging, dat elementen, die door de politieke actie hunner organi saties niet betrouwbaar zyn, niet kunnen worden gehandhaafd in de lichamen voor het bewaren van veiligheid, orde en rust. Deze regel is volkomen duidelijk en on aantastbaar, zei de premier met nadruk. Het gaat om de grondbeginselen van den Staat zelf. Het is niet de bedoeling van de Regee ring om verder te gaan dan tot bereiking van het doel noodzakelijk is. Elke over drijving schaadt. De heeren Albarda c.s. hebben 't zelf in de hand aldus Z.Exc. Coliin de oorzaken van het gerezen wantrouwen weg te nemen en 't aan het ^Tlra deTlteSeriSTstorK Kabinet mogelijk te maken om de tegen-j stellingen te verzachten of zelfs weg te nemen. Hier doelde dr. Colijn natuurlijk juichen. val gemeld. ZONDAG ii JUNI. De thans gevonden oplossing ncemde ce c.-h. leider tenslotte nog maar de beste op de tot.no* toe «"gebleven verzekering 1 S^nSï eeTaSlïnZfmw waar onder vooral genoemd moet worden van s.d. zijde, om bij ev. mobilisatie loyaal achter de Regeering te staan. Men vraagt om bewijzen, dat de Sociaal-Democraten onbetrouwbare elementen ziin. Het feit, dat men weigert positief bij voorbaat een trouwbelofte af te leggen, kan wel degelijk een rechtsgrond opleveren voor de stel ling, dat op deze elementen niet onder alle omstandigheden te rekenen valt. En een wettige, op democratischen grondslag geformeerde Regeering, zal in haar machtsorganen slechts de honderd procent de harde en knappe werker die leiter is geworden van het departement van Finan ciën. Aldus schonk de ex-beheerder van onze schatkist een pracht-testimonium aan zyn opvolger! De heer Schouten (r.-r.) verdedigde uit voerig het standpunt van ziin partij tijdens de onderhandelingen over de Kabinets-fbr- matie. Het lag voor de hand, dat dr. Colijn geen partij, die mee wilde werken in ceze Hdvcrsum, 296 M. 8.30 VARA, 10..10 VPRO, 12.00 AVRO, 5 00 VARA, 8.00 AVRO. 8.30 Tuinbouvvhalfuurtje. 9 00 Orgelspel J. Jong. 9.3010.00 Grammofoonpl. 10.30 Kerkdienst uit den N.P.B. te Bussum. Spreker: Ds. J. L. Faber. 12.QO Omroeporkest, ö-Xv. N. Treep. In de pauze: Causerie door Th. R. Nèutelings en grammofoonpl. 2.00 Boekbespreking door R. Hoüwink. 2.30 Radiotooneel door „De Dietsche Spelers". „Wapenen en de Mensch", van G. B. Shaw. Vertaling en regie: E. Verkade. 4.00 Dr. De Purucker spreekt over de Grond- leeringen der Theosofie. 4,30 Grammofoonpl. en Vaz Dias. 5.00 Concert door de Muziekver. „Voorwaarts" o.l.v. Hengeveld en grammofoonpl. 6.00 Grammofoonpl. 6.20 „Wakker en Tropen duit". 6.40 „Leven in dezen tijd", spel van Kastner en Nick, m.m.v. VARA-tooneel. VARA- orkest, koor en solisten. Regie: W. v. Cap- pellen. Muzik. leiding: H. de Groot. 8.00 Vaz Dia». 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Zang door Hilda Jager en Bob Scholte. 9.15 W. V'ogt: „De AVRO-Zesweeks .he. Et komt teekening in de koppels". 9.25 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. H. Cals (sonraan) en Boris Lensky (viool). 10.00 Jan Musch draagt voor „Liefdesverkla ringen". betrouwbaren mogen dulden. Dat is niet tydson stan .ig.ieden. kunstmatig voor hp4wi<atin<* vathanr n de °PPOSitie kon en mocht dringen, al- 1 r>etwi9t ng tatDaa fractie-leider Evenals r'e heer 10-20—11.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Het voornemen der Regeering zei er. r. X "u'.;JClwr- r-vendis ce neei De Geer kwam hy op tegen de bewering, alsof het nieuwe Kabinet een nieuwe poli tieke groepeering beteekent. In deze op vatting is.... de wensch de vader van de gedachte! riep de heer Schouten uit. Huizen, 1875 M. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing eu meditatie. 8.is Grammofoonpl. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.20 Grammofoonpl. 12.302.00 Orgelconcert door J. Zwart. 2.00 Wenken voor de keuken. 2.30 Grammofoonpl. 2.35 Praatja over kamerplanten. 3.15 Knipcursus. 3.30 Hoedenmaakcursus. 4.00 Bijbellezing door Dr. P. Stegenga m.m.v. J. H. en H. Smit Duyzentkunst (bariton en orgel). S.00 Grammofoonpl. 5.15 Zang door J. de Heer m.m.v. J. Verver (orgel). 6.15 Grammofoonpl. 6.307.Q0 ,en 7.308.00 Vragenuurtje. 8.00 Concert door de Chr. Gem. Zangvereen. „Zanglust" o.l.v. J. van Beek en grammo foonpl. 9.00 Verkeerspraatje. 9-30 Haarlemsche orkestvereen. o.l.v.v Schuurman m.m.v. P. Lents (viola gamba), ca. 10.20 Vaz Dias. 11.0011.30 Grammofoonpl. ONTPLOFFING IN JAPANSCH LUCHTVAARTSTATION. Bij een ^ontploffing in de kruitman zijnen van het Jupansche luchtvaartst-, tion Hammatsoe zyn meer dan 50 vlie„ tuigen vernield, alsmede drie opsho plaatsen, een benzine-opslagplaats en tal rijke openbare gebouwen. Men gelooft, dat de ramp is veroor zaakt door een verkeerde manipulaiL tijdens de ontlading van vliegtuigbommen Het Japansche Ministerie van Oorlof deelt mede naar V. D. meldt, dat volgent de tot nog toe ontvangen gegevens het aantal dooden 28 bedraagt en het aacta gewonden 63. Echter loopen de berichten hierom treilt wat uiteen, zooals meestal in der<re! lyke gevallen. 10 Juni. Hoe opent men de con versatie met een vreemde? Een lezer (|je de dingen blijkbaar heel ernstig meent stelt mij deze vraag, en hy heeft gelijk' dit is een van de moeilijkste vraagstuk! ken die zich in het leven voordoen. Wy hebben dat deze week weer eens gemerkt, toen wy met de ..Rotterdam" van de Holland Amerika-lijn naar Scan dinavië voeren en in de pijrjijke nood zakelijkheid waren, ieder oogenblik een plotseling gesprek met een van de 5«o medepassagiers te beginnen. En je staat er ieder oogenblik wéér voor, als je op een bal, in een vergadering, aan een feestmaal, in een café, door de omstan digheden in die richting wordt geduwd. De meeste menschen beginnen met vol komen versleten gemeenplaatsen; „Wat treffen we het prachtig met het weer". „Ongelooflijk mooie zee". „Danst u veel?" „Komt u hier vaak?" „Hebt 11 de vorige vergadering ook bij gewoond?" Anderen maken het nog erger. „Bent u ook van de partij?" „U bent hier ook?" „U hebt het ook aangedurfd? „Ik zie dat u danst. „Wou u de vergadering ook 's mee maken?" Een derde categorie, de zielige groep der vertegenen, bepaald zich tot aanmoe digend geknor in den trant van „Hm", „Pardon", en zoo wacht tot een ander dé moedige daad van het eerste woord ver richt, waarop zii de vertegenen uit barsten in een orgie van dankbaar ge giechel en neerbuigende vertrouwelijk heid. Maar welke manier is nu de juiste? Zonder eenigen twijfel is de origineel ste aan te bevelen. En dat is deze: Open een gesprek met een mededeeling die niemand zou ver wachten. Zeg op zee tegen den tafelbuurman, die voor het eerst naast 11 komt zitten: „Er staan mijlpalen op den weg van Amsterdam naar Hilversum". Zeg op een ba! tegen de eerste c'air.e, die gii cm den leest vat: „De menschheid kan alleen een uitweg vinden uit haar tegenwoordige moeilijk heden door den levensstandaard der vol ken te verhoogen". Zeg aan een feestmaal tot uw tafeldame". ..Het handboekje van den A.N.W.B. is er weer", of „De ondertoon van de beurs blijft vaster dan men had mogen verwachten". Niemand, die u dan verwijten kan, dat di ge u aan gemeenplaatsen schuldig maakt. F. DINSDAG 13 JUNI. Hilversum, 296 M. Coliin met stemverheffing heeft het oog op alle extremisme. Particuliere ge wapende corpsen dienen verboden te wor den; Burgerwachten en B.V.L. behooren volledig achter de Regeering te staan. Tot voldoing van velen kondigde de premier de mogelijkheid van een uniformverbod aan; een onderzoek dienaangaande is lcopenc'e. Voor de betrouwbaarheid dei- overheidsorganen zal de Regeering zorgen. Het huidige Kabinet zoo ging de heer Colijn verder duidt zichzelf aan grammofoonpl. 11.3012.20 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 11.00 KRO. 7-45 ais Crisis-Kabinet, met zeer begrensd pro- °Ptreden als hem blijkt, dat men by de saneenngspogingen te veel de draagkrachtigen spaart. Indien de Katho lieke Staatsparty meer democratisch op trad zou zii de eenheid onder c'e katholie ken kunnen herstellen. Aldus ten slotte deze spreker. Dominee Kersten (S.G.) liet cnverwacht- tamme oppositie-klanken hooren. Blijkbaar was dus het feit, dat een „bondgenootschap met Romeniet tot stand is kunnen ko men, hem zeer aangenaam. Gaarne gaf hii toe, dat krachtig en snel ingegrepen zal Toen sprak de heer Arts (R.K.V.P.), die 8.30 Morgenwijding door Mej. A. Th. Knuttel, reecs 111 een vorige zittingsjreriode deel i m.m.v. mevr. J. Stamperius (sopraan) en van de Kamer heeft uitgemaakt. Hii cön- j A-dj. G. Claeijs (begel.). stateerde, cat c'e uitslag der verkiezingen 9-30 Grammofoonpl. wijst in democratische richting. Het op- 10 00 Hoogmis, treden van dr.. Colijn achtte hü juist. Te- 11-30 Lfammofoonpl. gen deze Regeering zal de heer Arts l-ezm'- AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Orgelconcert Fr. Haselaar. M.m.v. Hendrichs-Zalsman (sopraan). ALTIJD RHEUMATIEK. Tot zij het juiste middel vond. Op raad van een vriendin. Als iemand deze vrouw eerder over Kru- schen gesproken had, had zij niet haar halve leven ana rheumatiek behoeven te lijden. Haar ervaringen beschrijvend J. zegt zij: t, 1 „Een paar jaar geleden was ik bijna gTring-HiilebrandPra Je meVr' kreupel door Reumatiek. Eén knie was dienen te worden. Ernstig bezwaar had hy 1 9-2o Declamatie, tegen sterke belastingverzwaring. VëelC~U' liever hanteerde hy met schier-niets ont ziende kracht het snoeimes. De heer Kersten betreurde, dat dit Ka binet ten koste van de eeuwige beginselen eenheid heeft verkegen. Zooveel mogelijk echter wenschte hij het nieuwe bewind te steunen. gram. Doch het wil op gelijke wyze zyn taak volbrengen als een parlementair Ka binet, d.w.z. door voortdurend overleg met de Kamers, als dat mogelijk isvoegde c'e minister er schielijk veiligheidshalve bij. Intusschen: van „machtigingswetten" naar Duitsch model zyn Coliin en z'n mannen geen vrienden, gelukkig! Dr. Colijn vervolgde: geen enkel lid van het Kabinet kan de eigen wenschen in vervuiling zien gaan. Allen hebben offers gebracht, allen willen ons volk door ce moeilijkheden heenhelpen. „Het is dit wat ons bindt", zei dr. Colijn. Hy waarschuw de tegen het trekken van voorbarige con clusies. want de heer Albarda had betwij feld, of de heeren Marchant, Oud en Van Schaik 't wel eens waren met dr. Deckers. „Wat het Kabinet heeft gezegd, méént het! verklaarde de premier. „Er is geen ministerspolitiek, er is alleen Kabir.-ets- po'itiek!" Het is onjuist aldus dr. Colijn aan het slot van ziin rede, cie spontaan werd toegejuicht nadat het laatste woord ge zegd was dat de rijz.-Demoeraten de ontwapening ter ziide hebben gezet. Ter- wille van het algemeen belang hebben zij tijdelijk van hun wenschen afstand gedaan'. Precies c'us wat mr. Joekes verleden week reeds had betoogd. Terwiile van den r.ood des lane's heeft men zicli bereid verklaar tot gezamenly- ken arbeid cie verricht moest en op geen andere wijze verricht kon worden. De te genstellingen in het Kabinet ziin van geen beteekenis tegenover het groote belang van het reddingswerk. Naar de premier verzekerde is het Kabinet homogeen wat de hoofdlijnen van het beleid betreft. De. laatste woorden van minister Coliin wil ik wel zeggen, dat alle revolutionair, Lodewijk de Veertiende! v ei zet, waartoe hfl ten scherpste heeft aan-1 Wat, Lodewyk de Veertiende? 2.15 Icextetconcert. 2.co Grnmmofoonpl. 2.10 Boekbespreking. 2.30 Orkestconcert. 3.00 Lezing. 3.25 Vervolg concert. 4.15 Voor de zieken. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuider- kerk) te Den Haag. Spreker: Ds. W. van 't Sant. Na afloop: Gewijde muziek door L. Lecointre (tenor) en C. Vos (orgel). 7.45 Lezing. 8.15 Sportnieuws. 8.20 Schlagermuziek. 9.00 Vaz Dias. 11.30 Vervolg orgelconcert. 12.00 Grammofoonmuziek. Parlementariër. 9.30 Schlagermuziek. 9.50 Declamatie. 10.00 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 10.40n.00 Epiloog. MAANDAG 12 JUNI. verzorgd door de de Groot. gespoord, met_ beslistheid zullen worden' Nou ja. hij heet Lodewyk en'hy wordt (jaarvoor altijd als de veertiende man uitgenoodigd! 11.00— i2.<Jo Grammofoonpl. De Regeering Hilversum, 296 M. Algemeen programma, VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Kleinorkest o.l.v. H 11.00 Declamatie Rolien Numan. 11.15 Vervolg orkestconcert. 11.45 Vervolg declamatie. 12.00 Orgelspet door J. Jong. 12.45 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en grammmofoonpl. 3.20 Z.M. Koning George van Engeland opent de economische Wereldconferentie. 4.15 „De Flieretluifers" o.l.v. J. v. d. Horst. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Amsterdamsch salonorkest o.l.v. Kiekens en grammofoonpl. 7.00 Grammofoonpl. 7.20 Europeesch concert m.m.v. het VARA- Philharm. Orkest o.l.v. H. de Groot en P. Tiggers: Haarlemsch Motet en Madrigaal! vereen, o.l.v. Se 11 Dresden; Kon. Man- nenzangvereen. „Apollo" .l.v. Fred. Roeske en G. Rohert (orgel). 9.30 Vaz Dias. 9.40 Vervolg concert. I 10.20 Declamatie A. Bouwmeester. 10.40 Orgelspel C. Steyn. zóó pynlijk dat ik mijn been bijna niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik 12.30—2.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re- njoest bi een dergelijke moeilijke hou- freinzang: Bob Scholte. i ding gaan liggen om mijn been te ont- 2.30 Kamermuziek door G. Hemmes (iste alt), zien, dat alle andere ledematen pijn de- J V d. Woude (2de viool), M. Rodriguez den. Ik ben over de 55 maar ik heb mijn (cello) en A. Baune (alt). 1 3:oo Knipcursus. 4.00 Grammofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Verhalen voor kinderen door mevr. A. van Dijk. 5.30 Grammofoonpl. 6.30 RVU. Mevr. W. L. Boldingh-Goemans: De Moeder in de Letterkunde (III). 7.00 Piano-recital door Prof. P. A. Pisk. 7.30 Lucy M. Pierson: Rome, Florence, Na pels, Cicilië. 8,00 Vaz Dias. 8.05 Opera-Concert. Omroeporkest Treep m.m.v. M. Pfahl (sopraan) Ludwig (tenor). 900 Radio-tooneel. „Het Schoti n spet van P. van 't Veer. Regie: Kleyn. 9.15 Vervolg Concert. Operette-programma. 10.00 Grammofoonpl. 10.20 Vervolg Omroeporkest. Ii.co Vaz Dias. 11.1012.00 Grammofoonpl. o.l.v. N. en W. de Bar", Kommer Huizen, 1875 M. 8.oo KRO, 10.00 NCRV, 11.0012.00 nm KRO. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Morgenwijding door Ds. C. J. Hoeken dijk. 10.45 Grammofoonpl. 11.00 Grammofoonpl. ii.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextet-concert en grammofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Grammofoonpl. 3.15 Vocaal en instrumentaal concert. 4-30 Orkestconcert. 5 00 Lezing. 5.i5 Orkestconcert en grammofoonpl 7.15 Lezing. 7-35 Grammofoonpl. 7-45 Causerie. It. 8.00 Opera-uitzending. 10.35 Vaz Dias. 10.4012.00 Grammofoonpl. leven lang, met tusschenpoozen, aanval len van rheumatiek gehad. Toen vroeg een vriendin mij, of ik al eens Kruschen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u ver tellen, dat ik al alles geprobeerd had, maar met bedroevende resultaten. Gedu rende korten tijd probeerde ik toen de kleine dosis Kruschen Salts en kreeg werkelijk verlichting van pyn. Ik voelde 111e algemeen zoo teel beter, dat ik steeds met de dosis ben doorgegaan, en ik heb daarna nooit meer een aanval van rVui- mathiek gehad. Als ik het voel aanko men, neem ik direct de gewone dosis een halve theelepe' 111 een half glas wa ter een paar dager, lang en het is weer verdwenen." (Mevr.) A. G. t moet de rheumatiek overwinnen voor zij U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U gedrongen heeft. Zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw pijnen eu neeem afdoende maatregelen. Rheunia- tische toestanden kunnen ontstaan, wan neer het organisme een teveel aan urine zuur heeft. Dit is het gevolg van slechte werking der afvoerorganen. De zes zou ten in Kruschen nu zullen Uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezon de werking, zoodat schadelijke afvalstof fen en het kwaadaardig urinezuur regel matig eh volkomen uit het lichaam «or den verwyderd. Begin morgen met Kru schen. Houd U aan „de kleine dagelijk- sche dosis" en U zult spoedig met duizen den anderen instemmen, die verklaren dat de rheumatiek voor Kruschen moest wijken. Kruischen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0 J 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) Ooai qeen brandende lucifers of siga retten achteloos weo in de duinen. Zwemmen is de meest qezonde sport Leert het dezen zomer.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2