PRIJ tweede blad RADIO ONDER HET LICHT n l. AWGE AAP i HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 JUNI 1033. Stadsnieuws. ter-aarde-bestelling. inschrijvingen DE HOOGSTE KORTING f 60.- vqop SJw oude. BREEWATERSTRAAT 5 en 16 Visscherij. N.Y. Zeebad „Huisduinen'' Licht op voor allo voertuigen: Ponderdag 15 Juni Vrijdag 10 21.49 uur 21.50 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in het Marsdiep. Mededeeling van de Heldersche Zwemvereeniging. Ponderdag 15 Juni; 16 graden Celsius. Bij het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor derden stuur- man groote stoomvaart de heer W. H. den Outer. Hij het te Alkmaar gehouden examen voor onderwijzeres slaagden onze stadge- nooten, de dames K. de Lange en A. Stobbe. TINUS VAN WAARDENBURG. in allen eenvoud is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van Tinus vau Waar denburg, op de alg. begraafplaats, te Huisduinen, ter aarde besteld1. Van Waar denburg was een van de dapperen, die dikwijls zijn leven voor anderen gewaagd heeft doch door bescheidenheid weinig op den voorgrond trad. Zijn vrienden van de Vereen. „Moed, Volharding en Zelfopoffering?', droegen het stoffelijk overschot ten gr ave. De baar was gedekt door de Verèeriigihgsvlag. Aan de groeve schetste de voorzitter van bovengenoemde vereeniging, de heer Van Dok, den overledene als een man met een edel en liefdevol hart. Voor zijn familie mogen zijn edelmoedige daden een troostvolle nagedachtenis zijn, zoo zeide de heer Van Dok. Een zwager van den overledene-schet ste Van Waardenburg ais een man met een uitnemend karakter. Voor zijn vrouw en zijn familie is zijn heengaan een groot verlies. Móge God de weduwe sterken. Spr. dankt de Vereen. „Moed, Volhar ding en-Zelfopoffering" voor de laatste eer aan zijn zwager bewezen en hoopt, dat de vereeniging nog' voor velen tot zegen mag zijn. Door den heer Reints werd deze droeve plechtigheid met een kort woord gesloten CONCERT STAFMUZIEK. Concert voor de Marine-Club op Don derdag (hedenavond) van 810 uur te geven door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine. r Program m a: HANDELSREGISTER. iJS? t0t, fn met 12 -luni CC3 werden J.1?' Handelsregister te Alkmaar de vol gende opgaven ingeschreven: N e uw e zaken: De Graaf's Lunchroom, Hotel- en Lunchroombedrijf, Weverstraat 95, Texel, Den Burg. Entjes en Lambij. expeditiebe- du.if, Parallelweg l, Den Helder, Han delsnaam gewijzigd in: J. H. Gorter en Co. SCHAGERBRUGGER PA ARDENVERLOTING. Belanghebenden verwijzen wij naar een advertentie betreffende deze verloting, waarin bekend gemaakt wordt, dat de trekking hiervan uitgesteld is tot 1 Juli. DE INBRAAK IN HET GEBOUW VAN DEN VISCHAFSLAG AAN DE BUITENHAVEN. De politie heeft de hand weten te leg gen op de daders van de inbraak, welke j.1. Zondag geschiedde in het gebouw van den vischafslag aan de Buitenhaven. Het waren twee jeugdige visschers. Zij hebbén reeds bekend de daders te zijn en zijn gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. De politie verdient in deze een pluim voor de voortvarendheid, die zü betracht heeft bij het zoo spoedig opsporen van de daders, OVER DEN KOP. Dinsdagmiddag 4 uur kwam bij het landen op het vliegveld „De Kooy" een bommenwerper, de „Z 1", zoodanig met den grond in aanraking, dat, het toestel door nog niet vastgestelde oorzaak over Wij geven door gevorderd seizoen. Bij aankoop van een nieuw toestel geven wij TECHNISCHE BUREAU'S den kop sloeg en beschadigd werd. De inzittenden konden het toestel ongedeerd verlaten. Het weer was Maandag van dien aard, dat er niet veel animo tot uitvaren be stond, maar Dinsdag knapte het weer al- lengskens1 'op, zoodat, ook gesteund -door de betere weersverwachting, zee werd ge kozen. Al :is dan het financieel resultaat niet heel gunstig, het is toch verheugend, dat men niet- bij de pakken gaat neerzit ten en er van tracht te maken wat er van te maken is. Eenmaal zal het toch hopelijk beter worden. Zooals geschreven, is er belangrijke visscherij dicht hij de gronden, maar de prijs wordtj te sterk beïnvloed door de be lemmeringen voor den uitvoer. Ook komt er, door het grooter aantal varende schepen uit IJmuiden, weer meer visch aan 'de markt, waardoor de markt ook ten nadeele van de prijsstelling wordt beïnvloed. In het algemeen is er weinig garnalen- vangst. Ook haring, geep en ansjovis wordt niet overvloedig meer aangevoerd, zoodat grobtendeels deze seizoenvisseherij weer tot het verleden gaat behooren. De Denen gaan geregeld voori, paling hier met hun schepen aan te voeren, die nog altijd voldoende in het land schijnt te kunnenworden opgenomen voor be-j hoefte-consumptie, waaraan de binnen- j landsche vangsten niet schijnen te kun- j nen voldoen. DE HELDERSCHE VISSCHERS EN DE SNURREVA AD VISSCHERIJ. Zaterdagmiddag 10 Juni j.1. vergader den de visschers van „Samenwerking in het gebouw aan de Vijzelstraat alhier, waar de heer E. van Hinte uit Amsterdam voor hen een keurige inleiding hield over de Deensche wijze van visschen met het eigenaardige net, dat zooveel voordeelen biedt. Tegenwoordig waren o.m. de heeren Bos uit Harlingen, fabrikant dezer netten: wethouder de Boer, die nooit ontbreekt, als het gaat om de belangen onzer vis schers en het raadslid, de heer J. B. F. Meijer. Het woord nemende, vertelde de heer Van Hinte in hoofdzaak het volgende, dat door ons zoo hier en daar werd aan gevuld. Voor de Heldersche visschers zijn aan het gebruik van het snurrevaadnet drie groote voordeelen verbonden: 1°. De wateren rondom Den Helder, in velerlei opzicht overeenkomende met de Zee ten Zuiden van Ebsjerg, waar het snurrevaad-net vandaankomt, leenen zich bij uitstek voor de Deensche vischmethode; 2°. Den Helder heeft levende visch noodig van uitmuntende kwaliteit, om de Amsterdamsche markt te kunnen verove ren en zulke visch waarborgt alleen de snurrevaad-visscherij. 3°, Het snurrevaad-net brengt een U J i. Vogelvrij!'Marsch' H. Lureman z. Ouverture Konig- Nfidas R. Eilenberg 3. Die Hoehzeit der Winde. Walzer. J. T. Hall 4. Grande 'Fantaisie sur 1'Opera Faust Ch. Gounod Pauze. 5. Troügh Night to Light. Marsch. E; Laukin 6. Ouverture La Dame Blanche Boieldieu 7- Serenade Hongroise E. Wesly 8. Fantaisie sur 1'Opera Samson et Dalila C. Saint-Saëiis arr. A. Barbe 9. Finale, Aangezien op de vergadering van 7 dezer voor goedkeuring der voorgestelde statutenwijziging (uitbreiding van het aan- deelenkapitaal) het vereischte quotum niet aanwezig was, werd gisterenavond op de bovenzaal van het café van den heer Vau Weelde een nieuwe vergadering gehou den, waarop liet bestuursvoorstel opnieuw in stemming kwam. De Burgemeester was door uitstedigheid hedenavond verhinderd aanwezig te zijn. De voorgestelde statutenwijziging werd thans met algemeene stemmen aangeno men. I)E NIEUWE POSTBRUG NADERT HAAR VOLTOOIING, De nieuwe Postbrug is thans in zoo verre gereed, dat geen gebruik meer be hoeft te worden gemaakt van de houten hulpbrug, met de slooping waarvan reeds een aanvang is gemaakt. Reeds is een van de trottoirs geheel ge reed en voor het verkeer (ook voor rijwie len, enz.) opengesteld. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. De aandacht wordt gevestigd op de ad vertentie in het nummer van heden be treffende aanmelding voor bovengenoem de instelling vóór 1 Juli. PENSIOEN ACTIE ZEEMACHT. Audiëntie bij minister Oud. Men schrijft ons: Maandag 12 dezer waren de heeren 1. 1T. Hendrikse en P. Staal, hoofdbestuur ders van den Bond „Pensioenactie Zee macht", ter audiëntie bij Z.Lxc. den mi nister van Financiën. Gevraagd werd óm den steun van den minister, wanneer Z.Exc. de minister van Defensie een voorstel doet, de pen sioenen van de oud-gepensionneerden der zeemacht, te verhoogen. In antwoord op het gesprokene in het algemeen gaf de minister te kennen, dat liet zijn aangenaamste taak zal zijn, voor zoover het in zijn vermogen ligt, de oud- marinemannen te helpen. KUNSTVEILING. W;j verwijzen naar een advertentie in Git nummer betreffende een veiling van moderne en oude schilderijen, welke vei- ling op Dinsdag 20 Juni in Musis Sacrurn wordt gehouden. VOORBEHOUDEN DOOR WEL DLAW^ÖRG HOOFDSTUK XVII. Een kneipp-kuur, Debat over een roode- en oranjekleurige lolly. Vrouwelijke IJdelheid. Dr. Eek- ner in den dop. Dien mórgen, bii het kippensehooltje, onder den klaterenden zonneschijn, werd het hart van Yvel Dlawnurg wonderlijk bewogen, om opnieuw de dagen zijner kindsheid te beleven en hij ging tusschen de moeders en dienstboden staan, die, in 1933, kinderen op den arm, naar het kleuterschooltje droegen.... Hij bleef 'net zoo lang staan,'tot de deur openging en een juffrouw naar buiten kwam. Toen zei hij timide tegen het hoofd der school: „Mag ik nog eens, zooals 44 jaar geleden, op de banken, tusschen de kinderen zitten?" Juffrouw Van Voorene keek vreemd op. Ziet u, ik ben hier vroeger, heel veel jaren geleden, op school geweest.... en nu wil ik nog eens kijken als volwassene, voor de kranten ook voor mezelf. Ik ben Yvel Dlawnurg van de „Lange Jaap". Een jonge vrouw, die juffrouw Van Voorene. Neen, ze lijkt niet op juffrouw Metselaar, maar toch, er is iets heel liefs, iets erg vriendelijks in haar gelaat.... Komt u gerust binnen, zegt zij, en achter kleine Freekie, en een alleraardigst zwart krullebollig driejarig kindje, loop ik het schooltje binnen. In de vestibule en in de kleedkamer is reeds veel gestamp en geklots van vele kleine voetjes op schoentjes en klompjes. Gedrieën komen zij soms binnen, elkaar netjes aan 't handje houdendAan de lilliputterige haken worden de lilliput- terige kleertjes gehangen en ook petjes en dasjes. 1'Jverig zijn ce helpsters bezig met de garderobe, en de kleine kinder mondjes vertellen onderhands wat er voor groote, belangwekkende dingen gebeurd zijn.... dat ze hun boterham zoet opge geten hebben en dat ze gauw naar de groote school mogen. Gedrieën komen de kinderen de Visch- markt op, en paan, elkaar netjes een handje gevend, het kippensehooltje van juffrouw Van Voorene binnen Ik kijk nu de voorhal rond met spie denden blik en er is een blii herkennen t^an dingen in die groote ruimte van het speellokaal.... Alles is in de wereld ver anderd, verbouwd, gemoderniseerd maar vaak, in mijn oog, foei-leelijk gewor den. De kunst bouwde kerken, waarin geen R]as iskerken, waarin voor groote boogvensters geen plaats meer is, waai de menschen heel veel steen en weinig licht zien. De moderne kunst bouwt hui zen die van moderniteit in elkaar han gen'. alles licht en dichtmaar zoo licht, dat de boel na een tiental jaren op nieuw vastgespijkerd moet worden en zoo dicht, dat de regen er door bii stroomen naar binnen komtde goede niet te na gesproken. n n Maar aan dit speellokaal hadden moder ne bouwers gelukkig niets veranderd.... Dat was nog precies als veertig jaar ge leden. Oo een der banken, tegen den wand, zit een lollig kereltje ,in een blauw truitje. Witte wollen kousjes heeft hij aan zijn be wegelijke pootjes. Die lage schoentjes én die kousjes hinderen hem, lui is blijkbaar van plan een Kneipkuur te demonstree- ren, want 'ruts, hij wringt net zoo lang, tot hij het schoentje in zijn mollige pootjes heeft en dan is het een klein kunstje, om ook die wollen kous te laten zakken. Maar 't hindert niets, want de les is nog niét begonnen en de Kneipkuur wordtge demonstreerd in. 't speeilokaal, dus is er niets tegen, dat hij vroolijk met zijn teen speelt en na veel vergeefseh pogen /jje teen naar zijn klein mondje met parelende melktandjes brengt. Steeds meer kinderen worden door de móéders afgeleverd. Kleine leuke Grietje is bepaald een echte Oranjeklant, want triomfantelijk komt ze het speellokaal binnen, zuigend op een oranje-lolly.de hoekjes van haar mond zijn er zelfs oranje door gekleurd. Ik heb lekker een gele lolly van me moeder gehad., zegt. ze., en haar klein tongetje likt met lange ge nietende halen de koningsgezinde lolly. Maar d'r vriendinnetje naast d'r zuigt op een roode lolly en laat dat niet op zich zitten. Een roode lolly is veel ippezer, zegt ze. Ik heb lekker een rooie lolly gehad1. En toch is mijn gele lolly veel lek kerder, 'houdt kleine Grietje vol.. Geel is; veel lekkerder dan rood. Ik lus liever gele lollies.... Ine.... veel ippeser.... veel, ippeser! Nietes.... nietes! Welles.... welles! Een heel debat ontstaat over het pro gn contra van roode en oranje-lollies. Maar net als het bij volwassene, vinnige deba ters vaak gaat, lukt het Grietje niet, het draagstertje van de Moskovitisclie roode lolly te overtuigen van den meer aangena- men smaak van baar lolly, evenals het ook onvruchtbaar blijkt voor de Moskovitisclie lolly, om Grietje gunstig voor rood te stemmen. In de heftigheid van het debat heeft de draagster van de roode lolly zelfs geen tijd haar neusje te snuiten. De Moskovitisclie lolly wordt door twee stroomen uit de hoogvlakte, via 't kinder- neusje, bedreigd, doch met een flinke snuif wordt de overstrooming beleten de lolly voor een ramp behoed. Late we ruile, stelt Grietje voor. Jü de gele en ik dé rooie. Een oogenblik denkt de ander pein zend na. As ik eerst nog effe mag likke an me eige, glee lolly stelt ze voor, en.dan is het ongehoorde gebeurd'! Zonder slag of stoot is Moskou Oranjegezind en de Oranjeklant Moskoviet geworden. Maar liet ging erg vreedzaam. Het was een pénétration pacifique, een vreedzame re volutie.... die blijkbaar een aangenaam verloop had, want vroolijk babbelend loopen de kinderen nu het schoollokaal binnen. Steeds meer kleuters in lichte, kleurige, schoone jurkjes en pakjes, komen binnen. Overal langs cle wanden hangen platen en staan bloemenKijk die kleine meid eens, wat heeft d'r moeder een werk van d'r gemaakt.... leuke kleine strengetjes liggen in d'r nek en ze loopt totsch, als een echte dochter van Eva, door 't lokaal. Nieuwe jurk gekrijgt oome, zegt ze tegen me (ik wist heusch niet, dat ik op haar oom lijk). Een mooie nieuwe jurk bep ik van me moesie gekrijgt, met blauwe blommetjesen Henkie, me broertje, heit een nieuw vogelkooitje voor zijn knarie gekrijgt, en me oudste broer tje, die op de groote school is, die heit een echt apie gekrijgt, een apie met een lange staart en me moeder heit ok een nieuwe jurk gekrijgt, van me vader, die uit de Oost gekomme is. Ik heb toch maar ippes een nieuwe jurk gekrijgtmaar ik mag 'm nou nog niet an hoor, alleen as ik Zondag naar 't strand gaanzeit moeder.... en dan mag ik ok een ijsie koope! Een echte dochter van Eva, die kleine, vijfjarige meid. Alle deugden en ondeug den van haar sexe zijn nu reeds in minia tuur aanwezigRad, veel en graag praten.... vooral over mooie, gekleurde dingenen ook de ijdelheid der vróuw komt reeds naar voren. Nu sta ik in 't schoollokaal. De meeste banken zijn reeds gevuld met kleine menschjesMoeten ze niet alle precies binnen zijn, ais de school begint, vraag ik aan juffrouw Van Voorene, de directrice, die overal met haar oogen tegelijk schijnt te zijn. 't Moest wel, hoog noodig, maar we moeten terdege rekening houden, dat de kinderen soms langzaam thuis hun boter ham eten, dat ze zitten te kieskauwen en dat moeder niet altijd direct weg kan. Maar het zou zeer zeker de school en de kleinen ten goede komen, wanneer de leerlingetjes op tijd binnen zooden zijn. Juffrouw v. Voorene is reeds heel lang bij 't fröbel-onderwijs werkzaam. Zü is echter toen juffrouw Metselaar wegging, niet direct in haar plaats gekomen, doch juffrouw Hutjes. Het personeel beeft de handen vol, met het bewegelijke jonge goedje, en de help sters, juffrouw Corrie en Miep, zijn druk bezig, met alles voor de komende les te regelen en uit te deelen, Juffrouw Kuiper en juffrouw Walstra zijn als onderwijze res werkzaam, op deze school, die meer dere generaties van Den Helder bezocht heeft. veel goedkoopere exploitatie en daarbij een natuurlijke inperking van den arbeids tijd. die de visschers zoo zeer behoeven. Op dit moment zijn er in Denemarken 2500 vaartuigen uitgerust voor de snurre- vaad, groote en kleine. Deze visscherij werd het eerst toegepast in de Lymfjord en wel omstreeks 1850. Vandaar werd zij omstreeks 1870 en 1880 overgenomen door de visschers van het Kattegat en de Noordzee. Mededeelingen. ontvangen van het Deensche consulaat, vermelden, dat deze visscherij thans voor Denemarken van het grootste belang is en dat de ont wikkeling der visscherij van Esbjerg goed deels te danken is aan het snurrevaad- net. Deze visscherij bood zoo groote voor deelen, dat Duitschers, Engelschen, Schot ten en Zweden, zich gedwongen zagen, haar ook toe te passen. Echter is deze vischmethode niet overal te gebruiken. De zee moet zich voor deze wijze van vis schen leenen. zij moet in eigenschappen overeenkomen met de zee ten Zuiden van Esbjerg. En dit is zoo op de Wadden bij Den Helder en Harlingen en ook op de Noordzee benoorden onze stad. Dit is in mindere mate althans, het geval dichter naar den mond van het Kanaal. Den Hel der en Harlingen zijn dan ook allereerst en allermeest de havens van waaruit de Snurrevaad kan worden beoefend en waar Harlingen niet over een eigen vloot beschikt, is Den Helder de plaats, die bij aanwending van de snurrevaadvisscherij allereerst is aangewezen, om de leveran cier te woHen van versche platvisch voor Amsterdam. Visschers van Den Helder, mannen van „Samenwerking'' en gij bestuurderen on zer stad, wilt dit wel goed tot U laten doordringen. In Amsterdam toch is een geweldig te kort aan goede, levende platvisch. Let wel, twee eischen zijn gesteld aan deze platvisch: zij moet zijn van goede kwaliteit en levend. Voor beide eischen staat het Snurre vaad-net borg. Dit net toch raakt slechts licht den bodem, waardoor de visch blijft leven, waardoor de mogelijkheid komt, haar van hier uit per auto in de vroegte levend te Amsterdam te markten. En vooral wanneer dit kon gebeuren in de allereerste dagen der week, is er in Am sterdam voor de Heldersche visschers geld te verdienen, altijd, wanneer de tus- schenhandel, ten nadeele van visschers en consument beiden, niet voor goed een spaak in het wiel steekt. Maar hierover straks wel iets naders. De Snurrevaad-visscherij 'orengt geen kleine visch uit het water. Deze blijven buiten het net. Met deze vischmethode is dus het pufvraagstuk opgelost en behoeft er geen vrees meer te bestaan, dat de in tensieve bevissching der Noordzee haar vischvoorraad straks voor goed zal ver nietigen. De Snurrevaad-visscherij geeft dus levende visch van zeer goede kwaliteit bij flinke grootte. De Snurrevaad-visscherij kan straks het middel zijn, om Den Hel der voor goed te maken tot den vischleve- rancier van Amsterdam. Daar zijn zeer goede prijzen te maken, met name in de eerste dagen der week, altijd, als de Am sterdamsche tusschenhandel zijn positie begrijpt en niet alle energie der visschers vermoordt, opeischend voor zich zelf al leen elk voordeel. Tot voor kort was Amsterdam de groote 'Wat milt Uunl Buitenlandsch Overzicht pag. Feuilleton Radio-programma „2 Van links en rechts „2 Ernstige gebeurtenissen In Oos- tenrijk. Regeeringsmaatregelen 1 De uitvoering van den wapen stilstand tusschen China en Ja pan. De troepen trekken terug 1 Nauwe samenwerking tusschen de Oslostaten bij mislukking van de economische conferentie? t De afsluitdijk zal op 1 Juli defi nitief voor alle verkeer openge steld worden1 Het provinciale in- en verkoop bureau voor land- en tuinbouw producten in N.-Holland wordt 15 Juni opgeheven11 Een Nederlandsche treiler ver gaan. De bemanning gered „2 De zaak-De Zwart voor het ge rechtshof te Amsterdam. Wegens ontkenning uitgesteld tot 7 Sept. 6 Zeventien Nederlanders, wegens smokkelhandel in geld in Duitsch- land vastgehouden7 Interventie van de groote mo gendheden in het Duitsch-Oosten- rijkscheconflict?7. De Heldersche visschers en de snurrevaadvisscherij Bij een vliegongeluk in Engeland zijn twee menschen gedood 7, Een accoord tusschen de Ver. Staten en Engeland bereikt. Britsch aanbod van 10 millioen dollar aanvaard7, Het gevaar van de thans beproef de methode voor de berging van de schat van de „Lutine" ..7 Omttek-nieuws Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws 8 Wat een kleine bank!Ik merk dat ik sinds mijn derde jaar dikker geworden ben, want, hoe ik wring, ik kan ternauwer nood mijn linkerbeen in de bank wrin gen maar ik zit dan toch na heel veel gewurm zoo'n beetje in het bankje naast Freekie. Q=,_ INDEZANO&AH. Eerst neemt Freekie heelemaal geen notitie van me; bii zegt boe noch ba, maar net als Tony Furst, beeft bii blijkbaar de eigenaardige gewoonte, als bij ingespan nen werkt, zijn tong uit te steken. (Ik moet toch in de zetterij eens kijken, of Tony Furst dat tegenwoordig nog doet!) Wat maak je, Freekie, zeg ik. Freekie geeft geen draad sjoege, die rolt en kneedt met zijn kleine vingertjes aan een stuk zacht pijpaarde. Nu eens rolt bii bet tot een bal, dan weer maakt hü, als een banketbakker, er een rol marsepain vanHij drukt de rol in elkaar dan, twee korte stukjes er raast geplakt. Nu zwaait hii het boven zijn eigen hoofd: Tsutsu, bliksemsnel heen en weer. Tsu tsu, steeds weer opnieuw maakt hii dit sissend geluid. Wat maak je, Freekie, zeg ik. Freekie kijkt verontwaardigd dat ik liet zelf niet zie, c'an zegt hij: Datte is me viegmesieneen echte yieginesiendaar gaan ikke mee viegen in de luclit boven me broertje ze kop.... Tsju tsjuL... Telkens been en weer gaat Freekies armZün kleine oogjes schitteren. Voor hem is het werkelijk een vliegmachine, hü bekijkt het werk zijner lilliputterige menschen handen, met den zelfden trots als Dr. Eiker,er zijn Zeppelin bekijkt. (Wordt vervolgd). gomm hm Donderdag 15 Juni. Feestavond Heldersche Padvindersgcoep. Musis Sacrum 8.15 uur. liefhebber van bot, die de Zuiderzee havens aanvoerden in voldoende hoeveel-» heid. Met den afsluitdijk en het verzoen tend IJselmeer staat dit straks anders. Het bestuur der Ventersvereeniging consta-< teert dan ook een groot tekort aan bot. En deze bot is schitterend te vervangen door de snurrevaadschol, die levend Am sterdam kan bereiken uit onze haven, dié voor onze visschers een goed stuk brood beteekenen kan een goed deel van het jaar. (Slot volgt). O Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met een zeer interessante prijsvraag, die door de lezers van de „Heldersche Courant" en de zaken lieden ongetwijfeld ten zeerste zal worden gewaardeerd. De bedoeling van deze prijsvraag is: het hechter maken van de band, die ons blad vormt tusschen kooper en verkooper. De opzet van de prijsvraag is als volgt: Alle winkeliers in Den Helder bieden wij aan een foto van hun zaak te maken, waarvan door ons een cliché wordt vervaardigd. Foto en cliché worden geheel gratis het eigendom van den winkelier. Tegen een matige vergoeding plaatsen wij de afdruk van liet cliché in de „Heldersche Courant", voorzien van een nummer. De abonné's hebben tot taak, binnen een nader bekend te maken tijds bestek, aan de redactie van de „Heldersche Courant" te berichten, welke zaken het zijn die door de foto's worden voorgesteld. Tevens kan een slagzin worden ingezonden, met betrekking tot de firma en de artikelen, die door haar worden verkocht. Het inzenden van een slagzin is dus niet verplichtend, echter zal, indien het aantal goede oplossers het aantal prijzen overtreft, de inzender van de beste en de meeste slagzinnen, zulks ter beoordeeling van de redactie van de „Heldersche Courant"; welke tevens van het meeste aantal winkels do namen en adressen inzond, voor den hoofdprijs in aanmerking komen. De bekroonde oplossingen komen in aanmerking voor één der onder staande geldprijzen: eerste prijs: f25. tweede prijs: f 10. derde prijs: f 5. vierde prijs: f 2.50. Verder worden nog een aantal troostprijzen beschikbaar gesteld. Als voorbeeld, hoe de inzending van de oplossingen moeten geschieden, noemen wij het volgende: Foto No. 65 stelt voor de Drukkerij De Boer, Koningstraat 78—80. Slagzin: „Het drukwerk van De Boer is af". De grootste aantrekkelijkheid van deze prijsvraag is, dat hierdoor nog meer dan anders, onze courant het middel is om de aandacht van het publiek te vestigen op de zaken in onze gemeente. Zoodra de oplossingen in ons bezit zyn, worden in de „Heldersche Courant" nogmaals de foto's, voorzien van een duidelük onderschrift en de bekroonde slagzin, geplaatst, terwijl dan tevens de namen der prijswinnaars worden bekend gemaakt. Wij verwachten, dat deze prijsvraag, waaraan door al onze lezers kan worden deelgenomen, een groot succes zal worden. Zoo spoedig mogelijk zullen nadere bekendmakingen betreffende deze Heldersche Sweopstake volgen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5