A""» Abdijsiroop tweede blad heldersche courant van zaterdag 17 juni 1933. 3i w Wat wittU COUPONS 4 OP BEZOEK zwrrsEBSCHE BALSEM J. DUNSELMAN isfSKïheel <,uin liel ops">"e- Braat geen kamerlid. Als de SLIJM vast op haar borst zat nam ze onmiddellijk Abdijsiroop De opening van den Volksraad. Voor baby Politieke onrust in het Mandailingsche. t '/I 1'ï 6 el prima MED. FLANEL ff 1.2S KEIZERSTRAAT 24. Een woeste auto-bestuurder. DOOR iaimuïg ii. SECRETARIS KAMMAN. Een humaan chef. Een uit nemende wettenkenncr. Voor zitter van den Ned. Rond van Gemeenteambtenaren. Een Mussclinl-burgemeeater van Dalf sen. Den Helder een oase In Europa. Het was dien dag erg druk in de boden- kamer van het Stadhuis, 't Was een va et vfent, een paan en komen, van mensdien met volgepropte actetassehen en paperas sen. Ieder oogenblik blies de telefoon. In gewone burgerhuizen gaat luid belgerinkel aan een draadgesprek vooraf, maar op het Heldersche Stadhuis maakt zoo'n telefoon- gein een erg buitenissig geluid als van den hoorn van 't oude jaagschuitje. lede ren keer keek ik tenminste naar buiten, dacht ik, dat de oude tijden terugkeerden en dat het trekschuitje uit mijn jeugd jaren de oude Postbrug in stukken had geramd en triomfantelijk het Heldersche Kanaaltje was opgevaren. Op dezelfde wijze, als eens de Nederlandsche vloot in 1667, onder bevel van De Ruyter, de ket ting op de Theems ramde en in stukken voer. vsiTT u^a^.gee,n Scheid, zegt ce voorzitter van het stembureau zachtjes, je zit hier iet op de Heldersche krant, en denk er om, meneer Kamman is hier. n maak geen gekheid, zeg ik nijdig. Deze man kan niet stemmenHi) is een spookverschijning, een Hamlet. Kijk zelf. chter den naam van den kiezer op de lijst staat: Overleden. De voorzitter kijkt, dan zegt hü mee warig tot den verschrikten man: U is echt dood, meneer, u mag niet stemmen. Dat zal je niet glad zitten, stemmen mot ik, zegt Hamlet, woedend. Ik ben le vendag en staan op me recht, ik betaal dik oeiasting, ik laat me niet van me recht afhouwe, dat neem ik niet. Even meneer Kamman vragen, zegt de voorzitter. Meneer Kamman ziet de kiezerslijst in, dan zegt hij vriendelijk tot den doode: aat u rustig naar Dijkstraat 10, daar zal men u weer levend, maken, 't is een abuis. Een uur later kwam de man terug. Hij was springlevend, niet dood, en modht stemmen, want hij stond weer als levend op de kiezerslijst. De bode heeft mij bij den secretaris aan gediend1. Ik kan binnen komen.... Vriendelijk, goedmoedig glimlachend, Secretaris Kamman in zijn werkkamer. jr Ik wou den secretaris spreken. Beleefd en vriendelijk staat de heer De Ruiter, de bode, mij te woord. Een oogenblikje moet u wachten, •want er is juist iemand bij hem, gaat u zoolang zitten. In de Oude Gewijde Boeken vindt men de uitspraak: „De Bode van den Koning is als de Koning zelf", en waar ik vreesde, dat onze bescheiden secretaris maar heel weinig over ziin goede eigenschappen zou vertellen, begon ik een voor-interview met den bode: „De secretaris is een humaan chef, iemand die alles voor het personeel over heeft. Burgemeester en Secretaris zijn beiden, voor het heele ambtenarencorps, uitnemende chefs. Nooit zal de secretaris iemand noodeloos een hard, onaangenaam woord zeggen, nooit driftig en onredeliik uitvallen, maar juist daarom wordt, wan neer hij een aanmerking maakt, d'it veel dieper gevoeld, want de betrokkene weet, dat het verdiend is en neemt zich ernstig voor, aanmerkingen te voorkomen. Meneer Kamman is altijd de eerste op zjjn post, vervolgt onze gemeentebode. De secretaris is een stille kracht met veel plichtsgevoel. Hij staat het personeel bij met raad en daad. Ik zou mij geen betere chefs dan dezen burgemeester en secre taris kunnen wenschen. Zijn er moeilijke gevallen, de secretaris weet raad, want hij kent de wetten en wettelijke voorschriften op zijn duim. Ik glimlach. Inderdaad de secretaris weet in de moeilijkste gevallen raad. Ik weet zelfs, uit de praktijk dat hij iemand, die dood was, springlevend maakte. Een dag in mijn leven is de secretaris mijn chef geweest. Dat kwarti zoo: Het was op een verkiezingsdag en schrijver dezer regelen was aangewezen als lid van het Stembureau aan den Paral lelweg. Ik hield de kiezerslijst. Hoewel alle politiek mij gestolen kan worden (of je nu van de kat of door den kater gebeten wordt), had ik alleen deze ééndaagsche be trekking bii de Gemeente aangenomen in de hoop op krantencopy. Als het even stil was, maakte ik van mijn impressies in het stemlokaal aanteekeningen op mijn ver slaggevers-blocnote. Daar komt de secretaris, fluisterde de voorzitter van het stembureau mii toe en.... als een schooljongen, die katte- kwaad uitvoerde, schoof ik haastig nmn aanteekeningen onder de kiezerslijst en ging heel ernstig en deftig zitten, zooals het een gemeente-ambtenaar betaamt, wanneer zijn chef binnenkomt. Goeden morgen, heeren, zegt de se cretaris vriendelijk. Drukke aanloop, bij zondere gevallen? Juist als de secretaris dit gevraagd- heelt, komt een mannetje haastig binnenloopen. Hjj geeft zijn stembiljet aan den voor zitter, deze leest naam en nummer af en wil den kiezer zijn stembiljet geven, maar.... piots hield'ik de hand van den voorzitter tegen. Stop. zeg ik. deze meneer mag niet kiezen: Hij is dood! Ik dood? zegt de man verbleekend, ik ben heelemaal niet* dood, ik asem nog best.ik ben heelemaal gezond, pas goed gekeurd! U asemt niet, zeg ik, u is een lijk. u Is dood als een pier. Sieme Zwaan heeft u spandiensten! De boeren kregen een briefje, waarop stond, dat ze met zoo en zooveel span paarden op die en die plek aanwezig moesten ziin, om steenen, zand en grint voor wegenaanleg te vervoeren. Daarvoor kregen ze niets vergoed. Er liepen door de gemeente, behalve een paar hoofdwegen van grind, eenige lange we gen, van zand, allemaal met hand- en spandienst aangelegd. ..Kamman, ga heen met veldwachter van Piekeren en zorg, dat die wegen in orde komen." bestonden nog de hand- en spandien sten. De boeren kregen aanzegging stee nen en grind voor wegenaanleg te rijden. „Maar Burgemeester, de Raad en de Wethouders!!" „Niks mee te maken, Kamman, die we gen moeten er zijn." En de wegen kwamen er.zonder den Raad. Toen hü 59 jaar burgemeester was, sol liciteerde ik ergens anders heen. „Kamman", zei hij, „het is jammer, d'at je weggaat, want ik was besloten het tot mijn 60-jarig jubileum als Burgemeester uit te houden, maar als jij weggaat, blijf ik ook niet. Ik wil met nieuwerwetsche, opsiiijerige jongens, die in jou plaats komen, niet samen werken. Die sollicitant, heb je 't goed aangezien, Kamman, dat is een kwast." Hij heeft woord gehouden; 59 jaar was hü burgemeester en toen ik wegging, nam hü zijn ontslag. (Slot volgt in het nummer van Zaterdag 24 Juni). zit de heer Kamman achter zijn werktafel. Ik steek maar direct van wal. Zoo'n inter view heeft altijd in het begin veel van een rechtbankzitting. Ik heb nooit kassian met mijn slachtoffers. Of ze eerste ambte naar in de gemeente, of onbekende bur gers zijn, als ik ze interview, doe ik dat grondig, vraag ze alles. De secretaris is te vriendelijk, te goed hartig om mijn vragen brutaal te vinden. Ik ben in 1870 in Kuinre geboren en oorspronkelijk was ik voor het onderwijs bestemd, 't Ging mii net als meneer Van Poelje, die, zoo u weet, hier vroeger ge meentesecretaris was, die was ook eerst van plan onderwijzer te worden. Het eigenaardige is, dat in die tijden, precies als tegenwoordig de arbeidsmarkt overvoerd was, er was overal overvloed van solliciteerenden. B.v. waren er 126 lief hebbers voor 20 beurzen bii de Deventer Kweekschool in mijn jaren. Ik begon mijn loopbaan, in de gemeente administratie, toen ik 18 jaar was. Heel lang heb ik moeten solliciteeren, om een betrekking te krijgen. Laat dus de men- schen tegenwoordig niet wankelmoedig worden, want toen was het niet veel beter. Ik heb b.v. in 1897 gesolliciteerd als adjunct-commies naar de griffie. Er waren notabene.... 180 liefhebbers! Op een en denzelfden dag zat ik in de tram met een honderd collega's, die allen op een baantje van klerk afstormden. Alles komt terecht, zei oude Paul Kruger. Na dien tijd is er weer een betere tiid gekomen, en zoo zal ook uit dezen chaos, uit deze oogenschijnlijke ellende, een nieuwe welvaart opbloeien. Laat dat de menscben troosten, want er is niets nieuws onder de zon. L'histodre se répète, alleen een herhaling in de geschiedenis. Het rad van Fortuna wentelt immer. Nadat ik in Augustus 1896 cum laude geslaagd was voor het examen aspirant gemeentesecretaris, werd ik in Februari 1898 in Dalfsen geplaatst. Daar heb ik als het ware in een kleinen feodalen staat ge werkt. De burgemeester-secretaris, baron Mulert, was een echte autocraat, maar ook een edelman, met een werkelijk adellijke ziel. Alle onoprechtheid, alle onwaarachtige dingen, haatte hij. Hii was echter een miniatuur-Mussolini, een alleen-heerscher, die wethouders en gemeeenteraad totaal, ook bii de meest intrigeerende, voor de gemeente, belangrijke dingen, uitscha kelde, absoluut negeerde en geen notitie 'van hun besluiten nam. Hij was reeds 79 jaar toen ik daar kwam en uitteraard deed hii nan het werk niet veel. hoewel hij iederen dag prompt op 't Raadhuis kwam. De gemeente Dalfsen is 13.000 hectaren, (zeer uitgestrekt dus, en heeft veel buurt schappen. Maar alleen de burgemeester besliste. Het schoolhoofd b.v. zegt op ze- keren dag: Burgemeester, de schooi wordt te klein, er moet een klas bij. i Komt in orde, zegt de Burgemeester. Kamman, zorg jij, dat Scholten, de tim merman, een nieuw schoollokaal timmert. En als ik dan zei: Ja, burgemeester, maai de wethouders en de Raad weten er niets 'van, was 't antwoord: Ik zeg, dat het ge beurt. als het lokaal er staat, zullen ze het wel zien, daar hoeft niet over gekletst. Zoo ik zeg, het was een voorlooper van Mussolini, maar hoewel hii herhaalde malen zijn boekje te buiten ging, was hij toch een echte burgervader, die door de bevolking op de handen gedragen werd. In dien tijd bestonden nog de hand- en HULDIGING VAN BURGEMEESTER DE GEUS. Woensdag was het twaalf en een half jaar geleden, dat de heer P. de Geus, des tijds wethouder van Den Helder, werd benoemd tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis. Deze dag is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Namens het gemeentepersoneel is de jubilaris in de feestelijk versierde! raadszaal gehuldigd. De heer De Geud werd toegesproken door den oudsten wet houder, den heer De Boo, die hem namens leden van den gemeenteraad ter herinnering een fraai inktstel aanbood. Namens het gemeentepersoneel sprak vervolgens de secretaris. Hij memoreerde, dat de burgemeester veel in het belang der gemeente heeft gedaan en o.a. de financiën op peil heeft gebracht. Namens de ambtenaren bood spreker den jubi laris, mede namens diens echtgenoote, eenige geschenken aan. De burgemeester dankte met een hartelijk woord. De heer Van Burken, directeur van bet kantoor der P.T.T., sprak daarna nog uit naam van de ingezetenen van Hellevoet- sluis. Deze spreker wees op het heldere inzicht van den burgemeester en het vele voor de gemeente door hem verrichte werk. Namens de ingezetenen bood spre ker den jubilaris een cadeau aan. Vervolgens kwamen nog velen den ju bilaris en diens familie complimenteeren. Ook ten huize van den jubilaris waren verschillende schriftelijke gelukwenschen en telegrammen binnengekomen, zoo- m'ede vele bloemstukken, 's Avonds werd door de plaatselijke muziekvereeniging onder veel belangstelling van de gemeen tenaren den heer De Geus een serenade gebracht. Te Assen is Woensdag onder voorzit terschap van den heer H. Smeenge Jzn. de algemeene vergadering van de afdee- ling Drenthe van de Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij gehouden. Na een woord van welkom tot de aan wezigen gaf de voorzitter een uiteenzet ting van hetgeen er in de vergadering in Utrecht was besproken. Na eenige discussies werd met groote meerderheid van stemmen besloten nir. Verdoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als verko zen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Van de in de vaart zijnde stoomtreilers waren er Donderdag twee aan de markt. De „Caroline IJm. 26" had een vangst van 500 manden visch en besomde maar 2000.. De stoomtreiler „Poolzee IJm." is Don derdag voor de eerste reis ter visscherij vertrokken. DE ZAAK-SNEEVLIET. Het honger beroep ingetrokken. De heer Sneevliet, die door de recht bank te Amsterdam wegens opruiing was veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hech tenis, heeft zijn hooger beroep ingetrok ken. Ook de officier van justitie, mr. D. Kist, heeft het hooger beroep ingetrok ken. ONZE ZUIVELUITVOER IN MEI. Aanzienlijke stijging van den uitvoer van boter naar Gorot-1 Brittannië. Opnieuw mag een belangrijke toene ming van onzen uitvoer van boter worden vastgesteld,ditmaal door een opmerkelijke stijging van den uitvoer naar Groot-Bri- tannië; maar de prijs, die ons voor dit product betaald wordt, blijft laag. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal- Bureau voor de Statistiek, heeft onze uit voer van boter in Mei bedragen 4047 ton ter waarde van f 2.353.000, tegen 1881 ton ter waarde van f 1.616.000 in Mei van het vorige jaar. WETSONTWERP TOT WERING VAN VREEMDE WERKKRACHTEN IN NEDERLAND. Naar de Tel. verneemt kan spoedig de indiening van een wetsontwerp betref fende de wering van buitenlandsche werkkrachten in ons land worden tege moet gezien. De voorbereiding van het wetsontwerp heeft geruimen tijd in be slag genomen, daar het over vier depar tementen loopt en de handteekening van vier ministers behoefde. Het wetsontwerp moet nog den Raad van State passeeren. Het zal daarna dadelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend, welke het in de nieuwe zitting in behandeling zal nemen. KERSEN IN DE BETUWE. Het gewas driemaal zoo groot als het gemiddelde van de laatste jaren. Men schrijft aan de N. R. Crt. Alle pessimistische beschouwingen ten spijt, schijnen er dit jaar zooveel Mei kersen te komen, dat deskundigen het gewas 3 maal zoo groot achten als het gemiddelde van de laatste jaren. Typisch evenwel dat het meerendeel der boom gaarden zeer goed geladen is, daartus- schen toont de nachtvorstschade zich in enkelen bongerd dermate, dat men daarin letterlijk geen vrucht aantreft. Toch kan men in enkele uren tijds bongerds vinden met meerdere honderdduizenden ponden. .Door een verwaarloosde verkoudheid, kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep. Na het gebruik van Abdijsiroop trad een alge- heele verandering in. Ik kon weer rustig ademhalen, mijn werk verrichten en rustig slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en ik dank dat mijns inziens alleen aan de Abdijsiroop." (Origineel ter inzage) T. H.-K. te B. BijHoest Griep - Bronchitis - Asthma ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar.Thans Fl. 1.-. PI. 1.5Q, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 cl ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Rede van den gouverneur-gene raal. Zorgwekkende financieele toestand. Het gebeurde op de „Zeven Provinciën". Bij de .opening van den Volksraad heeft de G.-G., jhr. mr. B. C. de Jonge, een rede voering gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Bij de opening van de nieuwe zitting komt de behoefte op een blik terug te slaan op het afgeloopen en vooruit te zien op liet komende jaar. Noch voor, noch achter ons kan veel worden ontdekt dat bevredi gen kan. Niemand zal het afgeloopen jaar terug wenschen, niemand zal het nieuwe jaar opgewekt tegemoetgaan. De beweerde politieke onmacht der re- gèeringen wordt toegeschreven aan het parlementarisme, dat in zichzelf doel zoekt en partijbelangen boven algemeene belan gen stelt en daardoor een belemmering wordt bii de moeilijke bestuursvoering in de huidige tijdsomstandigheden. De behandeling der begrooting vertoont de neiging steeds verder in details te gaan. De aan de regeering gestelde vragen wor den talrijker. Steeds meer tijd en werk kracht van de organen der regeering wor den daardoor in beslag genomen en ont trokken aan de eigenlijke bestuurstaak. Mocht de Volksraad in deze ricl Ving blij ven voortgaan, terwijl de organen der re geering aan steeds voortschrijdende ver sobering worden onderworpen, dan ont staat een toestand, die zich te eeniger tijd moet wreken. De toestand van de financiën des lands, bleef ook in het afgeloopen jaar zorgwek kend. De daling der inkomsten bleef voort duren. Neemt men de inkomsten over 1929, welke 524.000.000 bedroegen en stelt men daar tegenover de raming voor 1934 op dezelfde basis berekend, dan komt men tot een bedrag van slechts 214.000.000, der halve een teruggang van 5 op 2 of 60 pro cent. Hiertegen is geen bezuinigingsarbeid opgewassen, noch kan een verzwaring van de lasten afdoende helpen. Tegenover de geraamde uitgaven van I 369.000.000 kan ook niet meer dan1 285.000.000 aan inkomsten voor 1934 worden gesteld, hetgeen een tekort laat van 84.000.000. Wil men er mede reke ning houden dat van deze 84.000.000 on geveer 50.000.000 bestemd is voor aflos sing van schulden, dus onzen schuldenlast niet verzwaart, en uit dien hoofde als ge dekt kan worden beschouwd, dan nog blijft een bedrag van 34.000.000 als ongedekt tekort. Deze toestand is niet te ontkennen en kan zelfs niet genoeg op den voorgrond worden gesteld. Het ergste van alles is, dat voor een deel de oorzaken hiervan buiten den kring on zer bemoeiienis en macht liggen. Aangezien op de uitgaven voor materieel reeds tot het uiterste is bezuinigd komt verdere versobering of reorganisatie in werkelijkheid neer op ontslag of salaris korting. Spr. bepleit het nemen van maatregelen van geheel anderen aard zooals de herhaal delijk bepleite andere verdeeling der de fensie-uitgaven, en bespreekt de econo mische toestanden, en een nieuw econo misch werkplan, dat aan den Volksraad zal worden overgelegd, Z.E. staat vervolgens stil bii de zeer ÖC «n 60 ct p©r üoo» Nedertondsch Fabr>Uoo ernstige politieke gebeurtenis in het afge loopen jaar, de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Spr. deelt mede, dat de orde en tuciht op de vloot thans volkomen ziin hersteld'. Het onderzoek is in vollen gang en maakt goede vorderingen. Een Witboek is in voorbereiding. Spr. ziet in deze gebeurtenis niet, zooals sommigen, een rassentegenstelling naar voren treden, zelfs niet een zuivere Ma rine-zaak, aangezien de actie, welke hier te lande gedurende de aan de muiterij voor afgaande maanden gevoerd' werd tegen verschillende maatregelen van de Regee ring van dien aard was, dal zij zeker van invloed is geweest. Een en ander wijst op een meer algemeene verslapping en ont aarding van het ambtelijk plichtsbesef en de discipline. De regeering heeft geen plaats in 's iands dienst voor hen, die samenwerking met de regeering weigeren, hetzij door actief ageeren, of door passief trouw en toewijding aan de Regeering te onthouden. Z.E. memoreert de treffende uitingen van aanhankelijkheid, welke op de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" volgden. De debatten in den Volksraad, welke op 20 Februari naar aanleiding van de ge beurtenissen aan boord van „De Zeven Provinciën" plaats vonden, bewezen, dat, bij alle meen ingsver schil, een diepe grond van eensgezindheid bestaat, waarop de veiligheid, welvaart en ontwikkeling onzer gemeenschap kunnen word'en gebouwd. Met een herinnering aan de 'herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje eindigt spr. zijn rede. Politieke onrust in het Man- dailingsche in West Sumatra. Samenkomsten in de bosschen. De Deli-Crt. meldt, dat in den laatsten tijd in het Mandailingsche (Zuid-Tapa- noeli) politieke onrust heerscht. Troepen, behoorende tot de meest extremistische richtingen, vergaderen dagelijks in de bosschen. De leiders zijn veelal jonge menschen van de godsdienstscholen van Sumatra-Walik (Zuid-Tapanoeli). De Java-Bode teekent hierbij aan, dat dit een overgewaaide actie is van Minang- kabau. Het blad wijst er op, dat de wijze van verbreiding dezelfde is als in Januari 1927, toen Mandailing eveneens werd ge ïnfecteerd. De omstandigheid van het steeds be staan hebbende contact tusschen beide streken leidde de Legercommissie er toe voor te stellen in Padang Sidempoean weder een militair garnizoen te plaatsen. Het blad verneemt, dat de Procureur- Generaal en dr. De Kat Angelino van de Algemeene Secretarie eind Juni naar Sumatra's Westkust zullen vertrekken voor locale besprekingen in verband met de vraag, welke bijzondere maatregelen moeten worden genomen, aangezien ter zake een sterk verschil van inzicht be staat in den boezem van het B. B.-corps aldaar. DE MARINEZAKEN IN NED. INDIË. De openbaarheid der behande ling voor den Zeekrijgsraad. In antwoord op een vraag van het (s.-d.) Volksraadslid, den heer De Dreu, nopens niet-openbaarheid van de zitting van den Zeekrijgsraad te Soerabaja, heeft de Ned.-Indische regeering meegedeeld, dat de maritieme autoriteit, rekening houdende met het feit, dat de Zeekrijgs raad te Soerabaja zetelt in een lokaliteit van bescheiden omvang, welke niet is ingericht voor het toelaten van publiek en gelegen is op militair terrein, stellig bereid is om het voorschrift, dat de zit ting (als regel) wordt gehouden »met open deuren*, zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen door ook anderen dan zij, die zich rechtens in de marine kazerne ophouden, tot deze inrichting toe te laten. Aan de toelating ontleenen deze per sonen dan vanzelfsprekend het recht zich naar de «open deuren* van de krijgs raadszitting te begeven. Ten aanzien van vertegenwoordigers van de pers is be reids aldus gehandeld. Tegen het vooraf bekend stellen van datum en uur van de krijgsraadszittin gen bestaat geen bezwaar. In verband met de beperkte toelating zal met recht- streeksche inlichting van de .verslagge vers, die vergunning hebben verkregen de marinekazerne tijdens de zittingen te hft7HP.L'fin L-uition nmvrfon Buitenlandsch Overzicht pag. J Feuilleton Radio-programmaj Van links en rechts 9 M Braat komt niet terug in de 2de Kamer Het Indische begrootingsontwerp voor 1934 is bij den Volksraad in gediend f De loting voor de dienstplicht. De aanwijzing van dienstplichti gen vangt aan bij Theodorus Ma- rinus de Meyf Diefstal van 2000 gulden te Apeldoorn. De dader gegrepen 6 De niet-erkenning van Mantsjoe- kwo en wat er aan vast zit '*rr 4 In de zaak-Sneevliet is het hooger beroep ingetrokkenJ De smokkelhandel in geld aan de NederlandschDuitsche grens is van grooten omvang Dr. H. Colijn is benoemd tot pre sident van de economische com missie De behandeling van vijf dienst weigeringszaken voor het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia 4 Politieke onrust in het Mandai lingsche in West-Sumatra H De Heldersche visschers en de snurrevaadvisscherij9 Wetsontwerp tot wering van vreemde werkkrachten in ons land n I Ernstig tramongeluk te Stembert zwaar gewonden (België). Zeven dooden en 25 Geus Omtrek-nieuws Sportnieuws At. D* Binnenland. Na een wilde achtervolging ge arresteerd. Woensdagmiddag reed te Heerlen een auto met groote snelheid in de richting Kerkrade. Te Heerlerbaan reed de chauf feur een hem tegemoet rijdenden wagen in de flank aan, zoodat hij plotseling naar rechts uitweek, waardoor hij tegen een stilstaanden wagen aanreed, die dooi de botsing zwaar beschadigd werd. De woesteling werd hierdoor eveneens tot stoppen gedwongen en van deze gelegen heid maakte een rechercheur van politie gebruik om op de treeplank te springen ten einde den chauffeur te verbaliseeren. Deze echter reed achteruit om vervol gens vol gas te geven en zijn woesten tocht in de richting Kerkrade voort te zetten. De rechercheur, die den chauffeur nog bevolen had te stoppen, viel van de treeplank af. Daar hij echter den chauf feur niet had losgelaten, nam hij diens mouw mede. De politie achtervolgde den woesteling vervolgens met auto's. In Kerkrade raakte de man door zijn groote snelheid zijn stuur kwijt, waardoor hij tegen den gevel van een slagerswinkel reed. De voorgevel van dit huis werd beschadigd en de chauffeur verloor ook de deur van zijn auto. Hij liet echter de deur achter jen reed in volle vaart door in de richting Eygelshoven. Hier botste hij tegen het huis van den burgemeester, waardoor zijn wagen zwaar werd geha vend en hij zelf verwondingen opliep Een en ander was het gevolg van het. feit. dat de Eygelshovensche politie den achterband van zijn auto had stukge schoten. Ongetwijfeld zou de man nog verder zijn doorgereden, wanneer hij op dat oogenblik niet door een der Heerlen- sche agenten was achterhaald. Er ont stond een vechtpartij en de woesteling moest het onderspit delven, toen hulp voor den agent kwam opdagen. De man bleek een bekende der politie te zijn uit Sittard. Hij liep verschillend«- processen-verbaal op, o.a. voor roekeloos rijden en poging tot doodslag. De ma werd naar Heerlen overgebracht en r'- daar in arrest gesteld. AUTO-ONGELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Toen gisterennacht één uur de hoornen van den spoorwegovergang aan den Bur gemeester Reigerstraat te Utrecht juist gesloten waren in verband met de nade ring van den nachttrein van het station Maliebaan naar Amsterdam, kwam een outArttoKIlict ann ITtvPPhtSPh RtlHlPllt.. lilt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5