PUROL Doorzitten Marineberichten. Ingezonden. Marktberichten. OiJ Cs internationale arbsidscon'erenïis. Tram-ongeluk te Stembert. Da oeconomische wereld conferentie. Ists ovsr belastingen. Motorrijtuigbezitter en fiscus. Burgerlijke Stand van Ben Helder LagorhoricMen HELDERSCHE COI TRANT VAN ZATERDAG ,ff_JUNMg33. de richting van het Wilhelminapai k aan gereden. Hij werd te laat gewaar dat de hoornen dicht waren, reed door den boom aan die rijde en botste met zyn auto tegen den boom aan de zijde van de Maliebaan. Hy sprong snel uit den wagen en redde daardoor zijn leven. Hij was geheel on gedeerd. De trein, die wel remde, greep den auto en sleurde hem een nieter of tien mede. De auto was zoo goed als geheel vernield. Door het opruimingswerk heeft de treir. drie kwartier vertraging gehad. DIEFSTAL VAX TWEE DUIZEND GULDEN. De dief gegrepen. Bij de familie J. Moerman, aan den Arnhemscheweg te Apeldoorn, is dezei dagen op een middag ingebroken en een beurs met ruim f*2000 gestolen. De onge- wenschte gast drong binnen door het raampje der -Cl. De politie arresteerde deswege te Amersfoort zekeren B., iemand die in een psychopaten-inrichting ver pleegd wordt en thans 14 dagen met va- cantie thuis te Apeldoorn was. B. bekende volledig MEISJE AANGERAND. Gisteren bood een straatventer, die met een kistje garen en band langs de buizen liep, in de van Lijnschotenlaan te Naald wijk, aan een 12-jarig meisje zijn koop waar aan. Toen op zijn vraag aan liet meisje, «of moeder niet thuis was«, ont kennend werd geantwoord, stapte de man het huis binnen en trachtte het kind aan te randen. Het meisje rukte zich echter los, snelde de deur uit en liep zenuw achtig een naburigen winkel binnen, waar zij haar wederwaardigheden vertelde. De winkelier waarschuwde direct de politie, die met het kir.d naar den man een onder zoek instelde. Deze was bij een jonger meisje in de woning achtergebleven, doch had spoedig de vlucht genomen. Later is de man aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. blij ft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geen verschuldigd den BERCOVING. Een buitenman,, die .een bezoek had gebracht in een pand aan de Molensteeg te Rotterdam, kwam na dit bezoek tot de ontdekking, dat hem f 300.waren ontroofd. In verband hiermee heeft de politie in bewaring gesteld de 37-jarige vrouw J. v. L. en de 30-jarige vrouw J. D. H. POGING TOT DOODSLAG. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage eischte tegen een chauf feur, die terecht stond wegens een po ging tot doodslag op zijn ex-verloofde, drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 27 Juni. JONGEN IN DE MARK VERDRONKEN Donderdagavond vermiste de familie De Kroon in de Burgemeester Passtoors- straat, te Ginniken, het zevenjarige zoontje Tony. Toen aan zijn vriendjes navraag werd gedaan, kreeg men de ver bijsterende mededeeling, dat de kleine jongen bij het spelevaren op de rivier de Mark overboord was gevallen. De politie werd gewaarschuwd. Onmiddellijk ging men aan het dreggen, waarbij het lijkje is gevonden. Buitenland. Zeven dooden. Donderdagmiddag is te Stembert, dicht bij Verviers (België), op de brug over de rivier de Vester een electrische tram uit Eupen uit de rails gesprongen, met groot geweld op een met balen katoen geladen wagen gebotst en vervolgens gekanteld. Vier reizigers alsook de trambestuurder bleven op slag dood. Vele andere reizi gers liepen ernstige verwondingen op en moesten in allerijl naar de ziekenhuizen te Verviers worden overgebracht. Uit het door deskundigen ter plaatse ingestelde onderzoek is gebleken, dat de oorzaak van het ongeluk aan de over dreven snelheid van den tramwagen moet worden geweten. Het aantal dooden is Donderdagnacht tengevolge van het overlijden van twee zwaargewonden tot 6 gestegen en ook is de vader van een 14-jarig meisje, dat bij deze ramp het leven verloor, bij het ver nemen van het ontstellende nieuws van ontroering gestorven. De dooden zijn met uitzondering van den aangereden voer man alle inwoners van Eupen en omstre ken. Niet minder dan 25 ernstig gewonde reizigers bevinden zich nog in het zie kenhuis te Verviers. HET WRAK VAN DE „ATLANTIQUE". Zoodra het weer gunstig zal zijn, zal het wrak van de „Atlantique", dat nog steeds te Cherbourg voor anker ligt, sinds liet schip brandend werd binnengesleept, naar St. Nazaire worden gebracht. Ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den brand, zal het schip in een droogdok worden opgenomen. Het sleepen zal een buitengewoon moeilijk werlc zijn, want het wrak vangt veel wind en is geheel stuurloos, terwijl de weg gaat langs de verraderlijke rotsen van de Bretonsche kust. HET BANDITISME TE NEW-YORK. De oorlog tusschen enkele groepen van (ie bandieten der New-Yorksche onder wereld is w eer eens ontbrand. Drie lieden, die deel uitmaakten van een organisatie nfn„ °^0 SS0kkelaar8, z«n in een wo- n! u. Eastena vermoord gevonden. De daad moet met afschuwelijke grondig- ÏSÏÏ,gepleegd- De liJken der slacht- ofteis waren op zonderlinge wjjze „ver bonden Over de oogen, de ooren en den mond waren reepen kleelband geplakt, zoodat de ongeiukkigen niets hebben kunnen hooren of zien van wat er niet hen gebeurde. De dood was bij alle drie teweeg gebracht door een kleine wonde in het hart. Het bleek, dat als wapen gebruik was gemaakt van een ijshaak een voorwerp, dat voor dergelijke doel einden wel meer door de Amerikaansohe bandieten is gebezigd. Volgens een andere lezing van het geval zou het bier geen wraakneming van een bende op een andere >etrelïen, doch zouden de gedoode mannen hebben gezondigd tegen de tucht in hun eigen organisatie Een commissie voor de tieve arbeidscontracten in landbouw ingesteld. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Genève meldde Donderdagavond: De internationale arbeidsconferentie heeft vanochtend een korte voltallige ver gadering gehouden en daarbij op voorstel van de voorstellencommissie besloten ook nog een beperkte commissie voor de col lectieve arbeidscontracten in den land bouw te benoemen. Onder de achttien leden van de commissie bevindt zich ook de Nederlandsche arbeidersgedelegeerde, Araelink. WAT ER BETAALD IS. De V. S. ontvingen nog 13 procent van wat was. De Vereeuigde Staten ontvingen echec- Donderdag als ooriogsschuldbetalingen 11.303.948 dollar of minder dan 13 van het totaal bedrag (142,60 millioen dollar), dat dertien landen aan Amerika schuldig waren. Alle betalingen geschiedden in zilver. De ster-correspondent van de N.R.Ct. telefoneerde gisterenmiddag uit Londen aan zijn blad: De conferentie bood vanmorgen een aardig tafereel door de tegenstelling van de wijze, waarop in de twee hoofdcom missies het presidium is gevoerd. Cox, de Amerikaansche president van de monetaire commissie, heeft een spe ciale subcommissie aangewezen voor de indeeling van het werk van dat deel der conferentie en de aanwijzing van de taak van de permanente subcommissie. Daar over zal dan volgens het rapport van die commissie Maandag worden beslist. In de commercieele commissie kwam Colijn echter reeds onmiddellyk met een indeeling voor den dag. Hij vatte zijn taak van president, zooals dat ook van hem verwacht was, dictatoriaal op. Dit werd door de vergadering blijkbaar zeer op prijs gesteld en gaf reeds onmiddel lijk stuwkracht aan den gang van zaken. Hij deelde het werk van zijn commissie in vier groepen in. De eerste groep vormt de commercieele politiek, waartoe nor malisatie van den handel wordt gerekend, het vraagstuk van de verschaffing van deviezen voor den invoer, de geleidelijke afschaffing van handelsbelemmeringen, contingenteeringen enz. Verder de tariefs- politiek, de handelsverdragen en de mo gelijke uitzonderingen op het recht van meestbegunstiging. De tweede groep omvat de maatrege len van anderen aard dan tarieven, b.v. veterinaire bepalingen, rechtstreeksche en indirecte verboden van in- en uitvoer, merken van oorsprong, subsidies voor bepaalde producten enz. De derde groep omvat de coördinatie van de productie en de organisatie der markten, de stichting van kartels enz. De vierde groep omvat openbare wer ken. Daarmee heeft deze hoofdcommissie een voorsprong op de andere. Het moet echter worden erkend, dat de indeeling hier aanzienlijk gemakkelijker was, dan in de monetaire commissie met haar vele netelige en nevelige vraagstukken. Dr. Coiijn president van de economische commissie. Tot president van de Economische Commissie werd dr. Colijn, de Neder landsche premier benoemd. Twee vice- presidenten werden aangewezen, nl. de Duitsche gedelegeerde Krogmann en de Argentijnsche gedelegeerde Le Breton. Het bureau heeft geen rapporteur voor deze commissie voorgesteld. De commissie zal morgen zelf een rapporteur benoemen. NIET ERKENNING VAN MAXTSJOEKWO. NAZI'S WILLEN HET CENTRUM ZIEN VERDWIJNEN. De Nazileider Kube betoogt in een artikel, dat het Centrum op den duur in Duitschland niet als partij kan blijven bestaan en dat het moet verdwijnen. Voorts geeft hij in grove bewoordingen een sneer aan het adres der arbeiders groep te Genève. EIGENAARDIGE GRIEP VERSCHIJNSELEN IX SPANJE. Volgens berichten uit Madrid is er in een dorp in de buurt van Cuenca een hevige griep-epidemie uitgebroken, welke met vreemde verschijnselen gepaard gaat. Vele patiënten zyn aangetast door een ontsteking in de hersenen, die hen ge bracht heeft in een toestand, die met een beroerte gepaard gaat. Van de 2000 inwoners van het dorp zijn er tot dusver reeds negentig aan de ziekte overleden. Hoewel er in dit blad reeds een enkele maal melding is gemaakt van eenige voor schriften in de belastingwetgeving, welke inzonderheid op het houden van motor- rijtuigen gericht zijn, heeft het, gezien het groote nog steei eigenaren van deze voertuigen, voor ze ker zyn bijzonder belang om op deze plaats nog eens een meer volledig e*P0?é tf geven van de bepalingen, waarmede de houder ten opzichte van den fiscus in aanraking kan komen. Allereerst komt dan in aanmerking de wet op de Personeele Belasting. Volgens art. 31 bis dezer wet wordt de belasting geheven volgens 't houden hier te lande van motorrijtuigen. Anders dan bij de Wegenbelasting (waarop wij hier onder terugkomen) is het om belasting plichtige te zijn niet noodig dat men met zijn motorrijtuig den openbaren weg be rijdt. Alleen het enkele „houden" schept reeds belastingplicht. Wie Is houder? de belastlngplchtige kant of van handelaar in die voorwerpen en deel uitmaken van zijn handelsvoor raad. Deze vrijstelling heeft haar bijzonder belang voor het onbelast kun nen maken van proefritten. Of iemand als handelaar kan worden aangemerkt, zal telkens naar de omstandigheden moeten worden beoordeeld. d. rijwielen, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht. Hieronder moet men een voertuig verstaan, dat be houdens de aanwezigheid van den motor een gewoon rijwiel is. Het moet dus biy- ijn vorm en lichten bouw oorsf kelijk bestemd zijn. om uitsluitend door trappen te worden voortbewogen moet van den motor, op doelmatige wijze kun nen worden gebruikt. Dergelijke voertui gen zijn wel belast voor wegen- en rijwiel belasting. Een Flottwcg-motorrijwlel en een Opel-Motor-Fahrrad vallen wel onder de Personeele belasting; deze soorten worden eveneens door wegenbelasting, doch niet door rijwielbelasting getroffen. Alvorens nu na te gaan, hoeveel belas ting van motorrijtuigen verschuldigd is, dient eerst de vraag besproken te worden. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voelen verzacht en geneest TUT. (O Tubf80c..Btj»po'h.6Dro9'"t° groote nog steeds stijgende aantal ^ng°zyn vorm en lichten bouw oorspron- ZWEMMEN IN HET IJSSELMEER. Het Bestuur van V.V.V. te Hindeloopen ziet zich genoodzaakt de aanhoudende het'geruchten van verontreiniging Vfin i worueii vuunuj»v6u., en. TTaalmeer ,"11 moet nog steeds, ook zonder de werking snr(>ken jfet niet klem te moeten tegen- spreken. Het bestuur doet dit, gebruik makende van ambtelijke gegevens, waar- uit blijkt, dat alle geruchten op louter fantasie berusten. Van ziekteverschhn- selen is geen sprake. Het Bestuur van V.V.V. Hindeloopen, den 15 Juni 1933. MINISTER VAN DEFENSIE. Luitenant Post Uiterweer adjudant benoemd. tot Een brie! generaal. van den secretaris- De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft aan alle leden van den bond en de staten, die aan de buitenge wone assemblée inzake het Japansch- Chineesche conflict hebben deelgenomen, een offlcieelen brief gezonden, waarin de maatregelen worden uiteen gezet, die voortvloeien uit de niet-erkenning van den staat Mantsjoekwo. Aan alle staten wordt aanbevolen, geenerlei internatio nale verdragen met den staat Mantsjoe kwo te erkennen, noch aan te gaan. De postzegels van Mantsjoekwo worden in ternationaal niet als geldig erkend, het Mantsjoerysche geld wordt buiten het internationale valutaverkeer gesloten. DE KWESTIE DER SCHULDEN. Engelsch-Amerlkaansehe be sprekingen in Juli? De „Herald Tribune" schrijft in ver band met den Donderdag verstreken ver valdatum voor de betalingen der oorlogs schulden, dat men algemeen van oordeel is, dat de ontvangen betaling van mind6r dan acht procent van de vervallende be dragen, het einde beteekent van de tot nu toe geldende betalingsvoorwaarden. Het tijdstip van de beraamde Engelsch- Amerikaansche besprekingen over de kwestie der schulden hangt natuurlijk af van de werkzaamheden der oeconomische wereldconferentie. De mogelijkheid be staat echter toch dat deze besprekingen nog in Juli worden gehouden. DE MARINEZAKEN IN NED.-INDIË. Dienstweigeraars in hooger be roep. Aneta meldt uit Batavia: Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaken jan vijf Inheemsche dienstweigeraars. De advocaat-fiseaal requireerde in alle gevallen bevestiging van de vonnissen van den Zeekrijgsraad, resp. een jaar, acht, tien, tien en tien maanden genisstraf, onder aftrek met ontslag. Uitspraak 23 dezer. Eervol ontheven van de betrekking van adjudant van den minister van Defen sie de luit. ter zee le kl G. G. Bozuwa en met die betrekking belast de luit. ter zee der le kl. J. A. A. Post Uiterweer. VOORZITTER ZUIDERZEERAAD TREEDT AF. Ontslag verleend aan dr. H. Colija. Bij Kon. besluit is aan dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Zuiderzee raad met dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid bewezen diensten. Dr. Colijn vervulde deze functie sedert 1929. HET VISSCHERLJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Het betsuur der IJmuider Federatie deelt mede, dat op de in de vaart zijnde stoomtreilers elf leden van deze organi satie varen. Deze zijn onmiddellijk ge royeerd. Den leden zal thans, voordat verdere stakingsuitkeeringen worden ver strekt, gevraagd worden, een verklaring te teekenen, waarin zij bevestigen, ge durende de staking geen dienstverband te zullen aanvaarden zonder medeweten van het bestuur, zullende zij anders alle sedert 1 Januari genoten uitkeeringen in de bondskas terugstorten. NIEUWE INDUSTRIE IN DOETINCHEM. De gemeenteraad van Doetinchem be sloot zijn medewerking te verleenen aan de tot standkoming van een nieuwe indus trie aldaar, die aan 400 arbeiders werk zal verschaffen, zoodat dan de werkloos heid in deze gemeente zoo goed als opge heven zal zjjn. DE EERSTE MEIKERSEN. Voor prinses Juliana. De heer Jac. Bouwman, fruithandelaar te Tiel, heeft gisteren de eerste Betuw- sche meikersen verzonden aan Prinses Juliana op het Loo. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is Donderdag vastgesteld op 52 cents per kilo. GEEN NIEUWE „SCHATGRAVERIJ". B. en WT. van Zaandam hebben het verzoek thans afgewezen. Het College van B. en W. heeft op nieuw een verzoek ontvangen van de Duitsche Schatgraversmaatschappij, om in de gemeente wederom werkzaamheden te mogen beginnen voor het opsporen van de nalatenschap van generaal Webe- nom, aanvoerder in het leger van Prins Frederik Hendrik. B. en W. hebben thans op dit verzoek afwijzend beschikt, lezen wij in «Het Volk». gevan- van preventief, van 15 tot en met 16 Juni. GETROUWD: F. de Ridder en J. WijnandTh. J. v. Straaten en C. A. Weerden; L. Franse en B. E. Post; G. de Vries en A. Doves; W. Jongepier en D. Beltage; J. C. Biersteker en G. Ben schop B. v. Alfen en G. BruinJ. Vos en J. v. d. Heiden. BEVALLEN: J. Hillenius—Stern, d. A. J. Bakker—v. Leeuwen, d.; C. C. Werlingshoff—Straus, z.W. U. Verlin den—Vuurnian, d.; N. v. Dam—Noll- kantper, d. OVERLEDEN: .T. Pronk, 79 j.; D. Geus—Hoekmeijer, 68 j. Wanneer „houdt" men nu in den zin der wet een motorrijtuig? In het alge meen dan, waneer men er de beschikking over heeft met de bedoeling het te ge bruiken. Voor de al dan niet belastbaar heid is het criterium niet gelegen in het feit van het berijden, maar in het daartoe geschikt of bestemd zijn, alle omstan digheden in aanmerking genomen. Hier toe behoort bijv. het behoorlijk gemon teerd zijn, het aanhouden van een chauf feur, voor zoover de houder niet gewoon is zelf te chauffeeren. Een motorrijtuig, dat in reparatie is, is nog tot gebruik be stemd; het wordt dus nog gehouden. Zoo besliste de H. R. in Beslissingen 1926 en 3206. Onder houden is te verstaan hët ter beschikking hebben met den wil om het overeenkomstig zijn bestemming te gebruiken, waaruit volgt, dat men een motorrijtuig niet meer houdt, niet, wan neer men het niet meer of tijdelijk niet gebruikt, doch wel, wanneer men het niet meer ter beschikking heeft, of, wanneer dit nog wel het geval is, men het niet meer overeenkomstig de bestemming wil gebruiken. Dit laatste kan uit verschil lende omstandigheden worden afgeleid, als: het demonteeren, het te koop aan bied01, enz. In ieder speciaal geval zal uit de omstandigheden moeten worden geconcludeerd of zoodanige wil bestaat, In- het algemeen gesproken zal dus liij, die zijn auto niet meer wil latèn herstel len, als deze zonder reparatie voor ver der gebruik ongeschikt is geworden, op houden houder te zijn, maar zal iemand, die de noodige maatregelen treft 0111 zijn grondige reparatie behoevende auto weer ihsgoeden staat van bruikbaarheid te krij- geji, houder blijven, ook al staat van te vrffen niet vast of hij hierin zal slagen. Men beschikt over een auto krachtens een overeenkomst. (Houdt men zelf geen motorrijtuig, maar kan men krachtens overeenkomst beschikken over een of meer van deze objecten van een ander, dan wordt men door wetsduiding zelf geacht de houder er van te zijn, ook al worden niet steeds dezelfde verstrekt. Een dergelijke bepa ling ligt in de lijn van een logisch en ge- daehtengang. Het „kunnen beschikken" kan men gelijk stellen met het „zelf hou den". Men moet er natuurlijk wel een zoo danige beschikking over hebben, dat men het motorrijtuig kan gebruiken, wanneer en zoo vaak men wil, geheel dus, alsof men zelf er de houder van was. Komt men met een ander overeen, dat deze hem dagelijks om 9 uur naar zijn kantoor zal rijden, dan wordt hij deswege nog niet belastingplichtig als houder. Noodig is een kunnen beschikken, wanneer men ver kiest. Wegens het kunnen beschikken in voren bedoelden zin, is evenwel alleen dan belasting verschuldigd, wanneer de overeenkomst over langer tijdvak dan 21 dagen, met inbegrip van verlenging ter keuze loopt. Treedt een volgende overeen komst binnen 8 dagen na het eindigen der vorige in werking, dan wordt dit als. een verlenging der eerste overeenkomst beschouwd. Wordt een motorrijtuig ge kocht onder voorwaarde, dat de kooper er een zekeren tijd mee mag proefrijden en dat, zoo het hem niet bevalt, de koop niet azl doorgaan, dan wordt, wanneer het proefrijden binnen 21 aagen gunstige resultaten oplevert, ais aanvang van be lastingplichtigheid genomen het tijdstip, waarop liet proefrijden is begonnen. Het begrip motorrijtuig. Wat is nu een motorrijtuig? De wet geeft als definitie: alle rij- of voertuigen, bestemd om uitsluitend of mede door een mechanische kracht op of aan het voer tuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen. Spoor- en tramwagens zijn dus onbelast. Eien autoped valt dus wel in de belasting. Er zyn in de wet eenige categoriën van motorrijtuigen opgesomd, waarvan, hoe wel ze aan het wettelijk begrip voldoen, door den houder geen belasting verschul digd is, te weten: Onbelaste motorrijtuigen. a. de motorrijwielen, gehouden door pu bliekrechtelijke lichamen. Hieronder val len dus de motorrijwielen der verkeers politie, automobielen der gemeentelijke brandweer, tsadsreiniging, militaire au to's, enz. b. de motorrijtuigen, die kennelijk zijn ingericht voor het vervoer van zieken, voor goederenveroer of voor het vervoer van werktuigen of uitsluitend of hoofd zakelijk daarvoor gebruikt worden. Een ziekenauto, de gewone vrachtauto, een stofzuigmachine, zij alle zyn onbelast. Voorziet men vrachtauto's van losse ban ken en verhuurt men ze daarna voor per sonenvervoer, dan zal, zoodra het op die wijze gemaakt belastbaar gebruik niet meer geheel bijkomstig is (verg. de woor den „uitsluitend of hoofdzakelijk") een aanslag volgen. e. de motorrijtuigen, die uitsluitend worden gebezigd in het bedrijf van fabri- Aan luitenant ter zee 2e kl. B. Hessing is ver gund uit Oost-Indië naar Nederland terug keeren. te Wlc de belasting moet betalen. De wet bepaalt dienaanganade, dat de hoofd van het gezin geacht wordt ook de motorrijtuigen van zijn gezin te houden. De vader is m.a.w. belastingplichtig voor het motorrijwiel van den bii hem inwo- nenden zoon. Als leden van één gezin be schouwt de wet voorts bloed- en aanver wanten in de rechte linie en in den twee den graad der zijlinie, verblijf houdende in gedeelten van één gebouw, die inwen-1 Bij beschikking van den minister van defensie gemeenschap met elkaar hebben, ziiu de yolgende_ plaatsmgen gelaet: Officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. W. A. Wachter is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 28 dezer aan boord van het m.s. „Indrapoera" uit Rotterdam derwaarts ver trekken. den minister dig tenzij mocht blijken, dat personen mder daad tot verschillende op zich zelf wo nende gezinnen behooren. Ais verblijf- houdenden worden echter niet aange merkt dezulken, die tot het verkrijgen van onderwys of tot andere doeleinden doorgaans elders vertoeven. Studeert de zoon dus in Leiden en vertoeft hij daar als regel, dan moet hy zelf de voor zijn motorrijwiel verschuldigde belasting be talen, als de vader in Den Helder woont. In een volgend artikel zullen wij uit eenzetten het belastingtarief, den aan gifteplicht en de gevolgen by verzuim van (tijdige) aangifte. (Wordt vervolgd). Geachte Redactie, Wij verzoeken beleefd een keine plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Geachte Plaatsgenooten, Op Zaterdag 24 Juni zal door de Ver- eeniging „Zonnestraal" de jaarlijksche collecte worden gehouden, ten bate van do T.B.C.-patiënten in Nederland, dan bedoelen wij hiermede patiënten van welke gezindte of welke politieke kleur zij ook mogen zijn. Bij verschillende menschen schijnt nog steeds de meening te bestaan, dat op „Zonnestraal" alleen zekere groepen van menschen zouden worden verpleegd. Niets is minder waar. De voor zitter van „Zonnestraal" heeft reeds zoo vele malen deze woorden gesproken, do T.B.C. vraagt niet: ben je Katholiek, Israëliet, Christelijk, ben je Rood, Com munist, Fascitt of wat dan ook, de T.B.C. vraagt ook niet of je rijk bent of arm, er wordt door dezen volksvijand geen verschil gemaakt, hij grijpt zijn prooi en maakt slachtoffers in alle lagen der Maat schappij. Daartegenover staat, dat wij zoo veel mogelijk moeten trachten te redden wat er te redden valt, en dat is alleen mogelijk, als er voldoende geld aanwezig is om hen, die verpleging noodig hebben, te kunnen helpen. Evenmin als de T.B.C., vraagt de Ver- eeniging „Zonnestraal", wie of wat zijt gij. Allen die hulp noodig hebben, worden geholpen, en daar in zeer vele gevallen hulp kosteloos moet worden verstrekt begrijpt een ieder, hoe ontzag'lijk veel geld daarvoor noodig is. Het is daarom dan ook, dat wij wederom een beroep op U allen doen, het werk van de Vereeni- ging „Zonnestraal" zooveel mogelijk te willen steunen. Den Helder heeft zich in dit opzicht nooit onbetuigd gelaten, de opbreugst der hier gehouden collectes is altijd schitterend geweest en wjj zijn er dan ook van overtuigd, dat ook dit jaar de „Zon" der offervaardigheid weer zal stralen en dat er in Den Helder op Zater dag 24 Juni niemand zonder het bekende „Zonnestraal"-speldje zal loopen. Behoed het Nederlandsche Volk voor den ondergang, door gezamenlijk de T B.C. te bestrijden. Om heel Den Helder van een „Zonne- straal"-speldje te kunnen voorzien, zijn zeer veel dames noodig. Wij verzoeken dan ook beleefd hen, die genegen zjjn hulp te verleenen, zich op te willen geven aan ondersiaande adressen. W. A. Erkelens, de Ruijterstraat 29. H. J. Brink, Paardenstraat 22. Mevr. v. d. Mast—Kollaart, Crocus- straat 71. Jan Mens, Laan 38 en Vrijdagavond van 7—9 uur, Alg. Tehuis voor Militairen Spoorstraat. Namens het plaatselijk comité voor den „ZonnestraaU-dag, JAN MENS, Secr., Laan 38. Mijnheer de Redacteur. Mag ik eenige regels plaatsen in Uw blad? By voorbaat dank. Zjjn er onder de lezers ook vrienden die een jongen man (ontslagen gevangene) willen helpen aan een knap pak? jas' broek en vest, daar de voorraad kleeding by tante Wilhelmina uitgeput is dooi de vele aanvragen, aangezien er deze maand weer heel wat gevangenen vry komen en deze ook graag willen geholpen worden P*13°on waar ondergeteekende voor vraagt is iemand van normale niet dik. Bij voorbaat mijn dank. met 23 juni 1933: luitenant ter zee 2e klasse A. P. L. de Gelder, aan boord H. M. Gelderland: met 26 Juni 1933: officier van den marinestoom. vaardienst 2e klasse L. Stam, aan boord H. M. Johan Maurits van assau: luitenant ter zee 2e kL P. A. Riedel, aan 'boord H. M. Scharpioen; met 29 Juni 1933: luitenant ter zee le kl. A. de Booy bi] de marinekazerne te Amsterdam: met 4 Juli 1933: luitenant ter zee 2e kl. S. Vis- ser, aan boord H. M. Wachtschip te Willemsoord; met 15 Juli 1933: luitenant ter zee der le kl. G. G. Bozuwa eervol ontheven van de betrekking van adjudant van den minister van defensie en met die betrekking belast de luitenant ter zee le kL J. E. A. Postliiterweer. Hoofdofficier van gezondheid 2e kl. der zee- I macht J. J. Louwerse, wien verugnd isf uit Oost- Indië terug te keeren, is 7 dezer met de Dempo van Tandjong-Priok vertrokken, wordt 28 Juni te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. Luit. ter zee 2e kl. A. P. L. de Gelder, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt na beëindiging van het aanhem verleende verlof geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip Gelderland te Nieuwediep. Off. van adm. ie kl. der zeemacht G. J. Jöbsis, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 7 dezer met de Dempo van Tand jong-Priok vertrokken, wordt 28 Juni te Mar- seilel en 'daarna hier te lande terugverwacht. OOST-INDIE. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den off. van gez. der ie kl. M. Kuperus. De 2e luit. H. C. Kremer, van het reg. kust» artillerie, is bij beschikking van den inspec teur der artillerie overgeplaatst bij het reg kustartillerie met standplaats Den Helder. Met ingang van 17 Juni a.s. aangesteld tot dienstpl. korporaal bij het reg. kustartillerie de dienstplichtigen E. F. VV. Lutzke, C. C. van Eekelen en J. van den Buuse. De serg. J. Groote, J. Kok en K. Vreugden- hil zijn met ingang van 10 Juni gedetacheerd op het verdedigingswerk te IJmuiden. De dienstplichtigen van de lichting 1927 van de voormalige 4e schoolcomp. reg. kustartil lerie komen op 19 Juni a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapens op het verdedi gingswerk te IJmuiden. De dienstplichtigen van de lichting van 1927, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij het 2e regt. onbereden artillerie (thans motorartillerie) zullen op 17 dezer met groot j verlof vertrekken. Aan den dienstplichtige L. C. van Doornum, van het reg. kustartillerie, is bij beschikking van den minister van defensie uitstel van op komst in werkelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. Bij beschikking van het D. v. D. is bepaald dat in hettijdvak van 1 Juni 1933 tot en met 31 Mei 1934 de volgende getallen vrijwilliger» voor het reserve-kader, uitsluitend bestemd voor onafgebroken opleiding, kunnen vorden aangenomen: bij de gezamenlijke reg. veld artillerie 115: bij het korps rijdende artillerie 1; bij het reg. motorartillerie 14; bij het reg. kustartillerie 10 en bij het korps luchtdoel artillerie 20. De serg. A. kustartillerie detachement van den Hoek, van het reg. is gedetacheerd bij het vaste in de Legerplaats bij Oidebroek. lengte en A. GO\JER, Califoiniestiaat 71. Voocloopig Kaasbericht. ALKMAAR, 16 Juni 1933. Aangevoerd in totaal 95 stapels, wegende 173000 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 47 stapels Kleine f 24: 5 stapels Commissie, R 22 en BI. f 19 Boerenkaas: 12 stapels Kleine f 22.50: 31 stapels Commissie 25.50. Alles met rijksmerk. Handel goed. De Graanmarkt. ALKMAAR, 16 Juni 1933. Aangevoerd waren in totaal 215 H.L. s, als: 34 H.L. voertarwe f 2.75 4.30; 76 H.L. gerst chav. 3.85f 4.75; 30 H L. haver 4.05: 19 H.L. boonen, w.o. paarde- boonen 5, bruinen boonen 10.5011, duiven- boonen f 7.5010.50. witte boonen 12—H; 1 H.L. Kanariezaad 5; 45 H.L. karwijzaad f 16— t 32; 4 H.L. blauwmaanzaad f 1060: 6 H.L. erwten, w.o. groene erwten (groote) (17; grauwe erwten f 5.25—f 12. Alles per 100 K.G. Han del goed. Amsterdamsche aardappelprijzen, v AMSTERDAM. 16 Juni 1933. Aanvoer 12.255 K.G. Prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Juni '33. Lan- gendijker Groentenveiling. 270 stuks bloemkool lc soort 2.90—ƒ5 per 100 stuks: 10500 K.G. To maten: A 29.20-f 29.80, B f 29.10. C f 28. CC f 16.90; 6000 K.G. Peen f 2.30-3.30: 145000 K.G aardappelen: Schotsche muizen f 2.90—4.70. Drielingen 1.30—2.80 en kleine 0.10-0.70. alles per 100 K.G. Hcldersche Eierveiling. 15 Juni: Aangevoerd 19514 kipeieren. 622 eendeieren K.G f22.20; 55-57 K.G. 2-2. TOi ?',f 2 2°—2-50: 61-63 K.G. f 2.50; 64- 67 K.G. f 2.50—2.60. Eendeieren f 1.55—1.70. Alles per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6