ENORM Wat wilt m Uim* TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 JUN! 103 Examen gedaan en niet geslaagd GRATIS. ÖÜDEH HET LICHT SS HET SUCCES MET DE WBS^KEL-PRIJSVRAAG reeds vele extra prijzen Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende nummers Stadsnieuws. AUCsE AAP De Orasijetrein. 1 O. er ook wederom een haar muzikale kracht..ZONNESTRAALDAG" OP 24 JUNI A.S. meten op dit concours a.s. Zondag 25 Juni. Strijdt mee tegen de T.B.C. De Harmoniekapel „Winnubst". Dat onze winkelprysvraag zou slagen,, daarvan waren wij reeds tevoren overtuigd a K 1 ue waan dat ecliter de animo er fcel té Ijioodvn.' zuüëü dj nemen, van de zyae der winkeliers zóó groot zou ziin, overtreft verre onze ver wachtingen. We hadden in onze stoutste fantasie er niet op durven rekenen, dat zich reeds b'n net, eenige dagen meer dan zeventig winkeliers zouden doen inschrijven. Hiermede is voor ons het bewijs gele verd, dat de zakenlieden in onze stad trotsch zi.in op hun zaken, en originaliteit op reclamegebied weten te waardeeren. Directeur de heer H. B. Schenkels, komt hierin uit in de Afd. Uitmuntendheid Harmonie. Verplicht nummer is: „Ballet ce ia Source", vau Leo Deübes. arr. J. Bouchel, bestaande uit 4 deelen, nJ. 1. Pas der Echarpes, 2. Andante. 3. Danse circas- sienne. 4. Mazurka. Een bravour nummer voor de clarinetten, met zeer veel varia- ties, vlug tempo, waarin ook de tenor- namen eer winkeliers j hoorn zijn aandeel in het solo-werk krijgt. >e heerlijk is het je van Teneinde een speurzin van de lezers en aarde van de prijsvraag nog te ver en de telefoonnummers, die op de foto duidelijk zichtbaar ziin, worden weg-gere- toucheerd, zoodat in hoofdzaak moet wor den afgegaan op het uiterlijk aspect en de étalages der winkels. Nog steeds is de gelegenheid openge steld, dat heeren winkeliers zich voor deelname kunnen opgeven. Men kent de voorwaarden. Wij maken een foto van den winkel van een ieder, die ons hiervoor Heel juist is het van enke'e winkeliers ^temmin« R€eft; Van deze f0t0 wordt gezien, om de reclamewaarde van de prijs- raag nog aanmerkelijk op te voeren, door 'iet beschikbaar 9tellen van extra prijzen. De lieer Kooman, kleed ing magazijn, \'eststraat, stelt voor den inzender van en besten slagzin, die betrekking heeft p ziin zaak, een costuum beschiklxiar ter aarde van f 25. De lieer C. Krigée, koek-, brood- en ban- etbakkerij, Krugerstraat, stelt als troost- rjjs beschikbaar een taart of tulband laar verkiezing). De heer Van Grunningen. rijwielhandel, eizerstraat, stelt als extra prijzen he li ik baar een zestal bagagedragers. De lieer C'. J. v. d. Poll, Sluisdijkstraat I, stelt een wringmachine beschikbaar oor den besten slagzin, die op zijn zaak etrekking heeft. Dat dit voorbeeld bü andere winkeliers avolging zal vinden mag wel veronder- 'eld worden. Inmiddels zijn wü de heeren, die hunne ledewerking geven tot liet opvoeren van et succes van de prijsvraag, dankbaar. Door het beschikbaar stellen van extra rijzen verhoogt men niet alleen aanmer kelijk de reclamewaarde van de prijsvraag, 'och men bereikt hier tevens mede, dat het aantal deelnemers zeer groot zal zijn. Het za! den heeren zakenlieden en den lezers aangenaam ziin te vernemen, dat vermoedelijk reeds in de Heldersche Cou rant van a.s. Zaterdag de eerste serie van 24 foto's zal worden gereproduceerd. ons een cliché vervaardigd, waar van een afdruk in de Heldersche Courant wordt geplaatst, voorzien van een num mer. De lezers hebben tot taak de namen en adressen der winkels mee te deelen, en kunnen een slagzin bü iedere zaak be denken. De goede oplossers en de inzen ders van de beste slagzinnen komen in aanmerking voor een aantal geldprijzen. Deze zijn: Eerste prijs 25. Tweede prijs 10.— Derde prijs 5. Vierde prijs 2.50 Verder wordt een aantal troostprijzen beschikbaar gesteld. Zijn de oplossingen in ons bezit, binnen een door ons te stellen termijn, dan wor den de foto's eer winkels nogmaals ge plaatst, voorzien van firmanaam en adres, benevens de bekroonde slagzinnen, die op de zaken betrekking hebben. Foto en cliché worden gratis het eigen dom van den winkelier. Men is ons alleen een matige vergoeding verschuldigd voor liet tweemaal plaatsen vau de reproductie. Aan ieder, die nadere inlichtingen wenscht, ziin wij gaarne bereid deze te verstrekken. Even 50 of 412 opgebeld eu wij zijn U met alle mogelijke inlichtingen! van dienst. Geeft U zoo spoedig mogelijk op als deelnemer aan onze winkelprijsvraag. Spoedig zal de gelegenheid tot inschrijving worden gesloten. Het vrije nummer Ouverture „Das Gol- óene Kreuz" van Ignaz Brüll met haar zangrijke melodieën vooor de saxophones en bas werk, een belangrijk aandeel in het gelieele nummer ook weer aan de houten instrumenten toegedacht. Aan den marschwedstrijd wordt deelge nomen met de „Kaiser Friedrich Marsch'' van C. Friedemann, waarvoor het extra I oppassen wordt, daar maar één le priis per concoursdag hierin wordt uitgeloofd. De jury bestaat uit de heeren N. Ger- liarz. Hilversum; A. L. Hazebroek, Haar lem, en P. Swager, Amsterdam. Over de beide concoursdagen komen in de Afd. Uitm. Harmonie o. a. uit: „De Harmonie" van Zaandam met „Ouverture Tancrede" van Rossini, „Kunst en Vriend schap" van Krommenie met „Cyrca Bal let" van Mac. Delmas. In de Super Eere- Afd. komen op 25 Juni uit „Beverwijksche Harmoniekapel", dir. H. W. Hofmeester, eigen gekozen nummer „Piet Hein Rhap- sodie" van Dr. P. C. van Anrooy, „Kunst na Arbeid", Hoorn. dir. G. H. Boediin, met „Ouverture Solenelle" van A. Glazounow, „Ons Genoegen", Wormerveer, dir. Alb. Meüns, met „Grande Ouverture Solonelle 1812" van Tsehaikowsky, en „Harmonie", Koog-Zaandyk, dir. G. Schaar, met Ouver ture „Hunyady Laszlo" van Franz Erkel. Het verplichte nummer in deze afd. is: „Stenka Razine", Poème Symphonique van Glazounow, arr. de Pierre Dupont. Wij wenschen „Winnubst" met haar leider veel succes a.s. Zondag. Gezondheid blaakt en loopen kan. Waarheen je wilt, soms uren her. Geen afstand is je dan te ver. Je ademt in de frissche lucht. Je zegt met een tevreden zucht, Terwijl je ruikt den geur van 't kool. Wat is de Wereld schitt'rend mooi. Hoe somber is het als je met, De T.B.C. ligt in een bed, Op 'n zolderkamer erg bedompt. Totdat het droevig einde komt. Maar is dat noodig? Ik zeg neen! U weet, de zieken kunnen heen. Waar licht en lucht hen geeft weer kracht. Waarop de Maatschappij toch wacht? Wanneer een ieder niensch dit voelt, Ik weet, dat men het goed bedoelt, En 't zal ook blijken dezen keer, Ook dit jaar brengt men offers weer. Zooals men alle jaren deed, Tot de beperking van het leed, Dat door zooveel gedragen wordt, Opent Uw beurs, geeft niet te kort, Uw geld maakt velen weer gezond, Komt „Sterken" vormt een hechten bond, Strijdt toch met al Uw krachten mee, Tegen den vijand, die T.B.C. JAN MENS. Den Helder. AUTO-ONGEVAL. Maandagavond reed de auto van den lieer L. alhier te Schagerbrug tegen een boom. De vier inzittenden raakteü allen licht gewond. REISJE „DORCA8". Men schrijft ons: Dinsdagmorgen was het al vroeg leven dig voor de Pastorie aan de Weststraat; de reisclub van de Ver. „Dorcas" ging uit voor haar jaarlijksche reisje. In den grooten reiswagen van de firma Moorman zaten we fijn, lekker ruim allemaal. Over Haarlem en Amsterdam ging de tocht naar Hilversum. Daar werd eerst de inwendige mensch versterkt en vervolgens rondge toerd over Hooge Vuursche, Baarn, Kie vitsdal enz., enz. Wat hebben we geno ten van die goddelijke natuur daar in 't Gooi, met al die zingende vogels, die boschpaden en prachtige villa's met een schat van rozen. Ondanks eenige flinke regenbuien bleef de stemming er heel goed in en lieten we ons een lekker warm maal daarna goed smaken. Om een uur of zeven ging alles weer Buitenlandsch Overzicht huiswaarts, onder vroolijk gezang reden peunieton we te ongeveer 11 uur onze woonplaats weer binnen. Allen waren we zeer dankbaar voor het genotene. We hebben Ds. en mevr. v. d. Poel be- Paard en wagen te Rotterdam dankt voor hunne leiding, alles verliep door D.-trein gegrepen. De be- vlot. Tot het volgend jaar allemaal, dames! i stuurder gered, doch ernstig ge- Bijna vergat ik nog te vermelden, dat wond we het prachtige nieuwe Raadhuis in Hil- j versum van binnen bezichtigden, rondge leid door een der ambtenaren. pag. Radio-programma Van links en rechts EEN GEVAARLIJKE HELLING. En een ongelukkige val. Dinsdagavond half tien werden de heer en mevrouw Maas. wonende Dijkstraat. opgeschrikt door een ontzettend lawaai en het geluid van brekend glas. Het bleek, dat een wielrijdster, komende van de helling, die blijkbaar haar stuur niet meer meester was. met een geweldige vaart te gen een der ruiten terechtgekomen was. Bij onderzoek bleek de wielrijdster. mevr. v. W., die met het hoofd dwars door de ruit was geworpen, vrij ernstig door de glasscherven en den val verwond te zijn. Er gebeuren op deze zeer gevaarlijke plaats meerdere ongelukken. In hoofdzaak ontstaan zij, doordat deze afrit eigenlijk maar gedeeltelijk bestraat is en de wiel rijders in het onbestrate gedeelte veelal de macht over hun stuur verliezen. Het best ware een algeheel verbod van afrit, maar in ieder geval is het gewenscht, dat voor behoorlijke bestrating wordt gezorgd. Een interview met den ex-keizer. I 1 2 2 Bij een ernstig auto-ongeluk te Wurtemburg zijn vijf menschen gedood Dreigende China overstroomingen in De bekende Duitsche communiste. Klara Zetkin. is Dinsdag op 76- jarigen leeftijd overleden „7 De wereldtentoonstelling te Chi- 1 De verdeeling van de golflengten. Huizen 1345 meter„7 De verdachte van den moord op agent Baas is gisteren, door het Gerechtshof te 's-Gravenhage vrijgesproken „2 tusschen Duitsch- Nationaal-socialis- De spanning nationalen en ten Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 ct. ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 22 Juni Vrijdag 23 21.52 uur 21.52 Te Alkmaar slaagde voor het diplo ma Handenarbeid onze mej. K. de Lange. Voor de acte L. O. slaagde Dins dag j.1. onze stadgenoote mej. Gré Dek- tna C. theoretisch gedeelte, de heer Boer, alhier. EEN AFSCHEID. geen den weg bekortte. Hij was hier ter stede voorts directeur en leeraar aan den gemeentelijken hoofdactecursus, vervulde ongeveer 9 jaar de functie van leeraar aan de Burgeravondschool en was twee .jaar tijdelijk leeraar aan de Rijks H.B.S. alhier. Vele jaren lang heeft hij zitting geno men als examinator in de examen-com missies voor de hoofdacte; in zijn functie van directeur der Normaallessen en di recteur der Kweekschool heeft hij in totaal circa 500 onderwijzers(essen) afge leverd. Dd. 22 Juli zal de heer Tjalsma het onderwijs gaan verlaten; met ingang van 1 Sept. wordt hij gepensioneerd. Onge twijfeld zal het hem bij zijn afscheid van het beroep, dat hij zoo liefhad aan be langstelling geenszins ontbreken. OPHEFFFING ALG. MARINE WEEKBLAD. J DOOR YVEL DLAWNURG Het Algemeen Marine Weekblad, het orgaan van den Bond van Marine-sche pelingen, dat den laatsten tijd al in sterk plaatsgenoote verkleinden omvang uitkwam, is de vorige week voor het laatst verschenen. Voort zetting van de uitgave was onder de hui dige omstandigheden, in verband met de maatregelen van het Ministerie van De- j... w«— o----- -- 1.crunn 1 te fensie, welke voorschrijven. ,dat alleen ker. leerlinge der Ri|ksku.ee,x militaire belangen-vereenighigen mogen Zaandam. bestaan, welker werkzaamheid wordt be- paald door eeu regiement, niet langer Geslaagd voor het machimstendipio- m0ge]}jk_ 1 fiiuir.Muih Gedeelte, de heer H. de „WINNUBST" OP HET CONCOURS DER ZAANLANDSCHE KAPEL. Op 1 September aanstaande zal iemand, die vele jaren lang een belangrijke post in onze maatschappelijke samenleving vervuld heeft, dien post verlaten om nog een aantal jaren, naar wij willen hopen, van een welverdiend pensioen te genie ten. Wij bedoelen den lieer Tjalsma, ge durende een tiental jaren bier ter s e e directeur van de Normaallessen, thans t Alkmaar directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers. n. Geboren den eersten Mei 1868 te Of- fingawier, werd de beer IjaHma on - wijzer te Leeuwarden op 7 October en behaalde hij te Zwolle de hoofdacte op 28 Augustus 1894. Reeds had hij in 1892 zijn acte gymnastiek l.o. gehaald, ei P 8 Sept. 1990 kwam daarbij nog de land- bouwacte. Hij was achtereen vorens - derwijzer te Oldemarkt (1887 Schagen (van 24 Mei 1888 tot ->l Aug. 1897) en werd 1 Sept. 1897 tijdelijk onder wijzer aan de voorbereidende klasse al hier en 1 October 1898 vast. In April van dat jaar was hij benoemd tot onder w y - aan'de Rijks Normaallessen en 111 1910 volgde zün benoeming tot directeur, een functie, welke hij tot 1925, toen c - tuut, zooals men weet, bier .w^_opf? beven, vervulde. Op 1 Januari 1,r de daarna zijn benoeming tot duetTej der Rijkskweekschool te Alkmaar, ter ei directeur van den hoofdactecw'siis- De heer Tjalsma heeft in zfjn tieujarige werkzaamheid hier ter stede fee belang van het onderwijs gedaan. Hy as liet, die in Koegras den stoot gaf HOOFDSTUK XIX. I y Waaruit Wijkt, dat de Post in Den Helder „reuze" is en een llchtwachter van „Lange Jaap" een interviewer Iaat wachten. Huisduinen, 13 Juni 1933. Aan Yvel Dlawnurg, Den Helder. „Bii deze deel ik u beleefd mede. dat „een bekend llchtwachter eerstdaags „„Onder liet licht van Lange Jaap" „weggaat. „Klaas de Vries, die veertig jaar lang „het licht van Lange Jaap heeft ont stoken en gebluscht, gaat den dienst „verlaten. „Daar dit wellicht een object voor u „is, ben ik zoo vrii u dit te berichten. w. g. J. de Jong, Badhuisstraat 30, Huisduinen." Die snuggere Tante Pos! Hoewel op de enveloppe alleen maar als adres stond; Yvel Dlawnurg, kwam de brief direct te vreemdeling en pensiongast, maar ook voor de inwoners van Den Helder zelf zijn, indien de toren, evenals andere vuur torens, tegen minieme prijs werd openge steld. Als Neurenburger speelgoedhuisje lig gen de woningen der torenwachters onder Lange Jaap. Wanneer je de klink van de deur licht en met den teekenaar de wo ning van den scheidenden lichtwacher binnentreedt, is er een erg vriendelijk vrouwengezicht, dat je blijde tegenlacht. Want in liet huis van torenwachter De Vries wordt de gastvrijheid hoog geëerd. Maar als je vertelt, dat je in qualiteit van feuilletonnist van ae Heldersche Cou rant komt en bovendien ook nog den tee kenaar hebt meegebracht, verstrakt het gelaat van den torenwachter en van zijn vrouw. Waarom is het noodig? Ik ben hier in alle stilte vóór 40 jaar gekomen en ik wil, na veertig jaar mijn wérk gedaan te hebben, ook weer onopgemerkt heengaan. Dat zou heel onbillijk ziin, zeg ik. Veertig jaar lang hebt u uw licht bü Lange Jaap opgestoken, en deze heeft het recht. Er zit zeker een Sherlock Holpies J gewillig toegelaten en wanneer ik nu, een onder de bestellers. Hoe is 't mogelijk! 1 paar minuten bii 11 mijn licht wil opste- Hoe hebben ze 't uitgevonden! ken, u even wil interviewen, moet u dat Toch vond ik het leuk, dat de beer De Jong, de opzichter van de „Lange Jaap", mü dit bericht deed toekomen1), want het geeft niet alleen gelegenheid, een trouwe oprichting aldaar van een Landbouwcur- sus en hij heeft dien zelf a'<':'al, £„QP geleid. Twee jaar lang voor geregeld loopetide naar ivoegi terug; in liet tweede jaar kreeg hg het recht langs de spoorbaan te loopc n, Ziin de wintermaanden uitermate ge schikt voor het organiseeren van solisten- concoursen, in goed verwarmde gezellig verlichte zalen, wanneer het „zomert", clan roept de natuur den muzikant naar buiten 0111 in de parken, tusschen liet geboomte, of langs de straat, met vrooliike marsch- muziek zijne ineöemenschen op te vroo- lijken en uiting te geven van hetgeen zijn muzikale talent vermag. Dan ook is het de tijd dat er muziekconcoursen worden uitgesohreven in ons land, waarin vol gens het maandblad voor harmonie- en fanfarecorpsen „Musica" niet minder dan 4090 dilletan ten muziekcorpsen de muziek beoefenen, waarvan in Noord-Hol land lang niet de minste ziin. Zoo besloot de Zaanlandsche Kapel te Koog aan de Zaan, ter gelegenheid van haar 8ste lus trum! een groot nationaal concours uit te schrijven voor harmonie- en fanfarecorp sen aan welke uitnoodiging tot deelname door vele corpsen werd gehoor gegeven, vooral uit de hoogste afdeelingeu. De gunstig bekend staande Zaanland sche Kapel een der beste harmoniecorp sen uit de Zaanstreek - wist, onder lei ding van haar dirigent, den heer IZwa ger reeds 6 achtereenvolgende jaren be slag te zeggen op de hoogste onderschei dingen van 't concours, in de Super-Eere- Afd. en Eerewedstrijd. Zij werd op het concours te Oostzaan 11 Juni j.1. aan de corpsen ten voorbeeld gesteld toen zij aan de Jurv voor het te maken nummer 111 den Eere-wedstriid. verschillende nummers ler hand stelde, om daaruit een keuze te maken voor hetgeen zy ten geliooie moest 1! mi gen een teeken dat zü niet alleen een goed repwtoire bezit, maar het ook in Kr macht heeft om liet uit te voeren Van de Heldersche muziekcorpsen gaat De llchtwachter Klaas de Vries, die gedurende i0 jaar het vuur op Lange Jaap aanstak en bluschte torenwachter bii het einde van zijn 49- jarige loopbaan te interviewen, doch ook, 0111 de geheimen van „Lange Jaap" te ont sluieren. Zeer zeker lieeft iemand, die Lange Jaap dient, recht op een plaatsje onder dit hoofd en draag ik den zetters op, als hulde daaromheen vandaag een dikke jubileumrand te maken. Hei i9 en blijft jammer, dat deze toren, met ziin praeht-uitzicht over zee, voor het publiek gesloten blijft. Het zou zeer zeker Indien er soms andere Jutters ziin, die voor Yvel Dlawnurg een object heb ben, dan zie ik gaarne hun brieven, ge adresseerd aan: Yvel Dlawnurg, Den Hel der, tegemoet. Natuurlijk niet over onbe nullige dingen, als: onze kat heeft gejongd, of c'at Keesie een melktandje krijgt, doch belangrijke dingen, die het publiek inte resseeren. een groote attractie, niet alleen voor den ook gewillig toelaten. Ik heb heusoh geen tijd. Ik moet direct, over een half uur, naar de sema- phore, de kaap, zooals ze in Den Helder zeggen, en dien man wil ik niet laten wachten. Je moet alty'd zorgen, dat je op tijd bent. Veertig jaar lang heb ik voor mijn zaken gezorgd en ik zou niet graag bij 't scheiden van de markt mijn plicht verzaken. Op één minuut komt 't toch niet op aan? 't Komt er wel op aan, zegt de toren wachter kortaf. Bij den vuurtoren gaat alles even pre cies als de zonneloop. Precies met zons ondergang, juist als de zon onder de kim verdwijnt, begint de eigenlijke taak van den liohtwaehter. Boyen in den toren hangt een kaart, en daar staat precies op de seconde af aangegeven hoe laat de zon ondergaat. Een half uur voor dien tijd moet de lamp al draaien. Is de zon onder, dan, floep, wordt ie aangestoken! Tegenwoordig gaat dat electrisch, maar vroeger was 't een groote petroleumlamp, waar 39 liter olie in ging, daar was een pers in, en die perste die olie naar de pitten, zes in elkaar. Do jubileerende torenwachter komt ge lukkig zoo'n beetje op zijn praatstoel, liet interview loopt en het wordt zelfs erg knus, nu mevrouw De Vries, die veertig jaar hier, in hetzelfde huis. met hem in ballngschap, ver van de wijde, woelige we reld geleefd heeft, ons „laaft" en „voedert" met thee en jodenhoeken. We zijn altijd stil onzen weg gegaan, zegt ze. Dit huis onder den toren is mü lief geworden. Vanaf het begin van ons trouwen hel) ik er gewoond. zegt ze zacht. Lief en leed heb ik er mee gemaakt, al myn kinderen zijn hier ge boren. U zult toch wel blij zijn, als u nu in de stad kunt wonen, zeg ik, 11 zult wel naar een beetje drukte verlangen. De vrouw van den torenwachter kijkt 111verbaasd aan. In de stad?Dacht u werkelijk, dat ik deze heerlijk stille natuur, deze mooie rustige omgeving zou willen ver ruilen voor de drukte van het stadsleven? Neen, kijk daar, onder het duin, waar de „Jutter" op staat, daar vlak onder, hoop ik mijn leven te slijten. Ik ben aan de duinen, aan de zee gewoon geraakt, ze zijn mij lief geworden, ik zou ze niet willen 1 missen. Ik kiik uit het raam van de licht wach terswoning. Hoog, steenrood geverfd, ver heft zich Lange Jaap. Onder breed en massief, boven fijn en slank en ele gant liet hoofd verheffend. Vierenzestg, meter hoog piekt ie zich de lucht in. Een bekoorlijk gezicht vanuit liet ven ster van den torenwachterswoning. Wijd weg heuvelen geel zandige en begroeide duinen. Heel in de verte de watertoren en de roode daken van de Heldersche hui zen overgoten door gouden zonneglans, 't zijn net huisjes uit de speelgoeddoos. Aan den voet van de reus, van Lange Jaap velden met aardappelen bepoot en mooie glanzend veeDe teekenaar grijpt zyn stift en gooit „Lange Jaap" op papier. 't Is een lieele hooge, zeg ik; iederen dag naar boven te gaan, een heele liijseh en u is niet jong meer Er zijn 286 treden in den toren; ik heb er heel wat stappen liggen, zegt De Vries. Vroeger kwamen wij er meer dan nu en hadden wij boven 0111 de beurt de wacht. Tegenwoordig houden wij die op de semaphore, die links van het Badhuis staat. In den toren is ook altijd een van de wachterswant het licht eisclit de grootste zorg, alles is subtiel werk. Een Philipslamp van 4 kilowatt wordt door prisma vergroot tot een lichtsterkte van vijf millioen kaarsen. Het eene half uur brandt het licht op blauw gas, hetzelfde gas dat ook de Zeppelin gebruikt. Vroe ger was het een vast licht, was liet ook ver in het land te zien, een groote lens, een reflector zorgde daarvoor. Naar zee toe was liet licht scherper dan over de landzijde. Alle nachten hielden wij daar de wacht. De lamp verbrandde toen 21/» liter petroleum per uur. In den langsten nacht, op 21 December, werd het licht om 4 uur ontstoken en 0111 zes uur den vol genden morgen gedoofd. In de eerste jaren, nadat de vuurtoren gebouwd is, moesten wij de brandstof naar boven dra gen, later heschen we ze met een katrol op. Heel wat nachten heb ik daar op den uitkijk gezeten, met de andere wachters. Om de beurt sliepen er twee. Want daar zijn kamertjes met bedden. Een van ons, had de zorg voor het licht, de ander was voor de kustwacht en bleef in verbin ding met het havenkantoor. Hebt u veel schepen te pletter zien loopen, vraag ik. Peinzend staart den torenwachter voor zich uit. D'r heeft zich heel wat afgespeeld, zegt hij, maar als je daar wat van wil weten, moet je maar terugkomen, want m'n maat zit op de semaphore op me te wachtenIk ben nog nooit te laat ge komen en ze zullen van my niet kunnen zeggen, dat ik .ooit in mjjn plicht tekort geschoten ben. Nee, »ou hoef je heele- maal niks meer te vragen, want ik ben zoo stom geworden als de leeuwerik van De Boer, die zong ook nietIk moet naar de semaphorekan er nog juist op tyd zyn... Dit is geen heel interview, zeg ik protesteerend, dat is niet grondig. In „Lange Jaap" zijn licht, zyn wachters, en wat zy zagen, zit veel meer copie. Zoo kan ik niet voor de lezers verschijnen... laat die vent op de semaphore wachten... laat 'm zitten tot-ie een ons weegt Niks hoor... wacht jij maar liever, en als je geen geduld hebt, dan vraag je maar bij onzen opzichter De trouwe lichtwachter grijpt zijn pet, drukt die op z'n hoofden met stevi- gen pas loopt hij de deur uit, zoodat ik de lezers tot Dinsdag a.s. op het vervolg van het verhaal moet laten wachten. (Wordt vervolgde Het eigen economisch program der Vér. Staten7 De Spaansche vliegers Barboran en Collart omgekomen? 7. De gebeurtenissen in Oostenrijk en de uitschakeling van de N.S.D.A.P7 Een nieuwe liberale staatsgreep in Siatn. Zonder bloedvergieten verloopen7, Het vertrek van Hr. Ms. Joh. v. Nassau is thans vastgesteld op 29 Juni8 Een oplossing van het visscherij- conflict te IJ muiden in zicht? 7, Omtrek-nieuws6 Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws8 Enorme belangstelling. Zeer velen konden geen toegang meer krijgen. De Oranjetrein.Als dit blad ver schijnt staat hij alweer op het Haariein- sche station en ontvangt daar den stroom van bezoekers en vooral bezoeksters en is liet voor Den Helder alweer geschiede nis geworden. Velen hebben hem bezoc ht, maar nog meerderen deden dat niet, eu dat geenszins omdat zij er niet nieuws gierig naar waren, maar alleen omdat er geen gelegenheid meer voor was. Wij hadden gemeend, teneinde eeu beter overzicht te krijgen van het bezoek, vroeg in den middag te moeten gaan in plaats van des morgens. Dies begaven wij ons te twee uur op pad naar den overweg, waar de trein, met zyn fel oranje geschil derde w agens, reeds de groote belangstel ling had van de omwonenden. Wij hoop ten, dat de toeloop eerst 0111 een uur of vier zou beginnen, zoodat wij rustig een en ander konden bezichtigen. Och arme! de Heldersche huisvrouw had voor dit maal de vaatwasscherij uitgesteld tot nader orde, den nieuwen zomermantel aangetrokken en was in optocht trein- waarts gegaan. Wy liepen, in de smalle gangen, die tusschen de stands waren ge laten, als de kippetjes achter elkaar; was er iets interessants, waardoor hier of daar een groep opgehouden werd, dan stond alles stop en konden wy ons ver heelden een reisje langs den Rijn te maken. Totdat er weer wat schot in kwam en dan ging het maar verder. Het idee om door middel van een trein een dergelijke expositie .te, houden, is zeker aantrekkelijk uit het oogpunt vau den zakenman» Maar hoewel men op deze wijze het geheele land kan bestrijken en alzoo dus een groot publiek bereikt, staat daar tegenover, dat het aantal bezoekers wegens de beperkte ruimtt-, die er in zoo'n trein is, ook slechts in elke plaat» beperkt kan zyn. Ruim 7409 bezoekers zyn er Dinsdag in den trein geweest en stellig zjjn ook ruim 7000 afgewezen. De politie regelde des avonds het bezoek en liet de menschen groepsgewijs naar bin-« nengaan. Zeker waren er interessante zaken te bezichtigen en het is dan ook te betreu ren, dat men voor Den Helder niet ook twee dagen reserveerde. Maar dit is een eerste proefneming en zeker zal men een volgend jaar zyn voordeel doen niet de thans opgedane ervaringen. Men verwachte van ons niet een over; zicht van de verschillende stands; v ij hebben reeds medegedeeld welke firma's inzendingen hadden in dezen trein en er waren dikwijls smaakvolle étalages van gemaakt, die wel in staat waren de aan dacht te trekken. Aan eiken stand was personeel beschikbaar, dat zorgde voor de noodige inlichtingen en bovendien den bezoeker overstroomde met reclame materiaal en proefjes. Zoo kregen wij bü de King pepermunt een proefje van dit verfrisschende snoepje en zoo waren er herhaaldelijk opstoppingen op plaat- sen waar wat te zien was. A an liet ele noemen wü een plaatskaarten-apparaat, een roestwerend middel voor ijzer, een broodsoort Sanovite. uit den gelieelen tarwekorrel bereid, Oirschotsche meuUe- len, een insectdoodend middel, enz. 7 oor 65.— kon men een completen burger wacht krijgen, d.w.z. de uniform, men moest zelf zorgen voor den man. Dan stuiten wü plotseling op d n lo-ef Lorette, welbekend vau de afdeellng Den

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5