MAISON GERRSTS Alles uit! SENSATIONEELE OPRUIMING Wielingen. SALON DE Cö.rrüi^E l SALON DE BEAUTEI Juiianadorp. heden begonnen Breezand. Anna Pauluwna. UUsluêSencJ cSe toefteee c©r>(©clte HERMAN NVPEL8 kledingmagazijnen Schagen. de texelsche kermis. De beklimming van den Mount Everest. Noodweer op vele plaatsen in Zwitserland. 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 ■ILlNI lgOO. Tel. 457. Spoo. straat 104-106 Uit cultureel oogpunt bezien, is vast staand. cat door: het toenemend vreemde lingen verkeer. meer en meer aandacht wordt en moet worden geschonken aan verbetering van wegen, wegneming an v keersbeiemmeringen en vooral ook meer wordt gelet op aeslhetisch aanzien r n bouw werken, zoowel als tot verbete ring der volkshuisvesting. Zoo wordt cus j ürect door de bouwwereld geprofiteerd van het vreemdelingenverkeer. Huisduinen vooruit! Een enkele blik op de ontwikkeling van Huisduinen bewijst dit. Vergelijkt men Huisduinen zooals dit heden is met b.v. 10 jaar terug, dan is het verschil spre kend; dat tengevolge van het toenemende vreemdelingenverkeer vele verbeteringen zijn ontstaan, zal wel geen tegenspraak vinden. En nog zijn de expansiemogelijk heden schier onbeperkt. Veel kan en veel moet er nog geschieden. Onze vereeniging V.V.V. „Helders Be lang" heeft in deze een belangrijke taak te vervullen. Van haar behoort in vele opzichten de stuwkracht uit te gaan; daar toe is noodig eensgezindheid, medewerking van overheid en genieentenaren. We herhalen: de bevordering van het, vreemdelingenverkeer is van groote eco nomische beteekenis voor onze gemeente. Daarin kan, mits goed verzorgd en goed geleid een bron van welvaart worden aan- g boord van schier onultputteliiken aard. Maar dan: weg met alle pessimisme, met nurksche tegenwerking, alleen eendracht maakt macht! Veel kan gedaan worden. Onze vaste overtuiging is, dat Den Helder en Huisduinen, hoewel bij velen nog on bekend en onbemind, den vreemdeling veel kunnen bieden dat waard is gezen en gekend te worden. Door dat zien en dat kennen zal het ook worden geliefd. Om dat te bereiken moet steeds weer onze omroep door Nederland en waarom ©ok niet daarbuiten? weerklinken: Komt en ziet! Indien dit niet te veel tijd zou vorderen, zouden we met tal van voorbeelden kunnen aantoonen, hoe tal van plaatsen, ook in i ons land, voor een groot gedeelte aan het vreemdelingenverkeer hun welvaart dan- ken. Men aenke zich eens in: wat zou 's-Gravenhage zonder Scheveningen zijn; hoe Zandvoort, Noord wijk. Katwijk, Wijk- aan-Zee, Bergen, enz., schier uitsluitend zijn aangewezen op een bloeiend vreem delingenverkeer. Als men zoo af en toe hier en daar eens een kijkje neemt in de verschillende centra van het verkeer, dan verbaast men zich vaak er over, welke enorme bedragen zoo in circulatie worden gebracht en dat alles niettegenstaande in ons land in vele opzichten nog veel verbe teringen noodig zijn, zooweb wat verkeer, als wat het opheffen van belemmerende overheidsmaatregelen aangaat. Een kijkje bij onze zuidelijke buren, aan de Belgische kust, doet direct zien, hoe door intensieve overheidsmaatregelen het den gasten aan genaam en gemakkelijk wordt gemaakt Daar van Nieuwpoort tot Knocke langs de geheele kust goede verkeerswegen van be gin tot het einde, een electrische treinver binding van Ostende tot aan Zeeuwsch- Viaanderen. Het valt daarom zoo op, om dat men komende aan de Hollandsche grens overstappen moet in een ouder- wetsch stoomtrammetje. Doch genoeg hierover! Men meene nu niet, dat wü de illusie koesteren, dat Huisduinen ooit met Sche veningen of Zandvoort of Bergen zal gaan wedijveren, doch wel is onze overtuiging, dat ook Huisduinen als badplaats zoowel als Den Helder als steeds in aanzien toe nemende stad van beteekenis meer en mee. in trek zullen kunnen komen. Daarvoor is het altijd weerkeerend pa rool: reclame maken, werken onverpoosd. Een beroep op dë offervaardig heid van het publiek. Wü zijn ons bewust, de tüdsomstandiig- heden zijn niet gunstig, om thans een be roep te doen op offervaardigheid. Toch meenen we dit voor versterking van de middelen onzer vereeniging te moeten en Ie mogen doen met allen ernst. Men be denke hierbij, dat juist in dezen tijd, nu ver-schillende bronnen dreigen te ver minderen. het van beteekenis is te pogen het vreemdelingenverkeer naar Den Hel der en Huisduinen te vermeerderen en daardoor een nieuwe bron van welvaart aan te boren. Zal dit met succes kunnen gebeuren, dan is een steeds voortdurende en krach tige reclame noodig. Reclame is de slag ader voor oplevend vreemdelingenverkeer in onze gemeente. Zonder overdrijving mogen we gerust zeggen, komen we hier niet verder. Wat onbekend is moet bekend1 worden gemaakt, het nog onbeminde moet worden geliefd. Aan ons hiervoor te wer ken; de lust, de ijver en de aanleiding tot werken is er. Aan onze gemeentenaren de teak om onze vereeniging in staat te stel len dat werk te do-en. „Helders Belang" is een van de weinige vereenigingen, waarin politiek en godsdienst gelukkig geen rol spelen. Daarom kunnen wü ons wenden tut alle gemeentenaren, zonder onderscheid. Het doel: een steeds toenemend vreem delingenverkeer met een versterkt econo- bereikt D °nZe sremeente kan worden Daarom weerklinke hier tot u en tot alle ingezetenen: helpt mee! blijft niet onver- schi hg toezien. Sluit u aaneen, opdat Den Helder en Huisduinen een belangrijke plaat» zal innemen in het vreemde!ingen- ve>r keer. „BLOEM DER WIJN". In ons nummer van Donderdag stond een advertentie van de firma G. Joh. van der Lee, waarin de ons opgegeven naam „Bloem der W ün door onzen corrector was veranderd in „Bloem van den Wijn". De firma Van der Lee stelt er evenwei prys op, alsnog bekend te maken, dat de wijnsoort, waarvan in deze advertentie sprake is, den naam draagt van „Bloem der Wyn". PREDIKBEURTEN. N'ed. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, de heer J. G. Panhuise, Cand. t.d.b.d. te Amsterdam Zendingsgebouw „De Ster der Hope 's Morgens 10 30 en 's avonds 7.30 u, tie heer Ph. Looy, van Rijsoord. In dit teeken staat onze vanaf 6.75 3.90 290 120 PREEKBEURT Evangelisatie (N'ed. Ileiv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur heer P. Boon. WEET GE WAT OF WIE GE STEUNT Een groep personen is hier op zoon manier aan het colporteeren geweest, dat we goed meenen te doen, de handelingen van deze heeren te signaleeren, daar zij thans waarschijnlijk Den Helder en om geving als terrein van hun werkzaamhe den hebben gekozen. In plaats van duidelijk uiteen te zeiten waarvoor ze een beroep op uw beurs doen, vragen ze b.v. brutaalweg of ge katholiek of protestant züt. Is men zoo onverstandig op deze vraag te antwoorden, dan hebben ze, al naar het antwoord uitvalt, wat te koop: brochures en boekwerken, die ver kocht worcen, naar zii zeggen, ten voor- deele van de zending. Zegt men tot geen kerkgenootschap te behooren, dan trach ten ze b.v. het een of ander over de tuber culose aan een man te brengen, Voor wie oi' wat'treden deze heeren, die door stemmige kleeding en houding ver trouwen wekken, nu op? Als gevraagd wordt of men wat voor de zending of de j tuberculosebestrijding over heeft, denkt men allicht, dat het geld, dat op de boeken j en brochures verdiend wordt, ten goede komt aan een der bekende zendingsgenoot schappen of aan een der groote vereeni gingen, die ten doel hebben de tubercu lose te bestrijden. De heeren laten u in dien waan! Zii, staan echter niet in con tact met esn van de laatstgenoemde ver eenigingen en ook niet met het kath. mis siewerk, noch met de Zendingscorporatie Oegstgeest of de Gereformeerde Zending. Het zou misschien interessant zijn te weten waar dan wel het geld of een groot deel daarvan blijft, doch het zal niet mee vallen om dat precies van de heeren aan de weet te komen. Bij een eventueel bezoek kunt u het probeeren, maar laat u dan niet met een kluitje in het riet sturen en vraag eens zwart op wit. voor welk doel gecolpor-1 teerd wordt en waaraan, maar dan precies 1 omschreven, het geld besteed wordt. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur; Cand. R. Boeke Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. Costuum Regenjas of Demi Kinderpakjes. Gestreepte Broeken PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Evangelisatie Ned. Herv. Gem. Den Oever 's Morgens 10 u., de heer R. C. Franck Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, dienst. Burgerlijke Stand van Wlerlngen. Van 16—22 Juni. GEBOREN: Hermanus Theodorus, z. v. H. Boersen en E. Krommedam; Maria Gerda, d. v. P. Rotgans en A. Smid; Bregtje Gornelia, d. v. J. Nieuwenburg en G. Kieft; Willemijntje, d. v. P. Bons en C. J. Visser; Martje, d. v. C. Visser en C. Wagenmaker; Cornelis Hendrik, z. v. J. H. Korstanje en E. v. d. Schans. GEHUWD: A. v. d. Welle en L. Wes- terbeke; J. Bakker M. Bakker, AUTOBOTSING. Donderdag heeft in den gevaarlijken bocht Swinstraat—Hofstraat een autobot sing plaats gehad tusschen een personen auto uit Leeuwarden en een tankwagen van de A.P.C. uit Den Helder. Beide auto's werden vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Hippolytushoef. AANBESTEDING. De uitslag der gehouden aanbesteding van het maken van de electrische gelei dingen enz. voor verlichting enz. der nieuwe bioscoopzaal van de N.V. Gebr. De Haan, is als volgt: A. W. Berkhout voor 633; J. H. Navis voor 625; P. D. Spaander voor 525, aan wien het werk is gegund. Het aanleggen van de centrale verwar ming en luehtververschingskanaal is op gedragen aan de firma Harlof en Thonon te Amsterdam, voor 6500. Tevens heeft de directie besloten van wege de hooge stroomkosten bü het P.E.N., voor verlichting en krachfcaandrijving een eigen electrische centrale te doen inrich ten, zoodat de nieuwe bioscoop de eerste is. die over eigen stroom beschikt. POLITIE. Verloren-: een pakje, inhoudende twee boeken. G e v o n d e n een dop van een benzine tank van een auto. Inlichtingen bü den Gemeentebode te Hippolytushoef. Den Oever. EEN NIEUWE ZAAK. Men deelt ons mede, dat voor rekening van den heer H. Houwing aan de Zwin straat te Den Oever binnenkort een nieu we zaak en wel een modierne bloemenwin kel zal worden gebouwd. Daar te Den Oever een dergelijke zaak nog niet gevestigd Is, twijfelen wü er niet aan of de zaak zal zeer zeker opgang ma ken en Den Oever een mooi pand riiker worden. Burgerlijke Stand van Schagen van 1522 Juni. GEBOREN: Dirk. z. v. W. v. Eekeren en N. Bak; Hendrik, z. v. P. Brantenaar en L. Snaas. POLITIE. Verloren: een nummerplaat, een fietstaschje en een dekzeil. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld, een thermometer en een cein tuur. MARKTOVERZÏCHT. Er was op de j.l. Donderdag gehouden markt, een beduidende aanvoer van vette koeien. De handel was uitstekend. Er waren veel kooplustige slagers en gros siers uit Amsterdam, Haarlem en Den Helder. De prijs schommelde tusschen 26 cent en f 210.—. In kalf- en gelde- koeien was de handel slechts matig. Pinken waren in 't geheel niet aange voerd, terwijl de handel in pinkstieren heel stug was. De handel in nuchtere kalveren was heel goed, de prijzen waren heel wat beter dan de vorige week. De prijzen der vette kalveren liepen tot f 35.50. Handel stug. De prijzen van vette, schapen waren ook hooger, en liepen tot f 13.50. Gemiddeld waren de prijzen f 2.50 hooger dan vorige week. De handel in lammeren was heel stug. In vette varkens was de handel vlug. Óver den prijs van 1617 cent was men overliet algemeen te vreden. Handel in biggen goed. Prijzen iets hooger. Aangezien het een kermis* markt was, viel de aanvoer erg mee, terwijl de handel lang niet ongunstig was. ■4 YYieringerwaard Als koster in cfe vacature W. Haver- horn van de Ned. Herv. Kerk, hadden zich een 5-tal sollicitanten opgegeven. De heer P. Zeeman Jr. is als zoodanig be noemd. Voor de gouden kruiswedstrijiïen zal a.s. Zondag op het gem. sportpark alhier een wedstrijd worden gesneeld: Wierin- gerwaard I—B.K.C. I van de Kleine Sluis. PREEKBEURT. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10.30 uur, Ds. M. A. G. Vorstman In deschouwburgloge worden gedurende de kermis alhier de volgende tooneelstuk- ken opgevoerd. Woensdag »Op hoop van Zegen» van Heyermans; Donderdag »De Rozenkrans» van Florence Bardag; Vrij dag 't bhjspel »Hoera een drieling* van Frans Corel. Zaterdag en Zondag treedt het beroemde variété-gezelschap C. Faveur op. Bovendien heeft Woensdagmiddag aldaar een Kindervoorstelling plaats, ge geven wordt dan »De geschiedenis van een'jongen, die jokte«. De bioscoop van den heer De Jong, die weder haar staanplaats in 't Park heeft gekregen zal de komende week een keur van filmsgeven. Maandagen Dinsdag loopt daar »Tarzan«Woensdag »De Groote Parade* opnieuw opgenomen als geluid.-fllm; Donderdag »Ben Hnr», even eens nu ogenomen als geluidsfilm; Vrij dag »Zyn zwaarste strijdmet Jac. Cooper in de hoofdrol; Zaterdag 'Italiaansche hof», met Dickie More in de hoofdrol; Zondag 'Titanen der Lucht» en Maandag >Matha Hari* met Greta Garbo in de hoofdrol. 't Zal Maandag reeds volop kennis zijn, alle dansgelegenheden zijn dan reeds ge opend. Hötel 'Texel» waar de heeren Polak weder 't bal zullen leiden wordt omgétooverd in een smaakvolle Japansche danszaal. De heer Pen neemt dien dag voor 't eerst voor den dans zijn nieuwe zaal in gebruik; ook de danstent, van den heel Eelman zal dan geopend zijn. Texel. IXM)R EEN PAARI) GESLAGEN. Vrijdagmiddag bevond een zoon van den beer Lap van „Zeewyk" zich met een paard en wagen in de Julianastraat te Den Burg, toen het paard plotseling weigerde verder te gaan, welke pogingen de voerman hiertoe ook aanwendde. Eenige personen wilden daarna een behulpzame hand bieden en begonnen den wagen van achteren te duwen, 't Paard begon te steigeren en gaf daarby den bestuurder zulk een trap tegen een der beenen, dat de ongelukkige naar binnen gedragen moest worden en zich direct onder dokters behandeling moest stellen. Het been was een heel eind opengescheurd. Later moest de patiënt per auto naar zyn woning ver voerd worden. EEN MECHANISCHE RUSTVERSTOORDER. Gisternacht is de ge weldig zware claxon, die zich aan een der autobussen van den heer Boekei bevindt, staande in de garage aan den nieuwen weg achter de Zeevaart school, automatisch in werking gesteld; in de groote garage klonk 't zoo zwaar dat de geheele buurt, ook de bewoners van de Julianastraat, allen werden gewekt. Het was niet mogelyk de garage binnen te komen, zoodat de omwonenden ten slotte genoodzaakt waren om den chauffeur van den heer B., den heer C. Dros, te wekken, die onder groote hilariteit van de buurtbewoners een einde maakte aan het helsch spektakel. Burgerlijke Stand van Texel van 2»—23 Juni. GEBOREN: Bernard Pieter, z. v. J. C. Rab en G. Dros. GETROUWD: Arie Ellen en Anna Kalf. OVERLEDEN: Jacob Kikkert, 84 jaar, weduwn. van Grietje Rab; Geziena Tho massen, 55 jaar, geh. met Antonie Eel man. RIJWIEL ONTVREEMD. Hedennacht werd een rijwiel ontvreemd van mej. B„ dat gepiaatst was bü het P®1** sion van de dames Schrama—Bakker. Het is vry algemeen gewoonte de rij wielen hier onbeheerd te laten staan, doch men ziet dat thans ook Texel daar voor niet meer betrouwbaar genoeg is. Naar men ons mededeelt, zal voor re-1 kehiog van den heer Van Twist, beheer- j der biu'hotel te De Koog, aldaar, een land- j huisje worden gebouwd. Oosterend. EXAMEN. Geslaagd voor het examen voor onder- j wyzeres mej. T. Vlaming K.d„ van Nieu- wèsrhild, eerünge der Da Costa-Kweek- sehool te Haarlem. Binnenland. EEN VOETPAD LANGS DEN KOOGERSTRANDWEG. Ih de raadsvergadering van heden zal een besluit worden genomen over het maken van een voetpad langs den Koo gerstrandweg. Door de N.V. Tex. Eig. Stoomb. Ond. is een subsidie aangeboden voor 't. maken van dit pad. B. en W'. hebben zich tot 't Staatsboschbehecr gewend, dat tegen 't maken hiervan, geen bezwaar heeft, in dien 't werk naar zijn goedkeuring uit gevoerd wordt. Voorgesteld wordt een pad le laten aanleggen van 1.20 m breedte, van bazaltinetegels, ingesloten tusschen planken, ter lengte van 400 m, langs den Auidel. kant van 't Koogerslag. De direc teur van gemeentewerken heeft een be grooting hiervoor gemaakt, waarbij het Bedrag van het subsidie van T.E.S.O. ¥iiet veel overschreden zal worden, zoodat 'ae raad 't plan wel zal goedkeuren. OPENING PEN S BIOSCOOPTHEATER. Onder zeer groote belangstelling is Vrijdagmiddag de nieuwe zaak, die aan hotel «De Oranjeboom" is toegevoegd, voor het publiek geopend. Hoewel wij over deze prachtige inrichting zoo nu en dan het een en ander hebben medegedeeld, hebben wij, nu alles gereed is, er nog eens een kykje genomen, 't Is een keurig geheel geworden, waarvan de ontwerper, de architect Igesz en de vaklieden, die het gebouw hebben vervaardigd, allen lof toekomt. In de zaal beneden is plaats voor 320 personen, boven voor 100. Het buffet, dat met het woonhuis en de kleine zaal in verbinding staal, bevindt zich achter in de zaal. Een keurige inrichting is vooral het tooneel, dat van zeer groote oppervlakteis. De kleedkamers voor dames en heeren bevinden zich, evenals een ruime bergplaats voor tooneelbenoodigd- heden, onder het tooneelin de beide kamers vindt men vaste waschtafels. Vanaf het tooneel vooral heeft men een keurig overzicht over het balcon het zal voor dilletanten en artisten ongetwijfeld een groot genoegen zyn in zulk een keu rige zaal op te treden. Over de verlichting, die door den heer De Wilt is uitgevoerd, in opdracht van Dros' auto-centrale, schreven wy reeds in een vorig nummer. Vooral de matte belichting is in de zaal zeer gezellig. Het timmerwerk is uitstekend verzorgd door den heer J. van Wessemde sani taire die den heer P. Oele was opgedragen is eveneens keurig in orde. Het schilder werk bij de heeren Gebr. Graaf is in goede handen. Het metsel werk by de heeren C. Keyser en Jb. de Graaf. De stoffeering en meubileering heeft de N.V. Goedertr. Ph. Vlessing schitterend uitgevoerd. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Juni Ned. Herv. Gemeente Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft De n Hoor n, v.m. 10.30 u., Ds.v.Petegem De Cocksdorp, v.m. 10.30u.,Ds.Plug Z u i d-E i e rl a n d 's mid. 4 uur, Ds. Plug Oudeschild, 's av. 7 u., Ds. Visser Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Smidts van Den Helder. Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 uur, Leesdienst. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Leesdienst. Gereformeerde Kerk (H.V.). Oost er end, v.m. 10 en n.m. 3 u., Ds. Diepersloot, van Andijk. DE INBRAAK BIJ DR. PHILIPS. De uitgeloofde belooning. Naar men zich zal herinneren, is op 24 Juli van het vorige jaar ingebroken j bij dr. Philips, wonende in het flatgebouw Van Hogenhouekiaan te 's Gravenhage, waarbij voor een bedrag van duizenden guldens, aan juweelen en goud is gesto len. Drie dagen na het gebeurde is in de Haagsche bladen bekend gemaakt, dat een Fransche verzekeringsmij., de heeren E. Long Maddox en Co., Rue de la Paix 23, Parijs, by welke dr. Philips verze kerd w-as, door bemiddeling van Lloyds, een belooning van 16.000 hadden uitge loofd voor het terugbrengen van het ge- stolene. uit te betalen in verhouding tot hetgeen zou worden teruggevonden. Nu dus, naar men weet, al het gesto- lene terug is, hebben zij, die tot deze terugbrenging den stoot hebben gege ven, recht op de geheele belooning, naar billijkheid te verdeelen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmerking de schoenmaker, die. toen hij bemerkte dat zyn knecht een deel van den buit in de schoenmakersw erk- plaats aan den Sehenkw eg had verbor gen. hiervan onmiddeilük aangifte deed bij de politie, hetgeen aanleiding was voor de tw eede arrestatie van den Oosten rijker en tot het vinden van den buit. Voorts maakt aanspraak op een ge deelte der belooning, een juffrouw die tevoren met dezelfden Oostenrijker was uit geweest, en die bij het vernemen van de uitgeloofde belooning, bü de politie aangifte deed, dat een Oostenrijker haar verteld had, dat hij binnenkort een groote „kraak" zou plegen. Deze aangif te leidde tot de eerste arrestatie van den Oostenrijker. Over het uitbetalen van de bovenge noemde belooning zyn thans eenige moei lijkheden ontstaan, Lloyds bood eerst namens de verzekeringmaatschappij een bedrag van 2000, hetwelk later tot 8000 w erd verhoogd. De schoenmaker wenscht hier geen genoegen mede te nemen, zoodat hy zich van rechtskundigen bijstand heeft voor zien, teneinde het hem toekomende be drag uitbetaald te krijgen. Men tracht thans allereerst langs minnelijken weg de verzekeringmaatschappij tot uitbeta ling van het geheele bedrag te bewegen. DE SMOKKELHANDEL IN- SIGARETTEN EN KOFFIE BLOEIT WEER. Sinds het toezicht aan de Duitsche grens aanmerkelijk verscherpt is, en het j risico dus grooter werd, loonde zich het smokkelen van suiker, brood en tarwe niet meer. Het transporteeren van eieren jen boter bracht te veel moeilijkheden mee, weshalve de smokkelaars weer tot hun oude liefde: sigaretten en koffie, teruggekeerd zyn. J De nieuwste truc is: koffieboonen in automobielbanden. De smokkelaars snij den de binnenbanden stuk, vullen deze met koffieboonen, herstellen ze weer, om ze daarna weer op te pompen. De wagen moet licht zyn en de weg zacht, anders worden de boonen stukgedrukt. Maar ook achter dezen truc kwamen de douaneambtenaren en er zijn reeds slachtoffers gevallen. Buitenland. Uitstel tot het najaar. Reuter meldt uit Calcutta: Tengevolge van het slechte weer zal de poging om den top van de Mount Everest te bereiken, uitgesteld worden tot het na- jaar. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN OPSTANDIGE BOEREN. dooden, 20 gewonden. Naar gemeld wordt is het in een dorp in het wojwodeschap Krakau (Polen) tot bloedige botsingen gekomen tusschen de politie en opstandige boeren. In den loop hiervan werden 9 boeren gedood en ruim 20 gewond. De orde is weer hersteld. EEN BANDIET GEVANGEN GENOMEN. De Chineesche troepen zyn er in ge slaagd den beruchten bandiet Hsoe Min- s.ian, die de geheele provincie Zuid-Kwan- toeng onveilig maakte, gevangen te nemen, na een hevig gevecht met zijn I aanhangers. j De terreur van den bandiet was zóó1 hevig dat de bevolking het gebied voor een deel had ontruimd. GRANAAT ONTPLOFT. ijf dooden. twee gewonden Naar uit Tunis wordt gemeld zyn In een inboorlingenhut by Hammanet viif personen gedood en twee levensgevaar lijk gewond door de ontploffing van een granaat, die een inboorling had gevon den en die hü wilde openen. HET RIJKSTE MEISJE. Prins Alexis Mdivani, die met miss Bar- bara Hutton, de erfgename van de Wool- worth-niillioenen in liet huwelijk getreden is, heelt een document onderteekend waarbij hy afstand doet van alle wette lijke recht op het fortuin van zijn echt genoot e. ,.lk houd van Barbara, en niet van haar gi ld" heeft de prins by het onderteekenen verklaard, aan een advocaat, die hem er op wees, dat volgens de Fransche wet de eigendommen van de vrouw bij het huwe lijk automatisch overgaan op haar man. VERARMDE PRINS. Prins Percia, de laatste telg uit een oud Hongaarsch aristocratisch geslacht, heeft aan het gemeentebestuur te Boedapest het verzoek gericht om opgenomen te worden in het gemeentelijk tehuis voor arbeiders. l)e prins, die vroeger ontzaglijk rijk was, heeft millioene» verloren in Hon- gaarsche en Oostenrijksche oorlogslee- ningen en zijn familie-bezittingen zijn na den oorlog geconfiseeerd. 1)E BRUILOFT VAN DEN PRINS VAN ASTURIE. In den intieme» kring van familie leden van de bruid en van eenige vrien den is Woensdag in de katholieke kerk van Ouch.v bij Lausanne het huwelijk voltrokken tusschen den oudsten zoon van den vroegeren koning van Spanje en de Cubaansche Edelmira de Sanpedro Öcejo. Langs den weg had zich een groote menigte opgesteld. Vooral in de buurt van de kerk Gevonden zich vele belangstellenden. In de kleine kerk, welke geheel met orchideeën, was versierd, werd slechts toegang verleend op een speciale door den prins onderteekende uitnoodigings- kaart. Er waren zeer veel fotografen en filmoperateurs. De plechtigheid was eenvoudig en kort. Van de Spaansche vroeger koninklijke familie was niemand verschenen. Door zyn huwelijk doet de prins afstand van eventueele rechten op den Spaanschen troon en den titel van prins van Asturië. De bruidegom droeg een hoogen hoed en de ordeteekenen van het Gulden Vlies. De bruid was in het wit met een diadeem van paarlemoer. Zij droeg een sleep van 5 m lengte. Na de kerkelijke ceremoniën werd het jonge paar door de duizenden die buiten stonden, luide toegejuicht. Voor de plech tigheid in de kerk, was het burgerlyk huwelijk op het stadhuis voltrokken. Het jonge paar zal in Meran de witte broodsweken doorbrenger. DRIE RUSSISCHE VISSCHERS OPGEPIKT. Drie Russische visschers zijn ter hoog te van Kamtsjatka door het Japansche stoomschip Tai Maroe opgepikt. De Rus sische visschers zwalkten sinds 12 Juni rond. Zy waren geheel uitgeput. EEN ZONDERLINGE VORM VAN- ZELFMOORD. Te Weimar heeft de onderdirecteur van het bureau voor arbeidsbemiddeling zelfmoord gepleegd door uit een vlieg tuig te springen, waarmee hy een tocht boven de stad deed. Op zyn lijk vond men een geschrift, waarin hij aankondig de een eind aan zijn leven te willen ma ken. In het kanton Ury heeft Donderdag een ontzettend noodweer, gepaard me* hevigen sneeuwval, zeer ernstiee schad" aangericht. In het dorp Fluelen is de Gotthard-weg op drie plaatsen vernield. Vrouwen en kinderen zyn zeer vroeg in den ochtend over de daken der huizen gevlucht. Op' vele plaatsen moesten huisjes in de bergen des nachts worden verlaten wegens he* verschuiven van bergsteen. In Altdorf en Krstfeld staan uitge strekte oppervlakten bosch, tuinen en weiland onder water, ook Schattdor» dreigt te worden overstroomd. De brand weer werkt niet man en macht. Tusschen Erstfeld en Curmellen is de Gotthardwep op tien plaatsen vernield. HUISZOEKINGEN EN HUN RISICO. Drie S.A.-lleden gedood; 1 zwaar gewond. Toen de S.A. Woensdagavond in de Berlijnsche voorstad Köpenick het huis van een soc.-dem. vakvereenigings-secre- taris doorzocht, heeft de zoon van den secretaris verscheidene schoten gelost, waardoor 3 S.A.-lieden zyn gedood en 1 levensgevaarlijk is gewond. ANALPHABETEN-STATIST1EK. Naar de Hongaarsche minister van on derwijs iiuhet parlement meedeelde, be draagt op het oogenblik het analphabe- tisnie bij volwassenen in Hongarije 9.6 pet., in Tsjechoslowakije 4.9 pet., in Italië 20.9 pet., in Bulgarije 40.4 pet., in Zuid- Slavië 4 lpct. en in Roemenië 45 pet. EEN FILMVERMOGEN(TJE). Gewoonlyk wordt duchtig overdreven, wanneer wordt gesproken of geschreven over het inkomen of het vermogen van bekende figuren uit de filmwereld. Zoo is er thans eenige verwondering over de nalatenschap van den in zijn tijd toch wel bekenden film-acteur Ernest Torrence. Hoewel geen ster van den allereersten rang was Torrence toch een speler van beteekenis, die jarenlang in het vak is geweest. Thans na zijn overlijden nu de staat van zijn vermogen Is gepu bliceerd, viel het bedrag tegen: 10.000.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 14