SCHOONHEID IN EIGEN LAND VAN ZATERDAG 24 JUNI 1933. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN} EN PENSION In het Noorden van ons land, eenigs- zins uit de gebruikelijke reisroute ge legen, kan men volop genieten van de Friesche meeren, die echter lang, niet de schoonheid van de Noordelijke pro vincies vertegenwoordigen. In het Zuidelijkste puntje van ons land met zijn heuvelachtig gebied, dat een bewoner van een vlak land als bergen kan aecepteeren, lokt de schoonheid van Valkenburg, een schoonheid, die geflankeerd wordt door eeuwenoude historische monu menten, dagteekenende o.a. uit den tijd der Romeinen. Geheel Brabant is een aantrekkelijk oord voor hen, die van bosschen eu vennen houden. Rond Eindhoven, in Oisterwijk, in de omgeving van Breda, overal kan men er van het Brabant- sche landschap genieten, dat mot war me tinten overgoten is. Maar ook in Zeeland is er veel te genieten. Door het sappige, hei-lichte Zuid-Beveland met zijn frisch geschil derde hofsteden, komt men in den tuin van Zeeland, het wondersehoone Walcheren, dat hoewel niet zoo groot van omvang, een-schat van natuur- en historische schoonheid draagt. In Mid delburg en Veere dringt de rniddel- eeuwsc-he rijkdom aan mooie gebou wen en geveltjes op, in Vlissingen, dat eigenlijk de eenige moderne stad is op dit schiereiland, kan men geboeid toekijken naar het passeeren van de groote mailstoomers en tegelijkertijd van het kleine strand genieten. Dan ia er op Walcheren de stille, doch hoog- aangeschreven badplaats Domburg, waar vroeger tal van internationale grootheden hun vacanties plachten door te brengen. Met een vliegtuigsnelheid hebben we een tocht over Nederland onderno men, slechts aanstippend, waar men de mooie plekjes o.a. kan vinden. Wij we ten natuurlijk, dat er nog zeer vele an dere mooie streken zijn in ons land, die het bezoeken overwaard zijn. Men behoeft er niet eens de prospecti van de verschillende vereenigingen ter be vordering van het Vreemdelingenver keer op na te slaan om te weten te komen waar men een prettige varan- tie kan doorbrengen. Het doorbrengen van de vacantie in eigen land kan niet genoeg worden aanbevolen. Het heeft verschillende voordeelen: het versterkt het nationale saamhoorigheidsgevoel, het geld blijft in Nederland, zoodat de werkloosheid erdoor verminderd wordt, men behoeft niet voortdurend langdurige vermoei ende treinreizen te maken om op de plaats van bestemming aan te komen. Nederlanders koopen zooveel moge- Maar toen ze een half uurtje later weer buiten stonden, 't was heerlijk in den tuin stonden de gezichten be denkelijk. ,,Da's niet groot!" vond Reu vers, het vuur openend. „Niet groot., niet groot! Verhoefs stem klonk ruzie achtig, 't is idioot, bespottelijk klein!" „Ja, het valt mij ook niet mee", vond Alida bedeesd, „hoe moeten we daar slapen met z'n allen., met z'n negenen? En dan met de hitte.en ze veegda bedachtzaam met haar in eau de cologne gedrenkte zakdoek over het voor-hoofd. „Enfin.... 't zal moeten!" berustte Nico, dwaas afstekend 11 zijn zwarte pak tegen den lichten, zcmerachtergrond van den tuin met de vele fleurige bloe men, Er waren vier dagen voorbij gegaan. Ze hadden gewandeld. veel ge wandeld! „Zeg! fluisterde Reuvers zijn vrouw in het oor, toen ze op een dier tochten een oogenblik waren achtergebleven. Zeg.... vind je het nu noodig dat we öp iedere wandeling zooveel verteren., en dan, zooals Karei bijvoorbeeld en Mies.... altijd van die, dure dingen., ijs en nog eens ijs „Nou jameende de practische Alida, dat betalen ze toch zelf!" „Neeverbeterde Nico, dat is het hem juist.... we hebben afgesproken dat Verhoef alles zou betalen en dan f Een schets die een waarschuwing inhoudt voor hen die gezamenlijk willen „huren"! door GUUS BETLEM Jr. Verhoef gaf geen antwoord, terwijl hij hielp de kinderen in den trein te til len. Dan, bedachtzaam, volgde hij zelf, nadat de anderen ook waren ingeste gen. De reis werd een marteling. Reuvers, in zijn donkere, zwarte pak, voelde zich als in een kooi, zoo be nauwd, temeer waar Mies, gezien de verkoudheid van de kleine Jaantje, lie ver geen raampje wilde openhebben en de zon brandend door het eene venster raar binnen scheen. Verhoef dampte een groote zware sigaar, ondanks de mededeeling op het emaille plaatje „verboden te rooken". „We zijn toch onder elkaar", meen de hij. Reuvers hield zijn mond maar keek met een schuwen blik naar zijn vrouw, die verdacht begon te hoesten. Ze kon er nu eenmaal niet tegenthuis rookte hij' zelf ook haast nooit... wachtte altijd tot hij buiten was, en al leen als er eens visite was presenteer de hij een licht sigaartje... Maar dit en hij keek naar de zware blauwe walm, die in het zonlicht dat overvloe dig de coupé beplenste, nog tweemaal zoo dik scheen Dan verkondigde een plotseling oorverdoovend lawaai dat de altijd maar tijdelijke wapen stilstand tusschen Wim en Kareltje, beiden van eenzelfden leeftijd al weer was opgeheven, wijl laatstge noemde zijn „vriendje" met een spe'3 in het been had weten te prikken, wel ke uiting van vriendelijkheid Wim be antwoordde door een venijnigen trap tegen Kareltje's enkel... „En nou één ding!" bulderde Reu vers kwaadaardig tot de beide bengels, geen herrie... geen ruzie meer, an ders gaan we direct terug!" „Ja maarweerstreefde Wim, „hg_ becon". "Nietes!" loog Kareltje rnet klem, „hij!" „Kan me niet schelen wie er begon!" ketste Nico iedere verdere ontboeze ming „als het maar uit is! Begrepen?" De beide kinderen, even timide.toch, knikten bedremmeld met het hoofd en keken naar buiten. „Ja, maar..." begon even.l.ater Ver hoef zachtjes, „je moet toch werkelijk in aanmerking nemen, wie de aanlei- dende ooi'zaak is van die eeuwige •ruzie... ik vind jouw manier van op treden nogal vreemd. In dit geval zou ik werkelijk zeggen, dat je Wim eens wat flinker had moeten aanpakken..." Reuvers haalde zijn schouders op. „Als het maar afgeloopen is!" vond hij, „je kunt moeilijk voor elke wisse- was gaan onderzoeken wie nou de ware schuldige is. Als twee vechten heb ben twee schuld! Dat is mijn opinie!" Nu haalde Karei zijn schouders op. „Een vreemde opinie", vond hij. De verdere reis verliep zonder inci denten. „Zoo!" herademde Reuvers, toén ze voor het kleine huisje stonden, „zoo we zijn d'r!" en achter de dikke, schommelende boerin, die op hun ge roep kwam toegeschoten, betraden ze de „drie-kamers-met-pension", die ze hadden gehuurd. ,,'t Was genoeg, had Karei geoor deeld, iedere familie één slaapkamer en een gezamenlijke zitkamer!" ne bad-accommedatie, maar het bezit in de onmiddellijke nabijheid schitterende boson-en waterpartijen. Daarbij is 's-Gravenhage, als het ware tegen Scheveningen aangebouwd. De Veluwe zal aantrekkelijk zijn De \acautie noodt tot een bezoek. De schoonheid is er dicht gezaaid. Van de reclame-zuilen in de steden, van de advertentie-pagina's in de kran ten, vanuit de étalages der winkeliers wordt ons door middel van pakkende biljetten en de aandacht trekkende an- noncen toegeroepen: „Koopt Neder- landsch Fabrikaat". En hoewel lang zaam, dringt hei toch tot de koopende bevolking door hoe noodzakelijk het is producten uit eigen land te betrekken, vooral als deze niet duurder en zeker evengoed, zoo niet beter dan de buiten- landsche kwaliteiten zijn. Dagelijks kan men nu wel in de winkels hooren: „Is het wel Nederlandseh fabrikaat, juf frouw." Wij willen ons thans niet tot taak stellen de loftrompet te steken over Nederlandseh Fabrikaat in den gang baren zin des woords. Neen wij willen hier nog eens want het is immers reeds zoo vaak ge beurd de aandacht vestigen op de schoonheid van eigen land, op het feit, dat men in Nederland minstens even goed zi,jn vacantie kan doorbrengen als in het buitenland, vooral ook nu een bezoek aan Duitschland minder aan te bevelen is, omdat men er een slot op den mond zou moeten dragen indien men niet sympathiseert met de tegen woordige bewindhebbers, want de min ste geringste opmerking kan aanleiding zijn, dat men over de grens wordt ge zet. Maar geen nood! Nederland is nog te weinig bij de Nederlanders zelf bekend. Het eenige wat in ons Nederland ont breekt is een grootsehe bergnatuur, maar overigens kan men er van aller lei soorten natuurschoon genieten. We hebben een breed Noordzeestrand, met mondaine en niet mondaine badplaat sen, badplaatsen, waar men zich aan steedsche vermaken kan overgeven en badplaatsen die een dorpsehe gemoede lijkheid bewaarden. Maar overal hetzelfde is de ma jestueuze pracht van de Noordzee, of men haar in Huisduinen, Zandvoort, Scheveningen of Domburg aanschouwt. Over de meer dan bijzondere betee- kenis van Scheveningen behoeven wij eigenlijk niet veel uit te weiden. Het zal iederen Nederlander toch wel be kend zijn, dat Scheveningen niet voor niets den naam draagt van den parel der Noordzeebadplaatscn, een faam. die tot ver over de grenzen bekend is. Scheveningen heeft niet alleen een schitterend strand, en een buitengewo- voor hen, die in de zee-provincies wo nen. Bosch, heide en heuvels, doorsne den met kronkelige beekjes wisselen hier elkaar af. Aan den Noordrand van de Veluwe kan men genieten van de schilderachtige dorpjes aan het vre dige IJsselmeer. Dicht onder den rook van Amsterdam bevindt zich ook het pittoreske Gooi, met zijn forensen, iri- heemsche boeren en schilders, een he terogeen gezelschap, dat zich best met elkaar schijnt te verdragen. 1iu hm 1 lom mdav

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17