Buatenlandsch overzicht. S.A. KANNEWASSER Zn. S. 1. KIM In. V pakketten, die in Ni«vwr de op- varenden aan boord waren g 11 U U ET*. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hedenavond zijn onze zaken GEOPEND tot Zondags geopend tot 2 uur Mo. 7292 EERSTE BLAD ZATERDAG 24 JUNI 1933 61ste JAARGANG Amerika tegen tijdelijke stabilisatite. conferentie in een critiek stadium, tenissen in Duitschland. - De economische - Ernstige gebeur- Zuidstraat - Keizerstraat - Kanaalweg Be Nederlandsche invoer van groenten in België. in 50 dessins, kleur-eeht, - wasch-echt, De actie tegen de Duitsch-nationalen Verdraag geen rugpijn. „Omdat jij mijn geluk bent". lp* COURANT Koegras, Amiap! ulo wnfBreezmd*WkHe'derSChe Courant 1-50; voor land f 2.-, Nederl. Oost' m !.ring#n en Texel f 1.65; binnen- niail en overige landen f 3 20 r I Pr zeeP°st 2-10> 'dem per resp. f 0.50 f 0.70, f 0 70 f 1 Mrirtl h°S' 4ct,; fl'-P'P'Cct- Zondagsblad - u'lü'f K-Modeblad resp.f 1.20, f 1.5Q, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. Jt ADVERTENT1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst i dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Amerika tegen tijdelijke stabilisatie. Een van de wenschen, voor liet goed vlotten van de economische conferentie was voor verschillende gedelegeerden een tijdelijke stabilisatie van de wissel koersen, daar deze een beteren grond voor onderhandelen vormen.. Als een slag op den vuurpijl is er nu een offi- cipele Anierikaansche verklaring geko- men tegen tijdelijke stabilisatie. Daarin wordt gezegd: Er is onnoodige nadruk gelegd op de onderhandelingen over een plan tot tij delijke defacto stabilisatie van de wissel koersen. Anierikaansche delegatie heeft zich hiermede nimmer bezig" ge houden. Het plan is overwogen door ver tegenwoordigers van de schatkisten en de centrale banken van de Ver. Staten, Groot Britannië en Frankrijk. Dr! Sprague was bij deze besprekingen spe ciaal afgevaardigde van de Anierikaan sche schatkist. De Anierikaansche regeering te Was hington is van meening dat maatregelen tot tijdelijke stabilisatie op dit oogenblik ontijdig zouden zijn. De reden hiertoe is dat de Anierikaansche regeering van meening is dat haar pogingen om de prijzen te doen stijgen van zeer groot belang zijn en dat alles wat deze pogin gen zou beletten en wat wellicht een krachtigen prijsval zou knunen veroorza ken, de conferentie meer kwaad zal doen dan het ontbreken van een onmiddellijke overeenkomst tot tijdelijke stabilisatie. De economische conferentie in een cri tiek stadium gekomen. De verklaring waarover wjj hierboven spraken en die wij afgedrukt hebben, is oorzaak ge weest dat de conferentie te Londen in een critiek stadium is gekomen. Zoo meldde b.v. de Londensclie corr. van de „Nw. Rott. Crt," Donderdagavond aan zijn blad: De Amerikaansche verklaring is van morgen in een bijzondere bijeenkomst der Fransche en Engelsche gedelegeer den besproken. Men heeft in deze krin gen uitvoerig over deze aangelegenheid gediscussieerd en naar het heet, zou eerst hierna de thans gepubliceerde tekst zijn vastgesteld. Klaarblijkelijk is op verzoek van de Fransche en Engelsche delegaties de opmerking aan de verklaring toege voegd, dat Amerika als uiteindelijk doel er naar streeft een alomvattende stabili satie te bereiken. Het zou overdreven zijn te beweren, dat de oeconomische wereldconferentie door deze Amerikaan sche verklaring bijzonder is teleurgesteld. Reeds eenige dagen geloofde men niet meer aan de mogelijkheid eener voorloo- pige stabilisatie, al werd deze ook door velen van buitengewoon belang be schouwd als voorwaarde voor een succes rijken arbeid der conferentie. Over één ding bestaat echter geen twijfel en dat is, dat de conferentie tengevolge van het feit, dat de Amerikanen hun opvattingen zwart op wit hebben gesteld, in een zeer critiek stadium is gekomen. Ook in de kringen der Nederlandsche delegatie acht men den thans geschapen toestand zeer ernstig. Waarheen thans? vraagt het blad. De besprekingen, die toch al op zoo trage wijze verliepen, ontberen thans vaste basis. Ernstige gebeurtenissen in Duitschland. t Is niet prettig, dat het overzicht den aatsten tijd steeds in mineurtoon moet staan, maar de omstandigheden zijn er dan ook naar. Er is nog steeds nergens eenige opklaring aan den politieken of economischen hemel waar te nemen. Zoo ook is de toestand in Duitschland nog meer dan treurig en de gebeurtenissen van de laatste dagen vooral baren zorg. M ij hebben over het optreden van de Duitsche regeering reeds'een en ander meegedeeld De N. R. C. schrijft naar aanleiding van dit optreden o.m.: De drijfkracht achter alle gebeurtenis sen in Pruisen is op verschillende wijze de revolutionaire onrust in de S.A. en S.S. Hitier schijnt niet in staat de agressieve stemming onder de zijnen in toom te hou den. In den laatsten tjjd werd in allerlei organen van de Hitieriaansche legioenen bitter er over geklaagd, dat de revolutie tot stilstand was gekomen, dat men werk loos bleef, terwijl het groote werk nog moest worden verricht. Ja, in de laatste dagen bereikten ons van Duitsehnationa- len, regeeringsgezinden kant mededee- lingen, die van groote ongerustheid ge tuigden. Het heette o.a. dat Goebels op nieuwe verkiezingen aandrong tegen het einde van dit jaar. Daarmee had hij twee erlei doel: de S.A. en zijn heele propa gandamachine bezigheid te geven, den volgelingen een uitweg te geven voor hun opgehoopte energie en tegelijkertijd met de conservatieve bondgenooten voor goed af te rekenen, hun verder bestaan onmogelijk te maken. Zou Goebbels zijn zin krijgen, zoo heette het nog. dat kon men er zeker van zijn, dat Duitschland opnieuw een periode van onrust en af schuwelijke verschijnselen tegemoet ging. Reeds namen de wandaden van uit de band springende, maar altijd aanstonds handelende groepen van S.A. weer toe. AVat echter meer dan al het andere onze zegslieden verontrustte, was liet steeds duidelijker aan den dag tredende onvermogen van de tot gematigdheid ge neigde leiders om de revolutionaire stroomingen in toom te houden. Duitsch- lande zoo meenden zij, dreef snel naar hevige revolutionaire verrassingen toe, waarbij het overwegend wilde element in de S.A. de richting zou aangeven. Men sprak van bolsjewieksche praetijk, i. Deze spanningen in liet nationaa.-soc' - listische kamp zijn gisteren tot een eer ste groote uitbarsting gekomen. Voortee kenen van nieuwe ontplooiing van revo lutionaire energie had men reeds kunnen zien in aankondiging van strijd tegen het kapitalisme en tegen het bestaande liberaal-oeconomische stelsel. Terwijl Duitschland te Londen nog de oeconomi sche en monetaire taal spreekt van de andere deelnemers, worden de grondves ten onder degenen, die zoo spraken, reeds gevaarlijk ondermijnd. De eerste groote uitbarsting, die in de eerste plaats bestemd lijkt om de S.A. en S.S. afleiding te geven, is de groote actie van gisteren tegen de Duitschnationale groenhemden geweest. Iedere mogelijk- heid van beperking der macht van de S.A. moet worden uitgeroeid. Het ontwa penen van de Duitschnationalen, dus hun ieder machtsmiddel te ontnemen, is nu weer een groote stap verder gekomen. In het Rijnland is de Stalen Helm ver boden. In Beieren beeft de actie zich tegen de katholieke Beiersche Volkspar tij gericht. Dit was de eene kant van de gebeurte- nissen van Woensdag, de revolutionaire; er zijn echter ook verholen anti-re^lu- tionaire feiten gemeld. Aldus meenen wij tenminste, zegt het blad, de „Gleich- Ischaltung" van den Stalen Helm, te moe iten opvatten, waartoe Woensdag met medewerking van Von Papen, Seldte en 'generaal Blomberg besloten is. De radicaalste elementen in de natio- naal-socialistisehe beweging zijn de an deren tot nog toe niet alleen voortdurend te machtig, maar ook te slim af geweest. Om te kunnen gedijen heeft de beweging de agitatie noodig, die op deze elementen rust. Zij is nu op een punt gekomen door allerlei acties in Duitschland en daarbui ten, waarop zij niet meer kan blijven stil staan. Met groote bekommering over de naaste toekomst bij onze Oostelijke buren moeten wij dat constateeren. nisatie na de -vorming van het groote front van Duitsche vrouwen haar reden van bestaan verloren heeft, sche zaken ee nhuiszoeking is gehouden Actie tegen de Strijdkringen. De in het geheele rijk gevoerde actie tegen de Duitsch-nationaie strijdkringen is Woensdag nog uitgebreid tot Wur- temberg. In Stuttgart werden de Kampftrup, de Kampfbund voor den industrieelen mid denstand, zoomede de Duitsch-nationaie bedrijfscellenorganisatie ontbonden. In Baden zijn verboden de Duitsch- nationaie Kampfring, de Jong-Duitsche orde, de Wehrwolf en de Duitsch Völ- kisclie vrijheidspartij. De Italiaansche Atlanlic-vUegtocht. Generaal Balbo. Contingenteering van den abnor- malen invoer van sommige produc ten. Reuter meldde Woensdag uit Brussel: In den loop van 1932 hebben de invoe ren van groenten uit Nederland een abnormaal karakter aangenomen. Voor sommige groenten wezen de cijfers bijna het tienvoudige aan. Deze toestand is verergerd in den loop van dit jaar. Te dezer zake zijn onderhandelingen gevoerd niet de Nederlandsche regeering, die heeft erkend, dat de toestand ernstig was, maar er overigens op rekende zeer binnenkort den Nederlandsehen handel zoodanig te regelen, dat herhaling van feiten van dezen aard zou worden ver meden. In afwachting van het resultaat van deze reglemeriteering, verklaarde deNed. regeering er geen bezw aar tegen tehebben dat een contingenteering zou worden uitgevaardigd van den invoer van aard beien, tomaten, bossen peen en komkom mers; de producenten van deze groenten bevinden zich in een bijzonder kritieken toestand. Nederland is voor het surplus practisch liet eenige land, dat deze producten in den loop van den zomer in België invoert. De contingenteering is dus geen pro tectionistische maatregel, maar strekt eenvoudig tot het voorkomen van abnor male concurrentie, die sommige Belgische cultures dreigt te ontwrichten. ONVERKOOPBARE GROENTE. Het Nationaal Crisiscomité deelt 0.111. mede: Inzake de distributie van onverkoop bare groenten, welke over het tijdvak NovemberApril door het Leger des Heils in samenwerking met het In- en Verkoopbureau van tuinbouwproducten te Alkmaar in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Gouda, Delft ien tijdelijk Haarlem met steun van het Nationaal Crisiscomité en de betrokken plaatselijke afdeelingen is ter hand ge- nomen, kunnen thans de volgendq ge gevens worden verstrekt. In^het geheel w erd een hoeveelheid j van 744.450 kg groente aan behoeftigen uitgereikt, verdeeld als volgt: I Amsterdam 161.190 kg, 's-Gravenhage. 241.215 kg, Rotterdam 262.080 kg, Delft' 41.820 kg, Gouda 28.545 kg, Haarlem 9900 kg. Uitgedeeld werden koolsoorten, wortelen, uien, lof en raapstelen. Van deze distributies werd een dankbaar ge- 1 bruik gemaakt. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Omtrent de conferentie niet den rijks- bemiddelaar wordt nog gemeld, dat de Reedersvereeniging vertegenwoordigd was door vier bestuursleden en den secre taris van het bestuur, terwijl de Centrale bond van transportarbeiders vertegen woordigd was door de hoofdbestuursleden Brautigam, Kievit en Van Dugteren en de bestuursleden der IJmuider Federatie G. Blaas, J. Brandsteder en J. v. d. Veer. De besprekingen duurden bijna vier uur. De partijen bleken tot niet onbe langrijke concessies bereid te zijn. Daar ook de vischhandel in het conflict betrokken is, achtte de rijksbemiddelaar een bespreking met het bestuur der IJmuider vischhandelaars wenschelijk. Deze bespreking zal Zaterdagmiddag 2 u. op het departement van oeconomische zaken worden gehouden. Donderdag zijn geen stoomtreilers voor de eerste reis vertrokken. De stoomtrei- ler „Berger IJm. 16" zal lieden Zaterdag voor de eerste reis ter visseherij gaan. DE KONINGIN-MOEDER. Wjj kunnen meedeelen. dat de kniever stuiking van de Koningin-Moeder niet ivan ernstigen aard is. Op advies van den I hofarts moet H. M. enkele dagen rust houden. Overigens maakt H. M. het goed. (Nw. Rott. Crt.). per el. Verkrijgbaar bij Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Binnenland. Opleidingscursus ontbonden. De hoofdcommissaris van politie te Hamm deelt mede, dat gisteravond op bevel van het ministerie van binnenland- sche zaken een huiszoeking is gehouden in het gebouw van liet Duitsch nationale front zwart wit rood. Tevens is de opleidingscursus van het Duitsch nationale front, waaraan 110 leden van den Kampfring deel namen, ontbonden. Strafbare feiten zijn niet aan het licht gekomen. Vrouwenorganisatie ontbonden.! De .leiding van het Duitsche vrouwen-1 Er IS geWOOn Krentenbrood 'front heeft den Ring van nationale vrou- e!1 er j§ Krentenbrood Van Krigeé iwenbonden ontbonden, o.ndat deze orga- 1 Gevuld met spijs I 0.60. Blijf flink en gezond! Verdraag geen rug pijn, aanvallen- van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, isschias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noo dig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere schadelijke onzuiverhe den kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare doelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke zors dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk ziin Rn het beste middel daar toe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drog'sten enz. a I.1.75 en 3.per doos. EEN TRAP VAN EEN PAARD. Aan de gevolgen overleden. Donderdagmorgen was de 69-jarige H. Groothuisen uit de Cronjéstraat te Rotter dam, in een stal aan die straat aan het werk. Hij zat op een balk, welke aan een touw hing. Doordat het touw brak, viel G. Hij kwam in een box, juist achter een paard terecht. Het paard schrok, sloeg achteruit en trapte daarbij G. op het ach terhoofd. G. bleef bewusteloos liggen. Dr. Bijlsma constateerde een schedelbreuk. Nadat G. vooi'ioopig was behandeld is hij naar zijn woning vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DIEF MELDT ZICH ZELF AAN. Aan de afdeeling B van het hoofdbureau van politie te 's-Gravenhage, heeft zich Woensdag een 41-jarige zeeman, zonder vaste woonplaats, gemeld, die mededeelde op 6 dezer 2000.aan bankpapier te hebben ontvreemd uit een kruideniers winkel te Utrecht. De politie te Utrecht had zijn aanhouding en voorgeleiding ver zocht in het Algemeen Politieblad. De man is naar Utrecht op transport gesteld. HONDERD-EN-ZEVENTIG KUIKENS GEROOFD. En door wie! Dezer dagen bespeurde de kipperrfok- ker D. te Loosdrécht, dat er 's nachts 170 kuikens waren geroofd; veeren lagen op FEUILLETON Een Heldersehe roman door WILLIARIS. 2) ren met goedvinden van de belangn benden opgeborgen tot den avond van niofdeze gelegenheid was half dek versierd, de toonee - en zmigt 1h g ven eenige nummers tc.n beste en toen om 8 uur. gaf de commandant het teeke om stil te zijn. Hij zeide, dat ze nu m een baa lagen aan de Spaansche kust, dus n (lus van den goeden Sint zelf. zooeven niet te verwonderen was dat ei zooe;en een motorsloep langszij wasigewjat den Sint zelf aan boord te brenge- Dp/p had hem verzocht 0111 ziin goeuc gaven te mogen ■>ibIe^»;"dSertg^ bemanning van ..den Wzei e ne De commandant had natuurlijk gaaine zijn toestemming verleend. Nico- Daarop «as de dokter, alsEt Nu» laas verkleed, naar \01en g zijn knecht en had na een korte toespia de postpakketten uitgereikt aan de gein ^Degenen die niets kregen, deelden met de anderen mee. Zoodoende was dat een goed geslaagde avond geworden. Om al deze en dergelijke dingen was de commandant zeer geliefd bij zijn equipage. Er waren dan ook maar zelden rappor ten. En de goede geest en prettige samen werking, zoo noodig op een oorlogsschip waren voorbeeldeloos. In het voorschip waren de volksverblij- ven. Het logies onder den bak was ingericht voor de stokers en het machinekamerper- soneel. Vlak onder liet opperdek lagen de ma trozenverblijven. Het voorste, door een waterdicht schot van het achterste ge scheiden, werd voor een groot gedeelte in genomen door den toren van de 24er die op den bak stond. Deze toren bevat de lift. die uit de voor munitie-bergplaats naar het kanon van 24 cm liep dat op den bak stond, opgesteld In de rondte w aren tegen dien toren nog plun je-kasten geplaatst, waarin de jongens hun kleeren bergden. Aan stuur- en bak boord van den toren was nog net voldoen de ruimte 0111 een bak H te kunnen plaatsen. Aan stuurboord naast den toren was hak X 's Avonds was het daar recht gezellig. Dan zaten de oudere matrozen daar (want de jongeren die pas in dienst waren moch. ten' daar dan heelemaal niet komen) en vertelden elkander hun zilte verhalen. "vËen hak noemt men een tafel waar aan de menschen eten. In den regel zit ten 15 tot 20 man aan zoo'n hak. Een kast waarin liet eetgerei wordt op geborgen heet liakskist. Dat het met de w aarheid niet al te nauw werd genomen en er soms sterk werd overdreven, och, daar lette men niet zoo op. Men wist immers wel wat men aan elkaar had! Er werd altijd braaf gelachen in den zoutwaterhoek zooals die hoek genoemd werd. Men hoorde daar de meest onwaar schijnlijke verhalen in een eigenaardig taaltje, doorspekt met typische gezegden, veel Maleische en soms ook Engelsche of andere vreemde woorden. Een taaltje dat voor de lui.die al eeni- gen tijd varen, heel gewoon klinkt, maar waarvan een nieuweling of een buiten staander de helft soms niet begrijpt. In deze drie verblijven voerde bootsman l Touw het bevel. Hij was provoost, wat zooveel wil zeggen dat hij de zorg heeft voor de netheid en zindelijkheid in de ver blijven, orde tijdens liet schaften, en dui zend andere dingen die zich zoo al kun nen voordoen. Hij was heel groot, zoo groot dat hij maar net rechtop kon loopen in het be nedenschip. Naar evenredigheid van zijn lengte was hij ook breed; en zijn verweerde kop, gebrand door de. tropenzon en hespat met het zout van alle zeeën, stond stev'g op de breede schouders. Zijn rechte neus en stevige kin gaven hem een eenigszins streng voorkomen en deden vermoeden dat er met dezen man netjesputter niet te spotten viel. vooral ook als men zijn krachtige stem hoorde. Keek men echier naar zijn lichtblauwe oogen, die eenigzins vreemd aandeden in dat gebruinde gezicht, dan moest men on willekeurig denken aan zonnige»' streken, met lokkende hergen. of wuivende palmen en een zacht kabbelende zee. Zijn handen waren zoo groot dat hij met gemak een sehaftblikje, overspande niet alleen, maar ook in elkaar kneep, als was het van bordpapier. Het grootste gedeelte van zijn zeemans- loopbaan had hij nog gevaren op zeil schepen. De laatste jaren was echter alles stoom en ijzer geworden. E11 op dergelijke sche pen voelde hij zich heelemaal niet thuis. Hij moest nog een half jaar dienen voor hij zijn pensioen kreeg en Hij zou evenals ieder ander, blij wezen als hij het verdiend had. Maar in zijn binnenste was hij heel j dankbaar dat hij het laatste jaar nog j zoo'n goed schip had getroffen als „de IJzeren Hertog". De werkkring als provoost beviel hem opperbest. Hij had een stelletje brave jongens aan het werk als zeuntjeen hij 'genoot van den omgang met die jongens. Vooral de Kluif stond bij hem in een j goed blaadje. Maar hij paste wel heilig op dat ze dat niet in de gaten kregen. Hij had zich voorgenomen om, als hij met pensioen ging, een hartelijk afscheid te nemen en dan zijn waardeering uit te spreken over de jongens. Nu echter deed hij altijd of hij maar matig tevreden was en maakte zoo nu en dan heel sarcastische opmerkingen, dlo niet kwaad bedoeld waren, doch hoofd zakelijk dienden 0111 den Kluif uit zijn hoek te lokken. Aan .eiken hak is een matroos 3e of 2e klas. die het eetgerei onderhoudt, eten haalt, vleesch en groenten klaarmaakt en in de overige uren met de anderen samen het logies schoonmaakt. Men noemt hem zeuntje. De Kluif heette eigenlijk Willen Morein, maar omdat hij uit Den Haag kwam werd hij Kluif genoemd. De meesten van zijn kameraden wisten nauwelijks zijn waren naam. Omdat er meer Hagenaars bij de Marine waren die Kluif genoemd werden, waren er soms heel goede kennissen die zijn naam noemden ter verduidelijking. Over het algemeen hoorde men, als er over hem gesproken werd, door menschen die hem niet zoo goed kenden, vragen: „die Kluif! 0, je bedoelt dien zanger?" Want hij was ook als deen goed zanger bekend. Hij was al negen jaar in dienst maar had het nog niet verder gebracht dan matroos 3e klas. Het was hem voldoende, zooals hij beweerde. Dikwijls zei hij, als hem aangeraden werd toch examen te doen voor 2e en le klas: „hoor eens hier jongens, alles goed en wel, maar hoe hooger je klimt hoe dieper je kunt vallen!" De Kluif was middelmatig van gestalte. Volgens bootsman Touw zou het meisje dat hem wilde hebben, nog geboren moe ten worden, omdat hij niet knap genoeg was. Zijn neus was wat te lang, zijn ooren te groot en zijn mond leek wel een hooi schuur. Als hij lachte, leek het wel of zijn ooren met verlof gingen, beweerde de bootsman. Maar in zijn grijze oogen tintelde het van levenslust. Hoe hij er uitzag, knap of leeiyk. kon hem niets schelen, daar maalde hij niet om. Als men hem eenmaal kende lette men niet op die dingen: dan werd de aandacht als vanzelf getrokken naar die ondeugen de schitteroogen, die iemand schelmseh aankeken vanuit zijn brutalen snuit. Hij was de zoon van een groentenhan- delaar, die in Den Haag een flinke zaak had. Willem was dol op zijn ouders, maar daar hij geen zin had 0111 groenteboer te worden, of zijn leven lang door te bren gen in de sleur van een baantje, dat dag in dag uit hetzelfde was, had hij 11a lang zeuren eindelijk toestemming van zijn ou ders gekregen, 0111 naar zee te gaan. Hij wilde wel eens wat anders zien dan het Haagje met zijn stijve bewoners, of de zee bij Seheveningen. Hij was een rare kerel, die altijd vroo- lijk én onbezorgd was, nooit piekerde 0111 nu eens te probeeren wat meer te worden dan derde klas. Hij was in zijn werk bui tengewoon handig. Evengoed als de beste matroos le klas kon hij touwwerk of staaldraad splitsen, zeilnaaien of andere voorkomende werkzaamheden doen. Al leen aan theorie had hij altijd een gruwe lijke» hekel gehad. „Want," zoo redeneerde hij heel logisch tegen bootsman Touw, die hem er wei- eens over onderhield. „Kijk eens hier bootsman. Ais ik examen wil doen. moet. ik b.v. het geweer kennen, Ik moet het uit eikaar kunnen halen en in elkaar zet ten. Alle onderdeelen opnoemen en pre cies de werking weten te verklaren. Nauwkeurig moet ik kunnen vertellen wat er b.v. gebeurt als ik den liaanpal- vleugel omleg. Met de revolver is het al net zoo. Daarvan moet ik dan de enkele en dubbele bewerking kennen. Precie9 moet ik ook kunnen vertellen, welke veer de cylinder een zesde slag doet draaien als ik een schot los. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1