Vwi Ziaunwig Hevige SNIJW0ND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM HaXuM U lezen* l* TWEEDE BLAD BIJ ONZE _c5.y pA*** OP BEZOEK HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 JUNI 1933 11 0' Oost-Indië. Winkelpuienprijswedstrijd. iii. Speciaal adres voor Heeren Zomer-ondergoed De berechting van de Indische dienstweigeraars. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Dienstweigeraars in hooger beroep. DOOR SECRETARIS KAMMAN. Ver volg en slot van het artikel van Zaterdag). De Mussolini-burgemeester laat zich niet commandceren. \'roo- ll.|ke jeugdherinneringen. Meneer Kamman krijgt een standje, omdat hij een paartje in den echt verbon den heeft. Dat was eigenlijk niets voor U, me neer Kamman, onderbreek ik den secre taris. Die oude burgemeester lapte eigen lijk de Nederlandsche wet aan zijn laars en hü had zeker met erge domme boeren- raadsleden te doen, dat hij deze kon uit schakelen? De Heldersohe secretaris lacht gemoe delijk, dan zegt hij: De burgemeester was verantwoordelijk, ik kon er niets aan doen, maarde raadsleden waren lang niet allemaal boertjes! Daar zat bij, ons als raadslid b.v. Baron van Dedem, van de bekende invloedrijke familie. Zijn zoon, een jong meester in de rechten, was volon tair op het gemeentehuis en pa hoopte, dat deze eens den ouden burgemeester zou opvolgen. Die jonge man zat dus zoo'n beetje te wachten op den dood van den ouden baron Mulert; zoo beschouwde deze het althans. Maar de oude burgemeester was een stevige kerel, een taaie en die bleef leven. De jonge baron Van Dedem werd eerst burgemeester van Staphorst, later in Dalfsen. Er was nogal eens verschil van opvat ting tusschen den burgemeèster en baron Van Dedem. Toen de mogelijkheid tot het heffen van progressieve belasting kwam, ging de oude burgemeester direct er mee accoord om de kleine menschen te ontlasten, doch Van DedCm was aldoor in de oppositie en be gon de handelwijze van den burgemeester In den Raad fel te kapittelen. De oude Baron Mulert liet 'm praten en toen ie klaar was zei hij: „Hei je nog wat anders, v. Dedem? Niet, nou ik heb met jou niks te maken, ik doe wat ik wil." De Raad ging als gewoonlijk met den Burgemeester mee. „Ik ga weg uit de raadzaal", zei Van Dedem woedend. „Ga je gang. We kunnen je best missen!" Neen, juist tegen zijn eigen stand ging deze Mussolini-burgemeester te keer! Op zekeren dag komt hü bij mij binnen: „Kannnan, is er nog geld op de begroo ting? Ik moet een lading steenen hebben, voor een nieuwe straat. De raad heeft gisteren besloten, dat deze straat niet in zijn geheel aangelegd mocht worden, maar Ik wil, dat diie straat er komt. Laat de (steenen komen, Kamman!" De steenen kwamen en de straat ook. Baron Van Dedem maakte hierop, na tuurlijk terecht, aanmerking, doch de Bur gemeester legde hem uit, dat de Raad wel 'zulke malle besluiten kon nemen, dat hij zich daaraan niet storen kon. Hü, de Bur gemeester, vond een geheel nieuwe straat moedig en dan hadden Baron Van Dedem en de overige raadsleden zich daar hü neer te leggen. Met de boeren kon de Burgemeester het beter vinden dan met de aanzienlijken en machtigen. De officier van justitie schreef hem eens een brief, dat hij een fout had gemaakt als hulpofficier van justitie. „Zeg, Kamman", decreteerde sarcastisch Mussolini: „Schrijf aan dien man, dat ik miks met 'm te maken heb en dat ie zijn praatjes voor zich moet houden." „Burgemeester", zeg ik, ,,'t is de Offi cier van Justitie! „Denkt die soms, dat ik me door hem laat commandceren? Ik kom dezer dagen toch in Zwolle en zal het hem dan zelf wel vertellen, doch schrijf eerst maar een brief. Een oogenblik zwijgt de Heldersche secretaris en een vroolijke lach, bü die jeugdherinnering, overtrekt zijn gelaat. 't Is wonder, meneer Kamman, dat U, zoo'n punctueel wetbeschermer, geble ven bent, met zoo'n voorganger in uw jeugd, zeg ik schertsend. 't Was wellicht niet goed te prater, zegt de heer Kamman ernstig, maar het was 'n eerlijke, ronde, oude man, een edel man, niet alleen in naam. Zijn grootmoeder was een prinses van Oranje. Hü be schouwde zich als vader van do boerenbe volking. Als er iemand trouwen ging, mocht niemand anders dan hij het huwe lijk voltrekken. Eenmaal was hü ziek en het was erg slecht weer. Er kwam een bruidspaar. We dorsten den ouden burge meester niet te roepen; en het huwelijk uit stellen, tot het weer en de burgemeester beter waren, ging niet. Toen heb ik het huwelijk voltrokken. Och, wat heeft t ge waaid, toen hij mij door den veldwachter Van Piekeren bü zich liet roepen! Zyn staalblauwe oogen schoten vonken van drift. Met zijn groote, rijzige gestalte kwam hü vlak voor mij staan: „Kamman, hoe heb je mü. een ouden man van 80 ,<u.' dat, kunnen aandoen? Alle 'huwelijken heb ik voltrokken, nou doe .ie mij die schande aan! Mij te passeeren! Al was ik half doou geweest, al had het gestormd, gehageld, .ie had me moeten laten halen! Ja. aan den Mussolini-burgemeester van Dalfsen heb ik mooie herinneringen. Ik begon op een salaris van 480 gulden^maai van zijn eigen salaris stond hü 'W1 aan mii af. In werkelijkheid was ik daar de uit\oe- rendie macht.... maar de burffemeestei decreteerde. In 1903 kwam ik als secretaris in Delfzijl, daar was het ook hard werken, vervolgde de heer Kamman, rijoens mijn verblijf aldaar werden er groote haven werken uitgevoerd, de Nooröoosterlocaal- spoor en de Woldjerspoor aangelegd, een nieuw uitbreidingsplan vastgesteld, eu Voorts heb ik aldaar de mobilisatie en fle oorlogsjaren meegemaakt, en dat betee- kende in Delfzijl, als zeehaven en grens plaats, nogal iets. En toen? vraag ik. _an Delfzül ging ik naar Den Helder. Gok hier vraagt het ambt van gemeente secretaris heel wat. Daarbij ben ik ook nog, zoo u wel weet, algemeen voorzitter van den Ned. Bond van Gem.-Ambte naren. ik heb reeds veel menschen opgeleid voor het examen. De eerste was mijn broer en de laatste mijn zoon, die nu gemeente secretaris in Tiel is. Zoo u weet, zit ik ook, sedert 1912, ge regeld als lid van de examencommissie voor de Gemeente-administratie. Gedurende mijn verblüf in Groningen was ik redacteur van de Perscommissie van bovengenoemden Bond. Het' stemt mij altijd tot voldoening, dat ik in die quali- t it heel veel voor de belangen van de ge meente-ambtenaren heb kunnen doen. Als Bondsvoorzitter wjjs ik herhaaldelijk er op, dat het personeel steeds ijverig zijn plicht moet doen en daarbii behoort ook, dat het zich voortdurend aan de studie moet blijven wijden; alleen dan kun je eischen stellen, wanneer je iets kunt prest eeren Onze bondsvergaderingen worden druk bezocht door tal van burgemeesters en secretarissen en andere gemeente-ambte naren. En hoe bevalt het U hier in Den Hel der, waar de Raad zich niet door een Mus solini laat regeer en? vraag ik. kreeg ik een standje van den burge meester, toen bij vernam, dat ik een huwe lijk voltrokken had, - Hier is 't een Dorado zegt de secre taris enthousiast. Er heerscht hier tus schen de ambtenaren en mii een uitne mende geest, bovendien een prettige sa menwerking tusschen den Burgemeester, evenals tusschen diens ambtsvoorganger, de Wethouders en de diensthoofden, en mij. Zeer onder den indruk was ik, toen bij mijn 40-jarig jubileum, dat zoo dui- deliik naar buiten bleek. Ik heb het natuurlijk uitteraard druk, in een gemeente als Den Helder, maar ge lukkig heb ik uitstekend personeel en dat maakt het werken prettig. In de meeste gemeenten van de grootte van Den Helder werkt er, onder den secre taris, een ambtenaar, speciaal voor het redactiewerk, met den titel van commies redacteur, en ook in onze gemeente is er eenige jaren een zoodanig ambtenaar werkzaam geweest. Op mijn voorstel is echter een jaar of zes geleden die functie afgeschaft, omdat ik meende zelf met be hulp van 'mijn goed onderlegde personeel het bewuste werk wel te kunnen afdoen, terwijl daaraan het voordeel verbonden is, dat eike afdeeling der secretarie haar eigen werk verricht. En bovendien kon toen, tengevolge van het vrijkomen van het salaris van den commies-redacteur, een drietal van de jongere, gediplomeerde amb tenaren bevorderd worden. Inderdaad komt er in den tegenwoordigen tijd, met zijn vele wisselingen in de wetgeving en in de uitvoeringsvoorschriften, heel wat kijken om behoorlijk bü te blijven. Dit is ook wel af te leiden uit het feit, dat de gemeente besturen aan de uitvoering van ongeveer 100 wetten en aan tal van Kon. besluiten, ministerieele aanschrijvingen, enz., enz., hebben mede te werken. Ook miin positie als voorzitter van den Bond van Gemeente-Ambtenaren, welke 4300 leden, telt, een eigen bureau heeft in Amersfoort, waar 4 ambtenaren werken, w.o. twee meesters in de rechten, geeft zorg. Alle stukken, die daar inkomen én uitgaan, krijg ik ter inzage en ter teeke- ning. Zoo u weet. ben ik ook nog voorzitter van het Witte Kruis en van het Roode Kruis en kerkvoogd van de Ned. Her vormde Kerk. Juist ook, omdat het nu in Den Hel der, wat de ontwikkeling van de stad en speciaal den gang bü het Grondbedrijf betreft, zoo goed gaat, eischt de ge meente veel zorg. De wet op de financieele verhouding van 1929 heeft Den Helder in een gunstige positie geplaatst. Wii krijgen daardoor van 't Rijk ruim 21 per inwoner in het jaar; daarmede zijn wij een. der best bedeelde gemeenten van het Rijk. Amsterdam en Purmerend krijgen iets 'meer, maar van de 1000 gemeenten zijn er geen 20, die zoo goed af zijn als Den Helder. Wü behoeven het Rijk daarvoor geen dankje te zeggen, want volgens de wet komt het ons toe, Voor een gedeelte is dat te danken aan de wijze van beheer in voorbijgegane jaren. In 1935 zal er echter een nieuwe wet zijn voor de regeling der financieele verhou ding tusschen het Riik en de gemeenten, en of deze voor onze gemeente even gun stig zal zijn als de tegenwoordige valt te betwijfelen. Hoe deze wet echter ook uitvalle. zeker is het, dat er onder de werking van het huidig regiem heel wat verbeteringen aan verschillende gemeente- obiecten konden worden aangebracht De Helderschen kunnen heusch trftsch op hun gemeente zijn. Tot op lieden is het een oase in Europa. Ze noemen het hier een uithoekmaar 't is een gezegende uithoek. En nu ben ik uitverteld. Maar als u nog wat te vragen heeft? De secretaris zag mü vriendelijk lachend aan. Ik zou 't niet durven, meneer Kam man, zei ik, U, die zoo'n veelomvattenden werkkring hebt, nog langer te exploitee- ren. Mag ik U harteliik danken. Een vriendelijke, eenvoudige, humane man, onze gemeente-secretaris. Iemand met veel kennis van gemeenterecht. De duffe, prozaïsche wetten en verordeningen hebben gelukkig geen dorren, drogen boe kengeleerde. van hem gemaakt en gedu rende zijn hoogen werkkring heeft hij rich vejp vrienden verworven, door ziin humaan optreden. DE MINISTER VAN DEFENSIE EN DE A. J. C. Op vragen van het Eerste Kamerlid mevrouw Pothuis—Smit betreffende be ëindiging van de beschikbaarstelling van tenten en ander kampeermateriaal van het leger ten behoeve van de Arbeiders Jeugd Gentrale, heeft de minister van defensie geantwoord: De werkzaamheden van de Arbeiders Jeugd Centrale zyn ondergeteekende be kend. Ook weet hij, dat de Arbeiders Jeugd Centrale tal van jaren militair kampeer- materieel in bruikleen ontving. Sedert dien was echter omtrent de organisaties, die de beginselen zyn toe gedaan, welke ook die van de Arbeiders Jeugd Centrale zyn, twyfel gerezen aan haar gezindheid ten aanzien van de wet tige overheid. Zoolang de oorzaken van dien twyfel niet zyn weggenomen, kan ondergeteekende, tot zyn leedwezen, tot de weermacht beboorend materiaal niet aan deze organisaties in bruikleen afstaan. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG VOOR SOMMIGE GROEPEN VAN SPOORWEG PERSONEEL. De proef geslaagd. De bq wryze van proef ingevoerde regeling inzake het geven van den vrijen Zaterdagmiddag aan het personeel op de bureaux der inspecteurs van vervoer en ingenieurs van tractie van de Nederland sche Spoorwegen, die om beurten voor de helft vrij kregen en het des Zaterdags na 1 uur des middags vrij geven aan personeel, werkend in de locomotieflood- sen, zijn naar de directie der Nederland sche Spoorwegen mededeelt, als geslaagd te beschouwen. Zü zal daarom tot definitieve invoering van de vrije Zaterdagmiddagregeling overgaan. (Volk). DE WEGEN NAAR DEN AFSLUITDIJK. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich met een adres gewend tot den Min. van Waterstaat, waarin zij mededeelen, dat zy zich op 20 Juni 1932 tot Zyner Excellenties voorganger hebben gewend met een verzoek, in het belang van het doorgaande verkeer, te bevorderen, dat de aanleg en verbetering van de op den weg over den Afsluitdyk van het meer Flevo aansluitende wegen van het Ryks- wegenplan zoo spoedig mogelyk zouden worden voltooid, op welk verzoek zy nog geen antwoord mochten ontvangen. Intusschen is gebleken, dat verschil lende werken aan deze wegen zyn uit gevoerd of nog onderhanden zyn (weg van Ewycksluis—de Kooy, weg over Wieringen, een eerste begin met den nieuwen weg A'dam Lambertschaag), maar dat deze wrerken toch van onder geschikt belang zyn ten opzichte van de geheeie wegverbetering, zoowel aan de Westelyke als aan de Oostelyke zyde van den Afsluitdyk, waardoor het nuttig effect van den belangrijken verkeersweg over dezen dyk vooralsnog niet tot zyn recht kan komen. Daarom hebben voornoemde vereeni- gingen in het belang van het steeds toe genomen landverkeer den minister ver zocht het daarheen te leiden, dat de aan den Afsluitdyk van het meer Flevo aan sluitende hoofdverbindingen voor door gaand verkeer met motorrijtuigen zoo spoedig als doenlyk zal zyn, zullen wor den verbeterd c.g. aangelegd. STRUBBELINGEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING TE APELDOORN. Vierhonderd man uitgesloten. Wederom is het tot strubbelingen geko men by" de werkverschaffing te Apeldoorn, waar pl. m. 450 werkloozen te werk zijn gesteld aan het graven van een vy'ver in het Gemeentelijk Grondbezit Berg en Bosch. De werkloozen hebben eenigen tiid ge leden een adres gericht tot den raad met het verzoek de verslechteringen, welke den laatsten tijd waren ingevoerd, terug te hemen. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. Nadien werden nog eenige verslechteringen ingevoerd, o. a. het in schakelen van de middenloongroep. pre mie-verlaging van tariefwerk van 10 tot 5 Eergisterenmorgen werd het werk, uit protest en om de aandacht van de Heide- Maatschappü, B. en W. en rijksinspectie op zich te vestigen, voor tien minuten on derbroken. Des middags werd dit herhaald. Gisterochtend' gaf de Heide-Maatschap- pii opdracht dat. behoudens enkelen, die tijdens de onderbreking aan den arbeid bleven, tot nader order allen ziin uitge sloten. De uitsluiting omvat pi. m. 400 man. Jutters, Jutters, Jutterwelpen! 't Is verblijdend in dez' tijd In de Jutterkrant te lezen Van een winkelpuiwedstrijd. Winkelgevelwedstrijdprijzen, Winkel—wedprijs-gevelstrijd, Strijdwedprijs, wed-winkel-prijsstrijd ('k Raak er haast van van de wijs!) Wat staat er ook weer te lezen? Winkel-strijd-prijs-pui wedstrijd? Wedstrijd met de winkelprijzen? W mkelwedpuigevelstrijd? Strijdwedprijs met winkelgevels? M 'nkelpui-plaat-wedstrijd? inkelwedstrijd, wedstrijdprijzen? (Nu ben 'k mijn verstand al kwijt!) Maar, 't staat vast: Het is te prijzen Deez fotoprijswedstrijd! De Staatsman zou je er op wijzen, Die in Londen z'n tijd verslijt. Want daar pródt men over prijzen, 't Is een ware prijzenstrijd; Terwijl men hier met prijswedstrijden Winkelier èn klant verblijdt! Redactie! Oogst met dezen wedstrijd Succes in dez' malaisetijd 't Is goed er nu eens op te wijzen Hoe men 't malaisespook bestrijdt, Winkeliers! Gij kent het spreekwoord: "Een goede gevel siert het huis! Maak dus de wedstrijd prijzenswaardig En.... Geen Jutter blijft er thuis! Delwhök. HERM. DE HAAN s Heerenmodemagazijn Koningstraat 92 t.o. Witte Bioscoop B. V. D. reeds vanaf 1.75 per stuk Meridian 1.50 Interlook 0.85 Men zendt ons de „Indische Courant" van Woensdag 10 Mei, welke het uitvoerig verslag bevat van de berechting der acht tien dienstweigeraars van de „Piet Hein". Wü meenen onzen lezers een dienst te be wijzen door dit verslag in zijn geheel over te nemen in dit en de volgende nummers van de „Heldersche Courant". Hier volge dan het eerste gedeelte van het verslag dezer rechtspraak. Voordat de krijgsraad gezeten is, wor den de beklaagden binnengeleid. Zy ne- taen plaats op drie lange banken; wanneer 'de krijgsraad binnenkomt, staan zii op, in 'stramme militaire houding. 1 Nadat de pi'esident de zitting heeft ge opend, worden de namen der beklaagden opgelezen en wordt hen vermaand oplet tend te zijn op hetgeen zy' over hunne taak zullen liooren. Daarna leest de fiscaal de reeds gepu bliceerde tenlastelegging voor en doet het voorstel slechts het verslag der beklaagden verhooien en één getuigenverhoor voor te lezen. Hiermede stemt de zeekrygsraad in, ter wijl ook verdediger en bekl. daartegen geen bezwaar heebben. De secretaris leest daarop de getuigen verklaring afkomstig van den luitenant ter zee der 2e kl. S. Visser voor, gevolgd door de vrijwel geliikluidende verslagen van de beklaagden-verhooren. Het verdient vermelding, dat in al deze verslagen spy't wordt betuigd, en het ver langen wordt uitgesproken in dienst te mogen blijven. Ook wordt door eenigen verklaard op Hr. Ms. „Piet Hein" buitengewoon prettig te hebben gediend. D? pres. vraagt vervolgens den be klaagden mail voor man, of zii aan deze verslagen iets wenschen "te veranderen of toe te voegen. Slechts met enkelen hunner is dit het geval; zii wenschen toegevoegd te hebben, dat zij grooten spijt hebben en het hen geen tweede maal zal overkomen, terwijl zy' betuigen zich in het vervolg buiten alie vakactie te zullen houden. De korp.-monteur Kamp verzoekt te willen stipuleeren, dat hü niet mede- deed als demonstratie tegen de salaris-ver laging, maar slechts omdat hij meende, dat hoe meer opvarenden medededen, hoe minder ernstig het voor hen zou afloopen, uit kameraadschap dus. Aan het verzoek wordt voldaan. De fiscaal stelt dezen beklaagde nog eenige vragen naar aanleiding van de ver gaderingen in de maand December gehou den; voor verschillende dezer werd geen verlof aan den marine-commandant ge vraagd. Bek], Ka m p, die bestuurslid van een der marinebonden was, zegt niet op de hoogte van dit voorschrift te ziin geweest. Ook werd een optocht gehouden, en bekl. Kamp geeft toe, dat die wel degelijk als een demonstratie tegen de salarisverlaging bedoeld was. Ook voor dezen optocht was geen vergunning verleend, alhoewel ver schillende deelnemers meenden van wel. Een geheime vergadering. De verdediger vraagt bekl. Kamp, of deze in ziin functie van bestuurslid af wist van de geheime naohteliikê vergade ring in een goedang achter Kiet Wan Kie op 28 Januari, waar eigeniyk het besluit tot dienstweigering werd genomen (dus na de bekende vergadering op den 27sten). Bekl. deelt mede, hiervan eerst eenige dagen geleden iets te hebben gehoord. Het verslag wordt met bovenstaande verklaringen aangevuld. Alle beklaagden gaan thans met de ver slagen der verhooren accoord, en be krachtigen ze met hun handteekening. De invloed der vakhonden. Alvorens te teekenen, verklaart bekl. Salverda nog speciaal, dat men in de laat ste maanden van '32 sterk was beïnvloed door de actie der bonden met als argument de salariskorting, waardoor de plaatsge vonden dienstweigering geen volkomen natuurlijke reactie meer was, maar een uiting van koppigheid. Hii heeft daarvan [veel spiit. Thans is het woord aan den fiscaal, die begint met den vertegenwoordiger der pers welkom te heeten. (Wii laten een gedeelte, betrekking heb bend op de wijze van berichtgeving der Indische bladen, waartegen de fiscaal pro testeerde, weg, daar dit voor de Holland- sche lezers van geen belan gis Red. H. Ct.) Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur .Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mg bg 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B D (e Qr AKKFD'C ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Het gebeurde. Overgaande tot de thans aanhangige zaak zelf, is dit de eerste, die op een vrü groot aantal beklaagden betrekking heeft, n.1. op 18 Europeesche schepelingen van de „Piet Hein". Uit juridisch oogpunt zy'n alle zaken tegen de z.g.n, dienstweigeraars zeer eenvoudig; al deze gevallen toch heb ben betrekking op art. 114, Wetboek van Militair Strafrecht; het weigeren, of op zettelijk nalaten te gehoorzamen aan een dienstbevel, d. i. een bevel, gegeven door een militairen meerdere aan een militai ren mindere en aan hetwelk eenig militair dienstbelang ten grondslag ligt. De fiscaal omschrijft nu, hoe op het signaal voor „baksgewiis" van de 30 man, die daaraan hadden moeten gehoorzamen, een 25-tal niet verscheen, waaronder ook de beklaagden. Op het signaal „alle hens voor den boeg", dat daarop volgde, werd' evenmin gereageerd. De commandant sprak nu de op den bak verzamelde menschen toe «en daarna kregen de nalatigen van den oudsten offi cier persoonlijk man voor man het bevel om naar „baksgewiis" te gaan. Een 15-tal gaf abn dit bevel gevolg, maar de beklaagden bleven ook toen nog weigeren, waarom hun voorloopig arrest werd opgelegd. Eén van hen werd onpas selijk en moest naar den ziekenboeg wor den gebracht, van waaruit hij verzocht zy'n weigering te mogen intrekken, het geen werd toegestaan. Na overleg met den eskader-commandant werd aan de andere dienstweigeraars medegedeeld, dat zij, die alsnog aan het werk wilden gaan, hiertoe de gelegenheid kregen, hetgeen zii dadelijk deden, behalve Salverda en Cornelis, die in arrest bleven. Toen het schip 1 Februari weer te Soe rabaja binnenliep, kregen alle dienstwei geraars arrest en werden naar de gevan genis te Malang overgebracht, behalve bekl. Oele, die eerst op 4 Maart werd in gesloten. Met den grooten hoop mee De fiscaal wijst er nog op, dat de mees ten slechts met den grooten hoop meelie pen, en de ééne het niet voor den ander durfde laten, om dan verder te gaan. Gelijk het op de „Piet Hein" geweest is, is het op vrijwel alle schepen en bij alle inrichtingen gegaan. Het zonderlinge is echter, dat van twee betrekkelijk kleine schepen de „Piet Hein" en de „Evert- sen" een heel groot aantal bleef weige ren, ook na het persoonlijk bevel van een officier; bovendien loopt dit op deze twee schepen niet even sterke bemanning, die uit precies dezelfde soort menschen be staat, ook zeer uiteen; op de „Piet Hein" toch w aren er 18 weigeraars, op de „Evert- sen" 34. Terloops zij hierbij aangeteekend, dat b.v. van de „Java", „Soemba" en „Prins van Oranje" niemand een dergelijke hou ding heeft aangenomen; bij den Dienst van Conservatie waren er een 3-tal en by. de andere inrichtingen weer niemand De reden van deze zeer verschillende houding van hetzelfde slag menschen kan ik niet verklaren. Juridisch eenvoudig. Zooals ik reeds zei de, uit juridisch oog punt is de zaak zeer eenvoudig. Door ce verklaringen van de beklaagden en die va - den getuige Visser is het wettelijk en overtuigend bewijs geleverd, dat de be klaagden het ten laste gelegde feit hebben begaan, behoudens ten aanzien van Bel graven; dezen is iets anders ten laste ge legd en uit de bewijzen blijkt niet, dat hij een order gekregen heeft. Deze dient dus te worden vrijgesproken en is, voor het geen te zijnen aanzien gebleken is, disci plinair te straffen door zy'n commandant. Het door ieder der beklaagden gepleeg de feit is van ernstigen aard, gezien de omstandigheden, waaronder de feiten ge pleegd werden; een soort van massale dienstweigering. Hierbü wordt rekening gehouden met het feit, dat er een 15-tal voldeed aan het persoonlijk bevel van den oudsten officier, zoodat de beklaagden voorbeelden te over hadden, om tot het in zicht te komen, wat hun plicht als militair voorschreef. De omstandigheden, onder welke de fei ten gepleegd werden, waren eveneens van ernstigen aard, daar de actie want als zoodanig is het optreden te beschouwen geschiedde op een tijdstip, dat ook sche pelingen van andere schepen een derge- Ul'ke actie ondernamen, hetgeen den be klaagden bekend was en dat bii het slagen der actie buitengewoon ernstige gevolgen hieruit hadden kunnen voortvloeien. De oorsprong van de actie. De oorsprong dezer actie moet gezocht worden in het gebeurde op de vergadering van 27 Januari 1933, gehouden door den Bond van Korporaals en den Bond van Minder Marine Personeel in de sociëteit „Coneordia" te Soerabaja. welke vergade ring door honderden schepelingen, uitslui- Buitenlandsch Overzicht pag. 1. Feuilletonj Radio-programmaM 2 Van links en rechts 2 Door de ontploffing van een gra naat bij Hammenet zijn vijf men schen gedood en twee gewond 10 De beklimming van den Mount- Everest is tot het najaar uitge steld, wegens slecht weer „10 In Duitschland is de sociaal-dem. partij verboden6 iTwee boerderijen te Hops tot den grond toe afgebrand 2 Engelsch protest tegen de Joden vervolgingen in Duitschland 6 Opheffing van alle vakbonden in Duitschland6 Noodweer in Zwitserland „10 JDe vrije Zaterdagmiddag voor sommige groepen van spoorweg personeel 5 De Minister van Defensie en de A.J.C5 Het bericht over het ongeluk van de beide Spaansche vliegers bij den berg Malinche tegengespro ken 6 Het herstel van de Habsburgers. Frankrijk tegen de Oostenrijksch- Hongaarsche aaneensluiting Dienstweigeraars in Indië in hoo- ger beroep behandeld De inbraak in kasteel Nyenrode. Een onaangename kant voor de Amsterdamsche politie Amerika zal eerst met Tsjeho- Slowakije onderhandelen over de oorlogsschulden Contingenteering van den abnor- malen invoer van sommige groen ten naar België De actie tegen de Duitsch-natio- nalen. Ontbinding van een oplei dingscursus en een vrouwenorga nisatie Omtrek-nieuws Marktberichten B Marineberichten Sportnieuws 6 5 6 6 1£T* p i 10- 11 tend korporaals en minderen, werd bijge woond. Deze actie had duidelijk het karakter van een demonstratie, hetgeen o. a. blijkt uit het feit, dat stokers, die niet op baks gewiis behoefden te komen, daar het zee- waoht was, zich by' de schepelingen' voeg den, die wel op baksgewiis moesten komen en die by' niet verschijnen daartoe dus een bevel konden verwachten. Wat de persoonlijkheid dezer beklaag den betreft, wensoh ik, in verband met de straftoemeting, te wijzen op een groot voordeel in het militair strafproces. Van iederen militair der Marine toch, van hoog tot laag, bestaan conduitestaten, die ver geleken kunen worden met inlichtings rapporten. Ik geloof niet, dat de reclassee- ring in Indië al zoo ver gevorderd' is, dat van iedereen, die met den strafrechter in aanraking komt, voor welk gering ver grijp ook, een inlichtingsrapport bestaat, vermeldende de antecedenten en de per soonlijkheid van den delinquent. Een mi litair rechter heeft een dergeliik rapport steeds te zijner beschikking, hetgeen van zelfsprekend van zeer veel gew icht is bii het bepalen der straf. Bii het bestudeeren van deze conduite staten komt men al dadeliik tot het in zicht, dat alle beklaagden op een hoogst enkele uitzondering na (Cornelis b.v.) tot nu toe zeer goed stonden aangeschreven en zeer goed beoordeeld werden. Ten over vloede zeg ik er nog bii, dat geen van heil te voren ooit met den strafrechter in aan raking kwam. Wii hebben hier te maken met 18 wille keurige schepelingen en twee van deze, Kamp en Schutte, hebben nog nooit straf gehad, hoe gering ook; ook verreweg de meeste anderen hebben heel weinig disci plinaire straffen gekregen en die ze ge kregen hebben, waren, dooreengenomeil, lichter dan die van streng arrest, zelfs van verzwaard arrest. Na ieder geval op zichzelf nog even on der de loupe te hebben genomen, brengt de fiscaal dan ziin eischen uit. (Wordt a.s. Dinsdag vervolgd). I Batavia, 23 Juni (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië deed uitspraak inzake de in hooger beroep voor dit Hof terechtstaande Inheemsche dienst weigeraars. De vonnissen van den Zeekrygsraad te Soerabaja ten aanzien van Soemarsono, Soetoro en Haroen werden bevestigd. Deze vonnissen luidden resp. acht maanden, twaalf maanden, tien maanden, allen met ontslag uit den dienst doch met aftrek van den tyd doorgebracht in preventieve hechtenis. De vonnissen van den Zeekrygsraad te Soerabaja waarbij Soeparto en Soetadi ieder tot tien maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, werden vernietigd Het Hof veroordeelde beide beklaagdei tot ieder acht maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst onder aftre) van den tyd doorgebracht in preventiev hechtenis, aangezien het Hof van oordee was dat niet is gebleken dat beide beklaag den het delict in vereeniging pleegden. Hierna behandelde liet Hoog Militair Gerechtshof van Ned-Indië in hooger beroep zeven nieuwe zaken tegen Inheem sche dienstweigeraars. De advocaat-fiscaal eischte vernietiging

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5