Juweelen, Goud, Zilver en Horlogerie J. F. Beemsterboer S, I. KIRIIilll I li. metIO tot 45 KORTING KEIZERSTRAAT GARAGE MANSHANDEN KIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Wij breien!!! alle soorten „Omdat jij mijn geluk bent". 'L No. 7296 EERSTE BLAD DINSDAG 4 JULI 1933 61ste JAARGANG Roosevelt verwerpt het voorstel der goudlanden. - Zal Amerika zich terugtrekken? - Duitschland en de Ncderlandsche vorderingen. - Rusland beveiligt zich. Algeheele Reorganisatie Uitverkoop Juwelier ZILVER pleet lepel en vork totaal fl. 1.95 TELEFOON 533 Stadsritten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten a 7 cent per K.M. LAAN 44-46. in 50 dessins, KONIJN's GELARDEERDE LEVER 'vftfrA GW FEU ILLETO N u. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land 2.-, Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, 0.70,fl._. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. President Roosevelt heeft thans aan den Amerikaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Hul, doen weten, dat hij het gezamenlijke voorstel der goud landen in zijn huidigen vorm verwerpt. De inhoud kan in de volgende drie pun ten worden samengevat: lo. het is noodzakelijk, dat de goudlan den aan den gouden standaard vasthou den; 2o. de landen, die den gouden standaard hebben verlaten, zullen dien standaard, indien mogelijk, weer invoeren; 3°. de centrale banken der betrokken landen zullen stappen doen om speculaties op groote schaal tegen te gaan. Minister Huil heeft een verklaring af gelegd. waarin de politiek der Vereenigde Staten met betrekking tot het valuta- vraagstuk is uiteengezet. -Men vindt het voornaamste daaruit op een andere plaats in dit blad. Naar van Campo Bello in New Bruns wick, waar president Roosevelt thans ver toeft, gemeld wordt, moet Roosevelt aan journalisten, die hem vroegen naar zijn standpunt inzake de stabilisatie, gezegd hebben, dat hij een tijdelijke stabilisatie beschouwt als een zaak, die alleen behoort te worden geregeld door de Centrale ban ken. Het is niet de taak van de oeconomi- sche wereldconferentie te trachten naar stabilisatie. De duurzame stabilisatie kan alleen tot stand gebracht worden door een internationaal verdrag van de toonaange vende regeeringen te wereld. Roosevelt is er echter van overtuigd, dat dit nog gerui- men tijd vereischen zal. De wereldbanken moeten er allereerst een begin mee maken een tijdelijke vaste basis voor de valuta te vinden. Roosevelt hoopt, dat dit werk be- sioedigd kan worden. De vraag van een permanente stabilisatie moet zorgvuldig worden onderzocht. Hiermede hangt de kwestie samen, of de goudlanden de goud valuta moeten opgeven om een technische basis te vinden voor algemeen gestabili seerde valuta's. De Amerikaansche regee ring hecht geen al te groote beteekenis aan de schommelingen van den dollar. Overigens heeft Roosevelt met de toon aangevende mogendheden geen enkel con tact onderhouden. Naar vernomen wordt zal de resolutie der goudlanden, onverschillig of zij door de Ver. Staten aanvaard wordt of niet, ge deponeerd worden bü het Bureau der Econ. Wereldconferentie in ongeveer den gepubliceerden vorm, ter behandeling in de commissie. Men beschouwt dit als een ernstigen klap voor de Econ. Conferentie, daar dit het terugtrekken van de Ver. Staten kan beteekenen. Tevens is hiermede aan de onderhandsche valutabesprekingen een einde gemaakt. Alle berichten uit de omgeving van Roosevelt wijzen erop, dat hij de fluctua ties van den dollar niet als fluctuaties, doch als een langzame daling beschouwt. De president schijnt er van overtuigd te zijn, dat de koers van den dollar nog verder moet dalen. President Roosevelt wijst elk voorstel af, dat hem de handen bindt met betrek king tot het economisch herstel. De bladen meenen hieruit te kunnen op maken, dat de Amerikaansche regeering geen pogingen wil doen om den dollar voorloopig te stabiliseeren. Particuliere banken kunnen, wanneer zii dat wenschen, koersfluctuaties verhinderen. De regee ring zal echter onder geen voorwaarden op eenige overeenkomst te dien opzichte ingaan. De correspondent van de „Petit Pari- sien" te New-York verneemt, dat men in de Vereenigde Staten voornemens zou zijn een fonds tot egalisatie der valuta te vormen. Hierdoor zouden de door de spe culatie op de wisselmarkten teweeg ge brachte gevaren worden afgewend. Naar aanleiding van de dezer dagen ge houden enquête vanwege de Nederlandsche Bank over de vorderingen, die Nederlan ders hebben in Duitschland, wordt thans het volgende medegedeeld: In totaal hebben ruim 47.500 hier te lande, gevestigde personen, firma's en in stellingen hunne vorderingen op en belan gen in Duitschland aan de Nederlandsche Bank opgegeven. Volgens deze opgaven bedroeg op 1 Juni 1933 de totale nominale waarde der Duitsche obligaties in Neder- landsch bezit 430.6 millioen (vreemde valuta omgerekend naar de koersen op 1 Juni jj.). Hieronder was begrepen 12.1 millioen aan obligaties Dawesleening en 30.4 millioen aan obligaties Young- leening. Het totaal der niet in obligaties be lichaamde vorderingen beliep 613.4 mil lioen. Obligaties en niet in obligaties be lichaamde vorderingen tezamen bereikten dus een totaal van 1.044.000.000. Daarnevens wezen de bij de Bank inge komen opgaven nog een totaalbezit van Duitsche aandeelen aan ten bedrage van nominaal 263.8 miilioen. Aan andere deelnemingen en aan eigendommen in Duitschland werd in totaal respectievelijk 101 millioen en 35.1 millioen opge geven. In een perscommuniqué zegt de presi dent der Duitsche Bank, dr. Schacht, o.a.: De regeering is besloten, een vaste va luta-politiek te volgen. Indien men het niet den Duitschen uitvoer mogelijk maakt in de Dit is het belangrijke feit, datelkeen, die hecht aan mooie dingen en deze op de juiste waarde weet te schatten, bezig houdt. En dat is niet te ver wonderen. Hoe weinig komt het toch voor, dat artikelen van zoo'n groote waarde tegen zulke sterk vermin derde prijzen worden verkocht? Dit is een hooge zeldzaamheid en daarom zal niemand willen verzuimen z'n voordeel te doen in de van wollen kleeding, ook badpakken, kousen en sokken (ook de allerfijnste) JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel). DON JUAN, de vermoedelijke Spaansclie troon-pretendent. De beide oudste zonen van den ex-koning hebben afstand van alle rechten gedaan, de eerste tengevolge van zijn burgerhuwelijk, de andere 'om zijn slechte gezondheid. zich verder uit te breiden, dan zal Duitsch land ten slotte niet in staat zijn zijn parti culiere schulden te betalen. Slechts die landen, die bereid, zijn, Duitsche goederen te koopen, kunnen den eisch stellen tot betaling huner vorderingen. Indien Duitschland geen onderscheid heeft gemaakt tusschen de verschillende landen, dan heeft het dit nagelaten in de hoop, dat toch nog eenmaal het gezond verstand in de internationale economie zal zegevieren. Duitschland brengt in het belang van de geheele werled een buitengewoon groot offer, indien het in de positie waarin het zich bevindt, toch aan de goudpariteit vasthoudt. Ook het belang der schuld- eischers is ermede gebaat Duitschland zoo danig te versterken, dat het aan de goud- pariteit kan blijven vasthouden. In aansluiting hierop wordt nader be kend gemaakt, dat de landen met den gou den standaard Zondag hun besprekingen hebben voortgezet en daaromtrent een nadere verklaring zullen publiceeren. On danks Roosevelt's „neen" volhardt Neder land in zijn houding, om den gouden stan daard te handhaven. Naar „United Press" verneemt, hebben de besprekingen, welke de Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, te Londen heeft geveord, geleid tot volkomen overeenstemming over het sluiten van een veiligheidspact, om te beginnen tusschen de Sovjet-Unie, Polen, I Roemenië en Turkije, waarbij zich onge twijfeld spoedig de Oostzeestaten Letland, Estland en Litauen zullen aansluiten, be nevens vermoedelijk ook Tsjeohoslowakije en Joegoslavië, en hetzij direct, hetzij la ter ook Perzië en Afghanistan. De Sovjet- Unie zou zoodoende veiligheidsovereen komsten hebben gesloten met de meeste zijner naburen in Europa en Azië, bene vens met die landen der Kleine Entente. Waarschijnlijk zullen de eerste parafee ringen van het pact heden geschieden. De beteekenis van het pact zou 0. a. zijn, dat de Sovjet-Unie thans, na veertien en een half jaar, stilzwijgend de annexatie van Bessarabië door Roemenië erkent. KOLONEL LINDBERGH, de beroemde aviateur, zal binnenkort starten om de mogelijkheden te onderzoeken voor een AmerikaanschEuropeesche vlucht-route via Groenland. HUGENBERG TREEDT AF. Dultschnationaal front ontbonden. De Duitsch-nationale minister van land bouw, dr. Hugenberg, heeft gisteren bij rijkspresident Hindenburg een verzoek om ontslag ingediend. Een beslissing wordt eerst heden verwacht. Het Duitsch-nationale front heeft waarschijnlijk in verband met Hugen- bergs aftreden in overleg met Hitier besloten de partij te ontbinden. RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG dio door het aftreden van Hugenberg zijn vertrouwensman in het kabinet verliest. kleur-eoht, - wasch-echt, «g» «SB» ïEPïS» per ©I. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie smaakt 's zomers en 's winters even fijn. HET EN GELSCH-RUSSISCHE GESCHIL UIT DE WERELD. Het Engelsche embargo op geheven. Thornton en Mac- Donald op vrije voeten. Een communiqué van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken deelt mee: dat de sowjetambassade heeft bericht, dat het verzoek om gratie van ïfwJrntón en MacDonald, die in April j.1. tot straffen van resp. drie en twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld zijn, door het presidium van het .centrale uitvoerende comité behandeld is en dat de vonnissen gewijzigd zün, zoodat de twee mannen on middellijk het sowjetgrondgebied moeten verlaten. Zij zün Zaterdagavond op vrije voeten gesteld. Tegelijkertijd heeft de sowjet-volkscom- missaris voor den buitenlandschen handel het contra-embargo op den Engelschen in voer opgeheven. Een supplement van de Londen Gazette heeft een proclamatie van den koning en den ministerraad gepubliceerd, waardoor het op 19 April geproclameerde embargo op bepaalde Russische goederen is inge trokken. Het communiqué voegt er aan toe, dat terstond maatregelen genomen zullen worden voor de hervatting van de onder handelingen over een Engelseh-Russisoh handelsverdrag, welke zullen worden her vat op het punt, waarop zij door de arres tatie van de ingenieurs van Metro-Vickers zijn afgebroken. HET ZONNEWENDE FEEST. Een rede van Goebbels. 1 Het zonnewende-feest in het Stadion te Berlijn, dat de vorige week wegens het slechte weer was uitgesteld, is nu Zater dag gehouden. Het weer was niet beter dan een week geleden, want het stort regende aldoor. Minister Goebbels heeft voor de groote schare van aanwezigen een rede gehouden, waarin hii o.m. zeide: Het ligt niet in onzen aard, illusies te voeden Dat wij sinds 30 Januari het Duit sche volk stap voor stap hebben veroverd, de partijen hebben kapotgeslagen, organi saties hebben ontbonden of gelijkgescha keld, wil nog niets zeggen. De vijand leeft nog, hij houdt zich alleen maar dood. Ik geloof niet, dat hii het veld definitief ge ruimd heeft, hü wacht slechts op zijn uur; er behoeft slechts een groote crisis uit te breken, dan steekt hii het hoofd weer op. Daarom moeten wü niet stil zitten, wij mogen ons niet in slaap laten sussen en mogen nooit gelooven, dat de revolutie reeds ten einde is. Wü zijn thans tot het beslissende oogenblik gekomen. In den loop van 8 dagen heeft de revolutie weer grooten voortgang gemaakt. Partijen, die 1 een of twee weken geleden nog politieke I beteekenis hadden, hebben zich zelf ont- Een beslagen tong is een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. 0.65 Mi flacon. Een Heldersche roman door WILLIARIS. 7) „Jawel bootsman, die staan op myn ligkleedje!" was het verrassende ant woord. Meteen dook hü met een vlugge bewe ging onder de groote grüpende handen door, wel wetend dat hü anders een pak slaag zou krügen dat hem lang zou heugen. Een luid gelach volgde en de bootsman, die eerst niet recht wist of hij kwaad zou worden over zooveel brutaliteit, lachte toen maar mee. Enfin, het is morgen toch Hollandsen tenue; en ik ben toch blij dat hij tenmin ste recht voor de waarheid uitkomt, dat hü "ie niet met een zedig gezicht voor- li(,^Ecn echte derde klas", bromde hü nog na. Bmia al deze dingen waren voorgeval len op de aclitmaandsebe reis, die nu op haar einde liep. Funchal op Madeira was de laatste plaats geweest, die was aangedaan. Begunstigd door schitterend voorjaars feer zette de „IJzeren Hertog' op een heel bedaarde manier zün reis voort, elk uur zijn vastgestelde 12 mylen afleg gend, die het schip en hare bemanning steeds dichter bü het vaderland brachten. Zelfs in de Golf van Biscaye, door ve len zeer terecht gevreesd, was het bü'na bladstil. Het zonnetje scheen heerlijk; en al was het voor de jongens van den Hertog, die zoo pas uit de tropen kwamen, nog geen ideaal weer, het kon er. de tijd van het jaar in aanmerking genomen, best mee door. De lente was nog niet eens begonnen en de jongens waren dan ook best tevre den met het weer. Aan stuurboord ach teruit verdween langzaam Kaap Finistère aan den gezichtseinder; en de horizon, weerkaatst door de zacht kabbelende golfjes, scheen vroolük door de patrijs poorten aan stuurboord en op de dekken van den Hertog, waar men overal druk bezig was met de voorbereidingen voor de aankomst in Holland. Er was bekend gemaakt dat op den dag van binnenkomst in Nieuwediep een verlof zou worden verleend van 10 dagen en dat na verlof het schip een half jaar reparatie zou krügen en klaargemaakt zou worden voor een reis naar Ned. Oost-Indië. Dientengevolge heerschte een nog vroolijker stemming dan gewoonlijk, want 10 dagen verlof vielen er in als koek. En het vooruitzicht van een half jaar reparatie gedurende den zomer was vooral voor de getrouwden, die in Nieu wediep woonden, een buitenkansje. Die konden nu met hun gezin samen ook eens genieten van een Hollandschen zomer. Het vooruitzicht van na dat half jaar weer naar Oost-Indië te moeten drukte niemand, want de zeeman is verstandig genoeg om te genieten van het oogenblik, wel wetend dat piekeren toch niet helpt en de ellende altüd nog vroeg genoeg komt. Zü hebben groot geüjk, want als ze zicli over elk volgend afscheid zoo druk zouden maken, zou immers hun verlof en elk samenzü'n met hun gezin, vergald worden door de gedachte aan het steeds naderend vertrek. Bovendien kan er in een half' jaar zooveel gebeuren; dus geen zorgen voor den tijd. Zoo scheen de Kluif er ook over te denken. Of misschien hü dacht er heelemaal niet aan. Hü deed zün werk als altqd, met opgewektheid. Kwamen ze binnen, welnu, het was hem goed, dan ging hü zün verschillende kennissen weer eens opzoeken- En was de tijd van verlof daar, dan ging hü naar Den Haag, naar zün ouders. Niet dat hü er onver schillig voor was! Heelemaal niet! Misschien genoot hü tijdens zü'n verlof nog meer dan de an- 1 deren, maar hü was nu éénmaal een zielje zonder zorg. Als hü maar voldoende naar zijn zin te eten kreeg en genoeg te roo- ken had, was hij al tevreden en zong hü met zijn volle heldere stem zijn koddige liedjes. Enkele keeren gebeurde het dat hü pikante of sentimenteele liedjes ten beste gaf, doch meestal waren ze van het vroolijke, luchtige genre. Om tien uur 's morgens was het com- maliewant schoongemaakt, het logies op- geruimd en alles aan kant gebracht. Dan begonnen de zeuntjes de vorken en lepels te schuren, messen te slijpen maal met eten klaarmaken en met eet gerei in verband staan. De Kluif was op dezen zonnigen mor gen even aan dek geweest en had nog gekeken naar de verdwünende kust bü Kaap Finistère. „Zoo zoo," had hü gezegd, „we gaan de Golf in. Nou, met een 12 mijls vaartje doen we er 30 uur over, dan zyn we mor- genmidag by Ouessant". Nu zat hy aan zyn baktafel, ijverig be- 1 zig zün messen te schuren en zong hü een van zijn leutige liedjes. Toen ik nog jong en klein was. En in de wieg nog lag, Toen vonden die lieve dames Dat ik zoo'n dotje was. Ze droegen mij op hun armen, Ze kusten mij keer op keer; Maar nu ben ik zoo oud geworden, Nu kust mij niemand meer. Ik was een heel klein ventje, Toen ik op school nog ging, Toen vonden die lieve meisjes Mij altijd zoo'n aardig ding. Zij droegen mij op hun armen, Zij kusten mij keer op keer. Maar nu ben ik zoo oud geworden, Nu kust mij niemand meer. Maar nu ben ik zoo oud geworden, Nu kust mij niemand meer. „Nee maar j'ongens, dan moet j'e zoo'n kerel eens hooren," viel bootsman 'louw uit, die onder het zingen was binnenge komen en naar hem had staan luisteren, hooren jullie dat?" een bordenkwast te maken of een van die „De Kluif beeft in een wieg gelegen," plaagde hij. „Als je nou vertelde, dat je veel voorkomende dingen, die nu een-1 gevonden bent achter een boom met een kwartje in je band, dan zou ik je eerder gelooven. En wie waren die lieve dames dan wel?" De Kluif was in 't geheel niet belee- digd, hy wist wel, dat het maar plagery was. „Wel, die dame3 kwamen bij myn moe der op kraamvisite", bootsman. „Nou Kluif, jy in een wieg en lieve da mes die jou een dotje vinden! Ilahaha, hooren jullie dat zeg, die Kluif een dotje „Hoe is 't mogelijk? Hoe kan een moe der van zoo'n kind houden!" „Ik heb jou altijd aangezien voor een zoontje van wilde ouders, hahahaha," schaterde de bootsman het uit. „Jü een dotje." De Kluif lachte mee. Het was immers niet zoo kwaad bedoeld! „Ja zeker bootsman, ze vonden mij een dot. En kunt u u voorstellen, dat ze me vroeger nog op mün billen gezoend heb ben?" Een geweldig gelach schaterde door het tusschendek. De bootsman sloeg bijna dubbel van het lachen dat hij deed. Hü hield zijn buik vast en de lachtranen stonden in zün oogen. „Wat een mormel zeg. Ze hebben hem vroeger op zijn billen gezoend!" Nog schaterlachend verwijderde hü zich, mompelend af en toe: „Waar haalt die vent 't vandaan?" Onder stuipachtig lachen begaf hij zich naar de officierskombuis, om de nieuwste mop van den Kluif aan zijn vriend, den chef-kok te gaan vertellen. HOOFDSTUK 4. Truus Berends zat met het hoofd in de handen, de ellebogen op de tafel ge steund, te piekeren. Zii was ten einde raad en wist niet meer wat te doen. Zü zat zonder werk en was zonder eenige verdienste. Geld om eten te koopen was er niet en tot over maat van ramp was sinds een paar dagen haar dochtertje ziek geworden. Zij bezat niet de middelen om een dok ter te laten komen, die haar kind zou kunnen helpen. Zij kon er nu heelemaal niet meer op uit gaan om wat te verdienen. Waar moest dat heen? Byna twee jaar geleden was haar man gestorven. Hü was visscher geweest. Een jaar waren zy getrouwd, toen men op een kwaden dag haar was komen ver tellen, dat haar man overboord geslagen was en verdronken. Daar zat ze toen, zonder inkomsten en over een paar weken wachtte ze haar be valling. Haar zuster- die een groot gezin had, had haar geholpen bij de geboorte van de kleine. Dan had ze nog een veel ouderen broer, die ouderling was, maar die beiden had den genoeg aan hun eigen gezin om dat te kunnen onderhouden, zoodat ze van hen geen hulp kon verwachten en ook niet wilde vragen. Haar broer had het altijd zoo druk met zijn ouderlingschap, die gunde zich geen tijd om eens even bü haar aan te loopen. Hij had wel gezorgd dat zy zes gulden in de week als steun van de kerk kreeg en dat scheen hij zeker wel voldoende te vinden. Maar ze had zoo graag eens rustig met hem willen praten en hem om raad ge vraagd. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1