s. a. mmm k mm 50 35 20 TOBRALCO <r KtSUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nederlanilsche middenstandsbank No. 7297 EERSTE BLAD mG 6 JULI 1933 61ste JAARGANG De verklaring van Roosevelt. - De economische con ferentie eenige dagen verdaagd. - Litvvinof steekt zijn voelhorens uit. KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten Rekening-Courant Prinses Juliana te Londen. in 50 dessins, kleur-»oht, - wasch-echt, NU goedkooper! FEUILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en- Texel f 1.65; binnen land f 2.-Nederl. Oost- en VVest-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De verklaring van Roosevelt is in Lon den de knuppel in het hoenderhok ge weest. Men weet er zich eigenlijk geen raad mee. Men zat voor het probleem: voortzetting, verdaging of beëindiging van de conferentie. MacDonald maakte een vermoeide en terneergeslagen indruk meldde een Reuter-telegram, en dat is geen wonder, want MacDonald heeft veel van de conferentie verwacht en hij zou zeker het diepst teleurgesteld zijn, als de conferentie op een fiasco uitliep. En tochwe verwachten er eigenlijk niets meer van, althans niet meer dan een ma ger resultaat. De N.R.C. schrijft over den toestand, na de verklaring van Roosevelt o.m.: Er zijn belangrijke onderwerpen, die niet rechtstreeks met het vraagstuk van de geldkoersen in betrekking staan. Daartoe behoort bijv. wat gedaan kan worden tot beteugeling van de overproductie en tot regeling van de voortbrenging en den uit voer. Er zijn echter ook groote gebieden, waarop bij deze houding van Amerika niets meer geschieden kan. Men zou op het oogenblik het werk zeer kunnen be snoeien, allerlei onderwerpen verder met rust laten. Zelfs de wapenstilstand in den strijd der tarieven en handelsbelemmerin gen heeft feitelijk zijn grondslag verloren. Die wapenstilstand is aangegaan onder voorwaarde, dat de delegaties niet voor nieuwe verrassingen op het gebied der wisselkoersen kwamen te staan. Wat kan er na Roosevelts verloochening van dien grondslag nu nog van den wapenstilstand terecht komen? Over verdaging van de conferentie, waartoe intusschen besloten is, zooals wij hieronder nog nader meedeelen, schreef het blad: Juist voor de goudlanden, die in ieder opzicht zoo hevig getroffen zijn door de bewoordingen van de Amerikaansche ver klaring, kan het voortzetten van de confe rentie belangrijker zijn. Zij blijven dan bij een om in voortdurend persoonlijk overleg van de belangrijke figuren met elkaar het hoofd te bieden aan alle mogelijkheden. Het is van buitengewoon belang, dat zij juist te Londen bijeen zijn, waar hun soli dariteit op verschillende Engelsche instan ties, die hun beleid toch reeds welgezind zijn, onmiddellijk indruk kan maken. Men zal opmerken, dat het heel om slachtig is daarvoor het kolossale apparaat van de grootrie conferentie, die de wereld gekend heeft, bijeen te houden. Voor ons, Nederlanders is de conferentie enkel al ter wille van de verdediging van ons geld, de kosten en moeite meer dan waard, die wij daaraan besteed hebben. Tot verdaging van de conferentie is Dinsdag besloten en wel tot heden (Don derdagmorgen 10 uur. Het voorstel werd door alle leden aangenomen en vanmor gen zijn dus de beraadslagingen weer voortgezet. Litwinof steekt zijn voelhorens uit. Iedere conferentie, geslaagd of mislukt, heeft altijd het voordeel van het „persoon lijk contact" en dat is niet te onderschat ten; door dat persoonlijk contact is Europa waarschijnlijk nog voor veel grootere ellende gespaard, dan waarin het reeds verkeert. En men leze nog maar eens wat hierboven gezegd werd van het nut van de economische conferentie voor ons land. Ook Litwinof heeft zijn tijd te Londen niet onbenut-voorbij laten gaan. Het Hbl. schreef daar deze week in een overzicht o.m. over: Zij activiteit is zoo groot, dat hij diplo matieke resultaten heeft weten te bereiken 'op verschillend gebied, welke in de toe komst van groote beteekenis kunnen wor den. De economische wereldconferentie, waarvan de verdaging heden is voorge steld, moge tengevolge van de Ameri kaansche weigering inzake medewerking op het gebied van stabiliseering van de valuta's niet beantwoord hebben aan de daaraan vastgeknoopte verwachtingen en haar hoofddoel dientengevolge gemist hebben op bijkomstig gebied heeft de bijeenkomst van vertegenwoordigers van zoovele landen in de Britsche hoofd al thans eenig resultaat opgeleverd. En dit is voor een groot deel het uitvloeisel van Litwinofs bedrijvigheid. De voordeelen, welke de Russische gedelegeerde voor zijn land heeft weten te bereiken, hebben ook beteekenis in algemeen internationaal op zicht en verdienen als zoodanig de aan dacht. In dezen tijd van steeds toenemende werkloosheid, die zich in Engeland mani festeert in het cijfer van ruim twee en half millioen arbeidsloonen, kan het slechts worden toegejuicht, wanneer door het her stel van de handelsbetrekkingen tusschen twee groote landen als Engeland en Rus land, de mogelijkheid tot meer werkgele genheid wordt geopend. Dank zij de besprekingen tusschen Lit winof en Sir John Simon, waarbij een uit weg is gevonden uit de impasse, waarin men was geraakt door de veroordeeling van de Engelsche ingenieurs in Rusland, z.g. wegens sabotage en militaire spion- nage. Van de aanwezigheid van Litwinof te Londen is thans echter gebruik gemaakt om het ijs te breken, waarschijnlijk zeer tot woede der Britsche diehards, die het maar niet kunnen verkroppen, dat de Britsche premier met den Russischen vertegenwoor diger als een „gewoon mensch" aan één tafel plaats genomen en met hem den j lunch heeft gebruikt maar ongetwijfeld tot voldoening van degenen, die inzien, welke voordeelen de Russsische markt J thans reeds biedt en in de toekomst nog zal kunnen bieden en die begrijpen, dat Engeland moet zorgen „erbij" te zijn en het terrein niet mag vrijlaten voor zijn concurrenten, waaronder in de eerste plaats de Vereenigde Staten, die aller minst blind zijn voor hetgeen Rusland heeft te bieden op handelsgebied. In zijn deviezer.nood o.a. is het ook in Ruslands belang den handel met Enge land niet langer uit te schakelen en zoo doende zijn beide partijen er toe geko men „gelijk over te steken": Moskou heeft de drie- en tweejarige gevangenisstraf der Britsche ingenieurs veranderd in 5-jarige verbanning en daar dezen toch niet van plan zijn om naar Rusland terug te keeren, zooals de Britsche onderminister Eden Dinsdag in h et Lagerhuis verklaarde, heeft Engeland daarmede genoegen genomen en heeft tegelijk het embargo opgeheven. Aan de eer is zoodoende voldaan en men is van beioe kanten met goed fatsoen uit het handels; olitieke slop geraakt, waar men zich zoo leelijk een paar maanden ge leden had ingewerkt, ten nadeele van de wederzijdsche economische belangen. Moskou heeft hiermede ongetwijfeld ook zijn internationale positie verbeterd. Aan het slot van zijn beschouwing zegt het blad: De heeren in het Kremlin behoeven in- derdaad allerminst ontevreden te zijn over Litwinovs arbeid te Londen! Hij heeft van de door de wereldconferentie geboden ge legenheid een handige gebruik maakt, om de belangen van zijn land zoo goed moge lijk te dienen. De toenemende belastingen. of: de evolutie van den mensch tot viervoeter. („San Francisco Chronicle"). PRELAAT LEICHT LEGT ZIJN RIJKSDAGMANDAAT NEER. Naar Wolff uit Bamberg meldt, heeft prelaat Leicht, de voorziter van de Rijks- daggroep der Beiersche volkspartij, zijn Rijksdagmandaat neergelegd. De Nw. Rott. Crt. teekent hierbij aan: Naar men weet is Leicht, evenals de meeste andere leiders van de Beiersche Volkspartij, onlangs gearresteerd. Nu zijn partij, evenals het Centrum- voor de ontbinding staat en Leicht wel niet ge zind zal zijn als hospitant van de natio- naal-socialisten te worden opgenomen, is zijn besluit om zijn mandaat neer te leg gen, als een logische consequentie van het gebeurde te beschouwen. KANTOOR DEN HELDER IRIGOYEN. f De oud-president van Argen tinië overleden. Een Reuter-telegram uit Buenos Aires meldt, dat oud-president Irigoyen van Argentinië is overleden. NAAR HET EINDE VAN HET CENTRUM. Naar de Germania, welk blad met 1 Juli Heeft opgehouden centrumsorgaan te zijn, verneemt, is thans in beginsel be sloten, dat de leden van de centrums fractie in de parlementen ten minste ge deeltelijk als hospitanten zullen worden opgenomen in de fracties der N.S.D.A.P. Slechts moet worden overeengekomen, welke centrumsafgevaardigden zullen moeten aftreden, omdat de N.S.D.A.P. voor hen onaannemelijk is. Het einde van de centrumspartij, aldus het blad, is geen reden voor het katho lieke volksdeel bezorgd te zijn en met wantrouwen de toekomst tegemoet te zien. Uit het zich ontbinden van de partij vloeien geen gevaren voort voor de kerk, en het ware ongegrond te vreezen, dat de katholieken uit de politieke werkzaam heid zul en worden uitgeschakeld, mits ze de grondslagen van het nieuwe Duitsch- land begrijpen en onvoorwaardelijk de leiding goedkeuren. DE VERMEERDERING EN VER EDELING VAN „ONZE DUITSCHE SOORTGELIJKE MENSCHEN". Een beroep op de Duitsche artsen van de ministers Frick en Seldte. In het maandblad van de nieuwe natio- naal-socialistische artsenvereeniging in Duitschland, die de vroegere vereenigin- gen vervangt, hebben de rijksministers Frick (binnenlandsche zaken) en Seldte (arbeid) richtsnoeren voor de Duitsche artsen gegeven. Dr. Frick wijst er op, dat de nationaal-socialistische revolutie in breede kringen de erkenning heeft gewekt, dat het behoud, de vermeerde ring en de veredeling van „onze Duitsche soortgelijke" menschen het hoogste doel moet zijn van den Duitschen staat, daal de bevordering van erfelijk gezonde fami lies den doorslag geeft voor het behoud van staat en volkswezen. De artsen moeten er naar streven de dreigende verminde ring van het erfelijk gezonde kroost tegen te gaan en de voortplanting en ver meerdering van de erfelijk zwaarbelasten te beletten. De veredeling van den wil tot voort planting, voor den „levens- en bloedstroom van het Germaansche ras" moet „onze ziel weer omhoog heffen uit het idealisti sche en liberalistische denken van dezen tijd". Minister Seldte betoogt, dat de arts tot taak heeft het heele volkslichaam in Duitschland te helpen tot genezing, tot geleidelijke uitroeiing van het vreemd soortige en tot het zuiver houden van den eigen aard. Ook moet de arts mede strijder zijn in den strijd tegen de sociale schaden en gevaren, die het Duitsche volk bedreigen. De sociale verzekering en met name de ziekteverzekering is een onontbeerlijk werktuig in dezen strijd. Nieuwe plichten zullen den Duitschen artsen wachten. Van den artsenstand ver wacht de staat derhalve een ernstige plichtsvervulling, ook ten aanzien van de geheel nieuwe taak, een trouwe gezind heid jegens den staat, wetenschappelijk werk en beroepskundigheid. NIET-ARISCHE HULPONDER WIJZERS ONTSLAGEN. Te Hamburg zijn 24 niet-arische hulp onderwijzers bij het lager, uitgebreid la ger en ambachtsonderwijs ontslagen. Prinses Juliana heeft tijdens haar ver blijf in Engeland, Dinsdag een bezoek ge bracht aan Windsor en dit in gezelschap van Lady May Abel Smith geheel bezich tigd. Na haar terugkeer in Kensington ont ving zij een bezoek van den Prins van Wales, die in den namiddag zijn opwach ting kwam maken. Te Harer eere gaf gra vin Athlone Dinsdagavond een diner. On der de gasten bevond zich o. a. prins George, de derde zoon des Konlngs. Reuter meldde Dinsdagavond uit Lon den: Prinses Juliana heeft vandaag gewinkeld in West End. Daarmee heeft zü twee uur- doorgebracht, waarbij zij verscheidene groote magazijnen en winkels heeft be zocht. In den middag heeft de Prinses nog maals een uitstapje gedaan en verschil lende gedeelten van Londen bezocht. Op het programma stond een bezoek aan de Tower en aan de Westminster Abdij. Vanavond wordt er ter eere van de Prin ses een maaltijd gegeven in het gebouw van de Nederlandsche delegatie. Vele le den van de Nederlandsche kolonie waren aanwezig op de receptie na afloop van den maaltijd. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Londen telefoneerde aan zijn blad: Ter eere van Prinses Juliana heeft onze gezant, jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren aan 49 genoogdigden hedenavond een diner aangeboden. Onder de gakten bevonden zich de hertog en de hertogin van York, de graaf en de gravin van Ath lone en onze eerste minister, de heer Co- lijn. Het diner werd gevolgd door een bal, waaraan 500 gasten deelnamen. Voor de Nederlandsche kolonie zal Zaterdag een re ceptie worden gehouden, waarop ik nog terugkom. BELANGRIJKE ORDER VAN DE K. L. M. Aan de Nederlandsche vlieg tuig-industrie. De K.L.M. heeft dezer dagen aan de Ne derlandsche vliegtuig-industrie eenige be langrijke orders gegeven. In de eerste plaats zijn bü de N.V. Nederlandsche Vliegtudgenfabriek Fokker twee vliegtui gen van het type F XXII in bouw gegeven. Deze vliegtuigen zijn ieder uitgerust met 4 Amerikaansche motoren van 500 P.K., welke motoren in den vleugel zijn aange bracht. Deze vliegtuigen bieden plaats aan 21 passagiers; wanneer zij zijn ingericht voor de lijn AmsterdamBatavia in welk geval lange lig/zitstoelen in de ca bine worden geplaatst kunnen 10 pas sagiers worden medegenomen. De gemid delde snelheid bedraagt 220 km. Het ligt in dte bedoeling één vliegtuig in dienst te stellen op de lijn naar het Noorden (Kopenhagen en Malmö) en één vliegtuig op de lijn AmsterdamBatavia. De machines zullen in het voorjaar van 1934 worden afgeleverd. Voorts heeft de K.L.M. aan de firma Koolhoven opdracht gegeven 2 1-motorige F.K. 43-vliegtuigen te bouwen. Deze zijn o.a. bestemd voor de opleiding tot ver keersvlieger welke van Rijkswege wordt gegeven aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. In het tweede jaar van de opleiding worden de leerlingen n.1. gedurende eenigen tijd gedetacheerd bij de K.L.M. om in de praktijk het vliegen te leeren op verkeersmachines. Verder zullen deze vliegtuigen gebruikt worden voor het maken van taxi-vluchten. Zü bieden plaats aan 3 passagiers. SS per ei. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Staien-collectie Binnenland. GROOTE BRAND TE WAALWIJK. Dinsdagmorgen te ongeveer half tien zijn te Waalwijk de groote boerderij, stal len en schuren van den heer Koos Rijken in vlammen opgegaan. Toen de dienst bode in de boerderij, gelegen achter het woonhuis, eenige werkzaamheden wilde gaan verrichten, bemerkte zij den brand. Aangewakkerd door den feilen wind breidde het vuur zich snel uit, en weldra stond het achtergelegen gebouw in lichte laaie. Vóór de brandweer ter plaatse was, stond ook de schuur in brand. De "brandweer van Sprang wist het woon huis, dat reeds had vlam gevat, te be houden. De brandweer van Vrijhoeve- Capelle zorgde er voor, dat de naastge legen boerderijen voor het vuur ge spaard bleven. Een garage, gelegen ach ter het brandende gebouw, werd even eens een prooi der vlammen. De eige naar was uitstedig. De schade is groot doch wordt door verzekering gedekt. Van den inboedel kon niets worden gered. INBRAKEN TE HEERLEN. Maandagnacht is weer in een aan te scholen en bü een juwelier in de Oranje Nassaustraat te Heerlen ingebroken, zon der dat er veel werd vermist. In verband daarmede zijn een jongen van 18 jaar en een van Ü9 jaar van hun bed gelicht. Een Heldersche roman door WILLIARIS. 8) Van die zes gulden kon zij met haar kind niet bestaan. Haar huisje, dat toch al niet groot was, kostte haar nog twee gulden per week aan huur. Dan kwamen nog de waterleiding, het licht, kleeren en eten enz. enz. Zü moest dus, zoodra ze na de bevalling weer sterk genoeg was, trachten er wat bü te verdienen. Met het zoeken van werkhuizen slaagde zü niet, omdat zij haar kinrj Jlfptricon mee nemen; en ze kon het toch 06^ nieï alleen thuislaten! Haar zuster bracht haar op het denk beeld om te probeeren een paar waSschen aan huis te krijgen. „En", voegde .yj er bij- „probeer eens op een van de ootiogs- schepen, of je daar wat matrozenhen>uen kunt krijgen om te wasschen en te strij ken! Je bent vroeger op de wasscherij toch strijkster geweest, dus die kragen kan je toch wel goed krijgen." Dat vond ze toen een goed idee. Zij vroeg permissie om wasehgoed te mogen ophalen aan boord van den „IJze ren Hertog", wat haar dadelyk werd toe gestaan. Hoewel de oogst tegenviel was het om te beginnen wel voldoende dacht ze en als ze netjes streek naar den zin van de jon gens kwamen er vanzelf wel meer. Toen ze zoo op den Hertog een paar maal wasehgoed had gehaald en gebracht, was ze vanzelf in kennis gekomen met de jongens van bak I. Met een grapje had de Kluif haar aan den bak weten te krijgen en op zyn aan dringen had zq een stukje brood mee gegeten en mee koffiegedronken. Hij had haar ook aangeraden om juist altijd onder het schaften te komen, daar dan al de jongens nog aan boord waren. Het viel haar lang niet gemakkelijk aan al die vreemden te vragen of zü hun witte hemden mocht strijken. De Kluif die diep medelijden met haar had, hielp haar echter door alles heen, zoodat zij, toen ze een paar keer geweest was, al goed bekend raakte. Hij noodigde haar met een breed gebaar uit. telkens als ze kwam bü hem aan den bak te komen eten. Dan deed hij een extra schepje suiker in haar koffie en zorgde voor een beetje melk erin. Zij zat dan tegenover Hans Berg en de Kluif, die altijd naast haar zat, zorgde dat zü van alles volop kreeg. Zü gewende zich spoedig aan deze. voor haar zoo vreemde omstandigheden, en liet zich de heerlijke, versch gebakken kuch goed tynaken. Bij stukjes en beetjes vertelde zij van 'iaar zorgen, van het getob om rond te bomen cn er wat bij te verdienen. Kn met echt moederlijke trots sprak ze dan soms over haar dochtertj Zij Vond er tenslotte niets geks moer in De matrozen drinken koffie zonder melk. om daar te zitten. En waren er al eens menschen, die haar minachtend nakeken, omdat zü zoo vrij met die matrozen om ging, dan trok zü zich daar niets van aan. Zü wist nu uit ondervinding welk een hartelüke jongens dat het waren, heele- maal niet ruw en onbeschoft tegen haar. Integendeel; altijd voorkomend en be hulpzaam, omdat zü wisten hoe alleen zij stond in haar zwaren strüd om het be staan. Als ze voor den valreep verscheen met haar wagentje met wasehgoed. was er altüd een van de jongens bij de hand, die de zware pakken wasehgoed voor haar aan boord bracht en in den hoek bü bak I neerzette. Daar kwamen ze dan bij haar met hun goed, dat in de wasch moest, haalden het gestreken goed weg en betaalden haar dan meteen. Behalve van Van Tel. die het toch niet kon nalaten, zoo af en toe een stekelige opmerking te maken, had ze van niemand last en was ze tusschen die jongens even veilig als bij haar thuis. Zij wist wel dat Hans Berg en de Kluif een oogje in het zeil hielden, maar nog nooit was men haar ook maar in het minst lastig gevallen. Zij dacht nu nog dikwijls aan Berg, die haar wat ernstig leek voor zijn leeftijd, of aan den Kluif, J dien grappenmaker, die haar altijd zoo aan het lachen maakte, onderwijl lekker»» koffie voor haar klaar maakte, brood en boter bij haar neerzette en haar dan ver zocht om maar net te doen of ze thuis was en flink toe te tasten. Zij deed alsof zü alles heel gewoon vond en wist wel dot »e van dankbaarheid niets moest laten blij ken, want dan zouden de jongens met hun houding verlegen geweest zijn. maar in haar hart was ze hen 0 zoo dankbaar voor hun hulp. Zü waren royaal, beknibbelden haar nooit op een paar centen en maakten haar alles zoo gemakkelük mogelük. Zü begreep de menschen niet, die min achtend neerkeken op iemand, die een blauwe kraag droeg- Och ja, de matrozen hadden nu eenmaal den naam, maar die zelfde menschen schenen niet te begrij pen dat de matrozen van tegenwoordig heel anders waren dan die uit den tijd van Piet Hein en De Ruyter. In elk geval had zü'zelf hen van hun goede zijde lee ren kennen en speet het haar toen de Hertog een reis van vqf maanden ging maken. Dat beteekende voor haar, dat ze ander werk zou moeten zoeken. Op andere schepen kon ze niet gaan. Daar waren andere waschvrouwen, die het evenals zü, waarschünlijk hard noo- dig hadden. Voor werkster wilde niemand haar heb ben, omdat ze dan haar kind wilde mee brengen. Ze kon het nergens anders brengen voor zulke dagen en ze kon het toch ook niet alleen laten. Voorheen was ze al blij geweest het voor een paar uur bij haar zuster te kun nen brengen, als zij met het wasehgoed naar den Hertog ging. Toen was ze dan gaan leven van de paar centen, die ze overgespaard had met wasschen tijdens het voorgaande jaar, honende het zoolang te kunnen rekken tot de Hertog terug zou komen. Even voo» Nieuwiaar werd haar hcop ée bo dem ingeslagen, toen een buurvrouw haar vertelde dat de reis van den Hertog in»' drie maanden was verlengd. Daar zat ze nu met zes gulden in de week en geen bijverdiensten, midden in den winter. En in den winter schünen de maanden wel jaren te duren, als men met armoe te kampen heeft. Een zware dag kwam, toen ze door kou en honger gedreven, een van haar meu beltjes moest verkoopen. Zoo tobde zü de weken door, maar met angst zag ze den dag tegemoet- als er niets meer zou zijn om te verkoopen. En juist nu was haar dochtertje, dat nu bijna twee jaar telde en haar oogappel was, ziek geworden. Zij wist wel, dat het kind niet kreeg wat het noodig had en haar moederhart bloedde, als ze zich over het schamele ledikant,je heenboog, waar het arme kind lag, zwak en vermagerd. Heete tranen rolden over haar bleeke wangen als de kleine met kinderlijke aanhankelükheid de magere armpjes om haar hals sloeg. Het was op Vrijdaginidag dat Truus Berends zoo zat, by'na wanhopig, haar hersens inspannend om middelen te vin den dat zü een dokter zou kunnen beta len voor het kind, toen haar zuster bin nenkwam Deze kwam dadelijk met haar nieuwtje voor den dag. dat de Hertog binnen was. Direct veerde Truus od. „Wat zeg je, de Hertog binnen?" En ik weet nergens van! Ik dacht dat hij de 23e binnen zou komen, op Maan- dag en het is nu pas Vrijdag!" „Ja. dat was ook de 1 edoeling. maar ik heb juist booren zeggen, dat ze de laat ste week zulk mooi weer gehad hebben en dat alles zoo meelien. dat de comman dant Upciont vroeger binnen te loonen, ook al omdat de reis drie maanden lan ger had geduurd dan oorspronkelijk het plan was. Vanmorgen 0111 10 uur kwam het schip op de werf, dus als je er nog heen wilt, moet je door de Werfpoort." Truus, nu zenuwachtig blij, voelde weer de hoop herleven, nu kwam er weer werk en kon ze een dokter laten komen. Ja graag, als ze een poosje hier wilt blijven, dan ga ik even naar den Hertog. Onderweg bedacht ze met bodschap, hoe een mensch toch zoo gauw kan ver anderen; en vroeg ze zich nieuwsgierig af: „Zou hetzelfde leuke stel nog aan boord zijn?" HOOFDSTUK 5. Dien morgen was de Hertog met mu ziek binnengehaald, en een enorme me nigte stond aan de Buitenhaven te wach ten tot het schip aan den steiger zou me ren. Het was wel een kleine teleurstelling voor de wachtenden, toen het schip da delijk de sluis inging om naar de werf gesleept te worden- De teleurgestelden hadden echter het genoegen om, terwijl het schip in de sluis lag, hun verwanten en vrienden een wel kom toe te roepen. Zoodra het schip gemeerd lag, had de provoost bekend gemaakt, dat na het iniddagsehaften de uitbetaling van tracte- ment zou plaats hebben, terwijl daarna gelegenheid zou worden gegeven om de koffers te pakken en zich te kleeden, om na theewater 1) met verlof te gaan. 1) Theewater noemt men schaften om half vijf. het avond- (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1