HAVERMOUT HET BINNENHOF r HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JULI 1933, OP EN OS¥9 Radio-Programma He strijd tusschen Bolivië en Paraguay. Prinses Juliana in Engeland. Pe steunverleening aan de bouwvakarbeiders. CENT PER PONDSPAK Van links en rechts WEEK- Nog geen recès- De koele ontvangst van de twee nog ontbrekende commu nisten. - Trouw aan de Grondwet... Onaangename taak voor minister Mar- chant. - „Oude plunje". - De plannen omtrent het Lager Onderwijs. - Op positieklanken. - Hoe zal het straks moeten gaan V van de 5 beschuldigden te Leipzig is ge ëindigd. Het beek zal eveneens een verslag ge ven van de Hitler-terreur. De heer Otto Katz, de uitgever van het boek, die dezer Jagen te Londen arriveerde, vertelde aan een vergadering van journalisten, dat het comité 3 maanden had gewerkt aan de samenstelling van het boek. Vijftien dagen na den brand in het Rijksdaggebouw is men met correspondenten in Duitschland overeengekomen, materiaal bijeen te bren gen en te onderzoeken. Niet minder dan 30Ü0 brieven omtrent terrorisme zijn ont vangen. De commissie ontving voorts aan giften omtrent 200 moorden, welke alle volledig waren gedocumenteerd. Alle brie ven, welke op waarheid leken te berusten, werden.naar DutsicbJand gezonden om op hun juistheid te worden onderzocht. Som mige möordén weiden ook in officieele verklaringen der nationaal-socialisten be vestigd; andere verklaringen werden door getuigen afgelegd, terwijl van alle afge legde verklaringen de waarheid ten over staan van notarissen werd bezworen, en door hen geteekend. Niet alle verklaringen omtrent de daden van terreur berustten echter op waarheid, omdat naar de heer Katz mededeelde de nazi-regeering, waarnemende dat de biritenlandsche pers feiten omtrent de ter reur publiceerde, valsehe berichten om trent de terreur publiceerde, valsehe be richten uitzond, welke zü later weer ont kende, in de hoop, daardoor alle dergelijke verklaringen in discrediet te brengen. Opnieuw vele dooden en ge wonden. an Roliviaansche zijde worden meée- eeiirigen gedaan over nieuwe hevige ge vechten in den Gran Ohaco, waarmee Bolivië een niéuw algemeen offensief tegen Paraguay heeft ingezet. Aan beide zijden zouden grrote verliezen zijn geleden en een officieel communiqué zegt, dat in de afgeloopen 24 uur de Roliviaansche aanvallen tot een reeks overwinningen hebben geleid in de strategisch zeer be langrijke sectors Nanawa en Gondra. De militaire autoriteiten van Bolovië verklaren, dat de Paraguaansche troepen ten minste twee duizend dooden en meer dan twee duizend gewonden hebben ver loren in het artillerie- en infanteriege- veeht nabü Fort Nanawa. Honderden wor den bovendien nog vermist. Met behulp van mijnen had men de bezetting van het versterkte eiland Nanawa hevige verliezen toegebracht en van de 200 verdedigers, die in het fort zelf gelegen waren, zouden hondferdtachtig zün gedood. Het gevecht was het hevigste, dat in de afgelo tPi 1 jraanden en in het bijzonder gedut n:. de pogingen van den Volken bond r- '""reriève het conflict op vreed zame V-,— yd te leggen, is geleverd. Eea Paragueesche overwinning. Reuter meldt uit Asuncion: In een communiqué van het ministerie van oorlog wordt medegedeeld, dat de Pa ragueesche troepen in het district Nana wa de Bolivianen een zwaren nederlaag hebben toegebracht. Veel oorlogs-materiaal is buitgemaakt en meer dan 1000 dooden en gewonden bleven op het slagveld achter. deeld, dat hij zich, voorbehoudt te doen J De pennI^ineef/e^fiefi(1lie!ie!)rn g™ot, controleeren, in hoeverre permanent aan de mede, dat van de 62.88J aanslagen ov( de gestelde eischen blijft voldaan. 31 tot een bedragvan f^£2 620.97 (N. R. Crt.) HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. De reeders aanvaarden voorstel van den rfiksbemidde- laar. Uit IJmuiden meldt men: In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Reederijvereeniging is langdurig beraadslaagd over het voorstel van den rijksbemiddielaar. Het voorstel is tenslotte met 65 tegen 16 stemmen aan vaard, terwijl 93 stemmen in blanco wa ren uitgebracht. Naar men mededeelde, hadden de leden gestemd naar het aantal schepen en moet het groote aantal blanco stemmen hieruit worden verklaard, d'at deze schepen voorloopig niet in de vaart zullen worden gebracht. Het bestuur der IJmuider Federatie deelt mede, een adres te zullen richten aan den voorzitter van den ministerraad, waar in verzocht wordt ten aanzien van de be kwaamheid van het gezaghebbend perso neel op visschersvaartuigen, ten spoedig ste bindende voorschriften te geven. Ge vraagd wordt daarom het in den minister raad daarheen te willen leiden, dat het ontwerp Zee v i ssch e rij d i p lorna we t zoo spoedig mogelijk in de bevoegde regee- ringsinstanties in behandeling wordt ge nomen, HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de Woensdag in het Gemeenelands- huis te Alkmaar gehouden vergadering van het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier deelde de dijk graaf, de heer C. Wijdenes Spaans, mede, dat aan Ged. Staten van Noord-Holland nogmaals een brief was gericht, waarin met aandrang verzocht wordt de lasten van het Hoogheemraadschap te verminde ren door die watersnoodikosten (van 1916) geheel voor rekening van de provincie te nemen, althans de uit dien hoofde van het Hoogheemraadschap te vorderen bijdrage sterk te verminderen en wel zóó tijdig, dat deze verlaging haar invloed nog in 1934 zal kunen doen gelden. 159 aanslagen tot een bedrag van f 2365.47 openstaan; van den dienst '32, omvattend 63.504 aanslagen tot een bedrag van 1.101.197.78, staan nog 1399 aanslagen open tot een bedrag van 20.659.16; van den dienst '33, omvattend 63.935 aanslagen 'ie' tot een bedrag van 966.719.99, zijn ont- Een bezoek aan Cambridge. Prinses Juliana heeft Woensdag een be- toek gebracht aan Cambridge en uitge breid de bezienswaardigheden van deze Universiteitsstad bezichtigd. Woensdagavond dineerde ze in de Har- lingham Club. Prinses Juliana heeft Donderdag den Tower en het Parlementsgebouw bezocht. Vervolgens dineerde zij in het Kensing- ton Palace bij graaf en gravin Athlone. Aan den maaltijd waren vele gasten ge- noodigd, waaronder ook de ex-koning van Spanje Alfonso en de Braziliaansche ge zant met zijn echtgenoote. Na het diner was de Prinses tegenwoor dig bij een receptie, gegeven door Lady Ludlow. Gecontinueerd, na Indiening van nieuwe tarieven door de bonden. De minister van sociale zaken heeft 24 Juni j.1. besloten de steunverleening aan verschillende groepen van bouwvakar beiders met ingang van 2 Juli te doen vangen 10.475 aansl. tezamen 88.030.86. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met dé gemeenten St. Pancras, War- menhuizen en Egmond-Binnen, en met de polders Haernkarspel, St. Pancras, Hens broek en Obdam inzake overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van op 't Prov. Wegenplan voorkomende wegen, welke het Hoogheemraadschap heeft ver beterd of zal verbeteren; de kosten hier van bedragen in totaal 183.700. De vroe gere beheerders betalen jaarlijks een vast bedrag. Met het rijk werd een overeenkomst aan gegaan tot grensregeling tusschen den Wieringermeerpolder en den Westerdijk van de Vier Noorder Koggen. Besloten werd beroep in cassatie in te stellen tegen het arrest van het Amster- damsch gerechtshof, waarbij het Hoog heemraadschap is veroordeeld1, om aan den polder Oostzaan te betalen het bedrag der kosten enz. wegens ingevoerde wegverbe- ringen op den aan dien polder behooren den Oostzanerdijk. De rekening '32 werd voor den gewonen dienst vastgesteld op 1.272.366.45 aan ontvangsten en 1.115.811.35 aan uitga ven; buitengewonen dienst: ontvangsten 481.527.92; uitgaven 433.746.48. Besloten werd 40.000 van het batig saldo over te schrijven op den dienst '33 en het restant van het saldo, groot 47.781.44, werd gedeeltelijk overgebracht naar den dienst '33 en gedeeltelijk naar den dienst '34. ENGELSCH BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het Engelsche oorlogsschip „York" is vanmiddag te IJmuiden aangekomen. Ter wijl de muziek aan boord zich liet hooren en de bemanning op het dek en haie was opgesteld, meerde het schip aan den toe ristensteiger. De Engelsche politiekruiser „Godetia", welk schip sinds Dinsdag te Amsterdam ligt, kwam de „York" te IJmuiden begroeten en keerde daarna naar Amsterdam terug. NEDERLANDSCH FABRIKAAT eene voor het bijzonder ö^eTO heei wat minder bezwaarlijke mamerbere Als eerste proeve van bezuiniging i. Marchant's ontwerp dus mislukt te 16 Misschien komt er binnenkort.eentwee- de Droeve, waarin der boventallige leerkrachten eens gron dig wordt aangepakt, het kostbare instituut o juli De machine heeft blijk baar nog altijd niet genoeg handarbei ders op straat gegooid! Want nu dreigt zelfs de meest representatieve, de meest typische en populaire vertegen woordiger van den „hand"-werksman, de man die letterlijk niets anders voor z u KRONIEK Als de Minister bezuinigen wil, dan kan brood (loet dan raet z-n handen zwaaien, hij daar het geschiktste object vinden. |)roodeloos te worden gemaakt: de ver- Maar met de belemmering van denl groei keersagent! van het bijzonder onderwijs is hij op aen jjun gUiu0tines, de verkeerslichten, verkeerden weg!" 'rijzen op de straathoeken edr groote Terwille van de ruimte geef ik »"steden a]s paddestoelen uit het asphalt, slechts enkele citaten. Het rs thans ree zeker, dat het ontwerp-Marchant betref fende de wijziging van de L.CUwet verre van gemakkelijk een meerderheid in de Kamers zal vinden. Maar als men eens denkt aan de rigoureuze maatregelen, welke de regeering bezig is ook op ander gebied te nemen, en die toch eveneens door de Staten-Generaal moeten worden goedgekeurd, wil het met onze landshuis- houding niet hopeloos in de war geraken, dan ziet men in de stof, welke nu reeds wordt opgejaagd om het eerste diepin grijpende wetsvoorstel, een wat onrust wekkend „omen". Met een mislukte Economische Wereld conferentie op den achtergrond dienen wü zeer stellig het uiterste van onze of fervaardigheid te betrachten 1 Parlementariër. ZONDAG 9 JULI. Hilversum, 1875 M. VPRO, groote proeve op het niet altijd naargees tige, maar toch wel dikwijls betreurens waardige terrein der bezuiniging afgele verd. Het mes moet worden gezet in het lager onderwijs en het gaat er nu slechts om of dat geschiedt op een wijze, welke niet onherstelbaar afbreekt. Bezuinigin gen behoeven stellig niet altijd achteruit gang te beteekenen. Veel overbodige fran je kan worden afgeknipt. Volgens een samenvatting in de Avond post komt het ontwerp, dat tot stand is gekomen, in hoofdzaak hierop neer: 1. Aan de goedkeuring van de Kroon moe ten voortaan worden onderworpen be sluiten van den Raad of van B. en W. Ie. inzake de plaats waar een nieuw schoolgebouw of schoollokaal zal wor den gevestigd; 2e. inzake vermeerde ring van het aantal scholen; 3e. inzake verbouwing van openbare scholen; 4e. inzake het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen en voorts besluiten van Gedeputeerde Staten houdende bevel (aan de gemeentebesturen) tot vermeer dering van het getal openbare scholen. 2. Het aantal leerlingen, als minimum 1100- dig voor de oprichting van bijzondere scholen, wordt verdubbeld. 3. Aanvragen om gelden voor den verbouw of de verandering der inrichting van scholen, of voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen, zullen worden geweigerd, indien door het toe staan de noodzakelijke zuinigheid zou worden overschreden of het geld be streden zou kunnen worden uit de jaar- lijksche exploitatie-vergoeding. 4. De afstand van de woning tot de school, die kinderen moeten afleggen om in aanmerking te komen voor de vergoeding, bedoeld in art. 13 der wet, wordt van 4 op 6 Kilometer gebracht. 6. De Minister wordt bevoegd verklaard minima en maxima per leerling en per jaar vast te stellen voor de uitgaven, wélke gedaan mogen worden voor ver- scuiileiide voorzieningen, de inrichting van het onderwijs en van de school be treflende. I Czop. Regie: Kommer Kleyn. 6. Besluiten tot het stichten van schoolge- 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. naturlnk "e schaduwzijde van het vol bouwen, waarvan de aanbesteding op 1 Juli nog niet had plaats gehad, verval len. Te zeggen, dat het geesteskind onver deeld gunstig is ontvangen, zou een schro melijke onwaarheid beteekenen. Van s.d.- zijde ziet men het belang van het volks kind in de verdrukking, de r.k. vreezen o.a. nadeel voor het Bijzonder Onderwijs. En hierin staan zij niet alleen. Ook wordt En toch schijnt het zoo te moeten. Zoo'n verkeerssein kost een ton, zegt m?n vriend de oeconooni, en flls je er vier verkeersagenten mee uitspaart, die elk 20 mille per jaar verdienen, dan heb je in 'n jaar al 80.000 gulden gespaard! Des té meer reden dus 0111 tot aan schaffing ovqr te gaan, als je er nog meer agenten fnee broödeloos kunt maken. Tja, das nou de economie! De een z'n dood is Heemaf z'n brood. I11 Engeland hebben ze geweldige statistieken over de besparingen, die je met zoo'n automatischen verkeersagent kunt bereiken. Ik heb ze hier voor 111e liggen. De Commissie voor Verkeer en verlichting van Westminster heeft een rapport uitgebracht, waarin de ongeloo- felijkste gegevens voorkomen. Dat rap port zegt onder meer, dat de installatie van de automatische signalen in Oxford- street 14'/« politie-agent overbodig heeft gemaakt. Dit is een enorm succes, maar aan den anderen kant begrijpt men, hoe '11 moeilijkheden het heeft opgeleverd, dat dat ééne kwart ontslagen werd en die drievierde politie-agent het verkeer moest blijven regelen. De kwart politie man, wiens naam Johnson is, heeft zijn andere driekwart al in geen maanden 12.00 gezien, zoo miserabel is het ontslagen vierde part eronder. Dit heeft tot aller lei moeilijkheden aanleiding gegeven, daar de driekwart ervandoor is gegaan met de broek en het kwart heeft achter- 9.0010.00 VARA, 10.30 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.30 Kerkdienst uit den N.P.B. te Baarn. 12^50 °0 mr oe po rk e st °o .1va' NTreep. m.m.v. het gelaten in een hemd zonder mouwen, den Kinderkoor „Onder Ons" o.l.v. J. Hamel. rug van een vest een stukje kauwgumini, 200 Literaire causerie door J. Greshoff. leen horloge zonder ketting en de rand 2.30 Mandoline-orkest „Con Amore" o.l.v. G. van een helm. v. Wijk. I Door den aard van Driekwart's beroep 3.00 Radiotooneel „Marijke" van Cissy van moe(. toj. overmaat van ramp, dienst Marxveldt door het ensemble „Julia de (joen op egn druj{ verkeerspunt. Men kan Gruyter". zich den onloop van nieuwsgierige wan- 4.30 Gramofoonpen az 'as. Kunst delaars rondom den stakker voorstellen! 5.00 Concert door Arb. Z,angveteen. „rvunbi -■ en Strijd" olv P Zwager en gramof.pl. Ofschoon hij niet volledig is. heeft lui 6.00 Amsterdamsch Salonorkest, o.lv. Kiekens, het door het ontslag van zijn vierdedeel 6.50 „Wakker en Tropenduit drukker dan ooit. 7.10 Vervolg orkestconcert. Vrienden ziin nu bezig, het ontslagen 8.00 Vaz Dias. t kwart op te snoren. Als men hem vindt. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. ei- er de volgende week een ..reünie'* 9 ioTad^rooVei7!!Ïe^v'angaat winke- diner. waar d? complete ver ten....", van E. Illingworth. Vert.: G. ke°rragenf porprrq«t Z»1 7,in. Tntn^scnen blnv^n momenten als deze automatische systeem... Den Haag, 6 Juli '33. Terwille van enkele spoedontwerpjes, welke nog vóór het zomer-recès dienen te worden afgehandeld, ging de Kamer j.1. Dinsdag nog niet met groote vacantie naar huis. Bij het einde der zitting deelde Pre sident Ruys mede, dat tenslotte er op Donderdag 20 dezer weer bijeenkomst zal zijn ter regeling van zaken, die geen uitsel kunnen lijden. De eigenlijke rust periode zal dus worden teruggebracht (als er tenminste niet iets onverwachts ge schied, want men is in dezen tijd nergens zeker van!) tot een week of zes. De bovengenoemde bijeenkomst ving aan met de installatie van de twee nog mankeerende communisten, t.w. de heeren Roestam Effendi en Schalker. Eindelijk zijn ze er dus! Maar de „plechtigheid" der opneming in het college van honderd had een onge woon en allesbehalve hartelijk karakter. De overweging, dat de Staat der Neder landen in de komende vierjaarlijksche periode het schier-ongeremde woord en tienduizend gave, Hollandsche guldens, plus een tweetal trein-abonnementen le klas aan de beide Moscou-inannen, die zich vanger van Sardjono dien men nog in natuprlijk betreurd, dat de Kroon zooveel maeft in handen krijgt. De gemeentelijk m.m.v. zang en orgel. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis uit Venlo. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Causerie. - 0 autonomie ontvangt weer eens een „deuk l2A$ Sextetco'ncerl en lezing. de Kamer wil zien te krijgen, waarom de majffr". 2.00 Causerie, heer Schalker bevolen zal worden, als Ka-1 De voorstanders van het ontwerp ba- 2.30 Orkèstconcert en gramofoonpl. merlid te belanken stapte met nu en seeren hun meening voornamelijk, op het 4-15 Ziekenlof. dan een spottend grimas op zijn smal,heilige moeten en voorts zien zij ook nog s.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Haif- Viskil (tenor). 10.15 Gramofoonpl. 10.3012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re- 1 freinzang: Bob Scbolte. 12.00 Concert door hét Ensemble Rentmeester Huizen, 296 M. I en Ktamofoonpl. 3.00 Knipcursus. 8.30 NCRV, 9-30 KRO, 500 NCRV. 7-45 4.00 Piano-recital door Theja Schwarz. 11.00 KRO. 4-30 Radio-Kinderkoorz.ing o.l.v. J. Hamel. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. G. E. Alers 5.00 Verhalen voor kinderen. 530 Omroeporkest o.l.v. Alb. v. Raalte eii gramofoonpl. 7.00 M_r. H. M. Merkelbach Lucienne Boyer (met gr.p!.). 730 J. A. Kokke: Iets over Petroleumbronnen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Sprekende en musiceerende Film bleek gelaat door de zaal. De heer Wijnkoop kwam met een inter pellatie-aanvrage, n.L over de mishande ling van een koeli door een kapitein op bepaalde voordeelen, gelijk de liberale „Avondpost" die aldus aantoonde: weg o.l.v. Ds. E. A. Groenewegen. gewijde muziek. Gr.pl.). 7.45 Lezing. Hierna Soembawa. Bij de volgende gelegenheid tie van de bestaande schoolgebouwen", in- zal over deze zaak worden beslist. j plaats van „stichting van nieuwe" (behal- Er werd weer veel „afgehamerd" ver-1 ve waar dit laatste volstrekt onvermijde- leden Dinsdag! Slechts lokte het ontwerp-,lijk is) zal slechts kunnen worden toege „Het denkbeeld, door den Minister op ScMagermuziek liedjes en gramofoonpl. den voorgrond gesteld, dat van „distribu-j ca 9 0O yaz Dias. wijziging der Hooger-Onderwijswet een debat uit. De bedoeling van minister Mar- chant, de studenten ook na de vier jaar collegegeld te doen betalen als zij langer studeeren, vond nogal bedenkingen. Er kwam oppositie van c.h., liberalen, v.d. en s.d.-zijde. Ds. van der Heide (s.d.) vreesde van het duurder maken van het onderwijs groote nadeelen. De heer Boon (v.b.) trachtte van den minister enkele conces sies via een amendement gedaan te krij gen en ook het s.d.-lid v. d. Waarden be wandelde dien weg. Mr. Boon herinnerde er Exc. Marchant aan, hoe hij als Kamer lid steeds vurig had gestreden tegen on gaarne sieren met den bijnaam „beroeps-1 derwijsversleehteringen, zeggend, dat het opruier", moet verschaffen ongere kend nog de ontelbare regels gratis recla me in de Handelingen stuitte blijkbaar de Kamer zóó tegen de borst, dat geen der aanwezigen na het beëindigen der for maliteiten een beleefd woord ter verwel koming over had. Toen den beiden communisten door President-Ruys werd gevraagd, of zij trouw aan de Grondwet wilden belooven en zij, heel zacht „Dat beloof ik" lieten hooren, was het duidelijk dat de Kamer waarvan een groote meerderheid toch nog was opgestaan ter gelegenheid van de ge beurtenis (o.a. de heeren Duymaer van Twist en Snoeck Henkemans bleven os- beëindigen. De minister deed hierbij de tentatief zitten) deze schijnvertooning toezegging, dat hij bereid was de steun verleening wederom te doen voortzetten, zoodra hem zou zijn gebleken, dat door de betrokken organisaties zou voldaan zijn aan de door de regeering gestelde eischen inzake herziening der tarief- loonen. De besturen van verschillende organi saties hebben intusschen, zooals de Volkskr. reeds meldde, nieuwe tarieven ingediend, waarvan sommige, naar wij vernemen, den minister aanvankelijk aan nemelijk toeschijnen. In het vertrouwen, dat de ledenvergaderingen der betrok ken organisaties voor zoover dit nog niet als een hoon aanvoelde. Dr. Westerman (Nat. Herstel) bracht de gevoelens ondubbelzinnig onder woor den door er onmiddellijk op te doen vol gen: „Ze moesten zich schamenT De heer Wijnkoop als getraind volks tribuun sloeg zonder bedenken terug: „Voor jou, ja!" En als een acteur uit een liefhebberijtooneel acteerde hij, zwaaiend met zijn rechterhand: „Indonesia mer- dika!" hetgeen zooveel wil zegen als „In- dië vrij". Eenige pistoolschoten, door den presi- dialen hamer uit het voorzitterlijke tafel blad tevoorschijn gebeukt, deden de laat- js geschiedt de bestuursvoorstelling zul- ste klanken van 's heeren Wijnkoop liefe- len willen aanvaarden, heeft de minister Hik stemgeluid verloren gaan. 1 Velen, die den echt- „inlandschen", 1 i stellig niet onsympathiek uitzienden, Kinderlijk aandoenden Effendi een beetje nader konden beschouwen, zullen mis schien toch nog wel een beetje medelijden met het kleine, bruine kereltje hébben regeering nog niet werd voldaan door de gevoeld, omdat nu niemand hem een naar ons wordt medegedeeld dan Dok besloten voor eenige aanvankelijk Uitgesloten -groepen van bouwvakarbei ders de steunverleening wederom voort le zetten. Wij vernemen, dat aan de ejschen der steenzetters te Amsterdam en 's-Graven- liage en de beiers te Amsterdam. Voor 'leze groepen heeft de minister dan ook zijn schrijven van 24 Juni gehandhaafd. handje kwam drukken De heer Schalker bleek allerminst "e- bukt te gaan onder dat koele negeeren. Hij zat nog geen kwartier op zijn plaats Ten slotte vernemen wij. dat de minis-jof hij liet zich al een interruptie ontval- ter aan de betrokkenen beeft meege- len als „schaamteloos!" Deze plaatsver- argument „noodzakelijk voor bezuinigin gen" niet opging. De liberale afgevaar digde citeerde in dit verband het bekende woord: „Un Jacobin ministro n'est pas un ministre jacobin", waartegen naderhand de minister terecht opmerkte, dat de om standigheden thans zoo geheel anders zjfxi dan die van vroeger. Mr. Marchant deed ondubbelzinnig blijken, dat men hem niet kopschuw kon maken met het aandragen van „oude plunje". De minister van Onderwijs, die voor de eerste maal achter de groene tafel het woord voerde, uitte allereerst zijn diepge voeld leedwezen, dat hy bij het eerste treffen met de Kamer genoodzaakt was, een inderdaad reactionair wetje te ver dedigen. Maar eveneens bleek hij teleur gesteld door het feit, dat de Kamer al dadelijk pogingen aanwendde om van het gevraagde, stukken af te knabbelen. Z.Exc. vroeg zich met bezorgdheid af hoe het dan straks wel moet gaan, als de re geering met uitvoerige plannen in de Kamer verschijntAls- men den ernst der tijden niet inziet, maakt men de voor nemens der regeering onmogelijk. Dr .Westerman, die over de buitenland- sche studenten had gesproken, kreeg te hooren, dat deze niet zullen worden ge weerd als er van plaatsgebrek geen spra ke is. Vóór amendeering van het ontwerp voelde mr. Marchant niets. Wel deed hij enkele toezeggingen, o.a. wilde hij hen helpen, die in moeilijkheden verkeeren n.1. door zoo mogelijke ontheffing van col legegelden. Het wetje kwam er zonder stemming, met aanteekening, dat de communisten tegen stemden. De Kamer ging uiteen tot Donderdag 20 dezer om zooals voorzitter Ruys het zei spoedeischende ontwerpen, welke vóór het recès klaar dienen te komen, af te doen. 9.40 Orkestconcert. 10.4011.00 Epiloog, ca. 10.15 Vaz Dias. past door „plaatselijk overleg en beleid". Door samenwerking, voegen wij er bij. Wanneer het moeilijker wordt om nieuwe scholen te stichten zoowel openbare als bijzondere wanneer men niet meer, zoo als thans, op ruime schaal kan inrichten en organiseeren en exploiteeren; wanneer het lastiger wordt om, op grond van min of meep subtiele bezwaren, of van ver schillen op onderdeelen, eigen scholen op te richten, dan zal men de noodzakelijk heid van meer toenadering en samenwer king gaan beseffen, zij het dan natuurlijk, dat de groote, principieele behéérschende verschillen wel gehandhaafd zullen blij- veh. Daarom achten wij het ontwerp finan cieel én ideëel instemming waard. Hoeveel het zal bezuinigen, weten wij niet. De Minister deelt daaromtrent niets mede. Dit is trouwens ook heel moeilijk. Hij kan er hoogstens een slag in slaan. Misschien dat hij dit tijdens de behande ling van het ontwerp nog zal doen. Wanneer men echter weet, dat de loo- pende Onderwijs-begrooting, in weerwil der reeds aangebrachte bezuinigingen, een eindcijfer toont van bijna 160 mil- lioen gulden (het geheele budget is 573 millioen) en dat van die 160 millioen alleen het Lager Onderwijs er 107 vordert, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat hier het snoeimes gehanteerd moet worden". Het oordeel van de r.k. „Res. bode" staat daar zoo ongeveer lijnrecht tegen- oevr. Men luistere: „Resumeerende kunnen we van het ont werp niets anders dan het volgende zeg gen: Als bezuinigingsontwerp is het van geen beteekenis. De grondwettelijke vrijheid van school stichting wordt feitelijk buiten werking gesteld. Er wordt een ernstige poging gedaan den verderen teruggang van het getal leerlingen van het openbaar onderwijs tegen te houden ten koste van het bijzon der onderwijs. Omzetting van openbare scholen in bij zondere wordt vrijwel onmogelijk ge maakt, bouw van bijzondere scholen nood zakelijk voor huisvesting kan worden etgengehouden, de wettelijke rechten wor den vervangen door administratieven wil lekeur (machtiging van de Kroon). Bouw van openbare scholen, niet strikt noodzakelijk voor huisvesting, alleen maar wenschelijk wegens verplaatsing der bevolking, kan worden toegestaan. Een doelmatige distributie van bestaan M. de schoolruimte kan men, indien geen Minister Marchant heeft zyn eerste bij-oogmerken worden nagestreefd, op MAANDAG 10 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Kleinorkest o..v. H. de Groot. 10.45 Declamatie Jan Lemaire. 11.00 Vervolg orkestconcert. 11.45 Vervolg declamatie. i2.oo Orgelspel J. Jong. 12.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2.30 Concert door het Salouorkest „Excelsior" o.l.v. W.. Drukker en gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst. 5.30 Declamatie F. Nienhuys. 5.45 Vèrvolg orkestconcert. 6.30 Gramofoonpl. 845 Vaz Dias. 9.00 Herhaling SOS-berichten. 9.02 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9-45 Declamatie F. Nienhuys. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.45 Declamatie D. Rijken. 11.00 Vervolg orkestconcert. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. NQR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. E. G. v. Uchelen. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Gramofoonpl. 2.35 Causerie A. J. Hcrwig. 3.153-30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. D. Scheele m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Chr. liederenuur door Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 8.00 Arnhemsche orkestver. o.l.v. II. J. Manks. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.30—11.30 Gramofoonpl. ca. 10.00 Vaz Dias. DINSDAG 11 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert F. Asma m.m.v. H. Aen- genent (tenor). 11.00 Declamatie W. Hunsche. 11.30 Vervolg concert m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest (Refreinzang: Bob Schplte). The Paradioe Garden Hawai- ians, Lea Manti (fluit-vituose), H. Hollan der, Wouter Loeb en Guus Weitzel (confé rence). 9.30 Gramofoonpl. 9-45 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. M.m.v. A. Roodenburg (viool). 10.4512.00 Grammofoonmuziek. Huizen, 296 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.151.45 Sextetconcert en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonp aten en zangvoordracht. 5.00 Schlagermuziek en gramofoonpl. 7.15 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Orkestconcert m.m.v. solist. ca. 8.30 Vaz Dias. 9.00 Koorconcert. 9.20 Orkestconcert. 9.40 Koorconcert. 10.00 Cello-recital en gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Órkestconcert. 11.0012.00 GVamofoonmuziek. KON HAAR KNIEEN NIET BUIGEN, Lange tijd van pijn nu geëindigd. Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle boodschap voor eiken lijder aan rheuniathiek. Zeven jaar lang ver droeg zij rheumatische pijnen en toch is zij nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb ze ven jaar lang vreeselijk ;e lijden gehad door spierrheumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon ik mjjn knieën niet buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf ban de leuning weer optrekken Ik had een stok noodig 0111 te kunnen loopen. Toen, in begin April van liet vorig jaar, raadde iemand mij, eens Kruschen Salts .te pro- beeren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroo- 1 ijker en opgewekter te voelen. Sedert dien tijd ben ik steeds Kruschen door blijven gebruiken en ik kan nu weer neet gemakkelijk loopen." Mevr F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich moch ten hebben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwij derd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge voelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon en wordt ge fabriceerd in Engeland door de Fa. Grif- fiths Hughes Lyd., sinds 1756 te Man chester gevestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Gooi geen brandende lucifers of sifHb retlen achteloos weg in de duinen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2