Repareeron tuMüderniseeren van alle Pelswerken J. J. H. KOOPMAN UITVERKOOP BEGINT MAANDAG MORGEN 9 UUR PRECIES ONZE ALGEHEELE S. COLTOF, DERDE BLAD ABONNEMENTSGELDEN. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JULI 1933. WESTSTRAAT 14 Visschei ij. Gedurende JULI en AUGUSTUS in het daarvoor speciaal ingerichte Onze fotoprijsvraag. Stadsnieuws. BQNTMAGAZIJN Zeemanszegels. De uittocht van de „Blauwe Zeeridders". Het „Marine Bondsgebouw". PREDIKBEUETEN 11IM™"" - - - GEMBERBROOD! iets aparts COR KRIGÉE, Van Galenstraat WEGENS VERPLAATSING VAN EEN DEEL VAN ONZEN WINKEL NAAR KEIZERSTR. m ONZE WINKELS KANAALWEG 144-154-155 KANAALWEG, NAAST CASINO „HET ANKER" VN ij danken onze post-abenné's, die ons het abonnementsgeld voor het derde kwartaal reeds overmaakten voor hun medewerking. Willen onze abonné's, die', u t, u, a- dit nog niet deden, twee gulden storten ol i volge^e aa" he „Volksblad „„„.„i,... K siorien 011 „Nu onder den druk van overschrijven op onze postrekening 16066 oï ons dit per postwissel toezenden? Tot 15 Juli is daartoe gelegenheid; daarna komt een kwitantie. Over het abonnementsgeld in de stad wordt dezer dagen per kwitantie besehikt en wij verzoeken vriendelijk de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. p- en ondergang van Zon- en IVIaan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Zon op: oud: 4.48 21.18 4.49 21.18 4.50 21.17 4.51 21.16 1.— 1.12 4.52 21.15 1.33 1.55 4.53 21.14 2.12 2.33 4.54 21.13 2.53 3.17 Gisteren is verschenen het eerste num mer van „Het Anker", weekblad, gewijd j aan de belangen van het Mindere Marine Personeel. De redactie van „Het Anker" deelt het mede: de „zuive-1 ringsmanie", die thans op de vloott Het zeer gunstige weer van deze week stelde de visschersvloot in s,aat eiken nacht haast in zee te zijn, zoodat de aan voer, vergeleken bij de vorige weken, nogal van eenige beteekenis kon worden genoemd. Er was nogal flink wat schol, maar veel groot soort werd niet- aan de heefscht, het voor het marinepersoneel,1 markt gebracht. Voor de aangevoerde op straffe van broodeloosheid, practisch kleinere schol was nog wel belangstelling, onmogelijk is om op normale wijze voorzoo<jat de daarvoor besteede prys met zijn belangen op te komen, hebben een onbevredigend kan worden genoemd, aantal oud-marineschepelingen het ini- vaoïdwligt ptijun Maan op: ond.: 7.— 8.30 9.56 11.16 13 23.34 12.33 14 23.45 13.48 15 24.— 15.03 Juli Z 9 22.45 M 10 23.— D 11 23.12 W 12 23.23 D V Z Hoogwater sm. nam. 10.55 11.17 11.40 12.01 12.25 12.49 Licht op voor allo voertuigen: Zaterdag 8 Juli 21.49 Zondag 9 21.48 Maandag 10 21.48 Sinds de vorige opgave is het aantal prijzen voor den besten slagzin op een der deelnemende zaken, nog met de vol gende uitgebreid: Atbert Heijn, van Galenstraat, een blik heerlijke „Enny" biscuits, en de Manufacturenzaak van de gezusters Gorter, Emmastaaat, hoek van Galenstraat, looft een zijden damesjapon met garneering uit, voor een dame, of een overhemd met zelfbinder, voor een lieer. Op pagina 3 plaatsen wij thans de foto's, ^ie in het nummer van vorige week „iterdag minder goed tot hun recht vamen. Voor het M.U.L.O.-diploma B. slaag de C. van der Weele, leerling van de Chr. U.L.O. school, alhier. tiatief genomen om hun kameraden op de vloot de behulpzame hand te bieden. Het oude, bekende blad „Het Anker", dat reeds meer dan 20 jaar, onder lei ding van W. H. Meijer, A. G. A. Ver stegen en A. W. Michels, den strijd voor verheffing van het levenspeil van Jan maat voerde, is na een rustperiode van ruim 10 jaar, waarin haar taak door het „Algemeene Marine Week blad" werd verricht weer tot nieuw leven gebracht. Het „Marine Bondsgebouw". Over den inhoud van „Het Anker" nog het volgende: In een oproep „Alle hens aan dek!" deelt een aantal oud-marinemannen, waar onder A. G. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, H. v. D Ug ter en, penningmeester van den Centralen Bond van Transportarbei ders, en vele anderen, mede, dat zij het initiatief hebben genomen om hun mak kers bij de marine te hulp te komen. Vooorts blijkt uit den inhoud, dat het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel niet langer de verant woordelijkheid voor de- exploitatie van bet Marine Bondsgebouw heeft willen dragen, gezien de verhouding tot de militaire au toriteiten. Een aantal kameraden, dat van zeer dichtbij deel heeft genomen aan het werk in de organisatie en zich daaraan nog altijd sterk verwant gevoelt, heeft ge zamenlijk gevormd een Stichting, die den naam draagt „Het Marine Bondsgebouw". Het doel van die stichting is, de trotsche „Burcht" met eigen karakter en beteeke nis te doen blijven het „eigen tehuis" voor het marinepersoneel. WATERTOCHTJES OP HET MARSDIEP. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, stelt de E.S.O.N.A. mor gen de gelegenheid open tot het maken van aardige tochten op het Marsdiep. Als het weer zoo is als heden, is het zeker de moeite waard, onze stad en het strand leven eens vanuit zee gade te slaan. REVUE „DE BILT SEINT" Goedgeslaagde première. Voor tong was ook wel belangstelling, maar door de sterke inperking van den export bleef de prijs aan den lagen kant. In Frankrijk zelf schijnt nog wel een behoorlijke prijs te worden besteed, zoo dat het dubbel jammer mag heeten, dat onze tonguitvoer zoo wordt beknot. Er was nog een weinigje geepaanvoer, maar eigenlijk kan men zeggen, dat deze j visscherjj is beëindigd. Groot zijn de vangsten niet geweest en scheen in den beginne de prijs zich nog te^ kunnen handhaven, spoedig was er de inzinking en stabiliseerde zich op een weinig hoog niveau. Garnalenvangst is er zoo goed als niet. Een Deensche kotter bracht weer heel wat paling aan. Door het zachte weel was er nogal verlies van doode paling. Onze behoefte kan deze paling nog altijd opnemen, want de inlandsche palingstand is nog altijd weinig schitterend. Nog steeds is hier de minimumvangstmaat voor paling 25 cM., terwijl die in Denemarken sinds lange jaren 35 cM. is. Dat zooiets van belang kan zijn voor den palingstand, laat zich denken. Botaanvoer is er heel weinig, terwijl men nog altijd veel te kampen heeft met vuil in zee, hetwelk de visscherij sterk belemmert. en, dat geeft maar schipbreuk., en teuge den chauffeur mot je ok niks zeggen.... dat geeft brokken. Alies mot zijn roer liebbe. Wieringe lag te stoven onde de middag zon, toen we bij de groote sluizen op Den Oever aankwamen. 't Leek precies of je in een vreemd land kwam, waar je heg nog steg weet. Want vlak bij ce groote sluizen ging ploseling een man van de Zuderzeewerken op de leuning staan en riep met een stentorstem: „Mit hoeveul zijne jullie?" We zijn met een stuk of honderd, zegt de Gorrel. Is d'r hier wat te jutte, dan ben ik je man. Geve jullie elk een cent. dat maakt honderd centen.,, negeert de man van de Zuiderzeewerken den Gorrel en dan zal ik jullie de Waterval late zien en uitlegge, waardeur die ontstaat. Onze stadgenooten, de heeren C. Bot en N. Duinker zijn geslaagd voor het in Den Haag gehouden examen voor 3e stuurman. Voor het monument la Den Helder. Wij willen het nog eens hebben over de postzegels, die op het oogenblik op de postkantoren en bij verschillende par ticulieren verkrijgbaar zijn, en waarvoor eenige toeslag verschuldigd is, welke toeslag, zooals wij indertijd mededeelden, Allemaal een eigen auto. De waterval bij de schutsluis. Een Zulderzee-cicerone. In de „Prins Henclrlk"-stichting te Eg- mond wordt „gekift" over het „Vliegend Blaadje". Honderd Heldersche gehaaide jutters staan te likkebaarden voor het wrak van de „Prlnee George" hij Petten. Ga je mee naar de Zuierzee, [Zuierzee, Zuierzee, En ga je mee naar c'e Zuierzee, fZui-ui-er-zee. Dat refrein zong de Gorrel, toen ie, lek- 0J) ^en pettemerdijk stonden hondera wordt verdeeld onder een aantal liefdadig- ker als een poes, zich koesterde in de stralende zomerzon, op 't Stationsplein. As ik nou nog een paar riksdaalders in me pokket had, was ik net een beron, man, een zuivere beron. Ik heb me kasteel in de steek gelate, de Kromme zorgt voor de pot en de schrobt de gang van 't kasteel, maar ik laat me lekker riieik heb ge- j nog geloopegenog getippelddaar staat me auto man. en ik heb een eige koetsier. gehaaideHeldersche. rasechte jutters, likkebaardend als poesen, bij het wrak van de Enqelsclie boot.... Wat een koper was daar te jutten! Onze stadgenoote, mej. Annie de Nijs, is geslaagd voor het eerste gedeelte tand. examen geneeskunde aan de fcni versiteit te Utrecht. APOTHEKEN. Rijks Het is de gewoonte in de kermisweek zaliger gedachtenis hier met een revue of andere vermakelijkheid te komen en voor dit jaar was de hierboven ge noemde revue op het programma gezet. Laat ons beginnen met de verzekering, dat de eerste opvoering, die gisterenavond in Casino gegeven werd, is alle opzichten geslaagd is, ook wat het materieele deel betreft. Een uitverkochte zaal heeft den ganschen avond tot middernacht toe genoten met ooren en oogen van het vele en afwisselende dat werd ver toond en zeker zal voor heden- en mor genavond de toeloop niet minder groot zijn. Wie er dus van profiteeren wil, wachte niet, maar haaste zich een plaats te reserveeren. Anders wordt hij teleur- gesteld. De revue „De Bilt seint" is beschaafd en smaakvol, zij biedt een keur van af- wisselende tafereelen en houdt den toe schouwer tot het laatst toe geboeid. Goede smaak en veel fantasie kenmerkt iet bezoeken door militairen, van het haar en bovendien is daar een keurcol- Marine Bondsgebouw" is Donderdag- lectie van geestigheden en echte „Witze", terwijl een enkel tafereel zorgt voor de Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van IV. H. Kingma,'Kanaalweg. Van Maandag 10 Juli tot 17 Juli wordt ivond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Voor militairen verboden. heidsvereenigingen ten behoeve van den zeeman, en het comité voor het marine- monument, dat hier ter plaatse zal worden opgericht. Er is ditmaal bijzondere aan leiding voor ons nog eens op die zegels te wijzen, omdat in onze uitstalkast op het oogenblik tentoongesteld is een ma quette (model) van bedoeld moment. Onze lezers kunnen zich nu persoonlijk overtuigen welk een fraai gedenkteeken wij hier zullen krijgen en zij zullen be grijpen hoe noodig het is, dat wij allen trachten, door regelmatig de postzegels voor dit doel vervaardigd, te koopen en voor hun correspondentie te gebruiken, aan de stichting van dit monument mf&e te werken. De postzegels zijn verkrijgbaar in de waarden van l'/2 cent (voor gewoon druk werk), 5 cent (voor briefkaarten), 6 ce.:f (voor binnenlandsche brieven) en 12'/2 cent (voor buitenlandsche brieven). Men moet er echter een kleinigheid meer voor (me talen, n 1. voor l'/2 ct. 3, voor 5 ctv8, voor 6 ct. 10 en voor 12'/2 ct. 16 ct. en de I rooktabak van Van Nelle. De firma meerdere opbrengst wordt verdeeld onder j Groot. Spoorstraat, had cat vo-or zijn niddag door den Commandant der Marine len strengste verboden. Het gebouw wordt (oor militaire politie bewaakt. Vermoede- ijk houdt dit verbod verband met het ,'eit, dat het Hoofdbestuur van den Bond /oor Minder Marine Personeel de exploi- atie in handen heeft gesteld van een dichting, die zich ten doel stelt, het ebouw zijn oude karakter te ehouden. LITURGISCHE JEUGDDIENST. Luthersche Kerk. Weezenstraat 68. Morgenochtend om half elf wordt in de .uthersche Kerk een liturgische jeugd- lienst gehouden, waarin de predikant der gemeente, ds. P. H. Borgers, hoopt te preken over het onderwerp: „Wat mag 11 wat mag niet?" Deze dienst duurt precies een uur en is oor iedereen, jong en oud, toegankelijk. Vafje Kamp zal een orgelsolo ten ge- ore brengen. VERPLEGINGSKOSTEN HERSTELLINGSOORD „HEIDEHEUVEL". (Herplaatsing wegens misstelling). Naar wij van bevoegde zijde vernemen, jn met ingang van 1 Juli j.1. de tarieven oor verpleging in het herstellingsoord Heideheuvel", van de Prov. Noord- Tollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" zoodanig verlaagd dat voor kden van „Het Witte Kruis" en hunne fcuisgenooten, die zelf de/ost®ntabneSleen' Der dag f 2.— moet worden betaald en foor patiënten, die geheel of e®de®,lteJ^ Voor rekening eener afdeeling w 01 den Yorpleegd, 1.50 per dag. I11 het vorig bericht stond abusior «verhoogd". DE ZWEMINRICHTING OP DE RIJKSWERF. traan", die nu eenmaal bij het begrip „lach heeft de voorrang. Bewaar ons, wat is er gelachen! In Henriette Davids en Sylvain Poons heeft men twee uitsteken de komieken, laatstgenoemde trad (even als mevr. Davids trouwens) in menigvul dige en uiteenloopende creatie op. Wij noemen de kostelijke scène van „De doen vrouw en haar rechten", de eerste, die zij aldus gaven en de „Strandfotograaf", i de laatste van de reeks. Daar tusschenin lag een rij uiteenloopende scènes, waarin deze beide komieken een groot aandeel hadden. Prachtig is het danspaar Vadjana Ta- marova en Alex Ludowsky in hun exoti sche dansen. Hiervan noemen wij in 't bijzonder de dansen Macabre op de muziek van Saint Saens, die zeer de aandacht trok. Daarnaast traden de Ludowsky- balletmeisjes op in een keur van dansen. Buitengewoon goed en smaakvol is alles verzorgdzeer mooi de costuums, mooi ook de decors. Alles is decent en verzorgd, in geen enkel zou ook maar de geringste aanmerking zijn te maken. Het publiek toonde alles zeer te waardeeren. Wij moeten als solo-scene ook nog noe men de zang van Ad. Willebrandt, die in „De Barbiere di Saviglia" blijken gaf van zijn talent als zanger. Zeer mooi waren de finales; de carnaval-finale met de verschillende dansen en de exotische vogels. Zij waren een toonbeeld van goe den smaak en van fantasie-satyre op de politiek is, zooals dat nu eenmaal behoort in een revue, hier ook niet vergeten, en de scène waarin de boeken der cultuur verbrand werden, sloeg in. Sylvain Poons oogstte met zijn politiek ABC veel succes. Henriëtte Davids wist voor haar refreintjes het publiek mee te krijgen en ook Sophie Köhler en Jan Blok moeten nog als solisten worden genoemd. Kortom, wij kunnen hiermee volstaan en eindigen, met tegen u allen te zeggen gaat daarheen! Verzuim vooral niet heden- of morgenavond naar Casino te gaan. de volgende vereenigingende Neder- landsche Zeemanscentrale, het Nationaal Zeemansfonds, het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", het Apostolaat ter Zee en het comité tot oprichting van een monu ment voor het Nederlandsch Redding wezen Wij hebben het al eens vroeger ge zegd: dit Comité is ontstaan uit den wensch om hier ter stede tot de oprich ting te komen van een monument voor den grooten zoon van Den Helder, Doms Rijkers, wiens treffende begrafenis nog versch in het geheugen ligt. Destijds was het plan alleen voor Dorus Rykei's zoo'n gedenkteeken op te richten, maar terecht voelde men, dat daarmee aan vele anderen behoort. Maarjiet laatstgenoemde dezer zeeridders onrecht zou worden ge daan en zoo werd dan ook al heel spoe dig het plan uitgebreid tot een gedenk teeken voor het geheele Reddingwezen. Alle zeehelden, die wy hier kennen en hoogachten, mannen, die zonder onder scheid allen zich beroemen kunnen vele menschenlevens gered te hebben van den dood in de golven, de Botten, de Beenen, de Bakkers, en hoe zij meer mogen heeten, worden daarin geëerd en hun verdienste voor het nageslacht vereeuwigd. Dat zoo'n monument in Den Helder moest komen, sprak wel vanzelf, omdat Den Helder de bakermat is van al deze dapperen, die in hun overgroote bescheidenheid zelf maar liefst over deze daden zwijgen. Behalve, de hier bovengenoemde man nen eert Den Helder zich zelve ook met dit monument: tot in lengte van dagen blijft het de stad der zeeheldenvreem delingen zullen speciaal hier komen om dit gedenkteeken te zien, er zal over ge sproken worden, de daden zullen worden gememoreerd. Er is evenwel, zooals licht te begrijpen valt, een vr$ groote som voor noodig, die men nu voor een deel door dezen zegelverkoop hoopt te krijgen. Hoezeer het monument bovendien zal strekken tot verfraaiing onzer stad, be hoeven wij' hier niet speciaal te vermel den. Nog is de plaats waar het zal komen, niet definitief vastgesteld; zooals men in het model ziet, zal een carillon worden aangebracht. Wij willen dus bij deze nogmaals krach tig er op aandringen, dat ieder nu toch voor zijn correspondentie van deze zegels gebruik maakt! Voor ons Helderschen is dat een eerezaak! Niet alleen de Gorrel, maar wel een honderd andere „blauwe ridders" hadden Donderdag baron-allures en auto's en eigen chauffeurs en chauffeuses aange schaft. Ze kunnen in Den Helder een potje bre kendie Jutters! Meer dan veertig autobezitters hadden hun wagen en hun tijd gegeven, om de Blauwe Zeeridders, ce leden van „Moed, Volharding en Zelfop offering" in staat te stellen, als berennen uit te gaan. Het was een reusachtig wagenpark op het Stationsplein, een wirwar van auto's, maar het bestuur van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" heeft zijn sporen ver diend op het gebied van organisatie en alles ging van een leien dakje. Ieder wist het nummer van zün vehikel. Even voor den afrit kwamen de be stuursleden van „Moed" en deelden mo kertjes uitgeen stinkstokken, maar qualiteit! Enieaere Blauwe Ridder kreeg bovenien een fijne zak pruim- CU De pet gekregen. Het was een eenig gezicht, als je langs die auto's ging. Met hun glinsterende medaljes, op de Zondagsche jas gespeld, zaten zij daar, lui liggend in de ferweele kussens. De gezichten der oudjes straal den De Gorrel was even nijdig, toen ie hoor de, dat de tocht niet langs den dijk naar Leeuwarden, naar de Zuierzee zou gaan, en uit protest staakte hij het refrein, maar hii kwam direct weer in zün sas toen ie hoorde, dat ie naar de Prins Hendrik- Stichting in Egmond zou gaan. Vooruit met de geit, zei-ie. 't Is in ieder geval netter naar Egmond as naar Leeuwarden te worden gebracht! 't Was een heele fleurige, kleurige stoet. Vroolük wapperden de geel-róode vlaggen van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" van iedere auto. Overal langs den weg kwamen de menschen naar buiten en de jonge meisjes wuifden tegen de ridders en ce ridders woven teuge de meissies. Buitengewoon interessant was het, toen de lange autofile langs het Noord-Hol- landsch kanaal reed. Kilometers strekten zich tusschen de eerste en de laatste auto. Alles werkte mee Over den nieuwen weg langs het Balg kanaal en op Wierineen gleden de auto's zonder 't minste schokje over het bazalt.. Achter me zat een blauwe ridder.hij keek maar uit het raampje en zei niets., maar hü genoot Ik zeg in een auto niks. Tegen een roerganger op een schip mot je nooit pra- ZONDAG 9 JULI 1933 DEN HELDER Ncd. Herv. Gem. (Kw. Kerk. Weststrnat) Geen dienst. Xed. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. NV. J. Poel. Onderwerp: „Hel en Hemel** Koorzang. Alledagkerk van Maandag 10Juli tot en met Zaterdag 15 Juli, eiken avond van 7 8 uur. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Zantinge Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis. Kanaaiweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Zantinge 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 11., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.3011., Ds. P. H. Borgera Liturgische Jeugddienst. Onderwerp: „Wat mag en wat mag niet?" 's Avonds 6.30 uur, Ds. P- H. Borgers Onderwerp: „I11 'slevens storm". Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatlegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelyke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 'sMorgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9 uur, Ds. van der Poel. Geef '111 een piek, zegt Van Dok, de voorzitter van „Moed", roüaal. t De piek wordt gegeven en daarmede ook de sluizen der welsprekendheid geopend. „De dollarval kost meer dan dezen wa- terval", roept ce man, staande op een ge weldige sluis, waardoor het water van het IJselmeer plotseling met een val van 1.10 meter zich baan breekt! Let op het water. Zie hoe het valt. hoe 't bruischt en kolkt! Tjonge, tjonge, zegt Jan Byl tegen de Gorrel, das hier een lillyke branding. As hier een schuit te pletter loopt, valt er geen zwart varreke meer te jutten, Gorrel! Das hier nog veel erger dan op Kaper- me u Ie! Maar Janus Kuiper, die oude waterrot, trekt zün schouders op.... ik heb 't nog wel deris meer zoo meegemaaktIn Osten.demaar 't is geweldig.... daar roeit geen zeeman tegen in. Het was ook geweldig! Met donderend geraas 9tort hier het water uit het IJsel meer in de Noordzee. Een val van 1.10. Sissend, kokend in groote kolken breekt de stroom door de sluizen. Het water loopt met een snelheid van 5 meter per seonde, roept de Zuiderzee- cicerone. U staat hier bü de Spuisluis, dames en heeren! Alles is keileem en zand waar je op staat. NieV-OP staan, ÏeT4nede^irelntiedaS - Wat kost het nu hier om te zwem-1 Zoo'n Prins HSnMlë-gïTchtin men, vraagt de verslaggever. Wat 't kost? wat 't kost? zegt de Zui- dierzee-cioerone. Je leven.... dat kost het! DE TEMPERATUUR VAN ZEEWATER. HET Opgave van de temperatuur van liet zeewater, des morgens genieten in het Marsdiep. Mededeeling van de Heldersche Zwem vereeniging. Vrijdagmiddag: 18 gr. C„ 64 gr. F. Zaterdagmorgen: 17 gr. C„ 62 gr. F. van de reddingboot, die snuisterijen van Van Wieringen ging liet door den nieu wen polder over Slootdorp Middenin eer naar Kolhorn. De oude zeeridder achter mü sloeg de handen in elkaar van verbazing. Dat land, waarop honderden koeien grazen, waar het hooi in duizenden schoven opgetast ligt, was voor een paar jaar nog woest zeewater, waarover de Noordwester joeg.. Van de eene verbazing viel hü in de andere, maar onze ohauffeuse genoot zicht baar in zün enthousiasme. Te 5 uur in den middag werd het eigen lijke deel van den tocht, de Prins Hendrik- Stichting, bereikt. In de groote eetzaal werden de dorstige, vermoeide reizigers hartelijk ontvangen. De directeur van de Prins Hendrik Stich ting had voor een fijne consumptie ge zorgd. De verpleegden kwamen binnen, met groote houten bakken, waarop ijskoud bier werd rondgediend. De ames-chauf- feuses werden met limonade gelaafd. In dten grooten lommerrijken tuin zaten de oude verpleegden. Ze hebben hier een heerlijke, kalme levensavond. Zindelijke, luchtige slaapkamers reien zich boven in de gangen aaneen. Overal langs de muren zün afbeeldingen' van schepen en strandingen en met groot in teresse hekeken de Heldersche mannen Van 24 Juli t/m 24 Augustus ge sloten. In een advertentie in dit nummer deeh de Commandant der Marine mede, dat de bad- en zweminrichting op de Ryksweif 24 Juli t/m 24 Aug. gesloten zal zyn. OP EEN RIJDENDEN AUTO GESPRONGEN EN ER WEER AFGESLINGERD. Toen een opgeschoten jongen gisteren- j middag 111 de Weezenstraat, op een voor- j bijrijdenden auto wilde springen, die in volle vaart voorby reed, werd hij er tege lijkertijd weer afgeslingerd. Hy bleef bewusteloos op de straat lig- gen. Na eerst door eenige omstanders by kennis te zyn gebracht, werd de jongen j met denzelfden auto, waarmede liet onge-|| val plaats vond, naar zyn woning ver voerd. van Zoo'n Prins Hen(!fi«ïlHSïïchting is heel wat anders, als een gewoon armenhuis, 1 daar vindt je kameraden, waarmee je over 1 de zeilvaart kan praten, daar mis je niet zooveel en de zee is vlak bü je, vonden ze. In zoo'n huis is 't niet beroerd, zegt Oostenbrug, een Heldersche redder. In eene komt er opstanding. Daar hei je i waratje Jaap de Groot, een ouwe Helder sche. j Zoo Freekie, zegt Jaap, een oude negen en zeventig-jarige, waar is Jan Bijl? I En dan komt Jaap Biil en die vraagt aan I Jaap de Groot of Jaap de Gi*oot nog leeft. I Ik dacht dat je dood was, Jaap, zegt-ie hartelü'k. Dood? Ikke dood? Nee man. mijn kale kop staat neg op me nek.... Ik wil nog een paar jaar op zeebeene kuiere. En hoe gaat 't in Den Helder? Ik lees hier in de Prins Hendrik Stichting nog aitüd het krantje van De Boer, 't Juttertje, 't leit hier op de leestafel, man, ik spel 't. Vorige week had een verpleegde 't weggeganneft, zat die het te lezen, maar ik heb er het eerste recht op. Wjj zjjne de eerste, ons komt het toe. Wü zy'ne jongens van de pcstampte pot. Ik toch zeker ok, zeg teen andere verpleegde. Ik lees ok 't Juttertje. Ik ben Piet de Wy'n en ben getrouwd met Wiesie Schagen, echte Heldersche.... Nee, het krantje, 't Vliegende Blaadje, daar motte ze van af bly've, das van mijn ook.... En van my'n ok, zegt Klinkert, een I stoere verpleegde van de Prins Hendrik I Stichting. Ik ben ok een Nieuwedieper en j ik zeg De Nieuwedieper blüft in zün woorden steken, want de directeur van de Prins Hendrik Stichting houdt een welkomstrede tot de Nieuwediepers. Hü spreekt zyn gasten hartelijk toe en vindt het een voorrecht, dat alle leden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering, met hun wakker bestuur, naar de Prins Hen drik Stichting zyn gekomen. Velen uwer leden hebben zich door hun reddingen een eerenaam verworven. Velen hebben dit met den dood moeten bekoopen. Maar hun sterven was niet vergeefschhun dood was een heldhaftig sneuvelen op het veld van eer. Hier in dit gebouw vinden jullie als zeelui aanknoopingspunten ge noeg. Deze Stichting bewy'st, dat. als is een zeeman oud en verlaten, hij toch nim mer wanhopen moet. Hier wordt hü gehol pen en gesteund, 't Is mü hoogst aange naam u hier te ontvangen als vrienden van onze verpleegden. (Luid applaus). De heer Van Dok, de voorzitter van „Moed", beantwoordt kranig de speech en zegt overtuigd te zy'n, dat deze dag lang in herinnering zal blüven. Vervolgens wordt het gebouw bezicli- tigd. Na afloop ging het full speed over den heerlijk-lommerrijken Konijn-weg naar Bergen. Daar, in den vrienddijken tuin van „Duinoord", werd weer aangelegd en I werd de inwendige niensch opnieuw ver sterkt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9