S. H. KINMffi ft Zn. pÜROt TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenla ndsch overzicht. Wij breien!!! J Doorzitten 299 EERSTE BLAD DINSDAG 11 JULI 1933 61ste JAARGANG De economische wereldconferentie. - Het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland gepara feerd. - De politieke ontwikkeling in Duitschland. Wordt lid van" omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG De aardbeving in Zuid-Sumatra. De financieele moeilijkheden van Zaandam. in 50 dessins, kleur-eeht, - wasch-echt, Stukloopen Zonnebrand/^ FEU ILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". 10) COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.-, Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van«l t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De Londensche tragedie noemt de N. R. Crt. de economische wereldconferen tie. Niet met den toestand in de wereld alleen heeft zij te worstelen zegt het blad maar ook met haar inwendige ge steldheid. De houding van Roosevelt moge voor haar een hoogst hinderlijke verrassing zijn geweest, de gevolgen er van hadden niet zoo allesbeheerschend hoeven te zijn als de conferentie niet zoo hol ware ge weest wat voorstellen en denkbeelden be treft. Engeland heeft feitelijk de confe rentie bijeengeroepen, al heet het dan ook sen conferentie van den Volkenbond. "Van het werk van den Volkenbond behalve dan in het puur technisch organisatorische merkt men niet veel; MacDonald beschouwt de conferentie als siin aangelegenheid, en zijn ministers staan hem daarbij terzijde. Toen zij het aandurfden op dergelijke wijze de leiding te nemen, hadden zij toch moeten weten de conferentie iets te kunnen aanbieden, zoo als b.v. de Amerikanen dat wisten, toen zij ln 1921 de vlootconferentie van Washing ton bijeenriepen. Zij hadden zelf een initiatief kunnen nemen ten opzichte van een vermindering van rechten en handelsbelemmeringen. Maar zij verschenen voor de conferentie met leege handen en belast met de over eenkomsten van Ottawa. De Engelschen hebben het der confe rentie bespaard haar Ottawa als een daad van verdienste voor de bevordering van het handelsverkeer tusschen de landen voor te houden, zooals zü het vroeger wel eens der wereld hebben gedaan. Nu was het Bennett, den Canadees, voorbehouden zich op het voorbeeld van Ottawa te be roemen. Maar de 9traf volgde onmiddellijk op de daad. „De wereld", zoo kreeg hij bits te hooren, „kon onmogelijk een navolgens waardig voorbeeld zien in Ottawa, daar men spoedig daarop alle dominions van den gouden standaard had zien losraken. Als dit dan het resultaat er van was ge weest. konden de mogendheden, die het goud niet wenschten te verlaten, Ottawa bezwaarlijk als een navolgenswaardig voorbeeld beschouwen." Daarmede was Ottawa uit de discussie. De beraadslagingen zonder opbouwende denkbeelden waren niet bestand tegen de destructieve denkbeelden van Roosevelt. Toen deze opdoken, vormden zij onmid dellijk het middelpunt van de conferentie. Waar was eenig stelsel, dat men Roose velt als alternatief had kunnen voorhou den, opdat hii zien zou waarvoor hü sta biliseerde? Roosevelt kon met zooveel eigendunk spreken, omdat hü een stelsel aanbood, zij het ook een kettersch stelsel, terwijl verder heinde en ver niets van orthodoxen noch van heterorthodoxen aard waar te nemen viel. Had ooit een conferentie voorbereiding noodig gehad, dan was het deze; nooit ech ter heeft het een conferentie erger aan voorbereiding ontbroken. Zoo kon Roose velt, kersversch tot zijn indexdollar be keerd, dezen zoo rauw op een nuchtere maag laten vallen. De gevolgen zijp allerakeligst, zoo be sluit het blad. Het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland is Zaterdagavond om zes uur te Rome ge teekend door kardinaal wollen kleeding, ook badpakken, kousen en sokken (ook de allerfijnste) JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel). Pacelli en von Papen, den vice-kanselier. Voor de eigenlijke onderteekening zal von Papen die Rome meteen verlaten heeft, daar over eenigen tijd terugkeeren. Von Papen heeft te Rome een mededee- ling gedaan, waarin hü de overtuiging uit spreekt, dat het concordaat nuttig zal zijn voor de gewichtige zendting der kerk en tevens op krachtige wiize den innerlijken 1 vrede van het Duitsche volk en van den I wordenden Duitsohen staat zal bevor deren. In verband met het tot stand komen van het concordaat heeft de riikskanselier een beschikking getroffen, waarin hii zegt, dat door het concordaat tusschen den Heili gen Stoel en Duitschland hem voldoende j waarborg lijkt gegeven, dat de rjjksonder- danen van katholiek geloof zich van nu af zonder voorbehoud in dienst van den nieu wen nationaal-socialistischen staat zullen i stellen. Daarom gelast de rijkskanselier, :1e. dat de ontbinding van katholieke orga- I nisaties, dlie door het concordaat zijn er kend en welker ontbinding zonder lastge- 1 ving van de regeering heeft plaats gehad, j onmiddellijk moet worden ongedaan ge- 1 maakt; 2e. dat alle dwangmaatregelen, tegen leiders dezer organisaties getroffen, onge daan gemaakt moeten worden en dat her haling daarvan in de toekomst zal worden gestraft. De tusschen het Duitsche rijk en de katholieke kerk gesloten overeenkomst zal ook in het land het herstel van den vrede dienen, waaraan iedereen behoefte heeft. De politieke ontwikkeling van Duitsch land. Een wel zeer opmerkelijke en voor de politieke ontwikkeling in Duitschland leerzame uiting is die van generaal Lu- dendiorff, den vroegeren mede-samen zweerder van Hitier uit de Münchensehe dagen schrijft het „Hbl." die thans in zün „Volkswarte" waarschuwt tegen, de gevaren, welke moeten voortvloeien uit een te ver drijven van de extremistische actie. De oud-legeraanvoerder geeft daar- bii op niet onduidelijke wijze te verstaan, dat z. i. de gang van zaken, zooals die thans valt waar te nemen, niet de juiste kan zijn, en slechts kan leiden tot een schijneenheid, onder den druk van de bruine terreur. Het is niet voor het eerst, dat van on- vervalscht vaderlandslievende zijde derge lijke waarschuwingen komen om de hoog niet te sterk te spannen. En men mag wel aannemen, dat Hitier zelf niet blind is voor de gevaren, die hier dreigen, en dat hii, evenals hii dat poogt te doen op bui- tenlandsch politiek gebied, ook op binnen- landsclr terrein zooveel mogelijk naar ge matigdheid streeft. Ziin rede tot de rijks stadhouders, waarin hii wijst op het ver keerde van nu maar „als gekken" aan het afbraken te blijven en daarentegen opbou wend werk aanbeveelt, daar met „theorie en constructies" de werkloosheid niet is te bestrijden en er begrip moet zijn voor de waarheid, dat „het economisch leven een levend organisme is, waar men niet met ruwe hand, kan ingrijpen", toont aan, dat de Leider den tijd gekomen acht, om paal en perk te stellen aan het vernietigende revolutionaire werk en den weg der evo lutie in te slaan. Maar de groote vraag blijft of hü ook de macht heeft om zijn meer gematigde inzichten door de fanatici onder de zijnen te doen overnemen en of hij niet langzamerhand de gevangene wordt van hen, die slechts met uitersten tevreden zijn. Uit de woorden van LudendOrff is op te maken, dat hij de overmacht dier extre misten vreest. Het blad schrijft dan verder: Wanneer in het land zelf van zulk een zijde een dergelijk geluid wordt vernomen, dan wordt de bezorgdheid, welke men bui ten de Duitsche grenzen in toenemende mate gaat gevoelen over hetgeen de Duit sche nationalistische revolutie in de toe komst nog kan brengen, des te begrijpe lijker. En evenzoo het daaruit voortvloeien de streven, om den defensieven ring ron dom dien gevarenhaard steeds hechter en dichter te maken, teneinde op alle moge lijke gebeurtenissen voorbereid te zijn en een forceeren van den toestand te voor komen. HET YIERMOGENDHEDENVERDRAG Binnenkort de onderteekening? In politieke kringen te Parijs deed Vrij dag het gerucht de ronde, dat Daladier aan het einde van deze maand naar Rome zal gaan om het viermogendhedenpact te onderteekenen. De 24ste Juli wordt de datum der onderteekening genoemd. De Italiaan- sche ambassadeur zou in zijn laatste on derhoud met den premier de officieele uitnoodiging der Italiaansche regeering hebben overhandigd. Een bevestiging van deze geruchten is tot dusverre nog niet verkregen. GROOTE OPENBARE WERKEN IN MAROKKO. De Fransche regeering is voornemens een bedrag van meer dan 700 millioen francs beschikbaar te stellen voor het uit voeren van openbare werken in Marokko. Van dit bedrag dat bü decreet is toege staan zal 217 millioen besteed worden tot het verbeteren van de havens van Casa- blanca, Rabat en Mehedya, 169 millioen voor de spoorwegen, 139 millioen voor hydraulische werken en het resteerende bedrag zal besteed worden yoor het aan leggen van wegen. De snelle ontwikkeling van Marokko is voor een groot deel toe te schrijven aan maarschalk Lyautey, die er jarenlang resi dent-generaal is geweest en een groot ver trouwen had in de ontwikkeling van het land. Zijn vertrouwen is niet verkeerd ge weest, daar Marokko steeds grootere ha vens, betere wegen en een uitgebreid spoorwegnet noodig heeft. VOORTGAANDE UITSLUITING VAN JOODSCHE ADVOCATEN. De Joodsche perscommissie schrijft: Den 30sten Juni j.1. ontvingen alle „Ari sche" advocaten van het district Dussel- dorp de volgende circulaire: „Het plan bestaat, nauwkeurig vast te stellen, welke personen zich ook thans nog door de Joodsche advocaten laten verte genwoordigen. Om dit onderzoek mogelijk te maken, moet iedere niet-Joodsche advo caat iedere maand precies vaststellen, in welke, door hem gevoerde procedures we der Joodsche advocaten als tegenpartij zijn opgetreden. Dit onderzoek zal zich niet uitsluitend uitstrekken tot zaken van zui ver processueel karakter, doch eveneens tot zaken van arbitrage en tot executies. Met de verzameling van het materiaal heb ik den advocaat dr. Sardemann W.-Elber- feld, Alsenstr. 9, belast, Ik verzoek u derhalve dezen heer voor- het eerst op den 8sten Juli en vervolgens iedere maand tot en met den 5den van de volgende maand in bovenbedoelden zin uw mededeelingen toe te zendien. Deze mede- deelingen moeten bevatten: 1. Omschrijving van de zaak, waarin de Joodsche advocaat optreedt. 2. Naam, beroep en adres van de partij, welke door den Joodschen advocaat wordt vertegenwoordigd. 3. Den naam van den Joodschen advo caat. 4. Het tijdstip, waarop de Joodsche ad vocaat zich als vertegenwoordiger heeft aangemeld. Ik vestig uw aandacht erop, dat de uit voering van dit voorschrift voor alle leden van den Bond van nationaal-socialistische Duitsche juristen een plicht is. Dit geldt ook voor de collega's, die leden zijn van den Bond van nationaal-socialistische Duit sche juristen door hun lidmaatschap van de Duitsche vereeniging van advocaten. (w.g.) Schoer, Districtsleider van den Bond van nationaal-socialistische Duitsche juristen, district Dusseldorp. ARBEIDSDIENSTPLICHT IN ENGELAND? Volgens de Daily Herald, zou de Engel- sche regeering momenteel bezig zün met de uitwerking voor plannen voor een soort arbeidsdienstplicht; die op 1 Juli a.s. in werking zou moeten treden. Het plan zal opgenomen worden in de nieuwe wet op de werkloosheidsverzekering, die in het najaar in het Lagerhuis zal worden behan deld. Zü zou o.a. inhouden den arbeids plicht voor alle lichamelijk geschikte ar beiders, die van de gewone steunregeling z.g. rijn uitgetrokken. Het werk zou waar schijnlijk w-orden verricht in arbeidskam pen, waar de arbeiders zooveel mogelijk overeenkomstig hun beroep te werk zullen worden gesteld en verdere beroepsoplei ding zullen krijgen. Soortgelijke werk kampen bestaan reeds op enkele plaatsen in Engeland' in kleineren omvang en onder particuliere leiding. ARISCHE GENEESHEEREN. Naar Woiff meldt, zullen in het vervolg slechts Arische geneesheeren ook bij de particuliere ziekenverzekering kunnen worden aangesteld. TAGLISCHE RUNDSCHAU VERBODEN. De „Tagliche Run/dsehau" is voor drie maanden verboden. wikkeling staken zij gunstig af bij de Hol- landsche matrozen. Uit het ver-schil van milieu, waaruit zü afkomstig zijn, wordt verklaard, dat de Hollandsche matrozen beter vertrouwd zijn met het practisch werk, enz. De Indische jongens zijn echter meer militair, 40 procent hunner werd scherpschutter. De commandant van de „Jaoob van Heemskerek" te Willemsoord acht de re sultaten zoodanig, dat deze zich niet ver zetten tegen verdere recruteering van lichtmatrozen in Ned.-Indië, indien de strenge selectie blüft toegepast. (Aneta). AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT. 5 dooden, 10 gewonden. Padan. Uit Moeara Laboeh wordt ge meld, dat een autobus in een zeven meter diep ravijn is gestort. Viif inheemschen werden gedood en 10 gewond. (Aneta). De schade in de Lampongs. De totale schade, in de Lampongs, aan gericht door de aardbeving, wordt ge taxeerd op 100.000. 1164 huizen zijn ver nield of beschadigd. INDO-EUROPEANEN BIJ DE MARINE Batavia. Het departement der- marine zond aan het bestuur van het Indo-Ghi- neesch Verbond een rapport omtrent een tiental in Ned.-Indiië aangeworven licht matrozen, die in 1932 in Nederland hun opleiding voltooiden. De Indische jongens pasten zich spoedig aan de veranderde om standigheden aan. Qua verstandelijke ont- Neg een bezuiniging van 25 mille mogelijk geacht. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: Zaterdagmorgen heeft in de vergade ring van B. en W. het vraagstuk van de financieele moeilykheden, waarin de ge meente is komen te verkeeren door de weigering van den gemeenteraad om de begrooting voor- 1933 overeenkomstig de wenschen der regeering en van Ged. Sta ten in te richten, weder een punt van be spreking uitgemaakt. De directe aanleiding daartoe was het onderhoud, dat het college Woensdag j.1. met Ged. Staten heeft gehad en waartój B. en W. hebben toegezegd de raadgevin gen van Ged. Staten die tot oplossing van het conflict zouden kunnen leiden, te overwegen. Omtrent de besluiten van B. en W. zün aan de pers geen mededeelingen gedaan. Het besluit van den gemeenteraad, geen gevolg te geven aan de wenschen van de regeering en van Ged. Staten ten aanzien van de inrichting der begrooting voor 1933, maakt het weder openen van onder handelingen met deze colleges zeer moei- hjk. Toch zal het tot intrekking van dat be sluit moeten komen, omdat de gemeente zich niet zoo heel lang meer zal kunnen redden. Wel zy'n tot nu toe de betalingen ge woon doorgegaan en is de gemeente nog geen enkele maal in gebreke gebleven ook de coupons worden nog uitbetaald, maar aan het geld komt in deze omstan digheden toch eenmaal een einde. Nader wordt omtrent de vergadering van B. en W. medegedeeld, dat het col lege een bezuiniging van nog 25.000 nrogelük acht. Met 3—2 stemmen (die van de burgerly'ke wethouders) werd besloten hiervan aan Ged. Staten mededeeling te doen, met het verzoek by de regeering pogingen aan te wenden, dat deze met deze meerdere versobering genoegen zou nemen. Zooals eerder w-erd medegedeeld, eisclrt de regeering echter thans 100.000.be zuiniging. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zyn de rijwielbelastingmerken voor- het belastingjaar 1933/34 (1 Augustus 1933 t/m. 31 Juli 1934). per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen dat op een postkantoor en in het Wjzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belastingnrerken voorhan den zün. Het verdient daarom aanbeve ling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewe zen, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingnrerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas tingjaar zal worden ingesteld. Verder wordt nog onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat, zij het dan voorloopig alleen te Amsterdam, de gelegenheid is geopend, bij de aan schaffing van rüwielbelastingnrerker tevens een houder te koopen, welke een grooten waarborg biedt tegen diefstal. Bij aankoop van een houder wordt een ge- bruiksaanwüzing verstrekt, HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. De statuten vastgesteld. Gemeld w-ordt: In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van den Centralen Raad met de afgevaardigden van de afdeelingen van het Verbond voor Nationaal Herstel wor den de statuten van het Verbond een stemmig en met waardeering voor den verrichten arbeid definitief vastgesteld, nadat de eere-voorzitter, generaal Sny- der, een openingswoord had gesproken. Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een Heldersche roman door WILLIARIS. Daar opeens barstte de Kluif los. Zoo vroolyk als hü dien middag nog geweest was, zoo woest was hij nu op van Iel. „Jy smerige rus", viel hij uit; „jy hout je er buiten, begrepen! Anders zal ik je kop beuken tot die eruit ziet als een slagerswinkel op Zaterdagavond. Zooiets te durven zeggen tegen een fatsoenlijke vrouw Hoe langer hoe meer wond hy zich op. „Als je nog een woord tegen haai zegt, trap ik'je in 't hospitaal, dan ga je niet met verlof, ben je nou heelemaaj... Nu kwam Hans Berg ertusscnen, die van Tel een wenk gaf dat hy zich moest verwijderen, wat hij maar al te giaag deed „Kom nou, Kluif, wind je niet zoo op jongen. Laat die vent maar loopen Gewillig liet hy zich op de bank neer drukken en Hans, die voorzichtig Initis op haar rug klopte, bood haar wat te drinken. „Kom juffrouw," troostte hy. nu ben ,1e zoolang flink geweest, Iaat_ je nu door alen vent niet van de wys brengen hoor. Zyn kalmeerende stem bracht haar weer wat tot bedaren. „Kijk eens juf," ging hy' voort, „ik heb hier drie witte hemden voor je. In het buitenland strijken ze lang zoo mooi niet als jjj hoor!" De Kluif, wiens woede al weer wat ge zakt was, mengde zich weer in het ge sprek. „Nu moet je eens opletten juf, dan zal ik eens even het waschgoed voor je op halen, voordat de jongens naar den trein gaan." Schel floot hy op zy'n vingers en brul de: „Hier jongens; voordat je weggaat, eerst je waschgoed inleveren. Denk er om, hét is voor een goed doel. Als je bij je mamniy vandaan komt, krijg je meteen 'weer schoone barang in je kast. Kom aan vrienden, 't is voor een goed doel, hoe meer hoe liever!" Onder dergelijke aanmoedigingen haal de hy stapels waschgoed op, waar hy zelf by'na onder bezweek. Trmis begon al een beetje angstig 'te kjjken en te piekeren, hoe zij dat allemaal thuis zou krygen. Maar de Kluif stelde haar gerust. „Ky'k eens juf, ik moet vanavond den laatsten trein naar het Haagie hebben, die gaat om half acht geloof ik, dus heb ik nog ruim den tijd. „Als jij nu mijn koffertje meeneemt •ïaar je huis dan kom ik je straks met het waschgoed wel achterna. Vind je dat goed? Ik weet je huis wel te vinden hoor!" Zij vond het natuurlijk uitstekend. Met een dankbaar lachje nam zy het kleine koffertje op en ging naar huls, blü dat ze nu weer werk had en dan nog wel zooveel! Zü zou die 10 dagen hard moeten aanpakken om alles klaar te heb ben, als de jongens weer terug kwamen. Toen ze weer thuiskwam, vond ze haar zuster nog by het kind, dat onrustig scheen te slapen. Zy vertelde het voorge vallene, omdat haar zuster vreemd op keek, toen ze met een koffertje aankw:am. „Dan ga ik maar weer Truus, straks komt myn man thuis en de kinderen kun nen niet zoo lang zonder me. Daag!!" Truus boog zich over haar dochterje, dat onrustig in haar bedje woelde en dat, nu ontwaakt, haar moeder met groote oogen aankeek. Zij nam het kind in haar armen en het was als voelde zij het verslappen. De onrust verdween, het kind werd zoo stil en met bijna ernstige oogen keek ze naar haar moeder. Met haar handje streel de zo haar moeders wang, onderwül zachte kinderlijke geluidjes makend. Truus werd steeds ongeruster. Het kind was heslist zwaar ziek, daaraan twy'felde ze geen oogen blik meer. Kwam er nu maar iemand, aan wien ze kon vragen even naar den dokter te wil len gaan. Nadat Truus van boord was gegaarr, pakte de Kluif vlug den bak in. Hjj had nog wat suiker, koffie en brood over. „Als dit hier tien dagen blüft staan", dacht hy, „beschimmelt het maar en weggooien is zonde. Ik geloof, dat Truus het wel zal kunnen gebruiken. Dan is het tenminste goed besteed. Ik zal daar toch eens poolshoogte nemen hoor en als het zoo erg is als ik vermoed, zal ik haar nüjn hulp aanbieden. Wil ze niet, dan kan ik het ook niet helpen.". Hjj maakte een pakje van het overge schoten rantsoen en begon het wasch goed op te laden op het kleine handwa gentje, dat voor den valreep stond. Het was gelukkig niet ver naar de Zaagmolenstraat, waar Truus woonde en welgemoed een deuntje fluitend begaf hy zich op weg. Toen hü voor haar deur stil hield, be gon hü dadeljjk zün vracht af te laden. „Zoo, daar zyn we nu," riep hy vroolük. „En waar moet het wezen, hier achter? Wil ik het maar tegelijk in het water zetten, juf?" Maar toen hy haar zag zitten met het kind op haar schoot, en zoo angstig ky- kend, schrok hü wel een weinig. „Wat is er aan 't handje juf; is de kleine zoo ziek? Mag ik eens küken?" Hjj boog zich naar het kind, dat hem met groote glanzende oogen aanstaarde en h;j legde een paar vingers tegen haar halsje. Hü schrikte geweldig, het kind had hooge koorts. Zijn best doende om zich niet te verraden, zei hy zoo gewoon mo- gelü'k: „Ze heeft een beetje koorts, lk zal even een dokter gaan halen, ik ben dadelijk weer terug. De dokter kwam en bevond dat ze ta melijk hooge koorts had en de Kluif, die zachtjes vroeg of hü den thermometer mocht zien, zag dat het 40.8 was. Om Truus wat gerust te maken, sprak de dokter zoo geruststellend mogelyk. Hy zei, dat er dien nacht by gewaakt moest worden en dat ze geen oogenblik zonder toezicht mocht blijven. „Als je denkt dat de koorts hooger wordt, kom me dan onmiddellijk roepen. Morgenochtend kom ik weer küken, dan zal het ergste wel voorbü zy'n." Truus zat verslagen, nauwelyks in staat zich te bewegen. De Kluif, die begreep dat het zoo niet kon blijven, deed em poging om haar wat af te leiden. Het waschgoed, dat inderhaast was neergegooid opzijleggend, haalde hij het pak te voorschijn. „Heb je nog koffie in huis, juf?" Op haar ontkennend hoofdschudden zei hij opgew:ekt: „Wel, dan behoef je de eerste week niet te koopen, hoor. En hier heb ik nog wat boter, een zakje suiker, en een paar versche kuchjes, zoo van de bakkerij. Alles zou toch bedorven zyn in die tien dagen, dus dacht ik dat het veel beter zou zyn als ik het maar meenam. Het is zonde als alles aan boord blijft staan en bederft." Zoo sprekend zette hij alles op tafel. En nu moet je me eens vertellen waar ik den waterketel kan vinden, dan zal ik eens een fijn hakje koffie zetten. Tnplaats van aan boord zal ik dan hier ook eens zeuntje spelen." Zij liet hem begaan, spreken kon ze niet. Zij knikte slechts, angstvallig de tranen verbergend, die in haar oogen stonden. Nu begreep ze nog veel minder de menschen, die op zoo iemand laag neerküken, alleen 0111 het feit, dat hü een blauwen kraag draagt. Zü kende hem als vroolük en bijna altijd zingend, maar hoe zachtjes, ja byna geruischloos bewoog hy zich nu, om het slapende kind niet te wekken. En hoe sloofde hü zich uit voor haar, die toch büna een vreemde voor hem was. Zelfs haar eigen broer, die ouderling was, zou haar niet zoo helpen. En hü deed alles, als was het vanzelf sprekend. Zij had hulp noodig en hy gaf haar die, het was heel eenvoudig. Maar hoevelen zonden zich met uit- vluchtjes ervan hebben afgemaakt? De Kluif had een hart van goud en dat toonde hij nu op zün best. De koffie was gezet en de Kluif kwam eens by haar kijken. Het kind sliep. Voorzichtig stond hy op en legde het vast slapende kind in haar bedje, het warm toestoppend. Toen ze een pooesje bij elkaar hadden gezeten schoot het haar plotsling te bin nen, dat hü gezegd had met den laatsten trein mee te moeten. „Zeg Kluif, hoe laat is het al? Ik heb geen klok meer, hoor, maar denk 0111 je tüd, anders verloop je den trein nog." ITii keek op zijn horloge. „Vijf minuten over half acht", zei hij leukweg. Maar ik zou toch niet gegaan zijn, hoor, want er moet bij het kind ge waakt worden, heeft de dokter immers gezegd? (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1