ERT mm ONDER HET LICHT AAP ASPIRIN HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 JULI 1933. TABLETTEN De overstrooming van de Theiss. Geweldige boschbranden in Noord-Zweden. De Duitsche revolutie moet geëindigd zijn. Van links en rechts m ms® 50 35 20 KONIJN s GELARDEERDE LEVER Radio-Program ma. Frissche bessen, van de mooiste trossen gerist zijn de zuivere echt-natuurlijke in houd van een pot Bessen-jam Jïelemait sDros Het heeft veel moeite eekost, al deze per sonen in veiligheid te brengen. Een poli tieagent en een paar buren drongen het huis binnen. Een buurman kwam met een kind van drie hoog naar beneden, de agent wist den 84-jarigen man behouden beneden te brengen. De agent raakte toen hfj beneden was, door den rook het be wustzijn kwijt. Het hardnekkige gerucht liep, dat een kind van vijf jaar nog in het brandende huis moest zijn. Gelukkig bleek later, dat ook dit kind behouden op straat was gekomen. De drie bovenverdiepingen, zoomede de zolder brandden geheel uit. Alle drie ge zinnen hadden alles verloren en waren bovendien niet verzekerd. SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS. Zondag is bij de politie te Glanerbrug door Duitsche douanebeambten aangifte gedaan dat Zaterdagnacht van Neder- landsch grensgebied af op hen was ge schoten. Daarvan verdachten zij eenige Nederlanders, die zij, voor de schietpartij begon, in het veld hadden ontmoet. Met hun jachtgeweer hadden zij verschillende schoten gelost, en slechts door in een greppel dekking te zoeken zijn de be- imbten het gevaar ontsnapt. Met hun revolvers hadden zij het vuur beantwoord. De politie stelde terstond een onderzoek In en trof vlak bij de grens de twee ge- jroeders S. slapende in het veld aan. Een .,achtgeweer lag naast hen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het is niet bekend waarom zij op de Duit- schers hebben geschoten. Buitenland. BANKIER GEARRESTEERD. De recherche te Berlijn heeft den eige naar en eenige leden van het personeel van de bankfirma R. Meyer aan de Dorotheenstrasse gearresteerd, aangezien de firma betrokken zou zijn geweest bij een deviezen-affaire. Bovendien zou het huis misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen zijner clientèle en geld en waardepapieren, die de firma waren toe vertrouwd, hebben verduisterd. Het ver duisterde bedrag wordt geraamd op 500.000 a 1 millioen mark. Voorloopig is de bank door de politie gesloten en zijn de deposito's in beslag genomen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CARLISLE. _,e machinist van den goederentrein, die Dinsdag bij Carlisle bij het rangee ren in botsing is gekomen met de snel trein EdinburghLonden, is in het zie kenhuis overleden. EEN TREINBOTSING. 29 gekwetsten. Bij een treinbotsing in Moravisch Siiezië zijn, naar uit Ollmütz wordt ge leld, 3 menschen ernstig en 26 licht ge- etst. WEER EEN GEVAL VAN ONTVOERING. Uit Alton in den staat Illinois, wordt gemeld, dat August Luer, een groothan delaar in ingemaakt vleesch, die reeds vroeger dreigbrieven had ontvangen waarin hem werd aangezegd, dat hij zou worden ontvoerd, indien hij niet 5000 dol lar betaalde, thans werkelijk in handen is gevallen van ontvoerders. WEER EEN ONTVOERING. Naar uit Albany (New York) wordt ge meld hebben bandieten een familielid vaq Democratische leiders, de broers O'Con- nell, ontvoerd en een losgeld geëischt van 250.000 dollar. De ontvoerde is een jongmensch van 24 jaar; en de ontvoering had reeds Vrij dag j.1. plaatsgevonden doch werd eerst thans bekend gemaakt. Zij heeft groote opwinding in den lande veroorzaakt. De bandieten dreigen hun gevangene te zul len dooden, wanneer de politie in het ge val wordt gemengd. EEN SPOORWEGAANSLAG VERIJDELD? De politie te Ehrendorf in Neder- Oostenrijk (aan de Tsjechoslowaksche grens) heeft eenige communisten ingere kend die zich op verdachte wijze op den spoorweg ophielden. Een der gearresteerden is een uit Duitschland gevlucht communist, die be trokken is geweest bij een botsing met nazi's, waarbij drie menschen zijn ge dood. DE ECHTGENOOTE VAN MATUSCHKA OVERLEDEN. De echtgenoote van Matuschka (den be- ruchten pleger van spoorwegaanslagen) Is Dinsdag in een ziekenhuis te Weenen overleden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ APOLDA. De vier menschen, die bij het spoor wegongeluk' bij Apolda zijn omgekomen, zijn thans allen herkend. De laatste was K. Rausch, uit Breslau. S.A.-MAN NEERGESCHOTEN. De dezer dagen uit het tuchthuis ont slagen communist Fritz Lange, heeft, waarschijnlijk om wat hem tijdens zijn gevangenschap was aangedaan, te v££e- ken, te Powayen bij Koningsbergen, den 20-jarigen S.A.-man Willy Hoellger neergeschoten. ZEVEN MENSCHEN IN EEN AFGROND GESTORT. Zeven menschen zijn in de buurt van Annemasse van een berghelling ln een 300 m diepen afgrond gestort. Alle zeven konden zij worden geborgen. Zij zijn evenwel zoo ernstig gewond, dat men voor het leven van enkelen hunner vreest. Hulp werd geboden door Zwitsers die uit Genève en Lausanne naar Anne masse waren gekomen. S CRINEESCH STOOMSCHIP GERAMD. 125 menschen om het leven gekomen? In de Koreaansche wateren is het Chi- neesche stoomschip „Toenan" door een Japansch stoomschip geramd. Men vreest dat 125 passagiers om het leven zijn ge komen. Nader wordt over de aanvaring gemeld i dat volgens de tot nu toe in gekomen be- I rekeningen 168 passagiers en leden van de bemanning vermist worden. Het aan tal geredden bedraagt tot nu toe 89. GEVANGEN GENOMEN BRITSCHE SCHEEPSOFFICIEREN. Een of twee zouden ontsnapt zijn. Reuter meldt uit Tokio: Een van de drie Britsche scheepsoffi cieren, d'ie door Chineesche bandieten werden gevangen gehouden, om een los prijs af te persen, is er volgens een be richt uit Moekden, in geslaagd uit de handen van de bandieten te ontvluchten. Echter kon niet gemeld worden, hoe de naam van den ontsnapte is en waar hij thans vertoeft. Volgens een ander bericht zouden twee der drie gevangenen ontsnapt zijn. In ver band daarmede heeft de Engelsche consul te Newtsjwang het hoofd vandeJapansche Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Daar men echter in deze streek aan over stroomingen gewend is, was men toch gaan slapen. Zelfs toen de klokken be gonnen te luiden, waren de inwoners nog optimistisch genoeg om te denken, dat zij kontden volstaan met opstoelen en tafels te klimmen, tot zij eindelijk naar die daken werden gedreven, waar militaire ponton niers hen ontdekten. Heldhaftig gedroeg zich de postmeester. Hij bleef tot het laatste oogenblik aan zijn politie verzocht naar de vluchtelingen uit telefoontoestel om hulp te roepen, len te kijken en hun. indien noodig, bescher-sl°tte zette lm op zijn werktafel een stoel mi ng te verleenen. Chineesche kustvaarders hebben mee gedeeld, dat het den beiden officieren ge lukt zou zijn in een Chineesche jol te ont vluchten. Het gerucht werd indirect be vestigd, doordat andere Chineezen, die met de roovers handelsbetrekkingen onderhou den, meedeelden, dat de roovers een klein, snelvarend vaartuig hadden uitgerust om hun slachtoffers weer in hun macht te krijgen. De Engelsche consul heeft een beloo ning uitgeloofd voor hen, die de vluchte lingen veilig naar de stad, het consulaat of het Japansche commando brengen. Honderden woningen vernield. Honderden stuks vee verloren gegaan. Men meldt uit Praag: en hing 't toestel aan den zolder op. Toen hfj het laatste gesprek voerde, riep hij in den microfoon, dat het water juist tot aan zijn hals was gekomen en hii niet verder kon. Op het laatste oogenblik kon men hem nog in een reddingboot sleepen. De schaide, welke aan de oogst is toegebracht, wordt op 50, en die aan de gehouwen op 100 millioen geschat. De regeering heeft als eerste hulp een bedrag van 600,000 kronen uitgetrokken. Reeds tienduizenden hectares naaldhout verweest. Men meldt uit Stockholm: Reeds weken lang heerscht in geheel Midden- en Noord-Zweden een hevige droogte, die een aanzienlijk deel van het te velde staande gewas verloren dreigt te Nu het water van de Theiss begint te doen gaan en die allerwegen het gevaar zakken en thans twee meter boven nor- voor ernstige boschbranden zeer groot maal staat, blijkt, dat te Vylok van de maakt. Overal waar dit maar eenigszins 620 woonhuizen 350 volkomen zijn ver nield, terwijl de anderen op het punt van instorting staan. Honderden stuks vee, waarvan de cadavers zichtbaar worden, zijn verloren gegaan. Bij de groote hitte dreigt het gevaar van een epidemie. Het staat thans vast, dat de inwoners 12 uur vóór de ramp zijn gewaarschuwd. mogelijk is wordt dag en nacht door ver sterkte wachten en patrouilles van bosch arbeiders gewaakt, maar desondanks is het aantal boschbranden, dat de laatste we ken woedde, aanzienlijk, vooral in Nord- land, waar men sedert begin Mei geen druppel regen heeft gehad en de bevol king zoo verspreid woont, dat een brand eerst aangetast kan worden, wanneer die reeds gelegenheid heeft gekregen zich over een groote uitgestrektheid uit te breiden. Zondag woedden er in Dalecarue, v arm- lanl, Jiimtland en de Norrlandsche provin cies ongeveer dertig boschbranden. In de meeste garnizoensplaatsen in deze distric ten zijn de verloven ingetrokken. De ern stige brand, die bij menschenheugenis de Laulandsche bosschen heeft geteisterd, woedt al sedert Dinsdagavond bij Murjek in het kerspel Jockmock. Aanvankelijk hoopte men den brand tot de bosschen op den linkeroever van de Ranealv te kun nen beperken, maar Zaterdag is het vuur over de rivier geslagen. De wind is vrij krachtig en het ziet er naar uit, dat de brand niet met menschenmacht te onder drukken zal zijn. Ongev. 1500 menschen uit den omtrek en militairen uit Boden nemen aan het blusschingswerk deel. Velen zijn uitgeput door de vermoeinis sen en de haast tropische hitte, die de laatste dagen in Lapland heerscht, en bovendien is er groot gebrek aan levens middelen. Maandag zouden o.a. uit Umea troepen naar Jockmock gezonden worden. Naar schatting was Zondag reeds 120.000 hectare bosdh geteisterd;, de scha de wordt op drie vier millioen kronen geraamd. Met verschillende boerderijen in dit gebied heeft men sedert enkele dagen geen telefonische verbinding kun nen krijgen. In het kerspel Frederica woedden Zon dag zeven groote boschbranden, waar tegen de bevolking, die door het bestrij den van boschbranden gedurende de afge- loopen week uitgeput is, weinig kan uit richten. Op de grens van Varmland en Dalarne is ruim 100 vierkante kilometer bosch verbrand. Het dorp Tyngsjö, dat van drie zijden bedreigd was. heeft men kunnen redden. Op korten afstand heeft een andere hoschhrand tien boerderijen en een electrische centrale in de asch gelegd. Hier nemen ongeveer 3000 men schen uit de omstreken en 400 militairen uit Karlstad1 en Falun aan het blusschings werk deel. In de kazernes te Falun luid den Zondag den geheelen dag de alarmsig nalen en telkens wanneer weer een groep je militairen bijeen was, werd dit met auto's naar bedreigde plaatsen gezonden. Volgens geruchten zouden in het kerspel Gustaaf Adolf enkele personen op hun boerderij door het vuur ingesloten en ver moedelijk omgekomen zijn. Zondag trok een zwaar onweder over Jamtland en Angermanlanddattop ver- schillénde plaatsen boschbranden ontstaan. De enkele ^uien baatten niets De grond en het houtgewas zo overal zoo droog, dat het^dagen larig moeten regenen voor het gevaar boschbranden geweken zou zijn. Wolff meldt uit Berlijn: 11 Juli. Een van de merkwaardig ste episodes uit de kleeding-industrie is de ontwikekling van vijgeblad tot demon stratief hemd. De oermensch, die zijn kleeren van de boomen kon plukken, had het gemakkelijk. Maar dit summiere costuum was den mensch op den duur niet voldoende. Het ontwikkelde zich tot hemd. Wanneer dit precies beaonnen is, valt moeilijk na te NU goedkcoperl DOOR YVEL DLAWMURG HOOFDSTUK XXII. Waarin een prozaïsche direc teur van de Western Union Tele graaf Mij. poëtisch wordt. Yvel naar een fabel van Lafontaine verwijst en Barendje zijn sleu telbeen breekt. Amsterdam, Juli 1933. Waarde Yvel! Met belangstelling lees ik als recht geaard Jutter de interviews en andere lite raire producten in de H. C. Op onzen leef tijd is het soms een genoegen de oude herinneringen op te halen, omdat er zoo bitter weiniig aangenaams is in den tegen- woordigen tijd. Daarom spijt 't me, dat je zoo plotseling bent gestopt in je ontboe zemingen over het oude „kippeschoöltje". Het muzikaal-ontroerendë lied van „Dom me Dries" ken ik nog, ja, sterker, ik heb déze drieste compositie zelf ten gehoore gebracht in de kippenschool. Weet jij wel, Yveltje, dat de St. Nicolaasfeesten in die school groote feesten waren voor de kin deren? Juffr. Metzelaar, die een moeder was voor het kleine grut, probeerde, van dat bü uitstek mooie kinderfeest, iets fijns te maken. Mijn vader en ik wei-den name lijk geëngageerd als orkest(!) van 2 violen, om de gezangen te begeleiden. Nu moet je weten, dat ik nooit vioolles had, tenminste niet noemenswaard. Maar mijn vader speelde alles in G en C en dan was 't makkelijk genoeg voor me, om de 2e viool te spelen. Ik zie ons nog tusschen die vroolijke snoeten in. En daarna traden mijn vader en ik op alsSt. Nicolaas en Zwarte Piet. Mijn vader met witten baard van vlas, hermelijnen mantel, etc. Ik, zwartgemaakt met gebrande kurk en in het tradifcioneele costuum. (De violen waren dan opgeborgen!) Ik voelde me als zwarte Piet natuurlijk een heele Piet, en ik deelde veel liever de peper-noten uit dan de viool-noten Het kippenschooltje Is inderdaad een zalige herinnering. MaarLange Jaap ook! Weet jü nog hoeveel treden er zijn in dien vuurtoren, die we soms gezamen lijk opklauterden?.. (Hè vader, zegt mijn dochter Clairy, speel die Domme Dries nou es op de piano. Ik wil dat liedje ook wel eens hooren)Ze vindt er nix an.... Yvel, ik wil trachten lang jong te hljjven, door me vast te klampen aan die goede, oude herinneringen. Daarom eet ik nog dikwijls gerookte poontjes, waar over je enkele weken schreef, als diebare herinnering aan Neel Kraan. Als je deze nonsens maar niet in de krant zet, want dan gaat mijn prestige naar de bl Beste gr., Flip Polak, Directeur van „The Western- Union Amerikaansche Tele- graaf-Mij." In 't speellokaal van de Fröbelschool is veel gezang en veel gejuich. In een wijden kring staan de kinderen. Ze zijn minder zoet en meer bewegelijk, dan wij in onze jeugd. Grietje huppelt vroolijk langs de rij. Ze moet uiit den kring beslist een jongen met zwart haar uitzoeken, zegt juffrouw Miep. Maar Grietje is erg kiies- keurig in het vragen van haar dans- jpartner.... en zie neemt nu reeds wraak op het sterke geslachtdoor ze als muurbloempjes te negeeren j Lolly's zijn bepaald godenspijs. Vele Deze brief bewijst, dat, zooals ik in een tongetjes likken aan het rood-oranje en vorig feuilleton schreef, jeugdherinnerin-1 van, de lolly s. Maar de juffrouw let gen onuitwischbaar in ons denken gegrift *er d®K€ met argus-oogen op, dat ze blijven, j met aan eikaars lolly likken, dan worden Zelfs de directeur van de groote Ante- ze onherroepelijk gecoafiskeerd. Daarom rikaansche „Western-Union", Telegraaf- i het ^oed- dat ouders de kinderen naar Maaschappij, wier kabel vaak de trait-de fröbelschool zenden, want thuis, en op d'union vormt tusschen de prozaïsche9tl-aat is geen toezicht en is het regel, dat groote geldmagnaten van Wallstreet inze.met hun speelkameraadjes lolly's wis- New-York en die van het Damrak, dezesele"- die met Reconfiskeerd' worden, want oud-Jutter-fanatiek-lezer van de Helder- i moedei' kan niet als juffrouw Vervoorne sdhe Courant, vergat een oogenblik, bü ?n haar helpsters den heelen dag toezicht bet lezen dezer „Lange Japen", dat Uncle I ,®n- ,0p de hygiëne wordt op de frö- Sam zoo juist langs zijn kabel heeft laten helschool terdege gelet, De° Rijksminister van Binnenlandsche gaan. Vermoedelijk echter in de koude 7Vpn V. Frick heeft tot alle rijksstad- j landen, waar de boomen slechts dunne houders en landsr'egeeringen - voor Prui- naalden leverden en de mensch a gauw behoefte kreeg zich m dierenvellen te hullen. Daarna leerde hij weven en nu steken wij ons dagelijks in het wonderlijk gecompliceerde omhulsel, dat met zijn armlengte, borstwijde, embonpointruimte, knoopen en gaten aan ieders speciale be hoeften voldoet. Reeds waanden wij ons aan het einde der ontwikkeling. Reeds dachten wij de volmaaktheid te hebben bereikt. Met name meenden wij, dat ons hemd het hoogte punt van perfectie bereikt had. Glimmen de, welvenden plastrons straalden ons vol zelfvoldoening tegemoet en schenen te zeggen: „Zijn wij niet mooi? Wat ware de behaarde mannenborst zonder ons?" Maar daar stak, tien jaar geleden, ten tijde van Mussolini's opmarsch naar Rome, een or kaan op in de hemden-industrie. Dat kwam zoo: Het hemd had tot op dat oogenblik een tweevoudige rol gespeeld: een actieve en een passieve. Actief: het bedekte. Passief: het werd gedragen. De ingrijpende revo lutie, die met het hemd plaatsgreep, lag hierin: Tot dusver was de mensch drager van het hemd, voortaan werd het hemd drager van de menschheid. Het heind hangt niet meer om u, maar u hangt in het hemd: u gaat niet meer gekleed in een hemd, het hemd bekleedt Het hemd in spireert u tot koene daden, tot gedurfde woorden, het sleept u mee, het drukt het stempel van uw overtuiging op u. Want het schreeuwt uw wereldbeschouwing uit, in een taal, die zelfs internationaal wordt verstaan. „Zeg het met bloemen' is ver anderd in: Zeg het met uw hemd! Zeg mij hoe uw hemd is, en ik zal u zeggen wie gij zijt. Wie met een hemd omgaat, wordt ermee besmet. Wiens hemd men draagt, diens woord men spreekt. Draag zwart, bruin, blauw, rood en ik zal u zeggen, hoe gij de wereld meent te kunnen redden Reeds zijn de kleuren, die het meest practisch zijn omdat zij het 't langste zon der waschvrouw uithouden, door enorme legerscharen geannexeerd. Reeds zijn er tal van kleuren, die wij niet kunnen dra gen, als wij onze vrijheid van gedachte in tact willen houden. Want het oorspronke lijke doel van het hemd: verbergen, is ge heel in het tegendeel omgeslagen. Het doel is nu geworden: toon en, en zoo demon stratief mogelijk. Met angst in het hart moeten wij denken aan het oogenblik, waarop alle kleuren door de denkrichtin gen zullen zijn ingepalmd. Wat zullen dan degenen doen, die hun politieke mee ning willen blijven verbergen. Terug- keeren tot het vijgeblad? sen aan den premier en den minister van Binnenlandsche Zaken een rondschrij ven gericht, waarin o.a, het volgende wordt gezegd: t In zijn jongste redevoermgen tot de S.A.-leiders en rijksstadhouders heelt de rijkskanselier ondubbelzinnig vastgesteld dat de Duitsche revolutie afgesloten is. De nationaal-socialistische partij is de eenige draagster van de staatsmacht geworden. In de Rijksregeering zijn alle posten van beslissende beteekenis door nationaal- socialisten bezet. Daarmee is de zegevie rende Duitsche revolutie in het stadium der evolutie, d.w.z. van den normalen wet- gevenden opbouw-arbeid gekomen. Het is thans de taak der Rijksregeering haar macht economisch te verstevigen. De vervulling van deze taak wordt echter in gevaar gebracht als er nog gepraat wordt over een voortzetting der revolutie of over een tweede revolutie. Wie nu nog zoo praat, moet goed begrijpen, dat hij daar mee in verzet komt tegen den leider zelf en dienovereenkomstig behandeld wordt. Zulke uitlatingen vormen een onmisken bare sabotage der nationale revolutie en schaden de Duitsche volkshuishouding, die eerst dan het werkloosheidsvraagstuk kan oplossen, wanneer nieuwe onrust uitblijft. Elke poging tot sabotage der nationale revolutie, zooals die met name te zien is in onbevoegd ingrijpen in het economisch leven en in veronachtzaming van de beve len van de dragers van het staatsgezag, zal dan ook op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat dd. 28 Februari 1933, met de scherpste maat regelen, op zijn minst hechtenis, moeten worden bestraft. Voor zoover een actie gerechtvaardigd is, mag zij voortaan slechts geschieden op initiatief van de dragers van het staatsgezag en op hun uitsluitende verantwoording. seinen, dat hü erg gesjoehte is en daarom van iederen dollar drie kwartjes g minder zal betalen aan die dooie kaaskop pen dan enkele weken geleden. Zoo'n arme gesjoehte, googeme politieke óome Sam Roosevelt! Een oogenblik is hü geen machtig Western-Union directeur meer, dlie dage- 'er'R blaasinstrument opheffend. V 1 -I TV rFn./->Vi nn'.rtf rdnnnl Ina! Ina! roept de juffrouw bestraf fend tot een heel lief kindije: foei, foei, wat zie ik nu: Duimpje zuigen? Gauw je vingertjes uit je mond, en Henkie, jü ook al? foei! Wat heb jü daar Jantje? Een piepertje juffrouw! zegt Jantje met een piepstem, een klein rood lillipu't- lü'ks met ouwe John D. Rockefeller con verseert, maar denkt hü aan zijn jeugd:, d'en tijd toen ie zelfs nog geen gesnoeiden dollar rijk was en het kippenschooltje be zocht...„Domme Dries" zong. Wellicht vinden sommige groote men schen, die graag erg deftig en voornaam willen doen, en liefst hun jeugd weg denken, omdat ze toen nog niet zoo deftig waren als nu, deze verhalen erg kinder achtig. Wijl edhter niet alleen de direc teur van de Western Union, maar ook de oude-mannetjes-op-'t-bankie in 't Spoor- boschje en vele andere Jutters-met-en-zon- der-standing mjj naar aanleiding van déze serie in woord en brief hunne instem ming betuigden, heb ik nog een enkel artikel over di onderwerp geschreven, misschien dat er toch voor dengeen, die Yvel Dlawnurg begrijpen wil, een zekere moraal uit te trekken valt. Het doet er immers weinig toe, wie iets zegt, maar wel wat hü zegt. De woorden van den een- voudigen, geloovigen Heilsoldaat, die in 't gewone leven een onaanzienlijk burger is, weten soms juister de snaai* van het mensohelük gemoed te treffen, dian van den geleerde. Een Hebreeuwsoh spreekwoord zegt: „Al tistakal bekankan ella bema sjejes bou". „Zie niet op dé kruik, maar op wat er in is. Want vaak is in een stoffige, on aanzienlijke kruik edele wijn." Hiermede wil ik natuurlijk niet bewe ren, dat deze artikelen komen uit het hoofd van iemand, die vol edelen wijn is, want schrijver is van de Blauwe knoop, alleen blijft er dus over, dat de schrijver stoffig is, een beetje zigeunerachtig, niet op uiterlijkheden lettend, maar ja, zoo heeft iedereen zü'n hobby. Een goed verstaander heeft een half woord nood ie en voor de enkelen, voor wien dit halve woord geschreven is, en het niet wil verstaan, zeg ik: lees de fabel van j Toch niet op straat gevonden hè, 't is toch niet vies? vorscht de juffrouw. Dan moet je 't weggooien, laat eres kijken! 't Is heelegaar een nuw piepertje hii het er alleenig op geblazen, zegt Ka- reltje Keuken, die een groote speelgoed- stoomboot in zijn handen heeft. Hü blaast voor me boot.... hij is de stoompüp.... as ie blaast gaan ik varen. Kjjk eens jongens, kijk eens, hoe verschrikkelijk het is, as je achter op een auto klimt, 't Is gelukkig goed afgeloopen, hé, dit tot Barendje, wiens eene arm in verband hangt op een pauwblauw bloesje. Barendje is erg stout geweest en op de auto van Kaan geklommen, toen is ie ge vallen en beeft zijn sleutelbeen gebroken en dat doet pü'n. Niet meer dóen hé, Ba rendje? Een sleutelbeen breken is heel erg. Een vingertje prikt in de lucht: Juffrouw? Ja, Mientje? De sleutel van onze deur is ok ge broken, maar nou hebt moeder een nieu wen gekocht. Een sleutel breken is heele- maal niet erg, 't doet heelemaal geen pün, juffrouw! De kinderen zijn veel meer a<ï-rem dan wij. Het is ook een heel ander geslacht, zegt juffrouw Vervoorne. Kinderen heb ben een heel anderen geest, het zü'n geen soldaten, die exerceeren. Opzitten en pootjes geven döen ze niet graag. Natuurlijk moeten ze niet baldadig zijn en erg uit den band springen, maar de kin- dernatuur mag niet in boeien geklonken. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 14 JULI. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 111.00 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.30 Orgelspel J. Jong. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: B. Scholte. M.m.mv. een Dameskoo* en Ali Baartscheer (piano). 2.30 Gramofoonpl. 3.00 The Columbia Three. 3 30 Gramofoonpl. 430 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 5 30 VARA-Klein-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.40 Causerie door Mr. M. Mendels. 7.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 8.00 Causerie Dr. J. P. A. Eernstman. 8.30 Uit het Kurhaus Scheveningen: Residen- t;e-orkest o.l.v. Carl Schuricht. M.m.v. Al- fred Cortot (piano). In de pauzes. Voor dracht, Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie A. v. Dalsum. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. ti-3012.0 oVoor zieken en ouden van dagen. 12.151-45 Sextetconcert en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Solistenconcert. 4.00 Orgelspel en gramofoonpl. 5.00 Lezingen en gramofoonpl 6.30 Orkestconcert. 7-15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Orkestconcert en gramofoonpl. ca. 8.30—8.35 Vaz .Dias. 9.30 Schlagermuziek m.m.v. zangsolist, ca. 10.35 Vaz Dias. 11.3012.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 15 JULI. Hilversum, 1875 M. VAR A-programma. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VJPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.f VARA- Kleinorkest o.l.v. H. de Groot, L. Contran (zang) en F. Nienhuys (declamatie). 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 2.00 Zenderverz. 2.15 Gramofoonpl. 2.45 Causerie I. Lessing. 3-00 Orgelspel J. Jong. 3.10 Literaire causerie A. M. de Jong. 3-30 Orgelspel J. Jong. 3.45 Wladimir Pique-Trio. 4-05 Kinderkoor „De Roodborstjes", o.l.v L Hulscher. 4-15 Vervolg trioconcert. 4-35 Vervolg koorconcert. 4-45 Vervolg trioconcert. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert m.m.v. „De Flierefluiters", o.l v J. v. d. Horst, Esther Philipse en A. de Booy (zang). c 6.45 Gramofoonpl. 7-30 Causerie Ir. D. Groeneveld. 7-59 Herhaling SOS-ber. 8.00 H. Otar-Sprato zingt liedjes bij de lult. 8.15 Causerie G. Venema. o 20 en VARA-Varia. 8.30 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Vervolg zang bij de luit. 9-JO Accordeon-duo. 9-30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Gramofoonpl. La Fontaine: Le renard et les raisins. I smaakt 's zomers en 's winters even fün110'30 Xervo!? orkestconcert. ,,J111111.15 Oramofoonpl. Met recht: een xmichtenjam! Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoudjam 35 ets. p. pot. Huizen, 296 m. KRO-uiztending. 9.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert en gramofoonpl, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4-oo Gramofoonpl. 5.00 Esperanto. 5.15 Gramofoonpl. 5-30 700-jarig bestaan van Arnhem. 6.20 Causerie. 6.45 Gramofoonpl. 7-15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7-35 Gramofoonpl. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Orkestconcert, ca. 8.30—8.35 Vaz Dias. 9.00 Voordracht. 9-15 11.00 Schlagermuziek en vocaal concert, oa. 10.3010.35 Vaz Dias. I ii.< 0012.00 Gramofoonpl.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2