wHt H kzeni \Mil2onnebrand Dubbeltjes van dubbele waarde. TWEEDE BLAD ABONNEMENTSGELDEN. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 JUIJ 1933. Stadsnieuws. JNZE FOTOPRIJSVRAAG J. F. Beemsterbosr Visscherij. Occasions Goud en Zilverwerken Reorganisatie Uitverkoop 15 Keizerstraat 15 KONINGINNEDAG 1933. In de gang vindt men de ouderwetsche Doos 30 en 60ct. Naar Hollandsch Venetië. Wij danken cn/.e post-abonné's, die ons het abonnementsgeld voor het derde kwartaal rcds overmaakten voor hun medewerking. Willen onze abonné's, die dit nog niet deden, twee gulden storten of overschrijven op onze postrekening 16(166 of ons dit per postwissel toezenden? Tot 15 Juli is daartoe gelegenheid; daarna komt een kwitantie. Over het abonnementsgeld in de stad wordt dezer dagen per kwitantie beschikt1 en wij verzoeken vriendelijk de kwitantie hij eerste aanbieding te voldoen. Licht op voor alle voertuigen: Uoiiderdag 13 Juli Vrijdag 14 21.45 uur 21.44 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het ewater, des morgens genieten in het larsdiep. Mededeeiing van de Heldersclie iwemvereeniging. Gisterenmiddag 17 gr. C. Hedenmorgen 16,5 gr. C. In dit nummer plaatsen wij de laatste ito's van zaken waarvan de naam en het i;lres moet worden opgespoord, en waar- ij, zoo mogelijk, een slagzin moet wor- '.m bedacht. Thans verwachten wij, dat de stroom an oplossingen eerst goed los zal komen. Men kent de voorwaarden en het aan- il kostbare prijzen, dat aan den wed- trqd is verbonden^ Het totaal bedrag der beschikbaar ge telde prijzen bedraagt reeds bijna 400. Uit de reeds ingekomen oplossingen trekken wij de conclusie, dat men de mee- ,iing is toegedaan, dat men verplicht is hij iedere zaak een slagzin te bedenken. Dit is echter niet het geval. Een eerste ereischte is, dat men ons mededeelt, welke zaken het zijp waarvan door ons en foto werd geplaatst. Men verzuime vooral niet, het nummer te vermelden, at «onder de foto voorkomt. Het bedenken van een slagzin is lang •liet ieders werk, en het vereiseht veel :org, om voor ieders zaak een doeltref- 'enden slagzin te bedenken. Uit de inge komen oplossingen blijkt wel zeer duide- ijk, dat de meeste menschen niet begrij pen wat eigenlijk met een slagzin wordt ledoeld. Een slagzin is geen rijm van enige regels of een heel verhaal waarin Ie waren worden aangeprezen van de be trokken zaak, doch een slagzin zegt in zoo weinig mogelijk woorden, alle voor leden van een zaak of de artikelen die door deze worden verkocht. Een goede slagzin is dus kort en bon dig. In hoe minder woorden men kans iet de waren of de zaak aan te prijzen koe meer verdienste er in zit. Probeert dus eerst alle zaken te vin- len, en tracht dan een slagzin voor iedere /.aak te bedenken. Brengt het zoeken van een slagzin echter moeilijkheden met zich, aarzelt dan niet om de oplossingen zonder slagzinnen in te zenden, want er zullen er heusch zeer weinigen zijn, die kans zullen zien om werkelijk goede slag zinnen te bedenken. Eenige voorheelden van goede slagzin nen, die ons reeds werden toegezonden zijn: „Ga nu niet meer Den Helder uit, maar koopt uw goederen bij Spruit „De Haan is een zaak voor lui met smaak". Denkt dus niet als ge geen slagzinnen •nzendt dat ge dan geen kans hebt op een i i ijs. 'n nu aan den slag!!! in MASSIEF GOUDEN armband van f 55.- voor f 37.50 MASSIEF GOUDEN armband van f 47.50 voor f 31.- MASSIEF GOUDEN armband van f 51.- voor I 34.- MASSIEF GOUDEN ketting doortrekker van I 75.- voor f 47.- ZWAAR ZILVER blad van f 150.- voor f 84.- ZILVEREN fruitschaal van f 52.- voor f 34.- GEHAMERD ZILVEREN TOILET garnituur 4 dlg. van 50.- voor I 24.50 ZILVEREN Heerenpotlood 78 cent ZILVEREN Damespotlood 62 cent Juwelier Zilverpleet lepel en vork totaal f 1.95 r TlrG??laagd voor het M.U.L.O.-dipIoma •J. W. Doorn, M. Kaak en Annie Jense, leerlingen der Ulir. U.L.O. school. 1° Alkmaar slaagden voor het M.U.L.O.-dipIoma A Attie Bijlsma, Corl Uujjpers, Ju Cuijpers, Nelly üuzee, Nelly I Kreijger, Corrie Mets, Gré Moor, Roel I Schouwvliegcr, Nettie Smits, Ali Uithol, en Sjoukje Windsma, leerlingen der open- j bare U.L.O.school aan de Molenstraat. Woensdag 1.1. slaagde te Amsterdam onzestadgenoote mevr. T. Slort Sok voor het examen «Leeraar steno Groote*, af genomen door de federatie voor steno grafie »Groote« te Amsterdam. Tevens slaagde zij voor het diploma Reporter 200 Nederlanriscli*. Mevr. Slort is leerlinge van het Insti tuut «Mercurius*, alhier. Onze stadgenoot, de heer J. M. J. Veenenbos, slaagde voor het practijk- examen Nederlandsch, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren en Talen en Handelscorrespondentie te Amster dam. ONTHULLING GRAFSTEEN. Bestuur en leden der H.F.C. „Helder" schenken een steen op het graf van wijlen den heer Ch. A. Taylor. Zaterdagmiddag om 3 uur zal een grafsteen, waarvoor de gelden door leden on oud-leden der H.F.C. »Helder« werden bijeengebracht, op de Algemeene Begraaf plaats te Huisduinen, door het bestuur, aan de familie Taylor worden overge dragen. Aangezien de heer Taylor, een zeer geziene figuur in sportkringen was, zal het Zaterdagmiddag zeker niet aan belang stelling ontbi'eken, om van deze plechtig heid getuige te zijn. Door een drukfout in de officieele mededeelingen van het bestuur der H.F.C. »Helder«, in «Noord-Hollands Sport nieuws*, is als tijd waarop bovenge noemde plechtigheid zal plaatsvinden, half zes aangegeven, dit moet echter zijn drie uur. AFSCHEID DIR. G. TJALSMA. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, zal a.s. Zaterdagmiddag in het gebouw de Unie, Koorstraat te Alkmaar, een afscheids-bijeenkomst .wor den gehouden voor den heer G. Tjalsma, Dir. der Rijkskweekschool aldaar. Naar wij vernemen zal de wethouder van onder wijs, alhier, daarbij tegenwoordig zijn. Voor tijd en enkele nadere bijzonder heden verwijzen wij verder naar de ad vertentie. BEZOEK VAN PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIË. Morgen een bezoek aan „De Kcoy" en „De Mok". Peins Nieo'.aas van Roemenië, zal ter bestudeering van de burgerlijke en mili taire luchtvaart een bezoek brengen aan ons land. De prins wordt vergezeld door kolonel Stoïcesco, adjudant van den koning van Roemenië, kapitein-ingenieur Nicolau en kapitein Opris en zou gisterenmiddag om ongeveer 5 uur met zijn vliegtuig, type „Set" gemerkt CV-NIC, bestuurd door kapitein Opris, te Schiphol aankomen. Na bezichtiging van het vliegtuig der K.L.M., dat den volgenden dag naar Ned.- Indië vertrekt, begeeft de prins zich naar Den Haag, waar hij in het Hotel des Indes zijn intrek neemt. Des avonds geeft de zaakgelastigde van Roemenië in dit hotel een gastmaal ter eere van prins Nicolaas. Morgen bezoekt de prins de luchtvaart- afdeelingen te Soesterberg, waar het noenmaal wordt gebruikt. Vandaar be geeft hij zich met een Nederlandsch mili tair vliegtuig naar het vliegkamp „De Kooy" teneinde het watervliegkamp der marine „De Mok" op Texel te bezichtigen. Het bezoek aan „De Kooy" en „De Mok". Prins Nicolaas wordt morgenmiddag tusschen twee uur en half drie op „De Kooy" verwacht, waar hij zal worden ver welkomd door den vice-admiraal, door den chef-staf en door den burgemeester. Een eere-compagnie zal worden gevormd, be staande uit schepelingen van het vlieg kamp. Deze eerewacht zal worden geïn specteerd, daarna zal in auto's naar de Buitenhaven worden gereden, waar de sloep van den admiraal gereed ligt om den Prins met zijn gevolg naar het vlieg kamp „De Mok" over te brengen. Van Hr. Ms. „Gelderland", die ter reede ligt, zullen 21 saluutschoten worden ge- Na terugkomst van „De Mok" zal langs Hoofdgracht, Kanaalweg, Prins Hendrik laan, Parallelweg en Ruyghweg naar het vliegkamp worden gereden. Voor de marine is van 2 uur af groot tenue voorgeschreven. De pavoiseerviag- gen zullen tot zonsondergang blijven waaien. Eveneens per vliegtuig reist de prins terug naar Schiphol, vanwaar hij na be zichtiging van eenige inrichtingen op dit terrein met zijn vliegtuig om ongeveer (j uur 30 naar Parijs vertrekt. ORANJE-HARMONIEKAPEL. (Dir. Joh. Dol). Tweede zomerconcert, te geven op heden avond, om 8.30 uur tot 10 uur, in het Julianapark. Programir, a: i. Koraal (Psalm 150). Aux bords du Rhin-marsch K. Herzer 7 j Poupée de Nurnberg. Ouverture Ad Adam i Introduction et Polonaise de concert Ed. Tavon Solo voor clarinet (Solist H. Beye). 5 Wir spielen Soldat Eilenberg (Charakterstück). 6. Heliotrope. Valse de Concert. I.. Lacosta 7. Fantaisie de I Opéra „Lucia di Lammcrmoor" O. Donizctti 8. Finale. Er zijn dubbeltjes, die tien cent waard zijn, maar er zijn er ook, die de dubbele waarde vertegen woordigen. Dat zijn die, waarvoor een rol KING gekocht wordt, want de origineele KING Pepermunt verschaft niet enkel een genot, doch verkwikt bovendien Uw geest, door de opwekkende eigen schappen, die het bezit. KING Pepermunt. schiettent en het vischvermaak; waar an- Onder welwillend presidium van me- ïfnSJa9Sen 7- ?antels worren bewaard, irmiiur rt. „t„i ,i„ i„ kan men nu schieten en visschen. Gaan wq VERBODEN GESCHRIFTEN. „Het Anker". Bij ministerieele beschikking is aan de lijst van geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden aan de militairen is verboden, toegevoegd het voorloopig ongeregeld verschijnende weekblad, ge wijd aan de belangen var. het mindere marinepersoneel, Het Anker. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Belanghebbenden worden er mede in kennis gesteld, dat in het tijdvak 15/7 '33- 7/8 '33 op Dinsdag- en Vrijdagavonden van half zeven tot half negen, ten kan tore van den Ontvanger der Dir. Bel. enz. Koningsplein no. 4 en ten huize van den Dienstgeleider te Koegras, Ass. B. Hum mel, Rijksweg no. 83, gelegenheid bestaat tot het aanvragen van kostelooze rijwiel- merken. „HELDERS FANFARECORPS". Tijdens de repetitie van het „Helder's Fanfare Corps", op Dinsdag 11 Juli j. plaatse een comité gevormd met het doel de beide plaatselijke Oranjevereenigin- gen aan middelen te helpen, teneinde het a.s. Koninginnefeest, vooral nu, bij het 35-jarig regeeringstijdperk van H.M. de Koningin, op bijzondere wijze te vieren. Zoowel de Algemeene als de Clir. Oranjevereeniging hebben een betrekke lijk geringe inkomste, vooral als men daarbij vergelijkt de vele kosten, welke moeten worden gemaakt wanneer er een feestdag, zooals kort geleden bij de Prins Willem van Oranje-herdenking wordt gehouden, waaraan o.m. 3500 kin deren hebben deelgenomen. stuiten dan op een fietsendraaimolen, die vooral aan de kinderen veel vermaak zal geven. Verder is hier nog een werpspel en een oliebollenkiaam. Ook de kleedka mers zijn in gebruik; hier komen ditmaal geen dames- en heeren-tooneelspelers, maar.... levende dieren: een Afrikaan- sche kat, een pelikaan, een jakhals, een berenkooi, een sjimpansee, enz. Levend en opgezet, een gansche verzameling. Ten slotte vindt men er nog een hoofd van jut en een torpedospel, waarbij men de tor pedo kan laten vallen op een bepaalden prijs en dien dan natuurlijkmist. j rr J i Het tooroeel zelf.... ia, wat zouden we Als de Konmginndag er is dan wil men d and wenachen da'n eeil dansvloer. feest vieren, de Oranjeverenigingen vol- En niet maar zoo op de gewone tooneel- y finantieel planken, neen, een speciale vloer van tri- aa toe staat zijn. plex wordt er voor gelegd, waar straks Feesten organiseeren vooreen stad als kan worden Restepti R*foxVot en ge-paso- Den Helder kost veel geld, jong en oud is op zulke dagen op de heen, ieder een profiteert er van en dat is ook de be- Geweldige boschbranden in N.- dobled, en die alleraardigst met lampions Zweden hebben reeds tienduizen- Buitenlandsch Overzicht pag- Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Bezoek van prins Nicolaas van Roemenië aan „De Kooij" en „De Mok"i De heer Albarda vraagt een ver- bod voor strijdformaties van po litieke partijen De overstroomingen van de Theiss heeft honderden huizen doen instorten en honderden stuks vee doen verloren gaan wordt verlicht. Dan hebben we nog de paddestoel-araai- doeling, maar men houdt vaak te weinig molen Dat n |fde wa rekening met de mbeite, die gedaan moeia,.de en d Kzitffelegenheden ge worden om niet alleen een afwisselenddraaM WQrdt 0n waarvo*. h*t stoelem„a. ReTn^erU j de requMetenbergplaats is in- Het initiatief, dat door bovengenoemd Dit alles tezamen zijn weliswaar nog Comité is genomen, wordt door deRmi vijf(,nUvilltiR vermakelijkheden maar er zijn nog enkele kleine dingen, zooals ijskamen e. tl., die we niet geno teerd hebben. Dit alles wordt Zaterdag middag geopend. Het was er den lieer Polak vooral om te doen met nieuwe attrac ties te komen; bovendien moest natuur lijk rekening worden gehouden met de ruimte, zoodat de voorbereiding van een en ander heel wat hoofdbrekens kostte. Het resultaat is, zooals ieder kan consta- teeren, dat er een aantrekkelijk geheel is gekomen, dat zeker wel publiek zal trek ken. Bovendien is de entréeprqs uiterst Jaag gesteld, namelijk slechts 12'A cent voor volwassenen en 5 cent voor kinderen. Zaterdag, Zondag en Woensdag wordt dit Zomerfeest om 2 uur opengesteld; de ove rige dagen om 7 uur, en Zondagavond 23 dezer wordt het gesloten. EEN MATRAS ZONDER WEERGA. Zoo wordt de „Epeda"-matras genoemd, Oranjeverenigingen zeer op prijs ge steld, als het nu maar lukken wil. De ingezetenen zullen dezer dagen een brief ontvangen, waarin een en ander wordt uiteengezet. Als nu de resultaten van dezen oproep gelijken tred houden met de groote moeite, welke het Comité doet om te slagen, dan komt er een Ko ninginnedag, die klinkt als een klok. Moeten we, reeds langen tijd aan Crisisomstandigheden gebonden zijnde, bij de pakken gaan neerzitten? Verleden jaar zonderden de Oranjeverenigingen werd na ampele bespreking en met alge- een bedrag af en stelden dit ter beschik- meene stemmen besloten deel te nemen king van het plaatselijk crisis-comite, met aan de Internationale Muziekwedstrijden alle goede bedoelingen, maar er kwam voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen, 7es'; ,°P Augustus, uitgeschreven door de Harmonievereen. I Dit jaar is het nog crisis, wie veet hoe „Industrie" te Roterdam, op Zaterdag 23,lang nog. Men is tot liet besluit gekomen. Zondag 24, Maandag 25 en Dinsdag 26ondanks tijdsomstandigheden de Ko- Deceniber 1933, 111 de Concertzaal van het ninginndag dit jaar te gaan vieren en Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen liefst zoo luisterrijk mogelijk, daarbij ge- te Rotterdam. Onder leiding van den di-|Steund door den wensch van velen, dat die, van heden af, in de etalage van den recteur den heer Th C Lugtenburg die maar één feestdag is in een jaar. na- heer Klercq, Spoorstraat, is uitgestald, ook de voorsteller was hoopt het bestuurlelijk 31 Augustus, en dien wil men een etalage, die de bizondere aandacht het beste, vooral na de schitterende pres- vieren. vraagt door den mechamschen olifant, die tabie te Oostzaan I Welnu plaatsgenooten, als u gevolg als bewijs dat de „Epeda" overal tegen Nog zij medegedeeld t'at het Fanfare- zeeft aan de uitnoodiging, die velen uwerbestand is, rustig op een bed heen en oorps zal uitkomen in de Superieure Eere-dezer dagen zal bereiken dan komt er weer wiegt. Trouwens, de kwaliteit van afdeeling fanfare 'feest, dan zullen wq een Koninginnedag deze matras wordt ook gedemonstreerd Aan dit Internationaal Concours kunnen krijgen, waarbij nieniand thuis blijft met door eenige foto's, die in de etalage han- alleen deelnemen de afdeelingen Uitmun-eeu programma „voor elck wat wils ,gen en waarop een stoomwals rustig over tendheid Eere- en Superieure afdeeling. Dan zullen wq een dag onze zorgen de matras gaat zonder deze ook maar 111 a vergeten en onze stad zien in het teeken EEN PRAATJE OVER REIZEN. van „Oranje boven", volle muziek, blijde gezichten, vrooliike jeugd, vlaggen aan Nu de vacanties zijn aangebroken en de onze geiels. gondeRaait, wedstiqden, uitwisseling van logé's begint, nu is deau )a(.e' zanK en spoi 3 11 van dagen die weer jong zqn, alles op de tijd gekomen om eens na te gaan op welke ]fortom epp Koninginnedag, die wijze de reis gemaakt zal worden, hr is wéidoet in deze tqden. tegenwoordig keus genoeg. De vlieg-| Dames en heeren Comitéleden goed machine, de trein, de bus en de boot. alle sucses met uw initiatief om een blij beijveren zich om de reizigers het beste te geven van wat zij hebben aan te bieden. oranjefeest mogelijk te maken. Ingezete nen van Den Helder, bij alles wat u ge- In dezen tijd van zenuwachtig jachten1 vraagd wordt, laat dit C nmité niet aan is het eigenlijk niet te verwonderen, dat doovemans deuren kloppen iedere bq- 3 ij,.. drage, groot of kein, is welkom, de boot weer een kans krijgt. Wij zien dat aan de cruises van de groote stoom boot-maatschappijen, welke alie volge ZOMERFEESTEN IN CASINO. boekt zijn. Men wil blijkbaar wel eens op 1 zijn gemak reizen en zonder de minuten I te tellen tot zich zelf komen. Esona, die a.s. Zaterdag den zomer dienst begint, geeft daartoe een goede ge legenheid. Reizigers voor Schoorl. Alk maar, Zaandam en Amsterdam, die prijs stelten op een rustige en gemakkelijke reis, kunnen dagelijks van de boot gebruik ma ken. En waar de reiskosten tegenwoordig meer dan anders een rol spelen, zullen velen het aangename met het practische verbinden, want de tarieven zijn buiten gewoon laag. Voor bijzonderheden verwij zen wij naar de heden geplaatste annonce. 25 vermakelijkheden. Gezellige dancing. Gezellig zitje. Loggen's wafelkraam. De lezer denkt, dat wq met ons opschrift een beetje aan het opsnijden zijn. Vijfen twintig vermakelijkheden? Waar moeten het minst schade te doen. Wat is nu „Epeda"? In de eerste plaats een veering van Nederlandsch fabrikaat. De „Epeda"-veering bestaat uit eylin- vuurwerk, oudendrisch gewonden onoplosbaar in elkaar geweven, geheel samenhangende stalen springveeren, die aan een of twee roest vrije, elastische stalen ramen bevestigd zqn. Voor zieken is de matras een ideaal omdat zij zeer soepel is en dus zacht en veerend ligt. E11 ook gewonden, die van een zachte ligging houden, zuilen haar prefereeren boven andere matrassen. De „Epeda"-veering wordt niet alleen gebruikt voor bedmatrassen, doch voor alle soorten kussens, zooals men ook in de etalage van den heer Klercq kan zien, b.v. stoelkussens, auto-kussens, sluimer- rollen, voor divans, rustbedden etc. En wilt u nu gaarne in het bezit komen van een driedeelige matras? Gaat u dan nog heden naar den winkel van den heer Klercq, schat de lengte van de veeren, die gebruikt zijn voor de driedeelige matras in de etalage, deponeer uw ant- ze vandaan komen, waar moeten ze staan woord in de brievenbus van het woon- Het zeer onstuimige weer gedurende do eerste halve week was beletsel voor de visschersvloot om uit te varen, zoodat deze schier midzomerweek wel tot een der slechtste zal kunnen worden gerekend. Al blijft de prijs van visch in het alge meen (vooral van tong) laag, bij moge lijkheid tot visschen is er ten minste nog eenige kans op verdienste, want bij de Gronden lag nogal tamelijk visch, zoodat een nachtstreek altijd nog wel wat resul taat opleverde. Voor de kotter schijnt ook dit weer geen beletsel te zijn om uit te varen en deze vaartuigen schijnen al bijzonder goed zee te kunnen bouwen. De haringteelt, ook elders, is nu wel afgeloopen. Te Harlingen en Den Oever werd den laatsten tijd nog wat haring aangevoerd, maar ook daar is de aan voer opgehouden. Van garnalenvangst is nagenoeg geen sprake. De vangsten zijn zóó schaarsch, dat er onmogelijk een schijn van loonend bedrijf kan worden bereikt. Nu het IJmuiden-conflict tot het ver leden behoort, zullen de vischaanvoeren wel stijgen, hetgeen, in verband met de nog heerschende exportbelemmering een slechten invloed op de prijsstelling zal hebben, althans als we ons daarin niet deerlijk vergissen. Het feit zelf echter, dat het conflict tot oplossing is gebracht, stemt tot vol doening, want heel wat onaangename toe standen waren ontstaan en hartstochten ontketend. WAARSCHUWING VAN- ARMENRAAD. I)EN De aandacht wordt nog eens gevestigd op het optreden van het z.g. «Nationaal Reddingsleger», leider W. Voortman. Noch het maatschappelijk, noch het evangelisatiewerk van deze vereeniging verdient vertrouwen. Daar bovendien over de leidende personen dezer gróep en de collectanten herhaaldelijk ongunsti ge berichten binnenkomen, wordt alle steun ontraden. in Casino? Toch is het de zuivere waar heid. En dat niet alleen, maar daaronder zqn kermisattracties van een in waarheid eerbiedwaardige!! omvang. Wijzelf zouden dan ook niet geloofd hebben, dat alles wat wq hieronder zullen bespreken, in Casino onderdak had' gevonden, als we 't niet met eigen ocgen hadden gezien. Daarvoor is alle beschikbare ruimte in gebruik geno men: de groote tuin is open, van den tuin van den heer Coltof is de schutting tijde lijk weggehaald, de kleedkamer is in ge bruik, van het.tooneel zijn alle schutten en schermen weggenomen, de stoelen- en requisietenbergplaats is ingericht, enz. En de bezoeker, die Zaterdagavond' hier een kijkje komt nemen, staat eenvoudig verbaasd, d.at alles hier kon worden huis op nr. 10 en als u het dichtst bij de waarheid bent, dan komt 11 in het bezit van het driedeelige stel, dat in 'de étalage is uitgesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bqkantoor over de maand Juni 1933. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 92.213.12 en terug betaald f 92.026.63, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 186.49. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 37. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats- plaatst. Natuurlijk heeft dit veel overleg en veel passen en meten vereiseht, maar het resultaat is dian ook, dat hier een uiterst aantrekkelijk geheel is verkregen, dat zeker in de volgende week wel bezoe kers zal trekken. Laat ons beginnen met een overzicht te geven van de welbekende wafelkraam-in richting van den heer Loggen. Die is al een paar dagen open en hiervoor is de bekende koffiekamer oftewel kleine zaal van Casino in gebruik genomen, gezellig aangekleed op de manier van de bekende kermiskramen, met aparte zitjes. Gaan wij dan de groote zaal in, dan vin den we caar al dadelijk een „omvangrijk" geval, n.1. dè „Flying Dutchman" of Vlie gende Hollander, anders genaamd liet duivelsrad. Een groote draaiende schijf, waarvan de bezoekers onder groot ver inaak van de omstanders naar rechts en links worden geslingerd en waarvan hq, die het langst 00 de schijf blijft, met een prijs gaat strijken. Dit neemt een groot deel van de mid denzaal in beslag, en bij de bezoekers, die gebruik maken van het gezellige zitje hq het buffet (het verhoogde gedeelte) is er neg 'n open tentje, dat een groote aan trekkelijkheid bezit, namelijk het vlieg- bomtentje. I11 de zaal is er verder nog de vrooliike brandweer. Hier wordt eiken avond opneuw weer brand gesticht, die door het publiek moet worden gebluseht. En hii, die het meeste water daarbij ge bruikt, krijgt een prijs. Dit waterverbuik wordt zorgvuldig aangeteekend, en het is dus een kwestie van pompen. Aan de an dere zqde van het tooneel deze vrooliike brandweer is geïnstalleerd vlak bij het too neel is er de vermakelijklieid van liet spijkers inslaan, van de kermis welbekend. Voorts ontbreken een nougat- en suiker tent niet, evenmin als de sprekende weeg schaal. Ja, ja, deze weegschaal werkt auto matisch; u werpt er een dubbeltje in en het instrument roept uw gewicht af. schuldboekjes ingeschreven een nominaal K f -. bedrag van f en afgeschreven f 550.—. Derhalve minder in- dan afge schreven f 550. Het aantal nieuw uitgegeven Staato- schuldboekjes bedroeg 0. DRIE VISSCHERS EN EEN ONGELUKKIGE CHAUFFEUR Drie visschers probeerden hun geluk bq de „Molentjes". U weet waar dat is? Bij den overgang van den Middenweg naar den Strooweg. Een auto-bestuurder, die de eerste schuchtere pogingen waag de achter het stuur, had geen erg in de vehikels van het «drietal en reed er twee van aan diggelen. De visschers sprongen verontwaardigd op, de autobestuurder suste: ,,'k Zal het allemaal betalen", waar door verder bekvechten niet noodig was en ieder zijns weegs ging. VAN TWEE VECHTENDE JONGENS. En van een man die zijn been brak. Dinsdagmidag waren twee jongens op de Zuidstraat slaags geraakt. Een vrede lievend heer, die dezen strijd niet kon zien, wilde tusschenbeide komen, doch struikelde, viel en brak een been. De vechtpartij was geëindigd, de heer werd binnengedragen bq de B„ de motor- brigade verleende eerste hulp en daarna werd de man naar het hospitaal ver voerd. AIzoo: kleine oorzaken, groote ge volgen. den hectaren naaldhout verwoest. Kapitein Schmid door een Atjeher gedoodl Antwoord op vragen van het Ka merlid Drop over de tewerkstel- ling van Zuiderzeevisschers bij rijksveerdiensten1 Een terroristische aanslag in Tokio ontdektI Grootsch huldebetoon aan de Koningin op 8 September «6 Het Anker is voor het marine personeel verboden«5 Generaal Balbo is gisteren van Reykjavik vertrokken en te Cart- wright op Labrador aangekomen. 7, De Duitsche revolutie moet ge ëindigd zijn, zegt dr. Frick. Nu opbouwend werk 2 Gisteren is een Duitsch nationaal- socialistisch leider over de grens gezet op last van de Nederl. regeering6 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 7, Marineberichten Sportnieuws7 tj Onze tocht leidde naar Hollandsch Vene tië. Dat kan, mits men den dag wat uit rekt, op één dag van hieruit. Je beschouwt behoorlijk „rek" zit. Met andere woorden: c,an den dag als een soort elastiek, waarin je staat wat vroeger op en je gaat wat later naar bed. Maar in het best van de zomerdagen behoort het niet tot de on mogelijkheden. Doch aan dat uitrekken van den dag be leef, je dan ook groote voldoening door het 'groot aantal indrukken, die je opdoet. We hadedn ons het Hollandsch Venetië, of te wel Giethoorn, tot doel gesteld en nu willen we iets van onze indrukken gedu rende den tocht meedeelen. Wie onzer plaatsgenooten kent er niet o'en afsluitdijk? Daarvan heb ik u niets te vertéllen, al moet ik c'an biechten, dat ik Zondag voor de eerste maal daarover ging. Je hebt nu eenmaal van die achter aankomende menschen. Maar de indruk is ietwat platonisch. Je moet even doorden ken hetgeen er geschied is en dan pas besef je wat daar is tot stand gekomen en krijg je respect voor het technisch kunnen van dezen tijd. Het IJselmeer sloeg nog flinke krulkop pen tegen den afsluitdijk en erg zoet sappig zag dat getemde Zuidérzeetje er nog niet uit. Wat zullen al die dorpjes en woninkjes langs en in de buurt van den aangelegèen dijk uit hun mijmering van weinig ge varieerd leven zijn opgeschrikt. Verf- en witkwast moeten wel extra voor den dag zijn gekomen 0111 in een ordentelijk pakje gestoken den stroom van menschen aan zich te laten voorbijgaan. Het zag er dan ook overal even verzorgd, uit. De vogels waren al lang van der. eerstzn schrik bekomen. Ze ploeterden rustig in de aangrenzende sloot voorbij Kom werd, terwijl de kieviten misschien de hoofd vogel van het Friesche land statig-clef- tig, fier en onbewust als op hun eigen state" hun waanwijs pluimpje omhoog heffend, filosofeerden over al het vergan kelijke, en dan weer in anderen vorm on vergankelijke op deze aarde. Harlingen doorsneden we in stads- tempo, maar hacder toch nog wel gelegen heid een glimp on te vangen van d» prachtige go veis, die de hoofdstraten sie ren, terwijl we ook ten kijk kragen van het mooie moderne ii den huizenbouw, dat ook waardeering verdient. Langs den breeöen asphaltweg gleed do bus in vurig tempo voort, maar dat was geen beletsel 0111 een indruk van den vroe- geren terpbouw te krijgen. De terp, die menige kerk nog tot stevigen onderbouw dient en daarmee een stempel drukt op het locale landt.ype, want, evenals overal, verdringt de nieuwe woningbouw het ty- peerende van een streek, zooals dat ook to loor gaat in de uniformiteit van de alge meene kleederdracht. Er staan nog en tamelijk vee! de laaggehouden woningen met op ieder dak- uiteince den breecien. overdekten schoor steen. Je ziet nog hier en daar de Friesclio kap, nog niet als een rariteit, maar toch sporadisch. De hocgopgetrokken vierkante kerktorens met zadeldak domineeren nog het landschap en zuilen ook nog wel ian- gen tijd een karakteristiek vormen van het Friesche landschap. Honderden, neen duizenden fleurig uit ziende koeien, stoffeerden de frisch groene weiden en als je zoo. gemakkelijk gezeten, aan dat alles voorbijschuift, vraag je je af of ceze overvloed van het geschapene het niet uitschreeuwt tegen de kunstmatig ge kweekte crisis, die duivelskunstenaars in liet leven hebben geroepen. Franeker, met ook zijn sprekende ge vels,'die een herinnering bewaren aan pa- triciërstijdien, had het druk met de ver-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9