AMSTERDAMSCHE li. •q BRIEVEN II MODEPRAATJE HET BESTELLEN VAN PATRONEN De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.40 voor kinderkleeding en 0.40 voor enkele rok of blouse. Alen kan het bedrag in postzegels of per postwissel overma ken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekenden pasvorm wordt ingestaan, indien juiste buste- heupwijdte duide lijk worden vermeld. Het zoo juist ver schenen Practische Modeblad wordt met de partronen gratis medegezonden Meisjesjurk van 410 jaar. (7728) Onze meisjes zijn natuurlijk heel gelukkig, indien voor haar ook eens een gekleede jurk wordt gemaakt. Bij gaand model lijkt ons hiertoe zeer ge schikt, b.v. van waschbare kunstzijde. Het jurkje wordt effen en de kraag ÜU van gebloemde zijde gemaakt b.v. mille fleurs is bijzonder aardig. Ook de ruime ceintuur, die van ach teren gestrikt wordt, is hiervan ge maakt. Om het opnaaien der kraag te voor komen, worden aan voor- en achter kant een paar knoopen gezet. Benoodigde stof zonder mouwen 2 meter, met pofmouwen 25 cm meer. Gekleede japon. (7740) Mousseline de soie, zijden georgettt, organdie en glasbatist leenen zich bui tengewoon goed om dit elegante model te maken, terwijl oude dames van een combinatie van zwart zijden georgette en zware kant een buitengewoon mooi geheel krijgen. Het vestje en de kleine knoopjes zijn van zeer zacht gekleurde georgette, liefst dubbel 'genomen, terwijl het bo venstuk op het aansluitende aange sloten gedeelte gestikt wordt, dat tevens deel uitmaakt van de rok. De laatste is nauw tot op kniehoogte om daarna in ruime klokken over te gaan. Inplaats van volants, die den boven arm bedekken, kan ook een pofmouw gedragen worden, die tot even boven de elleboog reikt. Benoodigde stof 5 meter van 100 breedte. Patronen in alle maten verkrijgbar Wandeljapon. (7531) Met warme dagen is een wandel japon van zomer-georgette zeer prac- tisch en tevens gekleed. Niet ieder houdt ervan om met een zomermantel uit te gaan, zoodat bijgaand model een goede oplossing is. De schuine lijnen, welke het figuur der meer gezette dames zoozeer ten goede komt, zijn hier op de juiste wijze aangegeven. Het vestje, dat op de japon met een knoop sluit, kan van lichte zijde ge maakt worden. Op elk der drie punten is een knoop als sluiting aangebracht. De moderne mouw heeft een puntig oploopende manchet, terwijl de cein tuur, die onder de sluiting aan de taille doorgehaald wordt, de naad, wel ke taille en rok verbindt, aan het oog onttrekt. De achterhaan bestaat uit één ge deelte, terwijl de voorbaan apart op gestikte baantjes heeft, die hieraan variatie geven. Benoodigde stof 3 meter van 1.30 meter. Patronen in alle maten. Moderne zomerjapon. (7768) Dit eenvoudige, nieuw-modische zo merjaponnetje kan van zomertweed, pieds de poule alsmede van zijde of kunstzijde met een klein motiefje ge maakt worden. Het garnituur is onge lijk van vorm en even naar links wordt een eindje zijde over de sluiting van het kraagje geslagen, dat dubbel ge nomen kan worden, of geajourd aan de buitenkanten. Het lijfje is vrij glad aangesloten en heeft een aangesloten mouw, die in een pof overgaat op elle boog hoogte. Aan den onderarm een kleine rij knoopjes. De rok geeft een mooie lijn aan het figuur en is boven de taille met een vóór en achter puntig oploopend aangesloten stuk op het lijfje gestikt. Dit aangeknipte stuk is een voortzetting van voor- en achter baan, die vlak langs den kant op de zijnaden worden gestikt. Voor oudere dames leent zich dit mode eveneens zeer goed, b.v. zwart geheel met wit. ivoire of zilvergrijs garnituur. Alle maten verkrijgbaar, benoodigde stof voor middelmaat 4 m van 100 br. 50 m garneerstof en 1° knoorti»" MODEGRILLEN. Kinderkleeding. Bijgaande afbeelding geeft in den linker bovenhoek een alleraardigste hansop te zien, die b.v. van Vlisco met recht boven van gebloemde waschstof heel aardig. Het laat armen en beenen onbedekt en sluit met een koordje op zijde. Voor 's middags bij een meer ge. kleed jurkje past een manteltje als wh hier zien, zonder mouwen doch met wit piqué strook bijzonder apart is en tevens practisch. Aan de pols en enkels is een schuif, waardoor een bandje gehaadl wordt en omschuiven van mouwtje en pijpjes voorkomen wordt. Voor 's morgens is het speelpakje, kleine vleugeltjes, terwijl de kleine zus voor extra gelegenheden toch ook gaarne een jurkje van zachtgetinte waschzijde met heele smalle strookjes zal dragen. Hoe kleine meisjes ook zijn, zij zijn al jong graag netjes! De loonvoordracht aangenomen. Dat tenslotte, naar ook verv\ acht -werd. de loonsverlaging van het Ge- meentepersoneel er in den Raad door kwam, nadat die verlaging in het Ge organiseerd Overleg was afgewezen, is u natuurlijk reeds lang bekend. Dat wij hier nog even op deze beslissing, die met 24 tegen 20 stemmen (die van de sociaal-democraten en communisten) viel en op het debat, dat daaraan voor af ging, terugkomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat zoowel de mogelijke consequenties van dit besluit als dat voorafgaand debat nog wel eenige na dere aandacht verdienen. Tot op het laatste oogenblik hadden verschillende voorstanders van het voorstel van B. en W. de minderheid en het college steeds weer gesommeerd nu eens duidelijk aan te geven hoe zij zich dan, waar zij gekant bleef tegen iedere loonsverlaging, eigenlijk het dekken van het begrootings-tekort wél had voorgesteld. Die minderheid vol deed niet aan die sommatie anders dan in zeer vage termen, totdat wethou der De Miranda op het eind van het debat, namens genoemde minderheid het woord voerend, eindelijk op wat meer positieve wijze over de brug kwam. De andere middelen dan die, volgens den heer De Miranda, eerst, voordat aan loonsverlaging gedacht kon worden, moesten worden aange wend, waren: het niet uit „gewoon" be talen van rente en aflossing van het grondbedrijf, wat acht ton zou opleve ren. Dan het „overhevelen" van de brandverzekering der gemeentelijke objecten naar particuliere maatschap pijen, waai-door het brandverzekerings fonds, dat twee en een half millioen groot is, vrij zou komen en waardoor wij, aldus de wethouder, dan weer an derhalf millioen voor 1933 en eenzelf de bedrag voor 1934 zouden hebben. Hierbij kan worden opgemerkt, dat het oprichten van een gemeentelijk brand- verzekeringsbedrijf, waarvan de wet houders die thans tot de minderheid behooren tot voor kort nog zulke war me voorstanders waren en in verband waarmede een gem. commissie reeds enkele, - dure! - studiereizen naar het buitenland gemaakt heeft, thans ten eenenmale van de baan schijnt te zijn!) Vervolgens lagere afschrijving op verschillende objecten, zoo b.v. de asphalteering, wat wederom een mil lioen zou kunnen opleveren. Het posi tieve dat de minderheid dan aldus tegenover de loonsverlaging meende te '•-u"nen zetten, bleek, naar men ziet, -- wel heel magertjes en slecht gefundeerd. En men kan zich voorstel len hoe rnr. Romme er, met een zeker sarcasme toe kwam, de hoop uit te,, spreken dat „oud-wethouder Wibaur, noch de thans zieke wethouder voor de Financiën, Polak, het financieels be toog van den heer De Miranda zouden lezen! Bijster houtsnijdend was het in derdaad niet! Zoowel wethouder Kropman als de burgemeester hebben voor de stemming ook nog eens krachtig gedreigd met een aftreden van de meerderheid van B. en W., die bij verwerping „niet meer de verantwoordelijkheid zou wensehen te dragen en ook met het verloren gaan van de autonomie der gemeente en het spook van eenregeeringscommis- saris". Verwerping beteekent ingrijpen van hooger bestuur. Aanneming is overeenkomstig de traditie, de standing en het crediet van Amsterdam, zei dr. de Vlugt. Of dat ingrijpen van hooger bestuur trouwens nu de voordracht dan wel is aangenomen, ook nu nog niet in den een of anderen vorm zal plaats hebben, blijft een open vraag. Immers, nadat Gedep. aan de Regeering heb ben laten weten, dat „de begrooting van Amsterdam in haar tegenwoordigen vorm in geen geval de goedkeuring van dit controleerend college zal krij gen" overweegt men thans in den Haag „welke stappen gedaan moeten worden om te voorkomn dat men te Amster dam zal voortgaan de tegenwoordige begrooting, die ook door de Kroon rooit zal worden goedgekeurd, af te werken" De vraag doet zich nu verder voor wat de socialistische wethouders, na dit gevallen loonsverlaging besluit zul len doen. Zullen zij aftreden of niet? Uit wat wethouder de Miranda reeds dienaangaande bij voorbaat zeide zou men zoowel het een als het andere kun nen afleiden, en dat wordt dan ook gedaan! Hij betoogde eenerzijds dat, als de Raad andere wethouders wil hebben, dit ook maar, volgens parle mentair gebruik, in een motie van wantrouwen moest worden uitgespro ken. Nu zulk een motie niet werd in gediend, zou men daaruit de conclusie trekken dat de drie wethouders waar het om gaat, ook willen blijven zitten. Anderzijds zou men uit door hem reeds bij voorbaat gesproken „afscheidswoor den" (waarmede hij o.a. te kennen ga' dat hij drie en een half jaar lang niet de overige wethouders met groot ge noegen had samengewerkt) kunnen concludeeren, dat het drietal wil heen gaan. Tntusschen zal, wat de betrok kenen zelf willen, tenslotte weinig Sf' ■""M in de schaal leggen. De verschil-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 22