MARINE-BRIEVEN UIT INDIË. V lende partij-instanties van de S.D.A.P. worden thans geraadpleegd over de houding die de minderheid van B. en W. nu zal moeten aannemen. Het wach ten is dus thans op dit advies, hetwelk gelijk staat met een bevel Ver. Rembrandt 50 jaar. Er zit voor veler gevoel iets tegen strijdigs in het feit, dat, terwijl de ge meenschap, zoowel de gemeentelijke als de landelijke met millioenen tekor ten zit en niet weet hoe zij aan geld moet komen, een aantal leden van die gemeenschap vrij groote sommen bijeen brengen tot aankoop van schilderijen, die, in musea opgehangen, in zekeren zin als luxe aandoen die de samenle ving zich in deze tijden nog minder dan anders kan veroorlooven. Zoo ach ten velen het, op z'n zachtst gezegd: min of meer vreemd, dat een vereeni- ging als de vereeniging Rembrandt, die onlangs haar vijftigjarig bestaan vierde, kalm voortgaat met haar werk, het uit particuliere gelden aanschaf fen van kunstwerken ten behoeve van de gemeenschap, en nu dezer dagen weet twee Rembrandts ter plaatsing in het Rijksmuseum aanbood, een aanbieding waarbij vele vertegenwoor digers van Rijk en Stad tegenwoordig waren. Men kan dit echter ook niet vreemd, maar uitermate gelukkig achten en wel in de eerste plaats hier om, het was minister Marchant die het bij deze gelegenheid opmerkte, omdat in deze tijden de Overheid heel weinig voor de kunst doet (de Rijks uitgaven foor kunst bedragen anders toch al niet veel meer danV* van de geheele begrooting!) en het „goed is, -dat als de Regeering zich bijna terugtrekt, er menschen zijn die in dezen haar taak overnemen." En wat de overbodige luxe voor de ge meenschap betreft die in Museum-be zit zou gelegen zijn, kan men, met den Rijksmuseum-directeur Schmidt Dege- ner, die ook niet nalaat dit bij deze gelegenheid te doen, wijzen op het feit, dat de belangstelling in de musea teMoskou en Leningrad zeer groot is! De Vereeniging Rembrandt heeft ongetwijfeld in haar 50-jarig bestaan zeer veel voor onze musea, en niet het minst voor onze Amsterdamsche musea gedaan. Als een sluitstuk op haar mach tige werk, in vijftig jaren verricht, zeide burgemeester de Vlugt, is thans deze overdracht gekomen van de twee grootsche scheppingen van Rem- "brandt's genie: „De verloochening van Petrus" en de „Titus in monniks dracht". Amsterdam bergt hierdoor na lange jaren wederom twee stukken binnen zijn muren die ook in Amster dam zijn ontstaan, als dank van Am sterdam werd bij deze gelegenheid aan den Voorzitter van de Ver. Rembrandt de gouden medaille der stad aangebo den. De Stem van den Reus gaat vliegen. We leven overigens, dit moet worden toegegeven, wel in tijden van nieuwe zakelijkheid, die voller zijn van de luide maar leege stemmen op straat (de luide stem van het verkeer, van de reclame, van de propaganda) dan van de stille, rijke stemmen der kunste naars, die via hun werken in museum zalen spreken... Wat zeg ik: op straat?We zullen weldra ook moe ten gaan spreken vanboven de straat. „De stem van den reus", die ons tot nu toe nog maar alleen op straat, uit publiciteits-auto's, zijn recla me-teksten toebrulde, zal ons weldra ook vanuit de lucht, vanaf een publici- teits-vliegtuig gaan bestoken. Hij is zich op het oogenblik, een Ita- liaansch vliegtuig kwam daar eenigen tjjd geleden met deze nieuwigheid aan gevlogen, op Schiphol al aan het oefenen. Spoedig zullen we niet alleen door vliegende reclame-verzorgers woorden als „Heinekens Bieren", „Vim", enz. tegen het hemeldak zien schrijven, maar zullen ons ook van uit de wolken schoone liederen worden toegebruld als: Hallo, hallo, hier is beschuit Verkade, Van de koek, biscuit en chocolade Verkade's producten, het is een feit, Staan bovenaan in smaak en kwaliteit. Aangenaam vooruitzicht! En van een Anti-Lawaai-bond gesproken!Mis schien zullen er nu toch wel meerde ren komen, die, met mij, de stille stem der reuzen in de musea verkiezen boven deze, nu ook tot het luchttoeris- me bekeerde Stem van den Reus Strijd tram-taxi. Laten we echter dezen keer, de Reus zwijgt nu gelukkig nog, nog maar op straat blijven en daar den con currentiestrijd tram-taxi, den laatsten tijd feller dan ooit ontbrand, in oogen- schouw nemen. Zij zijn beiden, naar men weet, met hun tarief naar beneden. Maar terwijl de tram (die nu ook, in ir. W .B. J. Hofman haar nieuwen di recteur kreeg) met haar 6 ets. kaartjes voor korte afstanden, haar vereenvou digd (maar nog lang niet eenvoudig genoeg!) overstap-systeem, haar nieu we, goedkoope dagkaarten, enz. van dit „afkomen" tot nu toe nog niet veel re sultaat ziet in den vorm van een sterk toenemend passagiersvervoer, heeft het nieuwe 40 ets. taxi-tarief reeds be werkt, dat het aantal bestellingen voor blokbandwagens ongeveer verdubbeld is! In de drie eerste weken na invoe ring van dit nieuwe tarief werden niet minder dan 63.122 telefonische bestel lingen utigevoerd, tegen 34.320 in de overeenkomstige periode van het vori ge jaar onder het oude tarief. Op de spitsuren ontvangt de taxi-centrale niet minder dan twee a drie bestellingen per minuut en per telefonist, van wie er op zulke uren meestal vijf in dienst zijn. De vraag is echter of dit uiterst lage tarief op den duur wel gehand haafd zal kunnen blijven, ook al nemen de bestellingen nog meer toe dan ze reeds deden. De vraag is, of er, na deze extra goedkoope reclame-periode niet weer een zekere prijsverhooging zal moeten plaats hebben. Maar dan heeft Amsterdam, aldus redeneeren thans de ondernemers, tenminste de gewoon te van het taxi-rijden dusdanig te pakken, dat zij er toch niet meer af kan. En in die redeneering steekt wel iets waars „Wij zijn nu vijf jaar lang getrouwd, en houden nog evenveel van elkaar als op den trouwdag!" „U hebt toen toch zoo'n ruzie ge maakt?" „Ja, dat maken we nu nog!" HUISHOUDELIJKE WENKEN. Porceleinen kommen, kannen, wasoh- bakken, die moeilijk zijn schoon te maken, reinigt men met een doekje met vloeibare parafine, daarna met een schoone doek nawrijven en met warm water naspoelen. Schoonmaken van pluche en fluweelen gordijnen. Indien men in een teiltje met lauw water een scheut ammoniak doet, maakt men hierin een schoonen doek vochtig en wrijft over de weefsels heen van boven naar beneden, daarna in de zelfde richting met een drogen doek nawrijven. Bij groene gordijnen neemt men in- plaats van ammoniak azijn en voor ge bloemde stoffen gordijnen zeepsop, waaraan ammoniak is toegevoegd. Men drenkt een borstel in deze vloeistof vochtig en borstelt stevig over de gor dijnen; naborstelen met schoon water. KEUKEN WENKEN. Melk behoeft zelfs in het warme jaargetijde niet zuur te worden indien men ze kookt, zoodra men ze in huis krijgt onder toevoeging van 1 lepel sui ker per iter. Teervlekken verwijdert men door de plek goed in te wrijven met een pakje van wijnsteen-poeder en water, dit er een half uurtje op laten intrekken en nawassen met warm water en zeep. Kan het kleedingstuk niet met warm water gewasschen worden, dan smeert men reuzel op de plek, daarna zeep en laat dit eenige uren liggen, daarna met water uitspoelen en zoonoodig met ter pentijn nawrijven. Aangebrand vleesch doet men met de jus in een schoone pan, nadat men de donkerste kanten eraf gesneden heeft en voegt er een weinig dubbel kool- zuur-soda bij, waardoor de onaange name smaak haast niet te proeven zal zijn. Waarde collega, Na eenige jaren stil liggen, is de kappal „feliflaan" (Hr. Ms. „Pelikaan") wederom in dienst gesteld en onder be vel van den kolonel Koster, naar On rust opgestoomd ten einde de muiterij van de „Zeven Provinciën" verder te gaan onderzoeken. Er zijn me daar eventjes zes officieren commissaris aan boord om het onderzoek in te leiden en verder naar den zeekrijgsraad te verwijzen. Bij elkaar belooft het toch nog een onderzoek van een maand of twee te worden alvorens alles berecht is en al dien tijd staat de marine nog maar bloot aan op- en aanmerkingen van buitenaf. Was het toch maar nooit zoo ver gekomen met onze Navy," want hoeveel tijd zal er niet verloopen voor deze blaam uitgewischt is! Zeker de stafmuziek verrichtte weer wonderen tijdens een werkloozen sportfeest, iedereen was er overuit dat ze zoo goed speelden en het zal de marine ook wel goed doen, maar er is voor ons meer voor noodig dan muziek maken om onzen goeden naam hier in den Oriënt goed te maken als te voren. Overigens heeft de „Handel" zich hier in de couranten beklaagd over het lawaai dat de tamboers maakten van de marine, landmacht en politie als er een troep door de stad trok. Gelukkig werd dit de pers toen wat al te bar en kwam men voor „das Militair" op, met een „gelukkig dat we nog militair vertoon kunnen geven" en bijgaand wekelijksch gedichtje van „Brammetje" in het Soe- rabajaasch Handelsblad moge je een indruk geven hoe men er hier op rea geerde. Het doet me wel even denken aan een discussie eenige jaren geleden in de Heldersche Courant gevoerd over het rooken van de Z-booten in de haven van Nieuwediep, waardoor het wasch- goed, dat in de tuintjes te drogen hing, weer vuil werd. Eigenwijze liedjes. Met slaande trom! Met Slaande Trom. Wij hebben op onze verkeerswegen hier in Soerabaja lawaai ge noeg, al was het maar alleen door het onnoo- dig vele getoeter der auto's, het donderend geraas der zonderlinge .voertuigjes als de Demmo en andere van hetzelfde gehalte, dan dat het noodig is, dat marine, leger en politie met slaande trom door de handelswijken trek ken. Wij behoeven niet te wijzen op de nadee- len, welke daarvan b.v. telefonische gesprek ken ondervinden. Wij maken de autoriteiten dan ook attent op het wenschelijke om in de handels- en winkelbuurten leger- en politie-afdeelingen, met stille trom te doen marcheeren. „Soer. Handelsblad" 29 Mei. Kom, kom, kom Moet nu die slaande trom, De trom van de soldaten In onze handelsstraten Gaan zwijgen? En mag de tamboer Denk aan les trois jolis tambours! Niet meer met maatbegaafde hand Z'n kalfsvel met vergulden rand Beroeren? Denk aan dat H-ed van Litiencron, Was er toen a-1 een telefoon? Die Musik komt!Toen kreeg de stad Zooiets van „ik en weet niet wat" Wanneer Herr Hauptmann met z'n stoet, Door alle maagdelijns begroet, Z'n stafmuziek met vol geluid, Al barstte soms een vensterruit, Liet roeren! En Heine dan! Das Bueh Le Grand: Die tamboer, door wiens rataplan Het leger van Napoleon Ontwaken en herrijzen kon 1 Zoo'n tamboer sloeg een Epopée Uit wijlen heel la grand' Armée! En Heine Weltschmerz! Prikkelbaar! Liet dag aan dag dien trommelaar Tamboeren! En nuaih, teeken van een tijd Van louter zenuwachtigheid! Nu klinkt de trom te ongewoon En overstemt de telefoon, En slaat het is zoo razend druk! De laatste zenuwvezels stuk Van hen, die 't in een handelsstraat, En dus van huis uit desperaaat, Nog boeren! Kom, kom, kom Die ééne slaande trom?.... En moeten die soldaten In stilte en gelaten Als schimmen door de straten gaan?. En mag die trom betoel niet slaan? En hindert het trompetten?.... Kom, kom, kom Probeer nu eens tabletten an Bayer, of wat Nervociet! Maar scheld den braven tamboer niet En laat die laatste trommen Nu niet opeens verstommen! Wees dankbaar, dat zoolang het duurt. Zelfs door een drukke handelsbuurt f Nog 's ochtends slaande trommen gaaa En blazende trompetten En denk aan de tabletten!!.... Brammetje. De druk der werkloosheid houdt nog steeds aan hier in Indië en ik geloof, dat het hier in Soerabaja wel heel erg te merken is. Mijn huis is tenminste stampvol met tandenborstels, tand pasta, enveloppen, zeep en wat al niet meer waarmede die arme stakkers hier rondloopen en ware onze portemonnaie net zoo gewillig als ons hart, dan zou den wij ook wel een winkeltje van al die kramerijen op kunnen zetten. Het gouvernement doet ook het zijne, nu wordt aan iedere werklooze die ergens in een andere plaats gaat solliciteeren vrij reizen gegeven, omdat, waar het vervoer hier over die groote afstanden nogal duur is, een treinreis met de daaraan verbonden kosten misschien een beletsel zouden zijn. dat een „right man on the right place" zou worden geplaatst. Groot opzien baarde hier in de pers het gedrag van de Radja van Insane, daar ergens in midden Timor, welke dignitaris zijn onderhoorigen werkelijk op ergerlijke wijze mishandelde. Door het optreden van een jong aldaar pas geplaatst gezaghebber kwam aan het licht, dat deze Radja zich schuldig maakte aan afperserij van vrouwen, vee en geld; twee vrouwen liet dood hongeren in zijn eigen particuliere ge vangenis en een man verdacht van hekserij liet verbranden. Zijn het geen middeleeuwsche toestanden, Jan, dat zooiets kan gebeuren. In de stukken in de courant proef je een licht verwijt aan de regeering dat zooiets onder de hedendaagsche bestuursregeling nog kon voorkomen, maar jij en ik die som mige afgelegen oorden in den Oriënt bezochten (en dan nog niet eens de af- gelegendste) wij begrijpen, dat in een afgelegen oord, met onder angstdwang zittende inlanders zooiets niet behoeft bemerkt te worden, of behoeft uit te lekken tot het bestuur. Maar het nare van het geval is bovendien nog dat deze, thans tot twintig jaar veroordeel de Radja een koninklijke onderschei ding had wegens... trouw en ver dienste! Deze knaap heeft nog getracht om zich van kant te maken, maar dat is hem mislukt. Dat aan het Gouvernement het lot van den inlander heusch wel aan het hart gaat, moge blijken uit het vol gende: De Fransche regeering had eenigen tijd geleden bij de Nederlandsch-lndi- sche regeering verzocht om een groot aantal koelie's te mogen aanwerven voor hun kolonie Reunion. Alvorens hierin toe te stemmen, stuurde het Hol- landsche gouvernement eerst een amb tenaar B. B. er op uit om ter plaatse eens een kijkje te nemen en naar aan leiding van het door dien bestuursamb tenaar uitgebrachte rapport werd be sloten deze emigratie niet toe te staan. Het nemen van miltpunctie bij van pest verdachte overleden inlanders brengt ook heel wat beroering. Er werden ge heel met puntige bamboe versterkte kampongs aangetroffen. De bevolking wil er niet aan, voelt het waarschijnlijk als lijkenschennis en begraaft zijn doo- den clandestien zonder het bestuur er in te kennen en toch is het noodig want het aantal pestgevallen begint toe te nemen hier in de Oost. Wij prijzen ons gelukkig dat het con flict met de K.L.M. weer bijgelegd is en wij weer op onze wekelijksche vlieg verbinding met het moederland kun nen rekenen. Hier heeft de K.N.I.L.M. weer voor den tjjd van drie jaar een subsidie gekregen van een halve ton, ook wordt de zuinigheid er gelukkig niet betracht door het aantal lijnen te verminderen, maar door net als bij ons in de marine wel gebeurde, geen nieuwbouw meer te beginnen. Ook hier geldt het bij de luchtvaart „houden wat je hebt" al was het alleen al vanwege de te verwachten concurrentie. Maar om je een voorbeeld te geven hoe goed of die zaak hier gaat, het volgende: Een Siameesche prins, Z.K.H. Pariba- tra, liet zich met een gevolg van acht tien menschen per vliegtuig van Soe rabaja naar Batavia vervoeren. Beste Jan, nu weet je weer vrijwel alle nieuws uit ons warme landje hier. Tot de volgende week, Je kameraad

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 23