1 «""Abdijsiroop wilt 11 Imnl DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 JULI 1933. V/AT GEBEURT ER WIET DEK GULDEF4? van benauwdheid kon hij bijna iéén nacht slapen J. J. H. KOOPMAN Wordt lid van' omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG Ra het afdoen van den arbeid met de rapporten der subcommissies denkt hij Vrijdagavond weder naar Nederland te vertrekken, Maandag 24 Juli nog eens te Londen te komen en Zaterdag 29 Juli defi nitief naar Nederland terug te gaan. De Nederlandsche Bank verlaagt haar tarieven. Jeugdherberg „N.B.A.S.-Bondshuis" Oldebroek. Vonnissen van den Zeekrijgsraad, zeer verlaagde prijzen Weststraat 14 Moordaanslag te Haarlem. Waarom intlalie uit don boozo 13. Do betaefcenis van don goudon standaard voor ons land. door 1 Dr. H. J. VAN ENKHUIZEN. I Een onzer meest vooraanstaan-1 de Necerlancsche economen heb- ben wij bereid gevonden om in I een voor iedereen begrijpelijke taal 'n duidelijke uiteenzetting te geven over de ingewikkelde pro blemen, welke rond d'en Neder- landschen gulden oprijzen. De hooggeschatte schrijver van dit artikel meende uit verschillende overwegingen, die w« te eerbiedi gen hebben, zich onder het pseu doniem van Dr. H. J. van Enk huizen te moeten aandienen. „De vlucht voor den gulden!" „De gulden zonder goud'basis!" „Het inflatiespook dreigt!" „De gulden gaat kelderen!" Zoo zou men gemakkelijk met nog een paar leuzen van den dag domme leuzen van een nog dommere menigte onweten den kunnen doorgaan. En de argelooze lezer zou toestemmend knikken: „Zie je nou wèl!" Men hoort in deze, overigens reeds ge noeg benarde dagen, slechts uitingen, die de vrees kunnen aanwakkeren. En het is de onvolprezen verdienste, èn van den Ne derlandse!) en Minister-president èn van den President-directeur van de Nederland- sohe Bank, dat zij. zoo te Londen op de Economische Conferentie, als bii hun soms kortstondig verblijf hier te lande, op alle mogelijke wijzen trachten er den moed in te houden. Edoch, de gestadige druppel holt den steen. En tegen een kwaadwillende schare onverantwoordelijke verspreiders van ver ontrustende praatjes staan tenslotte ook Dr. A. Coliin en Mr. L. J. A. Trip mach teloos. Wat is de kwestie? De goe-gemeent' weet zelfs met bij benadering, wat er met den Nederlandschen gulden in de inter nationale geldwereld eigenlijk gaande is. Maar de een kauwt den ander na en het koor van die allen doet een luid' gerucht ontstaan, gretig gebruikt door de interna tionale speculanten op het Nederlandsche betaalmiddel om opnieuw olie te werpen op het door deze lieden zoo gretig ge stookte vuurt.je. Dat wekt de nieuwe on rust in de gemoederen van allen, zoodat werking en wisselwerking tot de meest funeste gevolgen kunnen leiden. Wat er eigenlijk gaande is, weet echter niemand, uitgezonderd de weinige inge wijden. En het is nu slechts de innige wensch van de groote internationale spe culanten van allerlei gading en diverse pluimage, dat ook de Nederlandsche gul den zijp goudbasis zal verlaten en het voor beeld volgen van het Engelsche pond ster ling, de Zweedsohe, Noorsche en Deensche kronen en d'en Amerikaanschen dollar; ja, van de munteenheden van schier gansoh de beschaafde wereld, om het vei lige standpunt van den gouden standaard te verlaten. Dan is de vaderlandsohe gul den prijs gegeven aan een onbeheerd ge- dobber op de peillooze diepte eener gede- precieerde valuta-zee, waardoor spoedig ook de Nederlandsche hulk door de torera- 'moge golven eener niet-ontziende specu latie a la baisse omlaag zou worden ge sleurd. Hieraan paal en perk te stellen is plicht van een ieder die het wel meent met het vaderlandsche betaalmiddel en het in den lande met een gekelderde valuta steeds heeft aanschouwd, dat inflatie een niet meer in toom te houden hollend paard ge lijk is. Wie inflatie als alleen-zaligmakend geneesmiddel uit de financieele en econo mische moeilijkheden van den huid'igen benarden tijd aanbeveeit, gaat willens en wetens bij den duivel te biecht; vervalt dra van kwaad tot erger; heeft ten leste gees ten opgeroepen, die hij niet meer vermag tö IjGizW'CrGn Maar waarom het hier eigenlijk gaat, is den gemiddelden dagbladlezer gemeenlijk volkomen duister, zoodat voor ons de aan gename taak is weggelegd, leidsman, te mo gen zijn in den internationalen financiee- >n en economischen doolhof van geldwe zen en betaalmiddel. Vroeger was het een door alle specialis ten, economen en financiers aanvaard axioma, dat in ieder land het nationale be taalmiddel, uitgegeven door de centrale cml ietinstelling van het desbetreffende land, door goud behoorde gedekt te zyn. Zuiver theoretisch gesproken zou dus de Nederlandsche Bank voor iedere aan bankbiljetten uitgegeven millioen gulden, ook. in haar kelders een waarde van een millioen gulden in goud moeten opsta pelen. Maar de vroegere bankwet, die de ver houding regelde tussdhen den staat der Nederlanden en de Nederlandsche bank heeft bepaald, dat het voldoende was, in dien 400 van de door de Nederlandsche Mank u'lgegeven bankbiljetten door goud- waarde gedekt was. In de jaren van den wereldoorlog, toen aan de Directie van onze Centrale credietinstelling zeer zware eischen werden gesteld, is dit percentage tot 20% gouddekking van de zich m cir culatie bevindende bankbiljetten ver minderd. Want men moet goed begrijpen dat niet de staat der Nederlanden bankbiljetten uitgeeft, of garandeert, doch dat de staat daarvoor een monopolie heeft verleend aan een gewone Naamlooze Vennootschap, ge lijk de Nederlandsche Bank zich verpacht een aanzienlijk deel der door haar vooral dank zij het verleende monopolie, behaalde winsten aan den staat der Neder.anden a De uitgegeven bankbiljetten kosten aan de Nederlandsche Bank slechts een betrek kelijk gering bedrag: de kosten, die e firma Enschede te Haarlem aan de BanK voor het drukken der bankbiljetten in re kening brengt, de kosten van. de daarop natuurlijk door de bank uitgeoefende PÜn" lijk-zorgvuldige controle doch vernet ook niets meer. Laat de Nederlandsche Bank dus voor 1.000 millioen gulden aan bankbiljetten drukken, en geeft zii deze biljetten ook uit, dan is er dus 1 milliard gulden aan bankbil ietten in omloop, en rust op ce bank dé verplichting minstens een goud voorraad ter waarde van 400 nnlhoen gul den in de kelders van liet hoofdgebouw der bank op het Rokin te Amsterdam in voor raad te hebben. Aan die 400 millioen gulden uitgegeven bankbiljetten verdient de bank dus niets. Want daarvoor heeft zii als tegenwaarde 400 millioen gouden staven zoogenaam de baren en gouden muntstukken in haar kelders liggen. De overige 600 millioen gulden bankbil jetten leent de bank a!s het ware aan de gezamenlijke Nederlanders uit, en voor die <-00 millioen gulden ongedekte bankbiljet ten ontvangt de bank een betrekkelijk zeer hooge rente, van de oorspronkelijke geld- raemers dier bankbiljetten. Daar schuilt een der belangrijkste winstposten van de Nederlandsche Bank. Die winst komt voor een gering percen tage maar ten goede aan de aandeelhou ders der bank, die samen 20 millioen gul den aandeelenkapitaal hebben gestort. Van f3 meerdere winst komt het leeuwenaan deel aan den staat der Nederlanden. Slechts een uiterst bescheiden percentage valt ais overwinst den aandeelhouders in den schoot. De dekking, die de Nederlandsche Bank voor de uitgegeven bankbiljetten heeft, valt echter niet alleen te zoeken onder het gemunte en ongemunte goud, dat de bank bezit. Op de weekstaten van onze centrale cre dietinstelling, die dies Dinsdags verschij nen en den stand weergeven op den afge- loopen Maandag, komen nog twe£ posten •op de debetzij de van de zoogen. bankstaat voor, die men als gouddekking kan be schouwen; te weten die hoofden van reke ning: „Buitenlandsche Wissels", en „Di verse Rekeningen". De buitenlandsche wissels vertegenwoor digen, zooals de naam trouwens reeds aan duidt, het bezit der barak aan prima wissels op het buitenland, welk bezit derhalve met goud gelijkwaardig is te stellen! De diverse rekeningen op de debefczijde van de bankstaat ziin in hoofdzaak samen gesteld uit het tegoed, dat de Nederland sche Bank Lij haar correspondenten in het buitenland' heeft, waardoor ook dleze pos ten met bet bezitten van goud gelijk is te achten. (Tot goed verstand van zaken dient er hier even op gewezen, dat aan de credit zijde van dè bankstaat eveneens een post: „Diverse Rekeningen" voorkomt. Bedoel de creditpost is nochtans hoofdzakelijk samengesteld uit de in den loop van het boekjaar 1 April tot 31 Maart geaccu muleerde winsten van de barak). Om nu de bankstaat per 3 Juli 1933 als voorbeeld te nemen, bedroeg de voorraad gouden munt: 110.8 millioen gulden: de voorraad goud in baren: 639.9 millioen; samen derhalve: 744.7 millioen gulden. Bovendien bezat die bank aan buiten landsche wissels: 69.7 millioen gulden; en aan te goed bii haar correspondenten in het buitenland: 13.9 millioen guld'en; sa men derhalve: 83.6 millioen gulden. Aan zoogenaamd goudbezit, of aan daar mee gelijk te stellen waarde beschikt de Nederlandsche Bank dus per 3 Juli 1933 over een bedirag van: 828.3 millioen gulden. Stelt men daartegenover, dat de bank, per 3 Juli 1933 aan bankbiljetten voor een bedrag van: 962.4 millioen gulden in om loop had gegeven, dan volgt hieruit, dat de circuleerendie bankbiljetten voor 77.4 door zuiver goudbezit van de bank waren gedekt. Neemt men ook nog de saldi van de baraken in 't buitenland en haar bezit in buitenlandsche wissels in aanmerking, dan stijgt het gedekte percentage der circulee- rentfe bankbiljetten zelfs tot: 86.1 Gegeven het feit, dat, krachtens de barakwet, de gouddekking slechts 40 be hoeft te bedragen, kan men de positie van onze Ned'erlandsohe centrale credietinstel ling dus alleszins gezond noemen. En het behoeft zeker wel geen uitdrukkelijk be toog. dat derhalve hetzelfde gezegd kan worden van onze vaderlandsche munteen heid: den Nederland'schen gulden! Waarom men dan in de kringen der in ternationale speculanten over het Nedter- landsehe betaalmiddel zoo'n misbaar maakt, daarover zullen wü in een volgend artikel een beschrijving geven. Maar reeds nu kan gezegd worden, dat met de roergangers als Dr. A. Colijn en Mr. L. J. A. Trip de bemanning en passa giers van het motorschip: „De Nederland sche Gulden" voor ondergang van schip, lading en opvarenden nog geen vrees be hoeven te koesteren. DR. H. COLIJN DEFINITIEF TERUG UIT LONDEN. Zijn laatste reis eindigt voor- Icopig op 29 Juli. De S.-carrèspondent van het „Hbl." te Londen meldt: Dr. H. Colün, onze minister-president, is gisteravond naar Nederland vertrokken. Woensdag hoopt hij terug te keeren. Na nog pas twee weken geleden tot een verdere verhooging van haar tarieven te zijn overgegaan ter afwering van de ongebreidelde aanslagen op den goud voorraad der Bank, heeft de directie van de Nederlandsche Bank thans besloten tot een verlaging met een half procent over de geheele Öjn. DE BEGROOTING VAN ZAANDAM. Niet goedgekeurd' door Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de begrooting van Zaandam voor 1933 hun goedkeuring onthouden. AANKOMST PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIË TE PARIJS. Reuter meldt uit Le Bourget, dat prins Nicolaas van Roemenië daar gisteravond met zijn vliegtuig uit Amsterdam is ge land. C. T. CRAMP. f Reuter seint uit Londen, dat C. T. Cramp, de voorzitter van de internatio nale transportarbeidersfederatie gisteren ochtend op 57-jarigen leeftijd aan een bloeduitstorting in de hersenen is over leden. Naar Vaz Dias meldt, is Cramp op een vergadering van het bestuur van de na tionale unie van spoorwegarbeiders in het Unity House aan de Euston Road te Lon- jden, onder het uitspreken van een rede plotseling in elkaar gezakt. ONGEHOOUZAAMHEIDSBEWEGING BRITSCH-INDIË. Geen onvoorwaardelijke ophef fing. Het Indisch congres te Poena heeft met groote meerderheid besloten niet tot on voorwaardelijke opheffing van de cam pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid over te gaan maar deze opheffing afhan kelijk te maken van een eervolle regeling tusschen den onderkoning en Ganahi. CONFISCATIE S.P.D.-VERMOGEN. Afgedaan is een wet waarbij de wette lijke bepalingen betreffende confiscatie van communistische vermogens uitgebreid worden op sociaal-democratische vermo gens en alle andere, welke worden ge bruikt voor doeleinden, vijandig aan het Duitsche volk en den Duitschen staat. HET AANTAL GEARRESTEERDEN IN DUITSCHLAND. Be cijfers van den officieelen Prulsischen persdienst bestreden. Men meldt uit Praag aan de N. R. Crt.: De naar Tsjechoslowakije uitgeweken bestuurders van die Duitsche soc. partij hebben een verklaring gepubliceerd naar aanleiding van de mededeeling van den officieelen Pruisischen persdienst, dat op het oogenhlik in Duitschland zich slechts "Meer dan 40 jaar lijdende te zijn, is Iets dat met geen pen te beschrijven ts. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam gemaakt op Abdijsiroop. Nadat ik 1 flesch van deze byzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mi] weer beter dan ooit." (Origineel ter Inzage) J. de L. te Sch. BijHoest Griep - Bronchitis - Asthma Voor de Borst" Alom verkrijgbaar.Thans Fl. 1.-, Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct 1 ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Buitenlandsch Overzicht peg. L Feuilleton 1 VACANTIEREIS VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik heeft gisterenochtend met den trein van 7.37 u. voor een vacan- etiereis de residentie verlaten. Tegen het einde van Augustus wordt iz.K.H. in Den Haag terug verwacht. De prins begeeft zich allereerst naar Zwitserland. Na een verbluf aldaar is hij voornemens over Mecklenburg naar Ne- tiereis de residentie verlaten. HALF-VRIJWILLIGE CONSUMPTIEMELKREGELING. De Noordhollandsche Centrale Crisis- melk-commissie verzoekt ons te willen mededeelen, dat bovengenoemde regeling, welke reeds is ingevoerd in Den Helder en Hoorn, met ingang van Maandag 17 Juli a.s. ook zal gelden voor Alkmaar, Bergen en Heiloo. De andere gemeenten, welke hierom hebben verzocht, zullen zoo spoedig mogelijk worden ingeschakeld en hieromtrent nader bericht ontvangen. Aangezien de verkeerde indruk schijnt te zijn gevestigd, dat in alle gemeenten, waar deze regeling wordt ingevoerd, de minimum straatprijs 9 ct. zal bedragen, wijst de commissie er op, dat dit niet het geval is en dat voor elke gemeente apart de minimum straatprijs zal woiden vast gesteld, rekening houdende met de om standigheden in die gemeente. Voor de bovengenoemde 5 gemeenten is de mini mum straatprijs echter inderdaad op9ct. bepaald. Wederom onder leiding van eenige tech nici uit den Bond en met behulp van jeugdige werkloozen werd met de uitbrei. ding en vernieuwing een aanvang ge maakt en dezer dagen is de nieuwe jeugd herberg klaar gekomen. Zij biedt onder dak aan 125 jeugdherberggasten en vol doet aan alle gestelde eischen, die aan een model-jeugdherberg kunnen worden ge steld. Mede door zijn fraaie ligging, ver scheidene hectaren bosch en heidegrond behooren bij de jeugherberg, is het ge heel een mooie aanwinst in het net der Nederlandsche jeugdherbergen. Grootsch Inwijdingsfeest. Na moeitevol sparen van gelden en jarenlang harden arbeid is de jeugdher berg thans gereed gekomen. Dit heugelijk feit zal gevierd worden met een inwij dingsfeest op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli a.s. te Oldebroek. Geheel in het kader der traditie zal dit feest plaats vinden in de sfeer van gastvrijheid, de pijler van het jeugdherbergwerk. Vanzelfsprekend zullen honderden leden-scholieren van den Bond het inwijdingsfeest bijwonen. Voorts zullen eenige honderden trekkers uit het geheele land aanwezig zijn, terwijl onderscheidene jeugdorganisaties van verschillende richting mede zullen wor den ultgenoodigd. Verscheidene autori- 1 teiten hebben tenslotte reeds toezegging gedaan bij de opening tegenwoordig te zijn. Op Zaterdag 29 Juli, om 7 uur, vindt de eigenlijke opening plaats met vlaggen- hulde. Daarna vindt in het openlucht theater, dat op het terrein is gelegen, een uitvoering plaats van het jeugd -orkest, waar muziek van Tschaikowsky, Hinde- mith, Ravel en anderen, voor de gasten zal worden ten gehoore gebracht. De avond wordt gesloten met een reusachtig kampvuur, opgeluisterd door muziek en zang, waar tevens de heer L. Meilink, Adjunct-Secretaris der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale te Amsterdam, het woord zal voeren. Den volgenden dag vindt een gezamenlijke wandeltocht nlaats met als besluit een spel- en zangmiddag, waarbij het scholieren-orkest wederom zijn medewerking zal verleenen. Aange nomen mag worden, dat een 700 tot 1000 jeugdige gasten het inwijdingsfeest zul len bijwonen. In verband met de omvang rijke organisatie zijn reeds speciale maat regelen getroffen. De geheele ODzet van het inwijdings feest heeft tot doel een poging te onder nemen een nieuwe jeugdherberg in te wijden op een wijze, die beantwoordt aan het doel. welke de jeucdherbergbeweging zich stelt; een gastvrij vertrouwd tehuis te ziin voor de geheele Nederlandsche Jeurad. Een nieuwe Model-Jeugdherberg. Verschillende jeugdorganisaties in ons land bezitten en beneeren een eigen ge bouw, ten dienste der leden. Eenige van deze jeugd-vereeniging huldigde de op vatting, dat het eigen tehuis ook openge steld dient te worden voor andere jonge ren. In verband met het feit, dat de jeugdherbergbeweging in de laatste ja ren zoo snel gegroeia is en bij de massa van de jeugd vasten voet heeft gekregen, is het begrijpelijk, dat wilde men eigen huis openstellen voor de geheele jeuga, dit het best kon geschieden door er een jeugdherberg van te maken. In eigen kring moeten de opvattingen omtrent gastvrijheid dan ook wel zeer ruim zijn. Een voorbeeld is het Nederlandsche Meisjes Gilde, welke jeugdvereeniging onlangs te Blaricum de nieuwe jeugd herberg „Zonehoeve" opende. De Neder landsche Bond van Abstinent Studeeren den, een geheelonthouders-jeugdorgani satie van hen, die op de Middelbare Scho len en Universiteiten studeeren, heeft reeds zeven jaar geleden een dergelijk plan opgezet. Men nam toen het initiatief om een Bondshuis te bouwen, dat tege lijkertijd als jeugdherberg zou kunnen worden opengesteld. Speciaal mag hier wel bij worden vermeld, dat de scholieren zelf de benoodigde finantiën bijeen spaar den, dus het zonder subsidies van Ge meente, steun van ouderen of organisa ties stelden. En als tweede merkwaardige bijzonderheid diene het feit, dat de scholieren met der daad toonden, dat zij niet alleen intellectueel werk konden ver richten, maar ook den handenarbeid niet verafschuwden. Onder leiding van eenige technici uit den Bond, werd toen in 1929 door de leden zelf het Bondshuis gebouwd, op een prachtige plek, temidden van bosch en hei, nabij Oldebroek op de hooge Nooi der-Veluwe. Er werd gegraven, gemetseld, getimmerd, geverfd, en de scholieren be wezen daarmee, dat de idee der zelfwerk zaamheid der jongeren niet alleen een ideaal behoefde te zijn, doch ook in de praktijk kon worden omgezet. Het vier kante middenstuk is toen gebouwd, tot zoover reikten de zelf gespaarde gel den. Intusschen werd het Bondshuis ge bruikt en in den loop der jaren hebben vele duizenden gasten van de jeugdher berg gebruik gemaakt. Maar de scholie ren-bond zat niet stil in den tusschentijd. Wederom werd een actie van jaren Inge zet, andere scholieren-leden kwamen er bil en snaarden mee. Eerst in dit jaar is de lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan. De jeugd herberg kon worden afgebouwd, groote vleugels werden ongetrokken, een prach tig dagverblijf, ruimte biedend aan eenige honderden bezoekers, werd geprojecteerd. 18.000 personen in hechtenis zouden be vinden, waarvan 12.000 in Pruisen alléén een officieele mededeeling, die ten doel hadi, het door een buitenlandsch telegraaf- ag>entscbap gegeven cijfer van 100.000 te gen te spreken. In déze verklaring wordt gezegd, dat de officieele cijfers al op het eerste gezicht onjuist en vervalscht blijken: men schaamt zich blijkbaar, en wenscht ook de verantwoordelijkheid niet te dragen. De gevangenissen en tuchthuizen zijn in wer kelijkheid propvol: de cellen kunnen in vele gevallen den bewoners geen slaap plaats meer bieden. Bovendien bevinden zich velen bij de S.A. in verzekerde bewa ring. Het grootste aantal der in hechtenis genomenen bevindt zich in de veertig con centratiekampen. HITLERGROET DUITSCHE GROET. Bij beschikking van den Duitschen Rijksminister van binnenlandsche zaken moet iedereen die niet de verdenking op zich wil laden zich bewust afwijzend te houden, na het spelen van het Deutsch- land-lied of Horst-Wessel-lied den Hitler groet brengen. CENTRUM EN N.S.D.A.P. De verbindingsmannen van het Cen- 1 trum, die met de N.S.D.A.P. onderhandel den over wat er met de parlementaire mandaten dezer partij moet gebeurn, zijn als hospitanten bij de N.S.D.A.P. opgeno men. Waarschijnlijk zal ongeveer een der de deel der centrum-parlementariërs ook overgaan. De resteerende mandaten zul len bij keuze door de N.S.D.A.P. uit cen- trum-candidaten aangevuld worden. VERBOD VOOR ALLE DUITSCHE POLITIEKE PARTIJEN. Afgedaan is een wet waardoor alle poli tieke partijen in Duitschland ontbonden j zjjn. Er is nog maar één volksbeweging, die van de N.S.D.A.P. Zware straffen be- Radio-programma„2 Van links en rechts «2 Ernstige overstroomingen in Ze venbergen m 2 De aardbeving in Zuid-Sumatra. Een bezoek aan het geteisterde gebied1 Het conflict in Duitschland met de evangelische kerk is opgelost5 Een matroos van de Heems- kerek" heeft zich ernstig verwond in het gebergte bij Odda „14 De tocht van het Italiaansche vliegtuigeskader is voortgezet. Heden de laatste etappe. Naar Chicago.>10 Het opruimen van een gedeelte van den veestapel„14 Gisteren heeft prins Nicolaas van Roemenië een bezoek gebracht aan „De Kooij" en „De Mok" Op en om het Binnenhof w 13 De ontvoerde Britsche scheeps officieren. De jacht op de ban dieten 10 Vijf familieleden van oud-rijks kanselier Scheidemann zijn gear resteerd wegens een smaadartikel. 10 Bij een scheepsongeluk op de \Volga zijn zeventig menschen omgekomen „10 De Nederlandsche Bank heeft haar tarieven met een half procent verlaagd9 Behandeling van dienstweige ringszaken voor het Hoog Mili tair Gerechtshof9 Omtrek-nieuws10 Marktberichten „10 dreigen oprichters van nieuwe politieke partijen. v^v rirc\ 'oFrS. Soerabaja, 14 Juli (Aneta). Door den Zeekrijgsraad werd tegen den matroos le klasse De Stigter wegens opruiing 1 jaar gevangenisstraf gqëischt met ontslag uit den dienst. Het vonnis luidde een jaar en zes maanden met af trek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht, en ontslag uit den dienst. Tegen den matroos 3e klasse De Zeeuw werd wegens opruiing 1 jaar gevangenis straf geëischt onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis en met ontslag uit den dienst,. Het vonnis luidde overeenkomstig den eisch. Bevestiging van vonnissen. Het Hoog Militair Gerechtshof beves tigde het vonnis van den Zeekrijgsraad, waarbij R. Grootenboer werd veioordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventief, met ontslag en ont zetting uit het recht om bij de militaire macht te dienen; het bevestigde de von nissen van den Zeekrijgsraad te Soera baja uitgesproken over Slamat, Soeardi en Sarono, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preven tief, met ontslag, de twee eersten zonder ontzetting uit het recht om bij de militaire macht te dienen, de laatste met ontzetting. Vernietiging van vonnis. Het Hoog Militair Gerechtshof ver nietigde het vonnis, door den Zeekrijgs raad uitgesproken over J. J. van Djjck, waarbij deze wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken en veroordeelde hem tot zes maanden met verlaging tot den stand van matroos. EEN ZEE-OFFICIER VEROORDEELD. Soerabaja, 14 Juli 1933 (Aneta). De zeekrjjgsraad behandelde de zaak tegen den luit. ter zee der 2e klasse Dek ker, beschuldigd van slapen op post. De eisch luidde 12 dagen gevangenisstraf, waarmede de zeekrijgsraad overeenkom stig het vonnis velde. (De voorletters van den heer Dekker zyn niet overgeseind. Momenteel zjjn twee 2e luitenants Dekker in Indië, zoodat niet vaststaat wie de bedoelde is. Red. Held. Courant). 1 Marineberichten Sportnieuws 14 14 Bontmsgazijn Binnenland. Gisterenmiddag is in de Spoorwegstraat te Haarlem een moordaanslag gepleegd, gevolgd door zelfmoord. In het perceel nr. 28 van genoemda straat woont de 51-jarige winkelier H. Hij was ongehuwd, van beroep stucadoor en was eenige jaren geleden uit Oost- Indischen dienst met pensioen ontslagen. Daarna had hij zich in een kruideniers zaakje gevestigd. Als hulp in de huis houding was sinds een paar jaren bij hem de 16-jarige mej. V. E., wonende Spoor wegstraat 22. Gistermiddag hoorden de buren plotse ling een paar schoten gevolgd door luid hulpgeroep. Men schoot toe en zag in den winkel mej. V. E. met bebloed hoofd, pogende den winkel te ontvluchten, het geen haar niet gelukte, daar de winkel deur gesloten bleek te zijn. De ruit van de deur werd verbrijzeld, waarna deze geopend kon worden, zoodat mej. V. E. bevrijd kon worden. Zij had een wonde aan de rechterwang en vluchtte het ouder lijk huis binnen, vanwaar ze korten tijd later werd overgebracht naar het Elisabeth Gasthuis. Toen men den winkel binnen ging, zag men, in het aangrenzende woonvertrek, H. met een bloedende hoofdwonde op den grond liggen. Hij had het wapen, waarmee hij den aanslag had gepleegd, tegen zich zelf gekeerd en bleek aan een schot in de slapen te zijn overleden. Dadelijk was de politie ter plaatse. Men kon mej. V. E. geen verhoor afnemen, zoodat men betreffende de oorzaak van den aanslag nog in het duister tast. Mej. V. E. blijkt niet levensgevaarlijk gewond te zijn. H. schijnt gistermiddag nogal gedron ken te hebben, althans volgens verklaring van het meisje heeft hij in haar bijzijn twee of drie glazen jenever gedronken. Hij stond bekend als een zachtzinnig man, hoewel hij vaak gebruik scheen te maken van sterken drank. Het lijk is naar het Elizabethsgasthuis gebracht. Het meisje V. E. is na behandeling in het ziekenhuis naar haar woning terug gekeerd. DE VALSCHE ENGELSCHE BANKBILJETTEN. Nieuwe arrestaties. De Haagsche recherche heeft aange houden in hun respectievelijke woningen te Rotterdam en te Amsterdam, als ver dacht van medeplichtigheid aan den in voer van valsche Engelsche bankbiljetten van tien pond sterling, den 54-jarigen E. M. M., geboren te Nagypolad en den 41-jarigen Oostenrijker H. E. Beide verdachten bevinden zich thans te 's-Gravenhage, in politiebewaring, in

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9