S. I. UHIEM i In. V.V.V.JeldersBeiang" TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KCEGTIAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Wij breien!!! alle soorten 1 Gemw» 61ste JAARGANG 3 Dc economische wereldconferentie. - Het viermogend- heden-verdrag onderteekend. t'SWs ..VO De ontvangsten bij de spoorwegen. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, per el. Wordt lid van" omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG F E UILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". P„(j ja, je hebt al een kind ook hé?" t; HE COURAN1 Abonnement per 3 maanden bij vo'oruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegias, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De economische wereldconferentie loopt ten einde. Volgende week Donderdag zal zij voor onbepaalden tijd op reces gaan; wanneer zij weer bij elkaar zal komen, is nog niet bekend en dat zal in hoofdzaak afhangen van de financieele politiek der Amerikaansche regeering. De „Nw. Rott. Crt." schrijft o.m.: Een comité van wachters, waarvan ook onze minister-president lid is, zal worden aangesteld om bij tijd en wijle te consta- teeren wat er van den nacht is. Zien zij ochtendgloren dan zullen zij de slapende conferentie weer opwekken. Wij vreezen dat de slaap lang maar on rustig zal zijn. De wereld heeft nu leer geld betaald en zal niet te vinden zijn voor een lichtvaardige hervatting. Licht vaardigheid op dit punt zal echter ook van de verschillende leden van het comité van wachters niet te duchten zijn. Als wij een onrustigen slaap van de conferentie vreezen, dan denken wij daarbij in de eerste plaats aan Amerika. Het is niet waarschijnlijk, dat het kramp achtig beleid van Washington, dat in deze weken telkens de wereld heeft ge schokt, na de verdaging van de confe rentie onmiddellijk zou ophouden. Het is veeleer te duchten dat wij nog maar aan het begin staan van de verrassingen. Tot op dit oogenblik is er nog niet meer sta biliteit gekomen in de Amerikaansche politiek ter conferentie. De jongste Amerikaansche verrassing is op dit oogenblik het voorstel om op de conferentie te besluiten tot het invoeren van de 40-urige werkweek en van hoo- gere minimumloonen. Dit voorstel kwam zoo maar in eens uit de lucht vallen. Het waarschijnlijkste is dan ook dat de Ame rikaansche gedelegeerden het 's morgens tusschen andere berichten uit Washing ton op hun ontbijttafel hebben gevonden. Behalve het in te dienen hebben zij niet geweten wat daarmede te doen. Is het niet wat zonderling, dit voorstel, terwijl men er nog niet in is geslaagd de 48- KONIN&ÏJEORGE VAN ENGELAND. urige werkweek, waartoe ruim een dozijn jaren geleden te Washington besloten is, geratificeerd te krijgen? Hoe het zij, men heeft het ongewone tafereel beleefd dat van overgroote beteekenis indiende en zich niet genoopt voelde dit voorstel de Amerikaansche delegatie een voorstel ook maar met een paar woorden nader toe te lichten of te verdedigen. Wij kunnen deze houding van de Ame rikaansche gedelegeerden best begrijpen. Laten zij de verdediging achterwege dan zal hun later de bestrijding minder moei lijk vallen. Want het is nauwelijks aan te nemen dat op dit punt de spoedige be keering van Washington zou achter blij ven. JOSEPH STALIN. De Engelsche Koning, die dagelijks wordt ge- kick; in de uitoefening zijner souvereine plichten, wordt maar zelden door een „waar photograaf gekiekt. Dit is de laatste „echte" photo van Zijne Majesteit. wollen kleeding, ook badpakken, kousen en lokken (ook de allerfijnste) JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel). Algemeen secretaris der Communistische Partij in Sowjet-Rusland en dictator dér Sowjet-Unie, be reidt zich voor een hongerrevolutie het hoofd te bieden, erger dan ooit te voren. Het Vier-mcgendheden-verdrag Is on derteekend, Zaterdagmiddag heeft de plechtigheid te Rome plaats gehad. De Duce en de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Duitschland waren de on derteekenaars. Het pact is in vier exemplaren, elk in de taal der vier groote mogendheden, uit gegeven. De inhoud van het verdrag vin den wij in de „groote-pers" vermeld en luidt als volgt: Art. 1. De verdragsluitende partijen zullen over alle vraagstukken die hen aangaan, overleg plegen. Zij verplichten zich, in het kader van den Volkenbond naar eén op den vrede gerichte politiek van samenwerking tusschen alle mogend heden te streven; Art. 2. Onder eerbiediging van de be voegdheden van de Volkenbondsorganen verplichten de vier staten zich, alle voor stellen te toetsen, die betrekking hebben op de toepassing van het Volkenbonds statuut en met name van art. X (waar borgen tegen aanvallen van buiten), 16 (sancties tegen den aanvaller) en 19 (her ziening); Art. 3. De door de ontwapeningsconfe rentie niet afgedane onderwerpen die de vier mogendheden in het bizonder betref fen, zullen gemeenschappelijk worden nagegaan; Art. 4. De verdragsstaten vei'klaren omtrent alle Europeesche vraagstukken van oeconomischen aard, voornamelijk voor zoover zij het oeconomisch herstel van Europa betreffen, overleg te plegen en naar een regeling dezer kwesties bin nen het kader van den Volkenbond te zoeken. In de prae-ambule van het verdrag wordt op de plichten van de vier mogend heden als permanente leden van den Vol kenbondsraad en als onderteekenaars van het verdrag van Locarno gewezen, als- mede op de verplichtingen uit het pact van Kellogg en de tijdens de ontwape ningsconferentie afgelegde verklaring, waarin de staten afstand doen van het gebruiken van geweld. Het verdrag is voor 10 jaar gesloten. PIUS XI. Z. H. Paus Pius XI wil zijn zomerverblijf ver plaatsen naar zijn palei» aan het meer van Albano. Het zou de eerste maal sinds 1870 zijn, dat een paus zich buiten Rome begeeft. COMMUNISTISCHE PLANNEN IN DE BORINAGE. Te Bray in de Borinage heeft de gen darmerie Vrijdagnacht 2 communisten gearresteerd, op het oogenblik dat zij met een hoeveelheid dynamietpatronen jen andere ontploffingsmiddelen een ge bouw van een kolenmijn verlieten. Dien tengevolge heeft het parket te Bergen, vergezeld van 10 politieagenten en 20 gen darmen, Zaterdag talrijke huiszoekingen gedaan bij mijnwerkers uit deze streek, die tot de communistische partij behoo- ren. Een bom en verscheiden duizenden exemplaren van een revolutionairen op roep zijn in beslag genomen. Nog meer arrestaties worden verwacht. EEN JAPANSCH FASCISTISCHE SAMENZWERING. Tien Witte Gardisten gepakt. Na de arrestatie aan de grens van Mandsjoerije van tien Russische Witte Gardisten, waaronder prins Oechtomski, beweren de autoriteiten hier, dat zij een complot van Japansche fascisten ontdekt hebben tot het veroorzaken van moeilijk heden op Sowjetgebied. De prins en zijn metgezellen worden beschuldigd van pogingen om in het geheim uit Mand sjoerije in Sowjet-Rusland binnen te dringen met het doel van het bedrijven van spionnage en het plegen van terro ristische daden. Zij zeiden, dat zij van Charbin met het Chineesche stoomschip „Toean Sjan" tot den bovenloop van de Oessoerivier hadden gereisd, waar zij door Chineesche troepen, die tegen de Japanners opereerden, werden gepakt en ontwapend. De Chineezen gaven hen aan de grenswachten der Sowjets over. Be weerd wordt, dat zij vuurwapens bij zich hadden, die hun door een fascistische or ganisatie te Charbin waren verschaft. HET ARTIKEL VAN SCHEIDEMANN EN DE „GIJZELAARS". Een vervalschlng. Naar aanleiding van de gijzeling van vijf bloedverwanten van Scheidemann op grond van een door hem geschreven arti kel, in de New York Times, deelt het be stuur van S.P.G. te Praag mede: Scheidemann heeft reeds eenige da gen geleden verklaard, dat hij geen ar tikel in de New York Timeü geschreven heeft. Het eenige artikel, dat sinds maan den van zijn hand verschenen is, staat eind Juni in de s.d. Volksrecht te Zurich te lezen. De z.g. vertaling van dit artikel, die naar New York is doorge seind, is een grove vervalsching. Het ar tikel eindigde aldus: „Dat daarbij niet aan een bloedigen oorlog wordt gedacht, spreekt vanzelf." De vertaling legt Scheidemann echter juist het tegenovergestelde in den mond, n.1. dat het vanzelf spreekt, „dat dit een bloedigen oorlog geénszins mag uitslui ten." Tot de 5 in gijzeling gehouden bloed verwanten van Scheidemann behooren een dochter met 2 kinderen, een zoon van 18 en een dochter van 20 jaar, en een schoonzoon, die Scheidemann persoonlijk niet kent. Geen der gijzelaars is ooit op politiek gebied werkzaam geweest! DE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITSCH-INDIË WORDT VOORTGEZET. Vaz Dias uit Londen: Gandhi verraste zijn vrienden bij de voortzetting van de congresconferentie te Poona met het voorstel van een „indivi- dueele ongehoorzaamheidsveldtocht", of schoon van alle kanten aandrang op hem was uitgeoefend tot het doen staken van de ongehoorzaamheidsbeweging. Gandhi stelt zich deze individueele ongehoor zaamheidsveldtocht zoo voor, dat onge veer 100 zijner aanhangers met hem te zamen zullen pogen weer in de gevange nis te worden geworpen om de sympathie van de wereld te wekken voor het con gres. De congresleiders hebben daarqp besloten de ongehoorzaamheidsbeweging voort te zetten en hebben Gandhi vol macht gegeven voor onderhandelingen met den vice-koning. DE AFSLUITDIJK. De Bond van bedrijfsautohouders in Nederland (B. B. N.) heeft tot den minis ter van waterstaat het verzoek gericht, de zeer spoedige algeheele openstelling van den Afsluitdijk van de Zuiderzee te bevorderen. Bijna 2 millioen minder dan verleden jaar. De eerste drie maanden van dit jaar brachten de spoorweg-ontvangsten in totaal 4.109.389.11 minder op, dan de overeenkomstige maanden van 1932. De definitieve ontvangsten van de Ne- derlandsche Spoorwegen over de maand Maart vermelden onder het hoofd „reizi gers en bagage" een bedrag van 4.487.784.95 (vorig jaar 5.831.103.98); voor goederen en levende dieren 6.350.178.74 (vorig jaar 5.966.312.72) en voor diversen 149.640.26 (vorig jaar 181.292.29). In de maand Maart werd wederom een teruggang in de ontvangsten geconsta teerd, vergeleken bij dezelfde maand van i het vorig jaar. Thans bedragen deze verschillen resp. 1.343.319.03, 616.133.98 en 31.652.03 'of in totaal 1.991.105.04. i DE HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD. Geen directe regeeringsmaat- regelen noodig. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop; heeft de regeering er kennis van ge nomen, dat door den heer Deterding en anderen zoowel hier te lande als in het buitenland pogingen zijn en worden ge daan om ook dit land in de inflatie te betrekken? Is de regeering bereid direct maatre gelen tegen de bovenvermelde personen en tegen hun oogmerken te nemen, subs. welke maatregelen heeft ze in dezen reeds genomen? heeft de minister van financiën geant woord: De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord, zij het, dat de regeering het betwijfelt of het woord „inflatie" in deze vraag met recht wordt gebruikt. Het nemen van maatregelen van ha rentwege acht de regeering vooralsnog niet noodig, daar de directie van de Ne- derlandsche Bank, in samenwerking met de particuliere banken in ons land en met de centrale banken der andere lan den, die den gouden standaard hebben gehandhaafd, maatregelen tot afweer van eventueele aanvallen op de goud valuta heeft getroffen. FUSIE VAN DEN KATHOLIEK- DEMOCRATISCHEN BOND EN DE R.-K. VOLKSPARTIJ. De Katholiek-Democratische Bond heeft Zaterdagmiddag in een te 's-Hertogen- bosch gehouden congres met algemeene stemmen besloten, een fusie aan te gaan met de R.-K. Volkspartij, op de voor waarden die in voorbesprekingen ge meenschappelijk waren vastgesteld. Ge vormd wordt de Katholiek-Democratische Partij. Voorzitter zal zijn prof. dr. J. A. Veraart, vice-voorzitter de heer Houtsma, eerste secretaris de heer C. D. Wesseling, penningmeester de heer F. E. Everts. De elf overige bestuursleden zullen door de fusioneerende organisaties worden aan gewezen. Het weekblad „Onze Vaan" wordt voorloopig door de nieuwe partij overgenomen, onder redactie van prot Veraart, verantwoordelijke leiders C. D. Wesseling en mr. A. Peters. De nieuwe partij aanvaardt het crisisprogram van den katholiek-democratischen bond en zij verklaart zich bereid ook met andere katholieke democratische groepen tot een fusie te komen. Zaterdag 23 en Zondag 24 September wordt in Den Haag het eerste congres van de nieuwe partij gehouden. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Buitenland. TE LANGE WERKTIJDEN VOOR MEISJES TE LONDEN. Weinig weerstand voor de t.b.c. Dr. Bardswell, een geneesheer van den Londenschen graafschapsraad, heeft met zijn collega dr. Bentley een onderzoek in gesteld naar de arbeidsvoorwaarden en de omgeving van jonge werkende vrou wen te Londen 0111 te trachten de oor zaak te vinden voor haar geringen weer stand tegen tuberculose. Op de bijeen komst van de nationale vereeniging tei voorkoming van tuberculose te Cardiff heeft hij verslag van zijn bevindingen uitgebracht. Het meest had hem getrof fen, dat de werkende jonge vrouwen zoo lang moeten werken en zoo laat naar bed gaan. Een groot aantal meisjes, die zoo van de school naar den winkel, de fabriek of het kantoor gaan, waar de omgeving uit hygiënisch oogpunt vaak verre van Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. Een Heldersche roman door WILLIARIS. 13) Ik ben nu druk aan 't leeren en volgen- de week vraag ik examen aan voor 2e klas. Want nu heb ik geld noodig boots-! man! Vroeger kon liet me niet schelen of i ik nou een dubbeltje of tien gulden be zat; maar nu wel. Enfin, dt zaken gaan schitterend en ik heb er zelfs al een paai burgerwaschklantjes ook bij. Over een paar maanden hopen we netjes in de meubelen te zitten, dan moet 11 als u w eei eens op bezoek komt, uw vrouw eens meebrengen. Maar voorloopig moeten we nog een tijdje hard aanpakken voor het zoover is. „1 Ja ja, bootsman," en lm zette een heel ernstig gezicht. „De zorg voor vrouw en kind drukt zwaar!" De bootsman schaterde het uit. Die Kluif dreef dan ook met alles den .'.Zeker' bootsman, mijn dochter is al twee jaar en u moet eens komen hooren, hoe lief ze „papa" tegen me zegt." Hii zette een hooge borst en keek met echte vaderlijke trots den bootsman aan, die kromboog van het lachen. Allemaal geleende veeren Kluif, dat )s niets waard jongen." „Nu, in elk geval meer dan u zeggen kunt, bootsman." Een eenigszins pijnlijke trek gleed over het grove gelaat van den bootsman, maar hij liet niets merken. „Gelijk heb je Kluif! Ik heb een heele lieve en goede vrouw, maarwe heb ben geen kinderen. En dat doet haarzelf meer leed dan mij, geloof dat gerust!' Maar wat moet je er tegen doen? Er in berusten, dat is het eenige." „Mag ik u een goeden raad geven, bootsman? Ik spreek nu uit ondervin ding hoor, dus kan ik het wel weten, dunkt me. Maar een vrouw is een raar wezen en begri,jpt er gewoon geen steek van. Neem nu mijn geval eens! U heeft altijd gezegd, dat niet één meisje mij zou willen hebben. Daar kom ik bij Truus, ze weet dat ik maar derde klas ben en geen cent bezit en ze neemt me dadelijk. Geen minuut heeft ze er over gepiekerd, toen ik haar vroeg Zelfs haar dochtertje is al dol op me. En Truus zelf? Nou, ik begrijp er niets van hoor. Evengoed ben ik er wat mee in mijn schik. Ik weet nu waarvoor ik leef, ik heb nu een doel." Met wüsgeerig gezicht bespraken die twee het raadsel der vrouw, maar hieven tenslotte evenver als ze waren. „Je kunt er geen touw aan vastknoo- pen", merkte de bootsman op. ..Maar nu die raad, die je me zou geven. Laat eens hooren. Kluif?" „Kijk eens hier, bootsman; volgens mij moet een vrouw ieta h«bben om te vertroetelen. Als ze geen kind heeft, dat ze naar hartelust kan knuffelen, dan neemt ze vandaag of morgen een hond of een kat of een ander mormel." De bootsman zweeg. Een peinzende blik in zijn lichtblauwe oogen bewees, dat hij diep nadacht over dergelijke ora keltaal. „Daarom," vervolgde de Kluif, geef ik 11 dezen raad. Ga naar een weeshuis of een inrichting waar ouderlooze kinderen zijn en neem er een aan. Neem dan een heel jong kindje, dat nog nergens van afweet; dat lijkt me het beste. Ik wed dat uw vrouw in de wolken zal zijn. Let eens op mijn woorden! En anders ziet u haar vandaag of morgen eeuwig en altijd met zoo'n mormel van een hond op haar schoot zitten. Gerust bootsman, volg mijn raad op. Als u geen succes mocht hefiben, dan mag u gerust zeggen, dat ik de vrouwen niet ken." „En daarnet zat je te beweren, dat je er geen steek ven begrijpt!" „Dat is zoo, maar kijk eens hier boots man. Een vrouwwel wat is een vrouw... Ik bedoel daarmee, dat het de meest on begrijpelijke. raadselachtige wezens zijn, die op twee beenen over de aarde rond wandelen. Als ze „neen" ze ggen, kijk dan in hup oogen. dan zult u zien, dat ze „ja" be doelen. Maar dat is ook weer niet altijd zeker! Soms...enfin, laat ik er over ophou den, want je weet wel waar je begint, maar nooit waar je eindigt." „Hoelang ben je nu al met Truus sa men. Kluif?" „Wel, dat is een week of zes, hoe dat zoo?" „Omdat je zit te redeneeren over de voruw of je al 25 jaar getrouwd bent." „Maar ik zal het mijn vrouw voorstel len hoor. Dan moet die het maar weten. Zij heeft er zelf tenslotte toch de meeste zorg van." „Let op mijn woorden bootsman! U zult nog wel eens dankbaar wezen voor dien raad en kijk maar hoe gek uw vrouw met zoo'n klein kind zal zijn. Ik zie het nu dagelijks voor mijn eigen oogen. Zij zijn er stapel dol op man. Ik trouwens zelf ook hoor, ik durf het gerust te bekennen." Zoo was het ook. En de kleine Flora was dol op hem. Haar was al dadelijk geleerd om „pa pa" tegen hem te zezggen, en de Kluif glom van genoegen, een breeden glim lach om zijn mondhoek. Als hij 's avonds thuiskwam, ging hij altijd een paar uur werken, maar eerst moest hij een poosje spelen met de kleine, voor zij naar haar bedje ging. Vooral de Zondagen, als de Kluif geen wacht had, waren feestdagen voor hen alle drie. Hij haalde de gekste bokke- sprongen uit en zong kleuterliedjes alsof hij zelf nog op school ging. zoodat Truus wel eens lachend zei: ,,'k geloof dat het in jouw hoofd een verzameling van lied jes is!" Dan lachri hij vroolijk, nam de kleine in zijn armen en danste met haar door de kamer. Al gauw kwam het verzoek van de kleine Flora: pappa, zingen". En dan zong hij: Mijn zusje Ireep van St. Niklaas Twee emmertjes van blik, Twee emmertjes van blik. En ook een houten juk erbij, Wat was ze in haar schik, Wat was ze in haar schik, Tralalalalalala, tralalalala. Nu speelt ze voor boerinnetje, De handjes in haar zij, De handjes in haar zij, Nu speelt ze voor boerinnetje; Wat is dat kind toch blij, Wat is dat kind toch blij. Tralalalalalala, tralalalala. Zoo leefden ze gelukig met elkaar. Zij werkten hard 0111 weer spoedig op dreef te komen met de huishouding en de Kluif zon al op middelen om, als zijn diensttijd er op zat, een haantje aan den wal te zoeken. Maar wat? De onderofficier van politie aan boord van den „IJzeren Hertog" leek wel een zoontje van dien ijzeren kerel. Hij was sergeant van de mariniers en had behalve zijn stramme, militaire hou ding ook een paar vervaarlijke knevels, die dreigend met de punten omhoog stonden. Van onder zijn zware, borstelige wenk brauwen keken een paar staalblauwe i oogen de menschen aan alsof ze door hen wilden heenzien. Het was een martiale figuur en zijn gezicht als van een ijzer vreter was moeilijk uit de plooi te krij gen, vooral in het bijzijn van zijn supe rieuren. Op een morgen kwam hij in het voor ste matrozenverblijf en wenkte de Kluif. „Ga jij maar eens met me mee, vriend je! Je moet op 't rapport komen." Dien morgen was de Kluif 20 minuten te laat aan boord gekomen. Hij had dus den bak niet kunnen uit pakken. Maar de baksmeester had intijds een ander aangewezen om het werk zoo lang waar te nemen. De onderofficier van de wacht had echter rapport moeten op maken, zoodat hij dus nu voor den com mandant moest verschijnen. Kolonel Hunter keek hem streng aan. „Zoo zoo, Morein", zei hij, hem bij zijr officieelen naam noemende. „Dit is de tweede maal, dat je t>p 't rap port komt, in de twee jaar die je hier ar boord bent. De eerste maal is gewee; toen je pas hier aan boord was, nh waar?" „Ik heb je conduiteboekje eens nap keken en daar staat heeleinaal niets van straf! Het zou me voor jou spijten, als dat r zon moeten veranderen. Den vorigen keer dat je op 't rappo' kwam. wat was dat ook weer voor ee geval?" De Kluif dronk nooit sterken drank e heel zelden een glas bier, maar toen ha'1 den een paar jongens hem gelijmd ee naar borrels te drinken. Hee] gauw was hii toen onpasseliik w worden en had hii zich naar boord be geven. Op straat was hij toen tegen een ondev officier gebotst en deze had hem aa- boord laten brengen en op het rapport gezet. ..Dat kwam. kolonel, omdat ik on straat tegen een onderofficier aanliep. Die liet me aan boord brengen en zei dat ik dron ken was." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1