S. 1. KMHSSfl I Zn. S. A. KANNEWASSER Zn. Nerveus NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Hedenavond zijn onze zaken GEOPEND tot Zondags geopend tot 2 uur Komende Alliantie tusschen Nederland en Engeland? No. 7304 EERSTE BLAD ZATERDAG 22 JULI 1933 61ste JAARGANG Het Amerikaansche experiment. - Van de economische wereldconferentie. - Een geheim verdrag tusschen Polen en Rusland. 11 uur. Zuidstraat - Keizerstraat Kanaalweg De jongste loot der Oranjs's vermaagschapt aan het Engelsche Koningshuis? Mij nhardt's Zenuwtabletten in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Wordt lid van" omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG FEUILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". RSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden hij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.-, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 et. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prjjs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Het experiment in Amerika, daarover den vorm van een resolutie. Deze resolu- kan geen twijfel bestaan, is een zeer ang-tie beveelt de staten het volgende aan: stig geval zegt de „N. R. Crt." 1. De voornaamste zilverproduceeren- waarbij het om erop of eronder gaat, met de en zilverbezittende staten sluiten een zeer onzekere vooruitzichten omtrent den overeenkomst tot beperking van de uitslag. Roosevelt is zich ten volle be- j schommelingen in den zilverprijs. De an- wust te vechten „met den rug tegen den dere staten onthouden zich van maatrege- muur" zooals men dat in Amerika noemt, len, die een ongunstigen invloed op de Men bedoelt daarmede dan niet dat de zilvermarkt kunnen uitoefenen, strijdende in den rug gedekt is, doch dat j 2. De regeeringen onthoude zich van hij niet meer kan ontwijken en een over- nieuwe wettelijke maatregelen, die een macht het hoofd moet bieden. devalorisatie van haar muntzilver bene- Een geweldige golf van optimisme heeft den 80 pet. met zich zouden kunnen Aren de industrieele productie in Amerika metgen. één zet opgetild tot een verrassend hoog 3. De regeeringen vervangen papie peil. Maar met productie alleen is het niet te doen, dat weten wij helaas allen uit bittere ervaring. Nu heeft de jongste loop van zaken in Amerika alvast twee ernstige teleurstellingen opgeleverd. De werkloosheid is niet geslonken in ver houding tot den groei van de productie. Vooral de machinale inrichtingen komen door de verhoogde voortbrenging beter tot haar recht; wat men aan menschelijke arbeidskrachten opnieuw in dienst heeft kunnen nemen is, als men in aanmerking neemt wat van het percentage van de vroegere productie bereikt is, slechts ge ring te noemen. Als wij vernemen dat in Juni het aantal werkloozen met een half millioen verminderd is, lijkt dat heel wat. Het zou ook heel wat zijn als dit het ge volg was van een normaal herstel. Men heeft echter de bedrijvingheid met psy chologische, wetgevende en monetaire ren geld van lagere waarde door zilveren munten, voorzoover de begrooting en de plaatselijke omstandigheden dat toelaten. 4. De andere punten treden op 1 April 1934 buiten werking, indien het onder 1 voorgestelde accoord op dat tijdstip nog niet tot stand is gekomen en zullen in geen geval tot na 1 Januari 1938 van kracht blijven. De regeeringen kunnen de maatregelen nemen, die haar noodig voorkomen, om de desorganisatie harer zilveren valuta's door het stijgen van een barenprijs boven de pariteit te vermijden. Inzake de voorstellen van Pittman tot het beperken van zilververkoop op de wereldmarkt kon geen overeenstemming bereikt worden door het verzet van China. Een geheim verdrag tusschen Rusland optreden ingeval binnen het kader van het viermogendhedenpact beslissingen worden getroffen, welke rechtstreeks of zijdelings de belangen der beide ver- dragafsluitende partijen kunnen bena- deelen. In een protoool, dat dezer dagen te Moskou zal worden onderteekend en welks tekst reeds vaststaat, zijn de richt snoeren vastgelegd, volgens welke een gemeenschappelijke strijd van Polen en Sowjet-Rusland tegen „imperialistisch- chauvinistische neigingen van het Duit- sche rijk" zal worden gevoerd. Volgens de verklaringen van Krestinski in het Polit-bureau zal „Nazi-Duitsch- land" in de eerste plaats in oeconomisch opzicht worden bestreden. In geval van een gewapend conflict tusschen Polen en het Duitsche rijk zou Rusland niet neu traal blijven, maar Polen steunen en wel in de eerste plaats doordat de oorlogs industrie der Sowjet-republiek te zijner beschikking zou worden gesteld en de Komintern opdracht zou krijgen „In den geest der desorganisatie van het Duitsche achterland werkzaam te zijn". middelen omhoog gepompt in een mate, J en Polen. Er is wat gaande in Europa, er zooals waarschijnlijk nooit te voren in een heerscht gespannen verhouding, waar groot land ondernomen is. Het geloof en van we weinig of geen begrip hebben en de geestdrift heeten in vollen omvang er-dat is maar gelukkig ook, daar het anders voor aanwezig te zijn. De verhooging in 1 waarschijnlijk wel eens met de innerlijke percentage van weer op. gang gezette in- rjst van velen gedaan kon zijn. dustrieele capaciteit is duizelingwekkend Zoo verzekert Wolff, uit Berlijn, dat de geweest. Maar het getal werkloozen is in j laatste maanden in schier alle Europee die maand van uiterste inspanning, van sche en ook vele buiten-Europeesche kan- wonderbaarlijk herstel, van een ontzag- selarijen en in de ministeries van buiten- lijk kostbaar monetair experiment, mis- j landsche zaken der onderscheiden landen schien met 5 percent verminderd. Dat is een koortsachtige activiteit heerscht. niet fraai, dat is integendeel onrustwek- j Naar aanleiding daarvan wordt aan het kend. Duitsche persbureau van welingelichte Er is nog een tweede zorgwekkenu -ïjde verklaard, dat het er, naar het verschijnsel: De verkoop in de kleinhan- schijnt, in de eerste plaats om gaat het del is in Juni bitter tegen gevallen. Dit nat. soe. Duitschland geheel te isoleeren. alleen al had het optimisme een geweldi- i Dit doel wordt overal nagestreefd, in En- gen deuk moeten geven, als men nu niet geland en Amerika zoowel als in Oosten voor nieuwe maatregelen had kunnen rijk en Polen en in andere landen, zorgen, die blijk geven dat de regeering Een zeer belangrijke étappe in dezen er niet aan denkt den strijd op te geven, strijd vormt een geheim verdrag tusschen maar dat deze veeleer nog in zijn begin-p0ien en SowjetRusland, dat, volgens stadium is. l Wolff, ten doel heeft het viermogendpact Wij zullen niet verder spreken over de te verlammen en de verzoening, die tus- reeds genomen maatregelen; want wij schen Duitschland en Polen wordt voor- zullen daarbij toch steeds achter de fei- bereid, te verstoren, ten aankomen. Wij willen nog slechts i Omtrent den inhoud van het thans van even wijzen op hun beteekenis. Loonen, kracht geworden geheime verdrag tus- werkverschaffing, koopkracht moeten Schen Polen en Rusland verneemt de Ger- worden geforceerd om ook bij den kleinen manja van haar correspondent te War man het optimisme te wekken dat noodig schau de volgende bijzonderheden: is om den kleinhandel nieuw leven in te i Volgens een mededeeling van het Rus- blazen. Dit is nu het grootste recht- gigche Polit-bureau heeft Krestinski, de streeksche doel. Slaagt men daar niet in piaatsverv. commissaris van buitenland- dan zakt toch heel het voorloopige resul- gChe zaken der Sowjet-republiek de tot- taat van de reeds genomen proeven in-1 standkoming van het geheime verdrag een; dan is de ramp niet af te zien. bekend gemaakt. Het is met medeweten t len steun van Frankrijk gesloten. De re- geeringen van Moskou en Warschau ver Nederland en de problemen rond den Pacific door Diplomaat De economische wereldconferentie. Donderdag zijn nieuwe commissie-rappor ten gepubliceerd, waarvan sommige aan kondigen, dat de werkzaaheden in het najaar zullen worden voortgezet. De zilvercommissie nam met algemeene stemmen een deel der voorstellen van den Amerikaanschen senator Pittman aan in binden zich tot een gemeenschappelijk en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Naar aanleiding van het bezoek van onze Kroonprinses aan En geland en de suggestie in de En gelsche pers, dat dit bezoek in verband zou hebben gestaan met een eerstdaags te verwachten verloving tusschen Prinses Julia- na en Prins George, den jongsten zoon van het Engelsche Konings paar, vonden wij een in hof-, re- geerings- en diplomatieke krin gen ingewijde bereid voor ons onderstaand artikel te schrijven, waarin de auteur op voorzichtige immers diplomatieke wijze de verhouding tusschen Neder land (en Nederlandsch-Indië) en Engeland en de mogelijkheid van een Vorstelijke verloving, zonder op de eventueele gebeurtenissen vooruit te loopen, bespreekt. Vier duizend jaren e'ener staag wisse lende beschaving zijn over de moede Moeder Aarde heengegaan. En immer is in die veertig lange eeuwen de greep naar de wereldheerschappij, welhaast allerhoogste uiting van het menschelijk begeeren, tot daad volgroeid in eenig vorstelijk, regeerend geslacht. Verloren in het stof der historie is het streven op dit gebied van de schier vergeten Meden en Perzen en aan de droge, verwaarloos de vlakten van het huidige Perzië niet te bespeuren, dat hier eens in verzorg der, dus vruchtbaarder, omgeving door een satraap naar de hoogste wereldlijke macht is gegrepen. Wat aan Meden en Perzen is ontglipt, nam het al-oude Grie kenland gretig tot zich, in een tijd dat de Olympische Spelen nog jong waren en niet te lijden hadden onder de ontaarding van de twintigste eeuw. De Romeinen overvleugelden op hun beurt de Grieken en namen de moeilijk en moeizaam te dra gen heerschappij over. De Spanjaarden uit den tijd van Karei V en Philips II hebben weer eeuwen later de toenmalige wereld beheerscht. De Franschen uit de weer ons nader staande dagen van den Zonnekoning, den 14den Lodewijk, trok ken vervolgens 'swaerelds hegemonie tot zich. Ook aan de Republiek der Vereenig- de Nederlanden is de hoogste macht wel licht even beschoren geweest, in de dagen, door Nederlands grootsten beeldhouwer met woorden, Potgieter, in de eerste zin snede van zijn „Rijksmuseum" zoo voor treffelijk gekenschetst. Maar dra waagde Frankrijk een tweede poging de wereld macht te grijpen en eerst op Elba, aan vankelijk, vervolgens op St. Helena uit eindelijk, moest Napoleon bukken voor den nieuwen pretendent naar hoogste glorie; Engeland, dat zich onder Konin gin Victoria en onder Koning Edward VII tot het Britsche Keizerrijk wist uit te bouwen. Tusschen 1914 en 1918 is de po ging van Duitschland om Engeland van diens plaats onder de zon te verdringen, in bloed, granaten, tanks, gifgassen en loopgraven gesmoord. Maar tezelfder tijd wankelde bet oude Albion op deszelfs grondvesten. De machtige Republiek van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, „God's own country" ais de rasechte Yankee's deze betrekkelijk jonge repu bliek zoo gaarne betitelen, trachtte de loodzware last van wereldheerschappij van Engeland schouders te nemen. Maar onderwijl beleven wij allen het reeds, dat in het Keizerrijk van den Mikado be proefd wordt Amerika terzijde, straks wel licht voorbij, te streven, door overneming van de nog geenszins op Amerika's schou- jders rustende hoogste macht. Maar in dat huidige gebeuren zitten wij lallen nog teveel besloten, missen wij nog 1 den belangenloozen, onpartijdigen en wijs- I geerigen blik, die slechts afstand en his- I torie ons kan schenken, zodsat het wen- 11 schelijk schijnt deze mogelijkheden [slechts terloops aan te duiden, niet ver der uit te stippelen. De belangrijke internationale positie van Nederland. Werpt Nederland thans al langen tijd niet meer zwaard, of olijftak in de weeg- j schaal der volkeren, zoodat alleen daar- door de evenaar door kon slaan naar oor log, of vrede, niet te ontkennen valt het, dat de huidige positie van ons land verre uitgaat boven de geringe oppervlakte en het ver beneden de tien millioen blijven de inwonerstal. Vergeleken met landen als Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Denemarken, is het voor een iegelijk dui delijk, dat het bezit der Nederlandsche Koloniën in Oost- en West-Indië in Oost-Indië natuurlijk vooral aan ons land een beteekenis van internationale aard heeft geschonken, die anders van deze lage landen verre ware gebleven. i Vóór, tijdens en zelfs nog na den wereld- j oorlog heeft Nederland zich vaak al te zeer naar 's lands Oostelijke buren ge- j orienteerd, hetgeen zich onder meer ge- j wroken heeft in de bepalingen, te Ver- sailles uitgebroeid, die aan België schier zeggenskracht gaven op zuiver Neder- landsch gebied. Doch daar het geestes- kind van den Ouden Tijger reeds lang ten doode gedoemd is en het eertijds on- getwijfeld bestaand hebbende geestelijk overwicht van Clemenceau op den te bied in vollen omvang genomen, ligt zon- zwakken Wilson tot een overwonnen ge- j der twijfel op het uitgestrekte eilanden, schiedkundig feit is vermummied, heeft j rijk, waar de belangen van Amerika, Ja. Nederland van de in 1919 te Versailles pan, Australië vroeger nog van China, gevallen, in overwinningsroes geboren, j doch dat uiteenvallende rijk is thans, het- beslissingen thans in feite weinig meer 1 zij voor tientallen jaren, hetzij voorgoed, te duchten. Het Fraskiljonsche element uitgeschakeld elkaar kruisen en dus in de Belgische samenleving moge nog jzeer sterk zijn, de scherpste hoektanden heeft het bereids lang verloren en de Vlaamsche geest weert zich bij onze Zui delijke buren meer, dan den generalen te Brussel en te Parijs lief kan per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Staten-collectie staven 1 zijn. De blik naar het Westen. Zich afwendend van het Oosten, niet begeerig naar het Zuiden zich te rienten, in het Noorden door zeeën omspoeld, te weinig werkelijk belang hebbend bij de interne politiek der nog meer Noordelijk gelegen Skandinavische Staten, waar Finland uiteraard nauwere aansluiting bij Zweden, Noorwegen en Denemarken begeert, moest de blik der Nederlandsche leidende figuren, die verder zagen dan eigen dijken en duinen, zich welhaast on vermijdelijk naar het Westen wenden. Wie veelvuldig buiten 's lands grenzen heeft vertoefd, kan het slechts tot vreug de stemmen, dat de politieke, economi sche leiding van eigen land thans in han den is gekomen van de in de allereerste plaats zeer zeker een man uit één stuk, doch ten overvloed van een mensch, die allerminst in klein vaderlandsch gedoe is vergroeid en verstard. De staat van dienst van den tegenwoordigen minister president, dr. H. Colijn, is waarborg, dat iemand met breeder kijk en meer inter nationaal begrip der dingen van dezen tijd thans het roer van den Staat der Ne- derlanden stevig en wilsbewust omklemd j houdt, dan in vroegere decennia vaak het geval is geweest. Het Nederlandsch eilandenrijk. Het ecenomisch sterkste, het definitief zwakste punt van het Nederlandsche ge en ook belagen. Het onontkoombare probleen van de Stille Zuidzee woord, dat alleei hier te lande nog opgang schijnt te ma» ken, daar allen, die deze zee en de daai zich afspelende problemen kennen, van Pacific spreken zal mede een beslis sing moeten brengen, die voor het Neder landsche eilandenrijk ginds en dus ook voor het Moederland, gegroepeerd rond om het Meer Flevo, de meest vérstrek kende gevolgen zal hebben. Wie de tee kenen des tijds durft te onderkennen, wéét, dat de feitelijke toekomst in het meer nabij verschiet óók voor de vader- landsche beemden, nooit hier te lande, maar tusschen Atjeh en Boven-Digoel, tot voorloopige beslissing zeker, tot uit eindelijke afdoening waarschijnlijk, zal komen. Geen medezeggingsschap in de bedrijven, geen schoolstrijd, geen kies recht voor letterlijk iedereen, geen ontwa pening, geen enkel vaderlandsch pro bleem, kan in het waarachtige belangrijk heid bij het Pacific-vraagstuk haln; ginds zal de loop der gebeurtenissen zich onver mijdelijk voltrekken, zoo zij verstandig J 5 Een Heldersche roman door WILLIARIS. 34) „Wat zeit uwes?" vroeg een beverige stem van een als oude boerenvrouw verkleede figurante. „Heb-ie insectenpoeier? Dan wil ik wel wat hebben. Zij betaalde en bekeek het pakje van alle kanten. „Maar meheer, der staat geen gebruiks aanwijzing op," kwam ze aarzelend. „O, dat is niets, moedertje," kwam hij haar te hulp, „het is heel gemakkelijk. Kyk eens aan. U neemt een vloo, neemt daarna een haarspeld, en breekt daar zijn bek mee open. Dan giet u een flinke dosis poeder achter in zijn keel en hij stikt on vermijdelijk." „Maar meheer, as 'k vloo toch al heb, kan 'k em toch net zoo goed knippen?" „Wel moeder, als u dan zoo goed knip pen kunt, knip u hem dan maar gerust hoor!" De Kluif schuurde zijn rug, als kreeg hij jeuk van die vlooiengeschiedenis. Het publiek schaterde om het droge gezicht en de leuke gezegden, die hij ge bruikte znoder ooit zelf te lachen. „Help menschen, 'k ben byna uitver kocht! Moeder de vrouw wacht op me hoor. Zijn er nu nog liefhebbers?" „Ja Kluif, hier," klonk plotseling de stentorstem van bootsman Touw door de zaal. „Je hebt nu zoo lang staan schreeu wen daar, geef nou nog een liedje voor dat je weggaat." „Ja, ja," riepen nog meer stemmen, geef nog een liedje, Kluif." Hij krabde eens achter zijn. groote ooren. Dat kwam wel wat onverwachts, vond hij. Maar hij bedacht zich niet lang. „Als de directeur het goed vindt, heb ik er niet op tegen," zei hij. Deze knikte dat er geen bezwaar tegen was. „Nu dan, dames en heeren, zal ik een liedje voor u zingen. Het is een van de nieuwste en het is getiteld: „Tokke tokke tok Janette". Het publiek keek naar hem, geamu seerd en verbaasd, dat hjj zoo gemakke lijk van de eene rol in de andere viel. Hij knikte eens tegen Truus, keek heel kalm de zaal rond en begon toen met hel dere stem te zingen. Tokke tokke tok Janette. Ik ben het slachtoffer van 1'amour, Ik houd mijn hart vast ieder oogenblik, hen aardig meisje heeft mijn weg gekruist, Mijn hartje klopt van rikketik. 'k Weet hoe ze heet en waar ze woont, En waar ze werkt weet ik allemaal, En als ik het 's avonds niet vergeet, Kan je me vinden onder de lantaarnpaal. Waar drie hoog een lichtje brandt, Sta ik smachtend aan den overkant. Tokke tokke tok Janette, Tokke tokke tok Janet. 'k Zou zoo graag met je pr ten, lieve JaneL Mijn lieve schat, zeg weet je dat, A s je geen Janet mocht heeten, Moest het stellig Eva zijn, Dag en nacht spookt het door mijn brein, Ach ik wil zoo graag jou Adam zijn. Des 's morgens voor ik naar mijn werk toe ga, Moet ik haar nog even zien Ik moet om vijf uur uit mijn bed daarvoor, Stap ik op Lijn zeventien. En op het hoekje van de straat Wacht ik een half uur op mijn schattebout, En als ze dan de deur uitgaat, Heb ik geen durf meer, ben ik wat benauwd. Ach hoe kittig sapt ze dan, Ik als een hondje er achteraan, Tokke tokke tok Janette, Tokke tokke tok Janet. <k Zou graag met je vrijen, lieve Janet, Mijn lieve schat, zeg weet je dat, Als je geen Janet mocht heeten, Moest het stellig Eva zijn. Dag en nacht spookt het door mijn brein, Ach ik wil zoo graag jou Adam zijn. 't Was op een avond in de maand van Mei, Dat het geluk me zegende, Ik had een paraplui, zij had er geen, En ook een bof het regende. Ik zei toen dadelijk, „excuseer", En vroeg „juffrouw zullen we samen gaan, En heel verlegen keek ze me aan, Maar schuchter zei ze, „alsjeblieft mijnheer". Sinds dien tijd gaan wij veel uit, Want Janette die is mijn bruid. Tokke tokke tok Janette, Tokke tokke tok Janet. 'k Zou zoo graag met je trouwen, lieve Janet, Mijn lieve schat, zeg weet je dat, Als je geen Janet mocht heeten, Moest het stellig Eva zijn. Dag en nacht spookt het door mijn brein, Adi ik wil zoo graag jou Adam zijn. Het applaus was geweldig en toen het bedaard was zei de bootsman tegen zijn vrouw. „Eigenaardig toch, zooals hij er dade lijk de stemming in heeft. Zoo is hij aan boord ook altijd. Die knaap was het, die ons den raad over het kind gaf." „We zullen zien. Volgende week krij gen we onze baby, hé man?" Zij drukte zijn arm vaster tegen zich aan en keek met stralenden blik in de lichtblauwe oogen, die haar zonnig tegen lachten. Nelly Vinkema lag zoo lui mogelijk op de canapé. Haar nonchalante houding verried lusteloosheid. Een arm lag gebo gen onder haar hoofd, de andere was naast haar uitgestrekt en haar vingers speelden gedachteloos met de franje van het kleedje, dat van den rug der canapé afhing. In haar kin vertoonde zich een mollig kuiltje, dat naar men zegt, een be wijs is, dat de bezitster daarvan een lie veling der goden is. Een log van haar donkerbruin haar viel over haar voorhoofd en gedeeltelijk over een van haar groote donkerblauwe oogen, die droomerig staarden. Maar zij was te lusteloos om de lok weg te strijken. Haar bleeke gezichtskleur toonde genoegzaam, dat zij het grootste gedeelte van haar tijd binnenshuis door bracht. Haar gestalte was middelmatig, maai goed gevormd en slank van bouw. Sinds zij niet meer op kantoor was, werd zij wat molliger. Nu lag zij daar maar te droomen op de canapé en keek naar het dichte blader dak der hoornen, waarin af en toe een vogel verdween. Zij voelde zich landerig en loom door de warmte en had een gevoel of ze abso luut machteloos was in haar beenen. Zij probeerde dan ook heelemaal niet op te staan, het leek wel of zij geen wil meer had, of ze het beheer over haar kunnen kwijt was. Zooals ze daar lag in een zalig niets doen, de groote oogen half geloken, de lange, donkere wimpers scherp afstekend tegen de bleeke huid, de rechte ronding van haar kin, vervagend in de volmaakte lijn van haar slanken hals, vormde zij een schoon beeld van vrouwelijke beko ring. Maar niet altijd was zij zoo lui als nu! Als ze op straat liep met vlugge pasjes en soms een zacht blosje op haar wan gen, dat haar bekoorlijkheid nog ver hoogde, was er menig man. die haar sier lijke figuurtje bewonderend naoogde. En verscheidene vrouwen bekeken mei jaloersche blikken, de eenvoudige, doch smaakvol gekleede gestalte harer zuster, die zoo de aandacht scheen te trekken van het sterke geslacht. Zij woonde op de stille Kerkgracht, in een huis, dat beneden drie Kamers bevatte, terwijl boven de slaapkamers van haar moeder een haarzelf lagen. Zij bewoonde een hoekhuis en behalve de voordeur op de gracht, was er in het zijstraatje nog een kleine deur, die toe gang gaf tot het plaatsje achter het huis. De plaats zelf was door een hooge schut ting aan het gezicht der buren ontrok ken, zoodat zij geheel vrij en onbespjied was in al haar doen en laten. Sinds een half paar woonde zij daar met haar moeder samen. Voor dien tijd hadden ze altijd in Am sterdam gewoond. Haar vader was daar boekhouder op een groot scheepvaartkantoor en zij zelf. had daar ook eenige jaren gewerk als correspondente in Engelsch en Duitsch. Haar vader had altijd gezegd naar Nieuwediep te willen vertin zijn pensioen kreeg. Als geboren Nieuwe- dieper wilde hij daar ook zijn laatste levensjaren slijten en begraven worden. Het waren echter geen jaren geworden. Slechts twee manaden had hij ervan ge noten. Het scheen wel, nu hij zijn doel bereikt had en er voor hem niets meer t«> wenschen overbleef, hij niet lang in le digheid mocht doorbrengen, want toen het huis eenmaal goed op orde was, over leed hij na een zeer kortstondige ziekte Wel werd zijn laatste wensch om op Huisduinen begraven te worden vervuld, maar de rustige jaartjes, die hij zich hac' gedroomd, werden hem ontzegd. Nelly schold zichzelf een harteloo' wezen, toen zij ontdekte eerder blij te ziji dan bedroefd, toen men haar vader weg bracht. Zij had ook zooveel van hem te ver duren gehad en wie weet wat zij nog zoi moeten verdragen in de toekomst, dooi toedoen van haar vader. Neen, zij koi het niet helpen, maar zij voelde zich wer kelijk verlicht, nu die man niet meei voortdurend in haar nabijheid was er steeds maar weer zijn onzinnige verwij ten haar voor de voeten gooide. Des te meer hield zij van haar moe dertje, die altijd trachtte te sussen er verzoenend tusschen hen trad als zij ru zie had met haar vader. Hij voerde altijé zijn wil door en tenslotte moest zij, hoe wel mokkend, toegeven. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1