Transpireerende Voeten, rdidfiO' HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 JULI 1933- Oost-Indië. proör&mmèi KONIJN's warme Croquets. Ernstig ongeluk te Doesburg. Vrees.hk ongeluk op onbewaakten overweg. Geveltourist gearresteerd. Van links en rechts De berechting der dienstweigeraars. van haar oudere Londensche zuster volgde. Wat er toen gebeurde is, in dit ver band, de moeite waard even te relevee- ren. De Engelsche Ponden. Het Engelsche Pond Sterling, eertijds iets meer dan twaalf Nederlandsche Gul den waard, verloor toen eensklaps zijn goudbasis en is thans, welhaast twee jaar later, op iets benedeu de 8.50 Nederland- schen Gulden gezak, op welk punt het vrijwel, in een soort labiel evenwicht, blijft schommelen. De groote bedragen, betaalbaar in En gelsche Ponden, die de Nederlandsche Grootkruis in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, bij Koninklijk Besluit van 8 October 1931, is dan slechts een bescheiden pleister op de geslagen wondel Be verhouding jegens de Scan dinavische Staten. Wij hebben gemeend aan het voren staande zooveel aandacht te moeten schen ken, dat daaruit zoo glashelder blijkt j welke vei'strekkende gevolgen er voor een land aan zijn verbonden, zoo een ander land den gouden standaard opeens los laat. Want het behoeft wel geen uitdruk kelijk betoog, dat zoo de gevolgen voor burger-advocaat. Pleiter noemt allen slachtoffers van massa-psychose en be sluit zijn pleidooi aan het Hoog militair Gerechtshof met het verzoek om niet alle verantwoordelijkheid op de hoofden dei- beklaagden te laden. Uitspraak 28 Juli a.s. Bank bezat, hetzij in prima wissels op (Nederland en voor de Nederlandsche Londen, hetzij aan saldo bij haar Londen-1 Banlc die afmetingen hebben aangsno- schen correspondent en die steeds voor men by bet iosiaten van den gouden rond twaalf Nederlandsche Gulden per Engelsch Pond Sterling waren geboekt, bleken opeens veel en veel minder waard te zijn. Aan het einde van het boekjaar der Nederlandsche Bank, loopende van 1 April 1931 tot 31 Maart 1932, was het aldus geleden verlies voor de Nederland sche Bank tot ver boven de 20 millioen gestegen. Nadat de bank uit haaT in den loop der jaren geleidelijk gekweekte re serves verscheidene millioenen guldens had afgeschreven, ter dekking van het zoo onverwachts geleden pijnlijke verlies, bleef nog een niet door afschrijving weg te werken verlies over van welgeteld 19.3 standaard door een ander land, in dit ge val Engeland, die gevolgen nog oneindig grooter zouden geweest zijn, indien Ne derland dat bij uitstek slechts monetaire standpunt had gevolgd. Volledigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat in den herfst van 1931, tegelijk met Engeland, ook de Scandinavische lan den den gouden standaard hebben laten schieten. Met het Engelsche Pond Ster ling vielen op de internationale wissel markten dus ook de Zweedsche, de Noor- sche, en de Deensche Kroon. Daar ech ter het bezit aan buitenlandsche en Scan dinavische Kronen luidende wissels te Amsterdam nimmer zeer groot is geweest, millioen gulden; een bedrag, welhaast ge- ten overvloede de saldi van de Neder- lijkstaande met het geheele aandeelenka- landsche Bank bij haar correspondenten pitaal van de Nederlandsche Bank, dat te Stockholm, Oslo en Kopenhagen nooit immers slechts 20 millioen gulden be draagt. De Staat der Nederlanden heeft toen, krachtens een bijzondere daartoe in het leven geroepen wet, dit verlies voor zijn rekening genomen, zoodat de Nederland sche Bank een schuld had aan den Staat der Nederlanden van 19.3 millioen gul den, thans na afloop van het boekjaar 19321933, tot 18.3 millioen gulden ver minderd. Dit was hierom noodzakelijk, wijl anders de Nederlandsche Bank, die in wezen slechts een gewone Naamlooze Vennootschap is, krachtens het Wetboek van Koophandel, bij een verlies van meer dan 75 van haar aandeelenkapitaal hier van aangifte zou hebben moeten doen en dan in staat van faillissement zou moeten worden verklaard. Uiteraard diende hier een uitweg ge vonden, daar een faillisement van de Ne derlandsche Bank kwalijk de positie van Nederland en de waardebepaling van den Nederlandschen Gulden in het buitenland zou zijn ten goede gekomen. Billijk was het, dat de Staat der Nederlanden, die door de sedert vele jaren gevoerde poli tiek van het z.g. „rentegevend goud", altijd door mr. G. Vissering voorgestaan, in den loop der jaren tientallen mil lioenen guldens aan winstaandeel in den schoot was geworpen, nu ook het door die zelfde politiek geleden verlies voor reke- pip-r Ryk was. altreden van mr. G. Vls- .ing. Slachtoffer viel luttele dagen later de toenmalige president van de Neder landsche Bank, mr. G. Vissering, wien togen den 12den October 1931, op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend, met handhaving in de Directie van de Neder landsche Bank van de andere directeu ren, de heeren: mr. P. J. C. Tetrode, mr. J. Westerman Holstijn, J. F. de Beaufort en mr. C. M. H. Delprat, doch met benoe ming tot nieuwen president van de Ne derlandsche Bank van mr. L. J. A. Trip, eertijd thesaurier-generaal aan het De partement van Financiën te 's-Gravenha- ge, later president van de Javasche Bank te Batavia, ten tijde van zijn benoeming voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. Oost-Indië, waar hjj als opvolger van wijlen professor Treub zetelde in de bekende hoekkamer op de eerste verdie ping van het gebouw der Nederlandscla» Handel Maatschappij te 's-Gravenhage, met het schitterend uitzicht op de plei nen, hoven, straten, waar de geschiedenis van Nederland in den loop der eeuwen is gemaakt; op: Kneuterdijk, Lange Vijver berg, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Hofvijver en de machtige groep regee- ringsgebouwen rondom het Binnenhof. Mocht alleen mr. Vissering, beladen met de zonden van de directie, de woestijn van het ambtlooze leven worden inge stuurd, de overige directeuren van de Nederlandsche Bank liet men in functie, al geschiedde anderzijds de benoeming van den heer Trip tot president-directeur met kennelijk voorbijgaan van de heeren Tetrode, Westerman Holstijn, De Beau fort en Delprat. Men heeft in den herfst van 1931 over de geste van mr. G. Vissering herhaalde lijk den staf gebroken en in het bijzon der zijn communiqué in de Nederlandsche in de tientallen millioenen guldens heb ben geloopen, waren de cijfers der in Zweden, Noorwegen en Denemarken ge leden verliezen niet van dien aard als de tegenslag, dien de Nederlandsche Bank te Londen kreeg te boeken. Zelfs in 1917, toen de Zweedsche regee ring met Svenska Risbanken weigerde goud te accepteeren, doch vereffening van de handelsbalans tusschen Zweden en Nederland in goederen eischte, waar door de Zweedsche Kroon, die gemeenlijk per 100 Kronen te Amsterdam op 66.67 Gulden is genoteerd, vrij plotseling tot een koers van ongeveer 93.Gulden op liep, waardoor de Zweedsche Kroon dus totaal onverwacht bijna 60 agio deed, was dit voor de Amsterdamsche wissel markt, hoe nadeelig overigens ook, van niet noemenswaardigen invloed, wijl de handelsbetrekkingen tusschen Zweden en Nederland nimmer van die beteekenis zijn geweest, als b.v. de handelsbetrekkingen, die tusschen Nederland en Engeland, tus schen Nederland en Duitschland, be staan. In dit heldere licht der economische ge schiedenis bezien, is het dus de onvolpre zen verdienste van de heeren dr. A. Colijn en mr. L. J. A. Trip geweest op de wel haast onvermijdelijke tot algemeene mis lukking gedoemde Londensche conferen tie onzaliger nagedachtenis! met de andere z.g. goudlanden Nederland, Zwitserland, Frankrijk, België, Italië en Polen eendrachtig front te maken, tegen de monetaire défaitisten, die een al- gemeenen chaos op economisch en finan cieel gebied zouden willen verwekken met de hersenschimmige gedachte dat daar door de welvaart in eigen land zoude kun nen gebaat zijn! Wij stellen ons voor in een derde en slotartikel de rol van den Nederlandschen Gulden als nationaal en internationaal betaalmiddel in de meer nabije toekomst verder uit te stippelen, zooals de onmis kenbare teekenen des tijds doen vermoe den, dat de komende dingen zich op de geldmarkten der wereld zullen gaan ont wikkelen. Maar daaraan zal een korte uiteenzetting van de vraag naar en het aanbod van den Nederlandschen Gulden in de internationale, thans alleen tot spe culatie gestemde, valuta-markten noodig zijn. Daarover dus, met een beschouwend slotwoord, in een volgend artikel. De belangrijkheid der te behandelen stof en het actueele daarvan in het hui dige tijdsbestel loont de moeite hierop nader in te gaan. (Nadruk verboden). Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Binnenland. Ds. Tichelman uit Scheveningen met eenlge familieleden veronge lukt. Cfy den onbewaakten overweg van den Nijkerker Grindweg, nabij Barneveld, is Zaterdagmiddag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een auto, waarin 3 personen zaten, is j reezende het onderspit <^leo A>l«n, vr waardoor echter niemand getroffen werd De man raakte echter zelf wel gevyond vermoedelijk doordat hij tydens1 djvlucht over de daken een ruit had ingetiapt. Tenslotte nadat alle daken aan eene zijde van dè Van Oldenbameveltstraat en de Vondelstraat „genomen" waren, werd de Pool gearresteerd. Zwaar geboeid weid hij per iK)litie-auto naar het hoofdbureau van politie overgebracht en aan een durig verhoor onderworpen. De man be kende een poging tot inbraak by mevr. revolver en loste 6 wv.uv, f/viwiivu ÜH,V"' I IVCIILIC CC11 l'ub"'n irovrlPI' door den sneltrein uit Apeldoorn, die 4jte hebben gedaan, maar by net \eruei verhoor bekende hy eveneens ongeveer 14 dagen geleden een inbraak te hebben gepleegd bij een familie aan den Gioene- woudscheweg, waar een indringer tydens een korte afwezigheid der bewoners het geheele huis doorzocht had, terwijl een aanzienlijk bedrag aan geld benevens talrijke kostbare voorwerpen waren ont vreemd. De man zal ter beschikking van de justitie te Arnhem worden gesteld. uur 8 station Barneveld-Voorthuizen pas seert, gegrepen en ongeveer 500 meter meegesleurd. Op circa 50 meter afstand werden de inzittenden uit den auto geslingerd. Een heer en dame werden op slag gedood, ter wijl een derde heer zwaar gewond werd. De lijken waren afschuwelijk verminkt. De zwaar gewonde heer is met den trein, die een half uur vertraging had, naar het ziekenhuis te Amersfoort ge bracht. Nader is gebleken, dat het lijk van de Een doode en drie gewonden 1 eerst onbekende dame was dat van mevr. aooat en °r,e Kewonden. Tichelman) terwijl de tweede onmiddellyk Zaterdagmorgen^ ruim^9 uur is in de gedoode persoon was haar zoon mr. J. Th. Tichelman. De zwaargewonde bleek te zy'n- ds. Tichelman uit Scheveningen, die bij aankomst in het ziekenhuis is over leden. Na spannende achtervolging De politie te Nijmegen is er na een spannende achtervolging over de daken van perceelen aan de Van Oldenbame veltstraat en de Vondelstraat in geslaagd een buitengewoon gevaarlijk individu te arresteeren. Het bleek te zijn de Pool Josef Czechlenski, een berucht geveltoe rist, die in verscheidene landen van Euro pa geopereerd heeft. De man had Zater dag in den vroegen morgen getracht te Nijmegen een slag te slaan ten huize van mevr. P. wonende aan den Graafschen- weg. Deze dame zag plotseling dat de gor dijnen van haar slaapkamerraam werden weggeschoven, waarop zjj tot haar ont zetting een man aanstalten zag maken om naar binnen te klimmen. Tusschen den indringer en mevr. P. otstond een hevige worsteling, welke daarmee eindigde, dat de man, verschrikt door het hulpgeroep van mevr. P. de vlucht nam. De politie, die reeds over aanwijzingen beschikte, dat een Poolsch geveltoerist den laatsten tijd in Nijmegen verbleef, nam direct uit gebreide maatregelen om den man in han den te krijgen. In den loop van Zaterdag kwam zy op aanwijzing van eenige tim merlieden, die in een onbewoond huis een man meenden gezien te hebben, den man op het spoor. De Pool, zich ontdekt zien kali-loods van de firma Egging te Does burg een hoog opgestapelde partij zak ken kali omgeslagen, waardoor vier ar beiders onder de vallende zakken terecht kwamen. Toen de slachtoffers waren be vrijd bleek dat de ongehuwde D. Visser was overleden. Drie anderen, de twee ge broeders Berends en zekere Bloemendaal bleken zwaar gewond, een van de gebroe ders Berends levensgevaarlijk. De toestand van een der gebroeders Berends is buitengewoon ernstig. Onderzoek door het parket te Arnhem en de arbeidsinspectie. Omtrent het ernstig ongeluk kan nog worden meegedeeld, dat het geschiedde bij het laden van zakken kunstmest op een vrachtauto. De kunstmest was in balen van elk 100 kg gestapeld in kwadraten tot een hoogte van 40 zakken. Onder leiding van den voorman Bloemen daal waren Visser en de gebroeders Be- rendsen aan het afladen van zulk een stapel. In strijd met de voorschriften is dit afladen niet horizontaal geschied, doch werkte men schuin naar beneden, met het gevolg, dat het bovendeel van den stapel naar beneden kwam met het reeds gemelde gevolg. Het reddingswerk geschiedde met groote snelheid. Zelfs werd een deel van den houten wand der loods uitgebroken en in ca. 5 minuten waren de slachtoffers bevrijd. Intusschen kan worden aangenomen dat het onderzoek der justitie geen reden tot ingrijpen heeft gegeven. Het is althans toegestaan het lijk van den 22-jarigen D. VERDRONKEN. Het lV'-jarig zoontje van de familie Hoksbergen te Genne (Zwollerkerspel) is Vrijdag te water geraakt en verdronken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdag is te Olst by het baden in den IJsel de 13-jarige Johan van Wegel ver dronken. DOOR EEN TRAM LOCOMOTIEF OVERREDEN. Postbode gedood. Zaterdagmiddag is de 64-jarige hulp postbode H, Riethof, wonende te Rhoon bij Rotterdam gegrepen door de lo comotief van de stoomtram van Oost- voorne naar Rotterdam. R. reed op zijn fiets van het erf van een boerderij de trambaan op, juist toen de stoomtram na derde. De machinist remde, doch kon niet meer voorkomen, dat de man gegrepen 25 Juli. Wjj voelen ons altijd ge vleid, als een buitenlander liet de moeite waard acht, notitie van ons landje te nempn. Het is dan ook niet een zekere trots, dat wy kennis namen van1 het arti kel van Anton Mieves „Hollafidfahrt in de „Neue Deutsche Rundschau", hij, schrijvende over een bezoek aan ons* land, o.a. het volgende vertelt: Die Bindaverkaufer gehüren zum Stadt- bild. Es sind Indiër, die mit <lem fatalis- tischen Gesichtsausdruck ihrer Rasse eine Mandelsache feilhaltenRh habe nie gesehen, dasz jemand bei ihnen kaufte. Manchmal sagen sie: „Binda! Binda!" Das heiszt: Lecker; Lecker!... Wie onzer had ooit gedacht, dat pinda „lekker" beteekendc? En dat Chiroeezen Indiërs waren? Men moet er een Duitsch geleerde voor zijn, 0111 het te ontdekken. Intusschen, alle respect! We zy'n er weer wijzer door geworden. Als contra-beleefdheid nlogen hier eenige interessante wetenswaardigheden volgen, die ik op mijn Laatste Deutsch- landfahrt heb opgedaan: In Berlijn ziet men op de hoeken der straten ineengedoken, verschrompelde mannetjes en vrouwtjes staan, die „Sai- toeng" roepen. „Saitoeng", vermoedelijk afkomstig van het Hoogduitsche „Zel- tung" beteekent „opium" en doelt op een zeker soort kooTpwaar, die zij aanbieden. Wanneer men in een Duitsche stad een menschelyk wezen ontmoet, dat acht bee- nen heeft, heeft men te doen met een politiebeambte of Sjoe-po (uit het Chi- neesch; beteekent letterlijk: dappere krijgsman, belast met de regeling van het verkeer, de orde, de welvaart en de geld markt). De Sjoe-po'9 behooren, evenals de miereneters, tot de familie der Worra- tongigen. Zij hebben geen tanden of kie zen en voeden zich niet met insecten. Zij zijn 2 meter lang, waarvan het hoofd 1/3 beslaat en dragen hun jong ook tijdens hun werk op den rug mede. Berly'n, samentrekking van Ber en Lijn (volgens den vermaarden geoloog Harz- burger, die bij zijn tijdgenooten in een voortreffelijken reuk stond, doch niet werd. Over een afstand van 80 M. werd j beeft kunnen uitmaken waar de woorden hij meegesleurd. De man was op slagBer en Ljjn zelf vandaan komen) is be- dood. De locomtief moest worden opge-jroemd 0m zijn prairiën, watervallen en J. Th. Visser te begraven. Wat den toe- de, nam de vlucht en bevond zich in min stand der overige gewonden betreft: die der dan geen tijd op het dak van een huis jloo - T> T"> fn j n xfrim cvrl nnlmm att nlfnfwn r»f ljon 1 rr a van den 23-jarigen B. Berendsen is hope loos. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. Diens 2 jaar jongere broer A. Berendsen is er nog het beste afgekomen. Zijn toe stand is gunstig. Beide broers zijn onge huwd. De gehuwde voorman, de 31<jarige G. Bloemendaal, is er veel erntiger aan toe. Zijn wervelkolom is gebroken. in de Van Oldenbameveltstraat. Eenige vijzeld om het lijk vrij te krijgen, waar door het verkeer in beide richtingen an derhalf uur vertraging ondervond. DOOR EEN LOCOMOTIEF AANGEREDEN. Bejaarde man gedood. Vrijdagmiddag reed op den Nieuwen Weg te Poeldijk voor het café van den heer Bergen Henegouwen een zeer ge vaarlijk verkeerspunt in den weg Den Haag—Naaldwijk de ongeveer 70- jarige heer Schumacher uit Den Haag op by dr Gëbbels. /Ia a! a a L a am O r\ nnnamirl a f am r\lr»ofciA fjorden. Berlijn werd gesticht door Iwan III, ligt op de heuvelachtige terras sen van de Moskwa hetgeen „lekker" beteekent en maakt, van de Karako rum gezien, met zijn groene en verguldt moskeeën en minaretten een schilder achtigen indruk. Berlijn heeft een woes tjjnachtig karakter. Op de Potsdammei hoogvlakten grazen yaks, antilopen, scha pen, geiten en paarcen, buffers, varken, en kameelen. Berlijn behoorde tot de door Dzjengis Khan en Koeblai Khan beheerschte steden. Het geestelijk gezag berust bij den Dalai-Lama, het wereld- de fiets. De heer S. passeerde ter plaatse een stilstaande locomotief van de N.V. Westlandsc-he Stoomtramweg Mij. Juist politiemannen begaven zich ook op het toen S. deze locomtief passeerde, werd deze door eenige zwaar beladen wagons opgeduwd, waardoor de locomotief zich plotseling in beweging zette en den be- dak en daar begon een wilde achtervol ging, welke door het toegestroomde pu bliek in ademlooze spanning werd ge' Wie nog meer van Berlijn wil verne men, kan zich gerust tot mij wenden. Wie iets van Nederland wil weten, doet natuurlijk beter, aan Anton Mieves van de „Neue Deutsche Rundschau" te schrij ven. volgd. De Pool sprong met groote behen- j jaarden man aanreed. De heer S. werd op digheid van dak tot dak, maar ook deden grond geworpen en kwam onder de politie liet zich niet onbetuigd. De Pool, WOENSDAG a6 JULI. DONDERDAG 37 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- Kleinorkest o.t.y. H. de Groot; Fr. Nienhuys (declamatie) 12.00 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins. 12.45 Orgelspel J. Jong. 1.15 Vervolg orkestconcert. 2.00 Zenderverz. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Kinderuurtje. 4.30 Orgelspel C. Steyn. 4.50 Gramofoonpl. 5.00 De Flierefluiters o.I.v. J. v. d. Horst en gramofoonpl. Eisch en verdediging van de beklaagden van de „Evertsen". In aansluiting op het bericht in onze,*'"30. Dr^ R.^Miedema^Toenaderingspo- uitgave van Zaïeraag laten wy hier een7 !TOuSeest^'' dakbladpers, dat beoogde geruststellend naaer bericht omtrent eisch en pleidooi1 - te werken, doch dat in zeker opzicht mis-1 van den verdediger, volgen: leidend mocht heeten, aangevallen. Men Batavia, 22 juii (Aneia). Bij de behan- dient hierbij billijkheidshalve nochtans indeling voor het Hoog Militair Gerechts het oog te houden, dat de heer Vissering eenerzijds door zijn succesvolle finan- cieele politiek van het „rentegevend goud" gedurende tientallen jaren mil lioenen guldens winst voor de aandeel houders van de Nederlandsche Bank en vooral voor den Staat der Nederlanden heeft weten te behalen, anderzijds na tuurlijk de feitelijke onjuistheid van zjjn kalmeerend bedoeld communiqué zelf maar al te goed kende, doch er zjjn naam en later zyn positie aan waagde om het Nederlandsche publiek tot bezinning te brengen, den goeden naam van de Ne derlandsche Bank, in binnen- en buiten land hoog te houden en de positie van den Nederlandschen Gulden op de inter nationale geldmarkt onaangetast te doen blijven. Tont- savoir, c'est tont pardonner! En het is aan gereeden twijfel onderhevig, of in die onheilspellende najaarsdagen van 1931, niet iedere president van de Neder landsche Bank evenzoo zou hebben ge- hsndeld en een gelijksoortige verklaring van geruststellenden aard de wereld zou hebben ingezonden, gelijk mr. G. Visse ring heeft gedaan? Uit dien gezichtshoek bekeken heeft mr. G. Vissering geen blaam verdiend, doch kan men hem de erkenning niet onthouden alles in het werk te hebben gesteld, wat onrust in Nederland en in het buitenland, betref fende de positie van de Nederlandsche hof van de 34 dienstweigeringsgevallen aan boord van Hr. Ms. „Evertsen" requi- reerde de Advocaat-fiscaal bevestiging van alle hoofdstraffen, behalve voor den kwartiermeester Keuken. Voor diens by- straf degradatie werd ontslag uit den dienst geëischt, terwijl voor He matrozen de Wit, Roelvink, Kerst en den stoker olieman Peters, en den marinier Keus verlaging van rang werd geëischt. De eisch van ontslag uit den dienst van de Wit en Roelvink werd ingetrokken. De verdediger, de officier van ad ministratie J. P. Scheepmaker, zeide, dat uit het verzoek van de 34 veroordeelden blykt, dat zij voor hun verdediging ook voor het Hoog Militair Gerechtshof, zich liever een officier dan een burger advo caat zagen toegewezen, en dat de propa ganda in bepaalde politieke kringen in Nederland om burger rechtsgeleerden voor de verschillende gevallen van dienst weigering naar Indië te zenden, niet het werkelijk belang der beklaagden voor stond, doch hoofdzakelijk was gebaseerd op eigen belang, en valsche partyreclamr. Pleiter wyst op de minder tactische wijze waarop de salariskorting in uitzicht werd gesteld, nadat eerst was medegedee'd, dat zij niet zou doorgaan. Een ontevreden geest ontstond, welke tijdens de vier vrije dagen na 25 Januari oversloeg in een geest van verzet. Pleiter zeide: wy zijn alweer op den verkeerden weg, waarhij Bank en van den Nederlandschen Gulden, jhij wees op de erkenning door de regee- kon voorkomen. Zijn bevordering tot ring, van den r.k. marinebond met een 7.15 Gramofoonpl 7.20 Drs. S. Kleerekooper: Planmatige pro ductie en socialisatie. 7.40 Duhbelmannenkwartet „Bel Canto", o.l.v. W. N. Lehmann de Lehnsveld 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.02 Vaz Dias; Vara-Varia. 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.45 Vervolg zang. 9.00 Vervolg orkestconcert, m.m.v. Maria Vos (sopraan). 9.40 Radiotooneel. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.30 Concert door M. Vos (zang), D. Win» (piano) en P. Renes (klarinet). 10.45 Vervolg orkestconcert. 11.15 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. 8.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. Moolhuizen. 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 2.00 Kwartetconcert o.l.v. L. Lauenroth, 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Jeugdkoor „Oefening en Stichting" o.l.v. N. D. Baank m.m.v. mej. N. v. Triet (piano) 5.00 Kinderuur. 600 Friesche voordracht door M. Polet van Stiens. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Lezingen. 8.00 Orgelconcert J. Zwart. Bach-Programma. 9.00 Causerie over Suriname door C. L. Tom- son. 9.30 Het Weesper Mannenkoor o.l.v. J. Boon m.m.v. L. G. de Vries (piano) en J. Boon (bariton). 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 800 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door een ensemble o.l.v. C. Hendriks. ti.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Hodlars" 2.30 Engelsche muziek d. h. Omroeporkest o.l.v. Treep. 3.00: Voordracht door Nieko Verstraete. 3.30 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radiotooneel voör de kinderen. 5.40 Gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Vervolg Kovacs Lajos. 9.00 Dordtsch Mannenkoor „Caecilia D. W. van Leeuwen. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Fernado Zepparoni (viool). 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit ..De Vereeniging" te Nijme gen: Concert door John van Brück and his Boys ter gelegenheid van de 4^1aag»che af- standmarschen. locomtief dood. terecht. De man was op slag Buitenland. HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD WORDT AFGEBOUWD. Volgens de Daily Telegraph kan bin- VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN ARBEID. Toen op den eersten feestdag van den nationalen arbeid, op 1 Mei van dit jaar, de feestvreugde werd verstoord door het bericht van het omkomen van zeven mijn werkers, heeft Hitier opgewekt tot stich ting van een fonds voor slachtoffers van den arbeid, waaruit later nabestaanden nenkort de hervatting van de werkzaam- zouden kunnen worden gesteund. Het heden verwacht worden voor den bouw j mocht niet meer voorkomen, zei de Lei van het grootste schip ter wereld, voor der, dat deze menschen aan de openbare rekening van de Cunard-Line. Het blad weldadigheidsinstellingen zyn overge- meent te weten, dat het schip zelfs in het geven. Van alle kanten zijn inzamelingen komende voorjaar van stapel zal kunnen 1 gehouden en thans is een bedrag van loopen. Het nieuwe schip, waarvoor dehij na 5 millioen, om het precies te zeggen regeering een groote subsidie verstrekt 4,990,090 R.M. bijeen, uit werkverschaffingsoogpunt, zal grooter en sneller zyn dan het Fransche schip Normandi. In de oorspronkelijke bouw plannen zyn in den laatsten tijd weer tal van verbeteringen aangebracht. Hittler heeft hierin aanleiding gevon den zyn jongste portret met eigenhandig! opdracht ter beschikking van de stichting te stellen. AVONTUUR VAN EEN KIND IN DE BERGEN. MOORD OP EEN WACHTMEESTER VAN DE POLITIE. De buitengewone rechtbank te Ham burg heeft Zaterdag in het proces wegen» Acht dagen op een stuk brood moord op Kopka, den wachtmeester van o.|. V 10.00—11.30 NCRV.-Land- Huizen, 396 m. 8.00—915 KRO. dag-Programma. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 NCRV-Harmonieorkest o.l.v. P. v. d. Hurk en Amsterd. Orkestver. o.l.v. F. v. Diepenbeek. 10.45 Vaandelgroet. 11.00 Landdag-Programma (orkestconcert, tot- spraken, koorconcert, enz.). 12.30 Uitzending v. h. Muziektournooi. 2.00 Berichten over den Ballonwedstrijd. Gra mofoonpl. 2.30 Landdag-Programma (vervolg). 4.00 Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk en Amsterd. Orkestvereen. o.l.v. F. v. Diepen beek. 5.00 Reportage, v d. Officieele ontvangst ten Stadhuize. 6.00 Gramofoonpl. 7.00 Marine—Stafmuziek o.l.v. L. H. F. Leistikow. 8.00 NCRV Harmonie-orkest o.l.v. P. v d Hurk. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Amsterd. Orkestvereen. o.l.v. F. Diepen beek. 10.15 Reportage v. h. Vuurwerk te Apeldoorn. Ca. 10.4511.30 Gramofoonpl. geleefd. Reuter meldt uit Berganio: Bergbeklimmers, die een bergtoui maakten, hoorden tot hun groote verwon dering op 2000 Meter hoogte van de rotsen boven hun hoofd een zacht kinder- gehuil komen. Zij stelden een onderzoek in en vonden een vierjarig knaapje lig gend op een plateau aan den rand van een afgrond. Het kind klappertandde van koude en koorts en kwam bijna om van gebrek. Hij verklaarde Antonio Plodardi te heeten en acht dagen geleden met twee broers de bergen te zijn ingegaan on. hout te sprokkelen. Hij was echter van hen weggeloopen en verdwaald geraakt. Acht dagen lang heeft hij geleefd op een stuk brood, dat hy' in zijn zak had. Tevergeefs hadden de bewoners van de omliggende dorpen naar Antonio gezocht. OPRUIMING VAN KROTWONINGEN TE LONDEN. Een grootsch plan. de politie, Volk, den hoofdbeklaagde, tot den dood veroordeeld. De beklaagde Wolf werd tot 15 jaar gevangenisstraf, drie an deren tot 10 jaar, vijf tot 8 jaar, één tot 5 jaar, vier tot 4 jaar en twee tot 3 jaar veroordeeld. Feddersen tegen wien het O.M. eveneen» de doodstraf had geëischt, heeft zelf moord gepleegd. Men vond hem Zaterdag ochtend verhangen in zijn cel. DE STRIJD TEGEN DE MALAISE IN DE VER. STATEN. Roosevelt heeft machtiging gegeven aan den minister van binnenlandsche za ken om 25,000,000 te bestemmen voor de bevordering der vestiging van werk- loozen uit de steden op het platteland, waar zij hun eigen voedsel kunnen ver bouwen. EEN ZONDERLING GERUCHT. De dood van Walsh. Af en toe duiken er in de Ver. Staten zonderlinge geruchten op, die echter na eenigen tijd weer verdwijnen, zonder iu Zaterdag is het rapport van de Lon-ernst de aandacht der openbare meening densche woningcommissie verschenen, dat een speciaal onderzoek heeft inge steld naar de wenschelijkheid van oprui ming van krotwoningen, te hebben gehad. Zoo'n bericht was b.v. jaren geleden, het verzinsel, dat presi dent Harding was vermoord. Thans steekt weer zoon dwaze mare De commissie stelt een plan voor dat bet bo°fd op. Wjj laten het bericht hier over 10 jaar zal loopen, 35 millioen pond «^curiositeit, volgen: sterling zal kosten, maar dan ook een kwart millioen Londenaars nieuwe menschwaardige woningen zal verschaf fen De wyken Stepney, Bethnall-Green en Shoreditch zullen zoo goed als geheel afgebroken moeten worden, op een paar hoofdstraten na. De Londensche Graafschapsraad zal het plan 111 zyn bijeenkomst van Dinsdag bespreken en daarvan een concreet voor stel by het departement van volkshuis vesting en woningwezen indienen. smaken 's zomers en 's winters even fijn! De geestelijke (Jhase publiceert sensa tioneele onthullingen over de oorzakei van den dood van den 76-jarigen senatot Walsh, uit Montana, die begin Maart on derweg naar Washington, plotseling aan hartzwakte overleed. Chase beweert nu dat Walsh, die benoemd was tot attorney general in het kabinet van Roosevelt, ge plaatst was op een lijst van menschen, waar invloedrijke financiers hem en an dere politici en hooge ambtenaren had den on gezet. Die menschen moesten wor den vermoord. „De financiers" zouden gevreesd hebben, dat Walsh hun als at torney general gevaarlijk kon worden. Kort voor zijn dood had Walsh nog ver klaard, dat hjj voornemens was ongeveer 20 financiers in de gevangenis te werpen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2