Verdelgt is insecten SheINTox VAN WILLIGEN LLUHH&Uili TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. „Omdat jij mijn geluk bent". 61ste JAARGANG an de economische conferentie. Mussolini schrijft een artikel over de mislukking van de conferenties. De gebeurtenissen in Duitschland. en spuit met Busjes vanaf 45 cent SPUIT40 cent Geen vliegtuigen voor de Duitsche politie. De wet op onvruchtbaarmaking in Duitschland. Verbod van uniform en onderscheidingsteeken. De werkloosheid in ons land. in 50 dessins, kleur-echt, - waseh-echt, FEUILLETON ©ÖMItAPIT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstt dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De economische wereldconferentie loopt ©p haar laatste beenen, zooals we in een vorig overzicht al schreven. Het zal de groote vraag zijn of de conferentie, na de verdaging, nog wel ooit bijeen zal komen, er zijn vele sceptici die daaraan niet ge- looven. Dinsdag is de zitting der valuta-com missie gehouden en daarmee was het eigenlijke werk van de conferentie ge daan. In deze commissie zijn, zonder debat, de volgende moties aangenomen: 1. Organisatie der internationale schul denonderhandelingen. 2. Een resolutie, waarin de terugkeer tot de valuta-stabilisatie, het aanvaarden van het goud als de internationale valu ta-standaard en het gebruik van het goud voor valuta-doeleinden en de wettelijke valuta-dekking de tot bankbiljetten als gewenscht wordt aangegeven. 3. Oprichting van centrale banken in landen, waar die nog niet bestaan. 4. Nauwe samenwerking der centrale banken met steun van de B.I.B. 5. Aanpassing van de centrale banken der voornaamste landbouwlanden aan de oeconmische voorwaarden dezer landen. 6. Aanbeveling van een internationale overeenkomst betreffende maatregelen voor de stabilisatie van den zilverprijs. Het belangrijkste resultaat is de niet vermelde overeenkomst inzake de beper king van den zilververkoop op de wereld markt. In het rapport der tweede valuta commissie wordt verder melding ge maakt van een resolutie over de alge- meene beginselen der valuta-politiek dei- centrale banken, waarin alle landen be halve Amerika toestemden. De commis sie nam verder kennis van een aanbe veling, dat de B.I.B. het probleem van den gouden standaard zoo spoedig moge lijk zal onderzoeken. Het rapport stelt verder vast, dat de oplossing van het valuta-probleem op het oogenblik onmogelijk is en dat de onder handelingen moeten worden uitgesteld. Mussolini schrijft een artikel over de mislukking van de conferenties. Mus solini heeft niet veel met de internatio nale conferenties op en wij kunnen be grijpen, dat een man van de daad als de Duce, zich niet weinig ergert aan de theoretische beschouwingen, die zonder eenig resultaat blijven. In een artikel in de „Morning Post" schrijft Mussolini, naar V. D. meldt, dat het einde der eco nomische wereldconferentie heeft ge toond, dat internationale conferenties ver ouderd zijn. De tegenwoordige procedure op confe renties is geheel verkeerd, en bovendien zijn zij niet voldoende voorbereid. Het is de eeuwige conventioneele vergissing, die de democratische gelijkheid bewierookt, hoewel noch in de natuur, noch in de. historie democratische gelijkheid heeft bestaan. Men had beter gedaan de landen van were'.dbeteekenis, bij elkaar niet meer dan een dozijn bijeen te roepen. Waren deze landen tot overeenstemming geko men dan had men 75 pet. der wereldber volking haar economische vrijheid ge schonken, wat vanzelf den noodigen in vloed op de kleinere staten had gehad. Zoowel de Londensche als de Geneefsche conferentie zijn zieltogende, zoodat men van twee gevaarlijke vergissingen in de Europeesche politiek kan spreken. Slechts het Vier Mogendhedenverdrag geeft Europa gelegenheid tien jaar lang rustig adem te halen. Het woord „conferentie" dient binnen eenige jaren uit het woor denboek der internationale politiek te verdwijnen. De democratie kan slechts spreken en leven van woorden, doch in tijden van crisis moeten de volken bevelen krijgen. De gebeurtenissen In Duitschland blij ven belangwekkend en vragen nog steeds onze aandacht, omdat ze van groote be- teekenis zijn voor de toekomst van Duitschland en daardoor indirect voor die van Europa. In het „Handelsblad" van Dinsdag avond vinden we een artikel gewijd aan de gebeurtenissen van de laatste dagen. Wij ontleenen daaraan het volgende: De positie van Hitier c.s. schijnt alles behalve benijdenswaard. De leider kan zich niet ontveinzen, dat het aantal onte vredenen, zoowel ter rechter- als ter lin kerzijde, met den dag toeneemt. Hij is er volkomen ingeslaagd de ver schillende politieke partijen te doen ver dwijnen. Wat dit betreft is hij volkomen meester van het slagveld. Maar het is niet aan te nemen, dat bij velen van hen, die met meer of minder geweld van het poli tieke tooneel zijn afgedrongen, door een dergelijke onverbiddelijke behandeling niet een groote mate van wrok en verbit tering zou zijn gekweekt. Met andere woorden, door deze methoden moet het terrein zijn voorbereid voor het ontstaan en het voortwoekeren van een onder- grondschen ondermijningsarbeid, welke voor het oogenblik wellicht geen groote vooruitzichten biedt, doch waarvan de werking zich op een tijdstip van beslis sende crisis in de overheerschende partij op voor de machthebbers gevaarlijke wijze kan doen gevoelen. Het is da'n ook te begrijpen, dat de lei der, met inbegrip voor de gevaren a#lke dientengevolge zijn positie op den duur uit dien hoek kunnen bedreigen, de nood zaak inziet om, zooveel mogelijk althans, de oorzaken voor die toenemende onte vredenheid weg te nemen. "Vandaar voor een deel zijn streven om de extremisten en terroristen onder zijn volgelingen tot matiging te brengen en de discipline in eigen gelederen te herstellen. De practijk heeft Hitier intusschen ge leerd, dat het niet zoo eenvoudig is de geesten kwijt te raken, die hij eerst heeft opgeroepen. En het wordt steeds duidelij ker, dat hier voor Hitiers positie een nog veel grocter gevaar schuilt dan van de zijde van de ontevredenen in het andere kamp van zijn vijanden. Van een evolutie willen deze extremis ten niet weten en de kans schijnt niet ge ring, dat zij zullen trachten hun haan vic torie te doen kraaien. De nieuwe verorde ning heeft ten doel nogmaals te pogen om deze radicale groep te intimideer en en in het partijverband terug te brengen de wet, in den loop van de vorige week afgekondigd, waarbij strenge straffen worden bedreigd tegen degenen, die nieu we partijen oprichten, is niet alleen be doeld tegen herstel van burgerlijke of Marxistische partijen, maar zeer zeker óók tegen pogingen om door scheuring in de nat.-soc. partij een nieuwe partij te stichten. Uit een en ander zou men moeten con- cludeeren, dat het de regeering inderdaad ernst is met haar krachtproef en dat zij eventueel niet voor uitersten terug zal schrikken. Uit dezen maatregel blijkt opnieuw hoe critiek de toestand feitefijk is en hoe be zorgd de regeering zich maakt over de rebellie in eigen gelederen. BEVOORRECHTING VAN GROEPEN - LEDEN DER N.S.D.A.P. BIJ TEWERKSTELLING. De plaatsvervangende leider der N. S. D. A. P., Rudolf Hess, publiceert in de Völkische Beobaehter een beschikking, waarin o.a. wordt verordend: i „Alle nationaal-socialisten, onverschil- j lig of zij in partijdienst staan of een par ticuliere positie van invloed bekleeden, I dienen naar hun beste vermogen zorg te j dragen, dat nog werklooze leden der N. S. D. A. P., die voor 30 Januari 1933 tot de partij toetraden, den voorkeur krijgen bij het geven van arbeid. Deze bevoorrech ting zal een schadeloosstelling zijn voor het feit, dat nationaal-socialisten, die voor 30 Januari 1933 zich openlijk aan de zijde der N. S .D. A. P. schaarden, onder het oude. systeem in vele opzichten ernstige moeilijkheden ondervonden en dikwijls hun werk verloren of bij het bezetten van vacatures achtergesteld werden. Van deze oude partijgenooten dienen in het bijzon der actieve strijders, die zich naar buiten toe als nationaal-socialisten onderschei den hebben, zooals S.A.- en S.S.-leden, en de oudste leden, den voorkeur»te krij- gen. Aangezien de toetreding tot de partij na 1 Febr. 1933 slechts voordeelen in het vooruitzicht stelde, kan het lidmaatschap van deze leden geen invloed oefenen opl de beoordeeling voor de tewerkstelling van deze leden, in het bijzonder niet bij ambtenaren. Engeland weigert Goering's verzoek. Naar de Londensche draadlooze dienst meldt, heeft de Engelsche regeering thans antwoord gegeven aan Goering, den Pruisischen eersten minister, die tevens rijksminister van luchtvaart is, en die on langs aan den Engelschenluchtvaart- attaché te Berlijn had meegedeeld dat Oostenrijk enkele Engelsche vliegtuigen van militair type voor politiediensten had aangeschaft. Hij opperde tevens de moge lijkheid dat Duitschland toestellen van hetzelfde type en voor dezelfde doelein den zou koopen. De Engelsche regeering heeft hem nu laten meedeelen dat geen vliegtuigen van het bedoelde type aan de Oostenrijksche regeering zijn verstrekt en dat de Engel sche regeering niet bereid is toe te stem men in een afwijking van de in 1926 te Parijs aangegane luchtvaartovereenkomst, krachtens welke aan 50 leden van de Duitsche politiemacht wordt vergund1 vliegonderricht te krijgen op voorwaarde echter dat dit politiecorps geen lueht- dienst verricht en niet in het bezit komt van vliegtuigen. De nieuwe wet ter voorkoming van de overerving van ziekten bepaalt, dat erfe lijk zieken door chirurgisch ingrijpen on vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Dat kan ook geschieden met personen, die zware alcoholisten zijn. De wet kan ech ter slechts in die gevallen worden toege past, waarin de erfelijkheid volgens den huidigen stand van wetenschap voldoen de duidelijk is vastgesteld. Het verzoek om sterilisatie kan geschieden door den geen, op wien de operatie zal worden toegepast en anders zijn wettelijke ver tegenwoordiger. De beslissing wordt ge nomen door nieuw in te stellen erfelijk heidsrechtbanken, bestaande uit een be- roepsrechter en twee artsen. Voor deze rechtbank zijn getuigende artsen van hun beroepsgeheim ontslagen. De beslissing geschiedt bij meerderheid van stemmen. Hoog beroep is mogelijk. De operatie mag slechts door daartoe aangewezen artsen in daarvoor bestemde inrichtingen geschieden en in geen geval door den arts, die het verzoek ingediend heeft of als rechter aan de beslissing erover deel genomen heeft. De sterilisatie kan ook tegen den wil van den patiënt geschie den. Over het algemeen heeft degeen, die aan de operatie onderworpen wordt, daarvoor geen kosten te dragen. De staat komt op voor de kosten van het geding en de ziekenhuizen voor die van de operatie. NOG MEER AANHOUDINGEN IN SPANJE. Uit Parijs wordt gemeld, dat er in ver band met het in Spanje ontdekte nieuwe complot tot nu toe 500 menschen in hech tenis genomen zouden zijn. Omtrent het mislukte complot, heeft het hoofd van de regeering, naar Reuter uit Madrid meldt, medegedeeld, dat de be weging een zuiver burgerlijk karakter heeft gedragen en dat de voornaamste samenzweerders in hechtenis zijn geno men. De preventieve inhechtenisnemingen waren noodig om ernstiger dingen te voorkomen. Te Barcelona zijn 150 menschen in hechtenis genomen. DE HONGAARSCHE MINISTER-PRESIDENT GOEMBOES NAAR ROME. De Hongaarsche minister-president Goemboes is gisteravond naar Rome ver trokken. Hij is vergezeld van den minis ter van buitenlandsche zaken, van Kanya. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van het Wet boek van Strafrecht, met het oog op klee- dingstukken en onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. Voorgesteld wordt, na artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht in te voegen een nieuw artikel 435a, luidende: „Hij die in het openbaar kleedingstuk- ken of opzichtige onderscheidingsteeke nen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wordt gestrafd met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden". Aan de memorie van toelichting lis het volgende ontleend: Den laatsten tijd doet zich in toene- j mende mate het verschijnsel voor, dat 'aan staatkundig streven in het openbaar 1 uitdrukking wordt gegeven door het dra gen of voeren van kenmerkende kleedingstukken of onderscheidingstee- kenen. Het verschijnsel is gezien de ervarin gen in verschillende midden-Europeesche I staten en ook hier te lande opgedaan, niet zonder bedenking. I Het ostentatief dragen of voeren van kleedingstukken of onderscheidings- I teekenen met staatkundige strekking j werkt, in het bijzonder in tijden van i spanning, op politieke tegenstanders uit tartend. Voorbeelden daarvan vertoonden zich in den laatsten tijd helaas meerma- len. Bij herhaling was in verband daar- j mede, soms uitgebreid, politie-optreden i noodzakelijk tot handhaving van de open- I bare orde, j Naast het andersdenkenden uittartend karakter van kleedingstukken en onder scheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van bepaald staatkundig streven, be staat echter in deze nog een tweede ver bodsmotief, In het bijzonder uniforme of anders zins kenmerkende kleeding wordt voor zoover niet enkel sprake is van een, min of meer belachelijke, zucht tot nabootsing van buitenlandsche methoden veelal mede ten bate van een zekere machtsont wikkeling gekozen. Een machtsontwikke ling zoowel inwendig, binnen het verband van hen, die deze kleeding dragen, als uitwendig, tegenover het publiek. Binnen het verband van de dragenden doet de kenmerkende kleeding den enkelen drager terstond als medestander herkennen. Zij stelt hem daarmede onder controle van de groep. Zij vergemakke lijkt tevens discipline en eventueel het optreden in quasi-militair verband. Het zal geen beloog behoeven, dat een min óf meer militaire machtsontwikkeling van politieke richtingen naast het wettig gezag al kleedt men haar, wellicht in den aanvang te goeder trouw, in den vorm van hulpverleening aan dit gezag in een geordenden staat niet kan worden geduld. Zoodanige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij meer ernstige vormen aanneemt, te voorkomen, is, naast het tegengaan van andersden kenden uittartende kleedingstukken en onderscheidingsteekenen, de strekking van het wetsontwerp. In d« week van 3 t/m 8 Juli. Do daling tot stilstand gekomen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 607.000 leden van, ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 3 tot en met S Juli heeft bedragen 24 pet.; zij is in vergelijking met de week van 19 tot en met 24 Juni niet gedaald. De werkloos heid is regelmatig gedaald van de wieek £§25 per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Sfalen-collectie van 23 tot en met 28 Januari af, toen zij het hoogste was en 40 pet. bedroeg; de totale daling bedraagt dus 16 pet. In het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid in den aanvang van Juli 26 pet., dus 2 pet. meer dan thans. In dat jaar was het hoogste punt bereikt in de week van 8 tot en met 13 Februari, toen het percentage 30 be droeg. De daling was toen dus 4 pet., waarbij echter in aanmerking moet wor den genomen, dat de werkloosheid eerst w;as gedaald tot een minimum van 23 pet. in den aanvang van April en van die week af geregeld steeg. Het vorig jaar was dus in Juli de werkloosheid niet alleen grooter dan thans; zij nam toen nog steeds toe, terwijl zij thans geregeld is afgenomen, zij het ook, dat op het oogenblik daarin 1 stilstand is gekomen, j Bij 1.056 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 Juli 1933 in totaal 302.407 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 288.080 mannen. In totaal i waren werkloos 275.925 personen, onder |wie 266.909 mannen, j Op 24 Juni bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een vrijwel gelijk aan- Tal ingeschrevenen bij een vrijwel gelijk aantal organen der openbare arbeidsbe- I middeling 301.351, hiervan waren werk eloos 275.585 personen, onder wie 266.499 mannen. Het aantal ingeschreven werk- j zoekenden is derhalve sedert 24 Juni ge stegen met 1.056, het aantal werkloozen met 340. DE FINANCIEELE MOELIJKHEDEN TE ZAANDAM. Ten einde het overleg tusschen de par tijen te bevorderen, is besloten de op Don- derdag uitgeschreven raadsvergadering, j waarvoor de leden de agenda reeds had- jden ontvangen, niet te doen doorgaan. 'Vermoedelijk zal nu de eerstvolgende raadsvergadering worden gehouden op Maandag a.s. Dinsdagmiddag zijn B. en W. nog weer bijeen geweest ter bespreking van de Een Heldersche roman door WILLIARIS. 16) Ik wilde het niet gelooven, dat zq na dansen en op andere dagen ook, met een matroos liep. Hoor je goed vrouw! Onze dochter loopt met een matroos! Zij schaamt zich niet om met zoo'n kerel ge armd door de stad te loopen. Ik zei al reeds, ik kon het niet gelooven, toen men het mij vertelde. Daarom besloot ik mezelf te overtui gen. Verscheidene avonden heb ik uitge keken en nu vanavond kwam ik haar tegen met dien vent, Nu moest ik het wel gelooven." Zijn vrouw trilde. Zij wist dat nu de uitbarsting zou volgen en ze beefde voor haar kind. Nelly stond met bleek gelaat af te wachten, wat er nog meer zou ko men. Nu scheen hij zich voldoende opgewon den te hebben en wendde hij zich tot zijn dochter. „Schaam je je niet: jij. waar wij onze beste zorgen aan hebben besteed; om je zelf zoo te vergooien, ie zoo te verlagen In het oog \Tan ieder die ons kent! Jij doet onzen naam schande aan. Jij maakt dat de menschen achter mijn rug praatjes maken en medelijdend hu» schouders ophalen!" Steeds meer wond de man zich op, hij sloeg met zijn belachelijk klein vuistje nijdig op de tafel of die er wat aan kon doen en schreeuwde: „En de menschen hebben daar het recht toe! Jij sleurt ons in de modder." Hij stikte bijna van w oede. Even hield hij op om adem te scheppen. Nelly, bleek van opwinding antwoord de zoo kalm mogelijk: „Ik had het veel flinker gevonden, als u ons daarstraks had aangehouden en als u den moed had gehad, om hem te zeggen hoe u over hem en mij denkt. Maar nu kom ik tot de ontdekking, dat u een lafaard is. Een groote lafaard!" Zij slingerde de Avoorden naar hem toe, met een onbeschrijfelijke minachting in haar blik hem aankijkend. Zij keerde zich om en ging naar de deur. „Blijf hier", krijschte het mannetje op nieuw. „Ik ben nog niet met je klaar." „Je hebt van Brummel zoo koel en zoo onvriendschappelijk behandeld, dat hij heelemaal niet meer hier komt. Maar ik zeg je, dat majoor Sikkel om je hand heeft gevraagd en dat je dien moet aannemen. Hoor je goed; möèt aannemen!" „Ik denk er niet over," verklaarde zij trotsch. „Houd je mond. brutaal nest. Jij hebt niet te denken. Ik zal voor jou denken, I begrepen! Je gaat niet meer de deur uit, i dan alleen onder mijn persoonlijk geleide.1 En ik zal de middelen vinden om jou te dwingen. Wij zullen zien, wie het sterkst is en of jij dan je vader niet gehoor zaamt" Ondanks zijn herhaald bevel, blijf hier. keerde zij zich naar de deur en keek hem nog eens diep minachtend aan. 1 Zij ging naar haar kamer en zoo flink als ze daareven geweest was, zoo klein voelde ze zich nu. Haar zenuwen ont spanden zich en ze brak los in een tra nenvloed, die haar wat verlichting bracht. Maar steeds weer zag zij dat tooneel voor zich van dien kleinen, woedenden duivel, die haar vader was. Die man met zijn be krompen verstand, die zelf nooit buiten de grenzen van Nederland was geweesj;, en die een vernietigend oordeel durfde vellen over menschen, waarvan hij niets af wist. Hij Avas bang voor hetgeen de men schen misschien zouden zeggen, maar het geluk van zijn kind telde hij niet. Dit scheen hem van minder belang. Haar kussen tverd nat van het huilen, dat ze deed. Zq merkte nu pas dat zij gekleed op haar bed lag. Snel ontkleedde zij zich, deed de deur op slot en ging naar bed. Het duurde lang, voor zij kon slapen en telkens weer moest ze aan Hans den ken. Wat miste zij nu haar sterken jongen. Had ze hem maar mee laten gaan naai haar vader, Avie weet was het misschien heel anders geloopen. Eindelijk viel ze in slaap, doch de natte plek op haar kussen getuigde van haar leed en aan haar wimpers beefden nog de tranen. Hans Berg Avist niets van al het leed, dat zijn lieveling moest verduren. 's Maandags begon zijn examen voor korporaal en de drie volgende dagen wa ren vol spanning over den afloop daar van. Donderdagsmiddags hoorde hij, dat hij was geslaagd als nummer één en werd hem meteen meegedeeld, dat hij den vol- 1 genden morgen geplaatst zou Avorden op de „Nassau", die voor drie jaar naar Indië ging. Hij was eiken avond voorbij het huis, waar Nelly woonde, geloopen, maar hij kreeg haar niet te zien. Hij informeerde op de dansclub. Daar hoorde hij, dat van haar vader een briefje was ontvangen, dat Nelly be dankte als lid. Meer kwam hij niet te weten. Hij schreef een brief aan haar huis en een naar het kantoor waar zij werkte, maar hij dacht dat de oude heer Avel zijn maatregelen zou nemen, om te beletten dat zij zelf schreef of iets van hem ont ving. Moedeloos ging hij Vrijdagsmorgens naar Niemvediep. Hij wist niet wat hij verder nog zou kunnen doen. Er bleef hem niets over dan te wachten, in de hoop, dat zij nog eens kans zou zien te schrijven. De „Nassau" vertrok echter naar Indië zonder dat hij iets van haar gehoord of gezien had. De oude Vinkema had de bediende, die de post uitzocht, gelast alle particuliere brieven, aan zijn dochter gericht, aan hem te overhandigen en als zij zelf zou trachten van kantoor af te schrijven, ook die brieven aan hem te brengen. Zoodoende kreeg hij het briefje van Hans in handen, dat op het kantoor be zorgd werd. De brief, die thuis gebracht werd vond hij vanzelf, Avant hij had een slot op de brievenbus gehangen. Ging zij van kantoor naar huis, of omgekeerd, dan gelastte hij haar met hem mee te gaan. 's Avonds mocht zij niet meer naar bui ten en het lidmaatschap van de dans club had hij al dadelijk afgeschreven, zonder haar iets te vragen. Van den majoor, die geregeld op be zoek kAvam, hoorde hijdat Berg was overgeplaatst naar de „Nassau" en zeer binnenkort voor drie jaar naar Indië ging. Dat werkte zijn plannen in de hanu. Hij moedigde Sikkel aan 0111 Avat vaker j op bezoek te komen, Avat de majoor gaar- j ne deed. Nelly had een hekel aan hem en ze had hem graag de deur uit willen kijken. Zij wist, dat het onmogelijk was, maar tegen beter weten in, hoopte ze toch op de een of andere manier iets van Hans te hooren. Zij werd al stiller en bleeker en de her haaldelijke ruzies met haar vader ver veelden haar verschrikkelijk. Bijna twee jaar hield ze dat leven vo». Op het laatst dacht ze tot alles in staat te zijn en kon het haar niet meer sche len wat er verder nog met haar gebeurde. Als ze maar uit deze gevangenis kon wegkomen. Eindelijk gaf ze zich gewon nen en trouwde zij met majoor Sikkel. Zij had er dat tenminste mee gewon nen, dat ze nu vrij kon rondloopen en niet meer met haar vader behoefde sa men te leven. Maar aan den anderen kant voelde zij zich Aveer gebonden door haar huwelijk. Ze Avas nu een getrouwde vrouw en had alle recht op Hans verloren, hoewel ze nog niet wist wat ze zou doen als hij in de nabijheid Avas. Dit huwelijk was haar immers opgedrongen! Al gauw beklaagde de majoor zich over haar weinige belangstelling. Zij gooide hem voor de voeten, dat het zijn eigen domme schuld was. Door zijn hoogmoed en zijn verwijfd heid begon ze hem te haten. Zij lachte hem openlijk uit om zijn bleekheid, zijn nette maniertjes en zijn zwakheid. Zij schold hem uit voor imitatie-man en haar haat groeide nog meer, toen zij in haar hoop op een kind werd teleur gesteld. Had zij een kind gehad 0111 te verzor gen, Avellicht was zij langzamerhand met haar lot verzoend geraakt. De meest pijnlijke zorg besteedde hij aan zijn uiterlijk en ook hoorde ze hem dikwijls zuchten, als hij weer ergens pijn had. Zij kon hem dan wel slaan en trappen. Zij haatte hem en zij walgde van zijn aanblik. Gelukkig voor hem, was hij, toen ze 21/* jaar getrouwd waren, uitgezonden naar Indië. Vlak daarop werd haar vader gepen sioneerd. Zij ging met haar ouders mee verhuizen naar Nieuwediep, om afleiding te hebben. Zij kon het nu gerust doen, daar haar vader haar nu weinig of niets meer in den weg legde, nu hij haar veilig ge- trouAvd wist. TAvee maanden na haar vestiging op de Kerkgracht was haar vader overleden en voelde zii zich opgelucht, hoewel zij zich zelf een hartelooze schold. Na den dood van haar vader begon haar moeder, waar zij dolveel van hield, snel af te takelen. Zij was slecht ter been en bezat een ZAvakke gezondheid, zoodat de oude vrouw haar meesten tijd op haar slaapkamer doorbracht. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1