HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JULI 1933. Breezand. Bloembollenveiling. Anna Pauluwna. Wieringen. Texel. ft, Gerag» 1 Meineed voor het Hof te Amsterdam. De internationale Vierdaagsche. Onbewaakte overwegen. Mati te Vlijmen doodgestoken. Aanslag op zijn vroegere verloofde. De inkomsten over 1932 van het alge meen armbestuur bedragen I 4616.24; de uitgaven f 4331.17, zoodat deze reke ning sluit met een batig slot van f 285.07. De voorzitter zegt, dat er nu nog een batig slot is, over 1933 zal er waarschijn lijk een nadeelig slot zijn van ongeveer 1 500.—. Burgemeester en Wethouders stellen voor de raadsleden, uitgezonderd de beide wethouders, te benoemen tot leden van de commissie tot onderzoek van deze rekeningen. Wordt aldus goedgevonden. Wegens overschrijding en toevoeging van enkele posten is deze wijziging nood zakelijk. Het totaal der inkomsten- en uitgaaf posten wordt verhoogd met f 1467.31, waarbij de post onvoorziene uitgaven wordt verhoogd met een bedrag van f 1197.31. Vaststelling ordening. nieuwe bouwver- De voorzitter deelt mede, dat de heer De Leeuwr aanwezig is om eventueele vragen omtrent het ontwerp te beant woorden. Spreker stelt voor over te gaan tot de artikelgewyze behandeling van de ont- werp-verordening. Hierna wordt de ontwerp-verordening overeenkomstig, nadat een enkele kleine wijziging is aangebracht, met algemeene stemmen vastgesteld. Rondvraag en sluiting. De heer Kruit vraagt of de eigenaars van de gehuurde terreintjes bij de kerk, deze stuifvrij moeten houden. De Voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat er werk van gemaakt wordt. Voorts merkt de heer Kruit op dat de urinoir op den hoek bij Butter niet in orde is en of daar toezicht op zal kunnen gehouden worden. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Vries vraagt waarom dehooi- etekers nog niet komen. De heer Kruisveld zet dit nader uiteen, op verzoek van den Voorzitter, en zegt toe dat zij b.v. volgende week wel rond zullen komen. Hierna sluiting. Uitslag van de gehouden veiling van droge bloembollen door de Coöp. Bloem- bollenveilingver. «Breezand* te Breezand (N.-H.) op 25 Juli. Handel middelmatig, doch voorde eerste veiling goed te noemen. De prijzen waren als volgt: Enkele vroege tulpen: Brillant Star 11-12 f 1.—, 12 op f 1.40, 10 cm. f 0.80 Prins v. Oostenrijk 12 op f 1.40,11-12 f 1.—; Rose Precose 12 op f 1.40, 11-12 f 1. Couleur Cardinal z. 12 f 1.55, z. 11-12 f 1.05; Diana z, 12 op f 1.40, z. 11 op f 1.05 Witte Duc Max 11 f 1.15; Gen. de Wet z. 12 op f 1.45Lady Moore z. 10-11 f 0.75; Mon Tresor z. 12 f 2.55, z. 11-12 f 2.— Pelikaan 12 op f2.25, 11-12 f 1.25; Rembrandt 11-12 f 1.—; Witte Zwaan 11-12 f 1.05, 10-11 f 0.80; La Belle Alliance 12 op f 1.40; Chryselora 12 op f 1.45, 11-12 f 1.05; Evt. Diana 10-11 f 0.75; Witte Valk 11 f 1.35: Couleur Cardinal 12 op I 1.45, 11-12 f 1.— Dubbele vroege tulpen: Mr. v. d. Hoeff 12 op f 1.95, 11-12 f 1.45; Oranje Nassau 12 op f 2.20; Electra 12 op f 1.40,11-12 f 1.05; Theeroos z. 12 op f 1.45, 11-12 f 1.10 Murillo z. 11 fl.05; Couronne d'Orllop f 2.25; Mr, Tubergen 11 op f 1.40; Darwintulpen: Bartigon z. 11-12 f0.65, z. 10-11 f 0.50; Will Copland z. 12fl.05, z. 11-12 f65; Sieraad v. Flora z. 12 f 0.95, z. 11-12 f 0.65Will Pitt z. 11-12 f0.65; Prinses Elisabeth z. 12 op f 0.9510-11 f 0.50; Harry Veitch z. 11 f 0.70Allard Pierson 12 op f 1.70, 11-12 f 1.10, Will Pitt z. 12 op f 0.95, z. 11 f 0.65. Elt. Moonlight z. 11 op fl,10, z. 10-11 f 0.85; Inglesc. Yellow z. 11-12 f 0.90. Brt. Jaune d'Oeuf z. 11 f 0.80, z. 10 f 0.60; Brt. Lodewijk XIV z. 12 f 0.90, z. 11-12 f 0.65, z. 10-10 f 0.50; Panorama z. 12 f 1.10, z 11 f 0.65Enk. Galanthus z. 5 op f 0.60; Crocus Meyerbeer 10 f 0.40,9 f 0.40,8 f 0.28, 7 f 0.22. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: K. Staring, van Sas- senheimmej. H. Bolk, van Rotterdam; mej. A. Leehl en H. G. Vonk, van Alkmaar. Vertrokken: Mej. M. Barthel, naar Amsterdam; mej. J. v. d. Ven, naar Utrecht; mej. D. Moolenbroek, naar Alkmaar. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Trijntje, d. v. P. Boon en M. Snijders; Sophia Jannetje, d. v. C. Boer en E. J. Lindenbergh; Trijntje, d. v. A. Schilderman en M. J. Vermeulen Anna Maria, d. v. N. Zwarthoed en M. Vlaar; Gerda Clasina, d. v. K.Hollander en T. Burger. Ondertrouwd: J. Schouwenaar en G. H. van Dijk. Getrouwd: P. Smit en A. Boerman. Overleden: H. Visser, oud 60 j. Bij enkele candidaatstelling zijn tot hoofdingelanden van den Anna Paulowna- polder verkozen de heeren D. Stammes (aftr.), P. J. Langelaan en Jb. van Stipriaan). DE KERMIS. Het heugt ons niet, dat de Poldersche kermis door zulk mooi weer begunstigd is, als dit jaar het geval was. Toch scheen dit het bezoek aan het eigenlijke terrein van de kermis maar weinig te bevorde ren; met uitzondering van den laatsten dag was het op den weg niet druk en de kramen en spellen van vermaak hadden het, dunkt ons, over het geheel maar stil letjes. De bioscoop van Schinkel echter genoot als altijd, flinke belangstelling en ook het theater Bosco had niet te klagen, maar het waren vooral de dansgelegen heden, die de groote massa van het pu bliek trokken. Alle zaalhouders hadden gezorgd, dat men op de muziek van jazz band of harmonicaspelers, z'n hart kon ophalen aan den dans. Als bijzondere attractie had de heer Slikker voor Maandagavond Lou Bandy geëngageerd, die de vrij goed bezette zaal met zn' liedjes en door z'n geheele manier van doen wist te pakken. Met een paar andere artisten werd o.a. een enkele scène uit z'n nieuwe revue opgevoerd en ook een parodie op een seance van een gedachten- lezer gegeven, die insloegen. In Veerburg waren op denzelfden avond The Mixed Follies van Den Helder als. vervangers van het ensemble, dat anders voor dansmuziek zorgde. Voor de sport liefhebbers was er het zwemfestijn, waar van we al melding maakten en Dinsdag middag op het Sportterrein een handicap draverij van ongeregistreerde paarden, naar keuze te rijden. Van de 14 deelne mende paarden werd „Ostara" van P. Quaks te St. Maartensbrug no. 1. De tweede prijs was voor „Compas" van J. Strooper te Zijpe; de derde prijs voor „Sytje" van L. Combee te Amstelveen en de vierde prijs voor „Corrie Z.", van C. Zwaan te Hoorn. Vooral de laatste ritten waren spannend. Het meeste applaus ver wierf echter onze 83-jarige inwoner^ Tj. de Wit, die na afloop van de dratv'Ü op de sulkey met den eersten pryswinna'ar in snellen gang de baan heen en terug reed en toonde z'n oude liefde niet vergeten en de kunst van rijden nog niet verleerd te zjjn. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Chr. de Leeuw slaagde als no. 1 voor het eindexamen van de Zeevaartschool te Den Helder. Als waardeering voor het best afgeleg de examen werden hem twee mooie studie-boeken toegekend. Voor het toelatingsexamen aan de Middelbaar Technische School te Haar lem, slaagde onze plaatsgenoot de heer Corn. Engel Az. GEMEENTERAAD. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel op Zaterdag 29 Juli 1933, des na middags te 3 uur, ten gemeentehuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. Mededeelmgen. 2. Aanbieding gemeente-rekening over 1932. A 3. Idem rekening Algemeen Armbe stuur over 1932. 4. Idem rekening Algemeen "Weeshui.1 over 1932. 5. Goedkeuring rekening N.V. T.b.M. over 1932. 6. Pacht gedeelte Noordzee-strand. 7. Adres wijziging personeele belasting 8. Vaststelling nieuwe bouwverorde ning. 9. Aanleg rijwielpaden. OPENING CAFE-RESTAURANT „CAMPERDUIN". Zaterdagmiddag 22 Juli werd bovenge noemd gebouw, eigenaar de heer Minkema, officieel geopend. Het gebouw maakt, als men van Schoorl komt aanrijden, een royalen indruk. Ge bouwd in gele steen, is het geheel een voudig en rustig. Beneden is het café met mooie serre en uitzicht op zee; boven, vin den wc een zeer gezellig en rustig restau rant, met zeer mooi uitzicht op strand en zee. Een zeer groot aantal bloemstukken versierden 'het gebouw, wel een bewijs, dat d!at heer Minkema zeer veel vrienden heeft. De goede naam, die de heer Minkema reedis verworven heeft, gedurende de twee jaar, dat hij exploitant was van het oude café, is een waarborg, dat hij zal slagen, om dit café-restaurant tot bloei te brengen. I i Naar wij vernemen komt de WelEerw. heer P. Robbers, cand. alhier voor, op het tweetal voor predikant, bij de Ge reformeerde Kerk, te Zuidland. VERTREK VAN DEN HEER HOVENIER. Men deelt ons mede dat den heer Jr. Ho venier, dieren arts alhier, per 1 Augustus a.s. ons Schiereiland gaat verlaten om zich te vestigen te Hauwert, alwaar hij de praktijk van een collega heeft over genomen. Voor den heer Hovenier be- teekent dit een groote verbetering. Met den heer Hovenier gaat een kundig vee arts en bovendien een zeer geziene per soonlijkheid ons verlaten. Wij wenschen hem in zijn nieuwe standplaats veel succes. In de plaats van den heer Hovenier komt de heer Dr. L. Hoedemaker, die sedert 1 Juli j.1. diens praktijk heeft over genomen en reeds in functie is. NIEUWE GARAGE THEEHUIS A. VELTMAN. Naar wij vernemen zag de heer A. Veltman, zich deze week een dubbele vergunning toegewezen, n.1. de aanvraag voor verlof A en toestemming werd ver leend een toegangsweg en een uitgangs- weg van en naar den grooten betonver- keersweg te mogen aanleggen. Vooral dit laatste is daarom zoo belangrijk, daar reeds verschillende aanvragen werden afgewezen. NOG EEN NIEUWE GARAGE. Aan den aannemer, den heer J. C. Klein, is de bouw van een nieuwe garage naast de woning van den heer Dr. L. Hoede- maker, dierenarts, aan het Viervoetspad, opgedragen. EEN VLIEGENPLAAG. Alhier heerscht een ware vliegenplaag. Millioenen kleine zwarte vliegen zwermen over ons schiereiland. Diverse schilders moesten er hun buitenwerk om staken, daar het beschilderde werk direct zwart werd van de aangekleefde vliegen. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Door notaris Mulder werd Dinsdag avond in café „Den Burg" te Den Burg, publiek verkocht het hótel-café-restaurant „De Zeven Provinciën" gelegen teOude- schild, met schuur en erf. Kooper werd de heer A. v. Ketel voor f 4.600.--. DE JEUGDHERBERG TE KLEIN. Sedert enkele dagen maakt 't bestuur van de Jeugdherberg gebruik van een soort van filiaal te Den Burg. In 't z.g. Burgerhout is n.1. een slaapplaats voor verschillende personen ingeruimd, over dag blijven het evenwel gasten van de Jeugdherberg. GOEDKOOP VEE. Op het boelhuis van den lieer H. J. Witte brachten de schapen slechts f 12.— tot f 13.50 per koppel (2stuks) op. Oosterend. AANBESTEDING. Dinsdagavond werd ten huize van den heer J. A. Eelman, aanbesteed de bouw van een nieuw woonhuis in de Peperstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt: De heer J. Trap in massa voor f 4.800.—. de heer J. Dry ver idem voor f 4.400.—. De gunning is aangehouden. Begrooting f 4.200.—. ZAKENNIEUWS. Zaterdag opent de heer K. Bakker alhier zyn nieuwen schoenwinkel. De heer Bakker heeft een zeer groote partij schoe-J nen aangekocht (ruim 1600 paren). ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsüag 25 Juli. De escapade van de „Zeven Provinciën" was ook de oorzaak van diverse strafzaken tegen revolutionair aangelegde heethoof den, die deze geruchtmakende gebeurte nissen meenden te moeten uitbuiten om voor hunne sociale ideeën propaganda te maken. Zoo verschenen op 20 Maart j.1. op de Politiezitting een drietal gedetineerden, R. I). uit Zijpe, L. B. uit Wiering.en en 14. van E. te Den Helder, welke heeren zich aldaar hadden bezig gehouden met het verspreiden van blauw gekleurde pam fletten met opruienden inhoud en waarin de burgers en buitenlieden te Den Helder werden aangemoedigd tot het plegen véji diefstal, vernieling, opstand tegen het g$r zag en dergelijke vriendelijkheden met^f, Hen werden als verdedigers en rechstkule dige raadslieden toegewezen de heeren p,]r; Ruyter de Zeeuw uit Rotterdam, mr. BrWk kool uit Schagen en mr. Eecen uit Outlt karspel. oT Tegen de heeren R. D. en L. B. werd ge vorderd ieder 3 maanden gevangenisstraf, welke straf dan ook door den Politierech ter werd opgelegd. De los werkman uit Den Helder P. v. E. kwam er heel wat beter af, nadat van hem bekend werd, dat hij absoluut geen revolu tionaire neigingen koesterde en zich meer onbezonnen had laten meesleepen. De pamfletten had hij trouwens niet verspreid, maar op een der Heldersche bruggen neer geworpen. Hem werd opgelegd 1 maand gev met aftrek van 1 maand voorarrest, zoodat hij dienzelfden avond met een ver maning zulke gekke streken in 't vervolg na te laten, nog naar zün penaten kon te- rugkeeren. In de zaak D. en B. trad ook op als ge tuige de 32-jarige los-werkinan en schar relaar Petrus Laros, uit Wielingen, een overtuigd communist, die aanvankelijk ook was gearresteerd', nadat men in zün krib, zich bevindende in de politiecel te Den Helder, een aantal blauwe pamfletten had gevonden. Hij was voorloopig in voor arrest gesteld, doch later ontslagen en van verdachte tot getuige gepromoveerd. Zijn verklaringen wekten echter een gewettigd wantrouwen, doch de officier vond geen voldoende termen om een instructie ter zake een gerezen verdenking wegens meineed te verzoeken. Toen echter deze zaak in hooger beroep, door veroordeelde ingesteld, door het Hof te Amsterdam wrerd behandeld en genoem de P. L. in flagranten strijd met de door de kroongetuigen J. Hoeve en J. M. van den Burg, gegradueerden der K.N.M. te Den Heider afgelegde getuigenissen, ver klaringen aflegde, werd deze getuige, op verzoek van den Procureur-generaal, als verdacht van meineed gearresteerd en in voorarrest gesteld. Aangezien het Hof natuurlijk van straf zaken in eersten aanleg geen kennis neemt, werd deze meineedzaak door de desbetref fende arrondissements-rechtbank behan deld en stond bedoelde Petrus L. heden als verdachte van meineed, gepleegd op 11 Mei j.1., voor het gerechtshof te Amster dam, terecht. De verdachte werd bijgestaan als rechts geleerd raadsman en verdediger door mr. Buiskool uit Schagen, die zijnerzijds 3 getuigen a decharge, de heeren Roelof Drenth, Bos en Orsal had opgeroepen. Na voordracht van de dagvaarding wor den gehoord sergeant der mariniers Hoeve en korporaal v. d. Burg, die uiteraard een verklaring aflegden, zooals door ons op 20 Maart uitvoerig werd gereleveerd. Sergt. Hoeve had onder het licht van een groote straatlantaarn de dramatis personae in de Bloemstraat zeer goed kunnen waarnemen. Ook korporaal v. d. Burg verklaarde in dien geest. Aan hem en sergt. Hoeve wer den de bewuste pamfletten uitgereikt door D. Aan de overzijde van de Bloemstraat marcheerde verdachte met zijn biljetten. Door laatstgemelden heer werd dit ont kend. H ij had aan de mariniers een pam- minutieus hebben kunnen waarnemen. Het deze verklaring afgelegd. Op grond van deze, volgens getuige a charge onjuiste verklaring werd L. R. vervolgd. Vervolgens werden de heeren Drent c.s. gehoord. Door D. werd pertinent ontkend aan de heeren Hoeve en v. d. Burg een bil jet te hebben uitgereikt. Zij waren wel met gedrieën in de Bloemstraat gearriveerd. Ook de heeren Hoeve en v. d. Burg bleven bij hun verklaring, zoodat het hier bleef een oneindige strijd tusschen ja en neen. Aan getuige a decharge Orsel had Laros in dienzelfden nacht verklaard, dat hij de pamfletten aan de heeren Hoeve en v. d. Burg had gegeven. De verdachte verklaarde, desgevraagd, vroeger veroordeeld te zün ter zake heling, mishandeling en andere delicten. Door den officier, mr. Hiimans. werd de zaak nog eens gememoreerd en kwam spr. tot de conclusie, dat de verklaringen van getuigen a charge hem casu quo meer ge loofwaardig toeschenen dan de uiting van anderen, die in verband met de gewijzigde omstandigheden het gebeurde niet zoo minitieus hebben kunnen waarnemen. Het kwam mr. Hijmans voor, dat de verdachte op grond van zün persoonlijkheid zeer goed is te 1 erkennen en de officier requireerde, in verband met het zeer ernstige feit een jaar qevanqenisstraf Verdachte verklaarde tenslotte nog, dat hij zich niet had schuldig gemaakt aan een valsdhe verklaring. Eindelijk verkreeg mr. Buiskool het woord en bleek deze jurist het. niet eens te j zjjn met het zwaartillende requisitoir van den officier. Pleiter vermeende, hoewel ge- loovende in de goede trouw van de hee- j ren Hoeve en v. d. Burg, dat de mogeliik- j heid van een vergissing niet was uitgeslo- ten en concludeerde als slot van zijn be toog: Vrijspraak weqens qebrek aan ouer- tuiqea bewijs, subs'dair indien do recht bank zijn meening niet deelde het toepass- seii van de uiterste clementie. Twee jeugdige stmikroovers. Een tweetal Heldersche jongelieden, visschers van beroep, de heeren L. v. d. L. en H. W„ begaven zich in den nacht van 12 op 13 Juli op het oorlogspad en brachten om de campagne te openen eerst een bezoek aan een bootenhuisje van de Koninkl. Ned. Marine, alwaar verschil lende voorwerpen, onder meer 'n storm lantaarn, 'n bjjl, lipsleuteltjes etcetera, welke voorwerpen toebehoorden aan adel borsten der Marine, werden buit gemaakt. Daarna werd een visite gebracht aan het gebouw van den gem. Vischafslag, nadat zy zich den toegang hadden vergemak kelijkt door uitsnijding van een glasruit. Hier was de buit belangrijk grooter. Ingepikt werden een party van 17 doosjes sigaretten, merk Chief Whip en 12 doosjes Miss Blanche, voorts verschillende bedragen, 'n bedrag groot f 250,'n linnen zakje inhoudende f 17, nog 'n plukje van f 14 en eindelyk neg 'n sommetje bedra gende 5 gulden, welke gelden eigendom waren van verschiiende belanghebbenden bij den Vischafslag. Het behoeft voorts geen betoog, dat deze ondernemende jongelieden, na ontdekking der misdaden veilig achter slot en grendel werden gezet. H. W. is later weer in vrijheid gesteld. De heeren stonden heden voor deze brutale feiten terecht en hadden het voor recht ieder over een afzonderlyke ver dediger te mogen beschikken. Mr. Thomas opponeerde voor v. d. L. en mr. Smal voor W. 'n 5-tal getuigen, de heeren KL v. Nimwegen militair werkman, Albert Bakker tokohouder in de veiling, Jan Levinus Goedknecht marktmeester, P. C. Groot betaalmeester gem.-vischafslag en G. Beukers politieagent werden ge hoord. Verschillende voorwerpen, die de heeren inbrekers niet begeerlijk toesche nen, waren door hen in het water ge worpen en konden dus als verliesposten worden geboekt. De heer Wiggers, reclas- seeringsrapporteur, gaf uitvoerige mede- deelingen omtrent karakter en levens omstandigheden van de beide jeugdige verdachten. Geadviseerd werd met be- grijpelyken schroom, vooral wat betrof verdachte no. 1, een voorw. veroordeeling. Dé officier, hoewel eenigermate sceptisch gestemd, was bereid het advies van den heer Wiggers te bekrachtigen en vor derde tegen ieder der delinquenten 4 maanden gev. voorwaardelyk met 3 proef jaren. De geachte verdedigers refereerden zich natuurlyk gaarne aan rapport en requi sitoir. lary, waarby hij te koop had gepresen teerd stichtelyke prentbriefkaarten: waar liefde woont, gebiedt de Heer zyn zegen en soortgelyke schoone spreuken, stond dan heden voor zyn rechters en ontkende de prentbriefkaarten ten bate van het Dorus Rykersfonds te hebben gepresen teerd. Hy had gezegd: een plaatje van de Dorus Rykers, maar ongelukkigerwyze was de veldwachter juist thuisgekomen en deze had wel degeljik gehoord dat de man het woord „ten bate" had gebezigd. Ook had hy zich nog allesbehalve parle mentair uitgedrukt en de ega des veld- j wachters een „wijf" genoemd, wat na-j tuurlyk des veldwachters sympathie niet had vermeerderd. De officier was evenmin lioffelük en j en qualificeerde den verdachte als 'n ouden landlooper, tegen wien hü3maan-| den gev. vorderde. Dit sterk gepeperde requisitoir was den verdediger Mr. Prins toch wel wat al te machtig en trachtte verdediger beter voorwaarden te bedingen, door voor te stellen drie weken gevangenisstraf met aftrek van 3 weken, dan kon zijn cliënt, die nog 'n erfenis te wachten heeft van 200 pop, direct op marcheeren, doch de rechtbank toonde geen geneigdheid in dit mooie voorstel te willen happen en bepaalde de uitspraak op Maandag 311 Juli a.s. Het resultaat van den tweeden d«lf. Het resultaat van den tweeden dag is niet gunstig. Dit verwondert ons niet, als wij nagaan, hoe warm het vandaag is ge weest en hoe broeierig de atmosfeer was. Er zijn vandaag 53 uitvallers: met dege nen. die al afgevallen waren, vormt dit een totaal van 119. Het stoffelijk overschot van den En- gelschen official, den heer Wallis, zou he denmiddag 5 uur begraven worden op de begraafplaats Rustoord te Nijmegen. Mocht de familie in Engeland anders wenschen, dan zal later het transport vol gen. Binnenland. 2532 loopsters en loopers ge start. 3 Noren uitgeschakeld. De eerste dag. Het is wel verstandig geweest, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", dat men vroeg is weg gegaan Dinsdagochtend. Het was om 5 uur zomertijd, dus 4 uur zonnetijd, nog lekker koel, zelfs op het zoo beschutte pleintje van de kazerne der koloniale reserve, waar alles al om 4 uur druk in de weer was. Want er moest ontDeten worden en men moet wat meenemen voor onderweg, en verzorgers en verzorgsters maakten zien druk om het hun of haar toevertrouwden aan niets te laten ontbreken. De lucht was bedekt en er streek iets van een zuchtje wind langs de bladeren der boomen. Zoo kordaat en fier als elk de vrijwillige marsch begon! Sommigen, de novieten, waren nerveus, een nervositeit die zich camoufleerde door etaleering van te veel gemak, of soms ook uitte de nieuweling zich spontaan en dan vroeg er zoo'n aarze lend meisjesstemmetje: „Denkt u dat ik het halen zal, miinheer?" Maar d'e peroutineerden lieten niets merken, die waren „ijskoud", zooals dat heet in goed Rotterdamsch. Voorzichtigheid met collecteurs voor het „Dorus Rykers' -fcnds dringend aanbevolen. Of: bij den duivel te biecht! Een 60-jarige gesjochten emeritus stoker uit Alkmaar Wilh. Anth. v. d. J. resi- deerende in de Compagniestraat, was op 4 Juli op stap gegaan met een partytje I prentbriefkaarten, waarop afgebeeld een laandoenlyke voorstelling van de bekende reddingsboot »Dorus Rykers* te Den Helder, welke «angesichten* door hem I waren ingekocht by de firma P. aldaar voor den civielen prijs van f 3.50 per 100 stuks. i Gelet op de genegenheid die in 't j visschersdorp Egmond aan Zee wordt (gekoesterd voor de «Dorus Rykers* had j hy goede hoop op een flinke afzet, vooral 'omdat hy de verleidelüke kaarten presen teerde ten bate van het Dorus Rykers fonds, 'n Beter recommandatie was niet denkbaar! De oude heer, die met zyn kort zeemans snorretje en stalen bril een betrouwbaren indruk maakte, trok echter een glad ver- i keerde kaart, door in zyn onnoozelbeid J ook aan te bellen by het huis van den gemeenteveldwachter ten Brugge Cate, j want hy kwam daar van een zeer koude kermis thuis! Nadat hy toch de echtge- noote van den veldwachter vergeefs had j gesommeerd om zoo'n mooio kaart te koopen ten bate van genoemd fonds, kwam juist vader Willem, de diender, thuis en deze achtte het zyn duren ambts plicht den propagandist, die onder be- driegely ke voorwendsels zyn prentkaarten trachtte uit te scharrelen, op staande voet in te rekenen. Van af 4 Juli bevond de oude baas zich alreeds in voorarrest en eerst heden be haagde het den rechterlyken autoriteiten hem uit zyn bescheiden logies te requi- reeren teneinde terecht te staan wegens poging tot oplichting. De oude heer, trouwens geen onbekende verschüning voor de Hooge handhavers van het Recht, hy was ook al eens ver oordeeld door den Pol.-rechter op 24 Oct. '32 tot 10 dagen hechtenis terzake bede- Drie Noren uitgeschakeld. Men weet. dat het de bedoeling niet is om een snelheidsloop van de marschen te maken. Integendeel: dit is verboden. Wat was nu het geval? Behalve de Noorsche militairen, die prachtig loopen en volkomen voldoen aan de eischen, die de commissie stelt, zijn er ook Noorsche burgers, een stuk of zeven. Deze heeren waren vergezeld van 2 Neder- lancifsche meisjes, die als verzorgsters dienst deden. Drie van die Noorsche bur-1 gers gingen er een snelheidswedstrijd van maken. Hun loopen was geen wandelen meer, maar het was een looppas, dien zü aannamen. Verschillende controleurs hebben dat ge constateerd, en onmiddellijk zijn de over-1 treders gewaarschuwd. Het baatte niet. J Kapitein Bruenese heeft zich toen zelf met j het geval bemoeid en Ifij heeft persoonlijk de Noorsche heeren verteld, dat hun. op-' vatting van dezen marsch niet strookte met de reglementen, vastgesteld door de com missie. Ook dit hielp niet. Uit gesprekken met de verzorgsters kreeg men den indruk dat deze Noorsche burgers onderling een wedstrijd liepen om j een premie, uitgeloofd door een blad in j Oslo. De snelste dezer heeren zou zijn reis- j en verblijfkosten van het niet te noemen blad krijgen. Een en ander gaf kapitein Breunese aanleiding in te grijpen, en de knipkaarten van 3 der overtreders in te nemen, waar door zü dus van verdere deelneming waren uitgeschakeld. De Noorsche militairen staan volledig buiten dit incident. Hun commandant be treurde het zeer, maar hü kon den maat regel, ten opzichte van zijn landgenooten genomen, niet anders dan goedkeuren. Hoeveel er gestart zijn. Er waren 2735 inschrijvers voor dé mar schen. Daarvan zijn er 200 niet opgeko men; dit is het gevolg van enkele gevallen van roodvonk te Arnhem, waardoor 2 de tachementen verstek moesten laten gaa.i. Zij mogen nu andere week den marsch 'oopen. Er bleven dus 2535 over. Van hen zy'n er Dinsdagochtend nog 12 niet gestart. Zoodat in totaal Dinsdagochtenl 2523 loopsters en loopers de kazerne hebben veraten. De deelnemers waren zeer tevreden over het parcours. Het is wel warm, maar toch valt het mee; sommige brokken in de file zon zyr echter hinderlijk. - Van 12 uur af kwamen de detachemen ten, groepjes en particulieren binnen. Den eersten dag 39 uitvallers. Er zün Dinsdag 39 uitvallers. Hierin zyn begrepen de drie Noren, die uitge schakeld zy'n. Dus feitelijk hebben 36 deelnemers den strijd tegen de warmte en de vermoeienis op moeten geven. Een droevig incident. Deze Vierdaagsche heeft een treurig incident met zich gebracht. Een van de officials van de Engelsche Road-walking Association, de heer Wal lis, is Dinsdagmiddag plotseling door een beroerte getroffen en overleed eenige oogenblikken daarna. De verslagenheid onder de deelnemers en de leiders, in het byzonder onder de Engelsche loopers, is zeer groot. Het stoffelük overschot is voorloopig on dergebracht in het lijkenhuisje van het militaire hospitaal van de kazerne der koloniale reserve. Twee landbouwers te K re pa wel de gedood. Gsiterenochtend te ruim 6 uur wilden bij wachtpost 79 bij Kropswolde de gebroe ders Steen uit Westerbroek, die na de koeien te hebben gemolken met paard en wagen den onbewaakten spoorweg over steken. Zij zagen door den mist, hoewel het uitzicht vrij is, den trein, die om 6 u. 3 min. uit Groningen vertrekt, niet nade ren, zij werden met wagen en al gegre pen en 50 meter meegesleurd. De oudste, de 41-jarige Jannes was da delijk dood. De jongste, de 32-jarige Jo- hannes, werd zeer ernstig gewond en na voorloopig te zijn verbonden door dr. Blonk met den volgenden trein naar Gro ningen vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Paard en wagen werden vermorzeld. Ook de trein, die 23 minuten vertraging had, werd eenigszins beschadigd. De lo- comitief is te Nieuweschans buiten dienst gesteld. Om een duif. Te Vlijmen is Dinsdagavond een ge huwde arbeider en vader van drie kin deren om een duif doodgestoken. Ongeveer half 10 ontstond tusschen de arbeiders J. de B., A. van E. en A. L. twist over het kleppen van een duif. De Bok trok een mes en bracht van Es daar mee een verwonding toe aan den arm; van Es wist hem het mes te ontrukken en stak daarmee zijn tegenstander, met het ge volg, dat hij hem een hartslagader door sneed. De getroffene liep in de richting van zijn huis. Bij het postkantoor geko men, zakte hij tengevolge van het bloed verlies ineen en overleed spoedig. E., die zeer goed bekend staat, bekende den steek te hebben toegebracht. Hij is opgesloten en zou gisteren naar de straf gevangenis te 's-Hertogenbosch worden gebracht. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 28-jarige Utrechtsche koopman C. J. A. v. L. we gens bedreiging met misdrijf tegen het leven van mej. Z„ zjjn vroegere verloofde. Doordat de juffrouw van den man niets meer wilde weten, waren er moeilyk- heden gerezen. V. L. rvas reeds eenigen rijd geleden veroordeeld, omdat hü het paneel van de deur van het huis, waar zün meisje verbleef, had ingetrapt, toen hy haar wilde spreken. In April 1.1. was verdachte op haar afgekomen en had woedend geroepen »je gaat d'r an«, daarbjj een steel van een bij 1 toonend, welken hy in zyn zak droeg. Op een vraag van den president ver klaarde verdachte, dat het niet zoover zou zyn gekomen, dat hy er mee zou hebben geslagen. De psychiater, dr. v. d. Floeven, achtte verdachte alleen verminderd toereke ningsvatbaar. Desgevraagd adviseerde by tot voorwaardelyke veroordeeling. Mr. Twist Quarles van Ufford, officier van justitie, zeide niet te gevoelen voor een volkomen voorwaardelyke straf, ge zien vroegere bestraffing en waarschu wing in deze zaak. Spr. eischte derhalve thans 8 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelyk. Spr. pre fereerde, als het toezicht van het Leger des Heils het daarheen kon leiden, dat verdachte Utrecht metterwoon verliet, indien hy ten minste elders werk kan vinden, zulks ter vermijding van even tueele herhaling. Mr. Olthof, verdediger van verdachte, betoogde, dat het karakter van de daad van verdachte niets anders is dan een bedreiging met woorden. Uitspraak 8 Augustus a.s. DE BERGING VAN HET GOUD VAN DE LUTINE. Gisterenmorgen ongeveer 3 uur zyn de sleepbooten Holland, Volharding, Texel en Vlieland van de firma Doeksen en Drost met de overige deelen van den toren van den heer Beckers naar het Lutine-gebied vertrokken. De weersomstandigheden zyn schitterend en men heeft vandaag alle hoop, dat het toestel gereed zal komen en met het leegpompen kan worden be gonnen. De toren staat nu geheel recht. De belangstelling van het publiek voor deze berging is groot. De Terschellinger Stoomb.maatschappy organiseert van Harlingen uit plezier tochten naar het bergingswerk. Gistermiddag is onder gunstige om standigheden het eerste cyünder-vormige gedeelte op den „Lutinetoren" geplaatst. De motorpomp is dus thans boven het wrak. Vandaag zal waarschijnlijk aan het pompen worden begonnen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7