TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Hst recht van vergaderen van P.i. en P.NJ. beperkt. „Omdat jij mijn geluk bent". 7309 EERSTE BLAD AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG Dr. Schacht over de Londensche conferentie. - Rome als politiek centrum. Nederlandschs Middenstandsbank KONINGSTRAAT 7 Spaarbank Bewaarkluis De onrust in de Noord-Westelijke grensprovincie van Britsch-lndië. De arrestatie van Gantjhl. Een regeeringsverklaring. in 50 dessins, kleur-eoht, - waoch-echt, S. A. KAIEIM Zn. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct. ;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgava N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Dr. Schacht over de Londensche con ferentie. In den komkommertijd is het niet zoo gemakkelijk een overzicht te vullen met pakkende onderwerpen, al is onze tijd dan ook rijk aan sensationeele gebeurte nissen. Op het oogenblik schijnt toch alles zoo n beetje stil te staan, uiterlijk dan ten minste en wij grijpen gaarne de gelegen heid aan iets te vermelden uit de radio- speech van den president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, die dezer dagen voor den microfoon een redevoering heeft gehouden tot de Ver. Staten, over de Lon densche conferentie. Hij verklaarde daar in van meening te zijn, dat zelfs indien op de conferentie overeenstemming ver kregen zou zijn over de monetaire vraag stukken, de conferentie toch geen werke lijk resultaat zou gehad hebben, omdat de twee grootste problemen waarvoor de we reld staat, n.1. dat der schulden en van de werkloosheid, niet opgelost zouden zijn.. De internationale politieke schulden kun nen volgens Schacht slechts door politieke overeenkomsten geregeld worden, hetgeen ligt buiten den werkkring van een econo mische conferentie. De binnenlandsche- schulden-problemen zijn slechts op te los sen door een goede nationale politiek. De preciatie is daarvoor geen goede oplos sing, veel natuurlijker middelen zijn ver laging van den rentevoet en belastingver laging voor den debiteur. De bestrijding der werkloosheid is eerst recht een natio nale taak en wat dat betreft wees dr. Schacht op de nationaal-socialistische po litiek als voorbeeld. Na de mislukking der Londensche con ferentie blijft voor Duitschland alleen de weg open tot uitbreiding van het contact met den wereldhandel dooor het sluiten van bi- of multi-laterale accoorden. Aan het slot van zijn rede ging dr. Schacht in cp de transfermoeilijkheden, va.junce de Rijksbank reeds sinds 1924 te kampen heeft. Hij wees er aan de hand van eenige berekeningen op dat Duitsch land zijn schulden niet kan betalen wan neer de exportmogelijkheden niet vergroot worden. Rome als politiek centra van Europa. Rome, of eigenlijk Mussolini, komt in den laatsten tijd steeds meer te staan in het centrum van de Europeesche belangstel ling. Wij hebben al eenige malen mede- deeling gedaan van het feit, dat leidende figuren uit de Duitsche politiek naar Rome zijn gegaan om samenspreking met den Duce en voorlichting en veel van wat er in Duitschland gebeurt en wat er ge beurd is, is naar het model van Italië. Doch ook andere dan Duitsch-politieke figuren hebben den laatsten tijd een trip naar Rome gemaakt om rechtstreeks met Mussolini van gedachten te wisselen. KANTOOR OEN HELDER Het Hbl. schreef dezer dagen: Musso lini van gedacahten te wisselen. Het Hbl. schreef dezer dagen: Musso lini recipieert de machthebbers van Euro pa en zijn invloed op de algemeene poli tieke constellatie groeit gestadig! Het is daarom te begrijpen zoo schrijft het blad dat het bezoek van den Hongaarschen premier, die drie dagen te Rome heeeft vertoefd, overal groote be langstelling heeft gewekt en men zich allerwege afvraagt wat wel de eigenlijke 'politieke beteekenis van deze samenkomst is geweest. Een bijeenkomst, welke onder zulke arondig gewijzigde en geheel andere omstandioheden plaats had als die, welke bestonden, toen generaal Gömbös na zijn optreden als premier, voor het eerst een bezoek bracht aan den leider van het sinds jaren bevriende Italië. Generaal Gömbös heeft gedurende den tijd, dat hij de leiding in zijn land in han- den heeft genomen, getoond, een politicus te zijn, die de realiteit onder het oog durft te zien. Hij zal zich daarom wel geen illu sies meer maken over de kansen van de revisionistische politiek, zooals die eenigen tijd zich ontwikkelde. Van een revisionis- tisch blok is n.1. tengevolge van Duitsch- Tands aggressieve houding tegen Oosten- I rijk en de daarbij duidelijk gebleken be- doelingen van Berlijn, geen sprake meer. En dientengevolge staat Hongarije thans I voor de keuze tusschen twee politieke richtingen. Ongetwijfeld blijft de grondslag en het einddoel van de Hongaarsche buitenland- jsche politiek de herziening van het verdrag Ivan Trianon. Maar de weg, welke daar- i heen moet leiden, schijnt sinds de gewij- l zigde houding van Italië, voor Hongarije een andere geworden. Het lijkt daarom aannemelijk, dat Gömbös, zonder de j vriendschappelijke betrekkingen met Ber lijn op te geven, de gevaren voor Hon garije inziet van het volgen van een avontuurlijke politiek en dat hij de voor keur geeft aan een politiek van afwachten hoe de toestand zich verder zal ontwikke len, waarbij intusschen de vriendschaps banden met den Italiaanschen bondgenoot nog versterkt worden. Mussolini zal ongetwijfeld, zoo mag men aannemen, den Hongaarschen pre mier gewezen hebben op de wenschelijk- heid om voorloopig alle illusies omtrent revisie op te bergen en betere tijden af te wachten. De tijd moet worden afgewacht, waarop Italië en Hongarije samen kunnen wer ken om langs vreedzamen weg de reor ganisatie van Midden-Europa ter hand te nemen en de scherpste tegenstellingen, I zooals die door het vredesverdrag zijn ontstaan, te verzachten. I Het zal waarschijnlijk voor generaal i Gömbös, indien hij werkelijk de „Italiaan- sche keuze'' heeft gedaan, geen gemakke lijke taak zijn om zijn landgenooten, die zoo hartstochtelijk uitzien naar politiek herstel, er van te overtuigen, dat bij de huidige conjunctuur een politiek van ,,wait and see van afwachten, de beste kan sen biedt. Van belang is daarom, dat hij, ofschoon hij in politiek opzich waar- schijnlijk niet veel meer naar huis kan mee brengen, dan de verzekering van een ver sterking van de goede betrekkingen, het geen wellicht binnenkort tot het sluiten van een nauwere Hongaarsch-Italiaansche alliantie kan leiden, op economisch gebied eenig meer practisch resultaat heeft ver kregen. Verzekerd wordt nJ., dat Italië de verplichting op zich heeft genomen, om den invoer van landbouwproducten uit Hongarije aanmerkelijk te bevorderen. Kotkai gebombardeerd. Naar Reuter uit Simla meldt, hebben de Engelsche vliegtuigen Dinsdagochtend Kotkai gebombardeerd. Zooals men weet, worden de Bajauri aldus bestookt, omdat zii geweigerd hebben de onruststokers, die agenten zijn van den „dollen fakir" der Opper-Mohmands, uit te leveren, ge lijk hun eerst verzocht en daarna bü ulti matum gelast was. Zondag hebben vlieg tuigen over Khar, Kotkai en omstreken gevlogen en biljetten met een aankondi- j ging van het bombardement uitgeworpen. In den omtrek van Khar ziin de vliegtui gen druk beschoten, doch geen enkel schot heeft de toestellen geraakt. Vrijheid van beweging in het district, waar hij zich bevindt. Gandhi is Dinsdagmorgen gearres- j teerd wegens een vergrijp tegen de ge-1 wone wet en niet als de vorige maal als een politieke gevangene. Voorloopig is hem dan ook alleen verboden het district, waar hij zich bevindt, te verlaten, maar hij is persoonlijk vrij in zijn bewegingen zoolang hij geen toespraken tot de be volking zal houden. Dit is hem nadruk kelijk verboden. Lord Wellington, de onderkoning, is gister te Bombay aangekomen, en heeft wegens den moesson zijn intrek genomen in het hooger gelegen paleis van den vorst van Baroda. Verwacht wordt dat de onderkoning met de autoriteiten te Bombay verder overleg zal plegen. De regeeirng van Bombay heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de rede nen van Gandhi arrestotie uiteengezet worden. De regeering betoogt, dat er i geen wezenlijk onderscheid bestaat tus schen algemeene en individueele burger lijke ongehoorzaamheid en dat Gandhi verwacht, dat de individueele ongehoor- zaamheid tot algemeene ongehoorzaam heid zal leiden. Zij wil herhaling van de ongelukkige gevolgen van een vorige ongehoorzaamheidscampafrne voorkomen. I De regeering heeft Gandhi's aanbod om haar zijn Seminarie over te doen, gewei gerd. ROOSEVELTS CODE IN DE AUTOMOBIELINDUSTRIE. De voornaamste automobiel-indusiri- eelen, uitgezonderd Henry Ford, hebben de nieuwe regeling onderteekend, w aar bij zij zichverbinden tot het invoeren van de maatregelen, die zijn voorzien in de nieuwe regeling van president Roose- velt tot verkorting van den werktijd en verhooging van de loonen. De fabrieken die tot invoering van deze maatregelen overgaan aanvaarden de 35-urige werk week, terwijl de minimum-loonen zijn vastgesteld op 34 dollarcent per uur in steden met meer dan 500,000 inwoners, 417a ct. in de steden met tusschen 250,000 en 500,000 inwoners en 40 ct. in steden met minder dan 250,000 inwoners. Kin derarbeid wordt geheel afgeschaft. In industrieele kringen gelooft men dat door deze maatregelen 60,000 arbei ders meer in de industrie te werk gesteld kunnen worden. DE EX-KROONPRINS OVER HITLER. Hij gelooft In het slagen van Hitier. De Duitsche kroonprins spreekt in zijn in de Sunday Dispatch verschijnende herinneringen over het nieuwe Duitsch land en Hitier o.a.Geen land is ooit door commissies, comité's of raden gered. De hoop der wereld is gevestigd op groote persoonlijkheden. Wij hebben niet zoo zeer de uitvinding van nieuwe machines noodig als wel mensclielijke motoren zooals Mus solini. Duitschland ik spreek op grond van persoonlijke waarnemingen en in drukken heeft het geluk aan het roer zijner regeering in Adolf Hitier een per soonlijkheidvan het formaat van Mussolini te hebben. 14 jaar lang heeft Hitier ge worsteld om de ziel van Duitschland door zijn geheele en volledige geestelijke, mo- reele en lichamelijke kracht in te zetten. Hitler's prestaties zijn volgens mijn mee ning een waarborg, dat hij ondanks de groote moeilijkheden die hem in den weg staan, het groote doel bereiken zal, dat hij zich gesteld heeft. Hitler's stout moedige en meedoogenlooze strijd tegen het marxisme heeft Duitschland gered van het bolsjewisme. Wanneer het spook van het roode gevaar thans gebannen is, dan is dat feit van het grootste belang voor Europa, voor Amerika en voor de geheele beschaafde wereld. NAZI-PROPAGANDA IN ZUID-WEST-AFRIKA. In den Wetgevenden Raad van Zuid- West-Afrika heeft een lid een motie in gediend om de regeering uit te noodigen maatregelen te treffen tegen de uitwas sen van de Nazi-propaganda, o.a. verbod van het dragen van uniformen zondei vergunning van het boycotten van een speciaal ras of van een speciale ge meente in het zakenleven. Uit Duitsch land hebben de Nazi-Duitschers daarop bevel gekregen er voor te zorgen, dat de betrekkingen met de andere groepen der bevolking niet worden verstoord. Een ver zoek van de Duitschers om de motie in te trekken, werd van de hand gewezen. In Pennsylvanië hebben meer dan 20.000 mijnwerkers op meer dan 20 mij nen het werk gestaakt. Zij eischen erken ning van hun vakorganisatie. Er heeft een gevecht met manschappen van den sheriff plaatsgehad, tengevolge waarvan tien personen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. STAGNATIE ENGELSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Opnieuw wordt melding gemaakt van stagnatie in de onderhandelingen tus schen Engeland en Rusland over een nieuwe handelsovereenkomst. Er zijn n.1. geen schikkingen getroffen voor verdere bijeenkomsten. HET JAPANS! HE VLOOT- PROGRAMMA. Het nieuwe Japansche vlootprogram, ten bedrage van 59 millioen pond ster ling, is gisteren ter goedkeuring bij het Japansche ministerie van marine inge diend. Het programma loopt tot het jaar 1938. Voor het eerste jaar is een bedrag van 12 millioen pond uigetrokken en zui len o.a. twee lichte kruisers, twee vlieg tuig-moederschepen, een mynenlegger, veertien torpedobootjagers en zes duik- booten worden gebouwd. Na afloop van het Londensche vlootverdrag in 1936 zul len vier torpedobootjagers en vier duik- booten worden gebouwd, terwijl acht Tma-mV duikbooten worden gebouwd, z nieuwe luchteskaders ten behoeve van de marine zullen worden gevormd. HET BOMBARDEMENT VAN KOTKAI. Reuter meldt nader omtrent het lucht- bombardement van het Bajauri-stadje aan de N.-W. grens in Br.-Indië, dat de waarschuwingen door de vliegtuigen reeds twee dagen geleden afgeworpen, de inwoners volkomen in staat hadden ge steld hun huizen te verlaten. Bovendien zijn deze woningen slechts gebouwd van leem en hout en gemakkelijk te herstel len. De vliegers hebben niets bemerkt van slachtoffers, want het plaatsje heet volkomen verlaten. De colonne, die de bevriende Halimzai-1 stammen te hulp is gekomen, is Dinsdag j ongeveer 16 K.M. noordelijker opgerukt en kan nu direct tegen de Mohmands ageeren. SS 1 Ir. Soekarno gearresteerd. Batavia. Ir. Soekarno, de nationalisti sche leider, is hedennacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden ge- interneerd. Het vergaderrecht van de P. I. en de P. N. I. is beperkt. Naar Bandoeng overgebracht. Padalarang. De in een tweede klas coupé reizende ir. Soekarno is alhier uit Batavia aangekomen. Hij werd overgenomen door 1 twee rechercheurs, die hem naar Ban- doeng per auto vervoerden en naar de ge- vangenis Scekamiskin overbrachten. Batavia. De arrestatie van ir. Soekarno verwekte overal groot opzien. Dit bleek 1 o. a. uit de enorme belangstelling, welke aan den dag gelegd werd in den Volks raad, waar hedenmorgen de regeerings- gemachtigde voor de politie, mr. Vonk, een regeeringsverklaring aflegde. De hoofdinhoud van deze regeeringsverkla ring luidt als volgt: „In overeenstemming met den Raad van Ned.-Indië is bij besluit van den G.-G. van heden goedgevonden en verstaan: lo. dat in geheel Ned.-Indië de verga derrechten van de vereenigingen P. I. en P. N. I. onderworpen worden aan de vol gende beperkingen: Art. 5 van het Konin klijk Besluit, afgekondigd in het Staats blad voor Ned.-Indië 1919, Nr. 27, is van toepassing op alle voor het publiek toe gankelijke vergaderingen, alsmede op ver gaderingen, gehouden op plaatsen, welke als regel voor het publiek toegankelijk zijn. 2o. Deze vergaderingen worden niet toegelaten, tenzij tenminste vijf dagen van tevoren hiervan is kennis gegeven aan het hoofd van plaatselijk bestuur, die bevoegd '3 het houden van vergaderingen te ver leden. 3o. Van toepassing zal zijn het bepaalde in artikel 6 en 7 van bovengenoemd Ko ninklijk besluit." Tevens deelt de regeering mede, dat de leider van de P. I., de heer ir. Soekarno, is gearresteerd in verband met het mis- per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-colleetie drijf, strafbaar gesteld bij artikel 143 bis van het Wetboek van Strafrecht, gepleegd in het verspreiden van een brochure, ge titeld: „Ment.japai Indonesia Merdika". Door de regeering wordt de internee- ring van den heer Soekarno in overweging genomen. Het lankmoedig standpunt verlaten. De regeering refereert aan wat zij in den Volksraad mededeelde op 6 Augustus 1929, welk© verklaring werd geciteerd in de regeeringsverklaring. welke op 10 Januari 1930 in den Volksraad werd afge legd. Voorts wordt verwezen naar de rede, door den G.-G. gehouden op 16 Juli 1930, uit al welke citaten blijkt, dat de regeering reeds toenmaals voorzag, dat zij wellicht niet zou kunnen volharden bü het lank moedig standpunt, waaraan zii zoo lang mogelijk heeft vastgehouden. De regeering meent thans, dat dit stand punt niet langer verantwoord is. Thans dient paal en perk te worden gesteld aan den onmiskenbaren invloed van de massa ten kwade. Concludeerend hoopt de regeering, dat de inwerkingtreding van de gedeeltelijke beperking van het vergaderrecht haar gunstige uitwerking niet zal missen. Zoo noodig verder gaande maatregelen. Zii zal echter tot verder gaande maat regelen moeten overgaan, wanneer mocht blijken, dat andere vereenigingen zich niet willen voegen naar den wil van de regeering om de bevolking te beschermen tegen invloeden die zich verder mochten keeren tegen de staatsbelangen en de be langen der onderdanen, welke de regeering aanmerkt als onaanvechtbaar. (Aneta) De Nw. Rott. Crt. teekent bü dit bericht o.m. aan: Wat de directe aanleiding is voor het optreden van de regeering op dit oogen blik, blijkt niet duideliik uit de regee ringsverklaring. Wellicht is er verband Een Heldersche roman door WILLIARIS. XV) „Goed dat u komt juffrouw, nu wilt u me wel even helpen. Ik kan het weer niet eens worden met die betoerde das!" Zy strikte zijn das en bekeek hem goedkeurend. ,,'t Wordt tijd dat je gaat trouwen Hans, dan heb je altyd hulp bij de hand, maar 0111 te trouwen moet je met zijn tweeën zijn!" „Kom kom Hans, je kunt toch zeker wel meisjes genoeg krijgen, zoo'n knappe jongen als jij! „Wel, als ik niet zoo oud was, zou ik dadelijk verliefd op je worden," zei ze lachend. „Maar alle gekheid terzijde Hans. Mijn dochter is al naar mijn schoonzoon, die achter het spoor woont en ik wou er ook nog graag een poosje heen. Wil je, als je weggaat, de deur goed sluiten?" „Zeker juffrouw, wees daar maar ge rust op hoor. Dat komt in orde. Veel plezier vanavond!" Terw;jl zqn hospita wegging, kleedde hij zich verder, onderwyl een deuntje fluitend. Hij was in een opgewekt humeur. Straks zou hij immers Nelly weer ont- woetenf Hij ging naar beneden, sloot de deur goed af en slenterde langzaam de Keizei- straat uit, langs het plantsoentje. Op het Koningsplein zag hij op de klok van de Katholieke kerk, dat het nog kwart voor acht was. Ik ben vroeg genoeg dacht hij, terwyl hij de Postbrug overging en den Kanaal- weg een eindje opliep. Nu kwam hem weer het beloofde be zoek bü de Kluif in gedachten. Hü zou Nelly vragen of ze meeging, dan kreeg ze meteen wat meer kennissen hier. Zü zou wel met Truus kunnen opschie ten. Het beste zou zijn als hy haar vooraf vertelde hoe die twee leefden. Dan kon ze zelf uitmaken of ze nog mee wilde gaan. Maar zoo bekrompen is ze niet, dacht hij. Hy keerde weer terug. Wel, daar was ze al vlak bij de kerk! Haastig liep hy op haar toe. „Dag jongen," groette ze blij. „Liep je al op 111e te wachten?" „O, ik was hier pas een kwartiertje hoor. En hoe heeft mijn pas weergevonden vrouwtje vannacht geslapen?" Zijn belangstelling en zijn hartelijke woorden deden haar goed. Ze had ook zoo weinig teederheid in haar leven ondervon den. Het liefst was ze hem dadelyk om zün hals gevallen. „Wel jongen," zei ze haar best doende om haar stem zoo gewoon mogelyk te doen klinken, „zooals gewoonlyk. prg slecht!" „Wat zeg je daar, slecht? Maar kindje, je bent toch wel goed gezond. Wat scheelt er dan aan?" „Neen Hans, jongen, dat vertel ik je later misschien nog wel." „Weet je wa wet doen?" zei hij harte- lyk? „We zullen een flinke wandeling gaan maken, want ik denk, dat je niet genoeg in de buitenlucht komt. Heb ik het ge raden?" Zü liet hem maar in dien waan. „Goed jongen, laten we dat dan doen." „Maar vanavond moet ik op bezoek," ging hy voort. „Je weet wel, die vriend, waar ik gisterenavond mee stond te pra ten, dien had ik beloofd te komen. Truus rekent er ook op. En ze hebben zoo'n lief kind. Kom, we zullen nog wat omloopen, dan zal ik je eerst hun geschiedenis vertellen. Misschien dat je dan niet eens naar ben toe wilt!" „Stil boy, niet zeggen, jou vrienden zyn ook myn vrienden. Maar daarom wil ik heel graag hun geschiedenis hooren." Nu vertelde hü op eenvoudige wyze wat hy wist van Truus en hoe dapper ze zich die twee jaar had gehouden. Hoe zij tenslotte om in leven te kunnen blyven, bijna al haar meubeltjes had moeten ver- koopen en toen door de ziekte van haar dochtertje byna tot wanhoop was ge bracht. Hy vertelde hoe de Kluif altyd voor haar in de bres gesprongen was en ten slotte had aangeboden om met haar sa men te werken tot zy weer wat op dreef kwam en dan met haar te trouwen. Hü verdedigde zün vriend warm, „en," zoo besloot hü, „ze komen nu al aardig in hun huishouding. Ze leven nu al als ge trouwden, maar zoo gauw ze bet doen kunnen gaan ze werkelijk trouwen. Ik weet Nelly. dat jij niet zoo kleingees tig bent, daarom vroeg ik of je mee wilde gaan. Het zyn allebei beste menschen hoor en je zult er heusch geen spyt van hebben. Je moet eens kijken hoe goed die twee het samen kunnen vinden. En het kind is een schat. Zy heet Flora en noemt my altyd oom. Ik kom er heel dikwijls." Met groote belangstelling had Nelly ge luisterd. Het trof haar weer, hoe trouw hy voor zyn vrienden opkwam. „Maar natuurlijk Hans, ik ga graag met je mee. De Kluif heb ik gisteren avond al gehoord in den Schouwburg, dat is een leukerd zeg! En Truus! Ik wet zeker dat ik veel van haar zal houden, na wat je me verteld hebt. Let eens op, dat wij goede vriendin nen worden." Zy voelde, zonder haar gezien te heb ben, bewondering voor de vrouw, die zich niet stoorde aan praatjes, maar met den man van haar keuze durfde te leven in vrye liefde. Zü vroeg zich af, of zü onder dezelfde omstandigheden hetzelfde zou doen. Had Truus niet volkomen gelyk, dat ze zich niet aan anderen stoorde? En, zoo besloot ze haar gedachtengang, met Hans zou ik het zeker doen, als hij het me vroeg. Onder het gesprek waren ze de Zaag molenstraat ingeloopen en by het huisje van Truus aangekomen. „Hier is het," wees Hans. „Kijk niet te veel naar het huisje, maar kyk vooral naar de brave menschen, die er in wo nen." Hü tikte tegen de ruiten en wuifde naar Flora. „Dag kleine zus," riep hij. De deur ging open en de Kluif be groette hen met de woonden: „Welkom tusschen de muren van ons trotsche kasteel!" Hü ging hen voor door het nauwe gangetje. „Hier is ons lang verwachte bezoek Truus," kondigde hy aan. Hy maakte een buiging voor Nelly en verzocht met een echt Haagsch accent in zyn stem: „Hans, zou je zoo goed willen zyn ona voor te stellen aan deze schoone dame." Lachend voldeed Hans aan dit verzoek en stelde haar voor als een goede vrien din van hem uit Rotterdam, die sinds korten tüd in Den Helder woonde. De beide vrouwen keken elkaar een oogenblik oplettend aan. Het onderzoek, hoe kort ook, scheen beiden te voldoen en Nelly wist nu reeds dat. wat zy daar straks tegen Hans had gezegd, waarheid zou worden. De Kluif kwam met Flora aandragen. „Zeg groote meid, geef jy je nieuwe tante nou eens heel netjes een handje. Jy boft maar weer he? Zoomaar ineens een splinternieuwe tante erby!" Nelly pakte haar van hem aan en gaf haar een paar klinkende zoenen op de rozige wangen. „Jy bent zeker altyd zoet hé?" vroeg ze aan Flora. „Je hebt zulke mooie roode wangen! „Ik altüd zoet," zei de kleine meid. die dadelük vertrouwen scheen te stellen in de nieuwe tante. Door dit voorvalletje had zy dadelijk het hart van Truus voor zich gewonnen. Haar moeder kwam haar nu halen. „Kom meisje, je had allang moeten sla pen. Zeg tante maar goeden nacht." Het kind hief haar kopje op en stak haar lipjes naar voren. „Nacht tante," zei ze, haar mollige armpjes om Nelly's hals slaande. „Nacht schatje, zoet gaan slapen hoor!" Truus bracht haar weg, onderwijl zij knikkebolde van de slaap en toch nog druk babbelde over de nieuwe tante. Tot zyn genoegen zag Hans, dat de beide vrouwen alras in een druk gesprek gewikkeld waren. De Kluif verzocht Hans mee te gaan kyken, achter op liet erfje, waar hy doe week een nieuwe droog- stelling had neergezet. Er was een klein stukje grond over. dat met mooi gras begroeid was en dat de Kluif aanduidde met den weidschen naam van „bleekveld". „Wil je wel gelooven Hans, dat we het werk byna niet meer afkunnen! De zn ken gaan goed hoor. Ik vind het echter voor Truus veel te druk. Die moet er be slist een flinke hulp bü hebben om haar te helpen strijken. Jongen, Hans, ik heb groote plannen in myn hoofd hoor. Als de zaken zoo bly ven gaan, dan denk ik er hard over om het varen er aan te geven. Ik weet nu wel zoo'n beetje wat het is. Wy hebben a' zoowat van alles ondervonden en we zijn overal geweest. Nu, na mijn kennismaking mei Truus. ik bedoel sinds wü samenleven, heb Ik wel begrepen dat dat zwei-ven heel mooi is, maar je blyft zwerver. En ik geloof dat een huisje met een vrouw en een kind erin. veel mooier is 0111 voor te wer ken. Zie je die schuur hiernaast? (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1