/EN UIT INDIË. leiiit Fratellini's, de beroemde Parijsche clowns die in den korten tijd dat zij enkele jaren geleden hier ai eens op- ■i' öt traden zich vele vrienden verworven hadden en die thans met een volledig varieté-gezelschap om zich heen ge- h<le; gehaard Carré onveilig maken vooj ien, menschen die niet meer kunnen of wil len lachen om ons aller mensehelijke zotheid. Congressen De reeks zomersche, internationale congressen is, hét moet gezegd, ver geleken bij die van vroeger jaren niet groot. Maar die er gehouden worden itjes mogen er dan ook zijn. Zoo hadden we >ee]. dan deze week binnen onze muren het derde Montessoricongres, dat in de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes aan de Euterpestraat bijeen kwam, dr. Montessori, de bekende Italiaansche onderwijshervormster was er de eere- gast en werd er o.a. bij de opening toe gesproken door den wethouder van Onderwijs. In haar beantwoording van de begroetingsredevoeringen maakte mevr. Montessori, via dezen wethou der, ons gemeentebestuur het compli ment, dat het aan de Montessori aan hangers de schoonste school ter be schikking had gesteld welke zij nog ooit gezien had. Inderdaad is het, voor wie de verhoudingen eenigszins kent, duidelijk dat er misschien geen stagl ter wereld is die zooveel gedaan heeft om de ideeën die aan het Montessori onderwijs ten grondslag liggen te pro- pageeren onder alle lagen der bevol king als Amsterdam en dat wij hier "S ook een grooter aantal toegewijde 'eD Montessori-werkers vinden dan waar ook. De cynicus, die zegt dat de groote 1 menschen, die de wereld zoo gron- dig in de put hebben geholpen, toch ■a wei bijster ijdel moaten zijn om zich te verbeelden, dat zij nu eens onder lil elkaar, per congres, vergadering en t- vrreeniging, zouden kunnen gaan uitmaken wat wel de beste manier is de om kinderen op te voeden en te leeren, :et krijgt oogensehijnlijk het gelijk in es deze tijden wel aap zijn zijde! Dat hij >n met een soort medelijdende glimlach kt al dat gecongresseer én getheoretiseer van de duizend en een onderwas-spe cialisten afwijst, kan men hem moei lijk kwalijk nemen. Voor dit Montes- sori-congres en de Montessori-methode zal hij dan toch evenwel een uitzonde ring moeten maken. Deze Montessori- s menschen komen hier op dit Congres, zooals de leidster in een geestige toespraak deed uitkomen, waarlijk niet bijeen om na te denken en te praten „hoe zij het onderwijs kunnen ver anderen", om dan uiteen te gaan, weer bijeen te komen teneinde elkaar mede j te deelen wat zij meenen gevonden te i' hebben. „Wij hebben niet na te den ken", zei dr. Montessori. „Het kind heeft ons immers alles geopenbaard. 1 Het heeft alle problemen opgelost. Laat de anderen de verantwoordelijk heid van hun hervormingen dragen. 1 Wij hebben geen verantwoordelijkheid. „Die draagt als het ware het kind zelf door zijn wezen Wij hebben niets aan het kind te leeren; wij hebben alles van het kind te leeren. Aan dezen stelregel, waarvan de Montessori-methode en ook dit Montessori-congres uitgaat, kan, dunkt ons zelfs een cynicus zich moeilijk ergeren. Ouden van dagen Niet dat er ook soms niet van ouden van dagen veel te leeren valt. Hebben wij hier in Amsterdam niet onzejonge ouden van dagen: Mevr. MannBouwmeester, waarvan opge wektheid van geest, belangstelling in het leven te leeren valt? Hebben wc niet onze mevr. de Boervan Rijk, „Hesje" of Kniertje in den volksmond geheeten, die onlangs 80 jaar werd en die we bij die gelegenheid danig ge vierd hebben ter eere van diezelfde eigenschappen en van wie ook nog ge leerd kan worden, dat men nooit te oud is voor een.... gezonde sportbe oefening (behaalde zij niet nog eenige jaren geleden haar zwemdiploma en kan men haar niet thans nog, ter ge legenheid van de opening van een nieuw zwembad of ander waterfestijn met fiksche slagen het koele nat zien klieven?) Ja, die ouden van dagen van een vorig geslacht, en dan voornamelijk van een vorig kunstenaarsgeslacht, (de onlangs 75 jaar geworden Catha- rina van Rennes, die h.t.s. ook nog steeds met groote opgewektheid haar diverse, veel bezochte zangcursussen voor kinderen leidt, mag ook nog wel even genoemd worden), dat is toch w el iets merkwaardigs.Zal ons ge slacht, dat toch zooveel hygiëni scher leeft, aan kampeeren, zonneba den en wat dies meer zij doet, dat niet meer zoo onmogelijk geleed en niet meer ingepand is. eenmaal tot de acht kruisjes genaderd, ook zoo vitaal zoo evenslustig, energiek, moedig en op timistisch zijn? Men twijfelt er wel eens aan en daarmede tevens aan ai die.... moderne zon, moderne open lucht, moderne Schillerkragen en da- mes-sportpantalons. De zeeslang-brug. Met de rijke Amerikanen is in de laatste zomerseizoenen ook de eertijds door de pers in deze weken druk ver eerde zeeslang langzamerhand uit het gezicht verdwenen. Crisis en andere buitengewone dingen van den dag de den de vraag naar zeeslang-verhalen danig verminderen. Niet dat men ook nu nog niet in dezen vacantietijd, vacantietijd ook ten deele voor het nieuws", aan vele kranten min of meer copy-behoeftig is en dientenge volge meer dan anders lange verhalen plaatst over ijsberen aan de Noordpool, voorwereldlijke geraamtes in don ker Afrika, oude beschavingsresten in midden Mexico en dergelijke we tenswaardigheden meer; niet dat mon ook nu niet vele zaken die men in het winter-seizoen met enkele korte ver slagen en berichten zou afdoen, doet uitdijen tot ware vervolgromans in ver schillende deelen. Zoo heeft men de laatste weken van het vervoer en het plaatsen van de nieuwe brug in het Merwedekanaal in vele gevallen zulk een schier niet ein digenden vervolgroman gemaakt. Dit „sprookje der moderne techniek", dit „prachtig w onder-staaltje van inge nieurskunst" is tenvolle uitgebuit en tot in de kleinste bijzonderheden verteld en bezongen op allerlei wijzen en in allerlei toonaarden. Wij dingen niets af op de groote en goede technische prestatie die hier verricht is; wij doen niet onder in de aan de betrokken in genieurs betoonden eerbied. We zien alleen geen kans u nog weer eens met nieuwe lyrische ontboezemingen, met beschrijvingen van het „imposante gevaarte, scherp afstekende tegen den duisterenden avondhemel, waaronder de huizen langs den oever van het vreedzame kanaal aandoen als kabou terwoningen uit een dwergenrijk", aan boord te komen, teneinde kond te doen van het feit, dat de brug nu dan goed en wel op z'n plaats ligt en over eenige weken alles wat uit de stad via het Gooi het land intrekt, als het ei zonder oponthoud overheen trekt, dank baar zal stemmen. Dankbaar omdat dan eindelijk die zenuwtergende, altijd openstaande, draaibrug over het Merwedekanaal buiten dienst kon wor den gesteld. Bq gebrek aan voldoende zeeslang fantasie in dezen, volstaan wij hier met de bloote constateering van dit gelukkige feit. PIANOSPELEN. 80 ton vingerdruk vereischt. Bij het pianospelen moet door de vingers veel kracht ontwikkeld wor den. Men kan dit nagaan door een toets b.v. met een hoopje geldstukken te bezwaren en zal dan zien, dat men heel wat munten noodig heeft, eer de toets aanslaat. Om een passage uit een der zware stukken van Chopin, welke in ruim twee minuten moeten worden gespeeld, uit te voeren, moet een gezamenlijke vingerdruk worden uitgeoefend, gelijk aan het gewicht van 3000 kg. Voor het spelen van Chöpin-muziek gedurende een uur, wordt 22 a 80 ton vingerdruk vereischt en voor de muziek van Wag- ner in de meeste gevallen nog meer. De spierkracht van de vingers, wordt dan ook door het pianospelen verba zend versterkt en de bewering van pianisten, die zich ln langen tijd niet oefenden, dat zij geen kracht meer in de vingers hebben, om een zwaar stuk te spelenis geen uitvlucht! „Vertel me eens, lieve kind, hoe oud s iemand, die in 1895 geboren is?" „Dat hangt er van af, moedertje is het een heer of een dame?" WEET U AL... dat in het begin der 18e eeuw eerst in Schotland de banken in de kerken geplaatst werden? Voor dien tijd bracht iedere kerkganger zelf een -doel of bankje mee. ALS JE LACHT, DAN BEN JE RIJK ...en gelukkig tegelijk! Zij wist het maar al te goed! En in de eerste plaats mevrouw, geeft u uw man geen sterke koffie; anders windt hij zich te veel op! Ach dokter, ik geloof, dat u nu toen oi.gelijk hebt, want als ik hem slappe koffie geef, windt hij zich nog véél meer op!. Beste Jan. In de eerste plaats een berichtje dat vooral je vrouw en hare Marine-vrien dinnen zal interesseeren. In Soerabaja is een filiaal van Gerzon geopend. Nu zal toch geen enkele marinevrouw, die een term met haar man in Soerabaja meemaakte, ontkennen, dat daar be hoefte aan bestond. De modezaken hier zijn zeer wel uitgerust voor zomergoed en voor een Indische mode. Maar je behoeft maar de aankomst van een mailboot-trein mee te maken of de bin nenkomst van een mailboot in Amster dam of van de Rotterdamsche Lloyd, om te zien, dat de jurkjes, die de dames dragen, ietwat zonderling aandoen. Re den: ze zijn van tempo doeloe, dan wel de slachtoffers hebben weinig keus ge had in den Oriënt. Gerzon nu garan deert, door nauw verband per luchtpost met Holland, tegelijkertijd een „snufje" in Den Haag als in Soerabaja te kun nen lanceeren. De firmanaam beteekent een groote keus, zoodat een thuisvaren de vrouw niet bang meer behoeft te zijn in Holland aan te komen met een jurk, die een paar modes ten achter is, en H.ed. behoeft ook niet meer bij „Simon den dokter" in Port Said het hoogst noodige wintergoed te gaan koopen. Uit de krokodillenstad overigens wei nig nieuws. We oefenen naarstig voor de parade van 31 Augustus, welke dit maal, in tegenstelling met vorige jaren, in Soerabaja zal worden gehouden en niet in Batavia. Het kan een grootsch geheel worden, want de landmacht is sedert jouw vorige term hier ook be langrijk uitgebreid en waarschijnlijk zullen we wel combineeren. De kwestie van het Commando der Marine-basis Soerabaja is, meen ik, nog niet geheel voor elkaar. Destijds gingen er geruch ten, dat hier een generaal zou komen, hetgeen de positie van den kapitein ter zee, Marine-Commandant, eenigszins vreemd zou maken. Immers, wie be schikte dan over de hier te Soerabaja gelegerde landmacht en wie over het gebruik der Marine bij de verdediging van Soerabaja. Thans' bezoekt de gene raal uit Magelang van tijd tot tiid onze stelling. Het huis aan de Dükmans- straat, destijds gebouwd voor den Com mandant der Marine, is nu bestemd voor den vlagofficier eskadercomman- dant, terwijl de eerstgenoemde dignita ris behalve zijn bureau-huis op het ter rein der Oedjong-kazerne geen ambts woning heeft. In Malang waren races, het kampe ment der Marine was bewoond door een ..ploeg" Malanggangers, zoodat als van ouds verscheiden marine-officieren van belangstelling blijk zullen hebben ge geven. Ook de Karapan (stieren) races on Madoera zijn geweest. Ook daar placht de Marine altijd veel 'belangstel ling voor te toonen. Ik had echter niet genoeg verslaggeversbloed in de aderen dat ik van mijn verlof in de bergen naar de desbetreffende plaatsen ben gegaan om je er over te schrijven, te meer waar beide feesten aan de meeste van de lezers van mijn brief aan jou, oikomen bekend zijn. Als belastingbetalend ingezetene van Soerabaja heb ik natuurlijk belangstel ling in de behandeling van de gemeen- tebegrooting en sta versteld hoeveel geld, (ruim een ton) er weggaat aan sub- sidie's, b.v. 10.000 aan de dierentuin, waarin optimisten een komend stads park zien. Ds. Bartlema is de eenigste marineman in den raad en vraag ik me wel eens af als ik zoo 's morgens om 6 uur Dai-ua Ketabang en Goebeng zie leegloopen van marinemenschen. h>: hft toch mogelijk is, dat wij zoo weinig zeggingskracht in hooger genoemd college hebben. De droge tijd wil nog steeds niet ko men. Na die aardbeving in Zuid- Sumatra hebben we eenige dagen van voortdurenden regen in Soerabaja ge- WENKEN. Geen barsten bij het koken van eieren. Om het stuk gaan van eieren bij het koken te voorkomen, geeft men mei een fijne naald een klein prikje in de schaal. Het spreekt vanzelf, dat dn heel voorzichtig moet geschieden. Zijden kousen. Zijden kousen kunnen ons begeven, doordat een steek aan den bovenkant loslaat en in een minimum van tijd de enkel is doorgeschoten. Hoewel men deze steken tegenwoordig machinaal kan laten opnemen, is het voorkomen van steken vallen beter Men stikke hiertoe een paar cm van den boven kant af eenige rijen op de machine, de steken zitten vast en zullen niet vallen. had. De berichten van hooger genoem de ramp dringen langzamerhand tot ons door. Inöië wordt wel zwaar ge troffen dit jaar. Eerst die overstroo- ming op Midden-Java, muiterij op de vloot, en nu weer die aardbeving. Toch, ik heb dat in een vorigen brief ook al eens laten merken, onze interesse, vooral als er geen Hollanders bij be trokken zijn, is lang zoo groot niet als zulks in Nederland het geval zou zijn bü een dergelijk gebeuren. Hadden wii in den beginne gedacht, dat de 3-wielige motorvehikels, in plaats van de dogkar verbetering zou den brengen in het verkeer, zü blijken toch ook voortdurend ongelukken te maken en evenals hun door een paardje getrokken voorgangers op de raarste wijzen. Toch moet ik zeggen, voldoen zii wel, ook in het kleinverkeer tussehen Soerabaja en omliggende plaatsen. Heb .ie er geen bezwaar tegen om met een Chineesch of Japanner, kortom met een „vreemden Oosterling" in een demmo te zitten, dan kun je op ieder moment voor één gulden b.v. naar Malang, met het voordeel, dat je met harreng aan huis afgezet wordt en dus niet met koffer en al aan den grooten weg wordt afgezet, hetgeen weer taxikosten met zich meebrengt. Volgens de „Indische Courant" (men kan de Heldersche Courant noch mij dus publicatie van scheepsberichten verwijten) is het eskader thans op het M. E. en half Juli weer vaargereed voor oefeningen in de nabijheid van Soera baja. Van de berichten uit Holland ver nam ik, dat de Commandant veldleger order had gegeven, dat de korpseer bij de soldaten moest worden aangekweekt door te wijzen op heldhaftige daden, o.a. in het vaandel vermeld. Dit toch is bij ons korps mariniers reeds lang het ge val en ieder marinier heeft een desbe treffend boekje. Momenteel kruist hier in de Oost de Duitsche kruiser „Köln". Wii hebben hem nog niet gezien, maai? hopen, dat we hem hier of daar eens tegen zullen komen. We hebben hier een eskader, waarmee we voor den d.ag kunnen komen en dan is een vergelijk altijd prettig. Bovendien heeft de vloot hier heel weinig contact met buitenlandsche marines en het is juist ook voor de geoefendheid op het gebied van wacht- cloen. netheid van 't schip, saluten, kleeding, zoo goed, dat wij zoo nu en dan eens samen met een vreemd oor logsschip op een ree liggen. Zeemacht debuteerde afgeloopen Zondag in de eerste klas van den voet balbond. Een elftal kwam uit tegen de zeer sterke Thor-combin^tie en werd met 30 geslagen, hetgeen, het moge paradoxaal lijken, een zeer goed resul- taat is. Was Zeemacht in staat steeds over dezelfde menschen te beschikken, dan zou dit elftal tot het beste van Soerabaja bshooren, maar als het eska der vaart, dan is deze club wel erg ge handicapt. Onder enorme belangstelling wordt hier de film „Morgenrot" vertoond. Dat is immers die film. waarover in Hol land zooveel te doen is geweest. lederen avond stampvolle zalen, 't Is dan ook een goede film, welke natuurlijk ook door zeer veel marinemenschen bezocht wordt. Toch blijft de bioscoop hier een dure uitgang. Als je ziet wat je bij Piet van Twisk in Tivoli krijgt voor 90 ce'nt op den eersten rang en hier voor 1.50 op den tweeden, dan valt dit ook alweer in het voordeel van Holland uit. Amice, tot de volgende week. Nu we hier ook een winkel van Gerzon heb ben. kan het voor je betere 50 geen bezwaar meer zijn om naar de Oost te komen en zien we de tijding hiervan spoedig en met vreugde tegemoet. Henk.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 15