MAIS0N GERRITS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAO 5 AUGUSTUS 1933. OP EN OM HET BINNEHHOF j Eindelijk de zomerrust op het Binnenhof in aantocht. - Mr. Marchant, de „jolige" minis ter. - Weinig oppositie tegen de onderwijs- bezuinigingen. - Te soepel' - Een dienaar van de parlementaire democratie. - Het wetje voor de Koninklijke bekrachtiging rijp gemaakt. Bezuiniging bij eerste oefening en opleiding van het reservekader. Wordt lid van" SALON DE COIFFURE SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-106. omdat het verkeer is Vreemdelingen- Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG Radio-Programma. Het middel tegen zeeziekte. millioen guldeu, samen derhalve 83.6 mil lioen gulden bedroeg; blijkens de bank- staat per 10 Juli 1938 tot achtereenvolgens 32.5 millioen gulden en 10.6 millioen gul den, gezamenlijk dus tot 43.1 millioen gul den was verminderd. De totale verminde ring bedroeg mitsdien 40.5 millioen gul den, derhalve ongeveer precies het bedrag van 40 millioen gulden, dat de Nederland- sche Bank in Engelsohe Ponden Sterling omgerekend ter beschikking heeft gesteld van de Nederlandseh-Indisohe regeering voor de aflossing van d? ponJanleening 1923. B, op 15 Juli 1933. Wanneer in den herfst van dit jaar de volgende aflossing op die pondenleening van eveneens 40 millioen gulden zal' geschieden, is dos daarmede het gezamenlijk bezit van de Ne derlandsche Bank aan buitenlandsohe wis sels en saldi bii haar correspondenten in het buitenland tot het niet noemenswaar dige bedrag van 3.1 millioen gulden ineen geschrompeld. Daarmede is dan, wellicht voor tientallen jaren, een einde gekomen aan de aera van Mr. G. Vissering, tijdens wiens beheer soms voor honderd millioe- nen gulden waarde in buitenlan.dsche wis sels en saldi bii de correspondenten in het buitenland was belegd. Het tijdperk van het zoogenaamd ..rentegeveni goud" zal daarmede voorgoed zijn uitgeluid! I Keeren wij thans tot ons oorspronkelijk betoog terug. Goud en goud alleen in con- ditio sine qua non voor het land en voor de centrale credietinstelling van dat land, die beide onveranderlijk vast begeeren te houden aan den gouden standaard. Het goud blijft! En het malle, maar tevens ook het ge ruststellende van het geval is, dat ook de landen, die wèlbewust getracht hebben den gouden standaard overboord te zetten, ten leste de droeve, maai' tevens zeer nuttige ervaring moeten opdi en, dat ook voor die van den gouden standaard afvallige landen goud en goud alleen de waarachtige, on wrikbare basis blijkt te zijn, waarop zelfs de onderlinge niunrparitelt dier landen blijkt te stoelen. 7-ïi slechts het nu retds klassieke voor- hee.d van Engeland en Amerika, waar Pond Sterling en Dollar elkaar weer op 4.80 hebben gevonden, of er nooit «- m. ver andering ten kwade is geweest, of er nim mer uitvoerverboden van goud te Londen en Washington zijn afgekondigd! Zoo wreekt zich onontkoombaar het loslaten van den gouden standaard aan de landen, die gemeend hadden economische wetten te kunnen ontwrichten en die nu maar te laat! bemerken moeten, dat zii beide op de economische wereldzee boord aan boord blijven voortzeilen, weliswaar met dezelfde ladingen, maar die dan toch be rekend in gedeprecieerde valuta van niet 12.05 per Engelsch Pond Sterling, en 2.48 per Amerikaansohen Dollar, doch van 8.25 per Pond en 1.70 per Dollar. Voor Londen en voor Washington moet dit een droeve ervaring te meer zijn! Vooral, nu men het daar niet meer kan loochenen, dat de Ne derlandsche, de Zwitsersche, de Fransdhe, de Italiaansohe, de Belgische en de Pool- sche schepen eendrachtig in onveihreek- bare gevechtsformatie blijven voortzeilen met dezelfde volwaardige ladingen van nog immer 1.00 per Nederlandschen Gulden, 0.48 per Zwitsersche Franc. 9.75 per 100 Fransche Franc. 13.25 per 100 Italiaansohe Lire. 700 per 100 Belgische Franc en 0.28 per Poolsche zloty. Vereeniga flottille: houdt zee! Goud en goud alleen blijkt neg steeds de internationale betalingsverhoudingen te beheerschen, ten spijt van Londensche en Washingtonsohe regeeringsbesluiten; n'en déplaise, overigens knappe bereke ningen en bedenksels, ontsproten in de hersenkronkels van de professorale leden der Rooseveltsche „brain-trust"! Toen, nu al weer tien jaren geleden, de internationale speculatie den wèloverwo- gen aanval op de Fransche Franc begon, waardoor het Fransche betaalmiddel van ongeveer 10.per 100 Fransche Franc tot ongeveer 5.per 100 Fransche Franc ter beurze te Amsterdam verschrompelde, was het, «enerzijds aan de tastende poli tiek van den toenmaligen Franscben mi nister-president, anderzijds aan de leening van 100 millioen dollar door het bankiers huis van Pierpont Morgan aan de Fran sche regeering ter beschikking gesteld, ter ondersteuning van de Fransche Franc- koers tedanken, dat het Fransdhe betaal middel zich tenslotte op ongeveer 9.75 Nederlandsche Gulden per 100 Fransche Franc wist te stabiliseeren. Zoo dankt thans gansöh het Nederlan- sche volk het aan de eendrachtige samen werking tusschen den nieuwen Nederland schen minister-president en aan d£h pre sident-directeur van de Nederlandsche Bank, dat de Nederlandsche Gulden on veranderd zijn volle goudwaartfe heeft be houden. De Gulden In de nabije toe komst. En bedriegen de teekenen des tjjds ons niet al te zeer, dan zal het der internatio nale speculatie niet gelukken het vader- landsche betaalmiddel in de meer nabije toekomst te ontwrichten. Te minder, nu de zoogenaamde goudlanden, Nederland, Zwitserland, Frankrijk, België, Italië en Polen, elkaar steun hebben toegezegd door bemiddeling van de centrale credietinstel- lingen dier zes landen, waarbij de te Bazel gevestigde Bank voor Internationale Be talingen zich voorwaardelijk heeft aange sloten. Het zal in de komende jaren de nimmer te vergeten, nooit te wraken en onmisken bare verdienste van de heeren Dr. H. Co- lijn en Mr. L. J. A. Trip zijn geweest, dat zii ter Londensche conferentie Nederland voor den financieelen chaos hebben be hoed en paraat zijn gebleken en gebleven, waar het de waarachtige monetaire belan gen van Nederland betrof. Hoe staat het thans met onzen Neder landschen Gulden? Er is een gevaar ge weest, ontegenzeggelijk! Maar dékt gevaar is over de geheele linie glansrijk afgeslagen! Summa summarum: de Nederlandsche Gulden is veiliger dan ooit! WEEK KRONIEK van het- Nederlandsche volk ook jegens bepaalde toestanden in Duitschland mo gen bezielen een dergelijke handelwuze volstrekt ontoelaatbaar is en is hij bereid daaraan ten spoedigste een einde te maken? Den Haag, 3 Aug. '33. Oo het oude Binnenhof is de tradi- tioneele zomerrust nog maar altijd niet ingetreden. Het Lagerhuis ging de vorige week eindelijk voor een woek of wat uiteen, doch de Senatoren konden zich de weelde van een ongestoorde rust niet veroorloven althans nog niet! en dienden zich paraat te houden voor het afwikkeien van laatstelijk in de Tweede Kamer aangenomen wetsonwerpen. En dat daaronder zeer belangrijke maatrege len schuilen weet iedereen, die kennis neemt van de gestie op het Binnenhof. De wijziging van de Landbouwcrisiswet-1933 en het bezuinigingsontwerpje betreffende het lager onderwijs, dienen spoedig in het Staatsblad te verschijnen. Deze week eohter zullen de Senatoren er wel in slagen, het onvermijdelijke werk klaar te krijgen. Op den dag, dat ik dit schrijf Donderdag 3 dezer is de Eerste Kamer bijeengekomen, doch men is er natuurlijk niet in geslaagd de gan- scthe agenda af te werken. Maar het onder- wijswetje is in kannen en kruiken, en met groote zekerheid kan worden aangeno men, dat morgen, Vriidag, ook het land- bouwontwerp de eindstreep gemakkelijk haalt. Ik zal mii thans dus moeten bepalen tot de „avonturen" van het wetje-Marchant. Laat ik er maar dadelijk bijvoegen, dat die belevenissen van heel weinig schokken- den aard waren! Evenwel: nog zelden zal de Senaat een bewindsman achter de groene tafel heb ben gezien, die zoo „leukweg" met het hooge college omspringt gelijk mr. Mar chant, de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen deed bii het eer ste treffen met den Senaat! Zeker, in de achter ons liggende jaren heeft ons land ministers gekend, die de statig- en deftigheid van de zeer-uiterliike soort verafschuwden ik denk hier o.a. aan Exc. Kan maar als dezulken in de wat strakke .„sfeer" der Eerste Kamer verkeerden, dan bonden zii de ongedwon gen manier van doen wel iet of wat in en sloten zii zich onwillekeurig eenigszins aan bii den gepasten ernst, welke de hee ren Senatoren zoo bii voorkeur onder houden. Minister Marchant schijnt voor dien in vloed immuun! In de Tweede Kamer heeft bii kort ge leden in antwoord op een klacht over de, men zou kunnen zeggen „losse" leven dige, ja „populaire" manier, waarop Z.Exc. in officieele stukken zijn. gedach ten uit gezegd: „De ambtelijke stijl leer ik nooit!" Dat hebben onze Hoogerhuizers er varen! En ik kan niet zeggen, dat men zulks niet op prijs stelde. Er klonken zoo nu en dan lachsalvo's, waarbij de bewindsman zelf ook telkens hartelijk meelachte. Als een bewijs hoe „gemoedeliik" het toeging moge gelden het feit. dat mr. Marchant onder het praten in zijn broekzak tastte, er een doosje uit te voorschijn haalde, daar leuk weg een dropje of zoo uit opdiepte om het vlug in den mond te doen verdwijnen.... Bij oen andere gelegenheid riep Z.Exc. zeer openhartig uit: „Och, we heb ben allemaal wel eens een rede gehouden, waarvan we naderhand dachten: Nou.... die had ik beter achterwege kunnen laten.... Ik althans zei mr. Mar chant heb zoo wel eens gedacht!" De eerste kennismaking van minister Marchant met de Eerste Kamer was dus heel typisch. En om nu verder zuiver-zakeliik te zijn; de materie, welke hij te verdedigen had, baarde den bewindsman niet veel moeite. Aangezien de Senaat geen communisten telt, was er geen onoverwinnelijke oppo sitie. Slechts de heer Ossendorp (s.d.) liet voor den minister weinig waardeerende woorden hooren. Hii achtte door het ge- bodene de gemeentelijke autonomie of zelfbestuur tusschen deze twee begrip pen zag hij weinig principieel verschil onnoodig aangetast. Voorts meende hij, dat het recht der kleine minderheden van het openhaar onderwijs in de verdrukking komt. Wat de minister thans wil, kon de afgevaardigde moeiliik „gelijkstelling" noemen. De eisohen voor de oprichting van een openbare school worden ver zwaard en dat achtte de heer Ossendorp reeds voldoende om het openbaar onder wijs stiefmoederlijk bedeeld te achten. Doch wat het voornaamste was: de af gevaardigde verklaarde niet te zullen tegenstemmen. De overige sprekers hadden natuurlijk ook bedenkingen. De katholieke Senator De Jong toonde zich evenmin een vriend van liet voorgestelde hii deed begrij pen, hoezeer men in oonfessioneele krin gen beducht was voor achteruitzetting van het biizonder onderwijs doch de persoon van den minister vindt alom ver trouwen en daarom zou de afgevaardigde het wetje steunen. De heer De Jong rekent er op, dat de minister een coulante houding zal aannemen in die gevallen, waarin feitelijk reeds tot stichting of uit breiding van scholen was besloten. 's Ministers partijgenoot, mr. Slingen- berg, verklaarde het ontwerp zeker niet „met gejuich" te begroeten. Edoch: de nood der tiiden dwingt nu eenmaal tot aanneming, al is het dan met een be zwaard hart. Voorts trachtte de afgevaardigde het wantrouwen, dat hii de rechtsche groepen is gewekt door de spontane medewerking van links t.a.v. de bezuinigingen op het onderwijs, weg te nemen door te verzeke ren, dat hii en zijn vrienden pal staan voor de financieel^ gelijkstelling van het open baar en het hijzonder onderwijs. Prof. de Savornin Lohman (c.li.) ver klaarde, dat hij zich met het gebodene uit stekend vereenigen kon. Het lager onder wijs zei hij is een groote „slok-op". Een 6e deel van de Rijksfinanciën gaat aan het onderwijs heen De g^g. Verschillende wenken aan den minister van defensie. Centrale Commissie voor Bezuini- ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft een brief gericht aan den minister van defensie omtrent de eerste oefening en opleiding van het re servekader. De commissie heeft thans D1 afgevaardigde rekende ons voor, :'an9s verschillende wegen materiaal hier- hoezeer de kosten per leerling en per jiaar over verzameld en als resultaat daarvan gestegen zijn. In '18 was het gemiddeldfe 7 46 en in '29 106. En na '29 zijn die kosten voor de publieke kassen weinig gedaald. In '29 betaalde het Riik 64 j Het leeuwendeel van het geld gaat naai de salarissen aldus voorts proj. Lohman en het huidige wetje bemoeit zich daarmee slechts indirect. Wanneet Wii werkelijk naar een lager levenspeil moeten, dan is wat geschiedt nog maar een druppel in den emmer, verzekerde de Senator. Hij was dan ook verheugd, dat een algemeene herziening is aangekon digd. In het vervolg van ziin nogal uitvoerige rede bracht de heer Lohman om verschil lende redenen hulde aan minister Mar chant. Doch zonder critiek was hii ten slotte toch niet! Bedenkelijk achtte hij de wijze, waarop mr. Marchant telkens was gezwicht voor aandrang van deze of gene zijde. Er wer den op het eind niei minder dan twaalf veranderingen, ook via amendementen, aangebracht in 'het ontwerp. De afgevaar digde zag daarin een zekere weifelmoedig- JJ veroorlooft zij zich eenige opmerkingen aan den minister voor te leggen, waaruit hier het een en ander zal worden aange haald betreft de opleiding van dienst plichtigen tot reserve-officier heeft de commissie den indruk gekregen, dat gedu rende den dienst bij den troep zoo wel bij de eerste detacheering van den ZONDAG 6 AUGUSTUS 1933. Hilversum, 1875 m. 9 00 VARA, 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 9.00 Tuinbouwpraatje S.S. Lantinga. 9.30 Grammofoonplaten. 10.00 Kerkdienst uit den N.P.B. te Utrecht. Spre ker: Ds. H. V. Bloemhoff. 12.00 Grammofoonplaten. 12.30 Orgelconcert P. Palla, in.m.v. H. Viskil (tenor) en Boris Lensky (viool). 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residen tie-orkest o.l.v. I. Neumark, m. m. v. Martha Stam zangIn de pauze en na afloop Gram mofoonplaten. 5.00 Concert d. h. Strijkensemble „Tivolt o.l.v. A. C. v. Helden, en Grammofoonplaten. adspirant-reserve-officier als bij zijn wer- 6.00 Kamerorkest „Amicitia et musica o.l.v. Druk- kelijken' dienst na de benoeming tot her ïeserve-officier den tijd nog niet steeds overal even nuttig wordt besteed. Wat den dienst in de kazernes aangaat kreeg de commissie den indruk van een 6.50 „Wakker en Tropenduit 7.10 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Concert d. h. Wiener Bohèmer-orkest. 9.00 Grammofoonplaten. u - 9.20 Bohème-orkest. vaak niet voldoende en niet juist gebrut- ,Q qq Grammofoonplaten. ken van den tijd. Ook blijkt het voor te komen, dat in het garnizoen feitelijk een te veel aan reserve-officieren in verhou ding tot de sterkte van den troep aanwe zig is. Een tweede punt, waaraan de Commis sie aandacht wijdde, gold de vraag of de beid. Had men de zaak niet beter kunnen dienstplichtige na beëindiging van zijn op- voorbereiden? riep de heer Lohman uit. leiding aan de School voor reserve-officie- De afgevaardigde wa9 bang voor een alren en zijn oefening bij het regiment vol te groote soepelheid van den minister,doende is voorbereid voor de vervulling vooral met het oog op de toekomst. De j van zijn taak bij den troep. De Commis- indruk mag niet worden gewekt aldus sie blijkt hieromtrent den indruk te heb- de afgevaardigde dat „er met de regee- ben gekregen, dat de practische opleiding r weTnS.SÏL" voldoende k/n woede» genoeend. ',f5 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 296 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. J. N. Voorhoeve, m.m.v. vocaal Kwartet en orgel. 9.30 Volkszangmis. 10.30 Grammofoonplaten. 12.00 Causerie. 12.15 Orkestconcert. Grammofoonplaten. 2.10 Voordracht. 2.30 Orkestconcert en Mannenkoor. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Lelden, o.l.v. Ds. W. Bouwman. Hierna: Gewijde mu ziek. bezuinigingen fsTed^vaV^mt'grootste" be- 1 Dit in te9enstellin9 met de theoretische'9.i5 Vaz Dias. lang. ,Jhet been stijf te houden". j opleiding, waarbij hier en daar wellicht 10.40-11.00 Epiloog. De heer Lohman zag in het ontwerp eer van een teveel dan van een te weinig geen bedenkelijk element met het oog op j 1 jit worden gesproken, de gemeentelijke autonomie. De gemeen- j De commissie heeft voorts den indruk ten moeten eerst maar eens hun financiën gekregen, dat menig jong reserve-officier in nrHa malran alvArAnfi (fnamvpr fp. t. j- 1~:J: Orkestconcert en voordrachten, ca. 9.00 in orde maken, alvorens daarover te praten, vond de Senator, die verder ver klaarde geen aantasting van de fin. gelijk stelling te kunnen constateeren. Minister Marchant bracht aanstonds dank voor de welwillende houding der Kamer. Allereerst besprak Z.Exc. de MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. na beëindiging van zijn opleiding en eer- ?^L^Ïammofo<>?.platf|!Dr>r, 1 1 I 10.00 Morgenwijding VPRO. niet geschikt ts te achten 1015 declamatic. P* Nienhuys. Ste oefening voor het geven van leiding bij de instruc- tie. Hoewel de commissie in het bijzonderY,?rv„9 Trio-concert t 1 r. 12.00 Th. Ramblers o.l.v. 1 heo haar aandacht heeft gewijd aan de eerste vraag, of beperking der vrijheid van be- oefening en opleiding van den reserve weging der gemeente geoorloofd is. Zii officier, meent zij omtrent den dienstplich- moet in zoo groot mogelijke mate gelaten jjgen onderofficier nog de opmerking te worden, aldus mr. Marchant. Thans leven moeten maken, dat hier een tekort blijkt we in een buitengewonen tijd We moe- te bestaan in het bijZOnder wat betreft de minister," daT.loet' nT'iedere regem-ing :Practische opleiding en oefening, maar ook '7-30 Gmmmofoonplaten en.... Rusland gaat daarin vóór! Elke,wat aangaat de theoretische opleiding. SAAi ^""c en. 10.30 A'damsch Trio o.l.v. Bleekrode. 11.00 Vervolg declamatie. Uden Masman en Grammofoonplaten. 2.00 Declamatie F. Nienhuys. 2.30 Grammofoonplaten. 4.15 Voor de kinderen. 5.00 Ensemble „Pro Arte" oJ.v. J. Helden. 5.40 Voordracht Janny v. Oogen. 6.00 Vervolg orkestconcert. „li. uomiu iv w - - - 802 Vaz Dias. mogelijke bezuiniging op het 1. 0. zal noo- Nooral met het oog op de zelfstandige ver- 18 15 Ge HOV o.l.v. F. Schuurman. vulling van zijn taak. Ook valt hier bij 9.00 „De meneer van zooeven", spel van Llch- dig zijn om een „collaps" te vermijden. Wat het verwijt van prof. Lohman aan gaande 's ministers soepelheid betreft, mr. Marchant kwam er gaarne rond voor uit, dat hii aanvankelijk anders had gewild. Maar men begeerde objectieve normen. En toen heeft Z.Exc. tegen de Tweede Kamer gezegd: Redigeer het w.o. maar zelf, als ik de noodige bezuiniging maar krijg. Het mooie is nu aldus de minister op enthousiasten toon dat het doelvele dienstplichtigen, die voor opleiding deze categorie gebrek aan verantwoorde- tenberg. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. lijkheidsbesef te constateeren. |'n2"V"vol9 HOV-concert. I0.U5 Grammofoonplaten. Volgens de commissie zou de opleiding t0.20 Vervolg HOV-concert. van dienstplichtige onderofficieren door j 11.00—12.00 Grammofoonplaten, middel van den kaderlandstorm nog tot de beste resultaten leiden.. I Huizen. 29ó M. De studie der commissie heeft tot haar ™<-^y~"i1tzendin9' j j 1 1 1 1 8.00 Schriftlezing en declamatie, vreugde aangetoond, dat gelukkig nog b.j s.15_9.3o Grammofoonplaten. thans is bereikt. De parlementaire demo cratie beteekent nu eenmaal het streven naar een compromis! En de strekking van het ontwerp is niet minder geworden door het gemeen overleg.... De minister begreep, dat mr. Slingen- berg niet „juichte" over het voorgestelde. „De Regeering heeft evenmin met groot gejuich de wet ontworpen!" riep mr. Mar chant uit. Na een korte repliek was het einde daar. Zonder stemming vereenigde de Senaat zich met het eerste belangrijke bezuini- gingsontwerp van minister Marchant. Parlementariër. tot reservekader in aanmerking komen, een juist begrip van hun verantwoordelijke 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr. F. W. C. L. Schutte. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Grammofoonplaten. Van links en rechts 5 Augustus. De bittere ervaring Vn» den heer Jamin, den weldoener van ,1 snoepende menschheid de Sweets Kii,9 zouden ze in Amerika zeggen - heri's nert mii aan mijn prille jeugd. Ik wou óqt in 't gevang, en ik mocht ook niet! Het was een zwoele zomeravond, Ve|» vele jaren geleden, zoo'11 vooroorlogs) zomeravond, toen een glas hier nog tien cent kostte, dat ik liep te zwerven in Amsterdamsche Vondelpark. Hoe ik n|0? seling in het gezelschap kwam van twen mij volkomen vreemde jongedames, dj! hinderlijk gevolgd werden door twee on zichtbare individuen, wier felstralend« fietslantaarns haar op onbescheiden wip! illumineerden, ik weet het niet meer Tot staving van mijn onschuld zou ik kunnen aanvoeren, dat zij mijn lnilp |la(. den ingeroepen, maar gezien mijn inKe' horen neiging 0111 mij bij voorkeur oiu»e~ vraagd te mengen in dingen, die mij iiiei raken, durf ik voor de waarheid daarvan niet instaan. Ik liep dus mee en alle drie verheugden wii ons daarover. En op een «ogenblik ging mijn ridderlijkheid zoo. zeer alle perken van redelijkheid te bui- ten, dat ik mü tot de onbekenden wendde niet het verzoek, de hinderlijke vervol ging te staken. Ik herinnerde mij nog goed mijn pKn. lyke ontdekking, dat de achtervolgers. politie-agenten waren. Maar ik was achttien jaar en op dien leeftijd heeft men nog slechts een zPPr vaag begrip van de almacht van een poli- tie-uniform. Kortom, ik vermat ntij, de ge wapende macht te sontmeeren, de vervol ging van deze „dames in geleide" op te geven. Het antwoord was zoo gespeend van alle sentiment en zoo onvatbaar voor alle misverstand, als men in de gegeven om standigheden uit den mond van de Over heid moest verwachten: ik gelast 11, onmiddellijk het park door dezen uitgang te verlaten. Mijn ontnuchtering was volmaakt. Maar onwetend van het feit, dat mijn bescher melingen, profiteerend van het conflict en van het duister, zich allang uit de voeten hadden gemaakt, deed ik een laatste po- i ging tot een blinde revolte. Neen, ik woon dien kant uit, dus ik ga door dien uitgang. U gaat deze richting uit, of u gaat mee naar het bureau. Nee, ik ga mee naar het bureau. Nee, u gaat deze richting uit. Neen, ik woon dien kant uit, dus ik Een maand daarna presenteerde de Kantonrechter de rekening: vijftig cents boete, subsidiair een dag hechtenis. Dat subsidair trok mij aan. Want ik was sedert twee maanden medewerker aan een dagblad en daar ik tot dat oogenblik alleen de Aanbestedingen en het Weer bericht had mogen redigeeren, droomde ik van opzienbarende gevangenisrepor tage. die met één slag mijn reputatie als sociaal reporter zou vestigen. Mijn hoofdredacteur gaf daarvoor niet zijn toestemming; hii was ouder dan acht tien jaar en vreesde misschien dat er dien eenen dag rare dingen zouden gebeuren met het Weerbericht. Ik was woedend en daarom kan ik meevoelen met den heer Jamin, die ook niet zitten mag. Het ver schil is alleen dat in z ij n geval de Justi tie het niet gedoogt. Waarom is mij niet duidelijk. Ontvangt de Officier lie- ver vijftig gulden dan den heer Jainin vijf dagen logies te geven? Wij verliezen toch werkelijk langzamerhand al onze vrijheden, als wy zelfs niet mogen bepa len wanneer wij onze vrijheid mogen op offeren. Waarom mag meneer Jamin niet zitten? Omdat hij een welgesteld man Is? Dan aarzel ik niet, de houding van de rechter lijke macht te qualifieeeren als klasse- justitie! taak bestaat en zij bereid zijn zich daartoei^G^ammXonplite^^' met alle kracht voor te bereiden. 12.35 Causerie A. J. Herwig. Tot nog toe was in deze beschouwingen 3.153.45 Grammofoonplaten, omtrent bezuiniging nog niet veel te be- j Bjibellezing door Ds. Prins m.m.v. bariton en speuren. De bezuiniging is voor de slot-5concert: A. Hermes (alt). G. Betha (viool) alinea bespaard. Daar heet het, dat elke en P. Halsema (piano), verbetering in de oefening en opleiding 6.00 De „Norland-Castle-Band" (uit Londen), van het reserve-kader de mogelijkheid be- 7 ^et2, Persbureau. vordert om aan het reserve-kader een uit gebreider taak bij het leger op te dragen. 7.30 Vragenuurtje. 8.30 Mannenkwartet „Kunstgenot", o.l.v. Boeren- donk zoowel in vredes- als in oorlogstijd; het- 9.15 Causerie^ door J. Westrik geen weer kan leiden tot verdere inkrim ping van het beroepspersoneel, welks be zoldiging met bijkomende kosten beslag legt op het grootste deel van de op de defensie-begrooting uitgetrokken gelden. HET STOOMSCHIP „VORENDAM- TE IJMUIDEN. toeristen be- Amerikaansche zoeken ons land. Het stoomschip Volendam van de Hol- land-Amerika Lijn, dat een reis heeft ge maakt met Amerikaansche toeristen van New-York naar de Middellandsche Zee, is Woensdag, komende van Monaco, te IJmuiden aangekomen. Even tevoren was het Engelsche stoomschip Neuralia uit Pianorecital door G. Bunk Glasgow da, ook ee„ cruise maak.e. en dat Dinsdag uit Kopenhagen te IJmuiden was aangekomen, weer naar zee vertrok- RADIO-AANGELEGENHEDEN. Vragen van het Kamerlid Boon over uitzendingen van de Vara via Kootwijk. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van binnenlandsdie zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat de Vara door middel van gramophoonplaten programma's van strijdliederen van Duitsche origine uit zendt. welke ook in de Duitsohe taal wor den aangekondigd? II. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat de verantwoordelijkheid der regeering in deze zeer is vergroot, nu deze uitzendingen plaats vinden via den regeeringszender Kootwijk? III. Is de minister niet van oordeel, dat de regeeringsbedoeling met het be schikbaar stellen van den Kootwijkschen zender nameliik de Nederlandsche uit zendingen tegenover de sterke buitenland- sche krach tzenders ook weer over een groot deel der wereld te doen hooren hierdoor aan verkeerde uitlegging zal bloot staan, hetgeen Nederland bii de na dere besprekingen omtrent de golflengte- verdeeling in een zwakkere positie zal plaatsen? IV. Acht de minster de mogelijkheid niet aanwezig, dat het tolereeren van der gelijke propaganda contra-uitzendingen uit Duitschland in de Nederlandsche taal kan uitlokken, waardoor een zeer onge- wenschte radio-oorlog zou ontstaan, zooals thans reeds tusschen Duitschland en Oos tenrijk liet geval is? V. Is de minister niet van oordeel, dat welke gevoelens het overgroote deel'noe9en naar dfe vaderlandsche liederen, i 9.45 Orgelspel L. Lauenroth, ca. 10.10 Vaz Dias. Hierna Vervolg orgelspel. 10.4511.30 Grammofoonplaten. DINSDAG 8 AUGUSTUS. 1933. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonplaten. 10.30 Orgelconcert door E. A. Vos, m.m.v. W. Schansman (tenor). 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot geringHillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Ensemble Rentmeester en grammofoonpl. 2.00 Voordracht door Mien Emeis van Buuren. 2.30 Grammofoonplaten. 3.003.45. Uit het Kurhaus te Scheveningen: Kindermatinee o.l.v. Henri Nolles. ken. De „Volendam" meerde aan den toe ristensteiger. Spoedig waren er zeer vele belangstellenden aan den havenkant. Een aantal groote touringcars reed tot voor de boot en de toeristen stegen in, pm snel Nederland te gaan bekijken. Een bezoek werd gebracht aan den Haag, en Amster dam, waarbij begrijpelijkerwijze niet ver zuimd werd even door te rijden naar Vo lendam. Even na de binnenkomst van de Volen dam kwam het pantserschip Jacob van Heemskerck binnen. Dit meerde aan den loodsbootensteiger, vlak naast de Volen dam. Toen het oorlogsschip goed en wel ge meerd was, werden 21 saluutschoten ge lost, ter eere van den 75-sten verjaardag van de Koningin-Moeder, waarna de scheepskapel vederlandsche liederen ten 5.00 Voor de IJinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Heraa Lerder (zang) en grammofoonplaten. 7.00 M. G. Pattler: Spionnage en contra-spion- nage. 7.30 Het Wiener Bohême-orkest. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Grammofoonplaten. 8.15 Het Wiener Bohême-orkest. 9.00 The Singing Babies. 9.20 Grammofoonplaten. 9.30 Roy Fox en zijn band. 10.15 The Singtng Babies. 10.30 Grammofoonplaten. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Grammofoonmuzlek. Huizen, 296 m. KRO-uitzending. 8-009.15 en 10.00 Grammofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 Grammofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Grammofoonplaten. Zang- en pianorecital. 5.15 Urkestconceit. 6.00 Lezing. 6.20 Vervolg concert. 7.15 Causerie. 7.35 Grammofoonplaten. 7.45 Causerie Plat gaan liggen, liefst met kussen In den nk. L.K.W. schrijft in het Hbl. een uitvoerig artikel over „Zeeziekteeen kwaal, waar van zeker 50 van onze bevolking gele den heeft. In zijn artikel beschrijft hij hoe de pri maire oorzaak van de ziekte niet gelegen is in de maag, doch in het „evenwichts orgaan". Over het voorkomen of genezen van de aandoening schrijft W. o.m.: En nu het voorkomen of het genezen der aandoening. Men heeft getracht door bepaalde stoelen, die niet aan de bewe gingen van het schip zouden meedoen of door den bouw van 'n geheele kajuit, die niet slingerde, de passagiers van de bewe gingen v~n '-et schip te ontlasten. Deze n- -n zijn niet met veel succes be kroond: volgens Quix is het duidelijk, dat het zoo moe1 zijn: de eenige beweging d'e er oj aankomt: de op- en neergaande kan men immers niet voorkomen. Het eenige goede middel is dan ook volgens Quix het plat gaan liggen, liefst niet het kussen in den nek, zoodat het hoofd iris lager ligt. Op een schip kan men zich meeste! deze luxe permitteeren, in een vliegtuig is dat wegens ruimtegebrek uitge sloten. Bovendien is dit ook voor een schip slechts tijdelijk mogelijk: bij langere zeereizen zal men langzaam aan moeten trachten te wennen aan de beweging: di lukt ook in bijna alle gevallen. gehoore bracht. Een groote schare was op «00 Orkestconcert, lezing en grammofoonplaten den wal aanwezig en hoorde met veel ae- ik V" Vaz Dias- 1 10.35 Dito. 10.4012.00 Grammofoonplaten. WIEL- 12 RIJDERS I yjmfr.'s mm» Uw licht 1 b.n«d«n- An ti den verblie* fik h*"

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2