VAN WILLIGEN J. J. H. Koopman Onze eigen beddenmakerij 'n STEEX VAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEM j'Ufaf wilt 11 TWEEDE BLAD Pelferijen-magazijn Wesfstraai 14. Wat zal het lot zijn van ons teveel aan rundvee? Alle mogelijke reparatiën HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933. Nog geen wijziging van de Winkelsluitingswet. Dames Laaf NU uw winter mantel van nieuw bont voorzien. NU berekenen we extra lage prijzen. Mooie, groote kragen, reeds voor f 3, F 4, (5, enz. Prima bontsoorten, Groote keuze. TWEEDE KAMER. Oost-Indië. De gebeurtenissen in Ned.-lndië. garandeert een degelijke vulling van zuivere Java- kapok, en solide afwerking. worden binnen 1 dag uit gevoerd. DOET ZIJN LIP OPZWELLEN AKKERS EERSTE KAMER KEURT HET ONTWERP-MARCHANT GOED. Verdere bezuiniging op onder- wfls noodzakelijk. 'ë-Gravenhage, 8 Aug. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer Donderdag het ontwerp- Marcfhant tot beperking der lager onder- wijs-uitgaven goedgekeurd. De behandeling van het ontwerp heeft nog ongeveer den geheelen middag ge duurd. De regeering weet neg niet of een verruiming van de verkoops gelegenheid bij wet als een be paalde en blijvende behoefte dient te worden beschouwd. Men meldt aan de »N. R. Ct.« Op 10 Juni j.I. heeft de Nederl. R.-K. Middenstandsbond de aandacht van den opnieuw opgetreden minister van oecono- mische zaken gevestigd op het hangende vraagstuk van de wijziging der Winkel sluitingswet. De bond ontving hierop van den minister bet volgende antwoord: „Naar aanleiding van uw nevenvermeld schrijven, deel ik u mede, dat ik op de kwestie van een wijziging der Winkel sluitingswet bjj voortduring mijn aandacht gericht houd en dat ik steed6 nauwkeurig kennis neem van de klachten, welke mij bij tusschenpoozen omtrent de werking van die wet bereiken. Ofschoon eenerzijds de ervaring, tot dusverre met de wet opgedaan, mij wel de overtuiging heeft geschonken, dat in sommige opzichten de wet niet geheel aan de eischen der praktijk beantwoordt een bezwaar, dat ten deele weder opgevangen wordt door de afwijkende en verruimde voorschriften, welke nog regelmatig in verschillende femeentelijke verordeningen tot stand omen heb ik toch nog niet definitief mijn standpunt kunnen bepalen in de vraag, in welke mate, indien men crisis invloeden als verminderde vraag en lagere prijzen uitschakelt en in aanmerking neemt, dat het publiek in het algemeen nog steeds doende is, zich aan de sluitings bepalingen aan te passen, een verruiming van verkoopgelegenheid bij de wet inder daad als een bepaalde en blijvende be hoefte dient te worden beschouwd. Ik hoop, dat ik eerlang tot een definitieve beantwoording van deze vraag zal kunnen komen. Bij die gelegenheid zal dan tevens kunnen worden beslist omtrent de kwestie van een regeling van het automaten- vraagstuk". WESTFRIESCHE DAG TE ALKMAAR. Onder voorzitterschap van dr. van Baa ien Blanken te Bovenkarspel is gisteren tm stadhuize te Alkmaar een druk be kochte algemeene vergadering gehouden yan het historisch genootschap „Oud Westfriesland". In een geestige inleiding sprak de voorzitter over het verschil tus- schen cie mishandeling van de Nederland- sche taal en het Westfriesch, waarbij hij aantoonde, dat dialect meestal een gebrek aan conversatietoon demonstreert. De secretaris, de heer Ruiterman uit Hauwert deelde mede, dat het ledental van 340 gedaald was tot 335, zoodat ook deze vereeniging zij het gering den invloed van de tijdsomstandigheden on dervindt. Aan contributie was 1.039 ont vangen. De vereeniging had in het afge- loopen jaar groote uitgaven gehad voor de uitgifte van Westfriesche tooneelstuk- ken, waardoor het saldo van 1000 gulden gedaald was tot 700 gulden. De heer Dresch, archivaris te Alkmaar, besprak de noodzakelijkheid, om hetgeen door opgravingen in Westfriesland ge vonden wordt, centraal onder te brengen. De voorzitter zegde hiervoor steun toe en deelde mede, dat hetgeen in den Wierin- Jiermeerpolder is gevonden in het West- riesch museum te Hoorn zal worden on dergebracht en dat hetgeen naar Leiden is gebracht ook naar Hoorn terug gaat. Om 2 uur werden de deelnemers ten stadhuize officeel ontvangen, waar burge meester mr. W. C. Wendelaar in een uit voerige rede de vereeniging lof bracht voor hetgeen ze op historisch gebied doet. Dr. van Baaien Blanken noemde het een goede gedachte, om voortaan niet alleen in Westfriesland te vergaderen, waarbij hij er op wees, dat volgens oude kronieken Alkmaar als een Westfriesche stad kan worden aangeduid, welke meening nog nader door den burgemeester werd onder streept. Na het stadhuis te hebben bezichtigd, yereenigde men zich bij een lezing met lichtbeelden over vondsten in den Wierin- germeerpolder. Des avonds namen velen deel aan een diner in de Unie, waar de gebr. Kroon en mej. Bierma in het West friesch voordroegen. DE GEBEURTENISSEN IN NED.-INDIË. Vragen van het Kamerlid Roestam Effendi. Roestam Effendi heeft, blijkens bericht in de Tribune, de volgende vragen tot de regeering gericht: 1. Wil de regeering mededeelen, waar om zij is overgegaan tot het beperken van het vergaderrecht van verschillende poli tieke vereenigingen in Indonesië en waar om zij een reeks andere maatregelen heeft genomen, die verder de vrijheid van druk pers en vergadering voor de Indonesische bevolking beperkt? 2. Wil de regeering de redenen mede deelen, die in den nacht van 1 Augustus i jl. geleid hebben tot de arrestatie in Bata- i via van ir. Soekarno? 3. Is de regeering niet van meening, dat door bovengenoemde maatregelen de vrije meeningsuiting voor de Indonesische be volking nog meer wordt onderdrukt? 4. Staan deze maatregelen in verband met de a.s. processen tegen de bemanning van „De Zeven Provinciën"? 5. Is de regeering bereid, die maatrege len te treffen, waardoor onverwijld bo venvermelde repressies worden ongedaan gemaakt? Naar Rusland, of afslachten en tot corned beef verwerken? Wij lezen in de Nieuwe Rotterd. Ort.: Zooals men weet, is in ons land de veestapel allengs veel te groot geworden en worden er sinds geruimen tijd pogingen aangewend om het surplus, dat in de honderdduizend loopt, te spuien. Er zijn reeds stappen gedaan, om de koeien aan Rusland te verkoopen, doch de Russen hebben niet zoodanige voorwaarden kun nen aanbieden, dat hun offertes voor ons aantrekkelijkheid hadden. Bezwaren van hoogerhand schijnen er nochtans aan dergelijke transacties niet in den weg te zijn gelegd. Voor dat het evenwel in die richting tot iets gekomen was, verluidde plotseling, dat de Nederlandsche regeering van plan zou zijn, een groot gedeelte van den Nederlandschen veestapel te laten afslachten en tot corned beef te doen verwerken. Ons kwamen reeds geruchten ter oore, dat er bij blikfabrieken hier te lande enorme bestellingen waren gedaan, of althans dat daarover onderhandeld was, voor blikjes om het vleeschproduct in te conserveeren. Zij zouden daarvoor voor zeer geruimen tijd van werk worden voorzien. In kringen, waar men met den toestand van het vleeschconservenbedrijf op de hoogte kan zijn, hebben de desbetreffende geruchten sterk de aandacht getrokken en men verbaast er zich daar over, hoe de Nederlandsche regeering tot een der- gelijken maatregel haar toevlucht zou kunnen nemen. De allerbeste Zuid-Amerikaansche cor ned beef, aldus verzekerde men ons daar, kost hier te lande, geleverd in kisten, inhoudende 12 blikken van 6 Amerikaan- sche ponden, f 8.50 a f 10.— per kist. Zoo'n kist bevat dus 72 Amerikaansche ponden vleesch, wat overeenkomt met ongeveer 33 kilogram. Nu zou, naar wij uit dezelfde bron hoorden, een kist met gelijken inhoud Nederlandsch vleesch, alleen uit hoofde van de door de regee ring aan de fabrikanten vergoede kosten van bereiding, alsmede voor de vervaar diging van de blikken en van de kist zelf uitkomen op nagenoeg f 12.—, een bedrag, dat ons inderdaad nogal hoog lijkt. Het zou bovendien beteekenen, dat alleen fabricage en verpakking van het Nederlandsch product nog meer zouden kosten dan een heele kist van het Zuid- Amerikaansche corned beef. Summa sum marum zou dus de Nederlandsche regee ring voor het vleesch in het geheel niets ontvangen, zij zou zelfs op elke kist nog enkele guldens toeleggen. Op het geheele surplus van onzen veestapel zou dat dus een enorm verlies vertegenwoordigen, hetwelk slechts uit verdere belasting verzwaring zou zijn te dekken. De eenigen, die er, afgescheiden dan van de blikfabrikanten en de emballage fabrieken, beter van zouden worden, zijn de vleeschwarenfabrikanten, die toch al, dank zij de baconexport, in een bevoor rechte positie verkeeren, zoodat verschei- denen onder hen reeds tot een uitbrei ding van hun fabrieken konden over gaan. Of evenwel de Nederlandsche boe renstand en de Nederlandsche bevolking in haar geheel bij dergelijke maatregelen gebaat kunnen zijn, lijkt wel zeer de vraag. In elk geval zou men, alvorens dezen weg te betreden of er verder op voort te gaan, wel heel ernstig de vraag onder de oogen dienen te zien, of er geen andere oplossingen zijn om het teveel aan rund vee kwijt te raken dan het op de hier boven aangegeven wijze tot corned beef te verwerken. Want behalve het gewel dige verlies, waarmee deze transactie gepaard moet gaan is er nog de omstan digheid, dat men bezwaarlijk tot redelij ken prijs afzet voor deze corned beef zal vinden. Naar men ons in vakkringen ver zekerde zijn de moeilijkheden aan de fabricage van corned beef verbonden geenszins te onderschatten. En het zou, op grond van een en ander, aan geen twijfel onderhevig zijn, dat ten slotte het grootste gedeelte van de productie bij gebrek aan voldoenden afzet, vernietigd zal moeten worden. Wat dus zou beteeke nen dat bij het bovenbedoelde verlies nog zouden komen de reusachtige kosten voor fabricage en verpakking, die in dat geval eveneens voor het grootste gedeelte ongedekt zouden blijven. De geruchten omtrent de plannen tot het verwerken van overtollig vee tot cor ned beef werden inmiddels reeds beves tigd door hetgeen in „de Vee-en Vleesch- handel" van 1 Aug. j.I. werd medegedeeld Het blad wijst er op, dat men bij de vleeschfabrieken reeds druk in de weer is om eerlang te kunnen overgaan tot de „verwerking van koeien in blik Een der met name genoemde fabrieken in Friesland zou 300 stuks runderen per week willen gaan verwerken. Indien inderdaad de verwerking van het teveel van onzen prachtigen veestapel met zulke risico's als hierboven werden aangegeven gepaard zou gaan diende men wel heel ernstig de vraag onder de oogen te zien, of men niet beter deed voor de levende objecten emplooi te vinden in de richting, waarin reeds eenmaal de oplos sing werd gezocht. Transacties met de Russen in contant geld zullen altijd be zwaren opleveren, zoolang de toestanden in het voormalige Tsarenrijk zoo weinig geconsolideerd blijven als ze op 'toogen- blik nog zijn en waarvan de ongelooflijk hooge disconto's (veelal 30 pet. per jaar en op 't oogenblik nog ongeveer 24 pet.), die voor Russische betaling beloften in rekening worden gebracht, de exponent zijn. Doch anderzijds heeft Rusland genoeg artikelen aan te bieden, die als ruilobject tegenover ons rundvee in aanmerking zouden kunnen komen. Hier zou men dus een gelegenheid hebben tot goederenruil, die in elk geval niet met de tastbare ver liezen en verdere enorme risico's behoeft gepaard te gaan, welke aan de verwer king tot corned beef hier te lande ver bonden zijn. CRISISBOTERMERK. De crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van 5 t/m. 12 Augustus de prijs van het crisisbotermerk op 1. per kg en die voor de vervoersvergun- ning van buitenlandsche boter op 1.10 per kg is vastgesteld. DE TAAL IN FRIESLAND. De minister van Justitie deelt mede, dat hij het niet wenschelijk acht het Friesch als officieele taal in de rechtszalen van Friesland in te voeren. Indien noodig kan het gebruik van deze taal steeds toege staan worden. BEVEILIGING VAN MENSCHEN- LEVENS OP ZEE. Ingediend is een wetsontwerp tot toe passelijk verklaring op Nederlandsch- Indië van het op 31 Mei 1929 te Londen gesloten internationale verdrag, voor de beveiliging van menschenlevens op zee. De memorie van toelichting zegt, o.m., dat, ten aanzien van Suriname en Cura- ?ao, het overleg tot een ontkennende be antwoording van de gestelde vraag heeft geleid. Met betrekking tot Suriname, wordt aanvaarding van het verdrag niet noodig geacht, aangezien de daar thuis behoorende schepen slechts kustvaart on derhouden. Aanvaarding van het verdrag voor Cu- ragao wordt niet raadzaam geacht, wüjl voor dit gebied waar belangrijke at mosferische storingen alleen voorkomen in de betrekkelijk weinig bevaren streken der Bovenwindsche eilanden de urgen tie der door het verdrag voorgeschreven veiligheidsmaatregelen geenszins vaststaat en de materieele en personeelmiddelen voor de naleving van het verdrag en voor het toezicht daarop niet in toereikende mate aanwezig zijn. Maatregelen voor rust en orde. Aneta meldt uit Batavia: Naar wij vernemen, zijn soortgelijke beperkende bepalingen, als al reegis ten aanzien van de P. I. en de P. N. I. zijn afgekondigd, thans ook toepasselijk ver klaard op de P. S. 1.1. (Partai Sarekat Islam Indonesia) en de Permi (Persatoean Moslim Indonesia) ter Sumatra's West kust en op Tapanoeli. Het lidmaatschap van deze vereenigin gen is voor ambtenaren in geheel Ned.- lndië verboden verklaard. Raad van Indlë bijeen. De Raad van Ned.-lndië is gisteren morgen in vergadering bijeengekomen, ter bespreking van bovenstaande maat regelen. De links georiënteerde nationalisten te Menado hebben protest aangeteekend tegen de reeds genomen maatregelen. De politie aldaar heeft een pamflet achterhaald waarin de vraag aan de orde wordt gesteld: «Krijgen wij vrijheid of krijgen wij ze niet«. De steller van dit pamflet, een zekere Tumbel, is aange houden. De pamfletten werden in beslag genomen. DE EUROPEESCHE DIENSTWEIGERAARS. Behandeling ln hooger beroep. Batavia, 4 Aug. (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof ving de behandeling aan in hooger beroep van de zaken der Europeesche dienstweigeraars, korporaal machinist Teune en matrozen der eerste kk-se Bijleveld en Wyshake, allen be schuldigd van opruiing. Tijdens zijn pleidooi wees de verdedi ger, de officier van administratie Van t Hof op de lichte straffen in Nederland aan burger-opruiers opgelegd, die nooit worden ontslagen, doch daarentegen nog in de Tweede Kamer komen. De advocaat-fiscaal requireerde beves tiging van de vonnissen van den Zee krijgsraad te Soerabaja, resp. een jaar, een jaar en zes maanden, en acht maan den gevangenisstraf, allen onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den dienst. De uitspraak werd bepaald op 11 Aug. a.s. DE GEHEIME WAPENING VAN DUITSCHLAND. Een rechtzetting van het bericht van de Daily Herald. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft men daar in politieke kringen met de grootste verbazing kennis genomen van het bericht van de „Daily Herald", (zie het buitenlandsch overzicht, Red.) als zou Frankrijk Engeland verzocht hebben ge zamenlijk stappen te ondernemen tegen Duitschlands bewapening in de lucht en als zou Engeland daarvan niet hebben willen weten. Deze publicatie heeft geleid tot de volgende rechtzetting: „De Fran- sche regeering heeft geen verzoek in dezen geest tot de Engelsche gericht. De kwestie van Duitschlands herbewa pening, welke altijd een voorwerp van nauwlettende studie van de Engelsche regeering is geweest, heeft natuurlijk een verhoogde actualiteit verkregen door het voorstel van het Rijk tot aankoop van luchtvaartmaterieel in Engeland en door de invallen van vliegtuigen op Oostenrijks gebied." GANDHI IN VRIJHEID GESTELD. En weer aangehouden. Gandhi is gisterenochtend in vrij heid gesteld, maar even later weer aan gehouden, omdat hij weigerde in Poona te blijven en de gelofte af te leggen zich van politieke bedrijvigheid te onthouden. HU zal nu voor den rechter moeten ver schijnen, die hem een gevangenisstraf van 2 jaar kan opleggen, die hij dan als gewoon misdadiger moet uitzitten, zonder de gunsten, die hij vroeger als politiek gevangene heeft genoten. Gandhi is voorloopig weer in de ge vangenis van Jeravda opgesloten.. De zaak zou gisterenmiddag reeds be handeld worden. Veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf. Reuter meldt nader, dat Gandhi ver oordeeld is tot 12 maanden gevangenis straf. PAUL LOEBE IN CONCENTRATIEKAMP. Te Breslau. Gisterenmorgen is de vroegere voorzit ter van den Rijksdag, Paul Loebe, in het concentratiekamp alhier, binnengebracht. Tegelijk met Loebe werden naar het kamp gebracht mevr. Lüdemann, wier man, oud-president van Neder-Silezië, zich ook in het kamp bevindt, wegens ver breiding van onware berichten over het concentratiekamp, en de journalist Frits Kimde, de vroegere redacteur van het thans verboden blad „Der Greifer". HET JOODSCHE VRAAGSTUK. De Volkenbond moet helpen. De Fransclie hoogleeraar in het recbt, professor Lévy Bruhl, betoogt in een artikel, getiteld „Een geheele bevolking ter dood of tot zelfmoord veroordeeld", dat het nuttig zou zijn, wanneer de Volken bond zijn tusschenkomst verleende ten behoeve van de Duitsche Joden, omdat een vonnis van den Volkenbond in staat zou zijn de geheele wereld in opstand te bren gen. De hoogleeraar bepleit een petitie van alle groote organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, aan Genève, of, wat volgens hem nog beter is. dat een of andere staat te Genève het initiatief neemt. DE VROUWEN VOOR BESCHERMING DER JODEN. Op het internationaal vrouwencongres te Chicago heeft mevrouw Ignance J. Reis uit Chicago, die den Nationalen Raad van Joodsche vrouwen vertegenwoordigde, een motie ingediend om in alle opzichten mee te werken aan alle ernstige pogingen om de toestanden der Joden en andere ver drukte groepen in Duitschland te verbete ren, „omdat wij, gelijk in onze statuten staat, van oordeel zijn, dat iedereen, van welke sexe, ras. nationalieit of geloof hij j mag behooren, aanspraak heeft op be- I scherming van zijn of haar leven, werk, belooning voor dat werk. gezondheid en j opvoeding; op bescherming tegen oorlog en misdaad en op vriie uiting van ge dachten." Mevrouw Wynands Francken (Neder- land) steunde deze motie, die met alge- meene stemmen werd aangenomen. Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt de zwelling direct .Na "n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas gevlogen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mgn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheele gebeurtenis vergeten." J. v. d. KL te H. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. 11. MMWWWMMMWWWPWWWI MOEILIJKE GRENSQUAESTIE. Uit Bagdad wordt gemeld, dat er een ernstige internationale quaestie is gerezen doordat 1300 leden van een Assyrischen stam via Irak en Syrië in Turkije zijn doorgedrongen. De moeilijkheid schuilt hier, dat Turkije de Assyriërs met de doodstraf bedreigt, terwijl Irak hen niet meer wenscht toe te laten. Het ministerie van Irak bespreekt de zaak. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN. Van de 37 oorlogsschepen, tot den bouw waarvan het Amerikaansche minis terie van marine thans opdracht heeft ge geven, zullen 21 oorlogsschepen, ter aarde van rond 130 millioen dollar door particuliere werven worden gebouwd. De regeeringswerven zullen de overige 16 schepen bouwen. Gebouwd zullen worden 2 vliegtuig- moederschepen, 5 kruisers, 24 torpedo jagers, 4 onderzeeërs en 2 kanonneerboo- ten. DE JAMBOREE DER PADVINDERS. Reuter meldt uit Gödölö: Woensdag heeft rijksbestuurder Hortl.y Horthv plechtig de vierde wereldjamboree der padvinders geopend onder aanwezig heid van 50.000 toeschouwers. In de eereloge van den rijksbestuurder namen plaats lord Baden Powell, algemeen leider der padvindersbeweging, en de zoon van Zwedens kroonprins Gustaaf Adolf met zijn gemalin. Tijdens den opmarsch der deelnemers aan het kamp, kruisten padvindërsvlieg- tuigen boven het kampeerterrein. Graaf Paul Teleky, voormalig minister president van Hongarije, ontving in zijn kwaliteit van jamboree-commandant den rijksbestuurder. Deze heeft daarna met een in de Engel sche taal uitgesproken rede het kamp ge opend. Spr. gaf in zijn rede uitdrukking aan de hoop, dat het wereldleger der pad vinders er toe moge bijdragen, dat de vol keren elkander wederzijds heter begrijpen om in vrede samen te werken. Lord Baden Powell dankte Hongarije's staatshoofd voor de gastvrijheid van diens land. Hij teekende het streven der pad vinderij als een medewerken aan den wereldvrede. Na deze toespraken marcheerden de padvinders langs Hortihy, lord Baden Powell en graaf Paul Teleky. De menigte toeschouwers juichte geest driftig. Binnenland. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma „2 Van links en rechts „2 De gebeurtenissen in Ned.-lndië. Naar strengere maatregelen. 1 Het drama bij Purmerend. Bizon- derheden over het tragische on geluk 6 De opening van de ivereldjam- boree der padvinders 5 Het gevangenisregime in Pruisen wordt belangrijk verscherpt. Het is uit met een behoorlijke verzor ging in een gratis hotel 1 Vragen van het Kamerlid Boon over Vara-uitzendingen via Koot wijk 2 Ernstige dijkdoorbraak aan de Colorado. Farmers omgekomen? 6 Bezuiniging bij eerste oefening en opleiding van het reservekader. Verschillende wenken aan den Minister van Defensie „2 Wat zal het lot zijn van ons te veel aan rundvee?5 Nog geen wijziging van de win kelsluitingswet ,5 Het eskader van Balbo zal nu de finitief via de Azoren terugkeeren 6 Gandhi is gisteren tot eenjaar gevangenisstraf veroordeeld 5 De gedeeltelijke uitslag van onze fotoprijsvraag„9 In de duinen bij Oostende is een vrouw levend begraven. Een offi cier gearresteerdb Omtrek-nieuws„10 Marktberichten 11 Marineberichten 11 Sportnieuws „12 VAN EEN „JUFFROUW', DIE KANS LIEP EEN NATTEN RUG TE KRIJGEN. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Sinds een jaar of zeven bevindt zich aan de Eem, in de onmiddellijke nabiiheid van Baarn, de theetuin „de Watermolen", waar gedegenheid bestaat voor het huren van motor-, zeil- en roeibooten. Een dezer dagen werd de theetuin be zocht door twee dames en één heer, die een sloep wenschten te huren. Natuurlijk was de eigenaar, de heer van S„ aanstonds bereid aan dezen wensch te voldoen. Binnen enkele oogenblikken was de sloep van twee stel roeiriemen, een licht en een zwaarder paar, voorzien en kon het gezelschap instappen. Zonder dat de heer zich zelf daarvan bewust was, nam deze de lichte roeispanen, w-aarop hem werd toegevoegd: „Nu mijnheer, men moet al- tfld hoffelijk ten opzichte van dames zijn. Neem U daarom die andere roeispanen en geef de juffrouw dat lichte paar". Daarop wendde de eigenaar zich tot „de juffrouw" en zeide: „Ik zou U willen vra gen, waarom U geen motorsloep neemt. Dan vangt U een lekker koeltje, terwijl U, met een gewone sloep, bij deze tempe ratuur kans loopt een natten rug te krij gen." „Dat doen we een volgende keer", was het antwoord der juffrouw, waarop de heer S. nog opmerkte: ..Nu, je moet het zelf weten". Daarop stak het drietal van wal. Wie schetst echter de verbazing van den eigenaar, toen even later de auto van het gezelschap in den tuin werd gepar keerd en dit de hofauto van het paleis Soestdijk bleek te zijn. De juffrouw, die kans liep een natten rug te krijgen, was niemand minder dar; onze Prinses Juliana, die hii de Koningin- Moeder logeerde en die, vergezeld van een hofheer en een hofdame, een roeitochtje on de Eem wilde maken. Bij het zien van den hofauto kwamen in een oogenblik verschillende voorbiigan gers den tuin binnenloopen. Een dezer vroeg zeer belangstellend a. d. heer v. S. of het waar was, dat de Prinses bfl hem een roeibootje had gehuurd, waarop de eigenaar antwoordde: „Dat is inderdaad zoo. Doch het is niet de eerste keer, dai de Prinses hier komt!" Hii jokte dit laat ste niet, want ook het vorig jaar had die zelfde „juffrouw" den theetuin bezocht. In elke boot van den heer S. bevindt zich een kistje met flesschen limonade, reepen chocolade en glazen. Desgewenschf kunnen de huurders van booten zich. tegen betaling natuurlijk, tijdens hel tochtje, voorzien van een glas limonade of een reep chocolade. Toen bovengenoemd gezelschap, na een uur roeiens, weder aan den theetuin arri veerde, bleek, dat de voorraad limonade en chocolade, ook tijdens dit tochtje vermin derd was. Wh' vroegen den heer van S„ of hij inderdaad bezoek van de Prinses had gehad en of bovenstaande mededeelin- gen juist waren, waarop hij ons bevesti gend antwoordde. Begrijpelijkerwijze was de heer van S. niet weinig trotsch, dat zijn theetuin thans voor de tweede maal verkeerd is met een bezoek van de Prinses der Nederlanden. DE STAKING TE IJMUIDEN. Nasleep vcor de Haarlemsche rechtbank. Tijdens de staking te IJmuiden hadden drie stakende varensgezellen eenig zee- mansgoed van een werkwillige weggeno men ten einde dezen te beletten, uit te va ren. Zij hadden dit goed ergens gedepo neerd, vanwaar het door andere personen is weggenomen, zonder dat men het sinds dien heeft kunnen achterhalen. Deswege hadden de bedrijvers van deze daad zich Donderdag voor de Haarlem sche rechtbank te verantwoorden. Het O.M., waargenomen door mr. Andinga, achtte het delict een ernstig staaltje van terreur en eischte op grond van diefstal in vereeniging tegen de drie verdachten een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. DE VALSCHE MUNTERS WERK PLAATS TE AARLANDERVEEN. Kunstig nagemaakte rijksdaalders. In verband met de ontdekking van de valsche muntersbende, die haar hoofdzetel had te Aarlanderveen, vernemen wij nog. dat gistermiddag de heer Bakker, van 's Rijks munt te Utrecht, in samenwer king met de Alphensche politie, ten huize van v. d. P. nogmaals een onderzoek heeft ingesteld. De valsche rijksdaalders bleken zoo voortreffelijk te zijn nagemaakt, dat zij door een leek niet van echte waren te onderscheiden. Gebleken is, dat de kope ren schijven in een galvanisch bad wer den vernikkeld en daarna werden geperst. Het gewicht van de valsche munten was tot op een gram hetzelfde als dat van echte rijksdaalders. Het randschrift, hoe wel iets grooter, ontbrak niet en ook de gekartelde rand was kunstig nagemaakt. Of de bende er in geslaagd is reeds vele van deze valsche munten in omloop te brengen, is niet bekend. Tot dusver is nog nergens een valsche rijksdaalder van

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5